MEER POLITIETOEZICHT KERKDIENSTEN Verklaring van nieuwe Belgische minister voor Kongo De ontwapeningskwestie VERSLOOT Eisenhower naar Schotland Jacht tussen klip en rots Voor de zondag MET GERICHTE WARMTE id Saterdag 5 september Ï959r DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 REORGANISATIE RIJKSPOUTIE NOZEM-TERREUR VERHOOGDE LONEN_ VERPLICHTE KEURING? DE ZIEKTE VAN PARKINSON NOORD-NEDERLAND IN TREK De Rijkspolitie zal in drie jaar tijds volkomen gereorganiseerd worden voorzover betreft de surveillance en de assistentie bij ver keersongevallen. Hierdoor zal bereikt worden, dat er intensiever kan worden gesurveilleerd en spoediger hulp geboden bij ongeluk ken langs de weg. Verschillende nieuwe voertuigen zullen worden aangeschaft en de sterkte van de verkeersgroepen van de Rijks politie zal worden opgevoerd van 510 tot 1025 man, dus verdubbeld. De kosten van deze reorganisatie zullen een half miljoen gulden bedragen. De surveillance zal zowel met opvallende (wit gespoten) als met. onopvallende auto's plaats vinden. Hoewel de meningen over het opvallend of onopvallend te werk gaan van de politie ver deeld zijn, staat, vast, dat van een opvallende controle een minstens even sterke preventie ve werking uitgaat als van een onopvallende. De automobi list, die op geregelde tijden een duidelijk herkenbare politie auto op de weg bespeurt, zal zich wachten voor het opzette lijk begaan van overtredingen. Rijdt u in zo'n klein autootje met een snelheid van niet bo ven de 20 km per uur? Toch heeft de minister van verkeer en waterstaat bepaald, dat u dan in het bezit van een rijbe wijs dient te zijn; anders gaat u beslist op de bon. En mocht de rechter het eventueel met de minister niet eens zijn, dan zo heeft zijne excellentie al aangekondigd wordt de wet (het wegenverkeersreglement) veranderd, zodat de minister toch zijn zin krijgt. Harde klappen Het. afgelopen week-end zijn bij een gevecht tussen twee Newyorkse jeugdbenden twee jongelui gedood en één levens gevaarlijk gewond. Een week eerder werd een 15-jarig neger meisje doodgeschoten en een 14-jarige jongen zodanig mis handeld, dat hij aan zijn ver wondingen bezweek. Zo erg is het in Nederland nog niet. Maar wat niet is kan ko men en daarom heeft de Am sterdamse politie met harde hand ingegrepen om de nozem- terreur te bestrijden. Dit gede genereerde straatvolk belemmert het verkeer, molesteert voorbij gangers en vooral elkaar en is al met al een volkomen nutte loos, ja zelfs schadelijk ver schijnsel in de hedendaagse maatschappij. Nadat nu de Amsterdamse po litie reeds een paar avonden achter elkaar had ingegrepen, is zaterdag de z.g. karabijn brigade uitgerukt, weliswaar zonder karabijnen maar toch wel mèt gummistok en blanke sabel. De op de Dam en rond om het nationaal monument verzamelde menigte werd krach tig onder ,,stok" genomen. De vluchtelingen zochten een vei lig heenkomen op de terrasjes en in de café's voorzover ze zich al niet moesten laten ver binden in het dichst bijzijnde ziekenhuis. Jammer, heel jammer, dat bij zulke charges ook altijd heel wat ..neutralen" klappen oplo pen. De verontwaardiging daar over bij het publiek is terecht groot. Uit de buurt blijven is het beste dat men kan doen. Maar ook dit is niet altijd mogelijk. Metaal-C. A. O. en vervoer Onrust zaaiende berichten in de socialistische pers en in De Waarheid, alsmede pamfletten ZATERDAG 5 SEIT. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 6 SEPT. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings 'Bed. H. Doop); 2.30 uur Vic. S. den Blauwen; 7 uur Ds. W. C. van Burgeier, van Kruinin- gen. 'Jeugddienst.) Hoek: 9 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil; 2.30 uur Ds. P. A. v d. Vlugt, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 uur Ds K. Ver- Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Ds. E. Ed Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10.30 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen; (Noordstraat) 10 uur Ik heb u liefgehad met een eeuwige liefde, daarom heb Ik u getrokken met goeder tierenheid. Jer. 31 3. Een vuurtoren aan de zeekust laat zijn licht schijnen tot ver in zee. Hij behoedt menig scheepje voor schipbreuk en doet vele dui zenden jaar in jaar uit de veilige haven vinden, die de nevelen voor het oog zouden hebben ver borgen. De verklaring. die uit de hemel tot de mensen nederdaalt, in het Profetenwoord van heden, alle eeuwen door, is een baken op de levenszee. Die wijst ook de verst afgedaalde nog de weg naar de eeuwige kust. Doch machtiger dan de vuur toren, wiens lichtstralen over de golven dansen, maar' die zelf koud en fier en onbewogen aan de kust blijft staan, is de trek kende, opzoekende liefde, die op de adem des Geestes de wereld wordt rondgedragen, om men senzielen te winnen. De eeuwige liefde staat niet koel en fier aan de ingang van het Vaderhuis. Die blinkt niet ai leen ons tegen in de sterrenhe mei, die zoekt ons op, is onzicht baar ons nabij, als wij de weg naar 't Vaderhuis uit het oog ver hezen. Die grijpt in ons leven in en laat niet af, eer zij een heim wee naar Hem in onze ziel heeft wakker geroepen. Of wij het op merken of niet, de Here heeft ons lief met een eeuwige liefde. Ook waar Hij ons trekt door slagen, is het toch Zijn goedertierenheid, die de hand alzo over ons uit strekte. Hoe ook afgezworven, hoe geheel Tbedorven Hoe gehecht aan 't kwaad, Wilt gb zalig wezen, niets hebt gö Tte vrezen Hu geeft hulp en raad. (Uit Nieuw Bijbels Dagboekje,). van de E.V.C., zijn er oorzaak van geweest, dat arbeiders in de fabrieken van Werkspoor in Amsterdam het werk geduren de enkele uren neerlegden; een wilde, niet door de bonafide vakbonden gesteunde, staking dus. En dat alles vanwege geruchten. Een dag later werd bekendge maakt, dat het college van rijksbemiddelaars, na twee da gen van intensief overleg, zijn goedkeuring had verleend aan de C.A.O. voor de (grote) me taalindustrie. Dit betekent een loonsverhoging van 5 met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1959, en bovendien een regeling voor verkorting van de arbeidstijd, bedrijfsgewijze en geleidelijk in te voeren, te begin nen met een uur per week op 1 april 1960 en voor sommige bedrijven met drie uur ineens op 1 januari 1961. Mc, betrekking tot de ge noemde geruchten inhoudend, dat overwogen zou zijn, de loonsverhoging te splitsen in een onmiddellijke verhoging van 3 no en een verhoging een jaar later van 2 deelde de voorzitter van de Alg. Ned. Me taal Bedrijfsbond, de heer I. Baart, in de kadervergadering te Amsterdam mee„Ik heb dat in de kranten gelezen. Ik ver klaar echter met nadruk, dat de regering dit voorstel niet aan ons heeft voorgelegd. Wij zou den het overigens vierkant heb ben afgewezen." Ook in de vervoerssector wordt onderhandeld. Het colle ge van rijksbemiddelaars heeft de werkgevers- ea werkne mersorganisatie in het vervoers bedrijf meegedeeld, dat het be sloten heeft een brief aan de regering te zenden, met het verzoek te bevorderen, dat op zeer korte termijn het overleg tot stand komt tussen regering en bedrijfsleven met betrekking tot de tarieven in de vervoers sector. Keuring onderhoud Verplichte keuring van auto's is niet de oplqssing om tech nische gebreken, die gevaarlijk kunnen zijn voor de ver keersveiligheid. te voorkomen." Aldus de E.V.O., de organisatie van verladers en eigenvervoer ders. Weliswaar is het percen tage ongelukken met auto's als (Advertentie.) Ds. P. A. v d. Vlugt (Bed. H. Doop); 3 uur Ds. J Scholten. (Kerkhoflaan) 10 uur Vic. G. P. Post; Driewegen; 7 uur Ds. J. Scholten. H.S4bfh. Zaamslag: 9.30 uur de heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht (Bed. H. Doop). Othene: 7 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen10 uur en 3.30 uur Ds. H. M. Ploeger, van Goor. GEREF. KERK. Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. v d. Lingen, van Schildwolde. CHR. GEREF. KERK Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE Vlooswijkst raat Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.). (Gebouw „Pro R®ge.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 uur ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8,30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 6 SEPT. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis (Bed. H. Doop). Breskens: 9.30 uur Ds. J. E(jgen- daal., van Hoofdplaat. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Hoofdplaat: 11 uur Ds. J. Ejjgen- daal Nieuwvliet: 10 uur Ds. M. de Jong, van Groede Bed. H. Doop Oostburg: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Retranchement; 9.30 uur Ds. S. Tljmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzenuijke: 9.30 uur Ds. C. van jjvevt. Zuidzande: 9.30 uur Wika De Haan. De zuinigste olie haard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) OLIEHAARD: 300 de luxe-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal./u. f 395 .400 de luxe-bruto cap.: ca. 16 000 Kcal/u. f430- Die model - met kookgelegenheid - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer In Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! gevolg van een technisch gebrek zeer gering, maar dit mag vol gens de E.V.O. geen reden zijn, om niet alles in het werk te stellen. gevaar opleverende technische gebreken zoveel mo gelijk te voorkomen. En zij ziet als de enige moge lijkheid daartoe; goed gericht onderhoud. Een dergelijke op de veiligheid gerichte onder houdsbeurt zou kunnen samen vallen met een doorsmeerbeurt, en naar de mening van de E.V.O. niet meer dan 15, behoeven te kosten, exclusief de prijs voor de olie dan. Het advies van de E.V.O. is, een dergelijke onderhoudsbeurt iedere 15.000 km, respectieve lijk tweemaal per jaar, te laten piaats hebben. Gevaarlijke ziekte De politierechter te Amster dam, mr. L. de Blécourt, die wegens het bereiken van de 70- jarige leeïtija per 1 september gepensioneerd is, heen m een oijzondere zitting van de recni- oank te Am-ieruam afscneid ge nomen en daarbij een woord van ernstig vermaan gesproxen tot alle overheidsinstanties, zien te herstellen van de ziekte van Parkinson. Daarmee doelae dc scneiaenae pouuerechier oy het ziekelijke uitoreiumgsyroces van het ambtenarendom, Tai- loze luncties worden volgens nem In uveeen gesplitst en ais aat eenmaai nee,.i plaatsgevon den, ovenappen ue werkzaam- neoen elxaar. Ais vooroeeld noemde oe neer De Biecourt, dal nij zeif cioor twee politie rechters wordt opgevolgd. „Vroeger was de staat te kren terig, tegenwoordig wordt er mei. geld gesmeten." Ook ten aanzien van het no zem-probleem nad de ervaren reenter een uitgesproken me ning. Een fiks paK slaag' kan steeus Heilzaam werken volgens nem en hij noopte, dat de po litie tegen de beinamels uit dit soort volk orasascn zou optre den. „Zij luisteren alleen naar geweld." Prinses en president Het noorden van ons land heeft zich algelopen week zo- wei mogen verneugen m een bezoek dat Prinses Beatrix als in dat de minister-president prof. De Quay er bracht. En ri.K.H. Prinses Wilhelmina vierde in alle stilte haar 79ste verjaardag. De tiende Firato, de interna tionale tentoonstelling voor ra dio en televisie, werd te Am sterdam geopend. Opvallend was, dat. nu eerder werd aan gekondigd, dat binnenkort de oezitter van meer radio-ont vangtoestellen slechts één luis tervergunning zal behoeven te oezitten, de Delangsielling voor net z.g. tweede en aan kleinere toestel plotseling enorm groot is geworden. Op sportgebied was het voor al oe Kanaalrace, die in de be langstelling stond en waarbij de Nederlander Herman Wn- lemse tweede werd, terwijl de Dam tot Dam race een enerve rend slot kreeg, doordat het re cord van de Nederlandse Spoor wegen annex Van Gend Loos werd doorbroken door de V.A.R.A.-verslaggever Kees Buurman. Daar mocht hij wel een nat pak plus ademnood voor over hebben. (Nadruk verboden.) De nieuwe Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft vrijdagmiddag medegedeeld, dat zijn beleid gegrondvest zal zijn op de regeringsverklaring van 13 januari van dit jaar, waarin de Belgische regering na de onlus ten in Leopoldstad politieke her vormingen in dc Kongo heeft toegezegd. De minister zweeg over de voorstellen van de afge treden minister Van Hcmelrijck, waarin vorming van een voor lopige Kongolese regering na de in Kongo, begin volgend jaar provinciale verkiezingen in het vooruitzicht werd gesteld. Wel verklaarde hij, dat „de economi sche ontwikkeling in de Kongo gelijke tred dient te houden met de politieke evolutie", er aan toevoegend, dat deze voorwaarde „enigszins was veronachtzaamd". Minister De Schrijver zeide na afloop van zijn eerste kabinets zitting, dat de overige leden van de Belgische regering hun goed keuring hadden verleend aan het te voeren beleid, dat hij vrijdag in grote lijnen had toegelicht. De minister deelde voorts nog mede, dat volgens tot dusverre ontvan gen berichten de toestand in Kongo rustig is. Hij wilde niet ingaan op vragen over de moge lijkheden van nieuwe incidenten na de politieke ontwikkeling in Brussel. Volgens dc eerste be richten uit de Kongo hadden dc berichten over het aftreden van minister Van Hemelrijck grote indruk gemaakt. Tegelijkertijd werd in Brussel een verklaring gepubliceerd van twee Kongo lese leiders, die in de Belgische hoofdstad besprekingen voeren over de politieke toekomst van de Kongo, waarin zij hun ontevre denheid uitspraken over de vooruitgang, die sedert de 13e januari met de politieke evolutie in de Kongo is gemaakt. Premier Eyskens heeft vrijdag verklaard dat het parlement niet van reces zal worden teruggeroe pen om de regeringspolitiek ten aanzien van Kongo te bespreken. HET AFTREDEN VAN MINISTER VAN HEMELRIJCK Waarschuwende commentaren in Vlaamse en socialistische pers De politieke crisis van één dag in België, ontstaan door het af treden van de minister voor Kon go, Van Hemelrijck, en opgelost door de benoeming van De Schrijver eveneens van de christelijke volkspartij heeft in de Vlaamse en socialistische pers aanleiding gegeven tot waarschuwende commentaren. In tegenstelling tot het libe rale „La Dernière Heure" die de gebeurtenissen van donderdag „een crisisje" noemt, schrijft het Katholieke Vlaamse blad „Het Volk" dat „de gevolgen van deze zeer ernstige politieke crisis „on mogelijk kunnen worden over zien". Het blad voegt er aan toe, dat wat de grote lijn betreft er geen andere politiek jegens Kon- OFFICIAL HOENSON DEALER I DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Amerikaanse oudstrijders tegen bezoek van Chroesjtsjef Een Amerikaanse organisatie van oudstrijders, de veteranen van buitenlandse oorlogen, heeft zich tegen het bezoek van pre mier Chroesjtsjef aan de Ver enigde Staten uitgesproken. Op de jaarvergadering in Los Angeles is een resolutie aange nomen waarin er bij de leden op wordt aangedrongen, zich tijdens het verblijf van Chroesjtsjef in I de Verenigde. Staten te onthou- !den van alles wat op steun aan of goedkeuring van de beginse len die Chroesjtsjef huldigt kan dulden. Volgens de resolutie moet het Amerikaanse congres tijdens Chroesjlsjefs bezoek op reces gaan. Oost en West zijn ovtvcengc- komen begin volgend jaar nieuwe besprekingen le beginnen over algemene ontwapening. Er is overeenstemming bereikt over een nieuwe commissie van tien landen, waarin Oost en West ge lijkelijk vertegenwoordigd zuhen zijn, zo is vrijdag in gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen verklaard. De commissie zal vermoedelijk in Genève - vergaderen en het werk hervatten van de in 1957 vastgelopen Londense ontwape ningsconferentie. Binnen twee of drie dagen wordt een officiële bekendmaking van de overeen komst. waarover via diploma tieke kanalen in Moskou is on- dernandeld, verwacht. De nieuwe ontwapeningscom missie, die de Ver. Naties van haar werkzaamheden op de hoog te zou houden, zou bestaan uit vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Ca nada en Italië voor het Westen en de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Proemenië en Bulgarije voor het Oosten. Aan- vanKC-lijk zou de Sowjet-Unie Al banië m de commissie hebben wille.i opnemen, doch wegens Vvestelijke bezwaren zoq het Kremlin toen Bulgarije hebben voorgesteld. De kwestie van de ontwape ningsbesprekingen is op de con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de grote vier, die deze zomer in Genève is gehouden, aanhangig gemaakt. De nieuwe commissie neeit de zelfde samenstelling als de con ferentie over het voorkomen van ISRAND LIEP UIT DE HANI» Op de grens van Winterswijk en Aalten en de Duitse buurt- gemeente Bocholt heeft gister middag een bosbrand gewoed. Ondanks gezamenlijk optreden van de brandweren uit deze drie gemeenten kon niet worden voorkomen dat ongeveer 1500 m-' bos en houtopslag in vlam men opgingen. De brand is ontstaan doordat een landbouw tophout van ge kapte dennen aan het verbran den was en het vuur niet in bedwang kon houden. verrassingsaanvallen, die vorig jaar november in Genève bijeen kwam. doch die niet eens over eenstemming over haar agenda heeft kunnen bereiken. De Ver. Naties hebben vorig jaar een grote ontwapeningscom missie ingesteld, waarin alle 82 V. N.-leden vertegenwoordigd zouden rijn. Deze commissie is nooit bijeengeweest. De commu nistische landen hadden bekend gemaakt dat zij er niet aan zou den deelnemen en ook in het Westen achtte men haar te groot voor doeltreffende onderhande lingen. go kan worden gevoerd dan dié welke door minister Van Hemel rijck wc voorgestaan. Het c :ens Katholieke blad „De Standaard" is van mening, dat thans de Belgische politiek in Kongo op het spel staat. „Mi nister Van Hemelrijck was er van overtuigd geraakt, dat Kon go reeds in I960 uitvoerende en wetgevende organen nodig zal hebben. Hij had een plan uitge werkt. waarbij de voornaamste bevoegdheden voor de defensie, financiën en Buitenlandse Zaken bij het Belgische bestuur zouden blijven, maar waarbij de Kongo lezen over een grote mate van zelfbestuur zouden beschikken. Het was een gedurfde, maar noodzakelijke hervorming". „De Standaard" betoogt voorts, dat indien inderdaad de Belgische re gering een andere koers wil gaan varen in Kongo, zij daar dan eerst de toestemming van het parlement voor dient te vragen. GAITSKELL IN MOSKOU De Britse socialistische leiders Gaitskcll en Bevan hebben vrij dagochtend op hun Russische reis van tien dagen op het Krem lin een onderhoud gehad met premier Chroesjtsjef, naar men verwachtte over een groot aantal internationale vraagstukken. De Russische leider ontving hen in de witte ontvangstzaal van het Kremlin waar het gesprek op het drinken van wodka en Chroesjtsjefs recente vak-ntie aan de Zwarte zee terecht kwam. Chroesjtsjef merkte op: „Het was eigenlijk geen echte vakan* tie. Je kan pas goed vakantie houden als er geen vliegtuigen zijn, geen post komt en de tele foon niet rinkelt. Het zou een goed idee zijn Gromiko ergens in zee te verdrinken. Dan zou ik pas echt rust hebben, maar ja, wat doe je eraan? Als ik mijn ouderdomspensioen heb zal ik u vertellen hoe je prettig vakantie kunt houden". Gromiko die naast Chroesjtsjef zat, lachte zuurzoet mee. Na afloop van de besprekingen vertelden Bevan en Gaitskell aan verslaggevers dat zij een eerlijk gesprek met Chroesjtsjef over de toekomst van Berlijn, een neu trale zone in midden-Europa en beëindiging van kernproeven hadden gevoerd. President Eisenhower is vrij dagochtend om tien over negen per Boeing-707 straal-passagiers- vliegtuig van het Parijse vlieg veld Le Bourget naar Prestwick in Schotland gevlogen, waar hij hoopte een rustig weekeinde door te brengen op het kasteel „Culzean". Een uur eerder was het Ame rikaanse staatshoofd vergezeld door premier Debré met een hefschroefvliegtuig van het kas teel Rambouiilet naar Le Bour get gevlogen. Op de Gaulles bui ten hadden de beide presidenten afscheid van elkaar genomen. Op Le Bourget. waar voor het eerst sedert Eisenhowers bezoek van twee dagen aan Frankrijk regen was gevallen, wachtte hem een erewacht en een grote me nigte belangstellenden op. In een afscheidswoord zei Eisenhower: „Ik zou u allen wil len vertellen dat ik geloof dat het overleg tussen De Gaulle en mij voor ons beiden nuttig is ge weest en weer een stap betekent op onze gezamenlijk af te leggen weg naar een rechtvaardige vrede. Goodbye again and au revoir". De Franse premier antwoord de: „U hebt niet slechts een ouwe OORNFORD )A FES Nadruk verboden. Terwijl ik startte wierp ik een blik op het klokje op het dash board en zag, dat het om twintig vóór elf was I. lijven staan. Mara toen ik op mijn polshorloge keek gaf dst dezelfde tijd aan. En daarop drong het tot mij door dat het klokje op het dashboard in het geheel niet was blijven staan dat het werkelijk nog maar vijfendertig minuten gele den was, dat ik een zeker café aan een kiein pleintje was bin nengelopen. Terwijl ik dit schokkende feit verwerkte startte ik. Behalve dat ze mij naar het zuiden dirigeerde kon ik nikt be oordelen welke route wij namen; meer dan tweehonderd mijl aan een reed ik zo hard mogelijk door. Een paar maal stopten wij; maar we hielden ons niet langer dan enkele minuten op, voldoende om een ogenblik de benen te strek ken. Gebrek aan benzine kregen wij niet; mijn tank was helemaal vol geweest. Gedurende deze aan zienlijke afstand wisselden wij nauwelijks een woord. Wat er be sproken moest worden leek van te ernstige aard om, bij een der gelijke snelheid, achter het stuur te kunnen worden afgehandeld. Daar kwam nog bij, dat wij op de vlucht waren; weliswaar niet voor de wet, maar voor erger, voor iets, dat zich aan geen wet ten stoorde. Althans, dat was mijn visie; Katharine leek nu niet be paald een dorpsmeisje en het was evengoed lerwille van haar eigen veiligheid als van de mijne, dat zij de touwtjes in handen had ge nomen. Ik zei al, dat het een zoele, drukkende avond was. Nadat wij twintig mijl gereden haddon draaiden wij de kap omlaag. Ik herinner mij goed hoe heerlijk het was, de koele, frisse wind om de oren te voelen, terwijl dc Low land licht en gemakkelijk als een vogel de mijlen aflegde. Dc wegen waren uitstekend en soms over een afstand van vele mijlen zo recht als een lineaal. Van het landschap waardoor wij reden kon ik vanzelfsprekend nauwe lijks iets zien. Ik kreeg de indruk, dat er geen hagen waren; wel waren er op gelijke afstanden bomen langs de weg geplant, zo dat wij eigenlijk voortdurend door lanen reden. Wanneer wij door onze benzine waren geraakt hadden wij ongetwijfeld iemand uit zijn bed moeten trommelen; elke stad en elk dorp lag vredig te slapen. Als er die nacht nog meer wagens door Frankrijk heb ben gereden zijn wij ze althans niet tegengekomen; af en toe pas seerden we eens een vrachtauto, die van de nachtelijke stille pro fiteerde, en daarna hadden we weer mijlen lang de weg voor onszelf. Wat mij het meest verbaasde was de zekerheid, waarmee Ka tharine mij in alle gemoedsrust de weg aangaf. De kaart had ze er beslist niet bij nodig en ze liet me door de ene plaats na de an dere rijden, vrijwel zonder dat ze ook maar een ogenblik hoefde te overwegen. Nu waren de vegen inderdaad zeer duidelijk aange geven; toch twijfelde ik ui geen moment aan, dat zij de 'oule die wij volgden uitstekend kende. Toen het eindelijk licht begon te worden verzocht zy mij vaart te minderen. „Hier dicht bij is een plekje", zei ze, „waar ik wel eens vaker heb gerust. Ik kan de bocht ge loof ik wel herkennen h"t is vlak vóór of vlak na een l uis, dat in puin ligt." „Links of rechts?" zei ik. „Links... Daar heb je het ai De bocht is vóór het huis. Ik remde en sloeg link ie f en twee mijl verder bereikten we c en lange stenen brug. „Daar moet je over", zei Kathe- rine. „Een paar honderd meter verder krijg je rechts een land weggetje. Daar moet je langzaam rijden, je kunt beter terugscha kelen in de eerste." Het landweggetje liep nogal steil naar beneden en het wegdek was'miserabel; maar de Lowland zag er nog juist kans toe en dat was alles wat ik verlangde. Het weggetje begon al dadelijk naar rechts te kronkelen en even later drong het tot mij door dat we naar de rivieroever afdaalden, dezelfde rivier, die we een ogen blik tevoren waren overgestoken. Even verder daalden de bermen van het weggetje steil af en we stonden op een prachtig grasland je, waar ruimte was om te keren en dat geheel door bomen werd ingesloten. Tien of twaalf stap pen verder bevond zich de rivier oever. Mijn koplampen verlicht ten het water, dat donker en traag voorbijstroomdc, zonder het min ste geluid te maken. Ik bracht de Lowland tot staan. Daarop zette ik dc motor af en draaide dc koplampen uit; op de plaats waar wij ons bevonden was het nog donker, maar de lucht boven ons nam al een vale kleur aan en aan de overkant van het water begon het geboomte zich af te tekenen. Katharine stapte uit de wgaen en ik deed hetzelfde. (Wordt vervolgd.) 'wapenvriend (De Gaulle) be zocht. maar dc man, die liet lot van Frankrijk in rijn handen heeft". Voor hij in de Boeing stapte draaide de president zich nog eenmaal om, wuifde met beide handen ten afscheid en klopte Debré op de rug. Om half elf arriveerde Eisen howers toestel op Prestwick, dat een 20 km van het kasteel Cul zean ligt. Na het weekeinde op Culzean reist hij terug naar Washington. Culzean is één van de meest be zochte kastelen in Schotland die voor het publiek rijn openge steld. Per jaar komen er een 60.000 bezoekers. Tijdens Eisen howers verblijf is het erin ge vestigde restaurant echter ge sloten. De restaurateur is de verzorging van Eisenhowers maaltijden opgedragen. Eisen hower beschikt er over een elf tal kamers (waaronder drie bad kamers), waarvan het meubilair de King-George stijl draagt. Het 18de eeuwse kasteel, om geven door een droge gracht, ligt vlak bij een bergmeer cn be schikt over goede golfvelden waar Eisenhower stellig gebruik van zal maken. Culzean was een dankbaarheidsgeschenk van de Schotten in 1945 aan Eisenhower. Donderdagmiddag heeft presi dent Eisenhower van generaal De Gaulle een elektronisch hor loge cadeau gekregen, waarmee hij zich erg in zijn schik be toonde. BELGISCHE VOORSTELLEN IN NAVO-RAAD De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Pierre Wigny, heeft vrijdag op de bijeenkomst van de NAVO-raad in Parijs con crete voorstellen gedaan voor versterking van de Atlantische organisatie op niet-militair ge bied. Zij omvallen: Verbetering van de uitwisseling van politieke cn culturele gegevens, vergroting van de handel en ernstige pogin gen op het gebied van een alge mene gecontroleerde ontwape ning en hulp aan onderontwik kelde gebieden. Wigny meende dat men scep tisch kan staan tegenover de mo gelijkheid om op grond van een verdrag met de Russen de span ning in de wereld te verminde ren. Daarom zou een verminde ring van de spanning meer ge baseerd moeten worden op cn door een bepaald beleid ontsta -3 sfeer.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3