Nieuwe Chinese infiltraties gemeld in India en Laos Eisenhower in Navo-raad Minister van Belgisch Kongo afgetreden Chroesjtsjef schreef in Amerikaans Tijdschrift Het bezoek van president Eisenhower aan Parijs Weero verzicht „Russische spion fantast bleek VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4772 PHILIPS Ir. S. H. VISSER MINISTER VAN DEFENSIE ZENUWRUST HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN frta^TCÈne Wj abonnement: Terneuzen. Direct Oor-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6',— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternenzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pel advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)': 5 regels 1,—. Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. (Advertentie.) Volgens het Indische pers agentschap heeft de regering van Kasjmier donderdag berichten ontvangen over Chinese infiltra ties in drie gebieden van I.adak in Kasjmier en de bezetting van de Indische enclave Minsar in Tibet, 160 km van de grens. Naar het Indische persagent schap uit Srinagar, de hoofdstad van Kasjmier meldt, zouden de Chinezen op het Aksa Itsjin pla teau en in de streken Tsjang Thang en Haule binnengedron gen zijn. Premier Nehroe van India heeft donderdag in het parle ment medegedeeld, dat de Indi sche minister van Defensie, Krisjna Menon. deze maand naar New York zal gaan als leider van de Indische delegatie bij de Ver enigde Naties. Toen een lid van de socialistische Praja-partij de wijsheid van de maatregel op het huidige ogenblik in twijfel trok. antwoordde Nehroe. dat er op 't ogenblik aan de Chinese grens zich geen situatie heeft voorge daan die het vertrek van Menon belet. Als het nodig zou zijn. zou Menon onmiddellijk terug moeten komen. De grensverdediging was in goede handen en er waren ..passende maatregelen" getrof fen. Nehroe zei niet van mening te zijn, dat men bijzonder be zorgd behoefde te zijn. De Indi sche premier zei een en ander voor de ontvangst Van berichten over nieuwe Chinese infiltraties. Volgens het Indische nieuws agentschap zouden de Chinezen de Tibetaanse steden Roedok en Gartok als bases voor hun ope raties gebruiken. De Chinezen zouden ten oos ten van Leh, in de Tsjang Thang zone waarvan een gedeelte In disch gebied is, een vliegveld aangelegd hebben. Zij waren van Roedek naar Tsjoesoel, waar een Indische buitenpost is, opgerukt en in de Indische Tjans Thang en Aksaitsjin zones binnenge drongen. Het dorp Tsioesnel ligt 240 km van Leb. Volgens de berichten zou Gartok de basis zijn voor de infiltratie in het dorp Demtsjok, in de streek van Haule ten noor den van Spiti. en in de Lahoel- vallej van de Indische staat Hi tna tsjal Pradesj. Naar gemeld wordt /ouden de Chinezen een netwerk van wegen tussen Roedok en de aan Ladak grenzende gebieden gebouwd nebben. in de streek van Aksaitsjin hadden zij de weg van Sikiang naar Tibet aangelegd en zij zou den in het bezit zijn van de grote zoutmeren die eens niet alleen Ladak maar ook Kasjmier van /out voorzien hebben. Ladak is een ruim 5600 meter boog niateau in Noord Kasjmier Premier Nehroe heeft maandag ,i !n 'lrf Par'ement verklaard dat bef deel uitmaakt van India, doch de Chinezen zeggen dat het volgens in hun bezit zijnde oude kaarten tot China behoort". Donderdagavond' is tc Nieuw Delhi van gewoonlijk welinge lichte ztpdc vernomen dat Indi sche troepen mogelijk binnenkort /Uilen pogen de door Chinese communisten in liet noordooste lijke grensgebied bezette buiten post Longdjoe te heroveren. De Indische militairen zouden lot opdracht hebben te proberen 'V post zonder het gebruik van wapens opnieuw te bezetten. Zij zouden slechts in zelfverdediging mogen vuren. Van officiële Indische zijde is commentaar geleverd op een aan de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammars- kjocld, locgeschreven verklaring dat de Volkerenorganisatie be reid is te pogen een oplossing voor het Indisch-Chinese geschil te vinden, indien een beroep op haar zou worden gedaan. Verklaard werd dat India deze aangelegenheid niet aan de Ver enigde Naties zal voorleggen en wel in hoofdzaak omdat de Chi nese volksrepubliek daar niet in is vertegenwoordigd. Het meent daarom dat de Verenigde Naties in deze omstandigheden niets kunnen uitrichten. Een officiële Indische woord voerder heelt verklaard dat zich sinds verleden week geen nieuwe grensincidenten hebben voorge daan. Het Laotiaanse leger treft voorbereidingen voor de verde diging van de hoofdstad Vien tiane terwijl een strijdmacht van pro-communistische Pathct Lao- rehellen naar liet zuiden optrekt, aldus is in gezaghebbende mili taire kringen te Vientiane mede gedeeld. Twee bataljons die een tegen aanval zouden doen op een be langrijke enclave der opstande lingen in de provincie Sam Neua, zijn teruggetrokken en hebben opdracht de van de grens van Noord-Vietnam naar het zuiden oprukkende opstandelingen de pas af te snijden. In de provincie Sam Neua zou den de opstandelingen, die woens- wijderd zijn na 80 dorpen te heb ben genomen. Volgens militaire waarnemers is Sam Neua, dat door dichtbc- boste heuvels is omringd, onver dedigbaar. De Laotiaanse bevelhebber ge neraal Rathikone heeft gezegd, dat de naar het zuiden oprukken de opstandelingen naar schatting 3500 man sterk zijn en dat zij ge holpen worden door militairen uit het communistische Noord- Vietnam. Maar een welingelichte militaire bron te Vientiane heeft de berichten, dat het Noordviet- namese leger openlijk en op grote schaal aan de strijd deel neemt met een korreltje zout ge nomen. De bron zei, dat de mo gelijkheid bestond, dat de op standelingen worden versterkt met een groot aantal leden van bergstammen uit Vietnam. Hij acht het voorts mogelijk, maar niet waarschijnlijk dat de op standelingen Sam Neua zullen aanvallen en tevens mogelijk, dat de nieuwe aanvallen van de re bellen een afleidingsmanoeuvre zijn om de Laotiaanse strijd krachten in de provincie Sam Neua te splitsen en ze te belet ten een groot offensief te onder nemen tegen een ander belang rijk gebied dat door de opstande lingen in het westen beheerst wordt. Uit gezaghebbende militaire kringen is donderdag vernomen, dat totnogtoe geen contact is ge maakt met enige, in de richting van Sam Neua trekkende colon ne opstandelingen. Verder is ge zegd. dat men nu meent dat van de vijf forten, die naar eerder aangenomen werd zondag door de opstandelingen werden inge nomen. slechts twee, n.l. Moung Het en Xieng Kho. werkelijk zijn dag hot belangrijke fort Moung aangevallen. De overige drie wa- veroverden. slechts een twintig ren ontruimd, aldus genoemde km van de stad Sam Neua ver- kringen. De rijksvoorlichtingsdienst deelde gisteren mede, dat ter benoeming tot minister van Defensie aan H. M. de Konin gin is voorgedragen ir. S. H. Visser te Wassenaar. De heer Visser bekleedt thans de functie van algemeen secre taris van het verbond van Ne derlandse werkgevers. Simon Hendrik Visser is op 3 januari 1908 geboren op Texel. In 1927 deed hij eindexamen aan de H.B.S. te Utrecht, waar na hij ging studeren aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen. Daar behaalde hij in 1933 het ingenieursdiploma. Be halve secretaris van het ver bond van Nederlandse werkge vers, is de heer Visser plaats vervangend lid van de sociaal economische raad. De heer Visser is lid van de V.V.D. ,A d verten Me) nodig voor rustig danken en werken en goede nachtrust Mijn hardt's"Zenuwfa bietten President Eisenhower heeft heeft donderdagochtend in het Palais de Chaillot tc Parijs de vergadering van de vaste NAVO- raad toegesproken. Het nieuws van Eisenhowers komst veroorzaakte een zenuw achtige drukte op hoofdkwar tier. Oorspronkelijk zouden de NAVO-voorzitter en -secretaris aan de raad alleen verslag heb ben uitgebracht over hun bespre king met Eisenhower. Aanwezig waren de ministers Couve de Murville (Frankrijk), Zorlu iTurkije), Wigny (België) en Peila Italië). Eisenhowers bezoek duurde slechts tien minuten. Hij sprak tegenover de zes ministers en de negen vaste vertegenwoordigers zijn vertrouwen uit in de allian tie die tot doel heeft oorlog te voorkomen. Als de ledenlanden hetzelfde vertrouwen in de NAVO hebben en deze met geest drift blijven dienen, zou dat een belangrijke bijdrage aan de vrede zijn, aldus Eisenhower. Secretaris-generaal Spaak, die samen met minisier Luns in het gezelschap van Eisenhower was binnengekomen, bedankte de Amerikaanse president voor zijn vriendelijke woorden. Eisenhower zei dat men zijn verschijnen in de NAVO-raad. moest opvatten als een getui genis van het belang dat hij en de Verenigde Staten aan de raad hechten. ..Als wij allen aan de NAVO dezelfde diepe toewijding geven als aan onze eigen landen, zal er geen oor log zijn. De Verenigde Staten streven geen speciale positie l>p mmmissaris van politie van het gebied van Trior, waarin Priim ligt, hoeft gister verklaard dat de gendarmerie in Priim een man had aangehouden die ver klaard# een Russische spion te zijn. De commissaris toonde zich /eer gereserveerd tegenover het "rhaal dat de arrestant had ge daan. De man, die Russisch, Duits, Frans en Engels sprak, droeg burgerkleren. Hij zei dat hij met vier anderen uit een Russisch vl:egtuig was gesprongen en dat hij opdracht had troepenverplaat- te bespioneren. Zijn para- e had hij na de landing ver- maar hij kon niet meer de plaats waar dat gebeurd v aangeven. 'Ut nadere verklaringen van de politie in Prüm blijkt, dat zich donderdag op het politiebureau van Prüm een man van circa 27 jaar had gemeld, die zei dat hij met een parachute uit een Rus sisch vliegtuig was gesprongen om te spioneren. Hij gaf te ver staan dat er nog vier spionnen waren geland. Hij had geen iden titeitspapieren. De politie weet niet goed wat zij ervan denken moet. De man is voorlopig aan gehouden en men vraagt zich af of hij geestelijk wel helemaal in orde is. Als voorzorgsmaatregel heeft men toch maar de politie van Rijnland-Palts gealarmeerd. De man zei in het Duits, dat hij „Iwan" heette. Zodr^t het nieuws uitlekte werd de politie met telefonische vra gen om inlichtingen overstroomd. Er waren zelfs telefoontjes uit Parijs en Rome bij. De „Russische agent" bleek later een 32-jarige inwoner van Diissridorf te zijn. Een politie functionaris noemde hem een man „ilie graag opvalt en uit munt door sterke verhalen". Hij zal worden vervolgd wegens mis leiding van de autoriteiten. De man viel door de mand toen hij werd geconfronteerd met een Russisch sprekende deskundige. in de NAVO na. wij willen slechts een gelijke partner zijn, bereid om met alle landen on geacht hun grootte samen te werken. Geen land hoeft een tweede plaats in te nemen. NAVO is een zaak van de geest, van liet besluit als part ners samen te werken om die idealen te bewaren die we alle huldigen. Als we elkaar trouw blijven, weigeren een centi meter van onze beginselen te wijken en zo buigzaam blijven als een goede taktiek toestaat, zal er vrede heersen". Spaak verklaarde dat Eisen hower verzocht had de NAVO- raad te, mogen toespreken. „Het is voor ons een feit van zeer groot belang. Een nieuwe verze kering van Amerika's vertrou wen in het werk van de perma nente raad. Tegelijkertijd ver sterkt het ook ons vertrouwen in dit werk". Later gaf minister Luns tegen over verslaggevers uiting aan zijn genoegen over Eisenhowers onverwachte komst „ondanks zijn zwaar overladen programma". Hij deelde mee de raad samen met Spaak verslag te hebben ge daan over hun onderhoud met Eisenhower dat drie kwartier geduurd had en waarbij Herter aanwezig was geweest. Eisen hower had hem te kennen gege ven erg ingenomen te zijn met zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs. Waarnemers zien in Eisen howers bezoek aan de NAVO- raad een gebaar tegenover klei nere NAVO-landen die de Ame rikaanse president graag hadden willen zien verschijnen. Amerika, Frankrijk en Engeland waren daartegen omdat dat de indruk zou hebben kunnen vestigen dat Eisenhower aan alle NAVO-ieden mandaat vroeg voor zijn bespre kingen met Chroesjtsjef. Uit Oost-Duitsland zijn vier man van een dansorkestje met hun gezinnen naar West-Berlijn gevlucht, omdat zij gedurende een jaar niet mochten optreden. Zij hadden n.l. téveel westelijke muziek ten gehore gebracht, zo meldt de Westberlijnse „Bild Zoi- tung". Volgens de officiële aan wijzingen mogen orkesten voor 40 procent westelijke muziek spe len, doch het percentage van het gevluchte orkestje was 73 pro cent geweest. Van Hemelrijck, de minister van Belgisch Kongo, heeft woens dagavond aan premier Eijskens zijn ontslag aangeboden. De regering maakte woensdag na een bijeenkomst van het ka binet bekend dat zij trouw zou blijven aan haar verklaring van januari j.l. waarin geleidelijke politieke hervormingen in Kongo werden beloofd en onafhankelijk heid in het vooruitzicht werd ge steld. Van Hemelrijck had volgens berichten uit de omgeving van de regering gehoopt dat het kabinet akkoord zou gaan met een be spoediging van de politieke her vormingen. In welingelichte politieke krin gen acht men het niet onmogelijk dat enige ministers het voorbeeld van Van Hemelrijck zullen vol gen en hun ontslag aanbieden. Woensdag werd gemeld dat Van Hemelrijck door een minderheid van de R. K. ministers in de Rooms-Katholieke-liberale coali-1 tie werd gesteund. Eerste-minister Eyskens ver klaarde tegenover de pers dat het ontslag van Van Hemelrijck was aanvaard. In antwoord op een vraag, zei de eerste-minister dat hij de portefeuille van Kongo nog aan niemand anders heeft aange boden. Hij voegde eraan toe: ,.Er is geen sprake van een gezamen lijk ontslag van de regering". 'In verband met de opvolging aan de leiding van het ministerie van Belgisch Kongo en Roeanda Oeroendi merkte de eerste-minis- 1or op dat hij met Van Hemel rijck de kwestie zou bespreken. Van Hemelrijck, die ook minis ter van Roeanda-Oeroendi was, werd door minstens vier minis ters gesteund. Premier Eyskens zou er donderdagmiddag, bij overleg over een opvolger voor Van Hemelrijck, echter in ge slaagd zijn een uiteenvallen van de regering te voorkomen. Hij verklaarde na dit overleg tegen over de pers, dat „noch de poli tieke partijen, noch het volk een regeringscrisis als gevolg van de Kongolese vraagstukken wen sen". De meningsverschillen over de Kongolese politiek broeiden reeds enige tijd. De zaak werd echter acuut toen Van Hemelrijck vorige week vrijdag verslag uitbracht over de toestand in Kongo on, naar verluidt, aandrong op in stelling van een grondwetgeven de vergadering en een voorlopige regering na de provinciale ver kiezingen, die in maart in Kongo zullen worden gehouden. Hij zou gewezen hebben op groeiende on tevredenheid onder de Afrikaan se politieke partijen wegens de volgens deze partijen te trage uitvoering van de verklaring der Belgische regering van 13 janu ari over de toekomst van Kongo. Wigny en zijn aanhangers zou den echter van mening zijn dat men de bevoegdheden van de te kiezen provinciale raden zou kunnen uitbreiden en deze raden het gehele provinciale bestuur zou kunnen geven, doch met de vorming van een voorlopige re gering zou men volgens hen nog moeten wachten. De regering verklaarde woens dag dat na dat provinciale ver kiezingen in maart een algemene en een wetgevende raad zullen worden ingesteld, als voorlopers van een huis van afgevaardigden en een senaat, doch dit compro mis ging voor Van Hemelrijck kennelijk niet ver genoeg. Het nieuws van het aftreden is in Leopoldstad als een bom in geslagen. Het heeft een gevoel van onbehagen gewekt en in vele kringen vreest men dat het af treden het „slechter wordend po litieke klimaat" niet ten goede zal komen. Volgens het Brusselse blad „Le Soir" heeft Van Hemelrijck ver klaard, dat het niet de eerste maal is dat zijn actie ontzenuwd en geremd werd en dat het ook niet de eerste maal is dat het gunstige gevolg van genomen beslissingen verloren dreigt Ie gaan door getreuzel, dat hij ten opzichte van Kongo ..misdadig" noemde. Hij klaagde er voorts over dat hij geen organisatie van politiek gezag in Kongo had kunnen ver krijgen en dat verscheidene ma len beslissingen waren genomen zonder overleg met hem. Hij kon de voorgenomen regelingen niet billijken en een beleid, dat hij verkeerd en gevaarlijk achtte, niet langer dekken, aldus „Le Soir". „Het Laatste Nieuws" schrijft dat Van Hemelrijck zijn vrien den er op zou hebben gewezen, dat er misschien in de regering geen meerderheid voor zjjn op vatting bestaat, doch dat hij in het parlement kan rekenen op de steun der socialistische oppo sitie. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die de afgelopen twee dagen als voorzitter van de ministerraad van de NAVO be sprekingen in Parijs heeft ge voerd, heeft donderdagavond verklaard een verbetering in de Frans-Amerikaanse betrekkin gen te verwachten. Mr. Luns, die behalve presi dent Eisenhower ook de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, België, Italië, Turkije en Griekenland heeft ontmoet, zei, dat het bezoek aan Parijs on getwijfeld het voornaamste punt van de Europese reis van presi dent Eisenhower is geweest. In Parijs immers, aldus mr Luns, liggen de meeste vraagstukken en er zijn in de gesprekken tus sen president Eisenhower en pre sident De Gaulle verschillende beslissingen genomen die van in vloed zullen zijn op de Franse houding in de diverse internatio nale organen en op de behande ling van kwesties in de Verenig de Naties, waarbij de Frans- Amerikaanse verhouding in het geding is. Minister Luns zei sterk de indruk te hebben dat president Eisenhower tevreden is over zijn bezoek aan Parijs en over de wijze waarop hij met president De Gauile tot overeenstemming is kunnen komen, ofwel tot pa rallel gerichte inzichten. „Het is echter zeker niet zo", aldus mr Luns, „dat alle vraagstukken tussen beide landen zijn opgelost. Dat was ook niet te verwachten. Wel verwacht kan worden dat er een verbetering in de Ameri kaans-Franse verhouding zal komen". De minister wees er hierbij op, dat hierover uiteraard geen ze kerheid kan bestaan, aangezien het gesprek tussen beide staats hoofden voornamelijk over vraagstukken heeft gehandeld, die pas later aan de orde zullen komen, zoals Algerije en de po litieke constellatie. In welingelichte kringen van de NAVO bestaat de indruk dat tussen de Amerikaanse en Fran se regeringen een vrij grote mate van overeenstemming bestaat over de verdere ontwikkeling van liet Algerijnse probleem. Men zei het niet onmogelijk te achten, dat als gevolg van het bezoek van president Eisenho wer aan Parijs er een positieve houding van de Verenigde Staten zal komen jegens de Franse po litiek in Algerije. Details over het verdere Franse fcrleid in Al gerije konden niet worden mede gedeeld. „Het is duidelijk", aldus de mening in NAVO-kringen, „dat president Eisenhower gesterkt naar de Verenigde Staten terug keert voor zijn komende bespre kingen die zeker geen onder handelingen zullen zijn met Chroesjtsjef. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft In het Ameri kaanse tijdschrift „Foreign Af fairs Quarterly" een artikel ge schreven, waarin liij zegt dat vreedzame coëxistentie geen Aal- strik is, maar de enige mogelijk heid als men oorlog wil ver mijden. Het communisme zal uiteinde lijk in de gehele wereld zegevie ren, schrijft hij, maar dat bete kent natuurlijk niet dat die over winning zal worden behaald door inmenging in de binnenlandse zaken der kapitalistische landen. Hij ziet de opkomst van het com munisme als een logische ont wikkeling. Over Duitsland zegt hij: „Wij beschouwen de liquidatie van de gevolgen van de tweede wereld oorlog en het sluiten van een vredesverdrag met de twee Duit se staten als het belangrijkste van alle vraagstukken. Het feit dat het Duitse volk al veertien jaar zonder vredesverdrag is, schrijft Chroesjtsjef, heeft de mi litaristen en revanchisten in West-Duitsland een ruime moge lijkheid geboden tot hernieuwde activiteit. Zij eisen bijvoorbeeld al land in Polen en Tsjecho-Slo- wakije op. „Het is gebleken dat de NAVO langzamerhand wordt tot een werktuig van de Duitse milita risten. Het is helemaal niet on mogelijk dat West-Duitsland, ge bruik makend van zijn positie in de NAVO, vijandelijkheden zal veroorzaken die kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Het voorstel van de Sowjet-Unie om een vredesverdrag met Duitsland te sluiten en de toestand in West-Berlijn tot het normale terug te brengen, is daarom geenszins overbodig." „Het schijnt dat geen welden kende leider in het Westen nog geneigd is opnieuw aan te drin gen op een zogenaamde hereni ging van Duitsland alvorens er een vredesverdrag wordt geslo tenWij moeten uitgaan van het duidelijke feit dat er twee Duitse staten bestaan en de Duitsers moeten zelf beslissen hoe zij willen leve'nIk ben er van overtuigd, dat Duitsland vroeg of laat verenigd zal wor den, maar voordien moet men niet' trachten zich in dat interne proces te mengen", aldus de Rus sische premier. Over West-Berlijn zei hij dat de Sowjet-Unie beslist niet van plan is zich van dat stadsdeel meester te maken. „Evenals het ZELFDE WEERTYPE. Boven de Noordzee handhaaft zich nog steeds een krachtig hogedrukgebied dat in geheel West-, Midden- en Noord-Europa droog en zonnig nazomerweer veroorzaakt. In ons land kwam bij een oos telijke wind de temperatuur in de middag tot 19 a 23 graden. In Frankrijk werd het nog en kele graden warmer, nl. 25 gra den. Weliswaar heerst er op de oceaan ten" Z.W. van IJsland een flinke depressieactiviteit, maar deze kan zich niet naar het vas teland uitbreiden, daar het hoge drukgebied zich onverminderd ZATERDAG 5 SEPTEMBER handhaaft. Het huidige weer type tuurt de eerstkomende da gen dan ook nog voort. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Droog en zonnig Droog en zonnig en vrij warm weer met een matige en af en toe vrij krachtige oostelijke wind. ZON MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden. v.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 n.;m. 3.19 3.54 4.34 4.44 op onder op onder Sept. 4 5t54 IA23 7.32 19.52 5 5.56 19.21 8.48 20.20 6 5.58 19.18 10.05 20.51 7 5.59 19.16 11.21 21.26 8 6.01 19.14 12.35 22.06 9 6.03 19.11 13.45 22.53 10 6.04 19,09 14.48 23.48 Westen zijn wij voor een onaf hankelijk West-Berlijn en voor het behoud van de bestaande levenswijze daar". Chroesjtsjef is van mening, dat de Geneefse conferentie de standpunten van Oost en West dichter bij elkaar heeft gebracht/ De bestaande meningsverschillen, die naar zijn zeggen voortvloeien uit de Westelijke concessies aan Adenauer, zijn volgens hem alle overbrugbaar. Hij sprak zich uit voor een ongelimiteerde inter nationale handel ais sleutel tot een vreedzame coëxistentie. Naar aanleiding van de door het Amerikaanse congres aan vaarde motie betreffende de be vrijding van onderworpen vol ken 7.ej de premier, dat dit door het Russische volk als een pro vocatie gezien werd. Hijzelf deel de die mening. Hij besloot het artikel met de verklaring dat de Sowjet-Unie en de daarmee verbonden landen, als zij niet worden aangevallên, nooit de wapens zullen opnemen. Oorlog moet en kan worden ver meden. „Wij zeggen tot ieder een: iaien wij elkaar de voor delen van eikaars stelsel bewij zen, niet met de vuist, maar door vreedzame economische concur rentie in een vreedzaam naast elkaar bestaan", aldus premier Chroesjtsjef. REACTIES OP CHROES JT- SJEF ARTIKEL. Chroesjtsjef artikel in hpt Amerikaanse tijdschrift „Foreign Aft airs" bevestigt voor een groot deel de verzoenende houding die de Russen in de afgelopen weken hebben aangenomen, zo menen diplomatieke waarnemers in Washington. De enige dissonant in het arti kel wordt gevormd dooi- de krachtige aanval van de Russi sche premier op de „Westduitse militaristen" en zijn stelling dat bondskanselier Adenauer de NAVO gebruikt als springplank voor mogelijke vijandelijkheden tegen de Sowjet-Unie, zo meent men. Men wees er op dat deze woor den van Chroesjtsjef een scherpe tegenstelling vormen tot zijn brief aan Adenauer, waarin hij voorstelt pogingen in het werk te stellen om de betrekkingen tus- schen West-Duitsland en de Sow jet-Unie te verbeteren en de hierop volgende verklaring van de Russische premier dat hij ge looft dat Adenauer inderdaad lot een beter wederzijds begrip wil komen. Van Russische zijde in Washington werd echter ver klaard dat Chx-oesjtsjef zijn ar tikel voor „Foreign Affairs" al had verzonden voor hij zijn brief aan Adenauer schreef. De grote nadruk die de Rus sische premier in het artikel legt op onbeperkte handel als sleutel tot een vreedzame coëxistentie, maakt het wel duidelijk dat het strategische embargo van de V. S. een belangrijke plaats zal innemen op de besprekingen tus sen Chroesjtsjef en Eisenhower, zo merkten diplomatieke waar nemers op. De hoofdredacteur van „Foreign Affairs" heeft mee gedeeld dat Chroesjtsjef voor zijn artikel het „normale honora rium" heeft gekregen, nl. 150 dollar. DE SCHRIJVER BENOEMD De 61-,jarige Belgische minisier van Staat August de Schrijver is benoemd tot minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi. Premier Eijskens heeft legen- over de pers verklaard, dat „de regering op ondubbelzinnige wij ze trouw blijft aan de inhoud van de koninklijke boodschap en de regeringsverklaring van 13 januari" betreffende Kongo.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1