UIT DE PROVINCIE Binne Buitenlands nieuws ESSOEXTRA MIDDELBAAR ONDERWIJS N0V1TA AGENDA MOTOR OIL Jacht tussen klip en rots TERNEUZEN Verkeersongevallen Zaterdagmiddag om 1 uur had pp de hoek Van Steenbergenlaan Emmalaan een verkeersonge val plaats doordat op het zeilde moment een auto bestuurd door de heer W. J. K. uit Zaamslag, die uit de Van Steenbergenlaan in de richting van het Juliana- Ziekenhuis reed, en de bromfiets- berijder G. L. W. uit Sluiskil, rij dende in de richting Leeuwen laan dit kruispunt naderde. Door het sterk afremmen kwam de heer W. te vallen, waarbij hij geen letsel opliep, ter wijl een aanrijding uitbleef. Zondagnamiddag te ongeveer 6 uur reed de heer H. M. P. uit Terneuzen op zijn brommer over de Axelsebrug in de richting Axelsestraat. Een hem achterop komende brommerberijder wilde P. op de brug rechts voorbijrij den, doch raakte daarbij het voor wiel van de bromfiets van P., waardoor de bestuurders kwa- men te vallen. Na de aanrijding is de bestuur der van de aanrijding veroorza kende brommer direct doorgere den en daardoor tot nog toe on bekend gebleven. Uit het voorwiel van de brom mer van P. bleken 5 spaken ver nield te zijn, terwijl van de an dere bromfiets vermoedelijk het glas van de koplamp verbrijzeld is. De avonturen van Suske en Wiske De directie van het Concertge bouw en de Jeugdraad, die met het toneelgezelschap van Martin Yigne uit Den Haag zaterdag- dag een kindervoorstelling had den georganiseerd, zeer tevreden zijn over de opvoering van Suske en Wiske's avonturen in het cir cus. Niet het minst waren dit ile kinderen, die het Concertge bouw tot de laatste plaats bezet ten, bij het volgen van de avon turen van hun favorite figuren uit de stripverhalen. Het medeleven met de helden Suske en Wiske en de overige hoofdfiguren uitte zich in allerlei toonaarden. Soms was het adem loos stil, dan werd er gegierd om de jolige streken en toen Suske valselijk van juwelendiefstal werd beschuldigd, kwam het rechtvaardigheidsgevoel van de jeugd wel heel sterk in opstand. Groot was dan ook de voldoening toen na een reeks avonturen de ware schuldige, door Suske nog wel, werd ontdekt. Ook de enkele aanwezige volwassenen beleefden er nog genoegen aan. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Argentina Star 4/9 Canada: m.s. „Noordam 3/9 Chili: via New York 3/9 Indonesië: m.s. „Oranje" Ned. Antillen: m.s. „Stentor" Suriname: m.s „Medon" 4/9 Unie van Z.-Afrika en Z.-W .-Afrika: m.s. „Winchester Castle 5/9 Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais 5/9 Inlichtingen betreffende zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. 3/9 1/9 AXEL p Ingebruikstelling Geref. 'Kerk- gel»ouw te Spui Met vereende krachten is de oude school te Spui omgebouwd tot een gebouw, dat het aanzien van deze wijk danig verhoogd. Het ligt in de bedoeling om dit als kerkgebouw voor de Gerefor meerde Kerk op woensdag 9 sep tember in gebruik te nemen. Aanrijding op de Biithdijk Vrijdagavond werd op de Buth- dijk een bromfietser met duozit- ter aangereden door een vracht auto. De bromfietser H. S. uit Axel reed rechts van de weg over het als fietspad gebruikte klinkerpad in de richting Axel, terwijl zijn negenjarig neefje C. v. d. H. op de duo zat. Een achteropkomende vracht auto uit Mijnsherenland heeft de brommer geraakt, waardoor deze met de berijders enkele meters werd meegesleurd. Voor beide bromfietsberijders moest genees kundige hulp worden ingeroepen voor de behandeling van de opge lopen verwondingen die, naar het zich laat aanzien, tot vleeswon den beperkt zullen blijven. Zoals begrijpelijk liep de brom mer materiële schade op. Verkeersongevallen Zondagmiddag reed de heer S. uit Stekene met zijn auto over de Kinderdijk in de richting Axel. Door een nog niet bekende oor zaak raakte de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de auto met grote snelheid tegen een langs de weg staande boom terecht kwam. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, doch de auto werd lo- danig beschadigd, dat zij wel in slopershanden terecht zal komen. Zondagavond te half 8 kwam de 31-jarige fabrieksarbeider De D. uit Koewacht op zijn fiets door de Weststraat gereden in de richting van 't gevaarlijke kruis punt met de Kerkdreef. Op het zelfde moment naderde uit de Kerkdreef de auto bestuurd door mevr. De E. uit Axel de kruising met de Weststraat. Hoewel de be stuurster nog claxoneerde en ook een stopbord voor het verkeer in de Weststraat de wielrijder tot stoppen maande om het verkeer uit de Kerkdreef voorrang te ver lenen, reed deze toch door om linksaf de Oranjestraat in te rij den. Het gevolg was, dat De D. met zijn fiets op de fonkelnieuwe auto inreed. Hoewel mevr. De E. alles deed om een aanrijding te voorkomen, kwam de wielrijder door de botsing te vallen en liep daarbij een hoofdwonde op. Nadat dokter Schiltman de eer ste hulp had verleend kon De D. huiswaarts keren. Aan auto en fiets was enige ma teriële schade toegebracht. RETRANCHEMENT. Brandje in siertuin Bij het verbranden van afval in een tuin, behorende bij een zo- merwoninkje in de Noordstraat, vatte het droge gras in de naaste omgeving vlam. Weldra sloegen de vlammen ook uit de naaldbo men, waarmee de gehele tuin be plant is. Bij het fclussingswerk werd de hulp ingeroepen van de brand weer, die met enkele slangen op de waterleiding de brand spoedig wist te blussen. Gevaarlijke brug Het wegdek van de baileybrug over het afwateringskanaal te Retranchement-dorp bevindt zich thans in een toestand, die levens- gevaar oplevert voor het verkeer tussen Knokke en Wést Zeeuws- Vlaanderen. Vele gaten in het houten brugdek zijn gelapt met dikke planken, waarvan de op staande randen groot gevaar op leveren. Tevens zijn er de laatste weken weer nieuwe gaten bijge komen. Het geheel maakt een zeer on betrouwbare indruk en is een bla- mage voor onze provincie, te meer, daar op dit punt veel bui tenlanders ons land binnenko men. Opgemerkt kan worden, dat de ze noodbrug binnenkort reeds 15 jaar bestaat. SLUIS. Gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis ver gaderde vrijdagavond. Bij de in gekomen stukken bevond zich o.m. een verzoek van de plaatse lijke zwemclub om de badmeester gedurende de wintermaanden aan het werk te houden. Dit is doorgezonden om advies en zal een volgende vergadering behan deld worden. De Vogelbeschermingswacht West Zeeuws-Vlaanderen krijgt 1 cent subsidie per inwoner. De gemeente wordt voor 2,50 per jaar lid van de vereniging „Pro Juventute". De stichting Geestelijke Volks gezondheid in Zeeland krijgt 10 cent per niet-Katholieke inwoner. Het centrum Kraamzorg van 't Groene Kruis krijgt voortaan 1 per verzorgingsdag, evenals het Wit-Gele Kruis. Ingewilligd werd een verzoek van de burgemeester van Middel burg om 500 te geven voor het aanbrengen van het wapen van Sluis in het nieuwe provinciehuis. Aan de afd. Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten werd 5 cent per inwoner gegeven voor het aanbrengen van een wandschildering. Op de begroting 1959 was 1500 uitgetrokken voor „Apollo" en de raad besloot tot uitbetaling over te gaan. Een suggestie, eertijds gedaan door het raadslid. J. Aernoudts, om de verkeerssituatie in de Nieuwstraat, nabij de molen te verbeteren, kan om financiële redenen niet doorgaan. Meer dan 2000 leraren tekort „De ontwikkeling van het juist beginsel, want vele streken voorbereidend hoger en middel baar onderwijs gaat nog steeds in dalende lijn. Het aantal on bevoegd gegeven lessen is bijna vijf en twintig procent; voor Frans bijv. ruim veertig pro cent; 1430 lessen zijn niet ge geven en het tekort aan bevoeg de leraren is 2289. Allemaal ge tallen, die ondubbelzinnig de aftakeling van het V.H.M.O. de monstreren." (Advertentie.) Q Mohairwol 100 Wol met Mohair Shetlandwol 9 Sportwol met Mohair Q Sportwol Ontploffing in Spaanse mijn In een mijn bij Turuel (Oost- Span je) zijn zaterdag 13 mijn werkers in een lift om het leven gekomen door het ontploffen van trie kisten dynamiet. De mannen stonden op het punt om met de lift, waarin het wagentje met de kisten dynamiet was geplaatst, af te dalen toen de ontploffing zich voordeed. Een aantal mijnwerkers die in de buurt van de lift stonden, wer den gewond. (Advertentie MAANDAG 31 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Thea- ter, 8 uur: „Don Camillo con tra Peppone". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Ketenen van de haat". DINSDAG 1 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: „Ontvluchting uit Colditz". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Aldus de heer S. Roodenburg, voorzitter van het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia en lycea, dat zater dagmorgen in het Eykmanhuis te Driebergen het openbaar ge deelte hield van zijn 129ste al gemene vergadering. Van de noodzakelijkheid van één wet, die alle vormen van onderwijs tussen lager en ho ger onderwijs zal regelen (de zgn. Mammoet-wet) toonde de heer Roodenburg zich niet over tuigd. Om deze wet, eigenlijk nog slechts een geraamte, volledig te doen werken is naast een over gangswet nog een serie van veer tig algemene maatregelen van bestuur nodig. Hierbij dreigt het niet te onderschatten gevaar, dat steeds willekeurige verrassingen mogelijk zijn. De heer Rooden burg achtte het ook gevaarlijk, dat voor het in de „Mammoet wet" genoemde H.A.V.O. (Hoger Algemeen Vormend Onderwijs, vergelijkbaar met de huidige H.B.S.) met nieuwe akten met lagere bevoegdheidseisen zou worden volstaan. De minister zou blijkens zijn argumentatie daar mede een tijdelijke noodmaatre gel, voortkomend uit het huidige leraren-tekort, als algemene re gel willen gaan invoeren. Het gehele karakter van de H.A.V.O.-school achtte de heer Roodenburg trouwens in 't wets ontwerp onbestemd. Een ander moeilijk punt achtte de voorzit ter de „brugklasse" die betere doorstroming naar verschillende schooltyp'en mogelijk moet ma ken. „Een zeer onrustbarend plan" noemde hij het scholenplan, waarin scholen moeten vvorden opgenomen om voor subsidie of erkenning in aanmerking te ko men. Daartoe moeten ze voldoen aan algemene normen wat aantal leerlingen betreft, ongeacht hun geografische ligging. „Dit lijkt mij een gevaarlijk, on speciaal de agrarische, dun be volkte delen, zullen hun culturele centra verliezen. Zeker worden hierdoor de gymnasia in de klei nere plaatsen bedreigd", oordeel de de heer Roodenburg. Inzake de strijd over de lera ren-salarissen deelde de voorzit ter mee, dat er over deze kwestie nog steeds onderhandeld wordt. Tegenover Mukisar Toxopeus staat het genootschap op het standpunt, dat er een gelijk ma ximum-salaris in de onderwijs- en ambtelijke sector dient te zijn. ■YgV lö n dieren Zevtaze^els Over de week eindigende op zaterdag 29 augustus 1959 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door Mevr. TALEMAN, Dr. Leenhoutstraat 11, Hoek. De door haar ingeleverde spaarkaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Aan de P.Z.E.M. werd 30 m2 grond verkocht voor de aanleg van een openluchttransformatie- station bij de Blauwe weg. Het bestaande contract met de zwemclub werd verlengd. Van de Gebr. Louwage werd grond aan de Nieuwstraat ge kocht, zodat hiermee een eind komt aan een langslepende kwes tie. Het elektrisch aansluiten van de apparatuur voor de luchtver- warming van het stadhuis werd voor 1180 opgedragen aan de N.V. v.h. Asselberg en Nachenius te Breda. Bij de rondvraag vroeg de heer J. P. J. Wage aandacht voor de bestrating in de Zuiddijkstraat. Verder drong de heer Wage aan op aanbrengen van enige trot toirs in de Hoogstraat. ZAAMSLAG Muzikaal bezoek door „De Volharding" De muziekvereniging „De Vol harding" heeft j.l. zaterdagavond haar jaarlijks bezoek gebracht aan de wijken Hoek van de Dijk, Kwakkel, Val, Griete en Othene. Vóórdien heeft zij een bezoek ge bracht aan de wijken Het Veer en Reuzenhoek. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Het betrof ditmaal niet enkel de muzikale klanken van het mu ziekgezelschap, maar ook de prachtige nieuwe uniformen waarmede de buurtbewoners ken. nis konden maken. Daar deze bezoeken zo goed ge slaagd zijn, hoopt het bestuur van „De Volharding" dat dit zal leiden tot aanmelding van dona teurs, om daarmede een steentje bij te dragen tot dekking van de kosten van deze uniformen. Streekploegvvedstrijd Oost Zeeuws-Vlaanderen Onder grote belangstelling had zaterdagmiddag op een perceel tarwe-stoppelveld van de heer P. de Feijter, gelegen tussen Stop peldijk Veer en Rapenburg Tol, een streekploegwedstrijd plaats. Deze wedstrijd was georgani seerd door de samenwerkende or ganisaties C.B.T.B., N.C.B., Z.L.M., C.J.B.T.B., L.J.G., R.K.J. B., A.N.A.B. N.C.L.B., N.K.L.B. en B.O.V.A.L. De jury bestond uit de heren J. Scheele en H. Buijze van de Voorlichtingsdienst, J. de Feijter (C.B.T.B.), C. Maris (Z.L.M.) en C. Verhelst (B.O.V.A.L.). Voorzitter van de Beoordelings commissie was dit jaar de heer W. van Hoeve Azn, voorzitter van de C.J.B.T.B., terwijl als secretaris optrad de heer A. Loe- ve van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Alvorens de wedstrijd een aan vang nam verwelkomde de voor zitter, de heer W. van Hoeve, de 17 deelnemers en de talrijke be langstellenden. Hij sprak in 't bij zonder zijn dank uit aan de heer P. de Feijter, die een stoppelveld beschikbaar stelde voor het hou den van deze streekploegwed strijd voor Oost Zeeuws-Vlaands- ren. Terwijl de deelnemers onder volle overgave van hun ploegta- lenten blijk gaven, werd deze wedstrijd opgevrolijkt door gra- mofoonmuziek en verduidelijkt door luidsprekers. Met spanning werden de verrichtingen van de deelnemers door de deskundige jury en belangstellenden gevolgd en nadat de laatste deelnemer de hem opgelegde taak had vol bracht, werd op verzoek van de heer P. de Feijter het perceel land nogmaals omgeploegd. Uit de aan de deelnemers toe gekende punten blijkt wel dat de jury een moeilijke taak had bij de beoordeling van de ploegresul- taten. ■De heer J. Scheele zeide, dat het lang niet gemakkelijk is ge weest om voor deze wedstrijd een geschikt stoppelveld te verkrij gen. Hij dankte dan ook de heer P. de Feijter voor het beschikbaar stellen van zijn zo gunstig gele gen perceel land. Sommige deel nemers hadden het lang niet ge makkelijk, daar op het hun toe gewezen grond plaatsen waren waar de dorsmachine had ge staan, doch de jury had bij de be oordeling daarmede zeker reke ning gehouden. Het was verheu gend te kunnen constateren, dat de resultaten van de ploegers steeds beter worden en deed dit complement aan de deelnemers dan ook namens de jury. Hierna overhandigde de heer Scheele als dank voor het be schikbaar stellen van zijn perceel land de heer De Feijter een ge schenk. Verder dankte hij de jury voor de beoordeling van het werk der ploegers, aan de handel die zo welwillend was prijzen be schikbaar te stellen, de wedstrijd commissie, de penningmeester en speciaal de heer A. Loeve, die als secretaris zeer veel voorberei dend werk heeft moeten verrich ten om deze ploegwedstrijd te doen slagen, waarna hij de Rijks- landbouwconsulent ir J. A. H. Haenen verzocht de uitslag van de wedstrijd bekend te maken en de toegekende prijzen uit te rei ken. De heer Haenen wenste, alvo rens hiertoe over te gaan, eerst nog een woord van dank uit te spreken aan allen die aan het voorbereiden en het welslagen van deze derde streekploegwed strijd hun medewerking hebben verleend. Met een persoonlijke geluk wens aan de prijswinnaars maak- de de Rijkslandbouwconsulent hierna de uitslag van de jury, die hij dank betuigde voor haar nauwgezette volbrenging van haar moeilijke taak, bekend. 1. J. Haak, Zaamslag, 79 pnt beke,, medaille en radio (Shell); 2. J. Bieleman, Axel, 77 pnt, me- ail.e en elektr. scheerapparaat lEsso); 3. J. Kant, St Jansteen, 73 pnt, medaille en vetspuit (Ver linde) 4. P. Jansen, Hoek, 7214 pnt, tractorkussen (Vermeulen, Ford); 5. A. Sturtewagen, Axel, 72 p.6. C. Óverdulve, Zaamslag, 71 p; 7. P. van Hoeve, Terneuzen, 7014 p.; 8. M. de Nijs, Klooster- zande, 70 p.; 9. L. Kerckhaert, Hengstdijk, 6914 p.; 10. D. Jansen, Hoek, 69 pnt; 11. A. de Koeijer, Zaamslag, 6814 pnt; 12. A. Baert, Koewacht, 67 pnt; 13. P. de Kra ker, Terneuzen, 6614 pnt; 14. R. van Hoecke, Zuiddorpe, 66 pnt; 15. A. Pijpelink, Axel, 6514 pnt; 16. P. Mol, Zaamslag, 65 pnt en 17. A. de Kraker, Zaamslag, 63 punten. De heer Haenen zeide tenslot te, dat de eerste vier prijswin naars later zullen worden uitge nodigd deel te nemen aan de lan delijke ploegwedstrijd. Belangrijke ontdekking van Amerikaanse botanici. Een groep Amerikaanse geleer den is er na vijftien jaar onder zoek in geslaagd, de bron van het plantaardige leven een pro teïne die gevoelig is voor de rode lichtstralen van het spectrum te isoleren. Naar dr Hendricks, het hoofd van een proefstation van het Ame rikaanse ministerie van Land bouw te Beltsville in Maryland, op het negende internationale congres van botanici te Montreal verklaarde, is hiermee de droom van alle plantkundigen verwezen lijkt. Men zou nu het vermogen hebben om het gehele groeipro ces van planten te regelen. Westduitse mijnwerkers demonstreren. Ruim 30.000 mijnwerkers uit het Ruhrgebied hebben zaterdag te Dortmund en Oberhausen bijeen komsten gehouden om te protes teren tegen de politiek van de Bondsregering ten aanzien van de steenkoolindustrie. De voorzitter van de mijnwer- kersbond, Guthermuth, viel voor- Ongeluk op Brazliaanse kabelbaan. In de Braziliaanse kustplaats Santos, 320 km van Rio de Janei ro, heeft zich op een kabelbaan naar een in de bergen gelegen elektrische centrale een ongeluk voorgedaan, dat aan 31 mensen het leven heeft gekost. Document van Amerikaanse Senaatscommissie. De Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse zaken heeft zaterdag een document ge publiceerd waarin geëist wordt, dat de Verenigde Staten de eco nomische en militaire hulpbron nen van de vrije wereld mobili seren om de Russische bedreiging in de hele wereld af te wenden. Volgens het document zijn de Russen vastbesloten de wereld te overheersen. De vrije wereld zou haar financiële middelen en haar wapens moeten bundelen om zich voor te bereiden op een strijd, die tien tot twintig jaar kan duren. Aanbevolen wordt de vervaar diging van een projectiel tegen raketten en het uitbuiten tot het uiterste van de voorsprong dei' al de minister van Arbeid aan. Verenigde Staten en de vrije we- Hij vroeg zich af of deze wel wist reld op. het gebied van de elektro- dat al 51.000 mijnwerkers werk- nische techniek voor militaire loos zijn geworden. In het alge- 1 doeleinden. meen was de vakbondsleider van Het document is voor de Senaats oordeel dat de regering niet ge- commissie samengesteld dooi' noeg aandacht schenkt aan het 1 een particuliere organisatie voor lot van de 500.000 mijnwerkers, wetenschappelijk onderzoek, die die „een verbitterd gevecht om ten slotte een nieuwe politiek van het bestaan voeren." de niet-communistische wereld De betogingen waren de eerste aanbeveelt, van een reeks die tot 19 septem-1 ber zal voortduren. Tot dusver is de voorraad onverkochte steen kool in de Bondsrepubliek onge veer 16 miljoen ton. OVERVALLEN OP BIRMAANSE DORPEN In kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Bir- maanse regering is zaterdag mee. gedeeld, dat ongeveer 200 man Oost-Pakistaanse militairen en grenspolitie op 21 augustus het Birmaanse dorn Taungbro heb ben overvallen en geplunderd. De politiepost zou in brand gestoken zijn. De Birmaanse politiemannen moesten voor de overmacht wij ken en vele Birmanen zouden ge wond zijn. Reeds eerder waren er berich ten, dat Pakistar.en graan ge roofd hadden in Birmaanse grens dorpen. De Birmaanse regering zou bij de regering van Pakistan gepro testeerd hebben, aldus is in ge noemde kringen gezegd. De Franse kernproeven. Het comité van Afrikaanse or ganisaties in Engeland en Ier land heeft president Eisenhower in een brief verzocht, generaal De Gaulle het beproeven van kernwapens in Afrika te ontra den In de brief, die een week geleden naar het Witte Huis is gezonden, wordt gezegd, dat de kernproeven de eer en het aan zien van Frankrijk niet zullen vergroten. Het comité heeft open brieven over het zelfde onderwerp aan De Gaulle en de Westduitse bondskanselier dr Adenauer ge zonden. (Advertentie.) De Franse atoombom. Frankrijk is voornemens zijn eerste kernwapen tussen 5 en 20 september in het zuidwesten van Algerië tot ontploffing te bren gen, zo meldt de „New York Post". Het blad zegt dat De Gaulle Eisenhower uitvoerig zal inlich ten over de Franse plannen bij hun besprekingen in Parijs, maar dat Eisenhower, voor hij uit Washington vertrok, al van het plan op de hoogte was. President Eisenhower zal wel licht De Gaulle trachten af te brengen van zijn voornemen. Mocht De Gaulle hierop ingaan en afzien van de proeven, dan zullen de V. S. Frankrijk techni sche hulp en materiaal geven om een atoomduikboot te bouwen, aldus het blad dat geen bron van het bericht noemt Het koningsschap in Laos De Laotische regering heeft be sloten dat vandaag kroonprins Savangrattana als regent zal worden geïnstalleerd. Hij werd vorige week als zodanig benoemd met het oog op een ernstige ziekte van de 74-jarige koning Sisavang Vong. De prins, die ge boren is in 1907, heeft de afgelo pen vijf jaar al vrijwel geheel zijn vader wegens diens slechte gezondheidstoestand vervangen. Inmiddels schijnt de toestand van de vorst iets vei beterd te zijn GRIVAS. Atheense dagbladen hebben vrijdagavond pamfletten ontvan gen waarin de stellers zich uit spreken voor deelneming van ge neraal Grivas, de voormalige lei der van het verzet op Cyprus, aan de Griekse politiek. De pamfletten waren onderte kend door de „democratische be weging voor nationale wederop standing" en bevatten een ont- werp-program voor de beweging. EXT»* WQYO* DORNFORD YATES 6) (Nadruk verboden.) Toen zij merkten, dat ik niet vóór drie uur dacht te vertrek ken boden ze mij dadelijk aan de hele voorraad voor mij apart te zetten. De Lowland was, zoals zij het uitdrukten, niet bepaald een ijskast en het was een hete dag. Ik nam het aanbod dank baar aan en ik trof een overeen komstige schikking met een bij zonder aardige knaap, die mij zes flessen bier verkocht; hij zette de flessen, terwijl ik er bij stond, in de ijskast, zodat zij, wanneer ik ze later op de dag kwam halen, ijskoud zouden zijn. Na gedane zaken stalde ik de wagen, ging de kathedraal be zichtigen en dwaalde door de oude straatjes tot het tijd werd voor de lunch. Ik was er inmid dels achter, dat ik er zeer ver standig aan had gedaan op Geor ge te blijven wachten. Reeds het feit bijvoorbeeld, dat ik geen Frans sprak, zou mij bij een ach tervolging een fatale achterstand hebben bezorgd. Wanneer ik de weg had moeten vragen had ik mij misschien nog wel verstaan baar kunnen maken, maar de aanwijzingen die ik ontving had den al heel eenvoudig ingekleed moeten zijn, wilde ik ze begrij-' pen. Dergelijke dingen zijn van geen enkel belang als je tijd in overvloed hebt; indien beide par tijen over het nodige geduld be schikken komt men tenslotte al tijd tot wederzijds begrip. Maar dit soort hindernissen kan men, zoals ik die morgen aan de lijve had ondervonden, niet stormen derhand nemen. George sprak uitstekend Frans. Om twee uur was ik klaar met mijn lunch en ik installeerde mij in de conversatiezaal, waar ik een Engelse krant kon inzien en te vens de deur in het oog houden. Ik had blijkbaar nog te veel haast gemaakt; ik zat er al meer dan een uur, toen er van George nog geen spoor viel te bekennen. Ik liep maar eens naar buiten, het valt mij altijd moeilijk lang achtereen stil te zitten. En dat had ik niet moeten doen, ik had eens een praatje met de portier moeten maken. Nu kreeg ik het telegram, dat op zijn bureau op mij lag te wach ten, pas om kwart over vier in handen. Het bleek er al van tien uur af te liggen. Ze hadden het mij niet gegeven, hoewel ik dui delijk mijn naam had genoemd. „Ben helaas tot vanavond ver hinderd. Arriveer per trein elf uur Rouen". Ik had 't hele hotel wel bij elkaar kunnen schreeu wen en die portier had ik met liefde gevloerd. Wanneer ze mij het telegram dadelijk bij mijn aankomst had den gegeven was ik natuurlijk al leen naar Bordeaux gereden. Ik had het vast geen twaalf nutte loze uren in Rouen uitgehouden. En nu had ik er, geheel buiten mijn schuld, vijf kostbare uren verknoeid. Moest ik daar nog eens zeven aan toevoegen om mijn avontuur in nuttig gezel schap aan te vangen, of was het beter er onmiddellijk alleen op uit te trekken? Met mijn hoofd in mijn handen ging ik zitten om de voor- en nadelen tegen elkaar ai te wegen. Eerlijkheidshalve moet ik be kennen, dat ik zó razend was op George, die mij in de steek had gelaten wat natuurlijk niet erg sportief van mij was dat ik er goed aan gedaan had op George te blijven wachten. Ik schold op George en de portier, tot ik ten slotte geen enkel lelijk woord meer wist te bedenken. Om zeven uur ging ik mijn proviand en mijn bier halen en pakte alles in de koffer van de Lowland, voor mogelijk gebruik onderweg; en al die tijd was ik mij helder bewust dat ik, om van George maar niet te spreken, de volgende dag geen mens meer geen enkel bezwaar meer tegen zou zijn, wanneer ik de hele nacht had hem op zijn beurt voor niets te laten komen: het enige waar het mij nog om ging was, of ik er persoonlijk voordeel van zou hebben, wanneer ik desondanks op hem bleef wachten. Na langdurig nadenken kwam ik tot de slotsom, dat hij mij in derdaad van veel nut kon zijn. Wanneer hij de weg niet kende kon hij de kaart tenminste op zijn knieën leggen terwijl ik reed. Hij kon onderweg gaan slapen en wanneer ik slaap kreeg kon hij het stuur van mij overnemen. En wanneer we eenmaal in Bordeaux waren wel, George was een be hoorlijke vent en hij zou stellig zijn best voor me doen. Nadat ik mijn beslissing had genomen moest ik zien de uren door te komen. En dat lukte mij al heel slecht, ik was totaal over stuur, ik liep maar heen en weer, tot ik moe was om nog op te staan en nog steeds niet rustig genoeg om te blijven zitten. En dat alles, omdat een zwarte two seater waarin ik belang stelde zich met een vaart van tenminste veertig miil meer en meer van mij verwijderde. Het was de el lendigste middag van mijn hele leven; ik kon het maar niet met mezelf eens worden of ik er nu moest rijden. Mijn gezond ver stand zei mij, dat wij, in Chartres bijvoorbeeld, in een behoorlijk bed een paar uren slaap moesten pakken, eer wij verder gingen. Ik werd haast razend bij de gedach te aan dit vrijwel onvermijdelijk oponthoud, hoewel ik er tevens van overtuigd was, dat ik in dit geval geen andere keus had. In deze wanhopige stemming bestelde ik een tamelijk feestelijk diner, dat ik om acht uur een zaam en verlaten genoot. Om half negen liep ik alweer op straat; ik was nog steeds ruste loos om het, waar dan ook, te kunnen vinden. Het was een avond zonder een zuchtje wind Het was eigenlijk nog veel benauwder dan het die dag geweest was. Het liep tegen tien uur. toen ik tot de conclusie kwam, dat ik tot elke prijs eerst een groot glas koud bier moest hebben, eer ik naar het station ging om George van de trein te halen. Ik richtte mijn schre den dan ook weer naar het ho tel, waarvoor de Lowland stond te wachten en een groot deel van de dag had gewacht. (Wordt vervolgd.) GEEN RUSSISCHE KERNPROEVEN INDIEN WESTEN ZICH ONTHOUDT De Sowjet-regering heeft be sloten de kernproeven niet te hervatten indien de Westelijke mogendheden zich eveneens ver der van experimenten onthouden. Slechts ingeval van hervatting der kernwapenproeven door de Westelijke mogendheden zal de Sowjet-Unie zich vrijgesteld ach ten van haar belofte, aldus een verklaring van de Sowjet-rege ring die door het Sowjet-pers- bureau Tass is gepubliceerd. De Sowjet-Unie, aldus vervolgt de verklaring, herhaalt dat zij bereid is onmiddellijk met de Amerikaanse en Britse regerin gen een overeenkomst te teke nen over de staking van alle soorten kernproeven voor altijd. De Westelijke mogendheden wor den ervan beschuldigd bij de on derhandelingen te Genève een overeenkomst te verhinderen en eisen te stellen die bedoeld zijn om een overeenkomst moeilijker te maken, in plaats van te zoe ken naar overeenstemming over kwesties die betrekking hebben op de organisatie van een con trolestelsel. Zoals bekend maakten de VS- deze week bekend dat zij de op schorting van de kernproeven aanvankelijk voor een jaar tot 31 oktober a.s. tot het einde van het jaar verlengen. Dit besluit werd genomen om de onderhan- de laars te Genève meer tijd te geven tot overeenstemming geraken. te 9 Door het instorten van een gebouw van vier verdiepingen in Cairo zijn drie personen ge dood en zeventien gewond. Dit is het eerste ongeluk van deze aard sedert het begin van het wassen van het Nijlwater. BOERDERIJ IN Zaterdagavond om tiur is brand ontstaa derij van de heer aan de Hillegomi meente Nieuw-Venr delijk is door de aa wind een smeuler aangeblazen, waard< landbouwschuur vol geraakte. De brt Nieuw-Vennep was plaatse, maar moe inroepen van Hille broek en Hoofddor] en het daaraan bouw werden geh< vuur vernield. Met men het woonhuis houden, doch de daaraan is zeer gre Het echtpaar Entl terdagmiddag juist dagen naar Engelan De twee zoons war toen de brand uitbr; is zeer groot. De h is verzekerd. De boerderij van wer K. C. van Loc Tonge is zaterdagm uitgebrand. Het wo houden gebleven werktuigen als auto's konden wore De brandweren dijk en Oude Tonge dig ter plaatse. Pei gelukken deden zich coerderij was verze ECHTELIJKE Zoals vrijdag gen een opwelling van rige mevrouw S. G vrijdagmiddag ha: echtgenoot P. G. m mes twee messteker De man werd in d' in de linkerzijde g werd in het zieken] opgenomen. Zijn to< levensgevaarlijk, m dien aard, dat het sl niet gehoord kon w> De kinderen van vier meisjes van tw tien jaar, waren ni het drama zich ai was de zuster van c wezig. Er ontstond tus vrouw onenigheid o loon, dat de man t hij zich naar een i begaf, werd hij dooi volgd. In de gang b toen twee messtek: Direct waarschi genoten de geneesk en nadat een arts d pig behandeld had, ziekenauto weggeb De vrouw werd ki ma in de woning ge: zal deze week nog cier van Justitie moeten verschijnen BRANDSTICH' VALSE AAN De 51-jarige Nijn V., die dezer dager houden onder vei brandstichting in h; der verdenking van te van diefstal, hee ge bekentenis afge Zij is zaterdag naar Arnhem, wa< van Justitie haar i nemen en tevens z; maken, of deze 51 wel geestelijk toe Zij zou gehandeld angstpsychose. GAST AN KAUTC PONYWA Op de rijksweg Moerdijkbrug en D zaterdagmorgen oi lege gastankauto Kamerman uit A bestuurd werd do A. L. en op weg w; in volle vaart een geschept, waarop en een jongen zat: De auto en het men ongeveer 20 botsing in een sic jongen wist nog 1 wagentje af te spr man kwam in de sloot terecht. Zij z onderzoek naar he kenhuis te Dordre Behalve dat er v tje een pony liep, op en er achter twee. De man en ren op. weg de die se naar Rotterda De ponies liepen, b hen, die een beer ongeluk ongestooi De oorzaak va moet gezocht woi standigheid dat he goed verlicht was lichting was een z de jongen in zijn 1 VOORZICH' GIFTIGE Ml De „Commissie reiniging A.H.B." mene Hengelaai e.r de aandacht o herhaling klacb over vergiftiging doordat men zal waarin zich gil voor vernietiging ©f voor besproeii en gewassen bev daarin uitspoel Niet alleen wore visstand ernstig in vele gevallen tigd, doch het ve is ook gevaarlijk dieren en plant zowel voor het land- en tuinbor is. De commissie om allen, die dingsmiddelen g< mede de uiters heid te betracht'

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2