Triomfale intocht Eisenhower van president Parijs m Minister Luns te Parijs PRINSES BEATRIX Weeroverzicht DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4771 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen RADIOdeBUCK Belgisch Kongo NEDERLANDSE SCHEPEN OP IRAAKSE ZWARTE LIJST DALAI LAMA IN NIEUW DELHI Crediet voor Cuba Verklaring van communistiscli-Chinese minister van buitenlandse zaken „Wij zullen nooit schending van ons gebied toestaan" Radio-Moskou over de besprekingen tussen Eisenhower en MacMillan met het s.s. Rotter dam" naar Amerika vertrokken DE STRIJD IN LAOS Na de bominslag in Cambodja De misdaad in de Ver. Staten NOG STEEDS ONRUST IN CALCUTTA Bonn teleurgesteld over Poolse reactie HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ftrpkerlng bij abennement: Terneuzen. Dlflecteur-Hooldredacteur I. van de_Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abfflnnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nnr. ITen menigte van vele duizcn- den heeft gisteren-Mond om 10 uur president Eisenhower be groet toen (leze in een stralende /.on uil. de Boeing 707 slapte. Langs de 13 km lange route van Le Bourget naar Parijs waren Amerikaanse vlaggen, portretten \an de Amerikaanse leider en spandoeken met „I like Ike" aan gebracht. Een massale politie macht van 9000 agenten, 1500 rechercheurs en 2000 brandweer- Heden hadden hun posten langs de route al ingenomen. Tien minuien voor Eisenho wers toestel landde, was presi dent De Gaulle vergezeld van premier Dcbré op het vliegveld aangekomen. Ook maakten vele leiders van de Franse gemeen schap daar hun opwachting zoals sbbé Fulbcrt Joeloe. premier van de Congolese republiek. Eisenhower en De Gaulle in specteerden een erewacht van 300 militaire vrijwilligers waar na de beide volksliederen werden gespeeld. General De Gaulle richtte zich in een korte toespraak tot zijn Amerikaanse gast die hij welkom heette als .,de leider met eeuwige roem van de bevrijdingslegers, ean man van intelligentie, hart -n eer. Frankrijk en Amerika moeten elkaar begrijpen. We moeten samenwerken voor de bestwil van onze volkeren". Een tolk vertaalde De Gaulles woor den voor Eisenhower. Eisenho wer antwoordde dat vele herin neringen hem aan Frankrijk bon den en dat hij zich verheugt met De Gaulle besprekingen te kun nen voeren. Eisenhower zei van zijn „oude vriend en collega" generaal De Gaulie dat deze in de donkere c'.agen van de oorlog, toen de vrij heid zelf op het spel stond, het symbool was van Franse moed, verzet en toegewijdheid aan de beginselen van vrede en vrijheid". Voorafgegaan door een indruk wekkend motoreseorte in v-vorm reden de beide presidenten in een brede zware auto langzaam naar de Quai d'Orsay, waar Eii- senhower tijdens zijn verblijf in Parijs zal logeren. Overal in de Parijse straten wapperden de Franse driekleur en de Stars and Stripes. Langs de randen van de troittoirs waren hekken opgesteld. De „France- Soir" kwam uit met een voor pagina die vrijwel alleen werd ingenomen door een enorme kop „Bienvenue Ike" (welkom, Ike). Achter de open presidentiële auto volgde nog een stoet mo toragenten, auto's met ministers, diplomaten en journalisten. Een helikopter volgde de optocht. Toen men bij de Porte de Lavil- lette de rand van het centrum be reikt had dreunden 101 kanon schoten over de stad en namen bereden leden van de republi keinse garde in roodgepluimd galauniform het escorte over. Bij de ankomst op de Quai d'Or say, het Franse ministerie van buitenlandse zaken, werd het ge juich van de talloze wachtenden bijkans oorverdovend. De Parijse politie schat dat de menigte die woensdag was uitge lopen om Eisenhower te begroe ten. even groot was als toen ko ningin Elizabeth van Engeland in 1957 Frankrijk bezocht. In het centrum van Parijs daalde een regen van confetti en serpentines op Eisenhower en De Gaulie neer. De Place de la Concorde was omzoomd met soldaten be wapend met tommyguns. In de „rode" industriële voor stad La Courneuve, die de presi denten op weg naar de stad pas seerden, waren heel wat rode vlaggen met hamer en sikkel uit gestoken. President Eisenhower is na zijn triomfale intocht in Parijs, waarbij een half miljoen Fran sen langs de weg stonden, zijn besprekingen met president De Gaulie begonnen. In de ochtend werd tijdens hun eerste onderhoud op het Elysée, dat ruim een uur duurde en waarbtf slechts twee tolken aan wezig waren, inleidende l>espi-e- kingen gevoerd over Aigerië en de NAVO. Woensdagmiddag kwamen bei de staatshoofden, vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, opnieuw bijeen waarbij dezelfde onderwerpen uitvoeri ger werden besproken en voorts de kwestie van het wereidover- leg, Berlijn, de betrekkingen tus sen Oost en West, de wereld- overleg, Berlijn, de betrekkingen tussen Oost en West, de wereld vrede en de FransAmerikaan se samenwerking op talrijke ge bieden ter sprake kwamen. Ook dit gesprek duurde ruim een uur. De perssecretaris van Eisen hower. Hagertv, heeft in ant woord op een vraag meegedeeld dat de Amerikaanse regering geen enkel memorandum heeft ontvangen met een nieuw Frans plan ter regeling van de Algerijn se kwestie. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Berdring, zei dat de Amerikaanse politiek inzake Algerië niet is gewijzigd: de V. S. zijn voor elke rechtv aardige cn liberale oplossing. Hagerty verklaarde nog dat president Eisenhower tijdens zijn verblijf in Parijs geen perscon ferentie zal houden, omdat hij zoveel mogelijk tijd wil besteden aan zijn besprekingen met gene raal De Gaulie. Tegen de avond reden presi dent Eisenhower en Generaal De Gaulie van het Elysée naar de Are de Triomphe om bij het graf van dc Onbekende Soldaat de na gedachtenis te eren van de do den van twee wereldoorlogen. Duizenden Parijzenaars stonden langs de weg. De Amerikaanse president maakte met beide han den het V-teken ais antwoord op het gejuich van de toeschouwers. De open auto waarin beide pre sidenten zij aan zij rechtop ston den, werd begeleid door 64 mili taire motorrijders. Het was 40 jaar geleden dat een Amerikaan se president een officiële tocht door Parijs maakte. Dat was toen president Woodrow Wilson naar Frankrijk kwam voor het voeren van onderhandelingen over een vredesverdrag. Na het spelen der volksliede ren legde president Eisenhower, geassisteerd door twee Ameri kaanse onder-officieren een blanke en een neger -een enorme krans op hi l graf van de Onbekende Soldaat. Hij wakker de de vlam aan en nam een mi nu ut stilte in Beide presidenten tekenden het gouden boek van hoge bezoe kers en staatslieden en onder hielden zich vervolgens met een aantal oud-strijders. |In de vorm van het „Croix de Lorraine", het symbool van de „Vrije Fransen" in oorlogstijd, reed de stoet auto's, waarin o.a. maarschalk Juin had plaats ge nomen, naar het stadhuis waar premier Debré cn andere auto riteiten de hoge gasten begroet ten Tot de talrijke aanwezigen voor het stadhuis zei generaal De Gaulie: „U bent hier op een tijd stip dat Frankrijk en Amerika opnieuw de noodzaak voelden tot versterking der banden die hen samenbinden. Ik ben diep ver heugd in hem (Eisenhower) dc trouwe kameraad weer te vin den mei wie ik een zeer moeilijk deel der geschiedenis heb door gemaakt. Daarom ging alles zeer goed tussen ons. Lang leve generaal Eisenhower, lang leve de V. S., lang leve Frankrijk". Eisenhower zei: „Als ik al mijn gevoelens vandaag onder woor den zou willen brengen, zou ik in het geheel niet kunnen spre ken". Flij kon slechts zeggen dat deze stad en dit land in de loop der jaren evenals voor bijna |edero Amerikaan iets zeer dier bars is geworden, iets van het oort wereld waarin wij willen leven. „Amerika is dankbaar Voor de vriendschap en loyale Isteun die het altijd ontving als het deze van Frankrijk nodig had". Hij zei verheugd te zijn met generaal De Gaulie bespre kingen te voeren om vrede en veiligheid te bereiken opdat „uw kinderen en kleinkinderen overal ter wereld in vrijheid kunnen leven. Een luid gejuich barstte los toen de president die slechts „Kansas-Frans", zou kunnen spreken, eindigde met de woor den: „Je vous aime tous". De volksliederen weerklonken (Advertentie.) NOORDj T R. 8ï~86 T£L.2573 TENNEUZEN Aan de vooravond van zijn ont-1 Spaak zullen aanzitten, zal de moeting met president Eisenho wer heeft de minister van Bui tenlandse Zaken en voorzitter van de ministerraad van de NAVO, mr. J. M. A H. Luns, woensdagmiddag in het Palais Chaillot in Parijs voorbereidende besprekingen gevoerd met de secretaris-generaal van de Atlan tische Verdragsorganisatie de heer Spaak. Het gesprek! dat ruim een uur duurde, werd bij gewoond door de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, mr. D. U. Stikker. Daar vóór had minister Luns een lezing gehouden voor det „De fense College" van de NAVO. Gisteravond, was mr. Luns aanwezig op het galadiner, dat president De Gaulie aan het Amerikaanse staatshoofd aan bood. Na de ontmoeting met presi dent Eisenhower, die hedenmor gen in het gebouw van de Ameri kaanse ambassade in Parijs wordt gehouden, zal mr. Luns ■verslag uitbrengen over deze be sprekingen aan de permanente raad van de NAVO. Na een lunch, waaraan de Bel gische en Italiaanse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Wigny en Pella, en de heer De Belgische regering heeft woensdag onder voorzitterschap van premier Eyskens de bespre kingen van de vorige week over de te volgen politiek in Kongo voortgezet. Zij heeft de teksten voorbereid betreffende de be voegdheden van een algemene raad en een wetgevende raad die na de instelling van prpvmciaie raden in 1960, zullen worden sa mengesteld, zo heeft de minister Meyers na de vergadering tegen over de pers verklaard. De regering heeft, trouw aan haar bereidsverklaring van 13 januari, nogmaals haar wil be vestigd om het Kongolese volk in rust en met eerbiediging van de persoonlijke rechten, naar zijn ontvoogding te leiden, aldus de minister. Nederlandse minister nog een onderhoud hebben met de Fran se minister van Buitenlandse Za ken Couve de Murville. Hedenmiddag vertrekt minis ter Luns naar New York ter bij woning van de algemene verga dering van de Verenigde Naties. De Iraakse autoriteiten heb ben 70 Amerikaanse en Euro pese schepen, waaronder zeven Nederlandse, op een zwarte lijst geplaatst wegens schending van de boycot die de Arabische lan den tegen Israël voeren. De andere schepen zijn24 Britse, 11 Amerikaanse, 7 Zwit serse, 5 Duitse, 4 Franse, 4 Ita liaanse, 4 Noorse. 2 Griekse, 1 Roemeens en een Deens schip. en tenslotte aanvaardden de pre sidenten de terugweg. FRANSE BLADEN OVER FRANS-AMERIKAANSE BETREKKINGEN. Het Franse blad „Aurore" schrijft dat cr soms een schaduw valt over de betrekkingen tussen Frankrijk en do V. S. maar de vriendschap tussen beide landen is te oud en te diep geworteld dat zij niet haar oude luister snel zal kunnen herkrijgen. Eisenhower en De Gaulie zijn presidenten van zusterrcpublie. ken. Het is onmogelijk dat zij over de wezenlijke dingen niet tot overeenstemming zullen ko men, aldus het blad. „Le Populaire" zegt dat dc misverstanden tussen Frankrijk en de V. S. waarschijnlijk aan het einde van de besprekingen tussen Eisenhower en De Gaulie uit de weg zullen zijn geruimd. De ontmoeting tussen beide mannen zal ongetwijfeld het be gin zijn van een nieuwe verster king van de grote vriendschap die Frankrijk cn de V. S. ver enigt, aldus het blad. Het Nederlandse vracht schip Delfshaven (7113 ton) heeft, in de Engelse haven Fal mouth drie schipbreukelingen aan de politie overgeleverd, die het in het Kanaal had opgepikt van een gezonken jacht. Het jacht was in Sout-Devon gesto len. De Dalai Lama. de naar India uitgeweken geestelijke leider van Tibet, is woensdag naar Nieuw Delhi gereisd, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met presi dent Prasad, premier Nehroe en de Indiase minister van Defensie, Menon. Deze laatste zal de In diase delegatie naar de algemene vergadering der Ver. Naties lei den. Men meent te weten dat de Dalai Lama aan Nehroe cn Me non inlichtingen heeft gevraagd over de procedure die gevolgd moet worden bij het indienen van de Tibetaanse kwestie bij de Ver. Naties. Een Reutcrbericht uit Havanna van 20 aug. meldde, dat Cuba een lening van 60 miljoen dollar had aanvaard van een Nederlandse maatschappij (The Continental Import and Export Company N.V. in Amsterdam). Woensdag heeft de directeur van deze maatschappij in Am sterdam aan dc pers meegedeeld, dat zijn vennootschap aan de re gering van Cuba via de Cu baanse Nationale Bank een credietvoorstel heeft overhandigd voor een bedrag van 60 miljoen dollars. De Cubaanse autoriteiten hebben inmiddels het voorstel aanvaard en bevestigd. Krach tens het gesloten contract krijgt de regering van Cuba hierdoor gelegenheid kapitaalgoederen tc kopen in landen van West-Euro pa, die zij tot dusver uitsluitend uit de Ver. Staten betrok. De communistisch-Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft gis teren op een ontvangst in de am bassade van Noord-Vietnam aan geboden ter gelegenheid van de Noordvietnamese nationale feest dag, verklaard dat de Chinese volksrepubliek nimmer grond gebied van andere staten heeft gesehonden, waaraan hij toe voegde: „En wij zullen ook nooit schending van ons gebied toe staan". Tsjen Ji noemde India niet bij name. doch waarnemers menen dat zijn verklaring slaat op de recente Indisch-Chinese grens incidenten. Het was de eerste openbare verklaring van een Chinese gezagsdrager op de in cidenten sinds Nehroe's verleden week in de Indische volksver tegenwoordiging afgelegde ver klaring, dat communistisch- Chi nese troepen de Indische grens hadden overschreden en zich van een buitenpost op Indisch gebied hadden meester gemaakt. De Chinese minister verklaar de dat de Chinese volksrepubliek altijd het standpunt heeft inge nomen, dat internationale ge schillen door vreedzame onder- In het afgelopen jaar kwam tachtig procent van de 29,5 mil joen buitenlanders, die over de Oostenrijkse grens kwam, per auto. Radio-Moskou verklaarde gis teren in een commentaar op de te Londen door president Eisen hower en de Britse premier Mac Millan gevoerde besprekingen en het gesprek der beide staatslie den voor de televisie, dat de Sow. jet-Unie „elke reden heeft om aan te nemen dat hiermede het belangrijkste doel. namelijk de noodzaak tot verzekering van de wereldvrede, werd nagestreefd". ..De besprekingen hebben aan getoond dat er inderdaad rede nen bestaan om aan te nemen, dat de uitwisseling van bezoe ken tussen Chroesjtsjef en Eisenhower het ijs van de koude oorlog zullen doen smelten", al dus de commentator, die hieraan toevoegde: „Men kan de verkla ring van de president betreffen de zijn bereidheid om bij te dra gen aan wegneming van de in ternationale spanning slechts verwelkomen. Hetzelfde geldt voor de wijze waarop de heer Eisenhower dit wil bereiken, na melijk meer contact en uitwisse lingen tussen de landen op elk gebied en uitbreiding van de in ternationale handel. De verklaring van de president vormt een goede basis voor een vruchtbare meningsuitwisseling tussen hem en premier Chroesjt sjef gedurende de komende we derzijdse bezoeken", aldus radio- Moskou. De commentator vestigde ook de aandacht van zijn luisteraars op de bereidheid, die de deel nemers aan de Londense bespre kingen volgens persberichten hebben getoond tot het openen van ontwapeningsbespi-ekingen met de Sowjet-Unie, dit in een poging tot beëindiging van de bewapeningswedloop. handelingen uit de weg moeten worden geruimd. „Wij zijn voor standers van een vreedzaam naast elkander bestaan van en vredelievende wedijver tussen landen met uiteenlopende maat schappelijke stelsels. Dit grote richtsnoer voor onze buitenland se politiek kan nimmer door ge ruchten of lasteringen teniet worden gedaan", aldus Tsjen Ji. Voordat hij deze verklaring af legde had de communistisch- Chinise minister van Buitenland se Zaken de Verenigde Staten be schuldigd van het „aanstichten van een burgeroorlog" in Laos, hetgeen volgens hem een bedrei ging was van de veiligheid van communistisch-China en Noord- Vietnam. Afgelopen nacht, om kwart over twaalf is het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, liet s.s. „Rotterdam" van de Wil- liplniinakade te Rotterdam ver trokken om via Le Havre en Southampton naar New York te varen. Onder de ruim 1.400 pas sagiers bevindt zich Prinses Bea trix. In gezelschap van Prinses Irene cn Prins Bernhard arriveerde zij gisteravond omstreeks tien uur in de passagehal. Prinses Beatrix droeg een zachtgeel complet met een klein zwart hoedje. De gehele avond was het in de passagehal een komen van de zich inschepende reizigers en een gaan van de wegbrengers. Onze Kroonprinses wordt ver gezeld door jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van de Koningin, luitenant ter zee eerste klasse W. W. Kuyck. adjudant van Prins Bernhard, en mevrouw mr. M. ScholtensMeurs, particulier secretaresse van de Prinses. De beide hoofddirecteuren van de rederij, de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm, begroetten de Prinsessen in de hal, waarna het gezelschap zich aan boord van de „Rotter dam" begaf. Hier was het gezag voerder C. Bouman, tevens com- De bevelhebber van het Lao- tiaanse leger, generaal Ouan Rattikone, heeft woensdag in 'n vraaggesprek gezegd, dat een leger van naar schatting 3500 man Noordvietnamese troepen en opstandelingen van de (commu nistische) Pathet Lao, dat naar het zuiden oprukte in de noord oostelijke provincie Sam Neua, waarschijnlijk naar het westen zal zwenken om de plaats Sam Neua te veroveren. Volgens de generaal hebben de communisten vijf legerposten langs de rivit: Ue Ma, bij de Noordvietnamese grens, bezet. Het totaal aantal communisten dat in verschillende delen van Laos vecht schat de generaal op grond van zijn gegevens op 6500 man. Bij hun aanval op de Laotiaan- se sterkte te Muong Hat werden de communistische troepen ge dekt door artillerievuur vanuit Ban Dan bij Yieng Khouang in Noord-Vietnam. Houwitzers met een dracht van 12 km werden gebruikt om het bolwerk, dat slechts 9 km van de grens ligt, te beschieten, aldus de bevelheb ber van het Laotiaanse leger. Cambodjanen uit het gehele land, zowel burgers als militai ren, hebben woensdag de koning en koningin van Cambodja in een massale betoging buiten het pa leis te Pnompenh toegejuicht. Koning Norodom Foeramarit en koningin Kossamak Nearikeak verschenen op het balkon van het paleis met hun zoon. premier prins Sihanoek, om het huldebe toon in ontvangst te nemen. De koning en koningin zijn maandag op het nippertje aan de dood ontsnapt toen een bom in een pakje waarop stond „van een vriend in Hongkong" ontplofte terwijl het pakje door prins Vak- rivan, waarnemend chef van het protocol, werd opengemaakt. De prins en een lakei verloren het leven. De Cambodjaanse politie zegt De Amerikaanse minister van justitie, W. P. Rogers, heeft giste ren in zijn jaarlijks rapport be kendgemaakt, dat in 1958 in de Ver. Staten elke 64,2 minuut een moord is gepleegd, elke 46,6 se conde eon inbraak en elke 36,1 minuut een aanranding. Volgens het rapport is het aan tal misdrijven in 1958 met 9,3 °.n gestegen in vergelijking met 1957. Het aantal zeer ernstige strafbare overtredingen bedroeg in 1958 1.553.922 en in 1957 1.442.285. Rogers constateert, dat de mis daad vijf keer zo snel toegeno men is als de bevolking. Op elke 100 personen tegen wie een ver volging werd ingesteld werden er 67 veroordeeld. 12,1 ",'o van alle arrestanten waren jongelieden onder de 18 jaar. Maar van het totaal aantal gearresteerden we gens autodiefstal was het percen tage jongeren 64,1 °/o, wegens in braak 49,9 o, wegens diefstal 48,5 °/o, wegens heling 30,9 °/o en wegens roof 22.8 "'o. over zeer duidelijke aanwijzingen te beschikken omtrent degenen die de bomaanslag hebben be raamd. Een speciale veiligheidsagent bij het bureau van de premier had een brief d.d. 9 augustus ont vangen waarin hem werd aange raden de dienst te verlaten „daar wji óp het punt staan hem en zijn hele gezin uit de weg te ruimen". De brief was ondertekend door „de vrije Cambodjaanse bewe ging", een in Thailand gevestigde organisatie die onder leiding zou staan van een zekere Son Ngoc Thanh. Volgens een mededeling van de Cambodjaanse regering heeft een Chinees, zondag aan de woning van prins Vakrivan twee pakjes afgegeven, een voor de prins en een voor de koningin. modore van de H. A. L.-vloot, die beide Prinsessen verwelkomde. Vervolgens begeleidden de hoofd directeuren de hoge gasten naar de hutten 196 en 198. die ge durende de overtocht onze Kroonprinses gastvrijheid zullen bieden. Een der hutten dient als slaapvertrek, terwijl de ander is ingericht als woonvertrek. Mr. J. A. M. Luns, onze minis ter van Buitenlandse Zaken, zal de reis eveneens meemaken, doch hij zal zich pas in Le Havre in schepen. Onder de passagiers be vinden zich uiteraard directie en commissarissen van de H. A. L., de twee directeuren van de Rot- terdamscho Droogdok Mij, de werf die het schip bouwde, en de president-directeur van „De Schelde" uit Vlissingen, welke werf de machine-installatie maakte. Daarnaast verrfieldt de passagierslijst de namen van lal van vooraanstaande Nederland se, Britse en Amerikaanse zaken lieden. terwijl we onder de toe- ristenkiaspassagiers de naam Georgette Hagedoorn, de voor drachtskunstenares, tegenkwa men. Prinses Irene heeft drie kwar tier tijd genomen om het sohip op haar gemak te bezichtigen. De heer De Monchy begeleidde de Prinsessen op hun tocht over de „Rotterdam", nadat Prins Bern hard reeds in de hutten van Prin ses Beatrix, waar 8 bloemstukken waren geplaatst, afscheid had ge nomen van zijn dochter. De Prins vertrok omstreeks kwart over tien en Prinses Irene te kwart over elf. Ook woensdagavond is het in Calcutta onrustig geweest. De politie heeft weer geschoten op betogers, die met stenen gooi den en vernielingen aanricht ten. Het aantal doden ais ge volg van de schemutselingen van dinsdag is tot negen geste gen. In regeringskringen in Bonn is men zeer teleurgesteld over de koele reactie die uit Polen is ge komen op de volgens Westduit se opvattingen verzoenende rede die bondskanselier Adenauer deze week heeft uitgesproken aan de vooravond van de herdenking van de inval in Polen in 1939. Premier Cyrankiewicz verklaar de dinsdag dat Adenauer „kroko. dilletranen" stond te huilen. Men verklaarde woensdag in Bonn, dat men wel geen Pools enthousiasme had verwacht, doch dat men wel had gedacht dat Adenauers verklaringen be schouwd zouden gorden als co" eerste poging om ccn beter poli tiek klimaat tussen de bonds republiek en Polen te scheppen. Men bestreed krachtig de Poolse beschuldiging dat Adenauer een wig tussen de Sowjet-Unie en Polen had willen drijven. Overigens voegt men in de re geringskringen hier aan toe. dat de bondsrepubliek toch op de in geslagen weg zal voortgaan, ook al kon men niet zeggen wat voor initiatieven Bonn zou nemen. •k Een onverwachte koudegolf hectf dinsdag het grootste deel van Natal en het oostelijke deel van dc Kaapprovincie getroffen. Een vrouw kwam om het leven. Boerderijen aan de voet van het Drakengebergte werden door een zware sneeuwval geïsoleerd. Vele wegen zijn onbegaanbaar. OOSTELIJKE WIND. Het K. N. M. I. deelt mede: Het gebied van hoge lucht druk hoven de Noordzee, dat het weer in West-Europa be paalt, verandert weinig van plaats. In Zuid-Frankrijk daalde de luchtdruk geleidelijk, waar door de luehtdrukverschillen bo ven het continent groter werden en de wind wat in kracht toe nam. Met de oostelijke wind wordt droge lucht aangevoerd en bij zonnig weer liepen de mid- dagtemperaturen op tot 20 a 22 graden. Tussen IJsland en Groenland bevindt zich een opvullende de pressie, waarvan het bijbehoren de koufront tot dicht bij Ierland is doorgedrongen. Een andere VMJDAG 4 SEPTEMBER Breskens Temeuzèn Hansweert Walsoorden v.m. 2.29 3:04 3.44 3.54 n.m. 2.42 3.17 3.57 4.07 depressie i iet kenmerken van een tropische cycloon, is ten wes. gevolg van de grote afstand waarop de depresse-activiteit zich afspeelt, komt er geen of weinig verandering in het weer beeld bij ons. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnig. Droog en zonnig weer. Matige, af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 5.53 19.25 6.18 19.25 4 5.54 19.23 7.32 19.52 5 5.56 19.21 S48 20.20 6 5.58 19.18 10.05 20.51 7 5.59 19.16 11.21 21.26

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1