Provinciaal nieuws De tarwe-situatie Jacht tussen klip en rots DE VRIJE ZEEUW DE AMBTENAREN- SALARISSEN AGENDA TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. Cadeautje voor Eisenhower GOES KOEWACHT. OOSTBURG. SLUIS Feestelijke herdenking van bevrijding van Axel op 17, 18 en 19 september de a.s. Gemeente TemeezeB boter is niet te vervangen! Eisenhower nodigt De Gaulle opnieuw voor bezoek uit Pagina 2 VrfRIa ft sëpIwmEer WILDSTAND IN W. ZEEUWS -VLA AND ERE N Bij de opening van de patrij zenjacht is gebleken dat de wildstand in W. Z-Vlaanderen bijzonder goed is. De eerate dag werden enkele honderden pa trijzen geschoten. Een groepje jagers wist er 63 te bemachti gen. De ruime stand wordt toege schreven aan het mooie weer van dit voorjaar. De jonge pa trijzen sterven meestal op natte velden. Ook de stand van de hazen is goed. OESTER- EN 3IOSSEL- SEIZOEN GEOPEND Voor de vierde achtereenvol gende maal is in Yerseke het oester- en mosselseizoen offi cieel geopend. Aan boord van c*3 „Yerseke 60" heeft de Commis saris van de Koningin gisteren de eerste oester, die midden in de Oosterschelde naar boven werd gehaald, genuttigd, waar mee het oesterseizoen officieel was geopend. De festiviteiten begonnen reeds gistermorgen vroeg, toen de schippers hun schepen versierden. De jeugd van Yerseke hield een optocht door het dorp met begeleiding van de harmonie ..Mozart" en liet aan de haven ballonnen op. De rijkspolitieka- pel verleende aan deze dag even eens medewerking en defileerde voor het gemeentebestuur en maakte rondwandelingen door de gemeente Yerseke. Ook gaf de kapel een taptoe op het sportterrein. Te half drie werd op de Oos terschelde 'n grote vlootschouw gehouden, waaraan meer dan honderd versierde visserssche pen deelnamen. Te vier uur werd op het ha venterrein het spel „Om de parels' van de Oosterschelde" op gevoerd, waarbij aan de Com missaris en de genodigden een vaatje oesters en enkele potjes mosselen werden aangeboden door „de parels" van de Ooster schelde, een zestal schonen uit Yerseke. Na afloop van dit spel sprak de Commissaris een geestig dankwoord met een ernstige ondertoon. Ook gaf hij uiting aan de hoop, dat de proeven voor de voortzetting van de oester- en mosselteelt met suc ces mogen worden bekroond. Een groot vuurwerk besloot het openingsfeest. De Rijksvoorlichtingsdienst zendt ons het volgende commu niqué: „De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambte narenzaken heeft donderdag in aanwezigheid van de minister van Binnenlandse Zaken een be spreking gevoerd over de werk wijze van het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken en de voor het overheidspersoneel te volgen loonpolitiek in het kader van het nieuwp gedifferentieerde loonbeleid. Met betrekking tot de verbetering van de werkwijze van het overleg vond een alge mene gedachtenwisseling plaats waarbij zowel door de minister van Binnenlandse Zaken als dooi de personeelsorganisaties posi tieve suggesties werden gedaan ter verbetering van dat overleg. De gedachtenwisseling hierom trent zal binnenkort .worden voortgezet in de daarvoor bestem de afdeling van de Centrale Com missie. Met. betrekking tot de te vol gen salarispolitiek voor het over heidspersoneel werd door de or ganisaties bepleit voorshands de loonontwikkeling in de metaal industrie te blijven volgen. De minister van Binnenlandse Zaken was van mening, dat overeen- kbmstig het door de regering in genomen standpunt met een ver hoging der salarissen zal moe ten worden gewacht totdat meer dere gegevens bekend zullen zijn omtrent de stand van de loon ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven, diet overleg dien aangaande wordt voortgezet." MEISJE VERDRONKEN De vijfjarige Jolanda M. Foks is gistermorgen op weg van haar huis in de Ruys de Bee- renbrouckstraat in Amsterdam- West naar school van de brug over een vaart bij de Aalber- sestraat in het water gevallen en verdronken. VRIJDAG 4 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Woman Obsessed". AXEL: Gemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding van de recon structie van de Emmastraat met bijbehorende werken. ZATERDAG 5 SEPT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Woman Obsessed". Concertgebouw, 8 u.: „Over 5 seconden noodlanding". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Timboektoe". Motor van auto in brand Te ongeveer kwart voor drie hoorde gisternamiddag de heer J. H, wonende te Zaamslag, toen hij met zijn auto in de Jacob Cats- straai reed, liet geluid van een ontploffing, waarop hij de auto tot stilstand bracht om een on derzoek in te stellen. Bij het ope- tfien van de motorkap ontstond een steekvlam, die de motor in deed vatten. Door omwonenden werd de brandweer gealarmeerd, doch toen deze met een gereedschaps wagen arriveerde, was de heer H. er reeds in geslaagd met zand de brand te blussen. De schade bleef beperkt tot de motor. Yerkeersonges al De heer J. K„ wonende te Drie wegen, die gisternamiddag te half vijf uit de richting Terneu- zen op zijn rijwiel huiswaarts reed, wilde op het rijwielpad dende weirijders passeren. Op het moment, dat hij dit deed, naderde uit tegenovergestelde richting de nog jeugdige wiel rijder E. W. H„ eveneens te Drie wegen wonende. Beide fietsen kwamen in botsing waardoor zo wel K. als H. op het fietspad te recht kwamen en licht gewond werden. De rijwielen hadden geen materiële schade. Verkoping woonhuis In de bovenzaal van café „Du Commerce" werd gistermiddag door notaris K. J. Hoving, ten verzoeke van de erven van mej. J. Dekker, in het openbaar ge veild epn woonhuis met erf, staande in de Vlooswi.jkstraat 60. Koper hiervan werd de heer F. A. Simons alhier voor de som van 5700. Nationale biertapwedsfcryden. In 1953 begon het Centraal Brouwerij Kantoor te Amster dam met de nationale biertap wedstrijden om het vakmanschap der Nederlandse eigenaren der Horecabedrijven op te voeren en de publieke aandacht te vestigen op dit produkt van nationale bodem. Want boewei Nederland met een export van 79 miljoen liter per jaar de rij der expor terende landen opent, is het bier- verbruik in eigen land niet zo bijster groot. In 1949 toen de slagzin ..Het bier is weer best" in alle kranten en tijdschriften verscheen dronk Nederland per jaar en per hoofd niet meer dan 10 liter. Het vorige jaar was dit gestegen tot 22 liter. Dit respec tabele getal verdwijnt in het niet tegen het bierverbruik in België b.v„ waar 120 liter per hoofd en per jaar wordt gedronken. Voor de derde maal werd in Terneuzen gistermiddag de jaar-((Advertentie.) lijkse biertapwedstrijd gehouden in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". De belangstelling voor deze wedstrijd was zeker niet minder dan het vorige jaar. Achttien teams en acht éénmans zaken namen er aan deel en de wedstrijd had een bijzonder ge animeerd en sportief verloop. Nadat er heel wat glazen ge vuld (en geledigd) waren, bleek in de teams café „Casino" uit Breskens (fam. Verstraaten Dubois) met 725 punten de beste te zijn. 2. Café „De Ster", Terneuzen (mevr. Geensenmej. De Nijsl 697 pnt.; 3. café „Lammensvliet", Sluis (J. Smorenburg—de Boe- vere) 695 pnt.; 4. café „De Boei", Vlissingen (S. Pronk—mej. Lin- gier) 595 pnt. met eervolle ver melding; 5. cafétaria „Panaché, Terneuzen <M. P. Faas—mej. J. Bolleman) 595 pnt.; 6. café ..In- dustria", Terneuzen (mevr. Secq mej. A. van Boven) 595 pnt.; 7. restaurant ..Monopole". Ter neuzen iC. Hamelink—W. de Moor) 582 pnt.; 8. hotel-café- restauranf „Victoria", Oostburg (J. Adriaansens en dochter) 580 pnt.; 9. café „De la Glacerie", Sas van Gent (echtpaar Horvers) 523 pnt.; 10. café „Zeeland", Sluiskil (echtpaar v. d. Peijl) 512 pnt. In de afdeling éénmansbedie- ning werd het een Terneuzense overwinning. Hier was het de heer F. Koulen. „Porgv Bess", die met 314 punten met de over winning ging strijken. 2. hotel „De Post". Terneuzen (mej. J. Faas) 305 pnt.; 3. café ..'t Centrum", Terneuzen (C. de Kraker) 295 pnt.; 4. café ..De Appel". Terneuzen (mej. M. de Riddert 252 pnt!; 5. hotel Meert, Sluiskil (A. Meert) 252 pnt.; 6. café „Pyramide", IJzendijke (M. B. Bracket 237 pnt. Voor de eerste prijswinnaar werd door V. V. V. Terneuzen een legpenning besehikbaar gesteld om daarmee de binding te accen tueren tussen de Horeca-bedrij- ven ter plaatse en de V. V. V. in verband met het toerisme. De eerste prijswinnaars zullen elkaar ontmoeten op ]5 oktober a.s. in „La Belle Vue" te Am sterdam. F,rustig auto-ongeluk Gistermorgen had op het kruis, punt. Huybergselaan—Vianen- straat. te Bergen op Zoom een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij de 33-jarige mevr. W. S. BollemanKaijser uit Axel, zoda nig werd gewond, dat zij in de loop van de middag aan de beko men verwondingen in het zieken huis te Bergen op Zoom is over leden. Haar echtgenoot, de 35-jarige heer W. Bolleman, melkhancïe. laar alhier, werd met een zware hersenschudding naar het zieken huis vervoerd. De bestuurder van de auto, de heer Van B wonende alhier, ver leende op genoemd kruispunt geen voorrang aan een naderen de militaire vrachtauto, met het gevolg dat de personenauto in de rechterflank werd aangereden. De heer Van B. en mevr. Van B.S. liepen verwondingen op, doch konden na in het ziekenhuis verbonden te zijn, huiswaarts keren. Bedrijfsongeval. Gistermiddag was de land arbeider R. van Renterghem op een perceel land van de land bouwer Gielleit in de Faulina- polder met. een tractor aan het ploegen. Toen hij dicht bij een slootkant genaderd was kantel de de tractor in de sloot. Van Renterghem kwam hierbij on der de tractor terecht. Op zijn hulpgeroep snelden enige mede arbeiders toe, die v. R. uit zijn benarde positie wisten te bevrij den. Dokter Kalkman uit Biervliet die geneeskundige hulp verleen de. constateerde dat de rechter arm van v. R. op verschillende plaatsen was gebroken. Van R. werd ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Zoals gemeld, zal, als gevolg van het bijzonder mooie en standvastige weer, de tarwe- produktie dit jaar het record cijfer van minstens 500.000 Ion bereiken hetgeen 100.000 ton meer is dan verleden jaar. Het vorige record dateert van 1934 toen de produktie 495.000 ton bedrqeg. Naar op de gistermorgen gehouden openbare bestuursver gadering van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten werd meegedeeld zal er rekening mee moeten wor den gehouden dat als gevolg van deze grote produktie van inlandse tarwe een hoeveelheid van 450.000 tot 475.000 ton op de binnenlandse markt voor con sumptie- en veevoerdoeleinden afgezet zal dienen te worden. Er werd op gewezen dat dit bij de thans bestaande regeling niet mogelijk moet worden ge acht tenzij een absoluut verbod tot import van tarwe voor vee voerdoeleinden zou worden af gekondigd. Aangezien dit moei lijk te realiseren zal zijn is thans dus de noodzaak aanwe zig een grotere hoeveelheid tar we voor de consumptiesektor te bestemmen. In dit verband heeft het da gelijks bestuur gistermorgen voorgesteld de bestaande rege ling dusdanig te wijzigen dat, mede gelet op de goede kwali teit van de oogst, de verplichte bijmenging wordt verhoogd tot 38 procent. (Thans 35 procent.) Deze wijziging zou van kracht worden op 13 december 1959. De verplicht te verwerken hoeveel heid inlandse tarwe zou als ge volg van deze maatregel wor den verhoogd tot pl.m. 390.000 ton. Een verhoging van de meel- en bloemprijzen als gevolg van de hogere verplichte bijmen ging zou niet eerder behoeven in te gaan dan omstreeks de jaarwisseling. Tevens werd voorgesteld de vergoedingsregeling ten aan zien van Zeeuwse bloem en on- gebuild tarwemeel te wijzigen waardoor de verplichte bijmen ging dit oogstjaar zou kunnen stijgen van 25.000 tot 35.000 ton. Na hoofdelijke stemming keur de de meerderheid der bestuurs leden 'deze voorstellen goed op voorwaarde dat zij slechts voor Abbé Fulbert Joeloe, de presi dent van de republiek Congo dei- Franse gemeenschap, heeft pre sident Eisenhower een olifantje van twee jaar geschonken. De oli fant is het zinnebeeld van de Amerikaanse republikeinse partij. dit jaar zouden gelden. Voordat zij in de vorm van een verorde ning gegoten zullen worden zal het bestuur opnieuw van ge dachten wisselen over de alge mene aspecten ervan waarbij dan zo mogelijk ook rekening gehouden zal worden met, de richtlijnen die de E.E.G. zal ver strekken ten aanzien van de tarweprijs in Europa. Een der leden vroeg zich af of de bak kers als gevolg van de grotere bijmenging van inlandse tarwe een wel even goede kwaliteit brood zouden kunnen bakken als thans het geval is. De voor zitter wees er in dit verband evenwel op dat de tarwe-oogst dit jaar van een bijzonder oge- de hoedanigheid is en zich in het bijzonder leent voor ver werking tot broodmeel. Andere leden wezen er op dat deze ver hoging van de verplichte hij menging niet zou mogen leiden tot. een stijging van de brood prijs. In dit verband wezen zij erop dat de uit het buitenland ingevoerde tarwe, die thans in het brood wordt verwerkt, ƒ22 per 100 kg kost terwijl de in landse tarwe een prijs maakt van 31 gulden. Botersmokkelaar gearresteerd. Ambtenaren van de Dienst In voerrechten en Accijnzen te Roo sendaal hebben de 36-jarige melk handelaar P. H. alhier gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht 30.000 kg boter clandestien over de grens naar Antwerpen te heb ben gebracht. Na de verhoren is H. woensdag weer op vrije voeten gesteld. Hij zal zich voor de economische politierechter moeten verant woorden. Deze smokkelaffaire kwam aan het licht, toen eind augustus in de Wouwse Plantage een smok kelauto werd aangehouden met 700 kg boter. Het bleek, dat H. de leverancier was. Ambtenaren hielden daarna een oogje in het zeil en konden spoedig H. arres teren. Belgische personenauto's trokken geregeld naar Goes om daar boter in te laden. In totaal is op deze manier 30.000 kg room boter de grens overgegaan. Met bromfiets er van door. Bij het verlaten van een café alhier zag een zekere T. R. bui ten aan de voorgevel een brom fiets staan, die zulk een aan trekkingskracht op hem uit oefende', dat hij ermede van doorging. Toen kort daarop ook A. B. het café verliet, bemerkte hij tot zijn schrik dat zijn brommer verdwenen was, waarvan hij aangifte deed bij de Rijkspolitie. Het gelukte de Rijkspolitie te Axel R. te arresteren, waarna procesverbaal tegen hem werd opgemaakt. Vergadering Waterschap „Het Vrije van Sluis". Op de 25 punten tellende agen da van de op 17 sept. a.s. te houden vergadering van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" komen o.m. de volgende punten voor: aankoop gronden te Cad- zand; overname gronden uit wateringskanaal en aan de Li nie van de Staat der Nederlan den; aankoop gronden van de provincie Zeeland te Biervliet en aanketop gronden voor de verbetering van de weg naar de Bakkersstraat en Appelstraat nabij Waterlandkerkje; aan koop gronden te Schoondijke en IJzendijke van de provincie Zeeland voor de aanleg van rij wielpaden; overdracht van de Molenweg aan de gemeente Hoofdplaataan- en verkoop van gronden van en aan de provincie Zeeland ten behoeve van de rondweg te IJzendijke; bespreking van de verbetering van wegen in 1960 en afgraving van een gedeelte van de oude zeedijk te Retranchcment. Na afloop der vergadering zal een excursie door het water schap worden gemaakt. Schoolexamens zwemmen. In het zwembad te Sluis wer den de schoolexamens gehou den voor de leerlingen van de lagere scholen uit Sluis die een zwemdiploma wensten te beha len. Door het uitzonderlijk goe de zwemweer deze zomer was het aantal aanmeldingen groter dan voorheen. De examens wer den bijgewoond door de heer S. Klompe uit Goes, rijksconsu lent voor de lichamelijke opvoe ding in Zeeland. De candidaten voor het derde diploma deden hun examen in het gemeente lijk zwembad te Aardenburg. De zwemproef werd met goed gevolg afgelegd door: J. Geijsels, Jan Grahame. Jan van Nijhof. Fred. Langenberg, Willy Grahame, Ronald Reijn- ders., George Verheije, Frank de Kaestecfeers, Irene Wemaer, Thea de Kaestecker, Sonja de Meijer. D. de Meijer, Rie Gra hame. Trene Vermue. Marian Clijncke, Gerda de Baere, Cor- rie Dutré. Marian Hinneman, Fientje Haanstra, Tannic Wes- terweele, Emmie Wage, Jan du Fossé, Willie Mulder, Margriet I.ensen, Sari Westphai, Marijke van Hoeij, Marian Datthijn, Corrie Louweret, Johan de Vis ser, Achiel Wemaer, Carla Ver laan, Willie Lensen. Het diploma geoefend zwem mer kregen Johny Leenhouers, Daniël D'Hoore, Rudi Boutens, M. Nij hof, G. D'Hoore. Corrie du Fos sé, Nellie Louweret en Marietje de Ruijter. Het. derde diploma, het e.g.n. zwemvaardigheidsdiploma be haalden Herman Aarnoldts en Peter Leenhouers. Vergadering E. H. B. O. De plaatselijke afdeling voor EH.B.O. had in het medisch centrum in de Hoogstraat, een huishoudelijke vergadering. In verband met het vertrek van de heer A. van Schaik werd de heer A. Aalbregtse met algeme ne stemmen tot. secretaris ge kozen. Er zal een huis-aan-huis- folder worden verspreid om wat meer aandacht te vestigen op de organisatie en het plaatse lijk belang er van. Deze winter wordt er bij ge noegzame deelname weer een cursus georganiseerd. Door om standigheden kon de vorige cur sus niet worden beëindigd. De leden, die daaraan deelnamen, zullen de nieuwe cursus gratis mogen volgen. Het is misschien wei gelukkig, dat de mensen in het algemeen snel vergeten. Toch vergeten we soms té snel. Opdat we niet vergetenU kent die uitdrukking wel. Welnu, opdat we niet vergeten, gaan we in Zeeuws-Vlaanderen de bevrijding herdenken. Vijftien jaar geleden werd Oost Zeeuws-Vlaanderen door de geallieerde legers bevrijd. Het waren de Poolse troepen onder leiding van generaal S. Maczek, die op bijzondere wijze, dat wil zeggen door het zoveel mogelijk ontzien van de burger bevolking, Oost Zeeuws-Vlaande ren hebben bevrijd. De strijd in dit deel van Neder land heeft zich in die september dagen van 1944 toegespitst om Axel. Ten zuiden van Axel hadden de Duitse bezetters de laagge legen gronden geïnundeerd, waardoor een waterlinie was ont staan van op sommige plaatsen een kilometer breedte. Zaterdag 16 september 1944 begon de beschieting van Axel. Het duurde tot. dinsdag 19 sep tember vóór Axel kon worden bevrijd. Deze bevrijding kostte aan 31 burgers het leven, terwijl er veel gewonden waren. Hoeveel mili tairen gesneuveld zijn of gewond werden, is niet bekend, doch dit zullen er niet weinige zijn ge weest in totaal werden in Axel 730 gebouwen en woningen verwoest of beschadigd Na rie bevrijding van Axel kon de Duitse verdediging in Oost Zeeuws-Vlaanderen worden opge. rold. Geen wonder dus, dat ook de bevrijdingsherdenking zich steeds concentreerde en nog con centreert om Axel. De commandant van de troe pen, die Axel hebben bevrijd ko lonel dr. Z. Szydlowski, D.S.O., werd op 19 september 1949 door H. M. de Koningin henoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De versierselen werden hem op die dag uitgereikt door de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casern- broot. Dit was dps tijdens de eerste lustrum-vierifig. Rurgemeester en Wethouders 'maken ingevolge artikel 46, 2e lid, der Wet Autovervoer Per sonen bekend, dat de op naam van de Fa Van der Peijl en Ver- brugge te Terneuzen staande huurautovergunning met ingang van heden, in verband met split sing van het bedrijf, op naam is gesteld van G. J. van der Peijl, Donze-Visserstraat 12, Terneu zen, Terneuzen, 3 september 1959 Burgemeester en Weth. vnd. P. TELLEGEN, voorzitter A. J. DEES, secretaris. (Advertentie.) alleen ROOMBOTER fs boter en Hit Ne4Zmel6u;uu R&wijk (Z.H.J DORNFORD YATES 10) (Nadruk verboden.) Wij schoten de kade langs. Op haar aanwijzing sloegen wij rechts af, worstelden door een stukje holle weg, met keien ge plaveid, en bereikten een brede hoofdstraat. De ene bocht volg de op de andere, maar de Low land lag vast op de weg en ik hoefde mijn voet geen moment van het gaspedaal op te tillen. „Links, zo meteen," zei Ka tharine. ..Een ellendige heuvel. Wij moeten eerst de rivier over zijn, voor we iets kunnen onder nemen." „Zouden we niet beter kunnen afslaan en hen voorbij laten rijden?" „Nee, neeIk ik hoorde toevallig wat ze bespraken. Ik weet wat, ik doe." De heuvel trakteerde ons op een steile, sterk kronkelende weg en ik verspeelde heel wat tijd het was donker en ik reed daar voor het eerst. Even later reden we over een hoogvlakte, waar de Lowland weer kon laten zien waartoe zij in staat was. De snelheidsmeter schommel de om de tachtig, toen wij aan de afdaling van een uitgestrekte helling begonnen. Ik minderde vaart voor een bocht. „Schiet op," zei Katharine, „ik kan het licht van hun kop lampen al onderscheiden We zijn er bijna. Maar we moeten de brug over zijn, eer ze ons in halen." Van de mijl ongeveer die nu volgde herinner ik mij niet veel. Populieren, geloof ik, en hier en daar een huis; ik weet het wer kelijk niet meer. Mijn brein merkte niets meer op. Ik reed op mijn instinkt. Al mijn aan dacht concentreerde zich op de vraag, of de volgende bocht al of niet de brug in zicht zou brengen. „Halen ze ons in?" vroeg ik gespannen. „Ik ik weet het niet". Ik begreep daaruit dat ze sneller reden dan wij en ik zet te mijn tanden op elkaar. En toen kreeg ik de brug in het vizier en zag, dat het een erg lange brug was. „Lieve hemel", kreunde ik en ik drukte mijn voet naar be neden. „Doe je best", zei Katharina. „ze ze zitten vlak achter ons". Toen wij van de weg de brug opreden zei ze nog iets. „Je bent zo dadelijk midden in de stad. Keien. Rechts af slaan. Hou je klaar om dadelijk te remmen en je koplampen uit te schakelen. Ik zeg je wel wan neer. We gaan afslaan." De brug af en een straat met keien in. Terwijl ik vaart zette voor een steile helling, zei ze: „Remmen op 'fc hoogste punt en een scherpe bocht naar rechts." „Koplampen?" „Uitschakelen, zodra je de bocht hebt verkend." Terwijl ze het zei, kwam de bocht in zicht; heel wat meer dan negentig graden. Ik scha kelde de koplampen uit en nam de bocht op twee wielen. „Mo tor afzetten." Terwijl ik de motor afzette hoorde ik de zoemende toon van de racewagen. Ik hoorde de wagen de brug afrijden en het zoemen ging over in loeien, ter wijl de Mercedes over de hob belige keien reed. Het loeien zwol aan tot bulderen Daar op sloeg de wagen linksaf.... het loeien nam af. klonk steeds onduidelijker., tenslotte werd het stil. Ik keek Katharine aan; zij bleef ingespannen luisteren, met haar hoofd iets naar voren gebogen. Zelf begon ik ook weer te luisteren, om nog enig geluid op te vangen Opeens klonk in de nachte- ijke stilte het zoemen nog eens, op zeer verre afstand en nau welijks te onderscheiden - het duurde maar een ogenblik. Katharine knikte met, haar hoofd. „Het klopt," zei ze. „Ze zijn naar het zuiden afgeslagen. Ze rijden door naar Evreux." Het bleef een ogenblik stil. Toen zei ik„En, kindlief, waar rijden wij naar toe?" „De hemel mag het weten," zei Katharine. Ze sloeg de handen voor het gezicht en begon ouderwets te snikken. Ik heb natuurlijk gedaan wat ik kon. Ik heb natuurlijk gedaan wat ik kon. Ik zei maar niets; ik sloeg mijn arm om haar heen en drukte haar stevig tegen mij aan; ik wist me geen raad bij al dat verdriet. Het duurde evenwel niet lang, of ze maakte zich uit mijn armen los en keek me aan; en eer er vijf minuten waren ver lopen had zij het woord al ge. nomen. „Er is iets," zei ze. „Er is met mij iets aan de hand. Nou ja, laat maar. We moeten eerst zien dat we verder komen. Geef maar weer gas. Ik zal je zeggen hoe je moet rijden." (Wordt vervolgd.) Het tweede lustrum werd weer luisterrijk gevierd. Kolonel Szycl- lowski kwam speciaal uit Canada naar Axel, terwijl ook generaal Maezek toen aanwezig was. Hu was uit Engeland gekomen aan het hoofd van een delegatie \an oud-strijders. Deze generaal hoopt ook dit jaar, namelijk tijdens de derde lustrumviering, de herdenkings plechtigheden en feestelijkheden op 17, 18 en 19 september a.s. bjj te wonen. Dank zij de medewerking van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" zullen generaal Mae zek en twee andere Poolse oud officieren. die aan de strijd in Oost Zeeuws-Vlaanderen hebben deelgenomen, door de genoemde maatschappij als haar gasten van Harwich naar Hoek van Holland v.v. worden vervoerd. Deze festiviteiten zijn traditie getrouw groots opgezet. Donderdag 17 september. Op donderdag 17 september, hebben de herdenkingsplechtig. heden plaats. Deze beginnen des namiddags om 2 uur met een officiële ont vangst van generaal Maczek, de verdere Poolse gasten, de leden van het ere-comité (Com missaris der Koningin, leden van Gedeputeerde Staten, vertegen woordigers van het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen en officie ren), leden van het Herdenkings comité en van het bestuur dei- vereniging Axel—Polen en ver dere genodigden. Daarop volgen kransleggingen op de graven der gevallen Polen en van de burgerslachtoffers, ter. wijl bet hoogtepunt van de her denkingsplechtigheden zich dit maal zal concentreren bij liet Poolse monument, des avonds om 6.30 uur. Daarna wordt een herdenking,- samenkomst gehouden. Vrijdag 18 september. Op vrijdag en zaterdag volgen de feestelijkheden. Deze begin nen vrijdagsoentends, nadat om S uur een plechtige Heilige Mis is opgedragen in de R. K. kerk voor ailen, die bij de bevrijding het leven hebben gelaten. Om 9 uur w ordt aan de school kinderen een feestverrassing uit gereikt en om 10 uur begint in het openluchttheater een kinder feest. Des namiddags wordt de bra derie in de Weststraat officieel geopend, waarna op het sport terrein aan de Buitenweg om 3 uur militaire demonstraties zul len plaats vinden Des avonds verzorgt de kape' van de Kon. Luchtmacht,.ondK leiding van kapitein H. F. VV. van Diepenbeek, een concert met tap toe. Kan van de vrijdagmiddag en avond gezegd worden, dat deze staat in het teken van militair vertoon, des zaterdags zal meer de nadruk vallen op liet' spor tieve element. Zaterdag 13 september. 's Morgens wordt een oriénta- tierit per rijwiel voor de school jeugd gehouden, terwijl om 2 uur een voetbalwedstrijd plaats vindt tussen opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Axel" en een elf tal, samengesteld uit Jeden van de beide Axelse voetbalvereni gingen. Tegelijkertijd vindt op de kra ntenmarkt een standwerkerscou- cours plaats. Om half vijf wordt een demon stratie parachutespringen ge geven op het terrein bij de jeugd, herberg. Na afloop daarvan geeft, da sportschool Felix Janssens een demonstratie judo en jiu-jitsu op hetzelfde terrein. Tegelijkertijd vindt er oen in ternationale hengel wedstrijd plaats aan de visvijver in hot recreatiegebied. Des avonds worden veer con certen gegeven en treedt de volksdansgroep „Polonia" uit Breda op met Poolse volksdan sen. Het geheel zal worden besloten met een groot vuurwerk aan da „Kleine kreek" om 10 uur. Ongetwijfeld zal een program ma worden geboden, dat er zijn mag. Verwacht wordt, dat. evenals vijf jaar geleden, vele duizenden naai" Axel zullen komen om de feestelijkheden bij te wonen. Aan de plaatselijke verenigin gen zijn, voor zover deze be kend zijn, brieven gezonden met het verzoek om bij de kransleg- ging bij het Poolse monument aan de Zeestraat op donderdag 17 september a.s. eveneens bloe men te leggen. Donderdag is te Parijs uit do omgeving van Eisenower verne-* men dat de Amerikaanse presi dent zijn Franse ambtgenoot P* Gaulle voor de tweede maal voor een bezoek aan de Ver. Staten heeft uitgenodigd. De eerste uit nodiging kwam kort nadat Pe Gaulle in Frankrijk weer aan de macht was gekomen. De Gaulle heeft, naar verluidt, Eisenhower medegedeeld dat ho gaarne de Ver. Staten zal bezoe ken, wanneer de Franse binnen landse toestand dit mogelhK maakt. Hij kon zich thans echter nog niet aan een speciale datum binden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2