Zelfkritiek van Schirdewan en Selbmann Britse persstemmen over conflict tussen India en communistisch China Vrfidatf 4 september WW. DE VRIJE ZEEUTO Pagfna T"1 (Vervolg van pagina 5) r* Voorzitter: Dit is slechts een tijdelijke op- IbssUE- Binnen zeer afzienbare tijd zal het open baar onderwijs be(joorl(jk onderdak hebben, ook het uitgebreid lager onderwijs. De heer De Vos: Nu kunnen we dit voorstel nog wel «en vergadering aanhouden, maar dan is het io beroerd, dat we met september niet klaar zijn. We hebben vandaag pas het advies van de in specteur van het Lager Onderwijs gekregen en om dat zt® met september klaar moeten zijn, is het nog in de raad gebracht. Lie heer Fijn van Draat: Was het nodig, om dit op zo korte termijn te doen. De algemene tendens aas toch zó, dat er verwacht werd, dat. er dit jaai veel nieuwe leerlingen voor de U.L.O. zouden komen Lie Voorzitter: We zijn er al jaren mee bezig om meer onderdak voor het onderwijs te krijgen, maar deze toeloop was niet verwacht. i>e heer KUn van Draat: Verder heb ik geen be zwaren tegen dit voorstelik vind het alleen jam mer, dat het op zó'n korte termijn moet gebeu ren. De heer De Vos: De openbare U.L.O. heeft er in èen jaar bijna zoveel leerlingen bijgekregen, als er 5 jaar geleden op de gehele U.L.O. gingen. (Vg hebben steeds gevochten om bouwvolume voor de lagere scholen te krijgen, maar dit is steeds uitgeoleven. Dit jaar heubcn we voor de 1 icivormde School een urgenlieverklaring gekre gen en het gehele onderwijs hangt daarvan af. De Lagere School in de Jozinastraat, de Chr. U.L.O. iiipiop wachtten we zeker al 5 jaar en nu kan er pas gebouwd worden. De Lagere School in de Jo zinastraat kan dan in het geDouw waar de Her vormde School nu in gehuisvest is en voor de Chr. L.L.O. komen dan lokalen in de Jozinastraat vrij. Deze zaak loopt al jaren. De heer Vrieling: U hebt gezegd, dat u hoopt dat binnen enige lijd de Lagere School uit School A. weggaat. Is hei de bedoeling, dat het gehele gebouw dan ter beschikking van dc OpcnDarc U.L.O. komt? De Voorzitter: Ja. De heer Vrieling: Lr bestond een keus tussen verbouwen van de zolderruimte van School A. en de thans voorgestelde oplossing. Is er bij de keus tussen die twee volledige overeenstemming ge weest niet het hootd der school en de inspecteur. De oorzitter: De andore oplossing was volgens het college veel te duur. De heer Vrieling: Ik zou het persoonlijk betreu ren, als de behandeling van liet voorstel wordt opgeschoven, omdat de datum van t september dan in net gedrang komt. De heer Hoi: Ik ben ook voor dit voorstel en wil me gaarne aansluiten bij de w oorden van vori ge spreaer. Wanneer de noodoplossing nog niet wordt goedgekeurd, zal dit zeer nadelig zijn vooi de school, ik zou er met klem op willen aandrin gen om vóór dit voorstel le stemmen. De heer Wetering»: lk ben het met dit voorstel volkomen eens. Aan de hand hiervan wil ik deze vraag stellen: Hoe is het met de lokalen gesteld in Terneuzen; z(jn er nog meer scholen die moei lijk zitten? De Voorzitter: Je kunt zeggen, dat de andere scholen zich ook in een noodtoestand bevinden; het gehele onderwijs zit hier erg in de knel. Dit zal nog hoogstens twee jaar zo blijven. De heer Wetering»: Heeft de regering er begrip voor, dat \vy hier te maken hebben met streek scholen? De Voorzitter: Er is wel duidelijk gezegd, dat dit slieekscholen zijn, maar dan komen ze niet aller lei voorbeelden uit alle streken van het land. De heer V/etcrings: In Rotterdam heeft men maar gedeeltelijk school; daar begint men om 8 uur 's morgens. Hoe staat het met de leerkrachten per septem ber bü de openbare scholen, zijn de vacatures ver vuld? De Voorzitter: Ook nog niet. De herhaalde op roepen hebben nog maar weinig resultaten gehad. We weten hiervan geen oorzaak. Meerdere onder wijzers zijn op het ogenblik soldaat. Het, is wel een belangrijk motief, dat een groot gedeelte van de jonge onderwijzers solliciteert naar een klei nere schooi, dan komen ze in aanmerking voor vrystelling van militaire dienst. In Sluiskil is een vacature gemakkelijker te vervullen dan in de kom dezer gemeente. De heer De Vos: De ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen zal ook nog wel een rol spelen. De onderwijzers kunnen overal naar toe 1 De heer De Feyter: Met dit voorstel kunnen wij instemmen. Het onderwijs is er niet mee ge diend als wij de beslissing nog een maand uitstel len. Ik ben er voor om direkt een beslissing te nemen. De heer Huijbrecht: Mijnheer de Voorzitter, hebt U er bezwaar tegen om bü de behandeling van dit punt mededeling te doen aan de raad over het opknappen van de bestaande U. L.O.- school? Wanneer zal met deze opknapping be gonnen worden? De Voorzitter: Dit hangt samen met liet tijd- stip dat er voor de lagere school onderdak gevon den is. Het zal in de praktijk niet mogelük blüken, om deze school eerder op te knappen. Het voorstel wordt zonder hooldelyke stem ming aangenomen. 12. Omvraag. De heer Van Langevelde: Enige tijd geleden is bekend gemaakt, dat Terneuzen als industriekern is aangewezen. Zijn er al mededelingen van het Ministerie van Economische Zaken en van het Ministerie van Financiën binnegekomen, wat dit precies inhoudt? En wat denken burgemeester en wethouders te gaan doen? De Voorzitter: Hiervoor is van belang de z.g. ..infra-structuur". Dit is een militaire term en houdt in, dat de toegangswegen in de eerste plaats in aanmerking komen voor aanleg en verbetering. De heer Van Langevelde: Zijn burgemeester en wethouders van plan deze dingen zelf ter hand te nemen? Nemen ze maatregelen om de industrie aan te trekken? De Voorzitter: Wü moeten eerst proberen aan de voorwaarden te voldoen, die de Minister heeft gesteld. De heer Fyn van Draat: Hebben we daar 5 jaar de tüd voor? Ik dacht, dat binnen de 5 jaar de mogelükheid van industrievestiging geboden zou moeten kun nen worden. De Voorzitter: Het is nu mogclyk voor het ge meentebestuur om dingen te bereiken, die anders ouiten beschouwing zouden moeten blüven. Ook vindt men gemakkelyker gehoor voor be paalde plannen van het gemeentebestuur, dan vroeger. lie heer De Vos: De eerste stap is om de aan- wyzing van een industrieterrein door de Minister goedgekeurd te krügen. Op dit terrein worden lacilileiten verleend, die door de Minister zyn vastgesteld. Waarschynlyk zal dit terrein nog uit gebreid worden, omdat op een groot gedeelte daar van al industrie gevestigd is. De 5 jaar, waar de heer Fyn van Draat over spreekt, is zo: De Minister zal na 5 jaar zien, ol er,, als gevolg van deze regeling, industrieves tiging is geweest, is dit niet het geval geweest in deze kern, dan kan de Minister de aanwyzing ais industriekern intrekken. We moeten dus direkt beginnen te werken. De heer Fijn van Draat: Het is my opgevallen, dat in do pas aangelegde wijken in het nieuwe stadsgedeelte de straten zo ontzettend smal zijn, o.v. de Irenestraat. Aan beide zyden staan daar auto's geparkeerd en het verkeer door die straten is dan praktisch onmogelyk. By de verdere aanleg van straten is het wel gewenst om hiermee rekening te houden. De. heer De Vos: Deze straat is niet pas aan gelegd, dat is al meer dan 10 jaren geleden. De kosten werden toen te hoog geacht om bredere stralen te maken en de materialen waren nog schaars. Deze straten zyn ongeveer 4meter oreed; De kosten zyn nu nog veel hoger, maar de stra ten, die thans aangelegd worden, zyn alle breder. U hebt volkomen gelyk, de Irenestraat e.a. zijn werkelyk te smal. De heer llenry: Misschien zou het een oplossing zyn om een parkeerverbod aan éón zyde van de straat in le stellen. De heer De Vos: En dan om de andere dag? De heer Wetering»: Dan kun je vroeg in de mor gen je bed uit om je auto even aan de andere kant van de straat te zetten In deze straten •staat inderdaad, vooral 's avonds en 's nachts, een grote hoeveelheid auto's geparkeerd. Als er daar eens braiid is ol de ziekenauto moet er wezen, dan kunnen deze auto's er niet doorheen, dat bestaat niet Ik zou er voor zyn de auto's om de andere dag links ol rechts te parkeren. De heer De Meijer: Dat zal weer een hele massa nieuwe verkeersborden vergen en het regelmatig wijzigen dor borden. De heer Wetering»: We hebben dit in de raads vergaderingen al dikwyls besproken en de bewo ners hebben het allemaal in de krant kunnen lezen, maar ze hebben toch geen maatregelen ge- troflen om tot een oplossing te komen. Nü is het de taak van de overheid om dit te regelen. De heer De Vos: We zullen moeten kyken of er gelden te vinden zyn om de straten te ver breden. Dit is wel mogelyk, daar er in de straten een groenstrook is. De Voorzitter: Dit is veel te duur. De heer De Meijer: Als we de bewoners voor een dilemma stellen: óf het parkeren behoorlyk regelen, óf je verliest je tuin om de straten te verbreden, dan zuilen ze wel een oplossing vinden De heer Van Langevelde: Daar hebben we toch geen geld voor. De heer Hol: Is er geen oplossing met parkeer havens in de straten? De Voorzitter: Dat zal niet veel uitmaken in de kosten. Maar het is wel noodzakelyk dat dit eens bekeken wordt. De heer Henry: De politieverordening voorziet hier op het ogenblik toch in De Voorzitter: De bewoners is aangezegd reke ning te houden met het verkeer. Volgens het politierapport werd indertijd wel resultaat bereikt met een op myn verzoek door de gemeentepolitie getroffen vrijwillige regeling. De heer Wetering»: U moet er vanavond eens gaan kijken; ze parkeren er zelfs caravans De Voorzitter: Wanneer ze die aan één kant parkeren, is er altyd nog ruimte om te passeren. Berust deze klacht op recente gegevens? De heer Wetering»: Ja, mijnheer de Voorzitter. Vorige week kon ik er zelfs met myn scooter niet doorheen, maar moest over het trottoir uit- wyken. De Voorzitter: We zullen deze aangelegenheid opnieuw bezien. De heer Huijbrecht: Is er al bericht binnenge komen van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake de aankoop fabriek Schockaert door de Vereniging Lagere Technische School? De Voorzitter: We hebben wel inlichtingen in gewonnen, maar de gemeente staat hier buiten, behalve wanneer er een bouwvergunning nodig is. De heer Henry: Er zou een brief geschreven worden aan het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan hot Ministerie van Eco nomische Zaken. Is dat gebeurd? De Voorzitter: Op het Ministerie van Onderwys heb ik deze zaak besproken, terwyl deze bespre king in een schryven is bevestigd, maar de gemeen te staat hier buiten. De heer Henry: Er is ook toegezegd, dat aan het Ministerie van Economische Zaken een brief geschreven zou worden. Waarom is dat niet ge beurd De Voorzitter: Als U dat wenst, zullen wij dat nog doen, maar wat heeft het voor zin? De heer Henry: Dat het nog eens naar voren gebracht wordt. Hoewel het college het nut er niet van inziet, zal, als. zoiets wordt toegezegd, het ook moeten gebeuren. De Voorzitter. We zullen Economische Zaken vertellen, dat deze industriehal voor onderwys ge bruikt zal worden. Het Ministerie van Economi sche Zaken kan hier verder ook niets aan doen, maar wy zullen deze brief wel schrijven. Voor ons kwam dit allemaal ook erg onverwacht. Met het bestuur van de Technische School heb ben we uitvoerige en herhaaldelijk besprekingen gevoerd betreffende de bouw van een nieuwe school. In het uitbreidingsplan van Ir. Gouwetor was hiervoor een plaats aangewezen op de Ooste lijke Rykswaterleiding, maar deze plaats was naar de smaak van het bestuur veel te ver weg. In de toekomst zullen we zien, dat dit argument geen kracht heeft. Het bestuur heeft ons nimmer mee gedeeld, dat dit terrein niet kon worden geaccep teerd. Ineens kwam het bericht op tafel via de ver tegenwoordiger van de gemeente in het bestuur: het bestuur van de lagere technische school heeft de fabriek Schockaert aangekocht. Verder praten was toen overbodig geworden. Zó ligt de situatie Nu kunnen we zeggen we vinden de wyze waar op de beslissing genomen is, niet fraai, we ver lenen geen enkele medewerking, of we gaan be oordelen waarvoor het terrein de meeste waarde heeft: voor de industrie of voor het onderwijs? De heer Henry: Het gaat er om, dat de gemeente haar uitbreidingsplan heeft vastgesteld en daarin is een plaats aangewezen voor do 1.1. s. We moe ten niet beoordelen of deze plaats misschien beter is. De Voorzitter: Deze grond is in het uitbrei dingsplan aangewezen als industrieterrein. Is dit. van meer waarde dan het plan om deze grond ter beschikking van het onderwys te stellen? Veronderstel, dat dit fabriekje er niet geweest was, zou men dit terrein dan hebben aangewezen ais industrieterrein? De heer Henry: Het nieuwe uitbreidingsplan is pas vastgesteld en dit dient in ieder geval gehand haafd te worden. De Voorzitter: Door deze beslissing van het be stuur van de Technische School komt deze zaak heel anders te liggen. De heer Henry: De vorige keer waren we allen zeer verontwaardigd over de gang van zaken, dat men de plaats, die in het uitbreidingsplan aange wezen was, niet wilden accepteren; van het verle nen van een eventuele bouwvergunning door B. en W. kon geen sprake zün Nu hoor ik in de bespreking een andere tendens dan de vorige keer. De Voorzitter: De raad moet beoordelen, welk belang het zwaarst weegt: het handhaven van het uitbreidingsplan of het realiseren van de uitbrei ding van de lagere technische school. Onze verontwaardiging is gewekt door de wijze, waarop deze zaak behandeld is, maar deze zaak staat hier min of meer buiten. Men moet beoor delen, of deze zaak voortgang kan vinden, ja of nee. De heer Henry: Is andere uitbreiding niet moge lijk voor de technische school? De heer De Meijer: Dan kunnen ze in september niet beginnen. Wy hebben in het uitbreidingsplan een plaats vastgesteld voor de lagere technische school. Zou den wy deze zelfde plaats daarvoor aangewezen hebben indien de fabriek Schockaert niet. bestaan had, of de gemeente op de een of andere manier kennis had gekregen van de opheffing van deze fabriek Zouden wij dan ook gezegd hebben: dat is een goede plaats voor de h'. T. S. Hadden wij geweten, dat de fabriek Schockaert disponibel kwam, zouden wij deze plaats in het. uit breidingsplan dan ook voor industrieterrein be stemd hebben? De Voorzitter: WU kunnen hier niets aan doen, mits er niets gebouwd wordt. Voor verbouw ech ter kunnen wij geen vergunning geven. De heer Hnybreeht: Ik zou, als vertegenwoordi ger van de gemeenteraad in het bestuur van de technische school, graag.weten welke houding ik moet aannemen. Niet alleen wat betreft, de uit breiding van de lagere technische school met een dependance, maar later ook bij de bouw van een nieuwe school. De Voorziter: Zolang de raad het uitbreidings plan niet wyzigt, is het. onmogelijk hieraan mede werking te verlenen. De heer De Feijter: Het oude uitbreidingsplan is reeds verschillende keren gewijzigd. De industrie Schockaert wordt toch opgeheven, dan kan de raad toch besluiten dit gedeelte in het uitbreidings plan voor de industrie te schrapjien en te bestem men voor de technische school? De Voorzitter: We moeten we] begrijpen, dat het een onzinnige situatie is om aan de ene kant een bestaande industriehal op een voor industrie aan gewezen terrein weg te doen en dan aan de andere kant op een andere plaats een nieuwe industriehal te bouwen De heer De Feijter: Dan lopen we de kans, dat deze hal leeg blijft staan, net ais de staalfabriek. De Voorzitter: U moet beslissen of het plan ge wijzigd moet worden. De heer De Vos: Maar waarom hebben wij nu eigenlyk een stedebouwkundige en waarom heeft die een stedebouwkundig plan ontworpen, alleen maar om het bestuur te laten zeggen: jullie kun nen zeggen wat je willen, maar wy willen niet op die aangewezen plaats zitten, wij willen in de fa briek Schockaert zitten? Ik geloof niet, dat als de fabriek Schockaert daar niet gestaan had, wü er dan de technische school geprojecteerd zouden hebben. Belangrijke gebouwen zet men op de strategische punten in het uitbreidingsplan. Uit stedebouwkundig oog punt bezien, zou deze plaats niet gunstig geadvi seerd worden. De heer Van Langevelde: Ik vind deze plaats zeer juist, beter dan in het nieuwe plan. Deze plaats is veel korter bij de geprojecteerde brug gelegen dan in de Serlippenspoider. De Voorzitter: De afstand speelt voor deze streekschool geen rol. De heer Van I-angevelde: We moeten oppassen dat we de organisaties niet dwingen: dat moét je doen. De heer De Vos: Nu draait U de zaak precies om. Men wil óns dwingen. Dan kunnen we wel op houden met uitbreidingsplannen maken. De heer Van Langevelde: Ik vind het verstan dig van de technische school om dit gebouw te kopen. Om dit gebouw tot school in te richten is veel goedkoper dan een school te bouwen in het nieuwe plan. Ze hebben dit heel goed bekeken. Het is wel jammer dat er geen overleg gepleegd is. We zullen onze medewerking daar aan gaarne moeten verlenen, ook door het ver lenen van een bouwvergunning. De heer De Vos: We kunnen geen bouwvergun ning verlenen vóór het uitbreidingsplan gewyzigd is. De heer De Meijer: Het te korp aanb' '-m van de fabriek Schockaert is plotseling o; omen. Ineens is er verandering in de situatie gekomen, die de gemeenteraad kan dwingen om zyn uit breidingsplan aan te passen aan de nieuwe toe stand. Dit kunnen we niet ontkennen. We kunnen Schockaert niet dwingen zijn industrie voort te zetten. We kunnen ons niet gaan verzetten tegen de mogelykheid die aan de technische school ge boden wordt op dit moment een passend terrein en oen passend gebouw te pakken te krygen, mis schien wel voor een veel goedkopere prys. De Voorzitter: Is dit een passend terrein? Het is een rare situatie, dat een gemeente, die als industriekern is aangewezen, een industriehal van de hand doet. De heer Van Langevelde: Dit terrein ligt hele maal apart. Het industrieterrein moet zoveel mogelyk bij eikaar gevoegd worden. Dit aparte stukje heeft geen recht van bestaan. De Voorzitter: Daar hoeft niet uit. te volgen, dat daar een technische school moet komen. De heer Do Vos: Je maakt geen stedebouw kundig plan om het met voeten te laten treden wanneer het eenmaal vastgesteld is De heer De Meijer: Het Ministerie van Onder wijs heeft zich voor 100 achter dit plan gesteld. De heer De Vos: Als ze hier de definitieve school gaan bouwen, dan moet het gehele gebouw tegen de vlakte; dan wordt alles nog veel duurder. De heer De Meijer: Dat is een strüd tussen het Ministerie van Onderwijs en het Ministerie van Economische Zaken De heer Henry: Maar wij*zullen toch de beslis sing moeten nemen De heer Hol: Ik ben van oordeel, dat het wen selijk is dat hier klaarheid in deze zaak komt en wel zo, spoedig mogelijk. Het is niet in het belang van Terneuzen en niet in het belang van de tech nische school, dat deze zaak op de lange baan geschoven wordt. Wanneer dit in het belang van de gemeente nodig is, ben ik van mening, dat wy de weg naar Canossa moeten gaan. Er moet met spoed klaarheid in deze zaak komen en B. en W. moeten dit grondig voorbereiden, zodat de raad en de andere partyen weten waar ze aan toe zyn. Het is natuurlyk wel zo, dat de gang van zaken niet, prettig is. Wy hadden verwacht, dat het be stuur van de technische school met burgemeester en wethouders zou komen praten, doch dit is niet gebeurd. Maar nu moet de zaak scherp gesteld worden. De heer De Meijer: U bent eigenlijk van mening, dat. B. en W. en de raad zonder rancune over deze zaak heen moeten stappen en by de voldon gen feiten moeten gaan neerzitten? De heer Hoi: Neen, alleen dat alles zakelijk onderzocht wordt_ Deze zaak moet niet getrai neerd worden. De Voorzitter: Er wordt niet getraineerd. Nie mand stelt, dat wü deze zaak maar op haar beioop moeten laten. De heer Hol: Wü hebben gesproken over de stedebouwkundige; is diens advies al eens hier over gevraagd? De Voorzitter: Dit zal gevraagd worden. De heer Hol: Wanneer deze zegt: ik vind het verantwoord dat deze school daar komt, dan zou ik willen voorstellen tot wijziging van dit uitbrei dingsplan. De lieer De Vos: Inderdaad is er bü het nemen van onze beslissing geen sprake van rancune. Wy beoordelen ileen, of wüziging van het uitbreidings plan verantwoord is. Daarnaast moeten we dan een industriehal li quideren, die wellicht, gemakkelyk aan een ander kon overgedaan worden. We moeien do jongens niet alleen tot vakman opleiden maar ook werk voor hen hebben. Het is daarom niet goed, dat we een industriehal afbreken, om er een school voor in de plaats te bouwen. De heer De Meyer: Wat moet er dan met dc technische schoot gebeuren? Op het ogenblik heb ben deze een mooie gelegenheid voor uitbreiding. De heer Do Vos: Door deze gang van zaken heeft het, bestuur de zaak zelf getraineerd. Als ze met de plaats in het uitbreidingsplan akkoord ge gaan waren, waren ze misschien al aan het bou wen geweest. De Voorzitter: Hot college verkeerde in de stel lige overtuiging, dat het bestuur het met. de aan gewezen plaats in het uitbreidingsplan eons was. Dit bericht kwam volkomen onverwacht uit de lucht vallen. Het gebeurt wel meer, dat de over heid later van dingen op de hoogte komt, die bii het publiek al lang hekend zijn. De heer Ollebek: Door het bestuur van de tech nische school wordt gesteld, dat burgemeester en wethouders wisten, dat de aangewezen grond in de Seriippenspolder door hen afgewezen was en dat ze daar niet wilden bouwen. De Voorzitter: Deze mededeling is niet lngeko men. De heer De Vos: Ze hadden alleen het bezwaaï gemaakt, dat het te ver was. De heer Do Meijer: Als Schockaert zyn fabriek niet verkocht had. was men met de plaats in da Serlippenspoider akkoord gegaan. De heer Henry: De technische school zal moe- ten bouwen op de plaats, die in het uitbreiding»» plan daarvoor aangewezen is. Dat is volkomen nor«' maal. De heerDe Meyer: Ik denk dat het Departs» ment van Onderwüs. nu ze zo'n mooie gelegenheid heeft in die fabriek van Schockaert, deze ook zeker zal willen handhaven. De heer De Vos: Dan kan ze In beroep gaan en dan horen wij het wel. De heer De Meijer: Met dat al laat de uitbrei» ding van de technische school weer een jaar op zich wachten. De heer Huijbrecht: Ais de fabriek van Schock» aert niet te koop geweest was. dan hadden ze in de Serlippenspoider gebouwd. Er is nooit een uit» spraak van het bestuur gekomen, dat ze dat niet deden De heer Ollebek: De secretaris van de technisch# school vertelde my, dat burgemeester en wethous ders er van op de hoogte waren, dat ze niet in da Serlippenspoider wilden bouwen. De Voorzitter: We hebben nu dus besloten aan onze stedebouwkundige advies te vrëgen over d# ligging van deze school aan het Zwaantje en e» zal een brief aan het Ministerie van Economisch# Zaken geschreven worden, dat deze fabriek aam haar bestemming wordt onttrokken, met medewea* king van het Ministerie van Onderwys. Wannéér de stedebouwkundige deze plaats will verantwoord vindt voor de technische school, riant zal er voorgesteld worden het uitbreidingsplan fed wijzigen. i De heer Van Langcvlde: Ik ben er persoonHjS tegen, dat een brief aan Economische Zaken ge» schreven wordt. De heer De Vos: Verwacht u dan zonder m»e«j een voorstel van burgemeester en wethouders oin het pas vastgestelde uitbreidingsplan te wijzigen?, De Voorzitter: We zyn aangewezen als kernge» meente en als ze nu zien, dat de gemeente zo maag een fabriekshal afstaat, zou dat wel eens verkeerd kunnen worden uitgelegd. De heer Van Langevelde: Het is geen terrein van de gemeente. De Voorzitter: In principe kunnen wij hlermed# toch nooit akkoord gaan. De heer Wetering»: Dan breken we toch ons zelf af! De heer Hol: Münheer de voorzitter, zijn er ad nadere gegevens bekend over de stand van zaken betreffende de bouw van de Ned, Hervormds schooi, het Rijkskantorengebouw en het B. B.-ge» bouw? De Voorzitter: Het Rykskantorengebouw wordf op 9 september a.s. aanbesteed. De heer DeVos: Voor de boyw van de Ned. Her» vormde school is een urgentieverklaring ingeko» men. De heer Ollebek: Wy hopen eveneens in septem» ber aan te besteden De heer De Vos: Voor het B. B.-gebouw is nog geen goedkeuring binnengekomen. De heer Hol: In verband met de zeer kostbar# materialen, die hier en daar opgeslagen zün, is het zeer urgent, dat daar niet te lang mee gewacht wordt. De heer De Feyter: Waar wordt het B. B.-ma« terieel opgeslagen? De Voorzitter: Op verschillende plaatsen: dat is een zeer ongewenste topstand. In deze materialen is eeti groot kapitaal geïnvesteerd en een behoor» lyke bergplaats zou hiervoor op zijn plaats zün De heer De Feyter: Ik heb horen vertellen, dat in de fabriek Schockaert ook B. B.-materialen op» geslagen ligt. Dit is toch industrieterrein? De Voorzitter: Nee, in deze fabriek zün geen B. B.-materiaien opgeslagen. De heer De Feijter: Waren daar geen plannen toe ook? De Voorzitter: Dat. is iets anders. De heer De Vos: Bü het college van B en W. bestonden hier nog geon plannen toe. De heer Vrieling: Hoe is de stand van 7aken bü de afvalwaterleiding? De Voorzitter: Er is besloten, dol de zaak na verder 'doorgang kan vinden. Het i» van hetjj grootste belang, dat liet. gedeelte van Terneuzen zo vlug mogelijk uitgevoerd wordt. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de lel» ding hij de Otheense kreek zou uitmonden, maai" dit is door de Rykswaterstaat afgewezen als niet» gewenst..- Waarschijnlijk zal de uitmonding na iets westelijker komen. De heef De Meijer: Door middel van buizen, di# in diep water uitmonden. De Voorzitter: Hiervan is het. voordeel, dat hef voor de gemeente Terneuzen goedkoper is: d# riolering in het nieuwe gedeelte behoeft dan niet te worden omgelegd. De heer Wetering»: Is er omtrent de kanaal» plannen al iets definitiefs bekend? De Voorzitter: Nee, nog niets. De heer De Meijer: Wij trachten iels te weteit te komen in Den Haag. De heer Wetering»: Ik heb in de krant geWent] over „de nozems van Terneuzen". Vooral 's zater» dags en 's zondags moet het in de Nieuwstraat et»! omgeving érg zün. Nu wil ik niet vragen om politietoezicht, want ik veronderstel, dat de politi# hieraan de nodige aandacht 'besteedt. Berusten deze krantenberichten op recente gegevens? De Voorzitter: De politie is op dit punt zee» diligent. Ik was zeer verbaasd toen ik dit las. Deze berichten zyn waarschünlük gehascerd op gegevens van lang geleden. De Voorzitter sluit de vergadering. Be „Guardian" meent dat het huidige conflict tussen India en rommunistisch China tenmin ste zo er geen ergere dingen ge beuren India wellicht meer goed dan kwaad zal doen. Krisjna Menon de Indische minister van Defensie die zou zijn afgetreden wordt door zijn col lega'» diep gewantrouwd, aldus hot blad, dat van oordeel is dat het ontslag van Menon de rege ring van India sterker zal maken. „The Guardian" meent dat het bewind in India in feite uitge- oefpd door de Congrespartij „verschaald en vermoeid" is ge raakt. Het nationale vuur, waar door men de onafhankelijkheid heeft verworven, is geblust. Maar de oude en vermoeide mannen uit de dagen van de onafhankelijk heidsstrijd zijn nog steeds aan het bewind. Iedereen is echter ran mening dat er een nieuwe impuls nodig is om een einde te kunnen maken aan de corruptie, die in India welig tiert. Mis- a'dus het blad, hebben de Chinezen, door hun optreder. aan de grenzen, de impuls veiscbaft die zo broodnodig is. „The Guardian" vervolgt dan: „De opwinding die al jaren rond de figuur van Krisjna Menon be staat is al tot een kookpunt ge komen". Zijn vijanden beweren dat hij een cryptocommunist is, dat hij militairen van eigen keus promoveert om te verzekeren dat zijn politiek ook na zijn even tuele aftreden zal worden voort gezet en dat hij zijn invloed op premier Nehroc heeft gebruikt om oen goed woordje te doen voor de communisten in Tibet en Ke rala. Maar of deze beschuldigin gen al dan niet op waarheid be rusten, het staat wel vast, dat hij niet alleen in het gehele land, maar vooral door zijn collega's diep wordt gewantrouwd, aldus het bied. DODELIJK ONGEVAL De 17-jarige H. V. uit Ruurlo kwam donderdagmorgen op zijn fiets in de Dorpsstraat te Ruurlo in botsing met een vrachtauto. V. is enkele uren daarna overleden. DE WONINGBOUW IN JULI 1959 •131 woningen zijn in Zeeland gereedgekomen Volgens gegevens van het cen traal bureau voor de statistiek werden in de maand juli van dit jaar 6762 nieuwe woningen vol tooid. In juli 1958 werden 6557 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste zeven maanden van 1959 kwamen 42.758 nieuwe woningen gereed, tegen 49.816 in de overeenkomstige periode van 1958. Van de in juli voltooide wonin gen werden er 625 als systeem woning gebouwd. In de eerste zeven maanden van het lopende jaar kwamen 4491 systeemwonin- g-i gereed. Gerekend tot en met juli 1959 zijn sedert de bevrijding 728.353 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen, met de bouw waarvan in juli 1959 een aanvang werd gemaakt, bedroeg 5206 (juli 1958: 8000). In de eerste zeven maanden van 1959 werd met de bouw van 49.386 wonin gen begonnen, tegen 46.625 in de overeenkomstige periode van '58. Daar het aantal gereedgekomen woningen in juli groter was dan het aantal, met de bouw waarvan een begin werd gemaakt, daalde het aantel in uitvoering zijnde woningen tot 90.802 op I augus tus 1959. Per 1 augustus 1958 waren 86.702 woningen in uitvoering. Van de in juli gereedgekomen woningen zijn er 131 in Zeeland gebouwd. DE TOESTAND IN ARGENTINIË De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Anaya, heeft woensdagavond meegedeeld dat veertien generaals zijn gearres teerd. Enkele uren tevoren had hij generaal Montero, de opper bevelhebber van 't leger, ontsla gen en vervangen door generaal Castineiras. De veprllen generaals zyn aanhangers van generaal Montero. In welingelichte kringen zei men dat deze laatste het leger van nationalistische officieren wilde zuiveren. Twee hoge officieren zijn voorts van hun functie ontheven: gene raal Lembardi, een cavalleriebe- velhebber, en generaal Villaroel, een inspecteur van het leger. Gemeld wordt dat de toestand in de garnizoenen In bet land rus tig is maar gespannen. In Cordo ba in midden-Argentinië, dat in het verleden een centrum van on- Twee voormalige Oostduitse lei ders, Karl Schirdewan en Fritz Selbmann, die in 1953 wegens af wijkende politieke meningen van hun functies werden ontheven, hebben zelfkritiek geoelend die woensdag in „Neuer Weg", het orgaan van de Oostduitse socia listische eenheidspartij, is gepu bliceerd. Schirdewan, die lid van het po litieke bureau is geweest en die twee jaar geleden nog werd be schouwd als de partij-ideoloog en mogelijke opvolger van Walter Ulbricht, had on het partijcon gres in juli 1958 geweigerd zijn fouten te belijden. Nu erkent hij dat hij niet Selbmann, dc vroege- rust is geweest, werd namens het garnizoen een verklaring uitge geven waarin werd gezegd dat de militairen aldaar slechts bevelen van generaal Montero zouden ge hoorzamen. Het provinciale gar nizoen in Cordoba, de derde stad van het land. speelde vier jaar geleden een belangrijke rol in de opstand tegen ex-president Peron en in juni j.l. bij een muiterij tegen nationalistische officieren. re minister van staatsveiligheid Ernst Wollweber, en de vroegere secretaris van het centrale comité Gerhard Ziller, een aparte groep had gevormd. (Ziller heeft na de ontdekking van de „samenzwe ring" zelfmoord gepleegd.) Schir dewan .geeft nu ook toe dat hij het „ondermijnende werk van de vijand" heeft onderschat en dat hij heeft geprobeerd „het regime van de socialistische opbouw" te vertragen. Hij betuigt zijn trouw aan de parttij, het centrale comi té, en partijsecretaris Walter. Ul bricht. Selbmann. die vieë-premier is geweest, erkent dat zijn eerste zelfkritiek op het congres in 1958 onvoldoende is geweest. Hii be schuldigt zichzelf er nu van dat hij betwijfeld heeft of de partij de economische moeilijkheden zou kunnen overwinnen en dat hij zich heeft laten meeslepen in groepsactiviteit. De zelfkritiek van Schirdewan dateert van 15 april, die van Selbmann van 9 maart j.l. „Neuer Weg" tekent er alleen maar hij aan dat de leden van het centrale comité „kennis hebben genomen" van hun verklaringen. ,.Hoge" slachtoffers vari devaluatie in Indonesië Het besluit om dc bankbiljet ten van 1000 en 500 rupiah's t# devalueren is zo goed geheim ge houden dat de beide echtgenoten van president Soekarno door dez# devaluatie resp. 8000 en 49.000 rup h's hebben verloren. De Indonesische minister die dit verklaarde maar die zijn naam niet gepubliceerd wilde zien, zei dat dc leden van dc regering, die op het laatste ogenblik van de voorgenomen maatregelen op de hoogte waren gesteld, in het re geringspaleis van de rest van de wereld geïsoleerd worden. Dit hééft hun „een klein fortuin" ge kost aldus de minister. 9 Ruslands „zonnemaan* heeft, blijkens een bericht in de „Izwestia," van woensdag thans ruim een half miljard kilome ters in de ruimte afgelegd, het,* geen de helft is van zijn baan oin de zon. De satelliet, werd acht maanden geleden afge-j schoten. Een reis om de zon duurt 450 dagen voor de satel liet. die thans op zijn verst# punt ervan verwijderd is. In da, jaren 1975. 2028 en 2044 zal de' zonnemaan zich relatief dicht' bij de aarde bevinden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3