tSport Arabische gastvrijheid Bin »ien' ancls nieuws Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip De wetgeving inzake de Amerikaanse vakbonden BURGERLIJKE STAND ZWEMMEN Vrijdag 4 september 1959. Pagina 3 BRIEFWISSELING FRANCO-EISENHOWER DE VRIJE ZEEUW! Als de mannen Mashkoef eten of in de koffiehuizen hun waterpijp roken, blijven de vrouwen thuis en wij hadden ons daarbij neer te leggen Mijn vrouw en ik hadden na ons in deze hitte zo nood zakelijke middagslaapje een goed plaatsje gevonden in de tuin van ons hotel aan de Ti- gris. De ondergaande zon' had niet veel kracht meer en wij waagden het, gewapend met een karaf ijsthee, wat ie luieren in de schaduw van de boom, om onze plannen voor de avond te bespreken. De zwerftochten van de laat ste weken hadden ons vermoeid en we besloten het wal kalmer aan te doen. Deze avond zou misschien geschikt zijn voor een verkenning van Bagdad's leven bij avond. Net waren we onze beraad slagingen begonnentoen een van de bedienden bezoek aan kondigde. Faisal, goed vriend en invloedrijk man in de krin gen waarmee wij om zakelijke redenen in Bagdad contact wil len hebben, bracht een uitnodi ging. Deze avond na het on dergaan van de zon had een groepje mensen het plan de ri vier op te roeien en een eind- weegs buiten de stad, aan de andere oever van de Tigris^, meegebrachte vis, de Mashkoef te rgosteren, wat te drinken enwél, zich te ontspannen. Nee mevrouw, niet voor U Of we meewilden, was de vraag. Tenminste dat dachten we, maar toen we onze bereid heid verklaarden, betrok het gezicht van Faisal. „Wij. Ara bieren", grijnsde hij verlegen, „zijn niet gewend op dit soort feestjes onze vrouwen mee te nemen". Als mevrouw dat niet erg vond, zou hij graag later ren bijeenkomst „en familie" beleggen, maar deze avond zou dan toch voor de mannen al leen zijn. Ik had mijn vrouw beloofd dat. zij, bij dit bezoek aan de Arabische wereld, overal mee naar toe zou kunnen. Dat bleek nu dom te zijn. Toen ze aan mijn gezicht zag dat ik de uit nodiging van Faisal wel wilde aanvaarden, kon ze een teleur stelling maar moeilijk verber gen. In mijn hart dacht ikdit uitstapje wil ik niet missen. Mijn mond zei (in het Neder lands om onze vriend het ver staan onmogelijk te maken); ,.Ik moet toch aan mijn rela ties denken. Ik kan dit, eenvou dig niet afwijzen." En voor dat argument, zoals altijd, bezweek zij. Duizend-en-één-nacht Enkele uren later, in het ge zelschap van zes Iraqi, varen we, verdeeld over twee kleine bootjes, op de rivier. De gehuur de roeiers hebben zwaar werk om de vaartuigjes tegen de stroom op te werken. Straks, terug, zal dat heel wat gemak kelijker gaan. Allen zijn in de beste stemming. Een koele wind waait ons tegemoet. De rust van de rivier brengt de jongeren onder ons er toe hun Arabische liederen te zingen. Mij klinken deze altijd wat monotoon in de oren en ik ver sta de teksten niet. Dat is jam mer. want het schijnt dat de inhoud geestig en pikant is. Bijna altijd wordt de liefde en de vrouwelijke schoonheid be zongen. Anderen slaan het rit me met de wijsvinger van de rechterhand op de saamgebalde vuist van de linker. Boven ons staat een prach tige sterrenhemel. Het is goed nu te bedenken dat dit de plaats is waar de beroemde Haroen-al- Rashid leefde en Semiramis en waar de Duizend-en-één-nacht verhalen geboren werden. Volkeren van de woestijn Het woord „adab" duidt een heel oud begrip aan, een man nelijk begrip. Oorspronkelijk betekende het „een maaltijd bereiden" of meer nog; „een goede maaltijd serveren aan een gast en hem ontvangen in overeenstemming met de regels van gastvrijheid die gelden voor de volkeren van de woes tijn". Later ging Adab méér beteke nen het geheel van eigen schappen dat een man moest sieren, werd er mee bedoeld. Zijn bekwaamheid om zijn ge dachten uit te drukken in beel dende taal, zijn vermogen om altijd en overal de juiste hou ding te vinden in de omgang met anderen. Maar ook omvat te het een aanduiding van ver fijnde manieren, van bescha ving. Een Arabier werd geacht de geschiedenis te kennen, ver trouwd te zijn met dichtkunst en goed taalgebruik. Vandaag, In Irak en andere landen van de Arabische wereld, is dit een levend begrip. Mijn vrienden hier. die hun aast een feest bereiden, doen dat met een instinctief besef van de grote tradities, die hun voft in dat opzicht sieren. Onbeperkte gastvrijheid Na een half uur roeien koer sen we naar de oever. Hier is een drassig stuk laagland dat bij _de waterstand van nu. droogvalt. Snel hebben wij twee houtvuurtjes gestookt op ongeveer een meter van elkaar. Daartussen, op twee stokjes, wordt de Mashkoef gehangen en geroosterd. Bij het schijnsel van het vuur zitten we bij elkaar. We luiste ren naar de verhalen van Fai sal die een antwoord geven op mijn vraag over de oorsprong van de strenge regels, waarmee iedere Arabier geacht wordt aan vreemdelingen gastvrijheid te betonen. In de Engelse taal spreekt hij. Maar soms, als hij het gevoel heeft dat sommigen onder ons hem niet verstaan, verklaart hij in het Arabisch. Ieder kind, zegt hij, kent de geschiedenis van de bedouïnen- vrouw Fukayah die haar leven gaf in een strijd met haar eigen stamgenoten ter bescherming van een rover, die in haar tent onderdak had gevraagd. Want iedere Arabier is verplicht voor drie dagen onbeperkte gastvrij heid te verlenen aan hem die daarom vraagt, zonder te on derzoeken wie hij is of waarom hij komt. Er is een spreekwoord hier, dat zegt: ....„meer gastvrij dan de man die de sprinkha nen beschermde".waarmee bedoeld wordt het verhaal van de landbouwer die zijn gast heerschap ze hoog opnam, dat hij zelfs de sprinkhanen niet van zijn veld verjoeg. Een mannenmaatschappij Gastvrijheid is één van de heiligste voorschriften die vooral in woestijngebieden gelden. Geen Arabier ook niet in onze dagen zal aar zelen wanneer een vreemdeling hem om onderdak of hulp vraagt. Wanneer er een con flict mocht zijn. waarin hij be trokken raakt, dan zal hij aan de kant van zijn gast staan, zonder vragen te stellen. En wanneer wij de vis eten, en het méést overtreden verbod van de Koran nogmaals over treden door daarbij een glas bier te drinken, denk ik aan die andere groepen mannen, die wij overal hebben gezien: in koffie huizen, op straat, waar zij hun verhalen vertellen, gokken, zin gen en spelen en hun waterpijp roken. Een volk dat nog in vele op zichten leeft volgens regels die uit een ver verleden stammen. Een mannenmaatschappij, waar de stem van de vrouw nog maar nauwelijks telt. Maar toch is dat een te genstelling? een vaak roman tisch volk, licht geraakt in zijn gevoelens, vol emoties, dat ook in gedichten, drinkliederen, verhalen en gezegden, onder werpen als schoonheid en lief de veelvuldig en vaak heel mooi, heeft bezongen. C. P. HAFKAMP. (Nadruk verboden.) DODELIJK ONGEVAL TE ENSCHEDE. De 18-jarige D. A. ten H. uit Enschedé is woensdagavond te 19.00 uur dodelijk verongelukt toen hij fietsend naast een vriend, in de Parkstraat te Enschedé door onopgehelderde oorzaak kwam te vallen. Hierbij kwam hij terecht voor de wielen van een juist passerende vrachtauto en was onmiddellijk dood. KATWIJKER OP HET STATION ƒ1300 LICHTER Woensdag is op het station H. S. te Den Haag de portefeuille van een inwoner van Katwijk ge rold. De portefeuille bevatte Ne derlandse en Belgische bankbil jetten ter waarde van 1300. NOOD(?)LANDING ZWEEFVLIEGTUIG. Het was geen toeval dat woens dagavond tegen het donker een zweefvliegtuig, afkomstig uit Hannover, landde in de onmid- delijke omgeving van de rijks wegen nr. 1 en lb, op nog geen 500 meter van de plaats, waar deze wegen in elkaar overgaan. De Duitse studenten-zweefvlieg- vereniging had n.l. aan enige ha- rer leden een opdracht verstrekt, en die aan de student B. D. uit Hannover luidde: „Een landings plaats te zoeken in Nederland, binnen een kilometer, waar de rijkswegen 1 en lb bij elkaar komen". De student heeft zich bijzonder goed van zijn opdracht gekweten, want op ongeveer 500 meter van de plaats waar hij terecht moest komen, voerde hij een perfecte landing uit op een stuk bouwland. Het vliegtuig werd na controle van de dienst van invoerrechten en accijnzen weer vrijgegeven, maar is dezelfde avand niet meer vertrokken. SCHIETPARTIJ De Haarlemse politie neemt aan, dat een der gedetineerden die vorige week maandag uit het Huis van Bewaring te Arnhem ontsnapt is, zich in Haarlem heeft bevonden en in de nacht van woensdag op donderdag be trokken is geweest bij een schiet partij in een café in de Haarlem se binnenstad. Hierbij werd een 32-jarige Haarlemmer als gevolg van een hoogopgelopen twist twee keer in de linkerhand ge schoten. De gewonde is naar het St. Elizabethsgasthuis overge bracht. De gedetineerde is nog steeds voortvluchtig. MELKINRICHTING VOOR ONGEVEER 2000 BENADEELD In de afgelopen dagen heeft _de politie zes personeelsleden van een grote melkinrichting te Den Haag chauffeurs, melkbezor gers en slijters aangehouden. Zij worden verdacht de melkin richting te hebben opgelicht voor een bedrag van ongeveer 2000. De aangehoudenen hebben op hun afrekeningsstaten een gro ter aantal lege melkflessen in rekening gebracht dan zij in wer kelijkheid hadden ontvangen. Na verhoor zijn de verdachten heen gezonden. 101-JARIGE TE ROTTERDAM De burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en mevrouw Van Walsum zijn gis teren in de Van Heusdestraat de heer L. Verberk wezen feli citeren, die 101 jaar is gewor den. De heer Verberk is van origine Nijmegenaar, maar een jaar of vier geleden is hij naar Rotterdam gekomen om er bij één van zijn kleindochters zijn intrek te nemen. BOERDF-PvIJBRAND IN MAKKUM. Door een felle brand is woens dagavond de schuur van de boer derij van de familie J. Hartog in Makkum geheel in de as gelegd. Het woonhuis van de grote boer derij kreeg ernstige brand- en waterschade. De brand was ont staan in de met hooi, stro en land bouwwerktuigen gevulde schuur, waarin het vijfjarig zoontje van de boer met lucifers had zitten spelen. De brand, die te 19.00 uur werd ontdekt, breidde zich zo snel uit, dat de brandweer, die op twintig meter van de boerderij gestatio neerd is, nauwelijks tijd kreeg het woonhuis voor verwoesting te behoeden. Het blussings- en na- blussingswerk duurde tot laat in de avond. De bewoners hadden zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. BOSBRAND IN FRANKRIJK EIST SLACHTOFFERS. Een bosbrand in de vallei van de Loire heeft aan vijf brand weerlieden het leven gekost. De slachtoffers waren afkomstig uit Beaufort-en-Vallee. Zij waren, evenals de brandweren van an dere dorpen uit de omtrek, te hulp geroepen om de brand te bestrijden. Generaal Franco heeft in een brief aan president Eisenhower de nadruk gelegd op de nood zaak dat West-Europa zijn „eenheid en zijn paraatheid versterkt". „De landen van ons continent zijn licht geneigd tot verdeeldheid. Ik beschouw uw aanwezigheid hier en uw pres tige zeer nuttig om de eenheid te versterken," aldus Franco in zijn brief die dezer dagen door de Spaanse gezant in Londen aan de Amerikaanse president werd overhandigd. Hij zei voorts te vertrouwen dat Eisenhower als „groot soldaat en strateeg" het Russische doel tot algehele overheersing nooit uit het oog zou verliezen. ..Daarom verwerp ik het standpunt van degenen die de consequenties van uw ontmoeting met Chroesjtsjef vrezen." Eisenhower feliciteerde in zijn antwoord generaal Franco met „het stoutmoedige nieuwe economische programma met de uitvoering waarvan reeds een voorspoedig begin is gemaakt en voorts met het lidmaatschap van de organisatie voor Europe se economische samenwerking. Dit is een belangrijke schakel in de Europese eenheid waarop u zinspeelt," aldus de president. Hij gaf uiting aan zijn waar dering voor de uitnodiging om Spanje te bezoeken en zei te hopen eens aan de uitnodiging gevolg te kunnen geven. WITTE OLIFANT IN BIRMA Ongeveer 300.000 ménsen kwa men in Rangoon naar buiten om een witte baby-olifant met zijn zwarte moeder die in de oerwouden van Noord-Birma was gevangen, te verwelkomen. De zeldzame olifant wandelde, begeleid door de politie, door de straten naar de dierentuin waar hij in een speciaal verblijf met het opschrift ..Paleis van de koning der olifanten" zal worden gehuisvest. Astrologen voorspelden dat de ontdekking van de witte olifant/ een herleving van het Boedd hisme zal veroorzaken. CHROESJTSJEF OOK NAAR PARIJS? Het avondblad „Paris-Pressef' heeft woensdag melding gej- maakt van onbevestigde ge ruchten, dat premier Chroesjts- jef deze maand op weg naar of op de terugreis van de V.S. een bezoek aan Parijs zal brengen. Politie-functionarissen die ge woonlijk belast worden met de bewaking van belangrijke per sonen, zouden het verzoek heb ben gekregen, deze maand niet met vakantie te gaan. Hoewel van Franse en van" Sowjetrgs- rische zijde geen bevestiging of tegenspraak kon worden ver kregen, verklaarden leider» van de Franse communistische par tij, dat Chroesjtsjef komt. Staking in dc Amerikaanse staalindustrie kan tot in de winter voortduren Volgens Walter Reuther, de leider van het A.F.L.-C.I.O. vak verbond, kan de staking in de Amerikaanse staalindustrie, die reeds 50 dagen heeft geduurd, tot in de winter voortduren. Donder dag hebben vertegenwoordigers van vakvereniging en werkgevers de besprekingen om een einde te maken aan de staking hervat. Aan deze besprekingen werd deelge nomen door een regeringsbemid delaar. VERMIST PAAR TERECHT. Het 20-jarige meisje Ph. uit Venray en haar 17-jarige verloof de C. uit Horst, die sinds begin augustus vermist werden, nadat zij verklaard hadden een week op vakantie te zullen gaan in het Duitse grensstadje Goch, hebben bericht gezonden, dat zij zich in een dorpje bij Lourdes bevinden, waar zij voorlopig de gastvrijheid genieten van een daar werkzame Nederlandse pastoor. De ouders, die in grote ongerustheid ver keerden, kregen bericht dat zij zonder middelen waren. De bei de vaders zijn inmiddels naar Frankrijk vertrokken om het ver. loofde paar op te halen. POOLSE VERLIEZEN TUSSEN 1939 EN 1945 Tussen 1939 en 1945 hebben 6.028.000 Polen tengevolge van oorlogshandelingen en terreur daden van de Duitse bezetter het leven verloren, aldus het Poolse persbureau P.A.P. Polen is daarmee het land. dat procentsgewijs de meeste inwoners verloor, namelijk 22 procent. Het wordt gevolgd door Zuid-Slavië met 10,8 pro cent en Griekenland met 7 pro cent. De Sowjet-Unie verloor in de ze periode 4 procent van zijn bevolking, en de VS. ruim 0,1 procent. De materiële verliezen van Polen bedroegen in deze periode ongeveer 250 miljard gulden, zo deelde het persbureau mee. HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK In bevoegde kringen is verno men dat de Sowjet-Unie en de Westelijke mogendheden overeen stemming hebben bereikt over de voorwaarden voor de hervatting der ontwapeningsonderhandelin gen tussen Oost en West. Binnenkort wordt een bekend making daarover in de betrokken hoofdsteden verwacht. Deze on derhandelingen zouden niet vóór het eind van het jaar of begin volgend jaar beginnen om de deelnemende landen in staat te stellen hun plannen te coördi neren. Inmiddels heeft James Wad- sworth, de Amerikaanse verte genwoordiger bij de onderhande lingen tussen drie partijen in New York verklaard dat de ontwa- peningsbesprekingen le Genève zich langzaam in de richting van een akkoord hebben ontwikkeld. Hij achtte de onderhandelingen ever het beëindigen van kernwa penproeven een uiterst belang rijk precedent voor alle bespre kingen over het ontwapenings- vraagstuk. Hij zei dat het wense lijk zou zijn dit onderdeel af le sluiten wat hij niet verwachtte vóór 19601 alvorens over te gaan tot het volgende onderdeel. Volgens Reuter toonde Wad sworth zich niet bijzonder opti mistisch over de huidige stand der besprekingen. Hij voorzag geen spoedige verbetering tenzij de Russen hun houding op som mige hangende kwesties beslist wijzigden. RELLETJES IN CALCUTTA De stedelijke overheid van Calcutta heeft donderdag de hulp ingeroepen van militairen om relletjes te onderdrukken die zijn ontstaan als gevolg van protesten tegen de voedselpoli- tiek van de regering. Al vier keer had de politie donderdag op verschillende plaatsen oproe rige menigten met pistoolscho ten uiteen moeten ^rijven. Daarbij zouden zes mensen ge wond zijn geraakt. Premier Nehroe lichtte het parlement in dat troepen zijn ingezet om de orde te helpen handhaven. In de voorgaande twee onrus tige dagen zijn in Calcutta ne gen mensen om het leven geko men en zestig gewond. Uit Howrah en de industrie voorsteden van Calcutta werd brandstichting en plundering gemeld. Amerikaanse senator over conflict tussen Algerië en Frankrijk De Amerikaanse senator Hu- bert Humphrey, die lid is van de senaatscommissie voor bui tenlandse besprekingen, heeft in Washington verklaard dat het tijdstip voor Frankrijk is aangebroken* om de Amerikaan se regering te vragen haar be middeling te verlenen bij de oplossing van de Algerijnse kwestie. Frankrijk moet ons verzoeken of wij „goede dien sten" willen verlenen bij de op lossing van deze kwestie en wij zullen wellicht Frankrijk nu moeten uitnodigen ons dit ver zoek te doen, aldus de senator. Humphrey drong voorts op een meer realistische Amerikaanse politiek tegenover Afrika in zijn geheel. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse senaat en het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den hebben woensdag een com promis bereikt over het wetsont werp, waarin getracht wordt een einde te maken aan de afper- singspolitiek van verschillende Amerikaanse vakbonden. Dit compromis betekent een overwinning voor president Eisenhower die zoals bekend on langs voor de televisie gepleit heeft voor een strengere wet geving op dit punt. Leiders van vakbonden hebben zich tot het uiterste ingespannen voor aan vaarding van het veel minder rigoureuze wetsontwerp, dat door de senaat was aangenomen. Het wetsontwerp, dat door het compromis uit de bus is geko men, zal nog door senaat en Huis van Afgevaardigden goedge keurd moeten worden. Dc voornaamste punten van dit compromis zijn: 1. Een omschrijving van de rechten van de vakbondsleden, welke rechten op straffe van sancties zijn af te dwingen. 2. De eis aan de vakbonden om hun financieel verslag tot in bij zonderheden openbaar te maken. Deze eis heeft betrekking op activa en passiva, ontvangsten, salarissen en leningen aan func tionarissen en leden. Ook de werkgevers zullen verslag moe ten uitbrengen over de gelden die zij hebben uitgegeven om vakbondsleden te beïnvloeden. 3. Geheime verkiezingen in de vakbonden. 4. Een verbod om mensen als vakbondsfunetionarissen aan te stellen, die voor een belangrijk vergrijp veroordeeld zijn of die lid van de communistische partij zijn geweest. Het verbod'geldt voor vijf jaar na de veroordeling Koersdaling op dc Newyorkse effectenbeurs Donderdag is er op de New yorkse effectenbeurs opnieuw 'n belangrijke koersdaling ontstaan. Het indexcijfer voor de koersen der industriële aandelen gaf aan bet eind van de beursdag een daling van 9,90 te zien. Deze nieuwe koersdaling vond voor een deel haar oorzaak in het feit, dat een verhoging van het disconto der Federal Reserve banken verwacht werd. Het dis conto werd echter niet verhoogd. De dalende koersbeweging kan ook verklaard worden door het voortduren van de staking in de staalindustrie. Klaarblijkelijk hebben de onderhandelaars nog steeds geen vooruitgang weten le bereiken, ondanks de aanwezig heid van de federale bemidde laars bij de onderhandelingen. AXEL. Geboren. 1 aug. Annita Barbara Ann, d. van Eduardus Arthur de Moor en Marie Blanche Margare- tha van Leeuwe. 14 aug. Ingrid 'ilené Maria, d. van Bernardus Cor nells van den Bos en Jacqueline Achiel Margriet Beatrix van Hoec- ke. 15 aug Pi'eter Abraham, z. van Abraham Pieter van der Hooft en Dina Helena Witte. 19 aug. Calha- rina Magdalena Maria, d. van Le- vinus Jansen en Janna de Jonge. Huwelijks-aangiften. 1 aug. Mar- linus Johannes Jan Quaak, 22 j., j.m., en Catharina Elizabeth Murre, 19 j-, j-d. Huwelijks-voltrekkingen. 18 aug. Franciscus Jacobus Marie Kool, 25 j., j.m., won te Vogelwaarde, en Theresia Emma van den Berg, 26 j., j.d. 20 aug. Martinus Johannes Jan Quaak, 22 j., j.m., en Catharina Elizabeth Murre, 19 j„ j.d. Overleden. 1 aug. Jacobus Diele- man, 57 j., echtg. van Tanneke van Doezelaar. 24 aug. Krina van Aalst, 90 j„ wed. van Lambertus Jonk man. 26 aug. Pieternella 't Gilde, 88 j„ wed. van Aarnout Freeken- horst. 54. „Wacht, bega geen vergis sing", zegt Eric, bezwerend de hand opheffend. „Ik ben niet een van deze strandjutters. Integendeel, ik heb even veel reden als gü om ge brand te zijn op hen'. Laat mijn naam U oveiluiging schenken, dat ik de waarheid spreek: „Erie, Koning der Noren"_ De baardige aanvoerder lacht bulderend. „Nou, da's ook wat, hahahaEn ik, ik ben waar achtig de keizer van Rome. Kom aan sterke verhalen kan iedereen wel vertellen." Dan fronst hij dreigend on wendt zich half om tot de krijgers, die dicht om hem heen staan. „Grijpt hem voordat"ver der komt hü niet. Een keiharde vuistslag treft hem tegen de kin. De krijger achter Erie springt met een kreet scheef achteruit, als hij een gevoelige trap tegen de schenen krijgtvóór iemand be seft wat er eigenlijk gebeurt, is de Noorman in twee, drie sprongen bü de stenen ommuring van het dorp. Er gaat een verbijsterde kreet op als de Noorman met een korte aanloop op de trans springt want allen weten, dat achter de muur, de klip loodrecht tientallen meters naar de kust afdaalt De krijgers, te gespannen om iets te doen kijken ademloos toe. Ze zien de gestalte van de Noor even wankelen op de muur, dan verdwijnt hij met een kreet uit het gezicht of uittreding uil de communisti sche partij. 5. Amendering van de Taft- Hartleywet in die zin, dat hierin nieuwe bepalingen moeten wor den opgenomen om de zoge naamde secundaire boycot tegen te gaan en tenslotte het overdra gen aan de verschillende staten van de behandeling van arbeids geschillen in het zogenaamde nie mandsland, een gebied waarin het federale bewind noch de autoriteiten van diverse staten op het ogenblik handelend kun nen optreden. COMMUNISTISCH CHINA Loe Tsjien Jen. de secretaris van de communistische partij van Sinkiang. een provincie van communistisch China, heeft in een tijdschrift, dat vraagstukken van het theoretische commu nisme behandeld, verklaard dat de autoriteiten van Sinkiang een „grote overwinning" hebben behaald in de strijd van de „plaatselijke chauvinisten". Deze chauvinisten verzetten zich tegen de leiding der com munistische partij en tegen het socialisme en wilden een auto nome republiek vestigen. Ja, zij hebben zelfs getracht een „revolutie in Hongaarse stijl" te ontketenen, aldus Loe Tsjien Jen. Sinkiang', dat gemeen schappelijke grenzen heeft met Tibet en de Sowjet-Unie, heeft een bevolking van circa 5 mil joen zielen. Bijna driekwart van de bewoners zijn Moham medaan. Eén minuut stilte ter nagedachtenis aan de heer Lotsy Vóór de aanvang van alle wedstrijden, die zaterdag cn zondag a.s. onder auspiciën van de K.N.V.B. en zijn afdelingen worden gespeeld zal één mi nuut stilte in acht worden ge nomen ter nagedachtenis aan de oud-voorzitter en het erelid van de K.N.V.B de beer K. J. J. Lotsy. De vlaggen op de Ne derlandse voetbalvelden zullen die dagen halfstok worden ge hesen. RONDE VAN SAS. Zaterdag a.s. organiseert ..De Bruinvis" weer haar jaarlijkse 2 km-wedstrijd „de Ronde van Sas". Het is dit jaar voor de 25e maal dat „De Bruinvis" dit zwemfes- tijn organiseert d.w.z. in de eer ste twaalf jaren als provinciale wedstrijd en na de bevrijding 13 maal internationaal. Ook ditmaal is er weer spraüe .van een grote belangsl oiling voor dit zwemevenement dat het sluitstuk vormt van het zomer seizoen zowel in provinciaal ver band als van hel lange baan- seizoen in Nederland. Hier heb ben de zwemmers en zwemsters nog de kans om de 10 km vol te maken voor do Zwemkroniek wis selbekers of nog te proberen iets van hun tijd af te knabbelen. Internationaal bezien is er ren bevredigende deelname uit Bel gië. Jan Bogaert, vorig jaar ein digend in de eerste zes, zal pro beren weer een eervolle plaats mee naar Gent te nemen. Kanshebber nummer één is wel Rein Prins, reeds tweemaal ach ter elkaar winnaar van de ronde. Hij zal dit jaar proberen wederom de eerste plaats weg te kapen en daarmee in het bezit te komen van de beide fraaie wisselbekers. Zijn clubgenoot en veteraan Stan Scheffer doet weer mee. Zijn naam komt niet voor dc eerste maal voor in dc „Ronde van Sas"-kronieken en het feit dat hij meer dan 20 maal finalist werd bij de Nederlandse zwem- kampioenschappen, bewijst dat hij nog wel wat in zijn mars zal hebben om een eervolle plaats te behalen. Ook de grote rivaal van Rein Prins, de Bilthovenaar Van den Akker, die vorig jaar tweede wCrd, verschijnt aan de start. In- geluyff van H. Z. P. C. uit Don Haag is eveneens weer van de partij. Bij de dames is het veld dit jaar niet zo sterk. Een geschil tussen een prominente club en de K.N.Z.B. zal hieraan wel niet vreemd zijn. Een goede kans maakt zodoende het Haagse meisje Terpstra, dat vorig jaar een eervolle derde plaats haalde achter Judith de Nijs van „De Robben". Provinciaal is er weer een overweldigende inschrijving. Dc spanning bij de dames zal uiter mate groot kunnen zijn daar het Souburgse meisje Tiny Daalhui zen de laatste weken in topvorm blijkt te zijn, maar de Sasse Heieen de Vries, de naaste rivale van Tiny Daalhuizen, zwemt voor eigen publiek, hetgeen niet zon der invloed is. Bij de heren zal het onbetwist Jan Dirkse worden, die nu al enkele jaren onbedreigd als eer ste Zeeuw eindigde.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5