LEVISIE s Gemeenteraad van Terneuzen 4 september 1959, 3.00 Nws.: 13.15 Lichte 13.40 Muziekrevue; reekuitz.14.45 Ham el en zang15.05 Boe- eid15.25 Elias, Orato- el I); 16.40 Caus.; 16.55 t de pers; 17.30 Week- 18.00 Nws. en rom».; ■am.; 19.00 Artistieke •t; 19.30 Wie A zegt, seggen, raus.19.40 Het het Nederl. Bijbelge- p. gesprek; 19.55 Deze ius. 20.00 Nws.; 20.05 20.35 Promenade-ork. comm.; 21.30 Hoe was weer? 22.00 Sportnws.; ite muziek; 23.00 Nws.; 00 Gram. 1RSUM II.; 7.00 Nws.; (wijde muziek7.30 7.45 Morgengebed en 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; r de huisvrouw10.00 kleuters; 10.15 Gram.; 1 je zestig? 11.00 Voor n; 11.45 Gram.; 12.00 lok; 12.03 Gram.; 12.30 n tuinb. meded.; 12.33 12.50 Act.; 13.00 Nws.; nnewijzer; 13.20 Zang; ram.; 14.00 Voor de 14.10 Accordeonmuziek ron van letteren en 14 55 Koorzang; 15.15 le-ork. en solist; 15.40 ir.15.50 Gregoriaanse 20 Voor de jeugd; 16.50 |en soliste; 17.20 Lich- k; 17.40 Instr. trio; 18.no stiek weeroverz.18.10 sprogr.; 18.30 Voor de 18.45 Vragenbeantw.; ws.; 19.10 Act.; 19.25 en, caus.; 19.40 Omr. olist20.35 Gram.; 21.00 rogr.; 21.30 Mannen- gei en harmonie-ork. •hte muziek; 22.35 Wij le zondag in. Aanslui- vondgebed en lit. kal.; rs.23.15 Nws. in* Espe- 13.22—24.00 Nouveauté's. SEL (VI.); 12.00 Gram.; erber.12.34 Gesproken 12.45 Gram.; 13.00 13.15 Radio-Almanak; diojourn.15.00 Gram.; 15 en 16.45 Gram.; 17.00 7.10 Gram.; 17.15 Dag en lit. kal.; 17.20 Gr.; gelse les; 18.00 Orgelre- 30 Voor de sold.; 19.00 9.30 Gram.; 20.00 Ork. .00 Gram.; 21.15 Arnus. 22.00 Nws.: 22.15 Ope- t; 23.00 Nws.; 23.05 23.30-24.00 Idem. levisieprogramma's T.V.: 15.00- 17.15 Hippique in Rotter- 17.15—18.00 Eurovisie ïrn. en weeroverz.; 20.20 RO's Telearchief21.00 rato '59; 21.30—22.35 Ge- ziek. MS BELG. T.V.: 15.30— rovisie NTS; 7.7.00—1800 jeugd; 19.30 Nws., act. ■ber.19.45 De week in 0.15 Tony Corsarishow; if-feuill.; 22.10 Nws. Vrijdag 4 september 1959. DE VRIJE ZEEUW Pagina I Jere NG ïoud irulk Noofdsirast 39 ■IJl, Hofleverancier Noordstraat 22 «straat 12, tel. 261 strijd ontstaat met het door de regering vastge stelde rentegamma. De heer Fyn van Draat: Hoe zal het met de aangebrachte veranderingen gaan als de wonin gen weer ter beschikking komen van de woning bouwvereniging? De Voorzitter: De huurder moet de huizen teruggeven in de toestand waarin hi.i ze krijgt. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van garantie voor electrificalie van onrendabele gebieden. 6. Voorstel lot aankoop van het perceel Koedijk no. 43. Vergadering van donderdag 13 augustus 1359, te 19 nur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Tellegen. Wethouders; M. de Vos en H. A. M. A. de Meij er. Raadsleden: M. van Langevelde. R. G. Vrieling, P. Fijn van DraatS. W. Henry, mevr. E. Dooms- Ortelee, A. Jansen, P. J. Huijbrecht, R. Hol, C. J. Compiet, W. J. Weterings, D. Waverijn, J. A. de Feijter en D. M. Ollebek. Afwezig met kennisgeving: Dr. M. E. H. Camps en "F. Dieleman. Secretaris; A, J. Dees. De Voorzitter opent de vergadering. De Voorzitter: Vóór we beginnen met het be handelen van de agenda, wil ik U eerst onze nieu we kracht voorstellen, mej. Mechielsen, die mej Wieles zal opvolgen als stenotypiste van deze ver gaderingen. We hopen, dat ze haar werkzaamheden, even als haar voorgangsters, tot onze volle tevreden heid zal verrichten. I, Vaststelling van de notulen Van de vergade ringen van 11 juni en 9 juli 1939. Deze notulen worden onveranderd vastgesteld Ingekomen sltukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit inzake de verkoop van een perceel bouwgrond aan de vereniging „Het Groene Kruis"; b. idem inzake de verkoop van een perceel bouw grond aan de N.V. Waterleiding Maatschappji .Zeeuwsch-Vlaanderen" c. idem inzake de verkoop van twee percelen bouwgrond aan het aannemingsbedrijf Gebr. Van der Poel N. V. cL idem inzake de aankoop van het perceel Baan- dvjk 27 en Schoollaan 17; e. idem inzake goedkeuring raadsbesluit van 11 juni 1959 inzake kasgeldlening ad 125.000,—; f. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen dei- Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het 2e kwartaal 1959; g. schrijven van Centraal Bouw- en Woningtoe zicht en van de Dienst van Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen inzake de kas- opneming en controle van hun administratie over het 2e kwartaal 1959; h. schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee land inzake vaststelling van de gemeente-reke ning dienst 1956; L verzoek inzake intrekking van het raadsbe sluit dd 11 juni 1959 tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Guido Gezellestraat. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den punt a. t/m h. voor kennisgeving aangeno men en wordt besloten het onder punt i. genoem de besluit in te trekken. De heer Vrieling: Mijnheer de Voorzitter, ik heb gemerkt, dat het geen gebruik is, dat. de notulen van de vergaderingen van de Waterleiding-Maat schappij bij de ingekomen stukken ter inzage wor den gelegd. Bestaat er bezwaar van de zijde van B. en W. om dit te gaan doen? De Voorzitter: Neen, helemaal niet. De heer Vrieling: Ik was voornemens verslag uit te brengen van deze vergaderingen, maar ik wilde dat de leden eerst van -de jongste notulen kennis kunnen nemen. De Voorzitter: Het is wel de gewoonte dat de vertegenwoordiger van de raad bericht geeft van aijn bevindingen. De heer Vrieling: Mag ik aannemen, dat U de notulen in de volgende vergadering ter inzage legt? De Voorzitter: Ja zeker! De heer Vrieling: Dank U wel. 4. Voorste! van burgemeester en wethouders tot het verlenen van meden erlang ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwjjswet voor de bouw van een tweede R h. kleuterschool. Dit voorstel wordt zonder bespreking of hoofde lijke stemming aangenomen. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het. verlenen van een garantie in verband met de vestiging van een Internaat ten behoeve van leerlingen van de gemeentelijke schip, persschool. meente deze gelden verstrekt, omdat dan geen bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen De heer Fijn van Draat: Er wordt verklaard, dat de school na korte termijn zeker 60 S0 leer lingen zal tellen; dit is m.L wel wat optimistisch bekeken. De Voorzitter: Wij hebben ons hiertoe gewend tot het bestuur van „Schuttevaer", welke vereni ging de meeste schippers onder haar vleugels heeft. Van die zijde is ons zeer stellig verzekerd dat. we na korte termijn zeker op 60 a 80 leerlin gen kunnen rekenen. In het begin is het wei wat moeilijk om vaste grond onder de voeten te krij gen. De heer Fijn van Draat: Naar aanleiding daar van kom ik aan punt c. van het besluit dat ge nomen zal worden: van het. aantal kinderen dat aan de 60 ontbreekt, kan gedurende een aanloop tijd van 2 jaar per week 14,— aan de gemeente worden gedeclareerd. Als er nu geen 60, maar b.v. maar 40 kinderen zijn, dan zal dat de ge meente een behoorlijke som geld kosten. 'p loorzitter: We verwachten, dat het aantal leerlingen zeer snel zal oplopen. 1 >p heer Fyn van Draat: Verder heb ik tegen dit voorstel geen bezwaar, He heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter, wij kunnen wei instemmen met dit voorstel; het is z»ker noodzakelijk, dat er een internaat komt bij O" schippersschool, maar tegen punt c. van het voorstel hebben wij ook bezwaar. Een bijdrage van J 11, per week voor elk kind dat aan de 60 ont breekt, zal de gemeente veel geld kosten. Onze vraag is: T.z.t. zal er een Christelijke schippersschool gesticht worden; kunnen de leer lingen daarvan dan ook van dit internaat gebruik maken? De 5 oorzitter: Alle schipperskinderen kunnen *an dit internaat gebruik maken. Niet alleen de kinderen die op de openbare schippersschool gaan, maar ook andere. Alleen de kinderen die de leef tijd van 8 jaar bereikt hebben, kunnen op do school worden toegelaten. Kinderen, die eerst de gewone legere school bezoeken, omdat ze de leeftijd van 8 jaar nog niet bereikt hebben, qok schipperskinde °n die d» lagere technische schbol bezoeken, kun nen dan toch op het internaat toegelaten worden.. De heer Van Langevelde: Hoe groot is de capa citeit van het internaat De Voorzitter: Er kunnen 70 kinderen gehuis vest. worden. ne heer Van Langevelde: In die 4 huizen 70 kinderen? De 5 oorzitter: We hebben het allemaal uitvoe rig bekeken, en het is mogelijk. De heer Fijn van Draat: Dit internaat wordt, ge vormd, door 4 woningen van de Woningbouwver eniging op eenvoudige wflze te veranderen. Wie betaalt het bedrag dat voor deze verandering nodig zal zijnDat wordt toch niet door de gemeente betaald? De Voorzitter: Dat wordt van die 50.000,— be- teaid. die wij voor de inrichting van het internaat ?"?arandeerd hebben. is nu overigens, van wie het geid moet geleend worden. Het lijkt om het beste dat de ge- 7. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Jacob Catsstraat, De voorstellen 5 tol en met 7 worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 8. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de salaris- en loonv erordening. De heer Fijn van Draat: Is dit salaris verhoogd omdat er geen animo was? De Voorzitter: Neen. Het is een salaris, dat in overeenstemming is met de werkzaamheden die aan deze betrekking verbonden zijn. Aan deze ambtenaar moeten bepaalde eisen gesteld worden die een hoger salaris vragen. De heor Van Langevelde: Is hij daarmee aan gepast aan de rijksregeling? Do Voorzitter: Ja. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het. vertenen van een hydrsge in liet '00 %- plan van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen". De heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter, Ik wil gaarne instemmen met dit voorstel; do be woonbaarheid van het platteland wordt erdoor be vorderd. Wanneer kan met de uitvoering van dit plan begonnen worden? Deze zomer zijn veel ge zinnen erg verlegen om water geweest. De Voorzitter: Als 75 bereid is om aangeslo ten te worden, kunnen wij starten. Van de Cats- polderdijk zijn al aanvragen binnengekomen om aangesloten te worden; hier zal vrij spoedig ge start kunnen worden. De heer De Feijter: Moet dat 75 zijn van alle percelen die nog niet aangesloten zijn? De heer De Vos: Neen, 75 van een wijk die nog niet aangesloten is en voor aansluiting in aan merking komt. De heer Hol: Bestaat er een redelijke kans, dat het Rijk het 100 %-plan zal gaan subsidiëren? De Voorzitter: Ik geloof, dat we wel kunnen spreken van een redelijke kans, maar we moeten afwachten of het Rijk redelijk zal zijn. De heer Hol: De lasten van de gemeente zullen daardoor verminderd worden. De heer Vrieliirg: Dit is een plan, dat gemakke lijk instemming vindt. Het gaat. hier om een sub sidie gedurende ten hoogste 30 jaren van maxi maal 5000,per jaar. Ik zou graag willen weten wat het totale bedrag zal zijn, dat per jaar hier voor zal worden gegeven. Is er enig gegeven be kend, hoe dit bedrag geleidelijk zal oplopen? Het totale tekort zal niet direkt bereikt, worden; het rapport over 1957 spreekt over een tekort van 13.500,aan het begin en aan het eind 160.000.—. Dit laatste bedrag staat in de toelich ting vermeld. De Voorzitter: Dit hangt af van het tempo van aansluiting. De heer Vrieling: Zijn er op dit punt geen nadere cijfers bekend? De Voorzitter: Neen. De heer De Vos: Als de Catspolder uitgevoerd wordt, bedraagt de bijdrage 950,De rest is afhankelijk van het tempo waarin verschillende wijken van water worden voorzien. De heer Vrieling: Ik heb in de brief van de Waterleiding gezien, dat het mogelijk is een for mule aan te geven, met behulp waarvan het totale tekort over de verschillende gemeenten wordt ver deeld. De Voorzitter: Er zijn hier verschillende facto ren verwerkt. De heer Vrieling: Is het de bedoeling om t.z.t. het bedrag te verdelen naar evenredigheid van dc maximale bedragen die nu van de gemeenten wor den gevraagd? Wanneer van alle 30 gemeenten in totaal 98.000,— wordt gevraagd, onze gemeente moet ƒ5000,betalen, moeten wij dan elk jaar 5/98 van het totale tekort betalen? De Voorzitter: Nee, 5000, De heer Vrieling: Als er nu in zeker jaar een tekort zal zijn van ƒ50.000,dan zat dit toch ver. deeld moeten worden naar evenredigheid van de maximale bedragen die van de gemeenten ge vraagd zjjn! De heer De Meijer: Dit een zaak, die van jaar tot jaar bekeken zal moeten worden. De Voorzitter: We moeten altijd letten op wat er met de gemeente Terneuzen is afgesproken. Wanneer het 100 %-plan voor Terneuzen geheel op de waterleiding is aangesloten, is het uit en dan hebben we met de andere gemeenten niet meer te maken. De heor De Vos: De 'gemeente is verdeeld verschillende wijken; dit zijn aparte objecten. Naar deze wijken zuilen leidingen toegelegd worden, zodat de mensen daarop kunnen aansluiten. Het tekort dat, daarbij ontstaat wordt wijksgewijze vastgesteld en dat verandert niet in die 30 jaren tenzij het Rijk het 100 %-plan gaat subsidiëren. In- dien dit laatste niet het geval is, loopt het bedrag geleidelijk op tot ƒ5000,—, totdat het 100 %-plan geheel is gerealiseerd. De heer Vrieling: Er is een gemeente, waar twee boerderijen aangesloten moeten worden en hier voor moet maximaal ƒ2500,verleend worden Dit is mij niet helemaal duidelijk. Wat voor zin heeft het om voor deze tw-ee boerderijen 2500, te betalen? De heer De Vos: Het totale bedrag voor het ge hele plan is over de verschillende gemeenten ver deeld door de Waterleiding Maatschappij. Wanneer die gemeente in plaats van ƒ2500,— maar 500.— zou moeten betalen, blijft er voor de andere ge meenten meer over.. Als de gemeenten samen 98.000,— moeten vergoeden, moet. dat. bedrag ook opgebracht worden. Hetgeen daarboven nog te kort is, komt uit het fonds van de Waterleiding zelf. De heer Vrieling: Dat gaat dus een andere rich ting uit, dan wanneer U zegt dal wij bekijken wat in onze gemeente gedaan is De heer De Vos: Neen. De 98.000,is als last over dc gemeenten verdeeld. Onze gemeente heeft 5000,hiervan te betalen, doch we komen pas aan die 5000,wanneer het 100 %-plan voor ónze gemeente geheel is gerealiseerd. De Voorzitter: Wanneer in dp door U bedoelde gemeente wordt aangesloten, moet deze gemeente 1250,betalen. De heer Vrieling: Ik zou het op prijs stellen als we hiervan een uitvoerige rekening en verant woording kriigen. De heer De Vos: We krijgen van elk object, vóór het wordt uitgevoerd, een plan op tafel. De heer De Meijer: Wij kunnen het gehele pla dus op de voet volgen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 10. Idem tot wijziging \an dc begroting dienst Maatschappelijke Zorg X959, van het Grond bedrijf dienst 1958 en 1939 en van de Gemeen, tebegroting dienst 1939. Het voorstel tot wjz'ging van de begroting dienst Maatschappelijke ..org 1959 en. van het Grondbedrijf dienst 7358 en 1356 wordt zonder [praal had. De heer Compiet: Mijnheer de Voorzitter. Ik heb hier voor mij afdeling I, Hoofdstuk II, volgno. 58 a, van de wijziging van de gemeentebegroting dienst 1959, inzake geschenken van Zeeuwse ge meenten aan de provincie Zeeland ter gelegenheid an de ingebruikneming van het nieuwe Provin ciehuis in 1960. Er wordt hier voorgesteld een be- rag van 1000,voor een wapen in het trappen huis en ƒ773,voor muurschilderingen beschik baar lo stellen. Wanneer wij voor onze gemeente iets vragen op kunstgebied, kan het niet, en zelf zouden wij deze bedragen voor dat gebouw in Middelburg moeten beschikbaar stellen. Hiermee kan ik me niet verenigen De Voorzitter: Gaan uw bezwaren naar beide bedragen uit? De heer Compiet: Ja, naar allebei. De heer Fijn van Draat: Ik vind dit wel merk waardig. Het Riik en de provincie knappen hier dc gemeenten mee op. Het Rijk moet ons liet geld verschaffen en zij zijn er tegen dit geld uit te geven. De heer Weterings: Ik heb bezwaren tegen alle bei de posten. In onze gemeente zelf bestaat zeer grote behoefte aan bepaalde culturele uitingen in de vorm van schilderingen of andere bepaalde din gen, waardoor het uiterlijk enige kunstzinnige aan leg krijgt, maar hiervoor krijgen we geen cent. Gezien onze krappe financiële positie kunnen we ons dit niet veroorloven en moeten we het maar laten liggen. En nu moeten we 1773,voor het Provinciehuis in Middelburg uittrekken. Zolang wij zelf op dit terrein nog niets kunnen doen, ben ik er tegen aan de Provincie do nodige medewerking te verlenen Wanneer wij hier in de raadszaal een behoorlijk schilderij willen aanbrengen, zullen daar van de kant van Gedeputeerde -Staten wel bezwaren tegen nkomen, gezien onze financiële positie. De heer Vrieling: Ik ben het volkomen eens met de heer Weterings, De heer Henry. Ik ben het ook volkomen eens met wat de heren Compiet en Weterings gezegd hebben. Ik heb er geen behoefte aan dat een tegel van de gemeente Terneuzen in het Provin ciehuis komt. De Voorzitter: Op dezelfde gronden? De heer Henry: Ik vind het om verschillende redenen niet, gewenst, dat de gemeente Terneuzen hieraan medewerkt. De heer Van Langevelde: Ik sta op hetzelfde landpunt als de vorige heren. Als wij deze 1773,voor onszelf kunnen gebruiken, akkoord maar dan komen er bezwaren van Gedeputeerde Staten, lk kan de redenering niet goed volgen. Gedepu teerde Staten hebben deze last op dq gemeente gelegd, maar de gemeente heeft geen geld. Ze hebben 16 gemeenten aangezocht een bijdrage te geven voor het wapenschild in hel trappenhuis en deze gemeenten zitten nu met de lasten lk geloof, dat dit niet juist is en ik ben er ook om deze redenen tegen. Do heer De Feijter: Ik ben het met de vorige sprekers eens. Als wij hier nu een nieuw gemeentehuis had den, zouden ze dan ook schilderijen beschikbaar stellen? De Voorzitter: Natuurlijk 1 De heer Fijn van Draat: Mijnheer de Voorzitter ik ben er ook niet voor. De Voorzitter: Mevrouw en mijne heren, ik wil proberen dit voorstel te verdedigen. Ofschoon deze mededelingen van de burgemeester van Middel burg en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in het. college uitvoerig zijn besproken, waren we er niet erg enthousiast voor, vooral niet dooi de manier, waarop deze bijdragen ons eigenlijk zijn opgelegd. Maar je moet je tegenwoordig eer der verbazen over goede dan over slechte manie ren. Het is echter niet helemaal juist wat de heren Compiet en Weterings daar tegenin brengen. Van gemeentewege is er nooit besloten om kunstzin nige versieringen aan te brengen en dit is dus ook nog nooit afgestuit op weigering van het Provin ciaal bestuur. We hebben het inderdaad wel eens overwogen, maar het is nog nooit zover gekomen We mogen dus niet zo ver gaan met 1e beweren, dat G. S. hun goedkeuring ooit hebben onthouden of in de toekomst zullen onthouden. Het is dus geen steekhoudend argument om te zeggen dal het Provinciaal bestuur geen medewerking zou verlenen. In het college is vooral overwogen de uitzonder lijke manier waarop de gemeente Terneuzen en de andere gemeenten zijn opgedragen deze bijdra gen te verlenen. Deze manier staat ons niet aan maar dit is toch geen reden om ons hiervan te onthouden. Het gaat er hier om of de belangrijk ste gemeenten in Zeeland hun wapen op artistieke wijze willen uitgebeeld zien en of Terneuzen wil meedoen met alle andere gemeenten in de pas sende muurschilderingen in het Provinciehuis. Ik zou het weinig fraai vinden dat Terneuzen hier buiten bleef en op deze zeer zwakke gron den hieraan niet zou willen meewerken. Als we nu meedoen, kan dit bovendien een argument zijn, dat hier later ook iets tot stand kan komen. De heer Henry: Laten we het toch zeggen zo als het is! In de gehele raad valt duidelijk de tendens te bespeuren dat wij er geen behoefte aan hebben hieraan mee te doen, gezien de positie die wij in Zeeuwsch-Vlaanderen ten opzichte van het officiële Middelburg innemen. De Voorzitter; Ik vind dit geen fraaie redene ring De heer Henry: De gevoelens liggen zo, Ander; gezegd: gezien de huidige positie die het. officiële Middelburg tegenover Zeeuwsch-Vlaanderen in neemt. We hebben genoeg meegemaakt, nu pas met de vrüe veren. De Voorzitter: Ik ben het niet met u eens, mijn heer Henry. We hebben toch niet te klagen, als et- voor een object steun gevraagd wordt, dat dit niet gesteund wordt. De heer Henry: Zo? Zijn ze er in Middelburg b.v. op gebrand om de Terneuzense Muziekschool subsidie te verlenen zonder voorwaarden en wat dies meer zü De heer Weterings: Juist. De heer De Vos: lk wil hier nog enkele woorden aan toevoegen. Ik heb ook met gemengde gevoe lens hieraan meegewerkt, maar ik vind het toch ook niet juist om te zeggen; „wanneer wjj zelf hiervoor een bedrag zouden voteren, dan krijgen we het niet goedgekeurd". We hebben b.v. een paar jaar geleden een be drag van 5000,beschikbaar gesleld voor een nonument aan het Oostelijk Bolwerk, en dit heb ben we wel degelijk goedgekeurd gekregen. De Voorzitter: Het beeld in de vijver bij dc wa tertoren. De heer De Vos: Hiervoor is ƒ5000,gevoteerd en dit is zonder meer goedgekeurd. De heer Honrj Ze hebben er nog iets bijbetaald wilt u zeggen? De Voorzitter: lk zou bet niet fraai vinden, als aan dit voorstel geen medewerking werd verleend Ik heb nooit gehoord, dat we kwaad met kwaad moeten vergelden. De muurschildering is een ge schenk van alle Zeeuwse gemeenten; ik zou het betreuren als Terneuzen zich hierbuiten zou stellen De heer De Meijer: Ik zou het ook jammer vin den, indien de overige 15 uitgezochte gemeenten wel met hun wapen kwamen prijken en Terneu zen afwezig was. Ik ben hel wel eens met de mees te stemmen uit de raad, over de manier waarop dit geschenk ons is gevraagd. Ik zou het nog schei- per willen slellen: het is ons zuiver afgeperst!! Ik denk dat verschillende andere gemeenten mis schien op dezelfde wijze hierover denken, maar het is toch wel bedenkelijk om dit zo maar zon der meer af te wijzen. Het zou veel fraaier geweest zijn. dat hot. Provinciaal Bestuur verschillende ge meenten hiervoor aangezocht en er eens over ge De 1000,van het eerste geval ligt echter toch' nog enigszins anders dan de 773,die de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten voorstelt te voteren voor een wapenschild; daar hebben we zelf ook nog een steen in. De heer Henry: De manier waarop dit geschenk wordt afgeperst, betreur ik. Andere gemeenten denken er zeker ongeveer in dezelfde geest over, maar volgen de weg van de meerderheid. De heer Fijn van Draat: ls het niet beter mijnheer dc voorzitter, dat burgemeester en wet houders dit voorstel terugnemen? De Voorzitter: Het is hier alleen een doorgeven van een verzoek, voor een geschenk van de ge meenten aan het Provinciaal Bestuur niet aan dit Provinciaal Bestuur. Het moet ons, als Zeeuwen, zeer verheugen dat het Provinciaal Bestuur weer behoorlijk onder dak is. Het blijft toch een alge meen Zeeuws belang. Ik vind het kleingeestig wanneer Terneuzen zegt: „Ik doe hier niet aan mee, we menen niet vriendelijk behandeld te zijn en nu hebben we ook geen behoefte om vriendelijk te zijn tegenover het Provinciaal Bestuur". De uitdrukking „afpersen" zou ik niet -willen gebruiken. Je zou hoogstens kunnen zeggen dat de bijdrage ons „opgelegd" is. Opgemerkt wordt liog, dal dc brieven uitgingen van de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de burgemeester van Middelburg. De heer Vrieling: Verplicht-vrijwillig dus. De Voorzitter: Als u dit voorstel afwijst, zullen wij een droevig figuur gaan slaan tegenover de andere gemeenten. De heer De Meyer: Ik zou het argument, dat wij voor Middelburg niets voelen, niet willen gebrui ken. De lieer Fyn van Draat: Het gaat rdet om het bedrag, maar om het principe. De Voorzitter: Het principe is het belangrijkst; of wij hier, als één van do grootste Zeeuwse ge meenten, buiten moeten blijven en dit zonder meer moeten afwijzen. Ik twijfel er aan, of de verhou ding met het Provinciaal Bestuur hierdoor verbe terd zal worden. De heer Fijn van Draat: Mijnheer de voorzitter ik stel voor de beslissing niet le nemen en het aan 1e houden tol dc volgende vergadering. Misschien zijn de gemoederen dan iets gekalmeerd. De heer Henry: Ik vind dat we nu wel kunnen beslissen. De heer Feijter: Dat vind ik ook. Met belang stelling heb ik uw verdediging van dit voorstel aangehoord. Wethouder De Meijer zegt, dat deze bijdrage ons „afgeperst" is; u zegt „opgelegd"; dan ben ik er zeker tegen. De Voorzitter: De bijdrage is niet door het Pro vinciaal Bestuur opgelegd, we kregen de medede ling van de burgemeester van Middelburg, die aangezocht was dit te verzorgen. De heer Weterings: De kunstschatten, die in de oorlog verwoest zijn, door wie waren die dan aan gebracht? Dit is toch eigenlijk oorlogsschade ge weest! Dc Voorzitter: Er wordt ons niet gevraagd om een bijdrage voor het herstel, maar om een bij drage voor de afbouw van het herstel! De heer Meterings: Ik iieb er niets voor over. De heer De Vos: lk zie de zaak anders. Toen de Slatenzaal klaar was, zijn daarin de wapens van alle Zeeuwse gemeenten aangebracht ook het wapen van Terneuzen en daar hebben we toch ook een bijdrage voor gevoteerd. Nu gaat liet er alleen om, dat de wapens hier iets groter zijn, zodat ze ook duurder worden. Het is niet mogelijk, dat van elke Zeeuwse ge meente een wapen wordt aangebracht en daar om zijn cr enkele gemeenten aangezocht die de gelegenheid krijgen hun wapen te doen aanbren gen. Het is dus geen geschenk. We moeten het zo bezien, dat onze gemeente dan ook vertegenwoor digd is in dat gebouw, dat, naar wij hopen, daar enige honderden jaren zal staan. Als wij dit voor stel nu afwijzen, zal het wapen van Terneuzen daar al die tijd ontbreken; ik weet niet of dat wel gewenst is, persoonlijk vind ik van niet. Daarom heb ik gezegd: Terneuzen kan hier niet bij achter, blijven. De Voorzitter: Dit is wel een belangrijk argu ment. Dat u zich tot deze uitlatingen iaat. verlei den, kan geweten worden aan minder prettige er varingen met het huidige Provinciaal Bestuur. Het gaat er om of het wapen van Terneuzen bij die der andere gemeenten wordt aangebracht, of dat het tot in lengte van jaren zal ontbreken. De heer De Meyer: Het is best mogelijk dat over 2 of 3 jaar het besluit dat u denkt te.nemen u zeer zal spijten. De lieer Van Langevelde: De argumenten, die door burgemeester en wethouders genoemd zijn, zijn voor mij wel aanvaardbaar-. Ik wil nogmaals zeggen, dat ik de manier waarop deze bijdrage ons is opgelegd, niet fraai vind, maar gezien de moti vering van burgemeester en wethouders, zal ik er niet meer tegen zijn. De heer Fijn van Draat: Ik vind de methode niet prettig. Ik stel voor om het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Vijf minuten praten door burgemeester en wethouders heeft al één stem bekeerd; misschien dat er bij de volgende vergadering al meer van gedachten veranderd zijn. De heer Henry. Ik stel voor om dit nu te be handelen. De Voorzitter: We zullen dus eerst stemmen over het voorstel van de heer Fijn van Draat, om liet voorstel aan te houden tot de volgende ver- adering. Overgegaan wordt tot stemming. Vóór stemmen: de heren M. de Vos, H. A. M. A. de Meijer, M. van Langevelde en P. Fijn van Draat. Tegen stemmen; mevr. E. Dooms-Ortelee en de heren A. Jansen, P. J. Huijbrecht, R. Hol, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Wa verijn, D. M_ Ollebek, R. Vrieling en S. W. Henry. Met 4 stemmen vóór en 11 stemmen tegen is het voorstel van de heer Fijn van Draat verworpen. Thans wordt gestfmd over het voorstel van bur gemeester en wethouders om 1000,beschik baar te stellen voor een wapen van de gemeente Terneuzen in de traphal van het Provinciehuis te Middelburg. Dit voorstel wordt met 5 tegen 10 stemmen ver worpen. Vóór stemmen; de heren Hol, De Vos, De Meijer, Van Langevelde en Fijn van Draat, Tegen stemmen: mevr. Dooms-Ortelee en de heren Jansen, Huijbrecht, Compiet, Weterings, De Feijter, Waverijn, Ollebek, Vrieling en Henry. Het voorstel van burgemeester en wethouders om een bedrag van 0,05 per inwoner of 773, beschikbaar te stellen voor muurschilderingen in het Provinciehuis te Middelburg, wordt eveneens met 5 stemmen vóór en 10 tegen verworpen Vóór stemmen; de heren Hol, De Vos, De Meyer, Van Langevelde en Fijn van Draal. Tegen stemmen: mevr. Dooms-Ortelee en de he ren Jansen, Huijbrecht, Compiet, Weterings, De Feijter, Waverijn, Ollebek, Vrieling en Henry. De heer Van Langevelde: Mijnheer de voorzit ter, ik heb nog een vraag betreffende volgno. 592a van déze begrotingswijziging: Garantie ten behoe ve van Tentoonsteilingscomité „Zeeuwsch-Vlaan deren 1959". Is aan burgemeester en wethouders verzocht persoonlijk medewerking te verlenen in deze stichting, of alleen in de financiering van deze stichting? Do Voorzitter: Er is ons gevraagd, of wij daar belangstelling voor hebben. De heer De Vos: Het comité heeft ons ook ge vraagd de zaken uit onze gemeente op te geven, die hier zouden kunnen exposeren. De heer Van Langevelde: Is het niet nodig om in het comité zitting te nemen? De Voorzitter: De hoofdzaak is, dat de am- hachtsbedrijven, die hiervoor in aanmerking ko men, op de tentoonstelling kunnen exposeren. De heer Van Langevelde: Het is toch wel nood zakelijk dat de gemeente daarin ook vertegen woordigd is. De Voorzitter: Vindt u dit een beletsel om deze medewerking te verlenen? De heer Van Langevelde: Nee, helemaal niet. De heer De Vos: Eerst was het de bedoeling dat alleen deb cdryven uit West Zeeuwsch-Vlaanderen op deze tentoonstelling vertegenwoordig zouden zijn. Later is ook Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hier in opgenomen cn toen is het comité iets uitge breid. De heer Fyn van Draat: Zijn er veer bedrijven die hieraan meedoen? De heer De Vos: Er zijn er 9 die kunnen mee doen, maar het is nog niet bekend wie zullen mee doen. De heer Meterings: Het gaat er hier om, wat Zeeuwsch-Vlaanderen te bicden heeft. Nu wordt n het kleinste gebied van Zeeuwsch-Vlaanderen deze tentoonstelling gepland. Ik vindt dit ook wel bezwaarlijk Ik ben van mening, dat zc daar niet veel mensen naar toe zullen krijgen. De Voorzitter: Het is niet de bedoeling om de mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, maar de men sen buiten Zeeuwsch-Vlaanderen naar de tentoon- telling te trekken. De heer Weterings: In Zeeuwsch-Vlaanderen zal ook wel de nodige belangstelling gewekt worden en er zullen dan ook wel mensen zijn, die naar de tentoonstelling zouden willen gaan kijken. De Voorzitter: Het is do. bedoeling de belang- telling buiten Zeeuwsch-Vlaanderen op dit gewest te vestigen door deze tentoonstelling. De heer M'eterings: lk vraag mij af, of deze plaats juist gekozen is. De heer De Vos: Dit vloeit voort uit het feit, dat het eerst de bedoeling was om op deze tentoon- itelling alleen bedrijven uit West Zeeuwsch-Vlaan. deren te laten exposeren. De heer M'eterings: Nu West Zeeuwsch-Vlaan deren misschien financieel niet voldoende capaci teiten heeft om het geval te financieren, worden wij er bij betrokken. We worden hier ook weer voor een fait accompli gesteld. De Voorzitter: Vindt u het erg, dat wij hier de helpende hand geven aan het westelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen De heer M'eterings: Nee, verre van dat. De heer Henry: Wij moeten dit uit een ander gezichtspunt bezien: we moeten niet denken aan West en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, maar aan ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Juist aan deze demon stratie van alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten moe ten wij van harte meewerken. Hierin moet tot uiting komen hoe wij ons als Zeeuws-Vlamingen volkomen één voelen. De heer M'eterings: Ik vind alleen de plaats niet geschikt. De heer De Meijer: Het initiatief is in het Wes ten genomen. Vooral met de vrije veren is Brea- kens erg bekend geworden en ik ben vast van me ning, dat men daar op eert behoorlijk aantal be zoekers maifi rekenen, ook doortrekkende vreem delingen. De heer M'eterings: November is een zeer slech te lijd: mist, regen enz. Mijnheer dc voorzitter, naar aanleiding van volgno 778 Spaarregeling voor Arbeidscontracten, zou ik het in overweging willen, geven bij de eerstvolgende begroting deze zaak eens te bekijken, of het niet mogelijk is, zo als ook in andere gemeenten gebeurt, ook voor het vaste personeel een spaarregeling in het leven te roepen. De Voorzitter: Daar zijn wij reeds mee bezig. De heer M'eterings: Ik ben zeer dankbaar, dat deze zaak reeds uw aandacht heeft. Met uitzondering van volgno. 58a wordt het voorstel tot begrotingswijziging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 11. Idem tot inrichten g.vnastieklokaal aan het Schoolplein tot 'i leslokalen voor de Open bare L'.L.O.-School. De Voorzitter: Bij de bespreking van dit voorstel in ons college, zijn we tot de slotsom gekomen, dat we van 2 kwaden maar de minste moeten kiezen. Hierover is veel overleg ge pleegd. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, het zai u wel bekend zyn, dat de huisvesting van de U.L.O. nogal wat te wensen overlaat. Niet dat het een desolate toestand is, maar een school kun je het eigenlijk niet meer noemen. Ik ben er niet voor om nu weer een noodoplossing te zoeken; ik zag liever een meer definitieve oplossing voor de huisvesting van de U.L.O., een compleet plan voor de bouw van een nieuwe school. De Voorzittter: Er bestaan wel plannen voor nieuwbouw van een lagere school, maar die zijn nog niet in een stadium, dat per 1 september deze school geholpen is. Dat zal nog zeker 2 jaar duren, dan zal de huisvesting aanzienlijk verbeterd wor den. In afwachting daarvan moet er iets ge beuren. We hadden de keuze tussen twee mogelijkheden: öf de kinderen de straat opsturen, óf in dit lokaal onder to brengen. Het is wel een nadeel, dat de lokaliteiten voor gymnastiek hierdoor beperkt worden. We hebben reeds bouwvolume voor een nieuw gymnastieklokaal; de voorbereidingen worden hier voor getroffen. De heer De Vos: Er blijven nog 2 gymnastiek lokalen over en als het nieuwe lokaal gebouwd is, zijn er weer 3. Het gaat er alleen om: wanneer en waar zal dit het geval zijn? Ais wij grond hebben, kunnen wij met de bouw hiervan beginnen. Een urgent iever- kiaring is hiervoor reeds binnen. Als dit voorstel niet aangenomen wordt, is het de grote vraag waar we met de leerlingen heen moeten; per 1 september moet er les gegeven wor den. We kunnen toch ook niet om de beurt een klas naar huis sturen; er was geen andere oplos sing. De heer Henry: U zegt, dat het college lang* tijd nodig gehad heeft om met dit voorstel te komen De Voorzitter: Hiervoor was veel overleg nodig. De heer Henry: en dat het veel moeite gekost heeft om tot een bepaalde oplossing te komen, en zelf moeten wij nu direkt een besluit nemen. Ik zou het prettigrr vinden, wanneer U de ra ad gelegenheid zou geven toch nog wel enige tijd hierover na te denken. De Voorzitter: Het betreft hier een noodtoe stand. Dc beraadslagingen waren meer breedvoe rig dan langdurig. Ik heb deze aangelegenheid ook op het Ministerie besproken. Het voordeel van dit gymnastieklokaal is, dat er weer 2 leslokalen van gemaakt kunnen worden. De 2 lokalen, die wij nodig hebben, liggen dus hij elkaar en ze liggen ook vlak bij de school. De heer Hcnry: Het is best mogelijk, mijnheer de Voorzitter, dat op dé volgende vergadering het zelfde voorstel uit de bus komt, maar is er geen andere mogelijkheid, dan speciaal het gebruik van heL gymnastieklokaal? Misschien dat. de klassen dan wel wat. verder van elkaar liggen, maar is er nu beslist geen ander gebouw te vinden waar die 2 klassen onderge bracht kunnen worden?? De Voorzitter: Het is ons niet gelukt een andera oplossing te vinden. De heer Henry: De U.T.S, heeft toch ook in verschillende gebouwen les gegeven? De Voorzitter: Deze gebouwen zijn niet geschikt, voor het uitgebreid lager onderwijs. De heer Van Langevelde: De consequentie hier van is, dat dc andere scholen ook zullen vragen gymnastieklokalen op te heffen. De Ger. Gemeen teschool in de Schoollaan zit ook vast en de Chr. U.L.O. weet ook geen raad. De Voorzitter: Het openbaar onderwijs heeft de bijzondere zorg van de gemeente. De heer Van Langevelde; Niettegenstaande zal dit aanleiding zijn voor dc andere scholen om dit te vragen. .(Zie verder pagina 7#

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7