MER olie Britse verkiezingen op 8 oktober De V.N.-commissie voor Laos De toestand in Laos Koninklijk bezoek aan Amsterdam Kii# Tel pv> li1 REKLAME Plagerij A. VAN DAMME J. KEMPER Heden Lamsvlees WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4776 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'h Firma P. J. van de Sande, Teraeuzen EERSTE BLAD EISENHOWER DONDERDAG VOOR RADIO EN TELEVISIE Italiaanse JUMPERS VESTEN vanaf 19,50 Enorme keuze en NOVITA DE RASSEN DISCRIMINATIE IN DE VER. STATEN Gouverneur van Kenya redde Islamietisch kind ONGEREGELDHEDEN IN TANGANJIKA PHILIPS RADIOdeBUCK DE ASSOEAN-DAM «Daily Express» tegen Duitslands herbewapening KET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Spaanse ezels passeerden grens HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 2581 TERNEUZEN dolie PK in stookt, atuur! En altijd be- el. 568 el. el. >80-2446 el. 423 schrijft u dan even HNSDAG en WOENSDAG ;00 gr. GEHAKT ƒ1.40 ;00 gr. DOORREGÉN RUNDERLAPPEN 2.— L00 gr. BR UNS WIJK ER SMEERWORST ƒ0,35 l kg VET SPEK ƒ1,50 Dijkstraat 16 Ternemen Telefoon 2482 /oor PEDICURE VOETVERZORGING Ternenzen Noordstraat 68 - Tel. 2416 lekker en goedkoop vanaf 80 cent per 500 gram Zelfbedieningsslagerij fa E. A. IJSEBAER1 Vlooswijkstraat 57 TERNEUZEN DE Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeto- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel mew 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. (Advertentie.) In Engeland zullen op 8 okto ber algemene verkiezingen wor den gehouden, zo is dinsdag of ficieel te Londen bekendge maakt. Op 18 september zal het oude parlement worden ontbonden. Het nieuwe parlement zal op 27 oktober voor het eerst offi cieel bijeenkomen. Een week eerder zal het vergaderen voor de beëdiging van de leden en het kiezen van een voorzitter. Premier MacMillan, die maan dag bij koningin Elizabeth op het Schotse landgoed Balmoral op audiëntie was geweest om haar goedkeuring te vragen, zei in een verklaring, dat het zittende parlement in mei 1955 is geko zen en dat er verikezingen moe ten worden gehouden voor de zittingstermijn van vijf jaar vol gend voorjaar afloopt. Dit zou of in de herfst of in het vroege voorjaar moeten gebeuren. De binnenlandse toestand was van dien aard dat er geen reden was om niet deze herfst naar de stembus te gaan. In het licht van de internationale situatie, nu be langrijke internationale onder handelingen op handen zijn, moest het volk, aldus MacMillan, de gelegenheid hebben, zo spoe dig mogelijk kunnen beslissen, door wie zij zich bij dit overleg wil laten vertegenwoordigen. Volgens officiële kringen te Londen was de labourleider Gaitskell, die met Aneurin Bevan en nog enkele vooraanstaande socialisten een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, ruim een uur vóór de officiële bekendma king van het tijdstip van de ont binding van het parlement en de datum der nieuwe verkiezingen, in kennis gesteld. De labourdele- gatie wordt woensdagochtend te Londen terugverwacht. LABOUR OVER VERKIE ZINGEN Mevrouw Barbara Castle, de voorzitter van de Britse labour- partij, heeft dinsdag als haar mening te kennen gegeven, dat premier MacMillan de datum van de nieuwe verkiezingen zó heeft gekozen, dat zijn tegenstanders zo min mogelijk tijd over hebben om zich voor te bereiden. Voor labour was de termijn echter lang genoeg om een overwinning te kunnen behalen. Het jaarlijkse socialistische congres, dat dit jaar op 4 oktober zou beginnen, is afgelast. De liberale partij, die over zes van de 630 zetels in het Lager huis beschikt, zal woensdag be slissen of haar congres op 16 en 17 september te Scarborough doorgaat. Ook het dagelijks bestuur van de conservatieve regeringspartij zal vandaag bepalen, of het par tijcongres, dat op 14 oktober zou worden geopend, al dan niet zal worden afgelast. Mevr. Barbarca Castle, voor zitster van de labourpartij, heeft op het vakbondcongres in Black pool onder instemmend gejuich van de meer dan duizend afge vaardigden verklaard, dat labour de komende verkiezingen gaat winnen omdat de partij de zege verdient. „Wij zijn gereed voor de ver kiezingsdag, en wij zullen er een nationale herdenkingsdag van maken voor Suez, Cyprus en de vreselijke gruweldaden in het kamp van Hola (een interne ringskamp in Kenia) een her denkingsdag voor de miljoenen trekkers van ouderdomspensioen die door de regering over het hoofd zijn gezien en een herden kingsdag voor de huurwet en voor wat de regering heeft ge daan met onze basis industrieën kolen en katoen". „Wij zullen de tories de schok van hun leven geven", aldus nevr. Castle. President Eisenhower zal mor genavond via radio en televisie het Amerikaanse volk verslag uitbrengen over zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs en enige kwesties bespreken die daarbij aan de orde zijn geweest. De wekelijkse persconferentie van de president komt daardoor te vervallen. (Advertentie.) Het secretariaat der Verenigde Naties heeft de regeringen van Japan, Italië, Tunesië en Argen-, tinië verzocht haar vertegen woordigers in de V. N.-commissie voor Laos binnen 24 uur te be noemen, opdat de commissie nog vóór het komende weekeinde nar Laos kan vertrekken. De voorzitter van de Veilig heidsraad, de Italiaan Ortona, heeft medegedeeld dat de Laoti- sche regering de commissie offi cieel heeft uitgenodigd haar land te bezoeken. Ortona verklaarde dat aan de commissie hoge ambtenaren, die een bijzonder goede gezond heid genieten, zullen worden toegevoegd. Eerst later zal wor den uitgemaakt of de commissie en haar medewerkers de grens gebieden, waar volgens de berich ten is gevochten, zullen bezoeken, of dat zij in de hoofdstad Vientia ne zullen blijven. Ortona besloot met de mede- Laotische troepen hebben op dracht gegeven fort Sam Teu, 50 km ten zuid-oosten van Sam Neua te evacueren met het oog .op het naderen van rebellen. De waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, Sisoek Na Champassak, heeft meegedeeld dat het garnizoen van Sam Teu zich moet voorbereiden op guer rilla-actie in het bergachtig ge bied rond het fort. Hij zei dat be richten waren ontvangen over de aanwezigheid van 700 rebellen uit Noord-Vietnam en ongeveer 80 rebellen van de Pathet Lao in dit gebied. Maar deze berichten konden echter niet worden beves tigd. Op een persconferentie deelde hij mede dat dezelfde opstande lingen vijf versterkingen langs de rivier Ma in het noorden van de provincie Sam Neua bij de grens van Noord-Vietnam had den veroverd. Vele van de voormalige 4500 man van de in 1957 ontbonden Pathet Lao-strijdkrachten had den de regering om bescherming verzocht omdat de rebellen bij hen aandrongen zich bij hen té voegen. Dit was vooral het ge val in de rustige gebieden. In het gebied waar de rebellen het ac tiefst zijn Sam Neua en Loe- ang Prabang hebben vele voormalige leden van genoemde strijdgroep zich bij de opstande lingen gevoegd. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard dat de V.N.-commissie vermoe delijk een onderzoek ter plaatse in Laos zal instellen. De Britse minister van Staat var. het ministerie van Buiten landse Zaken, David Ormsby- Gore, heeft maandag een onder houd over de toestand in Laos gehad met de Russische ambas sadeur in Londen, Jakob Malik. Volgens de woordvoerder kon dit bezoek worden opgevat als een voortzetting van het gesprek dat zaterdag in Moskou gevoerd is tussen de Britse ambassadeur aldaar, sir Patrick Reiliy, en de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken Zorin. Op vragen deelde de woord voerder nog mee dat de Britse commissaris-generaal in Zuid- Oost-Azië, sir Robert Scott, die gisteren een spoedbezoek aan Laos bracht, de „persoonlijke vertegenwoordiger" is van de Britse minister van Buitenlandse Zaken in zijn hoedanigheid van mede-voorzitter op de conferen tie over Indo-China, die in 1954 in Genève werd gehouden. deling dat men hoopt de com missie en haar medewerkers donderdag a.s. volledig te New York bijeen te hebben, om haar zoveel mogelijk in te lichten over de haar in Laos wachtende taak. De Laotische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Sisoek Na Tjampassak, heeft dinsdag verklaard dat de Laotische rege ring gaarne zou zien dat de waarnemers der Verenigde Na ties zich spoedig mogelijk naar het geveohtsgebied langs de grens met Noord-Vietnam bege ven „vóórdat de Vietminh daar weer Uit is getrokken". Hij voegde hieraan toe te ge loven dat de Noordvietnamese eenheden, die volgens Laos de communistische Pathet Lao-op- standelingen hebben gesteund, zich over de grens zullen terug trekken, wanneer zij weten dat waarnemers van de Verenigde Naties naar het gevechtsgebied onderweg zijn. In een commentaar op de be slissing van de Veiligheidsraad tot instelling van de V. N.-com missie voor Laos, verklaarde Tjampassak dat Laos dit bericht met zeer veel voldoening heeft ontvangen. Hij legde er de nadruk op dat één van de belangrijkste zaken, waarvan hij de commissie wilde overtuigen, de goede trouw van de Laotische regering was. Ook hoopte hij dat de V. N.- waamemers in staat zouden zijn enig licht te werpen op de Noord- Vietnam toegeschreven inmen ging met Laotische binnenland se aangelegenheden. „De van geringe omvang zijn de strijdkrachten der communis tische Pathet Lao zouden al deze moeilijkheden zonder hulp van buitenland af niet hebben kun nen veroorzaken", aldus de Lao tische onder-minister van Buiten landse Zaken Sisoek Na Tjam passak. De commissie voor de burger rechten, die in september 1957 in de Ver. Staten is ingesteld om een studie te maken van discri minatie op grond van ras of ge loof, heeft in een verslag aan president Eisenhower en het con gres de oprichting voorgesteld van een raad voor verzoening of advies die het onderwijs moet helpen overgangsprogramma's op te stellen voor de rasseninte gratie op de scholen. Het verslag omvat in totaal een vijftiental suggesties ter be strijding van discriminatie bij verkiezingen, onderwijs en huis vesting. Wat de verkiezingen aangaat beveelt de commissie aan het instituut van „Federale griffier" in te stellen. De presi dent zou een .federale griffier" moeten aanwijzen als er gegron de klachten zouden zijn over be perking van het stemrecht op grond van ras of geloof. Zo'n federale griffier zou dan er op moeten toezien dat alle stemge- rechtiden op de kieslijsten komen en hun stem kunnen uit brengen. (Advertentie) Advertentie.) De 56-jarige gouverneur van Kenya, sir Evelyn Baring, ligt met koorts te bed nadat hij een 13-jarig Islamietisch meisje van verdrinking heeft gered. Na de redding kwam hij zelf in moei lijkheden en moest door een an der aan wal gebracht worden. Volgens berichten die dinsdag in Dar Es-Salaam zijn ontvangen, heeft de politie in het stamge bied Ngaya in West-Tanganjika geschoten op betogers die haar aanvielen en daarna de woning van een stamhoofd in brand sta- wken. Drie betogers werden gewond en het stamhoofd Mtemi Mabue- la Mwima werd in de verkoolde resten van zijn woning aange troffen. De toestand van de slachtoffers zou redelijk zijn. De politie verrichtte 18 arres taties. De ongeregeldheden kwa men voort uit verzet tegen een nieuwe belasting op vee. NOOR OW? 8*-8b TEL.2573 TERNEUZEN Egypte en de Sowjet-Unie heb ben dinsdag overeenkomsten getekend voor de levering van de uitrusting die nodig is voor de bouw van het eerste stuk van de dam bij Assoean. Naar men meent zullen de, werkzaamheden aan de dam in december beginnen. In de naaste toekomst zal de Sowjet-Unie 84 deskundigen naar Egypte zenden. Het Engelse onafhankelijke rechtse dagblad „Daily Express" heeft in een hoofdartikel over Eisenhowers reis naar Europa gesteld dat de werkelijke haard van onrust in Europa ligt in de Amerikaanse bewapening van de Duitsers. „Amerika is druk bezig Duitsland opnieuw een militaire macht te laten worden. Maar de wereld weet uit lange ervaring dat als Duitsland een militaire macht is, dit betekent dat Duits land ten oorlog trekt. Rusland is het zich bewust. Het is bang voor de Duitsers. Tenslotte heeft Duitsland in het verleden grote veldslagen van de Russen gewon nen. Het werkelijke punt tussen Eisenhower en Chroesjtsjef is dan ook niet Berlijn of de Duitse hereniging maar Amerika's be sluit Duitsland te herbewapenen en Ruslands vastbeslotenheid zich hiertegen te verzetten. Een onoverbrugbare kloof? Laat pre sident Eisenhower nog eens goed luisteren naar de toejuichingen waarin het volk zijn verlangen naar vrede liet horen", aldus de „Daily Express". Daoed Beureuh overleden? In de kranten te Djakarta wordt een - niet bevestigd - be richt uit Noord Sumatra gepu bliceerd, dat Daoed Beureuh de eerste leider van de strijdkrach ten der Darul Islam in Atjeh, op 1 september op hoge leeftijd zou zijn overleden. Nadat velen zijner volgelingen hun verzet tegen de centrale regering te Djakarta hadden opgegeven, trok Daoed Beureuh zich met een beperkt aantal volgelingen die de strijd wensten voort te zetten, in de bergen van Atjeh terug. Dinsdagochtend bij het begin van de tweede dag van haar be zoek aan de hoofdstad is Ko ningin Juliana de gast geweest in de Hogere Technische School voor de confectie-industrie „Mr. Koetsier" aan de Keizersgracht. Zij werd bij de ingang van het statige patriciërshuis ontvangen door de heer P. J. M. Deiters, voorzitter, en de heer F. Hors man, secretaris van het school bestuur, waarop zij een boeket bloemen ontving uit de handen van de modinette Amsterdam 1959, mej. J. Meerholtz. In de naaizaal in het souterrain liet de Koningin zich voorlichten over de school, de economische en de sociale aspecten van de con- fectieindustrie in ons land en in het bijzonder in de hoofdstad. Zo werd o.a. verteld, dat in Amster dam 359 confectiebedrijven zijn gevestigd, die 32 procent van de landelijke omzet voor hun reke ning nemen. In besloten gezelschap onder hield de Koningin zich met enige van de talrijke aanwezige ver tegenwoordigers der hoofdste delijke confectie-industrie. Bij het verlaten van de zaal trad de Koningin even terzijde om nog enkele vragen te stellen aan de modinette 1959, mej. Meer holtz, o.a. over haar onlangs ge dane examen. Vanuit de mr. Koetsierschool ging het gezelschap naar R. Dooyes Confectiefabrieken N.V. in de St. W'illibrordusstraat, waar de Koningin werd verwel komd door de directeur, de heer D. R. Dooyes. De vorstin maakte een rond gang door de verscheidene af delingen van het bedrijf. Om kwart over twaalf vertrok de Koningin weer naar 't paleis. Prins Bernhard bracht op deze stralende nazomerochtend een bezoek aan het industrieterrein in de Westhaven. Na zijn aan komst op de pier Azië in de Coenhaven, waar de Prins be groet werd onder meer door mr. K. van den Bergh, wethouder van financiën, scheepte het ge zelschap zich in op een boot van de dienst haven- en handels inrichtingen, waarmee de over tocht naar de N.V. Overslagbe drijf „Amsterdam" aan de Kom- pasweg werd gemaakt. Tijdens deze bootreis liet de Prins zich voorlichten over de ontwikke ling van het Westelijk haven- en industriegebied van Amsterdam. Vervolgens begaf de Prins zich aan boord van het 10.000 ton metende ertsschip „Hódur" van de Duitse rederij Frigga uit Hamburg en sloeg vanaf het bo vendek het lossen van de lading erts door vier reusachtige iaad- bruggen gade. Om half twaalf reed de Prins naar de enkele honderden meters verder gelegen N.V. Machine fabriek Du Croo en Brauns aan de Sextantweg. Geïnteresseerd liet de Prins zich tijdens de rondgang de wer king van de diverse machinerieën uitleggen. In de smederij zag de Prins het gehele proces van het smeden van een speciaal voor dit bezoek vervaardigde plaquette, die zijn beeltenis en het rand schrift „ter ere van het bezoek op 8-9-1959" draagt. Een dei- werklieden toonde de hoge gast het eindprodukt. Maar toen de Prins een gebaar maakte om de 6 kilo zware plaquette aan te raken, deinsde de zwaar gehand- schoeide werkman terug. De plaquette was namelijk nog gloeiend heet Vóórdat de Prins naar het pa leis terugkeerde bood ir. Roscam Abbing hem de inmiddels afge koelde plaquette aan. Koningin Juliana heeft gister middag in aanwezigheid van Prins Bernhard het nieuwe ge bouwencomplex van het centraal laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Nederland- sche Roode Kruis aan de Albert Plesmanlaan in de westelijke tuinstad Slotervaart officieel in gebruik gesteld. Met deze plech tigheid, het belangrijkste gebeu ren tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar aan de hoodstad, is een einde gekomen aan de ge brekkige, voordien over de stad verspreide huisvesting van het centraal laboratorium. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy, gewaagde in zijn toespraak van de dankbaar heid voor de belangrijke bijdrage, die het laboratorium in de afge lopen jaren heeft geleverd aan de practische uitoefening der ge neeskunde en daardoor aan de volksgezondheid in ons land. Minister Van Rooy besloot zijn rede met de mededeling, dat H- M. de Koningin prof. Van Lo- ghem heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het koninklijke gezelschap en de autoriteiten begaven zich ver volgens naar de vijver voor het complex. Koningin Juliana trok hier aan het koord, waardoor de deur wegschoof van 'n hok waar uit zenuwachtig fladderend twee pelikanen (uit West-Afrika) naar buiten kwamen en snel de vijver in plonsden. (De pelikaan, het zinnebeeld van de zelfopofferen de liefde, is het embleem van de bloedtransfusiedienst.) Met deze symbolische handeling was het centraal laboratorium officieel in gebruik gesteld. Vervolgens maakten Koningin en Prins een rondgang door het complex. Deze rondganv werd af- gesloten met een bezoek aan de afdeling van de militaire bloed transfusiedienst. Het Vorstenpaar begaf zich tij dens de rondwandeling ook even in een grote koelcel waaruit de Prins met een haastig omgesla gen colbertkraag terugkeerde. De Koningin vertoefde wat langer in deze ruimte en zei toen zij naar buiten kwam: „Wel erg de moeite waard om even te kijken en heerlijk koel". De Prins liet zich in een der afdelingen bloed afnemen voor de bepaling van zijn bloedgroep. Op het terras voor de kantine werden tot slot enige verversingen gebruikt. Tijdens de rondgang toonde de Prins bijzondere interesse voor een kaart van Nieuw-Guinea, waarop de resultaten van een bloedgroepenonderzoek op Nieuw-Guinea en Melanesië zijn aangegeven. Hoewel de Papoea's en de Melanesiërs uiterlijk op elkaar gelijken, heeft dit onder zoek aangetoond, dat zij totaal verschillend zijn, daarmede bewij zend dat er geen verwantschap bestaat. De Prins gaf te kennen dat hij wilde weten hoe zijn bloedgroep is en dokter P. C. En gelriet, hoofdassistent van het laboratorium voor bloedgroepen- serologie, nam daarop de Prins bloed uit zijn arm af. Er werd voor de Prins een metalen plaat je geslagen met daarop „O.-rhe- sus positief", dit kon n.l. direct worden bepaald. Het resultaat van het gedetailleerde onderzoek, dat enige tijd vergt, za] de Prins later worden medegedeeld. Ook Koningin Juliana wilde haar bloedgroep laten bepalen, doch zag er eerst vanaf omdat zij in verband met de ontvangst op het paleis niet met een pleis ter op haar arm wilde lopen. Toen zij echter vernam, dat een bloedmonster voor dit onderzoek ook uit een vinger kan worden afgenomen liet zij door dokter Engelfriet uit een vinger van haar linkerhand wat bloed af nemen. Het Koninklijk Paar had de avond van zijn tweede bezoekdag gereserveerd voor de ontvangst, in de Burgerzaal, van honderden personen uit het gehele land, uit alle schakeringen van de bevol king. (Advertentie.) Zuilen we straks op een terrasje gaan zitten? Goed, maar ik moet eerst even naar het postkantoor, om te sparen ..li intet ezi iütA tfee**,.. Dinsdagmorgen om elf uur zijn de vijf Spaanse caballero's, toe komstige studenten aan de land bouwhogeschool te Wageningen, de Nederlandse grens bij Wern- houtWüstwezel gepasseerd. Zo als men weet hebben zij de tocht vanuit Spanje afgelegd met het Spaanse plattelandsvervoermid- del, de ezel. Zij bedwongen met hun rijdieren de Pyreneeën en hebben voor enige maanden het jachtige tempo van onze moder ne tijd de rug toegekeerd. Met een snelheid van 30 tot 35 kilo meter per dag naderden zij ons land. Het plan per ezel naar Neder land te reizen is gerijpt, nadat een aantal Amsterdamse studen ten, die deze zomer een bezoek aan Spanje brachten, te paard de route hadden gevolgd, die eer tijds door de legendarische Don Quichote met zijn trouwe dienst knecht Sancho Panche volgens de schrijver Cervantes door de Spaanse contreien is gemaakt. Het belangrijkste ezeltje is on getwijfeld Platero, naamgenoot van het Andalusische ezeltje Pla tero, hoofdfiguur uit het beroem de boek „Platero y yo" van de Nobelprijswinnaar Juan Ramorl Jimmenez. Platero namelijk zal ten geschenke worden aangebo den aan H. K. H. Prinses Irene als blijk van hulde en sympathie aan ons Vorstenhuis. In Spanje heeft men kennis ge nomen van de vele succesvolle goodwillreizen van Z. K. H. Prins Bernhard naar de Spaans spre kende landen in Zuid-Amerika. Tevens heeft men er kennis ge nomen van het feit, dat Prinses Irene met veel animo de studie der Spaanse taal ter hand heeft genomen. Vandaar de geste haar Platero ten geschenke aan te bieden. Ook de beide andere ezeltjes zullen Spanje niet terugzien. Reverte en Perez zijn resp. be stemd voor de landbouwhoge school te Wageningen en voor een liefdadig doel. Het in fraai rood leder gebon den logboek van de reizigers be vat onder meer handtekeningen van de burgemeesters van vele Franse steden en dorpen die dooi de reizigers werden gepasseerd. Verder staan er de goede wensen in van de Nederlandse ambassa deur in Madrid, mr. W. Cnoop Koopmans, en de eerste handels secretaris van deze ambassade, jhr. L. Quarles van Ufford. Intussen kijkt de Spaanse am bassadeur in ons land, de hertog de Buena uit naar de aankomst van zijn ondernemende jonge landgenoten en hij hoopt, dat ze tijdig genoeg zullen aankomen om hun opwachting te maken op de nationale tentoonstelling van de Kon. vereniging „Het Neder landse Trekpaard", die op 15 en 16 september in 's-Hertogen- bosch zal worden gehouden. WEINIG VERANDERING. Het weer blijft onverminderd bepaald door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven de Noordzee is gelegen. Het zonnige en droge weer duurt daarom voort, waarbij de temperaturen ongeveer dezelfde blijven bij wind uit oostelijke richtingen. Dinsdag kwam het kwik bij het huidige weertype in ons land 's-middags tot omstreeks 25 gra den. In de ons omringende landen bevinden de temperaturen zich globaal genomen op hetzelfde niveau. Neerslag viel dinsdag niet dan op grote afstand van ons land, n.l. aan de Franse zuidkust en in het zeegebied ten noorden van Schotland. In het laatstgenoemde gebied was namelijk de invloed van een depressie merkbaar die over IJsland naar het noord-oos ten is getrokken. Deze depressie tast het hogedrukgebied op de Noordzee echter niet aan. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. WEINIG VERANDERING. Droog en zonnig weer met wei nig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als dinsdag. DONDERDAG 10 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 6.48 7.16 Terneuzen 7.23 7.51 Hansweert 8.03 S.31 Walsoorden 8.13 8.41 ZON MAAN op onder op onder Sept. 9 6.03 19.11 13.45 22.53 10 6.04 19.09 14.48 23.48 11 6.06 19.07 15.43

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1