Hevige aanvallen van Chinese communisten op Indisch gebied W eeroverzicht PERSSTEMMEN OVER INDIA Twintigste verjaardag van het begin van de oorlog Koning en Koningin van Cambodja ontsnappen aan aanslag REDE VAN NIXON Regeringstroepen in Laos heroveren terrein Cyrankiewicz beschuldigt Adenauer HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN PHILIPS Betogingen in Calcutta Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Adcninistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- „„—J f O rvrir» xxtoolr prijs: o,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 15e Jaargang Nr 4770 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. A.F.P. meldt uit New Delhi dat een groot aantal Chinese solda ten dinsdagmorgen Indisch ge bied is binnengedrongen en dat de Chinese strijdkrachten in het noordoostelijk grensgebied de In dische grens zwaar hebben ge bombardeerd. De Chinese aanval op de noord oostelijke grens zcu op verschil lende plaatsen zijn ingezet. Maar ook op andere plaatsen in het grensgebied zouden de Chinese troepen op liet ogenblik aanval len deen. DE WERVELSTORM JOAN De wervelstorm Joan heeft op Formosa aan 11 mensen het leven gekost, terwijl 77 mensen werden gewond. Naar Nieuw China meldt kwamen in de provincie Foekien drie mensen om het leven en werden 57 gewond. Volgens het communistische persbureau hebben verscheidene miljoenen leden van volks communes geholpen bij de eva cuatie van 50.000 gezinnen en het herstel en de versterking van de zeewering over een breedte van 370 km. De vorige wervelstorm, ge naamd Iris, die het eiland Amoy en de kust van Foekien op 23 augustus trof. veroor zaakte de dood van 720 mensen, terwijl er 618 werden gewond en 996 vermist. 3400 vissersbo ten werden vernield of bescha digd. ANDRE MALRAUX VOOR DERDE MACHT De Franse minister van staat André Mairaux, die op het ogenblik een reis door Zuid- Amerika maakt, heeft maandag in Lima stelling genomen tegen de neiging om de huidige we reld in twee kampen te verde len, het Amerikaanse en het Russische. Hij sprak zich uit voor de vorming van een derde macht. Wij kunnen niet toe staan, dat de V.S. en de Sow- jet-Unie, die met hun materiële macht niets op het gebied van de geest tot stand hebben ge bracht, dit gebied gaan ..kolo niseren", aldus Mairaux. Eisenhower op het beeldscherm De Nederlandse televisie stichting zal heden te 13.00 uur een extra programma uitzen den, bestaande uit een telere- cording van het vertrek van pre sident Eisenhower uit Londen en de aankomst te Parijs. Deze uitzending duurt tot plm. 13.55 uur. Op dezelfde dag volgt 's mid dags van 17.45—18.50 uur een directe uitzending uit Parijs van de plechtigheden bij de Are de Triomphe. Voorts zal het NTS-journaal op 2, 3 en 4 september uitge breid aandacht schenken aan het bezoek van de Amerikaanse president aan Parijs. DE PROCESSEN IN IRAK Een Iraakse kolonel heeft maandagavond voor een volks rechtbank in Bagdad verklaard dat men hem een been had ge broken om hem een bekentenis af te dwingen. Kolonel Sjehaab staat terecht voor medeplichtig heid aan de opstand te Mosoel in maart van dit jaar. De open bare aanklager eiste de dood straf, maar Sjehaab betoogde dat hij steeds trouw aan de re publiek gebleven was en dat zijn vroegere „bekentenissen" hem afgedwongen waren. De Chinezen, die onder bevel zouden staan van generaal Tsjang-Hoea, zouden voorts op diverse punten tegenover de In dische troepen stellingen hebben betrokken. Het aantal slacht offers van het Chinese bombar dement is volgens A.F.P. nog niet bekend. De Indische minister van De fensie, Krisjna Menon, zou vol gens A.F.P. voornemens zijn af te treden wegens meningsver schillen met premier Nehroe over de politiek tegenover communis tisch China. Menon zou zijn besluit dinsdag ochtend aan premier Nehroe heb ben kenbaar gemaakt. De minister zou van mening zijn dat diplomatieke stappen bij Peking betere resultaten zouden hebben gehad dan de huidige „po- litiek van flinkheid" van Nehroe tegen over de Chinezen. „The Statesman" mehlt uit New Delhi dat de stafchef van het Indische leger, generaal Thi- majja, besloten heeft zijn ontslag aan te bieden. Twee andere mi litaire leiders, luchtttiaarschalk Mukerjee en vice-admiraal Ko- tari, zouden eveneens spoedig ontslag willen nemen. Een en ander is het gevolg van langdurige en duidelijk misluk te pogingen om de politiek bui- n de strijdkrachten te houden", zo schrijft het blad. „The Statesman" voegt hier aan toe dat één van de laatste twistappels tussen de bevelheb bers en de politieke leiders een vloed" van benoemingen bij de strijdkrachten is geweest, die in strijd waren met de hiertoe ge dane aanbevelingen. Luchtmaar- schalk Mukerjee is stafchef van de Indische luchtmacht en opper bevelhebber van deze luchtmacht. Vice-admiraal Kotari is opper» bevelhebber van de Indische vlootstrijdkrachten. INDIASE TEGENSPRAAK Woordvoerders van de In diase ministeries van Buitenland se Zaken en Defensie hebben dinsdag in Nieuw Delhi verklaard geen berichten te hebben over gevechten aan de noordoostgrens. (Advertentie.) De „Times of India" schreef maandag dat men op zijn minst dankbaar moet zijn voor de Chi nese penetraties in India, daar het Chinese communisme thans eindelijk zijn ware gezicht toont hierover geen verschil van opvatting meer kan bestaan. De „Indian Express" betoogt in een hoofdartikel dat de Dalai Lama India's beste verzekering is tegen het communistisch po gen om de volkeren en leiders van de Himalajalanden in te pal men. „India weet slechts wat communisten doen, de Dalai La ma weet wat 't communisme is. Hij is het slachtoffer van com munistisch verraad en daarmee een symbool voor de hoop van zijn volgelingen. 'De bufferstaat Tibet is een potentiële spring plank voor de Chinese draak naar Zuid. en Zuidoost-Azië gewor den". De „Hindustan Standard" wees erop dat voor de aanleg van een Chinese weg door noordoostelijk Ladach veel mensen en materia len moeten zijn gebruikt en vindt dat men in gemoede niet langer kan volhouden dat een kleine troepenmacht van Indiase zijde het gebied niet kon berei ken. „Wil het ministerie van De fensie ons vertellen dat India's territoriale onschendbaarheid slechts in de vlakten van West- Bengalen, Oettar Pradesj, de Pendsjaab of de Kasjmierse val- leid zal worden verdedigd?" De „New York Herald Tribune" vreest dat Nehroes nieuwe moei lijkheden met de rode Chinezen nog niet voldoende zullen zijn om zijn basispolitiek te veranderen. „Indische woordvoerders geven nog steeds blijk van hun angst betrokken te worden in de koude oorlog, hun regering lijkt nog steeds van plan China's toelating tot de V. N. te vragen en voor dat internationale forum ,te zwij gen over Pekings agressie. Maar praktisch gezien zou een verdedigingsovereenkomst met Pakistan vele voordelen hebben tegenover het Chinese gevaar en tegelijk helpen (wee buren die alles in een conflict te verliezen hebben, naar elkaar toe te bren gen Het zou niet voor het eerst zijn dat een communistische drei ging twee in onmin levende lan den tot elkaar brengt". DE KOFFIE WORDT GOEDKOPER Verlaging van 10, 12 en 14 cent per pakje van 250 gram Naar wij uit vakkringen ver nemen worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van 2 september verlaagd. Deze verla ging zal over het algemeen be dragen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram. OPHEFFING AANTAL DRAADOMROEP- NETTEN In Zeeuws-Vlaanderen Biervliet, Oostburg, Philippine, Zaamslag, Kloosterzande en IJzendijke P. T. T. heef t besloten, op grond van daartoe van de minis ter van Verkeer en Waterstaat verkregen goedkeuring, de exploi tatie van een aantal bijzonder onrendabele draadomroepnetten en -netgedeelten, die niet kan worden voortgezet zonder onmid dellijk noodzakelijke relatief kostbare investeringen, te sta ken. De betrokken abonnees zul len van de directeur van het telefoondistrict, waaronder zij ressorteren, nader bericht ont vangen wanneer de exploitatie wordt beëindigd. Hierbij zal, zo enigszins mogelijk, een opzeg gingstermijn van drie maanden (ot één jaar in acht worden ge nomen. Ingeval de opzeggingstermijn minder dan een jaar bedraagt, zal een compensatieregeling worden toegepast. In totaal zijn bij deze opheffingsmaat regel ongeveer 4200 abonnees betrokken. Dit is minder dan één procent van het totaal aan tal aangeslotenen. In het telefoondistrict Breda worden o.m. de netten Biervliet, Oostburg, Philippine, Zaamslag, Kloosterzande '?n IJzendijke op geheven. Eensgezinde thema in de Europese commentaren: „Er mag geen derde wereldoorlog komen" De vastbeslotenheid dat er geen derde wereldoorlog mag komen is het eensgezinde thema in de commentaren in de Euro pese landen op de twintigste ver jaardag van het begin van de tweede wereldoorlog. De Westduitse bladen hebben uitvoerig commentaar geleverd en vele bladen wijdden uitvoerige artikelen en foto's aan de Duitse aanval op Polen die de bloedigste en kostbaarste oorlog in de ge schiedenis veroorzaakte. In communistisch Oost-Europa ging men in op de gevaren van een herleving van het militaris me in West-Duitsland. De onafhankelijke „Der Mit- tag" in Düsseldorf schreef dat het niet voldoende was het begin van de oorlog te verklaren door te zeggen dat Hitier een waan zinnige was. Hitier zou mis schien hebben afgezien van een aanval op Polen als Engeland en Frankrijk met nadruk hadden duidelijk gemaakt dat dit oorlog zou betekenen. De onafhankelijke „Westdeut- sehe Allgemeine" (Essen) ver klaarde dat ,,de Duitse bevolking zeker niet nog niet alle as pecten van de jongste historie te boven is, maar in een opzicht is zij het in verbazingwekkende mate eens: zij veroordeelt haar vroegere leiders niet slechts om dat zij de oorlog verloren hebben maar omdat zij deze ooit begon nen". De regeringsgezinde „General Anzeiger" schreef dat er sedert 1 september 1939 veel haat en strijd in de wereld z>jn. Over de radiorede van bondskanselier Adenauer over Duits-Poolse vriendschap zei het blad: „De vooravond van de eerste septem ber was een geschikt ogenblik om een woord van verzoening tot Polen te richten. Maar men moet er voor oppassen dat men niet denkt dat dit gebaar van verzoening plotseling zal leiden tot een Europese lentetijd". Over de bewering van Hitier dat de Polen het eerste een aan val hadden gedaan schreef „Bild Zeitung" die een massa-oplage heeft, dat de aanval op touw was gezet door de S. S. De belangrijkste verklaring op de voorpagina in alle Oostduitse bladen kwam van het door de communisten beheerste nationale front van alle partijen. Daarin werd gevraagd om beteugeling van het Westduitse militarisme en het sluiten van een Duits vredesverdrag. Voorzitter C. N. V. benoemd tot lid van de Raad van State Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State de heer M. Ruppers, voorzitter van het christelijk nationaal vakverbond. De heer Ruppers heeft inmid dels bij het C.N.V. zijn ontslag ingediend als voorzitter van de ze bond. Chroesjtsjef komt voor Amerikaanse televisie Premier Chroesjtsjef zal op zondag 27 september zich gedu rende een uur via radio en te levisie tot het Amerikaanse volk richten. Hij zal dit in het Rus sisch doenmaar zijn rede zal met enkele zinnen tegelijk wor den vertaald. -0 Prinses Paola verwacht in het komende voorjaar een baby, zo weet de „Daily Mail" te mel den. Het blad zegt dat de prin ses dit heeft verteld tijdens haar vakantie op het eiland Majorca en dat de Belgische ambassade in Rome het bericht heeft bevestigd. Prins Vakrivan die pakje wilde openen werd gedood Op koning Norodom-Suramarit van Cambodja en zijn echtgenote is maandagavond een bomaan slag gepleegd. De koning en de koningin werden niet gewond. Prins Vakrivan kwam om het leven. De bom zat in een pakket, dat aan de vorst was geadres seerd. Prins Vakrivan is chef van het protocol. Door de ontplof fing werd een kamerdienaar gedood en twee andere leden De Westberlijnse politicus W. Borm, die negen jaar geleden in een trein van West-Berlijn naar Kassei werd gearresteerd, is za terdag in West-Berlijn terugge keerd na zijn gevangenschap in Oost-Duitsland. Hij werd 1952 tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld door een Oostduitse rechtbank op beschuldiging van oorlogsstokerij en betrekkingen met buitenlandse geheime dien stien. Vice-president Nixon van de Verenigde Staten heeft in een rede voor oorlogsveteranen in Los Angeles verklaard dat oor log het enige alternatief is voor de conferentietafel. Als de ge schillen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie niet aan de conferentietafel geregeld kunnen worden, dan blijft er al leen maar de mogelijkheid tot 'n oorlog over, aldus Nixon die hieraan toevoegde dat een derge lijke oorlog de beschaving, zoals wij die kennen, zou vernietigen. Dit alternatief is dan ook de re den geweest voor de uitnodiging aan Chroesjtsjef, aldus Nixon. Wij kunnen tot Chroesjtsjef blij ven spreken door boodschappen „af te vuren", naar het Krem lin, maar wij zullen dan mis schien eindigen met een raket oorlog. Ik ben van mening dat het, zo wij toch met elkaar moe ten spreken, beter is dit te doen aan de conferentietafel, whar- door de kans op een misverstand in het bijzonder dan een misver stand van de Russen, tot een mi nimum zal worden terugge bracht, zo besloot Nixon zijn toe spraak. De vice-president geloofde niet dat „wat de Chinese communis ten thans aan de Indische grens doen een bedreiging voor de vrede vormt". De grensinciden ten duurden al anderhall jaar en waren slechts zeer onlangs zo verhevigd dat Nehroe er toe ge bracht werd het probleem ter sprake te brengen, aldus Nixon, die gezien de houding van de In dische premier betwijfelde of de Chinezen hun druk zullen ver groten. van het paleispersoneel ge wond. Prins Vakrivan werd gedood toen hij trachtte het pakje te openen. Op dat ogenblik had den de vorst en zijn echtgenote juist hun appartement ver laten. De 65-jarige koning Noro dom werd drie jaar geleden ge kroond. Hij volgde zijn zoon, Sihanoek, op die afstand deed om een politieke democratische volksbeweging te leiden die bij de verkiezingen van vorig jaar alle zetels in de raadgevende assemblee verwierf. Prins Si hanoek is thans premier. Volgens een bekendmaking van de regering had Vakrivan van „een vriend in Hongkong" een pakje ontvangen met een cadeau voor koningin Kossa- mal. Het pakje bleek een ge lakte doos te bevatten waarin een tweede doos zat. In deze tweede doos, die prins Vakri van zorgvuldig had geopend, zat een krachtige bom. Verder wordt gezegd, dat de aanslag ongetwijfeld in het buitenland is beraamd. De Laotiaanse provincies Sam Neua en Phong Saly, waar de communistisch gezinde rebellen in juli hun acties begonnen, zijn Maandag is gemeld dat de re bellen zich naar de grens van Noord-Vietnam hebben terug getrokken, ter voorbereiding van weer geheel onder regerings- een nieuwe aanval) controle. Het leger heeft het ini-1 Minister Panya toonde zich tiatief in de guerilla overge- optimistisch over het resultaat nomen en bevindt zich in een po- van de strijd. De rebellen zijn sitie om tot de tegenaanval overweliswaar niet volledig versla te gaan, zo heeft de minister van gen, doch anderzijds kan 't leger Buitenlandse Zaken van Laos, j niet verslagen worden, tenzij de Khamphan Panya, dinsdag oprebellen meer steun uit het bui een persconferentie in Vientiane bekendgemaakt. Premier Cyrankiewicz van Polen heeft dinsdag dr. Ade nauer, de Westduitse bondskan selier, verweten, „krokedilletra- nen" vergoten te hebben in zijn maandag aan Polen gewijde ra diorede. Volgens Cyrankiewicz probeerde Adenauer „op verra derlijke en cynische wijze" een wig te drijven tussen Polen en de Sowjet-Unie. De Poolse premier sprak deze woorden bij het gedenkte ken voor de onbekende soldaat in Warschau tijdens 'n plechtig heid ter herdenking van de Poolse doden van de tweede wereldoorlog, die 20 jaar gele den begon met Duitslands aan val op Polen. De rede van Cyrankiewicz was voor een groot deel een aanval op „Duitse militaristen" en ,,de krachten die nieuwe oorlogsavonturen voorbereiden". Over de radiorede van Ade nauer, die in Bonn is uitgelegd als een weloverwogen gebaar van vriendschap, zei Cyrankie- tenland zouden krijgen. De minister, die de volgende week naar New York gaat voor de algemene vergadering der Verenigde Naties waarin ook de kwestie-Laos ter sprake zal ko men, sprak berichten tegen vol gens welke een speciale afge zant van Laos naar secretaris- Duitsland en Poolse grond te grijpen. - In de afgelopen 15 jaar, aldus generaal Hammarskjoeld was ge- de Poolse premier, had het landzonden om te vragen om V. N.- onder leiding van de verenigdewaarnemers. De afgezant. Sana- communistische) arbeiderspar- nikone, was naar New York ge tij zijn herstel voltooid. Door dereisd om het advies van Ham bevrijding, die voornamelijkmarskjoeld in te winnen, zo zei aan de Russische troepen te i hij. danken was, waren de omstan-j digheden voor vrede en veilig-1 held geschapen en waren Po-1 lens westelijke gebieden her-1 wonnen. Polen had een ver-1 schrikkelijk bloedbad gehad en er waren miljoenen graven. I Maar niet alle landen kunnen begrijpen wat Polen werkelijk geleden heeft in die verschrik- kelijke jaren, aldus Polens eer ste minister Pers over Adenauers antwoord De sociaal-democratische Neue Rheinzeitung noemde maandag Adenauers antwoord op Chroesjt- sjefs brief „gematigd en verzoe nend van toon en niet te verge lijken met de herhaalde krachtige uitlatingen van Bonn tegenover wicz nog, dat de bondskanselier Moskou. Adeauers antwoord zou de grondslag van Polens poli- an(jers geluid hebben, stellig har- tiek, dat is vriendschap met de (jer en agressiever als de laatste ni_ TT„:„ 4-ni-vffnvi I ONBEKENDE SATELLIET In de wandelgangen van het astronautische congres te Lon den zegt men, dat er tussen 7 en 14 augustus behalve de bekende aardsatellieten een onbekende satelliet zou zijn waargenomen. Over de herkomst tast men in het duister. Recorddrukte in Hoek van Holland De stoomvaart maatschappij Zeeland vervoerde deze maand het record aantal passagiers van 50.000. Deze 50.000-ste stapte op de laatste dag van deze maand aan boord tijdens het inschepen op de dagboot te Hoek van Holland. Het was de heer A. Stuur, Kwakersstraat 12/4 in Amsterdam, vergezeld van zijn echtgenote. De heer en mevr. Stuur heb ben de reis naar Engeland als gast van de maatschappij Zee land gemaakt en kregen enke le geschenken ter herinnering aangeboden, w.o. een miniatuur model van het m.s. „Koningin Emma" waarmede zij de over tocht maakten. Sowjet-Unie, poogde te treffen Adenauer wil volgens Cyrankie wicz de toestand van 1939 terug om op gemakkelijker voorwaar den met Polen te kunnen pra ten. „Hij wil een zwak en hul peloos Polen, maar uw streven is vergeefs meneer de kanse lier." Naar de Poolse premier meent, zijn de armen van Adenauer en zijn stelsel te kort om Oost- Prins Philip naar Ghana Prins Philip heeft een uitnodi ging aanvaard om in november een bezoek aan Ghana te bren gen, zo heeft premier Nkroemah dinsdag in een radiorede bekend gemaakt. Aanvankelijk zou koningin Eli zabeth in november een bezoek aan Ghana brengen, doch de plannen moesten gewijzigd wor den omdat de koningin in ver wachting is. Dr. Nkroemah verklaarde in zijn radiorede voorts dat zijn re gering verder werkt aan de plan nen om van Ghana een republiek te maken. Deze staatsvorm acht de regering beter geschikt om de ontwikkeling van het land een nieuwe stoot te geven en Ghana een doelmatiger rol te laten spe len in de Afrikaanse aangelegen heden. De republikeinse staats vorm zou evenwel op geen enkele manier de betrekkingen van Ghana met het gemenebest be ïnvloeden. De andere premiers van het gemenebest zullen van de ontwikkeling op de hoogte worden gehouden. weken niet in het teken hadden gestaan van de komende Oost- West besprekingen". De onafhan kelijke Westdeutsche Allgemeine Zeitung (Essen) gelooft dat Ade nauers brief „overal ter wereld, misschien ook in Moskou, indruk zal maken". Bij betogingen tegen de voed- selpolitiek van de overheid zijn dinsdag in Calcutta twee doden gevallen. De politie schooi toen de betogers met- stenen begonnen te gooien. De protestactie, die maandag is begonnen, is op touw gezet door de linkse partijen met uitzonde ring van de socialistische Praja- partij. Velen werden gewond. De be togers, die door het dolle heen waren, hadden het ook op, de trams en bussen gemunt. De openbare vervoermiddelen zijn tenslotte uit het verkeer geno men. Auto's, ook ziekenauto's, zijn in brand gestoken of bescha digd. D.e menigte was vooral opge wonden over de hardhandige wij ze waarop de politie aan de beto gingen van maandag een eind heeft gemaakt. OOSTELIJKE WIND den uitstrekt, beweegt zich in E,„ „Wed van WuehMejk fiSTtS S' waarvan het centrum nu boven voorlopig niet beïnvloeden ^akt00^''geheeft Het huidi^ weertype blijft Europa droog en zonnig weer, met middagtemperaturen van omstreeks 20 graden en betrek kelijk weinig wind. In deze toestand, die al enkele dagen voortduurt, komt nog wei nig verandering, daar depressie activiteit slechts op grote afstand wordt aangetroffen. Tussen IJsland en Groenland ontwikkelde zich een vrij actieve depressie die inmiddels weer op vult. Het koufront hiervan, dat zich van IJsland naar het zui- DONDERDAG 3 SEPTEMBER derhalve vandaag voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te 'De Bilt, geldig tot woensdag avond. Weinig verandering Droog en overwegend zonnig met zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. MAAN op onder Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.50 2.25 3.05 3.15 n.m. 2.05 2.40 3.20 3.30 ZON op onder Sept. 2 5.51 3 5.53 4 5.54 5 5.56 19.28 19.25 19.23 19.21 5.05 6.18 7.32 8.48 18.57 19.25 19.52 20.20

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1