Vraagt Uw winketier Zevla-zegelsü ook enu van tie week DE SCHOOL OUT Hl» WEEST OP UW HOEDE! erneuzen Geen ongezonde preutsheid met kinderen .EIGEN HAARD foot <U VERSLOOT Opvoeding van de jeugd achter het ijzeren gordijn GERICHTE WARMTE U KUNT NI ET ALLES WETEN! NOBELS-MOLDUCCI heeft ze! tf. u.l.cx, De keuken is gevaarlijk terrein WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN EEN SPORTIEF JASJE püasfro combinare 99 99 5 sepTemHer 1959, T9S9., /mrvrrrjE z"E"Erüwr PagfSiS a 11i m T- 7i« «nlv n «-4 i»ar4on fia t nw wnl rfavi/ DtWESMODFHlIS Oer stichting; Admtntatratiehan toor I. STOLK, M*.grtotetr»t ITern^en NOORDSTRAAT 17 Zie ook advertentie van volgende week in dit blad TERNHUZKN i Gymnasium, sen interessante v. op t8-jarige moetkoming in TIE DER PTT r. Fa. P. J. VAN DE SAND' ordstraat Terneuze» Ontelbaar is het aantal ongelukken, dat zich voor doet in de keuken, het do mein van de vrouw. Van alle kanten loert er gevaar. Groot is het aantal dodelijke ongelukken, ern- sige verwondingen, schram men, sneden enz. Ja. zelfs het vergif ontbreekt niet in de keuken. OGEN EN OREN OPEN EN NADENKEN Hoevele brandwonden zijn er ontstaan doordat zonder er bij na te denken oren, stelen en zelfs pannen uitsteken over de rand van de tafel of van het gasstel? Het gevolg is, dat men er langs loopt en zo'n pan van (Advertentie) de enige oliehaard met (60 i 70 mJ) komt het model 10( Prijs f in aanmerking. »yS pedaal ontworpen voor het verwarmen van ruim» ten van 40 a 50 m®. Voor Iets grotere ruimten PnJ, f245,.' De Ideale oliehaard voor inwonenden. alleenwonen de". studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, slup- en studeerkamers. Uitgevoerdme^ de enorm zuinige Rocket bwderpot. Door de 3föv-belangrijke schriftelijke garantfsï, eindelijk, een oliehaard waarbij gegarandeerd géén ko de voeten, géén sterke rcetvorming en géén hoge brandstofkosten (géén ander merk geeft dit!) Neen dus géén genoegen met een mindere kwali teit. Hoenson, Nederlands oudste leverancier van oOehaarden heeft immers de meeste ervaring! Cezellig model met zichtbaar haardvuur, opklap baar bovendeksel en kookplaat. Zuinige blauwbrandende spairvlam (minimum olie» verbruik ca. 2) ct per uur') Zowel in de winter als In voor- en najaar en op kill* zomeravonden Uw vertrek behaaglijk verwarmd. Heerlijke strallngswarmte «n volop vloerwarmte, net zoals U dit van Uw kolenhaard zo gewend was. Géén amsteekprobfemenéén draai aan de knop en één lucifer - dat Is alles! Bestel 'eeds nu, want de vraag ts enorm! Méér warmte voor minder geldalleen Hoenson .garandeert U dit! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7 9, Tel. 2066. Temeuzen tafel trekt met alle gevolgen van dien, kleine Janneman komt eens kijken of moeder al HANDIGE HANDEN gauw klaar is en is natuurlijk ook nieuwsgierig. Hij wil eens kijken in de pan op het gas stelen het is al te laat als moeder niet goed oplet. Janne man trekt het pannetje met ko kend water om en hij is over dekt met brandwonden. GAS EN ELECTRA De electrische stroom die wij in de keuken gebruiken, kan in vele gevallen dodelijk zijn. Hoe vaak gebeurt het niet dat moe der de vrouw met natte handen electrische apparaten bedient, die soms niet eens geaard zijn. Als de melkboer belt en zij is aan het strijken, wil ze mis schien gauw de stekker uit het stopcontact trekken, maar zij heeft pas wat strijkgoed inge vocht en vergat haar handen af te drogen. Kinderen peuteren graag in die mooie ronde gaatjes in een stopcontact en als het nu be perkt blijft tot één gaatje is het nog daaraan toe, neen zij steken hun kleine vingertjes in beide tegelijk en het is al te laat. Het is meer dan eens gebeurd, hoe vreemd het ook moge klin ken, dat onze kleinen hun ton getje in zo'n gaatje steken. Denk dus na en kijk uit, het leed is niet te overzien! BRANDEN Ontelbare branden ontstaan, doordat vergeten wordt de strijkbout uit te schakelen als er even gerust moet worden. Het gevolg zal menige huisvrouw reeds spoedig bespeuren in de vorm van brandlucht. Tegenwoordig zijn er vele huishoudelijke hulpmiddelen, b.v. vleessnijders. Vergeet men deze uit te schakelen als er ge beld wordt, dan snijdt, de ma- chine rustig door, denkt u er naderhand niet om, dan zijn het uw vingers die het zullen bemerken. Er zijn verder pressure coo kers". We zullen de laatsten zijn, die het, gemak er van zul len ontkennen. Zij besparen veel tijd envitaminen, maar u moogt, daarbij nooit, vergeten de gebruiksaanwijzing vooraf goed te bestuderen, an ders loopt u grote kans dat ze uit, elkaar springen. De hete stoom zal dan ontsnappen en veroorzaakt brandwonden. Voor zondag stmt er als voorgerecht mals op het menu, een qroente. die zeker niet over- "I verkrijgbaar zal zijn. maar u-aar ze er is, toch. zeker het risico van het proberen ten vol. Ie waard is. Maïskolven zijn de jonge, nog niet geheel rijpe kol ven van de suikernvais, waarvan men allerlei smakelijke ge rechten kan bereiden. De een voudigste en meest gangbare whzp is wel om de kolven, na de bladeren en de, haren verwij derd en de stronk afgesneden te hebben, in z'n geheel te ko ken in ruim water totdat de korrels gemakkelijk loslaten (na 30 min). De kolven worden dan in de hand. genomen rij kelijk met boter bestreken en zo afgeknabbeld. Beslist een allergezelligste en lekkere be zigheid. ZONDAG: Maïskolven met roomboter, runderlappen, snijbonen, aardappelenme loenplakken. MAANDAG: Haché, rode kool, aardappelpureewentelteef jes. DINSDAG: Kier gehakt, toma- tensla, aardappelen in pe terseliesauschocoladevla. WOENSDAG: Risotto met an- dijviesla; fruit. DON DERDAG: Stoofschotel van stukjes rundvlees, aard appelen, worteltjes en sper- ciebonenyoghurtpudding. IRIJDAG: Cantharellen m roomsaus roomsaus, len; gort of visfilets in sla en aardappe- met rozijnen. ZATERDAGRussische kom kommersoep; appelpudding. RECEPTEN Melocnplakkev Een meloen in dikke plak ken snijden. Het zachte mid den gedeelte verwijderen. Iedere plak beleggen met zeer fijn gesneden natte gember en bestrooien met poedersuiker. De plakken gameren met geconfijte vruchtjes of bessen en stijf - geslagen room. Russische komkommersoep: '/i rundernier, 1 komkom mer, 1 prei, Vi pond wortelen, 25 gram, parelgort, 1 liter water. De nier wassen en met koud water opzetten. Zodra 't water kookt, dit weggieten, de nier goed afspoelen en met 1 liter water weer op zetten en in 1 uur gaar koken. De nier uit de bouil lon nemen en in kleine blok jes snijden. De komkommer, wortelen en prei schoonma ken, in kleine stukjes snijden en in de bouillon goed goor koken. De groente dan zeven en met de bouillon weer aan de kook brengen. De geweek te gort nu toevoegen en in de soep laten koken tot ze goed gaar is l'h uur). De soep op smaak afmaken met zout en peper en. de stukjes nier er aan toevoegen EVEN VERGETEN Als kinderen bij de gootsteen klimmen, kunnen ze in een on bewaakt ogenblik aan de heet- waterkraan komen met hun grijphandjes. Hoe gauw moeder weer ter plaatse is, ze kan niet verhinderen, dat de kleine handjes reeds overdekt zijn met brandwonden. Een niet goed bevestigde gas slang kan de oorzaak zijn van ongelukken met dodelijke af loop. Laat het gewoonte wor den, steeds de hoofdkraan te sluiten als u het gas niet meer nodig hebt. U bent dan veilig. Zet draagbare electrische appa raten veilig weg. opdat de klei nen er niet mee kunnen gaan spelen. VET GEVALLEN Op uw mooie spiegelglad ge boende vloerzeil is wat vet. re- vallen; het gevolg is uitglijden, immers er is niets zo glad als gesmolten vet. Een been is gauw gebroken en dat betekent vele weken zitten. Versleten vloerbedekking kan eveneens een gevaar opleveren; men kan er over struikelen. Even een bankje nemen om een of ander voorwerp vast te maken is goed, maar let er op, dat het bankje uw gewicht kan dragen en dat het goed staat. Zet geen stoel op een tafel om ergens bij te kunnen komen, neem liever een goede huis- houdtrap, die vooral stevig in elkaar zit. Vervang gammele leertjes door nieuwe voor het te laat is. SCHERF BLIK, GLAS EN ZUREN Blikopeners horen in een keu ken thuis, maar ze laten bij ge bruik dikwijls scherpe randen na, waaraan u of uw peuters zich gauw kunnen bezeren. Snijdt brood, maar kijk uit; het is wel eens voorgekomen, dat het broodmes uitgleed en moeder haar slagader door sneed en doodbloedde. Vele huisvrouwen gebruiken zoutzuur om de w.c. schoon te maken. Zet na gebruik van dit gevaarlijke goedje het flesje weg, onbereikbaar voor de jeugd, die ook wel eens wil zien (en proeven) wat er in zo'n flesje zit. Schrijf met duidelij ke letters op het flesje wat er in zit, liefst op een blauw pa piertje. Zet alle flessen achter slot of zo hoog mogelijk. Beste lezeres, het bovenstaan de is niet zo maar neergeschre ven, maar met, zorg uitgezocht uit ons rijk voorzien archief, met als opschrift „ongelukken". Het bovenstaande is maar een kleine greep uit één map en er zijn veel meer voorbeelden aan te halen (Nadruk verboden.) (Advertentie) Mevr. VISSER Ged. schoonheidsspecialiste Behandeling na afspraak. Gratis adviezen betreffende huidverzorging en make-up. Terncuzen - Scheldekade G4 Telefoon 3088 De oude, wat verzuurde en heel erg preutse tante Alida heeft de schrik van haar leven gehad, toen zij er op een keer toevallig getuige van was. dat Ina Joossen haar twee kinderen in het bad deed. Tante Alida is geen echte tante, enkel een huisvriendin van Ina's ouders vroeger. Ze kent haar al van haar kinder jaren af en heeft bij het op groeien de eigenaardigheden van de excentrieke, ongetrouw de dame op de koop toe leren nemen. En toen tante Alida, na dat Ina getrouwd was, geregeld bij haar op bezoek kwam, heeft ze haar man ervan weten te overtuigen, dat ze het oude mensje niet voor het hoofd konden stoten en haar dus maar gastvrij moesten ontvan gen, al kwam het ook niet steeds gelegen. „Wat mij be treft., ga je gang", gaf Jan wat onwillig toe. „Maar breng haar dan ook aan het verstand, dat ze zich niet met alles moet be moeien." Gezicht spreekt boekdelen Die bemoeizucht van tante Alida wordt, vooral nadat de kinderen hun intrede in het ge zin hebben gedaan, inderdaad wel eens een last. Ook al be heerst ze zich wel eens in zo verre, dat ze haar mond stijf dicht houdt, de kritiek is van haar gezicht te lezen. Het mis prijzen spreekt uit haar smal geknepen lippen en de pinnige blik in haar ogen, waaraan niets schijnt te ontgaan. Af en toe laat ze zich in het algemeen DE SCHOOL BEGINT WEER Het begin van het schooljaar wordt zowel door de ouders met verschillende gevoelens be groet, Voor de oudere kinderen, die naar een nieuwe school gaan, kan het een even grote onderneming zijn als voor de kleintjes, die voor het eerst met het schoolleven kennis maken. Het kan een opwinden de belevenis zijn of een benau wend avontuur. Het is bekend, dat vooral de kleintjes, die voor het eerst na hun kleuterperiode waarin zij met veel bescher mende zorg en in een „veilige" omgeving opgroeiden naar de grote school gaan, in het eerste schooljaar moeite onder vinden bij de aanpassing aan de nieuwe omgeving en dag indeling. HET VOORLICHTINGS BUREAU VOOR DE VOEDING MELDT.... Maar ook oudere schoolkin deren, die na de lagere school een nieuw schoolleven beginnen, zullen veel nieuwe indrukken krijgen. Bovendien zullen zij niet zelden grotere afstanden van en naar school moeten af leggen en een zwaarder dag programma hebben. Zouden de kinderen door ge noemde omstandigheden wei nig eetlust vertonen, dan kunt u daar het best, weinig of geen opvallende notitie van nemen en er niet op aandringen, dat zij even veel of meer eten dan anders. In het algemeen zal een aan tal punten met betrekking tot de voeding bij het begin van de schooltijd. vernieuwde aan dacht verdienen. Het is van belang dat er vol doende tijd beschikbaar is voor de kinderen om rustig te eten, zowel vóór schooltijd als tussen de middag. Het, ontbijt is steeds een belangrijke maaltijd, die niet in alle gezinnen voldoende verzorgd wordt. Laat ook dit ontbijt, alle aandacht krijgen en met brood of beschuit. Is de tijd tussen de middag krap, probeert u er dan voor te zorgen dat het eten klaar en de tafel gedekt is wanneer de kinderen uit school komen. Is er ruim voldoende tijd voor de middagmaaltijd, dan is het daarentegen wel eens beter de kinderen eerst tot rust, te laten komen vóór ze aan tafel gaan. Wordt de middagmaaltijd een en al gehaast en gevlieg, clan verdient het misschien aanbe veling de kinderen te laten „overblijven" wanneer daar op school een goede gelegenheid voor is. Geeft u brood mee naar school voor tussen de middag, druk de kinderen dan op hel hart, dat dit brood werkelijk voor die tijd bestemd is en niet voor het speelkwartier. Hebben zij om half elf zoveel trek, dat. ze hun middagboterham niet met rust kunnen laten, dan kunt u ze beter wat steviger la ten ontbijten tais dat tenmin ste lukt) of speciaal iets voor 's ochtends meegeven een snede brood extra of een stuk je kaas of een vrucht en een flesje melk als ze niet kunnen profiteren van de schoolmelk- voorziening. Kinderen vergelijken graag met elkaar wat er in de diverse broodtrommeltjes zit. De uwe zullen zeker wel eens aankomen met, het verzoek of ze dit of dat, op de boterham of „mee" kun nen krijgen. Probeer standvas tig te blijven wanneer ze om veel zoet beleg of veel snoep zeuren. Zoals u weet, is dit niet bevorderlijk voor de toestand van het gebit en heeft weinig of geen waarde voor de ge zondheid. Wanneer u de kinde ren regelmatig fruit, of een to maat meegeeft zal dit voor de DE LAATSTE JAREN zijn kor te jasjes buitengewoon in trek en dat is ook volkomen begrij pelijk. Dergelijke jasjes kleden vlot' en sportief en dat ligt ge heel in het kader van de mo derne mentaliteit. Want wie wil er niet jong, vlot en spor tief uitzien? Welnu, de bekende korte jasjes bieden deze mogelijkheid en dat is ook de reden waarom ze zo geliefd zijn. We vinden deze jasjes in diver se uitvoeringen. Ons model toont zo'n leuk, vlot gevalletje, vervaardigd van een geruite stof. Let u eens op de biezon- der leuke brede kraag met de kleine revertjes. Het onder streept nog eens bet sportieve karakter van dit jasje. Evenals trouwens de ceintuur van de zelfde stof, die niet me* een gesp of dergelijke wordt geslo ten, doch gewoon geknoopt Het is echt een jasje voor het ko mende najaar, wanneer de tem peraturen wat lager worden en men niet meer zo maar in een japonnetje buiten kan komen. U zult er zonder enige twijfel biezonder veel plezier aan be leven. (Nadruk verboden! ontvallen, dat de kinderen, tan wie in hun jeugd teveel wordt, toegestaan, later helemaal geen huis te houden is. Discipline moet er wezen, om zelf-discipli ne te kunnen ontwikkelen. Nu is het heus niet zo, dat Pim en Rietje Joossen bande loos opgroeien. Maar de oudera houden er hun eigen vrije op voedingsmethode op na. Ze voe len er niets voor, dan hun kin deren allerlei complexen zul len krijgen door ongezonde ge- heimzinnig-doenerij. Op alle vragen wordt een eerlijk ant woord gegeven. Tante Alida noemt dat schandalig. Er zijn dingen, die kinderen nu een maal niet mógen weten. Ina zou wel kunnen beweren, dat je een kind geen blinddoek voor kunt binden, of met watjes in de oren kunt laten lopen, het is bij tante Alida toch aan dove mans oren gepraat. Ze blijft op haar standpunt staan en kan zich nu eenmaal niet verenigen met dat schaamteloze moderne gedoe. Zomaar samen Maar ik zou u vertellen over die keer, dat tante Alida erbij was, toen de kinderen in het bad gingen. Daar kreeg zij bij na een flauwte van, want ver beeldt u, Ina stopte haar zes jarige zoon en vierjarige doch ter zomaar zonder de minste gêne sémen in het water. „Hoe kun je?" hijgde tante Alida, die zelf nauwelijks haar kuise blik op de kleine blote Pimmie durfde slaan. „Het is meer dan verschrikkelijk. Wat moeten die kinderen wel van elkaar denken!" Nu werd het Ina toch te bar. „Van elkaar denken? Mogen ze misschien niet weten, dat een jongetje er anders uitziet dan een meisje? Als daar allerlei geheimzinnige poespas van ge maakt wordt, prikkelt het hun nieuwsgierigheid juist op een ongezonde manier. Nu vinden ze het doodgewoon." Bij tante Alida's verachtelijk gesnuif vindt Ina opeens de be vrijdende lach. „O lieve tante, neemt u toch geen aanstoot aan die twee argeloze hmnmels. Zn hebben elkaar al van baby af gezien, zoals God hen geschapen heeft. Misschien hebben ze zich er op een gegeven ogenblik over verbaasd, dat ze niet precies eender waren, maar ik geef u de verzekering, dat het nu al lang de gewoonste zaak ter we reld is, omdat Pim nu eenmaal een jongen en Rietje een meis je is." MARiCELLE. (Advertentie) Verkrijgbaar bu ARSSENAALSTKAAT 5 TERNEUZEN anderen misschien een goed voorbeeld zijn. Probeer zo veel mogelijk te voorkomen, dat de kinderen een groot deel van hun zakgeld versnoepen. Zoetigheid, ijs, maar ook hartige hapjes, kort voor de maaltijd, benemen de eetlust. Tracht de maaltijden zó te verzorgen, dat ze door gezellig heid tot, de plezierigste momen ten van de dag behoren. Panncsponsen (staalwol) zul len niet roesten indien men ze na liet gebruik op zachte zeep legt. Als hel knopje van een tube niet gemakkelijk los gaal, In de Sowjet-Unie wordt groie spoed gezet achter een uitbreiding van het aantal kostscholen voor jongens en meisjes. De aanleiding daartoe is tweeledig: de Sow jet-regering hoopt op deze wijze te komen tot een intensievere politieke opvoeding van de jeugd en de moeders te bevrijden van de verzorging der kinderen, zodat ze in fabrieken en op boerderijen kunnen gaan werken. Het stelsel der kostscholen werd in het najaar van 1956 in gevoerd naar aanleiding van een plan dat Nikita Chroesjtsjef eerder in dat jaar op het 20ste partijcongres had geopperd. Er zijn nu reeds 180.000 leerlingen op dit soort scholen ingeschre ven, maar volgens de plannen moet dit, aantal aanzienlijk worden uitgebreid. Men neemt aan dat er in 1965 2,5 miljoen kinderen meer uitgebreid onder wijs zullen volgen op dit soort instellingen, maar dat is toch nog geen 10 procent van het aantal leerlingen in die leef tijdsklasse. Het ligt evenwel in dp bedoeling om uiteindelijk vrijwel de gehele bevolking van de zogenaamde middelbare school in kostscholen onder te brengen. Ook die kinderen, die nog te jong zijn voor de lagere school, zullen op de een of andere wij ze „in de kost" worden gedaan in kinderbewaarplaatsen, waar door de moeders reeds een paar weken nadat de babies zijn ge boren, weer hele dagen kunnen werken. De Sowjet plannen gaan zelfs zó ver dat er naar gestreefd wordt de last van de kinderverzorging letterlijk van af de geboorte tot aan de rijpe re leeftijd van de ouders over te nemen. Indien deze plannen inderdaad zo ver zouden worden doorgevoerd dan kan het niet uitblijven of de uitwerking daar van op het gezinsleven en de maatschappelijke organisatie zal zeer groot zijn. Kostscholen verrijzen nu overal in de Sowjet Unie als paddestoelen uit de grond en er wordt in de pers heel wat aan dacht aan besteed. De leerlin gen zien hun ouders slechts in de vakanties en, als de scholen gunstig zijn gelegen, ook tij dens het weekeinde. Voor de ouders die in staat zijn het kostgeld te betalen va rieert dit van 8 tot 25 procent van hun inkomen. Bij de toe lating tot de scholen wordt echter voorrang verleend aan wezen, kinderen met één ouder of met invalide ouders en aan kinderen uit zeer grote gezin nen. Volgens Sowjet maatstaven zou de kostschool veel beter zijn dan de gewone school, omdat nee verolijf gedurende het ganse etmaal in dezelfde omge ving de leerling beter in staat stelt tot volle ontplooiing te ko men. De dagindeling is zeer in tensief benut: er gaat geen ogenblik verloren. Onder de partij ressorterende jeugdorga nisaties, zoals de Komsomol zijn buiten de lesuren zeer actief: vaak wordt door middel van klasgenoten pressie uitgeoefend om de politieke eenvormigheid te verzekeren. Weerspannige leerlingen worden voor verga deringen van mede-leerlingen gedaagd om daar verantwoor ding voor hun wangedrag af te leggen. duw dit knopje dan even in warm water en bet leed is ge leden. Doorgezakte zittingen van rieten stoelen worden weer strak als men ze aan de on derkant goed nat maakt met heet water en azijn. Naspoe len en in de open lucht en zon laten drogen. Laat. vóór de, winter uw haard of kachel grondig schoonma ken en nakijken, eventuele open naden dichten met kit en micaruitjes vernieuwen, indien ze defecten vertonen. Wilt u een vetvlek uit een ge witte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. Lekkende vazen worden aan de buitenkant bestreken met paraffine of bijenwas. Koper deurl>eslag blijft blank, indien dit eenmaal per week afgewreven wordt met een doekje waarop wat geest van salmiak. Om liet wegglijden van de mal onderaan uw trap te voorkomen, zet men er aan weerskanten een gordijnring aan en schuift deze over de onderste roede van uw trap loper. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5