Mbert]Jelln kottie «eeï'wpni8 roodmerk 2 5 cent goedkoper GROENMERK COÏÏDMERK 1.70 PAARSMERK 1.23 til" - -WK Doelmatiger surveillance van verkeersgroepen Rijkspolitie Duitse documenten gepubliceerd BINNENLANDS NIEUWS Radio en Televisie Elk 2c pak thee Altijd eeri kassabon voor 10°/o korting. - - Rechtszaken Een flesje soeparoma 10 ci goedkoper 2 pakken Wolwasmiddel samen 60 cent 3 grote Goudrepen voor 25 cent altijd bet Snoep)'# van do Week "DontfefSag 3 sepTemScr 4- DE VRIJE ZEEU^ P a gina 9 r^rr~r Wm&fMM:-) Bi - -T WWMsM t SiLsillS iHfe,"!:»: De uitvet ring der werkzaamhe den van de verkeersgroepen van de riikr-ool itie zal binnenkort cp een geh°?l nieuwe leest worden geschoeid. Ongeveer anderhalf jaar lang heeft men een studie gemaakt van de mogelijkheden om de surveillance, gebaseerd op het verkeersbeeld beter en doel treffender te maken. De plannen zijn nu gereed en zullen in drie jaar tijds worden verwezenlijkt. Men zal beginnen met het mid den van ons land, volgend jaar met het zuiden en in 1961 met het noorden. Op 31 december a.s. hoopt men met het huidige per soneel en bekostigd uit de lopen de begroting een driemaal zo grote intensiviteit van surveillan ce te hebben bereikt in het mid den van ons land. De heer W H. van Ballegoyen de Jong, dirigerend officier der rijkspolitie 3e klasse, die bij de staf van de algemene inspectie van het korps rijkspolitie is be last met de behandeling van ver keerszaken heeft op een perscon ferentie in 's-Oravenhage mede gedeeld hoe deze reorganisatie zal verlopen. Men had bij de surveillance ven de verkeersgroepen behoefte aan eep grotere binding. Tot nu toe verrichtte elke verkeersgroep in haar district haar taak, maar de wegen lopen dwars door de dis tricten heen. Dit zal nu worden veranderd. De belangrijke wpgen zullen in trajecten worden ver deeld, van vijftig km lengte. Ken weg met twee gescheiden rijbanen wordt beschouwd als 2 wegen. Opvallende, witte grote auto's zullen surveilleren van des morgens zeven tot des avonds elf uur. De auto's zijn na ampele overwegingen opvallend gemaakt, zodat zij duidelijk herkenbaar politiewagens zullen zijn, hetgeen preventief en repressief zal wer ken, zo meent men. De solo-mo foren blijven voor surveillance- doeleinden gehandhaafd. Men zoekt naar de mogelijkheden deze rok zo opvallend mogelijk te ma ken o.m. door in witte kleding gestoken berijder en witte motor. Naast deze opvallende surveil lance zullen ook kleine onopval lende auto's als verrassingsele ment worden gebruikt. Men heeft grote opvallende auto's gekozen voor gebruik op de belangrijkste wegen en iets kleinere voor de minder, maar foch nog belangrij- Tot nu toe was het zo, dat een surveillerende auto, die een ver keersongeval te behandelen kreeg veel te lang aan haar eigenlijke taak onttrokken wei-d. Men heeft daarom besloten een mobiel pos- tensysteem in te stellen in de vorm van speciale uitrukwagens, men heeft grote bestelwagens hiervoor gekozen in 63 kringen, die vastgesteld zijn met inachtne ming van ongevallencijfers, we gennet en verkeersintensiteit. De grenzen van deze kringen zijn zo- voel mogelijk geografisch geko zen. In elke kring rijdt van des morgens zeven tot des avonds elf uur een patrouillewagen die de naam technische patrouillewagen, afgekort tot T.P.W., heeft gekre gen. Deze wagens zijn uitgerust met alle hulpmiddelen om ongevallen tc behandelen en tevens kan de administratie erin verricht wor den. De surveillerende auto neemt b(j een ongeval de eerste maat regelen en roept onmiddellijk per mobilofoon een TWP op. Deze kan er, zo Jieeft men uitgerekend steeds binnen ongeveer een kwar tier zijn. De surveillerende wagen kan dan zijn taak hervatten. Dit jaar zullen er 21 van deze TPW's in midden Nederland komen. Al le 63 zullen, zo hoopt, men, in 1961 in ons gehele land rijden. De nachtsurveillance wordt ook krachtiger ter hand genomen. Er zijn nachtkringen gevormd en de surveillances zullen des avonds om elf uur beginnen, in onopval lende wegen tot 's morgens zeven uur. Het verkeer is 's nachts niet zo druk maar de surveillerende politie zal vooral ook gaan speu ren naar andere ongerechtighe den. Bij wijze van experiment is men rond Amsterdam reeds met deze nachtsurveillance begonnen. En er gaan geen twee nachten voorbij of de surveillerende agen ten boeken succes. Bij alle verkeersgroepen van de rijkspolitie tezamen werken nu 517 man. In de toekomst zal dit aantal worden opgevoerd tot 1025 man. De A.N.W.B. heeft plannen om langs alle belangrijke wegen tele foonleidingen te laten aanleggen met op vaste plaatsen een tele foon. Deze zal als men hem op pakt automatisch verbinden met de rijkspolitie, zodat een ongeval spoedig gemeld kan worden. Alle verkeersgroepen tenslotte krij gen mobilofoons, die met een re- laissysteem over het gehele land, ook voor gesprekken met de boten en het vliegtuig van de rijkspoli tie gebruikt kunnen worden. Ex verpleegde van «Groot Batelaar" veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft, de 26-jarige schilder C. H. van N. uit. de hoofdstad terzake van vier in 1958 gepleegde dief stallen plus diefstal van een ■"ito in mei j.i. te Amsterdam "vereenkomstig de eis veroor deeld tot totaal 22 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De vordering verlenging van do terbe schikkingstelling van de rege ring, waartoe van N. in 1957 was veroordeeld, heeft de rechtbank afgewezen. De 19-jarige vrouw van de schilder werd wegens een teza men met haar man, toen nog haar verloofde, gepleegde dief stal tot drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. Tegen haar was een maand geëist. De schilder, die reeds acht keer veroordeeld is, was na zijn terbeschikkingstelling in de z.g. open inrichting „Groot Bate laar" opgenomen. Daaruit was hti een paar keer zonder toe stemming verdwenen; in die perioden had hij zich aan dief stallen schuldig gemaakt. O Volgens het Oostduitse blad Tribune hebben Oostduitse toe risten die aan de Baltische kust ztin geweest, emmers meege bracht in plaats van de gebruike lijke souvenirs. „De vakantiegan gers brengen de emmers mee om de eenvoudige reden, dat zij ner gens anders zijn te krügen". al dus het blad. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maanrlag een boekwerk van 1100 pagina's met. Duitse documenten uit dp periode van juni 1934 tot maart 1935 gepubliceerd, de pe riode waarin in Oostenrijk kan selier Dollfus door nazi's werd vermoord, m Duitsland zelf de S. A. werd gezuiverd cn Hitier volledig de macht in handen kreeg door het overlijden van Von Hindenburg. Het boek bevat o.a. een verslag van Von Neu- rath over een bezoek van de Brit se staatssecretaris van het „fo reign office" sir John Simon en Anthony Eden aan Hitier. Hit ier verklaarde bij die gelegenheid dat de „nieuwe orde" die hij ging .scheppen „de andere landen niet behoefde te interesseren". Hij verklaarde voorstander te zijn van samenwerking van Europa tegen de Sowjet-Unie. Voorts verklaarde Hitier dat Duitsland tegenover de Sowjet-Unie ,,die in tien jaar de grootste militaire macht ter wereld zal zijn" econo mische levensruimte nodig had. De Duitse ambassadeur in Pa rijs, Roland Koster, zond op 4 juli 1934 een geheim verslag aan zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Neurath, waarin hij waarschuwde voor het gevaar van een „Russisch-Franse toe nadering". De grote voorstanders hiervan waren volgens hem de radicaal-socialistische leider Her- riot en de vroegere minister van Onderwijs De Monzie. In een later rapport van Koster haalde deze de volgende uitspraak van Herriot aan: „Frankrijk ver tegenwoordigt het heden, Duits land de toekomst, een toekomst waartegen Frankrijk zich met alle denkbare middelen moet be schermen". De Duitse ambassadeur lil Lon den, Leopold von Hösch, zond in oktober 1934 een rapport naar Berlijn naar aanleiding van de benoeming van Laval tot minis- Icr van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Hij noemde Laval een man „vol van goede bedoelingen, Uitvaart K. J. J. Lotsy Gistermiddag is op Wester- veld de crematie geschied van het stoffelijk overschot van de heer K. J. J. Lotsy, in leven directeur van rie brandverzeke ring Mij Holland 1859 en een der grote figuren uit de interna tionale sportwereld. Hij was in de nacht van za terdag op zondag j.l, overleden, en had de uitdrukkelijke wens te kennen gegeven dat pas na de crematie van zijn heengaan melding zou worden gemaakt. Eveneens op zijn verlangen droeg de plechtigheid een zeer sober karakter. Ze werd slechts bijgewoond door de naaste fa milieleden, door de directieleden van de assurantiemaatschappij Holland en Utrecht, en door enkele intieme vrienden uit de sportwereld, drie uit Nederland: de heren A. L. M. Schroeder, voorzitter van de K.N.V.B., L. örunt, secretaris-penningmees ter van de K.N.V.B. en P. C. van Houten, voorzitter van H.P.C., en één uit het buiten land: dr. ir, O. Barassi, be stuurslid van de F.I.F.A. Er zijn in de aula geen toe spraken gehouden. Een schoon zoon van de heer Lotsy, de heer A. van der Veen Meerstadt uit Alphen aan de Rijn, heeft met enkele woorden dank gezegd voor de blijken van deelneming, waarmee de korte doch zeer in drukwekkende plechtigheid een einde nam. Er waren tal van kransen, o.m. van de K.N.V.B., de F.I.F.A.de Italiaanse. Duitse, Curagaose, Engelse Belgische en Zwitserse voetbalbonden, van de Middlesex Wanderers, van dr. Peco Bauwens, voorzit ter van de Duitse voetbalbond en van de heer Mordy S. L. Maduro, voorzitter van de Cu ragaose voetbalbond en be stuurslid van de F.I.F.A. DE AARDBEVING IN ALBANIË Volgens de eerste berichten heeft de aardbeving, die zich dinsdag in Middeu-Albanië heeft voorgedaan, twee doden en vicr- en-dertig gewonden geëist. Ei- is grote schade aangericht, in het bijzonder in de streek van Lusjnia, Fier, Bcrat en Elbasen, aldus bericht het Albanese pers agentschap A.T.A. Talrijke huizen zijn onbewoon baar geworden cn het merendeel van dc openbare gebouwen, scho len, klinieken en andere gebou wen zijn gedeeltelijk beschadigd. doch zonder persoonlijkheid en karakter", die „onder het etiket van socialisme nauwelijks ver hulde opportunistische politiek bedreef". Voorts meende Von Hösch dat Laval, die zich later ontpopte tot een voorstander van Frans-Duitse samenwerking, „gemakkelijk te beïnvloeden" was. ROTTERDAMSE RECHERCHE ZOEKT WOLDIEFSTAL UIT De Rotterdamse recherche is op het ogenblik bezig een dief stal van wol uit te zoeken, het geen reeds leidde tot het aanhou den van een aantal chauffeurs, enige handlangers en een heler. De diefstallen hebben zich, voor zover bekend, over een periode van drie jaar uitgestrekt. Begin augustus kwam de re cherche op het spoor van diefstal van wol uit vrachtauto's. Een expeditiebedrijf was belast met het transport van wol van dc haven naar verschillende wol- fabrieken. Gebleken is nu, dat chauffeurs onderweg uit de la ding stalen en de wol dan door verkochten aan de 28-jarige J. H. H. L. Inmiddels zijn elf chauf feurs aangehouden cn voor de of ficier van justitie geleid. Ook de opkoper werd aangehouden. Het onderzoek wees verder uit, dat ook wol verdwenen was uit lood sen op haventerreinen in Rotter dam. Dit leidde weer tot de ar restatie van drie handlangers. Ook dezen werden doorgestuurd aan de officier van justitie. En kele mannen kregen slechts een proces-verbaal en werden naar huis gezonden. Het is nog niet bekend om welke hoeveelheden het hier gaat. De politie zet het onder zoek dan ook voort. ALKMAARSE KAMEELMARKT Op de Alkmaarse paarden markt is woensdagochtend een kameel verkocht. De eigenaar van het dier, de heer J. van Ga len uit Limmen deed het dier voor de prijs van een koe over aan dc uit Rusland afkomstige heer J. Lasn.azov uit Petten, die het weer doorverkocht aan de heer A, Vader te Callantsoog. SCHUIFDAK In Gieterveen, gemeente Gie ten. is gistermorgen een nieu we school- geopend, die het midden houdt tussen een tra ditionele school en een open- luchtschool. Hier is een open dak constructie toegepast, waardoor gemakkelijk het dak van de lokalen kan worden weggeschoven. Gedeputeerde Wilmans van Drenthe noemde het een expe riment en had goede hoop, dat ook gezonde kinderen, tot dusver werd dit type school al leen gebouwd voor bijzondere kinderen er wel bij zouden varen. Schoolarts en kinder- hygienist dr. Freve was ervan overtuigd, dat de gezondheid van het kind in deze scholen zal worden bevorderd. De school kreeg de naam „Burgemeester Nijenhuisschool", genoemd naar de oud-burgemeester van Gieten, die een groot aandeel in de voorbereiding heeft gehad. De heer Nijenhuis verrichtte ook rie opening. DODELIJK ONGEVAL Gisterochtend te omstreeks tien uur werd op de Burge meester van Doornlaan in de Lier, toen hij de weg overstak, de 78-jarige heer A. L. aldaar door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Hij was oud-raadslid voor de Christelijk-Historische Unie en nam in het Hervormd vereni gingsleven in het dorp een vooraanstaande plaats in. WEGENWACHTER VAN MOTOR GESLINGERD De 27-jarige wegenwachter J. R. Bouwmeester uit Noord- wijk is gistermorgen tijdens zijn patrouille langs de rijksweg Amsterdam-Den Haag van zijn motor geslingerd, zodat hij moest worden opgenomen in de Ursulakliniek te Wassenaar. De heer B. moest ter hoogte van Sassenheim plotseling uit wijken voor een bruusk rem mende Belgische auto, die voor hem uitreed. Bij deze manoeuvre is hij toch nog even met zijn voorligger in botsing gekomen, waardoor hij van zijn motor werd geslingerd. Een achterop komende auto kon hem geluk kig ontwijken. De toestand van het slachtoffer lijkt op het ogenblik redelijk. PAARD TRAPT KNECHT DOOD Toen gistermorgen op de Alk« maarse paardenmarkt de 35- jarige veehoudersknecht Tessa* laar uit Noord-Schermer een veulen van de merrie wilde scheiden kreeg hij van de mer rie een trap tegen zijn borst. Da man was op slag dood. Het was de eerste keer dat de heer Tes- selaar naar de paardenmarkt was gegaan. 0 In Brussel, op het Muntplein, is dinsdag een brievenbus ten behoeve van automobilisten ge plaatst. Chauffeui's kunnen zon der uit hun auto ie stappen, brie ven in de bus, die op een vlucht heuvel staat, deponeren. De eer ste dag was het geen succes, ken nelijk doordat de automobilisten niet op de hoogte waren, want alleen voetgangers maakten er gebruik van. VRIJDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Caus.; 10.05 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kinderen; 11.15 Blaaskwint.; 11.40 en 12.00 Gram.; 12.20 Regerings uitzending; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursbcr.; 14.00 Strijk kwartet; 14.30 Voordr.; 14.50 Gr.; 15.05 Gevar. progr.; 16.00 Muz. caus.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.25 Lichte muz.; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Vlaam se notities; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Voor de kinderen; 19.00 Jazzmuziek; 19.30 Causerie; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Boek- bespr.; 20.10 Caus.; 20.20 Gewijde muz.; 20.35 Reportage; 20.45 Cau serie; 21.00 Gevar. progr.; 22.25 Buitenl. overz.; 22.40 Gesprek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gxam.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 en 10.00 Gr.; 11.00 Voor dc zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Promenade orkest; 15.00 Gram.; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Gram.; 17.00 Boekbespr.; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Pianoduo; 18.10 Dansork.; 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Gram.; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.20 Pot caus.; 19.30 en 20.30 Gram.; 20.55 Lichte muz.; 21.30 Gram.; 22.00 Radiophilharm. ork.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws,; 23.15 Jazzmuziek. BRUSSEL (VI.); 12.00 Orkest- conc.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Orgel en piano; 14.00 en 15 03 Gr.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.- 16.30 Orkestconc.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 Alt en pia no; 18.30 Voor dc soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Klankbeeld; 19 40 Gr.; 19.45 Kron. v. d. Bond der Grote Gezinnen; 20.00 Orkestconc.; 21.'fl Kunstkaleidoscoop; 21.15 Kamer- muz.; 21.30 Koorzang; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00—22.30 Die Za»« berflöte, opera. BELG. TV (VI.): 17.30—18.00 Eurovisie Turijn: Rep. Athletiek* wedstr.; 19.30 Nws, act. en journ.; 20.00 TV-blij spel; (om 21.40 Film- fragm.); 23.05 Nws en journaal. (ook doosjes theezakjes) 590902 U betaalt dus nu maar 26 cent. Maar bovendien ©en kassabon VOOr 10korting I Wolwasmiddtl speciaal voor U* wollen en zijden spulletjes. Saman 20 cant goedkoper I bij elk busje 50 gram QploskoHie Qploskoffie Is zo lekker en zo gemakkelijk. Neem nu eens een busje extra. met elke week een nieuw# kinder- verrassing. Deze aanbiedingen zijn geldig tot en met 8 september 1959.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7