Noodtoestand in Laos Veiligheidsraad komt vandaag bijeen De Frans-Amerikaanse besprekingen Buitenlands nieuws De kwestie-Duitsland De plannen van De voor Algerië Gaulle DE PRIJZEN VOOR MARGARINE Chroesjtsjef naar Peking HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rdag 5 september 1959 even laatjes its reep Ltjes BI Bruidsbouquet oemenhuis „FLORA' LUXE AUTO's comblnare «Eigen Haard»» MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4774 Tsjou En-Lai over de komende bezoeken PROGRAM VAN CHROESJTSJEFS BEZOEK AAN DE VERENIGDE STATEN BRIEF EN TELEGRAM VAN EISENHOWER AAN DE GAULLE PHILIPS Von Braun over vernietigingswapens. Amerikaanse tentoonstelling te Moskou gesloten. salens rabèrt ZUID-SLAVIE CONTRA COMMUNISTISCH CHINA Diefenbaker wenst gelijke rechten in de wereldruimte. paHteit te schilderen! Iraait het orn 31 december forse Kwatta U maar: wie 'ant Kwatta- ns (zoals nu) et alleen op de caat Repen, maar en, Korrels en... icoladeletters en S it op vele fraaie blad met de vol- ier of bij Kwatta, kunt U «paren or 100 Kwatta. voorraad strekt, leletters plus 2 bij Uw winkelier afd. cadeaux). Voor uw Artistieke Bloembinderi.j 82 Telef. 2250 Voorkom prikkelbaarheid die vaak de oorzaak van slecht en onrustig slapen is met Calma Dragées. 2, bij elke drogist. TF. KOOP: |FIAT 600 1957, prima staat, lederen be kleding. |OPEL OLÏMPIA 1953. Aantrekkelijke prijs. GARAGE ANDRÉ DEES, IVerl. v. Stccnbergenlaan 27 |ïerneuzen. Tel. 01150-2035. jpiiastro Verkrijgbaar bij Arsenaalstraat 5 Terneuzen Fïankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Laotisehe minister van Staat voor Defensie, Phoemi N'o- savan, heeft zondag verklaard dat Laos misschien een beroep op de ZOAVO of rechtstreeks op de Verenigde Staten zal doen als de toestand in Laos nog slechter wordt. Zaterdag werd voor geheel Laos de noodtoestand afgekon digd nadat de belangrijkste stad in het noord-oosten, Sam N'eua, geheel door de communistische Pathet Lao-rebellcn zou zijn om singeld. Phoemi zei dat Laos een beroep zou doen op de organisatie die het snelst militaire steun zou kunnen verlenen. Hij zou ook ge zegd hebben dat Laos op de Z.O.A.V.O. of op de Verenigde Staten een beroep zou doen als het verzoek om interventie van de Verenigde Naties geen resul taat zou hebben. De minister vertrok naar Bang kok waar hij, naar hij meedeelde, rust zal nemen en het vraagstuk zal bestuderen van de Vietna mese vluchtelingen in Thailand die in Laos zouden infiltreren om Khampan Panya, uit Laos ver trokken op weg naar de algeme ne vergadering der Verenigde Naties die op 15 september be gint. Hij zei te vertrouwen dat de Verenigde Naties troepen of waarnemers zal zenden om in Laos tussenbeide te komen. In legerkringen is meegedeeld dat de opstandelingen tot 80 km van de Noordvietnamese grens in de provincie Phong Saly zijn bin nengedrongen. Zij dreven de re geringstroepen terug tot de stad Moeongkoea, waar volgens offi ciële berichten 15 opstandelingen werden gedood. In de aangrenzende provincie Sam Neua zou een aanval van rebellen op de stad Sam Neua op handen zijn. Reeds is melding ge maakt van schermutselingen in de zuidelijke buitenwijken van de stad. V. S. willen commissie naar Laos zenden. De Verenigde Staten zijn er voorstander van dat de Veilig heidsraad een speciale subcom missie samenstelt om in Laos een onderzoek in te stellen. Zij hopen dat er een groep landen bereid kan worden gevonden om met de Verenigde Staten een desbetref fend voorstel in te dienen als de raad vandaag bijeenkomt, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties zondag op een persconferentie in New York be kend gemaakt. De premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjou En-Lai, heeft volgens „Nieuw-China" de wederzijdse bezoeken van Chroes- tsjef en Eisenhower met instem ming begroet. Op een banket ter gelegenheid van het bezoek van de premier zich* bij de rebellen "te voegen. Hij j van Afganistan zei de Chinese ontkende dat hij op het hoofd- premier dat deze bezoeken zou- kwartier van de Z.O.A.V.O. in den bijdragen tot verdere ont- I spanning en het bewaren van de wereldvrede. Bangkok de toestand in Laos zou gaan bespreken. De voorzitter van da Veilig heidsraad heeft zaterdag besloten de raad vandaag bijeen te roe pen ter bespreking van de crisis in Laos. Laos had vrijdag de Ver enigde Naties om het zenden van een poiitieleger verzocht om de „agressie" door het communisti sche Noord-Vietnam te onder drukken. Inmiddels is de Laotisehe mi- TSJOU BESCHULDIGT. Hij achtte waakzaamheid ech ter geboden in verband met „het zaaien van verdeeldheid onder de Aziatische en Afrikaanse landen door de imperialisten die in het Verre-Oosten de spanning doen toenemen". De Chinese leider noemde in zijn rede niet Laos of India, doch sommige waarnemers geloven dat hij zinspeelde op opvattingen dat de Chinese communisten de .hand hebben in de rebellie in nister van Buitenlandse Zaken,Laos en op kritiek op de Chinese Van officiële zijde in Parijs is meegedeeld, dat het gemeen schappelijke Frans-Amerikaanse communiqué, dat na afloop van dc besprekingen tussen Eisen hower en De Gaulle is uitge geven, opgesteld is met.de bedoe ling om de werkelijk belangrijke resultaten van het overleg voor lopig geheim te houden. De resultaten zulen te zijner tijd op de meest passende wijze aan het licht treden, zo werd van Amerikaanse zijde opgemerkt. Franse woordvoerders legden de nadruk op de indruk die De Gaulle op Eisenhower heeft ge maakt bij zijn pleidooi voor Ame rikaanse steun voor pogingen om een rechtvaardige oplossing van de Algerijnse kwestie te be reiken. Het ontbreken van een posi tieve verklaring in het commu niqué zou in de eerste plaats ver oorzaakt zijn door de noodzaak om datgene wat De Gaulle nog over Algerië te zeggen heeft, ge heim te houden totdat de Franse president zijn verklaring heeft afgelegd. Volgens diplomatieke waarne mers vormen de drie volgende punten het belangrijkste resul taat van Eisenhowers overleg in Parijs: 1. De Gaulle is er in geslaagd om in de hoogste Amerikaanse kringen meer begrip te wekken voor de manier waarop hij het Algerijnse vraagstuk behandelt. Daardoor is het nu eerder dan voorheen mogelijk dat de Ver enigde Staten Frankrijk zullen steunen bij het eventuele debat over Algerië in de V. N. 2. Het enthousiaste onthaal dat Eisenhower in Parijs van de zijde der Franse bevolking is ten deel gevallen betekent een keer punt in de meer gevoelsmatige betrekkingen tussen beide volke ren. „Het betekent het einde van de propaganda in Frankrijk, die er voortdurend op hamerde dat de Amerikanen naar huis moes ten gaan", zo zei men. 3. De besprekingen en de reactie van de Fransen hebben het westelijke bondgenootschap versterkt, hetgeen van groot be lang is aan de vooravond van Chroesjtsjefs bezoek aan de Ver enigde Staten. Volgens kringen die in nauw contact met De Gaulle staan, houdt de volgende zet die de pre sident in de kwestie-Algerië wil doen, niet zo zeer een „nieuw plan" in. Hij zou echter op een volgens hem daartoe geschikt tijdstip opnieuw zijn bedoelingen uiteen willen zetten en de manier waarop naar zijn mening de Franse legering en de Algerijnse bevolking deze bedoelingen kun nen verwezenlijken, willen aan geven. Het Witte Huis heeft het pro gram bekendgemaakt van de eer ste twee dagen van Chroesjtsjefs bezoek aan de Ver. Staten. De Russische premier zal op 15 sep tember bij aankomst op het vliegveld van Andrews bij Wash ington, worden begroet door Eisenhower, die met hem naar Blair House het officiële ver blijf van de gasten van de Ame rikaanse regering zal rijden. Enkele uren daarna zal het eer ste onderhoud tussen beide staatslieden plaatsvinden. Op 16 september zal de Russi sche premier eerst een landbouw proefstation in Maryland be zichtigen en daarna aanzitten aan een lunch, hem aangeboden door de Amerikaanse vereniging van journalisten. Op die lunch zal Chroesjtsjef een rede houden, na afloop waarvan hem vragen gesteld kunnen worden. Dan volgt een autorit van drie uur in de omgeving van Washington, waarna Chroesjtsjef tot slot zal aanzitten aan een galadiner in de Russische ambassade te Wash ington ter ere van Eisenhower en zijn echtgenote. actie aan de Indias-Tibetaanse grens. Functionarissen van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Peking wilden zondag geen com mentaar geven toen buitenlandse journalisten vroegen of er een officiële verklaring kon worden verwacht over de spoedzitting van de Veiligheidsraad der V. N. van vandaag, waarop 't Laotisehe verzoek om steun zal worden be sproken. Tsjou En-Lai sprak, vóór hij de zaal betrad met zijn minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, in de hoek van de hal. Fresident Eisenhower heeft na zijn besprekingen in Parijs in een brief aan president De Gaul le verklaard: „Ik ben sterk van gevoelen dat het gemeenschappelijk be grip is bevorderd en dat onze ge meenschappelijke doelstellingen verduidelijkt en opnieuw beves tigd zijn". Hij nodigde president De Gaul le uit naar de Ver. Staten te ko men. ,,Ik hoop van harte dat het niet al te lang zal duren voordat u de gelegenheid heeft de Ver. Staten te bezoeken en het wel kom dat u daar wacht, in ont vangst te nemen". In een telegram dat Eisen hower, boven Het Kanaal vlie gend op weg naar Schotland, ver zond, zei hij„U kunt ervan ver zekerd zijn dat wij in de Ame rikaanse regering het een groot voorrecht zullen achten nauw contact met u en uw regering te onderhouden op de weg naar het oplossen van gemeenschappelijke vraagstukken". De perssecretaris van Eisen hower, Hagerty, heeft meege deeld dat Eisenhower van plan was heden naar Washington te vliegen. Als het weer echter zo mooi blijft als nu, zal hij zijn vertrek mogelijk uitstellen. Eisenhower heeft vrijdag voor het eerst sedert zijn vertrek uit de Ver. Staten tien dagen ge leden met succes een partij golf gespeeld. (Advertentie.) VOORZITTERSCHAP C. N. V. De Verbondsraad van het Chris telijk Nationaal Vakverbond zal aan de algemene vergadering, die op 21 september te Utrecht bij eenkomt, voorstellen tot opvol ger van de huidige voorzitter van het C. N. V-, de heer M. Rup- pert, te benoemen de heer H. G. van Mastrigt, thans vice-voorzit- ter van het C. N. V. Dit besluit werd zaterdagoch tend tijdens 'n bijzondere vergade ring van de Verbondsraad van De „New York Times" weet te melden, dat De Gaulle door mid del van een gekozen wetgevende vergadering voor Algerië en een uitvoerend orgaan een einde wil maken aan de Algerijnse oorlog. Amerikaanse functionarissen zouden al van de plannen van De Gaulle op de hoogte zijn gesteld. De Gaulle heeft dit plan uit gewerkt op zijn reis door Algerië en men neemt aan dat hij het heeft uiteengezet aan Eisen hower, aldus het blad. Het plan zou pas na de ope ningszitting van de algemene vergadering van de V. N. op 15 september officieel bekend wor den gemaakt. De Gaulle zou bereid zijn over de toekomst van Algerië te on derhandelen met een uitvoerend orgaan, voortgekomen uit de ge kozen wetgevende macht. De ,New York Times" zegt dat dit het C. N. V. genomen. De verkie- jde bedoeling is geweest van de zing van een nieuwe voorzitter j nadruk die De Gaulle heeft ge- is nodig door het vertrek van de legd op het „algemene stern- heer Ruppert, die benoemd is tot J recht" als sleutel voor de oplos lid van de Raad van State en op sing van de Algerijnse kwestie. 30 september het C. N. V. zal ver- De verhouding tussen de Alge- laten. I rijnse assemblee en het uitvoe- HERNIEUWDE EGYPTISCHE PERSAANVALLEN OP HET SOWJET-BLOK. De Egyptische pers heeft zater dag, na een pauze vanaf mei j.l. opnieuw aanvallen gedaan op het Sowjet-blok. Zo schrijft het weekblad „Akh- bar el Yom" dat de aanvallen, die door commu .listisehe radio stations op de Verenigde Arabi sche Republiek worden gedaan, e?n „openlijke poging tot inmen ging in onze binnenlandse aan gelegenheden en die van andere Aiacische landen zijn." Het blad voegt hier aan toe: „Radio-Moskou en omroepsta- tions in de andere communisti sche landen moedigen communis tische agenten in de Arabische staten aan hun land te verraden en de deur te openen voor een nieuwe vorm van imperialisme." Andere Egyptische bladen oefe nen soortgelijke kritiek uit. TERDOODVEROORDELINGEN IN SYRIË. Een te Damascus zetelend Sy- risch militair gerechtshof heeft zaterdag 6 Syriërs en 2 Libanezen op beschuldiging van spionage voor Israël, ter dood veroordeeld. Drie andere Syriërs werden op dezelfde tenlastelegging tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Een gewezen officier van het Syrische leger en 'n burger wer den door hetzelfde hof bij ver stek tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hun was samen zwering tegen de staat ten laste gelegd, hetgeen begin 1958 zou zijn geschied. NOORSE VISSERSBOOT iN" ENKELE MINUTEN VERGAAN De 103-ton metende Noorse vis sersboot „Myrnes" is ter hoogte van IJsland binnen enkele minu ten tijds gezonken, waarbij de 9 opvarenden het leven hebben ver loren. Andere vissersvaartuigen in het desbetreffende zeegebied Duitsland kan nooit zijn „verlo ren" gebieden ten oosten van de Oder-Neisse-grens prijsgeven, zo heeft de voorzitter van de West- duitse federatie van bannelingen en christen-democratisch lid van de Westduitse Bondsdag, Hans Krüger, verklaard. Hij zei dit tot 25.000 Duitsers die uit voorma lige Duitse gebieden in Polen en Rusland zijn verbannen en die in Berlijn hun jaarlijkse bijeen komst hielden. De Westduitse minister voor zaken voor geheel-Duitsland be treffende, Lemmer, zei dat de kwestie van de Duits-Poolse grens slechts kan worden gere geld door de regering en het in vrijheid gekozen parlement van een herenigd-Duitsland. Willy Brandt,'de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een radiorede verklaard, dat de zelf verzekerde houding van de Ber- lijners in de afgelopen maanden de belangen van de Berlijnse be volking en ook het algemeen be lang gediend heeft. Brandt zei het stadspariement dinsdag verslag te zullen uitbren gen over de jongste ontwikkelin gen. Hij is van mening, dat het met de wereldvrede nu veel slechter gesteld zou zijn, als in de kwestie-Berlijn „de bescha mende weg van rechtsschending en morele capitulatie" ingeslagen zou zijn. Brandt zei verder nog, dat er geen twijfel over bestaat, dat het nu de geschikte tijd is voor een belangrijke beleidsverklaring in het parlement. Er was veel ge beurd sinds eind juni (toen het Berlijnse parlement op reces ging). De Amerikaanse raketdeskun- dige dr. Wernher von Braun heeft in Frankfort verklaard dat het oneerlijk is de wetenschaps mensen verantwoordelijk te stel len voor het gebruik van hun uit vindingen voor de produktie van vernietingswapens. „Als wij ons werk op zouden moeten ge ven zouden wij slechts kunnen wachten tot de rode vlag op de maan wordt uitgestoken". hebben slechts één noodsein van de „Myrnes" opgevangen. De lijken van 2 opvarenden zijn door een ander Noorse vissers boot opgepikt. Deskundigen achten het moge lijk, dat zich hetzij een ontplof fing aan boord heeft voorgedaan, hetzij de lading van bevroren haring plotseling verschoven is, waardoor het vaartuig kapseisde. De „Myrnes" had een installatie aan boord, waarmede de gevan gen haring kon worden bevroren. Het betrof hier een proefneming. OLIE LEIDING VAN SAHARA NAAR DUITSLAND? Naar het Italiaanse economi sche blad ,,I1 Globo" weet te mel den, heeft de Franse minister voor de Sahara, Jacques Sous- telle, bij een recent bezoek aan Milaan van gedachten gewisseld over een plan om een oliebuislei- ding van de Sahara naar Mnn- ehen aan te leggen. Aan het over leg zouden vertegenwoordigers van Krupp en enige Italiaanse ingenieurs hebben deelgenomen. De leiding zou via Noord- Tunesië naar Sicilië lopen en vandaar over een brug over de straat van Messina naar Italië en over de Alpen naar München. Het werk zou ongeveer 4 jaar beginnen. Soustelle bracht onlangs onder een aangenomen naam een be zoek aan Milaan. In officiële Franse en Italiaanse kringen werd taan gesproken van een „vakantiereis". BRIEF VAN DE GAULLE AAN EISENHOWER. Prcsidtant De Gaulle heeft pre sident Eisenhower in een brief laten weten, dat z.i. het bezoek van liet Amerikaanse staatshoofd aan Frankrijk als een belangrijke datum zal worden ingeschreven in de geschiedenis van de betrek kingen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten. Volgens de Franse president was de ontmoeting in alle opzich ten een geslaagde gebeurtenis. Hij zegt zeer te hopen, zo spoe dig mogelijk een tegenbezoek aan de Verenigde Staten te kunnen brengen. De inhoud van de brief werd zaterdag bekend gemaakt op het kasteel Culzean in Schotland, waar het Amerikaanse staats hoofd uitrust van zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs, al vorens de terugreis naar de V. S. te aanvaarden. Evenals vrijdag speelde de pre sident zaterdag een partij golf. In de middag maakte hij een rit in een ponywagen met de mar kies en markiezin van Ailsa en hun tweejarig zoontje. De tocht duurde-niet lang, doordat bij het uitrijden van de poort het wagen tje een paai raakte. Het gezel schap werd door elkaar geschud en een lid van de veiligheidsdienst moest toesnellen om te voorko men dat de pony op hol sloeg. Later speelde de president brid ge met de Amerikaanse ambas sadeur John Whitney en twee vrienden uit New York, die hij vrijdag telefonisch had uitgeno digd hem in Schotland gezelschap te komen houden. Het waren de president-commissaris der Coca- son, en de president-directeur van de Cities Service oliemaatschap pij, Walton Jones. rend orgaan van dit land en de bestuursvoorstellingen in Frank rijk is niet volledig uitgewerkt in het verslag dat de Amerikanen van De Gaulles plan hebben ge had, aldus het blad. Maar dit plan omvat wel het recht op zelfbe schikking van het Algerijnse volk, dat wellicht uiteindelijk on afhankelijk zal worden. In tegenstelling tot de inhoud der voorgaande Franse plannen voor Algerië, wordt er in het jongste niet vastgehouden aan een wapenstilstand als een nood zakelijke voorwaarde voor het houden van verkiezingen. Even min eist het besprekingen met de leiders van het nationale bevrij dingsfront. Natuurlijk zouden de Fransen een wapenstilstand toe juichen, maar zo dit niet gebeurt zal het plan toch worden uitge voerd, aldus de „New York Times". Het blad voegt hieraan toe dat het plan, zelfs al zou het door het F. L. N. verworpen worden, toch een grote aantrekkings kracht zal uitoefenen op de Al gerijnse bevolking en de ver zetsstrijders op de duur de reden van hun verzet zal ontnemen, zo de nieuwe Algerijnse instellingen hun waarde zouden bewijzen, zo besluit het blad. De Amerikaanse tentoonstel ling te Moskou is vrijdagavond gesloten. Men schat dat meer dan 2.750.000 Russen de exposi tie, die zes weken geleden werd geopend, hebben bezocht. Toen de poorten werden geslo ten, stond er nog een grote me nigte te wachten om binnengela ten te worden. De 'organisatoren moesten de lichten uitdoen om de mensen duidelijk te maken dat het ernst was met de sluiting. De Bond van Nederlandse Mar garinefabrikanten deelt mede, dat een daling van de prijs van bepaalde grondstoffen de fabri kanten in staat stelt de consu mentenprijs van de belangrijke groep der fabrikantenmerkarti kelen in de prijsklasse van 40 ct per pakje met ingang van heden, 7 september, te doen verlagen met 4 cent per kg, zodat de prijs van deze merken op 39 ct per pakje wordt gebracht. Voor de overige margarine soorten blijft de prijs onveran derd. (Advertentie.) nt kapfWf »«f M opert» coditf merit 16 brevwm-ijstroat 9 twoeuzeg m tot en met dinsdag 8 september zijn wij met vacantie, dan weer gaarne tot uw dienst. „Borba", het partijorgaan van de Zuidslavische communisten, heeft een felle aanval gedaan op communistisch China i.v.m. de incidenten aan de grens tussen India en Tibet. Deze incidenten komen alleen die kringen gelegen die belang 'hebben bij nieuwe ge schillen en de voortzetting van de politiek van de koude oorlog, aldus het blad. De Chinese aan vallen vinden plaats op een tijd stip waarop de hele wereld uit ziet naar een nieuwe fase in de internationale betrekkingen, ge karakteriseerd door een nieuwe geest van pacificatie en ontspan ning, zo schrijft „Borba". De Sowjet-premier en partij leider, Chroesjtsjef, zal op 29 september, na zijn bezoek aan Amerika, een bezoek brengen aan Peking, zo heeft hij zelf volgens in Bonn ontvangen persberichten cp een Poolse receptie in Moskou tegenover verscheidene buitenlandse diplo maten verklaard. De receptie werd door de Poolse ambassadeur gegeven ter gelegenheid van een grote Poolse tentoonstelling die vrij dag in Moskou is geopend. Chroesjtsjef verklaarde voorts op de receptie dat de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Po len nog nooit zo goed zijn ge weest als thans. Hij zei de vertegenwoordigers van de Westelijke landen niet te willen beledigen, daar „zij al vol doende door God gestraft zijn voor het feit dat zij kapitalist zijn". „Hét is nooit tc laat voor berouw". De Russische premier vervolg- (Advertentie) De Canadese premier, John Diefenbaker, heeft zich vrijdag avond in een toespraak tot de vereniging van advocaten uitge sproken voor het opstellen van een internationale verklaring dat alle landen dezelfde rechten in de wereldruimte zullen hebben. De mogelijkheden van deze ruimte moeten ten behoeve van de ge hele mensheid worden uitgebuit, aldus Diefenbaker. In de Elzas is de hevigste aardschok, die in de laatste vijf tig jaar in dit gebied gevoeld, ge registreerd. Er is enige schade aangericht. de: „Het is niet onze schuld dat wij op dezelfde planeet leven. Wij willen graag op de zon en de maan komen, maar zijn niet van plan om ons daar te vestigen". Chroesjtsjef verklaarde ten slotte dat Rusland vreedzaam wil samenleven met de kapitalisti sche landen. „Wij kunnen ons veroorloven geduld te betrach ten, omdat de toestand in Rus land jaarlijks beter wordt", aldus de Russische premier. NOG GEEN VERANDERING Ook tijdens het weekeinde duurde het zonnige nazomenveer voort, niet alleen in ons land, maar in een groot deel van Euro pa. Op vele plaatsen steeg het kwik tot boven de 20 gr., zelfs nog in Noord-Zweden. Het was daar zondagmiddag aan de Bot- nische Golf zelfs even warm als aan de Frans-Atlantische kust. In ons land liep 't kwik in het noorden tot 20, en in het zuiden tot 25 gr. op. Dit alles komt op rekening van een hogedrukgebied dat zich stevig verankerde op de Noordzee, maar in de loop van zondag enige tekenen van afta keling begon te vertonen. Tegelij kertijd echter breidt zich een Oceanisch hogedrukgebied via Ierland en Schotland in de rich ting van de Noordzee uit en blijft in het Middenlandse Zeegebied de luchtdruk relatief laag. Hier door duurt bij ons de oostelijke tot noordoostelijke stroming voort en daarmede het droge en zonnige weer. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Droog, vrij warm en zonnig. Droog, overwegend zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige noordoostelijke wind. DINSDAG 8 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.06 5.41 6.21 6.31 n.m. 5.25 6.00 6.40 6.50 ZON MAAN Sept 7 op onder op onder 5.59 19.16 11.21 21.2" 6.01 19.14 12.35 22.06

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1