Provinciaal nieuws Binu Record tarwe-oogst ondanks droogte KERKNIEUWS AGENDA Oranjeboom Kantongerecht Terneuzen Jacht tussen klip en rots CADZAND Nieuwe sortering voor uien De zomer van 1959: DROOG, ZONNIG EN WARM HENGSTDIJK. OVERSLAG. STOPPELDIJK. IJZENDIJKE ZAAMSLAG opnieuw met goud bekroond! DE RENTABILITEIT VAN DE LANDBOUW IN 1958-59 Th. Wechgel TARIEFSVERLAGING X.V. P. Z. E. M. VOOR INDUSTRIËLE GEBRUIKERS Het bestuur van de P. Z. E. M. heeft, gelet op de resultaten van de exploitatie in de eerste maan den van 1959 besloten, enkele faciliteiten te openen voor de industriële verbruikers, welke elektrische energie afnemen vol gens contract. De faciliteiten lei den tot een reële, zij het beschei den tariefsverlaging. De niet on belangrijke vermindering van in komsten, welke hieruit echter voor het bedrijf voortvloeit, moge tot de conclusie voeren, dat het provinciale bedrijf doet wat in zijn vermogen ligt om de voor waarden van levering binnen het raam van de mogelijkheden zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor bestaande én nieuw aan te trekken industrieën. De verlagingen zullen ook gel den voor hen, die door contrac ten aan een bepaald tarief ge bonden zijn, terwijl de gemeente Middelburg in staat zal worden gesteld, ze ook door te geven: aan de door haar bediende industrie. Het zou te ver voeren om hier een overzicht van de tariefver- lagingen te geven; zij liggen voor een groot deel op het gebied van verlaging van de brandstoftoe slag en zullen per circulaire aan de afnemers bekend worden ge maakt. Verlaging van tarieven voor huishoudelijk gebruik is ditmaal niet mogelijk, maar ook niet zó nodig, omdat zij voor goed ge ëlektrificeerde huishoudingen niet aan de hoge kant liggen. Ingebruikneming openbare kleuterschool Volgens een mededeling van bet uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten zal binnenkort in de Nederlandse staatscourant een ministeriële beschikking verschijnen welke wijziging zal brengen in de grootte-sortering voor uien. Dit als uitvloeisel van een door het U.C.B. belegde vergadering van deskundigen. De nieuwe sorteringen voor men zullen als volgt worden; picklers 2028 mm. Deze mo gen slechts worden aangeboden in klein-verpakking tot 5 kg. Verder zullen ook als picklers worden aangemerkt uien in de sortering 25—35 mm. Drielingen rijn uien met een doorsnede van 32—47 mm en gewone uien die met een doorsnede van 40 mm en opwaarts met een maximum- verschil tussen de grootste en kleinste ui per verpakkings-een- heid van 20 mm. Picklers van langwerpig fles- model zullen niet voor uitvoer in aanmerking komen. Aangenomen wordt dat deze wijziging van de sorteringsvoor schriften voor uien zal ingaan op 21 september a.s. "Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden ju ni, juli en augustus bedraagt te De Bilt 17,4 tegen 16,4 gra den Celsius normaal. Dit betekent dat deze zomer op twee na de warmste is van alle zomers tot dusver in deze eeuw, alleen de zomers van 1911 en 1947 waren nog warmer. Van .de 92 dagen, die de drie zomer maanden tellen, waren er 52 aan de warme kant, daarvan waren er U De Bilt 27 zomers (d.w.z. dat de temperatuur hoger kwam dan 25 graden) tegen 19 nor- maai Juni leverde hiervan 7, juli 11 en augustus 9 dagen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt in dit tijdvak T97 uuren tegen 615 normaal, Ket was op één na de zonnigste zomer tot dusver in deze eeuw. Uitsluitend in 1947 werd nog meer zonneschijn geregistreerd, namelijk 840 uren. De hoeveelheid regen bedroeg gemiddeld over het gehele land ongeveer 125 mm. zoals uit een voorlopige berekening blijkt terwijl de normale hoeveelheid 301 mm. bedraagt. Tot nu toe in deze eeuw waren de drie zo mermaanden van 1911, 1921 en 1949 iroger geweest. In De Bilt aegende het gedurende in totaal 77 uren tegen 100 uren nor maal. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Op het drietal, waaruit een beroep naar Amsterdam zal worden uitgebracht, zijn ge plaatst: Ds. J. P. Kenning te Enschedé; ds. S. A. Vis te Aar denburg en ds. F. van der Meu ten te Ternaard. WOENSDAG TERNEUZEN: 8 uur: ditz". 2 SEPTEMBER. Luxor-Theater, Ontvluchting uit Col- DONDERBAG 3 SEPTEMBER TERNEUZEN: Café „Du Com merce", 2 uur: Openbare ver koping van een huis met erf aan de Vlooswijkstraat 60. De inspectrice van het kleuter onderwijs mej. A. E. G. van Waesberge heeft dinsdagmiddag de nieuwe kleuterschool van de stichting „Neutrale kleuterschool te Cadzand" officieel geopend door het hijsen van de vaderland se driekleur in de op het voor plein van de kleuterschool staan de mast. Voor deze plechtigheid was een talrijk gezelschap bijeengekomen in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school, waarin sedert de oprichting van de kleu terschool, nu 10 jaar geleden, het kleuteronderwijs werd gegeven. De voorzitter van de stichting, de heer P. A. Vermeulen, verwel komde de inspectrice van het kleuteronderwijs, het bestuur van Volksonderwijs te Cadzand, het dagelijks bestuur der gemeente, de leden van de gemeenteraad en vele andere belangstellenden. Nadat verversingen waren rondgediend begaf het gezelschap zich naar het terrein van de aan de Prinsenstraat staande kleu terschool, waar de inspectrice mej. Van Waesberge de symbo lische opening van het gebouw verrichtte en haar door de 5-jari- ge Ella Platschorre als aanden ken een vaantje met het wapen van Cadzand werd aangeboden, dat dienst kan doen als presse- papier. Hierna bezocht het gezelschap de nieuwe in vol bedrijf zijnde kleuterschool, waar de 25 kleu ters van 3% jaar wel wat ver wonderd waren over deze invasie. De kinderen werden onthaald op cake en limonade. Na de bezichtiging begaf het gezelschap zich wederom naar het gymnastieklokaal der open bare lagere schooi, waar de voor zitter van de Stichting, de heer Vermeulen, in een algemeen over zicht de geschiedenis van de kleu terschool releveerde. Met grote dankbaarheid herin nerde hij er aan dat de afdeling Drachten van het: Roode Kruis de gehele inrichting van de kleu terschool op haar schouders nam. Verder dankte hij het ge meentebestuur en de insp>ectrice van het kleuteronderwijs voor de grote steun aan de stichting ver leend. Mej. Van Waesberge sprak haar voldoening uit over de tot standkoming van dit gebouw, dat behoort tot een der meest moderne kleuterscholen. Burgemeester Leenhouts com plimenteerde het bestuur van de Stichting en verheugde zich er over dat de gemeente Cadzand dit mooie schoolgebouw bezit. Verder werd nog het woord ge voerd door mej,. A. Swierstra, als vertegenwoordigster van de afd. Drachten van het Nederlandse Roode Kruis, de schoolarts dokter Timmers, de heren J. Risseeuw en I. van Nieuwenhuize, voorzit ter van de afdeling Cadzand van Volksonderwijs, en mej. J. van der Weel, de hoofdleidster van de kleuterschool. Door het bestuur van de plaat selijke afd. van Volksonderwijs werd een schilderij, een jongens kopje voorstellend, aangeboden, de architect van de kleuterschool bood een schoolbel aan en mej. Swierstra een leuke pop. Tenslotte werden de hoofdleid ster van de kleuterschool, mej. Van der Weel, bloemen aangebo den. Onder het genot van een ver versing bleef, na het officieel ge deelte, het gezelschap nog enige tijd bijeen. Kermis. De kermisdagen zijn in de beste stemming verlopen. Ker- mis-exploitanten en café-hou ders kregen heel wat bezoek te verwerken en ook de schietin gen, gaaibolling en volksspelen trokken veel belangstelling. De kermismaandag werd traditie getrouw begonnen met een H. Mis voor de overleden pa rochianen. Samenvoeging grenskantoren tc Roodesluis. Op 13 april 1948 werd te 's-Gra- venhage tusen Nederland en Bel gië een verdrag gesloten nopens de samenvoeging van douane behandeling aan de Nederlands- Belgische grens. Op grond van dit verdrag is onder meer als internationaal douanekantoor voor het wegver keer aangewezen het grenskan- toor Roodesluis, op Nederlands grondgebied, dat zal worden ge noemd „RoodesluisMoerbeke' Dinsdag 1 september 1959 heeft deze samenvoeging plaats gevon den. Van Belgische zijde was hierbij aanwezig de controleur der Douanen en Accijnzen te Lo keren, de heer O. V. Herzele, van Nederlandse zijde het waar- nemend-hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen, de heer C. G. Zeg- waart. Deze samenvoeging brengt geen verruiming mee van de ge vallen waarin vervoer van goede ren langs dit kantoor is toegela ten. Zij heelt alleen tot gevolg, dat thans op één inplaats van op twee kantoren de douane-forma liteiten kunnen worden vervuld. Zangvereniging De R.K. gemengde zangver eniging, die onlangs werd opge richt, gaat deze week met de re petities beginnen. Het koor, dat 46 leden telt, staat onder lei ding van de heer Joh. Vernim- men. Men zal in eerste instan tie een programma voor Kerst mis in studie nemen. „Flandria" voor de radio. De accordeonvereniging „Flan dria" alhier, die vorig seizoen voor diverse Omroepverenigin gen optrad, heeft wederom een uitnodiging van de A.V.R.O. ont vangen. Men zal dus zeer bin nenkort dit bekende orkest on der leiding van de heer J. An- tonisse weer in de huiskamer kunnen beluisteren. Afscheid Hoofd O. L. school. Maandagavond vond in de openbare lagere school het af scheid plaats van het hoofd der school, de heer Iz. Vercruijsse, wegens zijn benoeming tot on derwijzer aan de Ulo-school te Soest. Met de oudercommissie en ouders der kinderen, was burgemeester Fieq en wethouder A. Termote aanwezig. De voorzitster der oudercom missie, mevr. N. Verplanke Riemens, drukte haar spijt uit over dit heengaan en bracht de scheidende dank voor het zeer vele werk dat hij in en buiten de school had verricht. Ook aan mevr. Vercruijsse bracht zij dank voor de zeer prettige om gang en het vele dat zij voor de kinderen heeft gedaan. Als herinnering bood zij een geschenk aan. Marijke Schilders dankte na mens de kinderen voor het ge noten onderwijs en liet deze dank vergezeld gaan van een lectuurbak. Burgemeester Ficq sprak zeer waarderend over het werk als hoofd der school, en tevens voor het vele dat hij buiten schooltijd voor de gemeenschap, samen met mevr. Vercruijsse heeft gedaan, en wees er op dat het college hem ongaarne ziet vertrekken. De heer A. Dikkenberg, on derwijzer aan de school, dankte voor de zeer prettige samenwer king en mevr. Vercruijsse voor al ,-yoor de vele kopjes koffie, i Ds: Evert d:.nkte beiden voor hetgeen zij voor de kerkelijke gemeenschap hebben gedaan. De heer Vercruijsse dankte tenslotte alle sprekers voor de hartelijke woorden tot hem en zijn echtgenote gesproken en de oudercommissie voor de pretti ge samenwerking. Het verheug de hem zeer dat ook de burge meester, wethouder Termote en de gemeentesecretaris bij dit af scheid aanwezig zijn, omdat hieruit blijkt dat de verstand houding zo goed was. Vooral bracht hij dank aan wethouder Termote, die in de tijd dat hij wnd. burgemeester was, zo'n grote steun heeft verleend aan de verbetering, van het interieur der school. Met een handdruk namen al len afscheid. Koninklijke onderscheiding Maandagavond werd ter ge legenheid van de jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina door het muziekgezelschap „De Vol harding" een muzikale wandeling door het dorp gemaakt. Na de afmars werd op het Plein voor het gemeentehuis, waar zich burgemeester Trimpe en de gemeentesecretaris de heer Kusee op het bordes bevon den, het Wilhelmus gespeeld. (Advertentie.) VOOR het oogstjaar 1959 wordt, op grond van de voorlopige oogst- raming, een totale produktie van inlandse tarwe verwacht van meer dan 500.000 ton. Dat Is, niettegenstaande de droogte geduren de dit oogstjaar, een grotere proil uk tic dan tot dusverre in Neder land is voorgekomen (de oogst 1934 was met circa 495.000 torf tot dusverre het maximum). Er moet dan ook rekening mee laatste rrioeilijk te realiseren zal worden gehouden, zo schrijft het dagelijks bestuur van het pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten in een nota aan het bestuur, dat een hoeveelheid in landse tarwe van 450.000 tot 475.000 ton voor consumptie- en veevoederdoeleinden bestemd zal moeten worden. Bij de huidige regeling moet dat niet mogelijk worden geacht, tenzij een abso luut verbod tot import van tarwe voor veevoederdoeleinden zou af gekondigd worden. Aangezien dit mm DS3D| zijn, is Glus thans de noodzaak aanwezig in de consumptie-sector een grotere hoeveelheid tarwe te bestemmen. Het dagelijks bestuur stelt daar om o.m. het volgende voor: Verhoging van de verplichte bijmenging van inlandse tarwe in meel en bloem tot veertig pro cent met ingang van 13 december 1959. Kwantitatief betekent dit ongeveer - hetzelfde als een ver plichte bijmenging van 38 pro cent over- het gehele oogstjaar. Door de spaarregeling kunnen de bereiders van meel en bloem reeds vóór 13 december een gro tere hoeveelheid inlandse tarwe verwerken, die na die datum in mindering wordt gebracht op de verplicht te verwerken hoeveel- I heid. Ken verhoging van de mee! olgens est! tweede rapport van het landbouw-economisch insti- ^«Wijzen. al* gevolg van tuut over de rentabiliteit van de hoftors verplichte bijmenging", landbouw zijn in het boekjaar behoeft da:i, naar de mening van 1958/'59 zowel kosten als opbreng het dagelijks bestuur, niet eerder Hierna verzocht de burgemees ter het werkend lid van „De Vol harding" de heer H. W. Houg op het bordes te komen. Hij compli menteerde de heer Houg met zijn gouden jubileum als werkend lid van „De Volharding", welke pres tatie zowel door het gemeentebe stuur als door het bestuur en het muziekcorps op hoge prijs werd gesteld Tot grote verbazing van de heer Houg deelde de burgemees ter daarop mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te verlenen de zilveren ere-medaille verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau. Nadat de burgemeester deze koninklijke onderscheiding op de borst van de heer Houg had ge speld, feliciteerde hij hem en sprak de hoop uit, dat hij nog tal van jaren als werkend lid van het plaatselijk muziekgezelschap de klarinet zal bespelen. De heer Houg dankte hierop H. M. de Koningin voor deze on derscheiding en tevens de burge meester voor de uitreiking hier van. Nadat het muziekgezelschap nog een jubelmars had laten ho ren, werd een. rondgang door het dorp gemaakt, welke veel belang stelling trok. Vakexamen Bij het dezer dagen te Bergen op Zoom gehouden vakexamen slaagde onze dorpsgenoot de heer J. Risseeuw, die vorig jaar reeds slaagde voor het diploma banket bakker voor het patroonsdiploma bakker. 0 De Lontfense politie heeft zaterdagavond bij een brand in een flat in de Londense voorstad Balham de stoffelijke overschot ten van twee oude vrouwen ge vonden. Volgens de politie waren beide op beestachtige wijze ver moord. De moordenaar had ge tracht de lijken te vernietigen door het huis in brand te- steken. sten wederon: gestegen. De nettoresultaten op de weide- bedrijven zijn iets verbeterd. In de groepen akkerbouwbedrijven in Westelijk Nederland waren de uitkomsten aanmerkelijk beter dan in het voorafgaande jaar. Óp de gemengde bedrijven en op de akkerbouwbedrijven in Noord- Nederland daarentegen was hef netto-overschot lager. Bij de berekening van de kos ten is geen vergoeding opgeno men voor de bedrijfsleiding. Op deze grondslag bedroegen de op brengsten per 100,— kosten vol gens de voorlopige cijfers in 1958/ '59' bij de akkerbouwbedrijven 110,(v. j. 109,bij de wei- debedrijven 109,(v. j. even eens 109,en bij de gemengde bedrijifen ƒ100,— (v. j. ƒ102,—). De ontwikkeling van de be- drijfsuR&omsterï in 1958/'59 wordt in hoofdzaak gekenmerkt door de volgende punten. De arbeidskosten per ha namen per l-5-'5b= met 6 pet. toe. De prijzen van krachtvoer la- g -n in 1958 '59 hoger dan in 1957/ 'ÓS, terwijl het krachtvoederver- bruik per koe ongeveer op het zelfde niveau bleef. De ruwvoer- kosten per koe waren, dit jaar aanzienlijk lager dan het voor gaande jaar. Het totaal van de overige kos- tenbestanddelem vertoonde over de gehele lijn een lichte stijging. De geldopbrengst van consump tie-aardappelen1 en suikerbieten lag door de betere prijzen hoger dan gemiddeld, daarentegen van verschillende granen door lage kg-opbrengsten per ha lager dan gemiddeld. De melkopbrengst in guldens per koe is in alle groepen weidt— en gemengde bedrijven lager ge weest door een lagere melkprijs. De vleesproduktie van rsiidvee was echter ca. 12 pet. hoger per koe dan het voorgaande jaar. De uitkomsten van de varkens houderij waren dit jaar zeer gun stig, die van de pluimveehouderij slecht tengevolge van dé- lage eierprijs. in tc gaan dan omstreeks de jaarswisseling-. Door deze wijziging zal de ver plicht te verwerken hoeveelheid inlandse tarwe worden verhoogd van circa 350.000 ton tot circa 390.000 ton. De hoeveelheid inlandse tarwe, welke boven de verplichte bij menging wordt verwerkt en waarvoor een vergoeding wordt verleend voor het verschil tussen de prijs van inlandse tarwe en de wereldmarktprijs van zachte tarwe, is thans beperkt tot 30 procent van de tarwe, die wordt vermalen voor Zeeuwse bloem en ongebuild tarwemeel. Voorgesteld wordt die beper- king per 13 december 1959 te I doen vervallen en in de vergoe dingsregeling enkele wijzigingen aan te brengen, waardoor de bo ven de verplichte bijmenging te verwerken hoeveelheid inlandse tarwe voor ongebuild en Zeeuw se bloem dit oogstjaar zou kun nen stijgen van circa 25.000 ton tot circa 35.000 ton. Door de verhoging van de ver plichte bijmenging en de wijzi ging der vergoedingsregeling zou dus in totaal circa 50.000 ton in landse tarwe extra in de con sumptie een bestemming vinden. Verder zou dan nog 25.000 tot 50.000 ton inlandse tarwe voor I veevoederdoeleinden moeten wor- den bestemd, waarvoor de thans van kracht zijnde denaturalie- regeling zou moeten worden ge handhaafd, aldus liet dagelijks beStuur van het produktschap. Reizigers, die zich maandag in een station van de Parijse on dergrondse bevonden zijn in pa- niek gevlucht toen er schoten in het station klonken en een Alt rijn gewond bleef liggen. Zitting van 1 september 1959. Bij de opening van de zitting deed de jrantonrechter mr. v, d. Belt schriftelijk uitspraak in de zaak tégen L. H. L. te Goes, die op 2(1- maart met zijn auto, ko mende qit de Tramstraat te Sas van Gsnt, het verkeer over de Westkadè niet had vrijgelaten. In de..vorige zitting werd 35 boete geëist. Het schriftelijk vonnis luidde conform', de eis. C. D., vrachtrijder te Kortrijk (BJ, heeft te Sas van Gent op 7 april, rijdende over de Westkade, zonder enige noodzaak een tegen een hek geparkeerde fiets stuk gereden. De schade aan de fiets is inmiddels vergoed. Bij verstek werd hij overeen komstig de eis veroordeeld tot 15 of 3 dagen. G. J. V. te Terneuzen heeft op 4 augustus met zijn auto op de Provinciale weg gereden over een gedeelte weg, dat wegens herstelwerkzaamheden was afge sloten. - Eis 15 of 3 dagen. Uitspraak 10 of 2 dagen. A. F. de S. te Westdorpe, reed op 7 augustus in. Terneuzen met door de politie. „Toen wist l zijn fiets door de Noordstraat in een verboden rijrichting. Hoewel De S. zegt de verkeers borden niet te hebben gezien, eiste de officier van Justitie, mr. Lebret, 5 of 1 dag. De S. verzocht om met een waarschuwing te willen volstaan, maar de kantonrechter vond een boete van 5 een zeer juiste waarschuwing. J. J. K., fabrieksarbeider te Drie- DORNFORD YATES 8) (Nadruk verboden.) De man rechts van haar be gon te praten de man met de gruwelijke ogen. Zijn stem klonk zonderling welwillend. „Je moet hem niet in de rede vallen, Formosa. We hebben nu gehoord, wat hij niet gelooft: laten we ook eens horen wat hij wel gelooft." Ik streek de champagne van mijn gezicht. Ga" door, jongeman," zei hij met slepende stem. „Ik ben er van overtuigd, dat Formosa in haar hart „Laat mij er buiten," snauw de Formosa. „Ik zou graag willen weten wat hij gelooft dat aardige vriendje van je." De situatie werd ondraaglijk maar niets ter wereld had mij er nog toe kunnen bewegen Katharine in de steek te laten. Het was duidelijk dat zij slechts een rol speelde; er moest iets ontzettends met haar aan de hand zijn. Ik was ervan over tuigd, dat zij doodsbang was voor de man die rechts van haar zat. Ik wendde mij tot haar, als of zij helemaal alleen aan die tafel zat. „Ik ga nu naar mijn plaats terug," zei ik. „Misschien kun je straks. Daarop boog ik even en draai de mij om. Toen ik de tafel waarvan ik was opgestaan weer had bereikt merkte" ik pas dat het orkest niet meer speelde en dat alle aanwezigen in het café een ge spannen zwijgen in acht namen. De sfeer was geladen. Ik had mij nog nooit zo weinig zeker van mijzelf gevoeld. Mijn bier stond voor mij klaar, maar mijn hand trilde zo hevig, dat ik het niet naar mijn mond durfde brengen. In plaats daarvan nam ik een sigaret Ik zag dat Katharine opstond, ik zag ook, dat haar tanden zich in haar onderlip vastbe ten. Een ogenblik dacht ik dat se naar mij toekwamhaar be geleiders waren blijkbaar van dezelfde mening, de man links van haar stond tenminste haas tig op, alsof hij haar wilde te genhouden. Toen ik eveneens opstond bleef hij staan waar hij stond; Katharine begaf zich niet naar mijn tafel, maar liep haastig de gewelfde ingang van het damestoilet binnen. Ze schoof de gordijnen, die er voor hingen, opzij en even later was ze onzichtbaar geworden. Ik ging dadelijk weer zitten en hij begaf zich ook weer naar zijn plaats; maar nu draaide hij een slag om, zodat hij de gordijnen, waardoor Katharine weer naar buiten moest komen, in het oog kon houden. Op dat ogenblik begon het orkest tot mijn opluchting weer te spelen en ik hoorde de gas ten schuifelen en kuchen, een teken, dat de spanning verbro ken w.as. Terwijl ik mijn sigaret aan stak zag ik een man naar de tafel toelopen, waarvan Katha rine was opgestaan. Hoewel het mij niet was opgevallen, dat hij een seintje had gekregen, bleek uit alles, dat hij door de inan, die rechts van haar had geze ten, was geroepen. Hij bleef al thans naast diens stoel staan als een ondergeschikte, die men binnen had laten komen en die nu wachtte op de opdracht, die hem gegeven zou worden. De ander zei iets over rijn schouder en daarop keek zijn trawant, ogenblikkelijk in mijn richting,- zodat het geen twijfel leed of ik was het onderwerp van hun gesprek. Ik wil éérlijk bekennen, dat dit mij allerminst op mijn ge mak stelde; het was een fors gebouwde knaap en hij had een misdadig uiterlijk. Overigens stond ik er machteloos tegen over; ik moest toekijken, terwijl hij zijn baas verliet en naar een plaats vlak bij de buitendeur liep. Ik zag een meisje veelbete- kend naar haar metgezel kijken, toen hij voorbijkwam. Daarna kneep ze. haar lippen stijf op een. Ik geloof dat elke blik in dat café gericht was op de gordij nen, die de ingang van hel da mestoilet verborgen. Op een ge- geven moment zou Katharine daar weer te voorschijn moeten komenen als ze kwam zou er 1 iets gebeuren iets zeer onge woons. Kortom, alles wees er cp, dat er moeilijkheden op til waren. wegen, reed op 8 augustus met zijn bromfiets door de Prins Hendrikstraat te Axel, Hij stopte niet voor een stopstreep en liet ook het verkeer niet, vrij voor een wielrijdster die over de Kerkdreef reed. K, zeide, dat hij nogal nerveus was, daar hij voor 't eerst op een bromfiets reed. Eis 15 voor niet stoppen en 5 voor het verkeer niet vrij laten. Uitspraak 10 of 2 dagen en 5 of 1 dag. C. H. G., landbouwer te 's-Gra- venpolder, moest zich verant woorden omdat hij op 24 mei te Hontenisse op de weg naar Hulst rijdend, bij het inhalen van an dere motorrijtuigen daarna zo veel snelheid minderde dat het verkeer in gevaar kwam. G. was van zijn schuld moei lijk te overtuigen en wees er op. dat in het proces-verbaal enkele woorden niet precies zijn weer gegeven. Hij verzocht zijn mede- inzittende, die aanwezig was, te horen.. Aan dit verzoek werd vol daan. Bij, het verhoor merkte de kan tonrechter op, dat getuige nu meer weet dan bij het verhoor Het speet mij hoe langer hoe meer dat ik alleen was. Ik. weet mijn vuisten uitstekend te ge bruiken en is beschik over een behoorlijke dosis kracht, maar ik was er vast van overtuigd, dat iedereen in het café tegen mij was, alleen al omdat men die ontzettende man met zijn gloeiende ogen niet durfde dwarsbomen. Ik zou mij heel wat beter hebben gevoeld, wan neer er tenminste iemand aan mijn Sant had gestaan. Er was nog iets, dat mij speet. En dat was, dat het pleintje, wuai'aan het café stond, hele maal aan het einde van een lange, schaars verlichte, dood lopende straat lag, waar geen verkeer was. Opeens, gingen alle lichten in het café uit, zonder de geringste waarschuwing. Het was een ogenblik, dat mij altijd is bijgebleven. De wals, die het orkest op discrete wijze ten gehore bracht, werd met een krijsende disso nant besloten, en het rumoer om mij heen deed mij veronder stellen, dat alle gasten waren opgesprongen. Ik zelf sprong tenminste ogenblikkelijk op, ik begreep dadelijk, dat die lam pen met een bepaald doel wa ren uitgegaan, namelijk om de tegenpartij in staat te stellen mij in handen te krijgen, nog j eer ik iets had kunnen onder nemen. Ik wilde juist wegslui pen om te proberen mij tegen de muur op te stellen, toen een I hand zich stevig om mijn pols [sloot en ik Katharine hoorde fluisteren ,,Kom mee." (Wordt vervolgd.) niets sn nu weet U plotseling alles". De door getuige gegeven ant woorden zijn voor de officier aan leiding om de zaak voor een na dec onderzoek aan te houden tot de zitting van 6 oktober a.s. R.. C. G. te Terneuzen had op 22. juni te Clinge in de bebouwde kom met zijn auto de maximum snelheid ver overschreden. Eis 50 of 10 dagen. Uit spraak. 40 of 8 dagen. J. A: M_ St., landbouwer te Hontenisse, heeft op 5 juni te Hulst, rij.dende met zijn auto, bij het veranderen van richting vtan de Grote Markt naar de Steenstraat het verkeer niet vrij gelaten voor een hem tegemoet komende bromfietsberijder. Eis 35 of 7 dagen. St. merkte op dat het beter zou zijn als daar vluchtheuvels aan gebracht werden. De kantonrechter merkte op: „U kunt dit onder de aandactit van het gemeentebestuur van Hulst brengen." Uitspraak conform de eis. P. P. de S., timmerman tp| Westdorpe, reed op 20 maart mf zijn brommer in de St. Janstraa l te Zuiddorpe. Hij stopte nit I voor een stopbord dat de weg va: I de kom afscheidde. Ook tiee; I hij het verkeer voor een nadere: I de auto niet vrijgelaten. Er ontstond een aanrijdinfl welke veel schade voor bei^l partijen meebracht. De schad'l is wel geregeld maar ter afdoe I ning van de strafzaak kreeg ve l dachte 20 of 4 dagen. De 6>l was 25 of 5 dagen. E. P. J. G., veehandelaar "1 Sas van Gent, reed op 24 ji®[ met zijn veewagen uit een up van het erf van de landbouw® I Neijt bij de Westdam. De vtt wagen botste daarbij tegen v'r I aldaar geparkeerd staand Volks wagenbusje. Fis en uitspr. ƒ10 of 2 Dezelfde G. moest zich verantwoorden omdat hij juni met zijn vrachtauto vaT de brug te Sluiskil in een R had gereden en daarbij zijrpv bill eis zodat heid zodanig had geregeld, hij niet tijdig kon afremmen het stoppen van een vóór^^.J rijdende Volkswagen, er tegenaan reed. Eis 20 of 4 dagen. Uitspraa*| 15 of 3 dagen. C. B., fabrieksarbeider tc Ay. heeft een radio in de woning >1 had zonder geldige luistere gunning. Eis 12 of 3 dagen. UitspD 10 of 2 dagen. AFWEZ! |;Dr. SCt van 5 Um 20 s Voor spoedgevall Dr. Aarts, Tel. K Dr. Kiusernan, 2851 en K 1157- Geen spreekuren Sluiski AFWEZ 3, 4 en 5 sepi H. Hofstee nee (tel. 01154—345 van 89 BATLLE O IJVLNGDOl KANSAS Cl TIGER LIPSTICK MARINA A BIG HUT WATERIXX GEREPA De 17-jarige ger uit Delft, vorige week doe ris van politie zocht, is in Zui getroffen. Dcx van de Nederl Marseille is zij zet naar Parijs, de familie is a JONGETJE DO De landbouwi in de Noord toen hij maa: meiken, zijn Huibrecht dooc aan. Aangenor het kind een de wei lopend kregen. DODELIJK De 37-jarige VeeningenGo Zuidhoek te maandagavond ziekenhuis na geval overleden op de bromfiet: genoot. Toen h seling op de C naar links ging reden door eei vrouw moest n basisfractuur men. De man wond aan he werd naar het vervoerd. SPOO BRANDKAS De politie var geslaagd de au waarvan gebrui het vervoer van uit het kantoi tranfwegen te Velp, zoals aa vermeld), is or werd te Amers fen en is in bes De brandkas 6000 eigendon wegen, buiten: voor de kleini van de G. T. W van een loterij] het kantoorper 200 van de ging. Een vermoede daders leidt na: steden. De diefs gens te vijf uur eerste dienstdoe gelbi rating rc vertoont duide] verot zaakt bij van c.e vrij zwaï

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2