Volledige overeenstemming tussen Eisenhower en MacMillan Adenauer antwoordt Chroesjtsjef Incidenten aan de Indiaas-Chinese grens De bestrijding van de nozems in Italië De m Algerijnse activiteit België Weeroverzicht Dalai Lama doet beroep op de Verenigde Naties WEERBERICHT ZON- ea MAANSTANDEN HOOGWATER N.a.v. bezoek Chroesjtsjef de Verenigde Staten aan salons „robèrt" it kappewf bd opoi+t axhé ag 29 augustus 1959 vanaf f 19,25 36 AO ƒ30,— 45,— vanaf 49,50 en ongelukken en Certina en Omega. laf 29,75 49,50 3,— doublé 24, meer dan 100 jaar TER.VEUZEN collectie aan huis. P. J. VAN DE SANDB Frankering bij abonnement; Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N£ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4768 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nut. President Eisenhower en pre mier MacMillan hebben zondag ochtend de kerkdienst bijgewoond in de kleine kerk van Petrus en Paulus nabij Chequers. De voor ganger had als thema voor zijn preek gekozen,,Alle volken van de wereld moeten zich tot God wenden". Vóór hun kerkgang hadden Eisenhower en MacMillan op Chequers, het officiële buitenver blijf van de Britse premier, be sprekingen gevoerd. Naar verluidt hebben president Eisenhower en premier MacMil- ian volledige overeenstemming over de fundamentele benadering van de komende besprekingen van de president met Chroesj tsjef bereikt, aldus is zondag avond door diplomatieke waarne mers te Londen verklaard. De Britse en de Amerikaanse leider hebben fundamenteel ge lijke opvattingen ten aanzien van alle grote problemen, met inbe grip van hun ideeën omtrent een mogelijke topconferentie tussen Oost en West, aldus de waarne mers. De beide staatslieden besloten Chroesjtsjef te laten weten dat zij bereid zijn ernstige onderhan delingen te voeren zodra deze be reid is een werkelijk begin te ma ken met het breken van het ijs in de ..koude oorlog". De waarnemers zeiden dat de president bij zijn besprekingen met MacMillan volledig het vijf ledige doel dat hij zich voor zijn Europese reis had gesteld, had bereikt 1. Bevestiging van de Westelijke eensgezindheid om, desnoods met geweld, op te treden tegen agres sie en de defensieve kracht die voor gemeenschappelijke veilig heid nodig is, te bewaren. 2. Overeenstemming te bereiken over de manier waarop realistisch met de Sowjet-Unie kan worden onderhandeld over de eerste stap pen ter oplossing van de inge wikkelde problemen der algeme ne ontwapening, het verdeelde Duitsland en andere kwesties. Beide leiders waren het naar ver luidt geheel eens over de nood zaak om de bevolking van West- Berlijn te steunen en te trachten een aanvaardbaar begin te maken met de hereniging van Duitsland. 3. Nauwe EritsAmerikaanse sa menwerking. 4. Versterking van het Noord- Atlantisch Verdrag. Maatregelen hiertoe werden zaterdag bespro ken. Beide staatslieden achten dit de hoeksteen van de Westelij ke buitenlandse en defensiepoli tiek in het conflict tussen Oost en West. 5. Vergroting van de economi sche hulp aan industrieel onvol- PERSSTEMMEN OVER EISENHOWER De New York Times schreef donderdag over Eisenhowers be zoek aan Europa: ..Eisenhowers succes in Bonn blijkt zowel uit het officiële communiqué als uit zijn eigen uitlatingen. Tezamen een beeld van volledige Ameri kaans-Duitse solidariteit binnen het kader van de Navo en de Westelijke eenheid in het alge meen. De Bonner verklaringen zijn in feite een antwoord op Chroesjtsjefs jongste uitval die met Eisenhowers aankomst moest samenvallen. Mogelijk vindt hij in Londen een ietwat andere houding, met name inza ke het belang van een Duitse hereniging en van een onvoor waardelijke topconferentie, maar de onverbreekbare Engels-Ame rikaanse vriendschap waarborgt dat geen tactische verschillen het gemeenschappelijke deel zullen vervagen". De Washington Post ziet ook in de nieuwste brief van de Rus sische leider een poging tot het zaaien van tweedracht maar heeft goede hoop inzake de Ame rikaans-Duitse solidariteit. De New York Herald meent dat de Engelsen niet hetzelfde scepti cisme tegenover de aanstaande ontmoeting Eisenhower- Chroesjtsjef bezitten als bepaal de Westduitse en vooral Franse kringen. Toch acht het blad het waar schijnlijk dat de Britten Eisen howers mening over de ontmoe ting niet delen maar enigszins teleurgesteld zullen zijn over het doven van de door sommigen ge koesterde hoop dat de bespreking een voorspel voor een topconfe rentie zal zijn. doende ontwikkelde gebieden, hetgeen nodig wordt geacht om de Sowjet-Unie te slaan. A.F.P. verneemt uit welinge lichte bron te Londen dat Eisen hower en MacMillan van mening zijn dat president De Gaulle al leen in staat is een oplossing voor het Algerijnse probleem te vinden en dat Engeland en de Ver. Staten hem moeten helpen bij zijn pogingen. Voor Engeland en de Ver. Staten vormt het Al gerijnse vraagstuk een Frans probleem en men is er te Londen van overtuigd dat De Gaulle een liberale oplossing van dit pro bleem nastreeft. President Eisenhower en zijn adviseurs zijn zeer onder de in druk van de geestdrift van de Duitse en Britse bevolking en di plomatieke waarnemers te Lon den geloven dat deze grote de monstraties van het publiek een versterking van de positie van president Eisenhower bij zijn ko mende besprekingen met Chroes jtsjef betekenen. De president heeft Adenauer en MacMillan verzekerd dat zijn besprekingen met de Sowjet-leider geen onder handelingen zullen zijn en dat hij dc Westelijke staatslieden onmid dellijk zal raadplegen indien Chroesjtsjef met nieuwe veelbe lovende voorstellen komt. Sir Winston Churchill zal dins dagavond met president Eisenho wer dineren. De voormalige Britse leider is zondag van zijn vakantie aan de Rivièra in Lon den teruggekeerd om de presi dent weer te zien. Hij zal daarna naar de Rivièra teruggaan. EISENHOWER NAAR INDIA? De diplomatieke redacteur van de „Sunday Dispatch" heeft zon dag verklaard, dat men in de om geving van president Eisenhower de mogelijkheid overweegt van 'n bezoek van de Amerikaanse pre sident aan India, na zijn bezoek aan Moskou aan het eind van dit jaar. De „Empire News" gelooft zelfs dat Eisenhower mogelijk di rect na zijn besprekingen in W.- Europa naar Nieuw Delhi zal rei zen, doch dit blad geeft geen bron voor dit bericht. De perschef van Eisenhower, Hagerty, sprak zondag tegen dat de president na zijn besprekingen te Parijs een bezoek aan India zal brengen. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft in een zon dagavond gepubliceerde brief aan premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie verklaard, dat de beslissende kwestie voor de toe komst van vrijwel alle volkeren niet de nasleep van de oorlog is maar het tot stand brengen van een gecontroleerde ontwapening, zowel op het gebied van de kern als de conventionele wapens. Deze kwestie moet het eerste doel van iedere staatsman waar hij ook staat, zijn, daar wapen- produktie niet alleen onnoeme lijk veel geld kost en de sociale en culturele vooruitgang van de mensheid remt, maar ook een ge vaarlijke spanning schept, aldus de Westduitse bondskanselier. Chroesjtsjef had in zijn op 19 augustus verzonden en donder dag j-1- gepubliceerde brief Ade nauer verklaard dat de betrek kingen tussen beide landen in een kritiek stadium waren en dat de Sowjet-Unie gedwongen zou zijn een vredesverdrag met Oost- Duitsland te tekenen indien deze betrekkingen niet beter zouden worden. Hij zei verder dat het bestaan van vriendschappelijke betrek kingen tussen West-Duitsland en de Oostelijke staten zou kunnen leiden tot verdere ontwikkeling van de economie en verhoging van de welvaart. Adenauer zegt in z'n antwoord, dat in zeer gematigde bewoordin gen en een bijna vertrouwelijke stijl is geschreven, dat overeen stemming over ontwapening zou bijdragen tot de oplossing van de andere problemen. Hij spreekt zich uit voor verbe tering van de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en de bonds republiek en is van mening dat meningsverschillen van ideologi sche aard geen beletsel voor de economische samenwerking tus sen beide landen mogen vormen. De bondskanselier ontkent dat hij een „revanchezoeker" is en merkt op, dat hij altijd een tegen- lisme is geweest. Hij weerspreekt voorts de bewering van Chroesj tsjef dat hij door haat voor het socialisme en communisme schijnt te zijn verblind. Ik haat nóch het socialisme nóch de vorm van socialisme die gewoonlijk communisme wordt genoemd. Ik wil zelfs zeggen dat het socialisme in bepaalde stadia van de ontwikkeling van een volk misschien een vorm van econo- nische ontwikkeling kan zijn die de vooruitgang kan bevorderen. Dit kan met name het geval zijn indien de voorafgaande fase van ontwikkeling bijzonder slecht was. Aan de andere kant geloof ik niet dat het socialisme het juiste eindstadium in de ontwik keling van een groot volk is, al dus de bondskanselier. V eiligheidsmaatregelen voor Eisenhower. Voor het 48-urig bezoek dat president Eisenhower aan Parijs zal brengen treft de Franse poli tie uitgebreide veiiigheidsmaatre- gelen. Eisenhower, die vertrou welijke besprekingen met De Gaulle zal voeren, wordt woens dag in Parijs verwacht. Tijdens zijn verblijf zullen bijna 3000 politiemannen en brand weerlieden de president omrin gen, terwijl hij bij zijn autoritten door Parijs door veertig gemoto riseerde agenten zal worden be geleid. Als president De Gaulle hem vergezelt, zal het escorte negen tig man omvatten. Gewapende Franse politie-agenten zullen langs de route die de Amerikaan se president zal volgen, staan op gesteld. De brandweerlieden zul len strategische punten op de da ken innemen; zij zijn de enige die zich volgens de Franse wet op de daken mogen bevinden. Eisenhower zal gedurende zijn bezoek voortdurend in verbinding met Washington blijven. Formosa door wervelstorm getroffen. Formosa is zaterdag en zondag getroffen door een wervelstorm, die volgens de eerste berichten zeven doden en tien ernstig ge wonden heeft geëist. Een groot aantal huizen is vernield en dui zenden mensen moesten naar el ders worden overgebracht. De bevolking was voor de nieuwe strom bijtijds gewaar schuwd, zodat velen een goed heenkomen hadden kunnen zoe ken. Voorts werd de grootste kracht van de storm gebroken door een bergketen. Drie weken geleden kwamen op Formosa 69 mensen om het leven door een andere zware wervelstorm. 'Advertentie) marlt L6 bravmrjjsfraat 9 tifMuzeo s onze vakantie is t/m 8 september na die datum gaarne tot uw dienst. Een christelijk-democratische afgevaardigde heeft bij het Ita liaanse parlement een wetsont werp ingediend ter bestrijding van de straatschenderij die ook in Italië onrustbarende vormen is gaan aannemen, aldus meldt de „Times". In dit ontwerp wor den nieuwe soorten straffen voor gesteld voor jeugdige delinquen ten, o.a. verwijdering uit het be roepsleven Volgens het ontwerp zouden jeugdige delinquenten die in groepen van meer dan twee per sonen optreden en wier storend gedrag kan worden toegeschre ven aan een verlangen om op te vallen, als „maatschappelijk ge vaarlijk" veroordeeld kunnen worden. Aanbevolen wordt dergelijke personen het eventueel genoten voorrecht van uitstel van dienst plicht te ondernemen. Dit slaat met name op studenten en hierbij wordt aangetekend dat veie in de laatste tijd door de politie aange- stander van het nationaal-socia-1 houden straatschenders telgen Het Indiase leger richt bij Jor- hat in Assam een operationeel hoofdkwartier in met 't oog op de verdediging van de noordoost grens tegen Chinese aanvallers, zo is zaterdag van gezaghebben de zijde te Nieuw Delhi verno men. Jorhat ligt ongeveer 190 km van de post Longjoe, die de Chinezen woensdag hebben bezet na de In diase bezetting te hebben verdre ven. Naar verluidt zullen er evenwel voorshands geen militaire maat regelen worden genomen om Longjoe te heroveren. Voorlopig wil India trachten deze kwestie langs diplomatieke weg te rege langs diplomatieke weg met Pe king te regelen. De Indische pers heeft fel ge reageerd op de berichten over de bezetting van Indisch gebied door de Chinezen. De „Hindustan Times" eist stop. zetting- van „elke vorm van ge sprek met de Chinezen". Het blad waarschuwt, dat de verdediging van India niet onbe duidend is en dat India niet al leen staat. De „Statesman" brandmerkt de Chinezen als „agressors". Hoewel Nehroe had toegegeven dat de grens niet overal duidelijk vast gesteld is, vindt de „Statesman" dit geen reden om een grenspost aan te vallen, zelfs niet onder het voorwendsel, dat de bezetting van de post het eerst heeft geschoten. Het is mogelijk, aldus het blad, dat, zoals Nehroe gezegd heeft, de Chinezen een grensregeling wensen. „Maar het is duidelijk, dat hun gedachten vèr van de conferentietafel verwijderd zijn. De Birmanen zouden kunnen ge tuigen, dat dergelijke onderhan delingen verschrikkelijk nutte loos kunnen zijn als het komen tot een schikking niet werkelijk beoogd wordt." Volgens onbevestigde berichten hebben de Indiase strijdkrachten in nieuwe schermutselingen met Chinese grenswachten verliezen geleden, aldus een bericht uit Cal cutta in de „Hindustan Standard" van zondag. Bij een buitenpost in Los Tzong in Assam zouden voorts Indiërs Chinese troepen in een vuurgevecht teruggedre ven hebben. Volgens het blad be waren de grensautoriteiten de diepste geheimhouding over de explosieve toestand, al wordt na tuurlijk Nieuw Delhi op de hoog te houden. Een officiële woordvoerder heeft zondag in Nieuw Delhi ver klaard, dat er geen officiële be richten over verdere gevechten in het grensgebied zijn ontvan gen sedert de vrijdag door pre mier Nehroe bekendgemaakte gevallen. Iemand die goed op de hoogte is met het grensgebied, ver klaarde zondag dat hij de door de „Hindustan Standard" ge noemde plaats Los Tzong niet kent. Hij geloofde dat het be richt „pure fantasie" was. In goedingelichte kringen in Nieuw-Delhi gelooft men dat Pa kistan van plan is aan India een plan voor te stellen voor ge meenschappelijke defensie van het Indiaas-Pakistaanse schier eiland. Dit plan zou generaal Ajoeb Khan, de president van Pakistan, aan premier Nehroe van India willen voorleggen als de twee staatslieden elkaar op 1 september te Pala ontmoeten. Deze ontmoeting was aanvan kelijk slechts bedoeld als een be leefdheid van Nehroe tegenover Ajoeb Khan, die dan op weg zal zijn van Daka naar Karatsji, doch door de gebeurtenissen aan de Indiase grenzen is zij in een nieuw licht komen te staan. Tot op heden heeft India nooit veel gevoeld voor een defensie overeenkomst met Pakistan, aan gezien dit land lid is van het Pact van Bagdad en de Zuidoostazia- tische verdragsorganisatie. De Dalai Lama, de 24-jarige -god-koning" van Tibet, die thans in ballingschap in India woont, heeft zondag zijn voorne men om de Tibetaanse kwestie aan de Verenigde Naties voor te leggen bekend gemaakt. Hij zei geen andere mogelijk heid dan een beroep op de Ver enigde Naties te hebben daar de toestand in Tibet onnoemelijk veel ernstiger was geworden en het lijden van de bevolking „on beschrijfelijk" is. De vorige week verklaarde de Dalai Lama, die de geestelijke leider van zijn volk is, dat de „vrijheidsstrijd" tegen de Chine zen in zijn land nog steeds voort duurt. Hij had vernomen dat bij de opstand bijna 80.000 Tibetanen om het leven waren gekomen en bijna 20.000 van hen in het ge bied van Lhasa. De Dalai Lama verzocht thans „alle beschaafde volkeren" ter wereld hun volledige steun aan „onze zaak van vrijheid en recht vaardigheid" te geven. Men verwacht dat de geeste lijke leider deze week een bezoek van 'n paar dagen aan New Delhi brengt en daar met premier Nehroe zal spreken. uit vooraanstaande families ble ken te zijn. De politie heeft zoals reeds be richt is order gekregen om zeèr streng tegen straatschenderij op te treden. Maar wat thans ver eis wordt, aldus de correspon dent van de „Times", is een nieu we benadering van dit nieuwe soort jeugdmisdadigheid daar de bestaande strafwettelijke bepa lingen de politie niet voldoende mogelijkheid tot optreden geven. Inmiddels wordt er in perscom mentaren op gewezen dat er van 1 de volwassenen een beter voor-| beeld uit moet gaan en dat gezin en school in deze een belangrijke rol te vervullen hebben. De politie van Milaan heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de derde maal een groot scheepse razzia op nozems gehou den, waarbij honderden jongelui werden aangehouden. Het meren deel werd na ondervraging vrij gelaten. Ongeveer honderd jonge lui worden nog in hechtenis ge houden. De acties maken deel uit van het plan der regering om met kracht tegen straatschenderijen op te treden. Ook in Parijs en omgeving is êen campagne tegen de nozems aan de gang. In totaal zijn tot dusver ruim 800 straatschenders aangehouden. De valse sterlingbiljetten. Het onderzoek naar kisten met vals geld en andere documenten, die de Duitsers aan het einde van de orlog in het Oostenrijkse meer van Toplitz hadden verborgen, is zaterdag geëindigd. In totaal is voor een waarde van zestig mil joen gulden, aan valse Britse bankbiljetten gewonden. Ook is he mtateriaal geborgen, dat de Duits<#s gebruikten voor het ver vaardigen van valse paspoorten. Het onderzoek werd uitgevoerd op kosten van het Westduitse tijd schrift „Oer Stern." De reis van De Gaulle. Van welingelichte zijde is ver klaard, dat president De Gaulle president Eisenhower bij diens bezoek aan Parijs zal meedelen, dat grote vooruitgang is gemaakt met het herstel van de orde en het gezag in de woelige gebieden van Algerië. De Gaulle is zondagavond naar Parijs teruggevlogen na zijn in spectietocht in Algerië. De open bare en particuliere verklaringen van De Gaulle in Algerië hebben de berichten gelogenstraft, dat hij een nieuwe koers zou over wegen om een, einde te maken aan de strijd. Tegenover officieren van het leger heeft hij gezegd, dat de „pacificatie", krachtige militaire actie, gevolgd door een ingrijpen de sociale en administratieve re organisatie, zal worden voortge zet totdat de vrede is hersteld. De generaal heeft ook (in het openbaar) verklaard, dat de toe komst van Algerië door de Alge rijnen zelf moet worden uitge maakt als de vrede eenmaal her steld is. De berichten over Algerijnse activiteit in België en de rol, die de geheime Franse organisatie „De Rode Hand" daarin zou spe len, blijven de Belgische gemoe deren bezig houden. Leden van een Belgisch „Comité voor de vrede in Algerije" hebben in Brus sel een persconferentie gehouden waarop werd medegedeeld, dat 32 Algerijnen zich in België in ar rest bevinden en dat sinds decem ber vorig jaar op Belgisch grond gebied zeven aanslagen op Alge rijnen zijn gepleegd, waarbij vier leden van het Algerijnse bevrij dingsfront (F. L. N.) werden ge dood en vier gewond. Deze aanslagen zo werd ge zegd - werden gepleegd door leden van de Algerijnse nationale beweging.'(M. N. A.), die daarbij werden gesteund door de Franse politie en na hun daden naar Frankrijk terugkeerden. De leden van het comité wisten voorts te onthullen, dat de 1500 Algerijnen, die in België in de kolenmijnen en in de zware industrie in Hene gouwen werken, er 232 lid zijn van de M. N. A. en dat verreweg het grootste deel van de overigen lid is van de F. L. N. Volgens het comité zouden er aanwijzingen zijn, dat kolonel Merchier van de Franse geheime dienst zich in (Advertentie.) Zonnige perioden In de luchtdrukverdeling boven onze omgeving is gedurende het afgelopen weekeinde weinig ver andering gekomen. Ten westen van Ierland handhaaft zich een gebied van hogeluchtdruk. Het veroorzaakt boven de Noordzee een noordelijke stroming waar mee polaire lucht wordt aange voerd. Hierin kwamen plaatselijk enkele buien tot ontwikkeling. De polaire lucht is in het zui den doorgedrongen tot de Alpen en de Pyreneën. Daarbij kwam in Noord-Italië een lagedrukge bied tot ontwikkeling dat aanlei ding gaf tot regen- en onweers buien. Bij Milaan werd zelfs in 12 uur tijds 70 mm neerslag af getapt. De depressie-activiteit op de Oceaan blijft in hoofdzaak be perkt tot hoge breedten. In ver band hiermee is weinig verande ring in het huidige weertype te verwachten. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Wisselende bewolking Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot zwakke wind tussen noord en noordoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON op onder MAAN op onder DINSDAG 1 SEPTEMBER Sept. v.m. n.m. 1 5.50 19.30 3.55 18.28 Breskens 0.35 12.50 2 5.51 19.28 5.05 18.57 Terneuzen 1.10 1.25 3 5.53 19.25 6.18 19.25 Hansweert 1.50 2.05 4 5.54 19.23 7.32 19.52 Walsoorden 2.00 2.15 5 5.56 19.21 8.48 20.20 België zou bevinden. Hij werd uit Zwitserland en West-Duitsland gewezen na aanslagen, die even eens werden toegescreven aan „De Rode Hand". Inmiddels schrijft „La Libre Bel- gique", het blad dat de activiteit van „De Rode Hand" beschreef, dat ondanks de tegenspraak van de Antwerpse havenautoriteiten en het Franse consulaat in Ant werpen het staande houdt, dat „een terroristische organisatie be staat en in het geheim werkt." „Niet voor niets", aldus het blad, „is het politietoezicht in de haven aanzienlijk verscherpt". Snellere hulp in België bij verkeersongelukken. In Brussel worden plannen uit gewerkt voor snellere hulp bij ongelukken, op het Belgische we gennet, die per jaar meer dan duizend doden veroorzaken. Bij een verkeersongeval zal men het telefoonnummer 900 behoeven, ie draaien om te worden in verbin ding gesteld met een centrale, van waaruit de hulpverlening ge leid wordt. De Centrale waar schuwt dan op haar beurt de hulppost, die het dichtst bij het ongeval is gelegen.. Het nieuwe systeem zal voor België en Luxemburg gelden. Het wegennet wordt ingedeeld in 40 zones, die elk over een ambulan ce en personeel zullen beschik ken. Op deze wijze zal een hulp post nooit verder dan 10 km van een ongeval verwijderd kunnen zijn. waardoor de hulpverlening aanzienlijk zal kunnen worden versneld. Het onderhoud van het materiaal zal bij de brandweer in de 40 plaatsen berusten. Er wordt naar gestreefd de centrale voor verkeersongevallen begin oktober in werking te stellen. WIJZIGING A.W.W. VOORGESTELD Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Aanvankelijk werd er van uitgegaan, dat deze wet op 1 januari I960 in werking zou treden. Er staat dan ook een bepaling in tengevolge waarvan een weduwe recht zal hebben op pensioen als zij op 1 januari 1960 de leeftijd van zestig jaar had be reikt. Nu echter de wet reeds per 1 oktober 1959 in werking zal kunnen treden zouden weduwen die na 1 oktober maar vóór 2 januari zestig worden in tegen stelling tot de gewekte verwach tingen geen recht op pensioen hebben. Dit nu achte staatssecre taris Roolvink en minister Zijl stra blijkens hun memorie van toelichting ongewenst. Vandaar dat zij voorstellen de desbetref fende bepalingen zo te wijzigen, dat de leeftijdsgrens van 1 janua ri verschoven wordt naar 1 okto ber. Voorts bevat het wetsontwerp voorstellen tot wijziging van en kele bepalingen van de w et duur- tetoesiag 1959, die eveneens nodig worden geacht wegens het ver vroegd in werking treden van de A.W.W. QUEMOY EN MATSOE Volgens een Chinees nationa listisch blad hebben de Chinese communisten in de kuststreek tegenover Quemoy en Matsoe 400.000 man in de eerste linie samengetrokken. Voorts zou de activiteit van de communistische luchtmacht en de vloot in het ge bied van de zich in nationalisti sche handen bevindende kust- eilanden „aanmerkelijk groter" geworden zijn.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1