Vraagt Uw winkelier Zevla-zegelsü ook /oor de- \jcouw 11 er op ing voor insdag mber 2 irders Waarvoor dient vitamine D in Post heeft ze! Geet de kinderen goede bezigheid RIDOH lezellige grootouders gevraagd! DE SANDE IANDE einu Hoenders verdienen een verzorging goede Kleinigheden maken onze kleding af 8 Fater'dag 29 antfusïus Ï959 DE VRIJE ZEEÜW HERREBOUT'S Galanterie en Speelgoedhnia icht van gewicht, dus nakkelijk verplaatsbaar IMoeilijke (aak in moderne samenleving J. van de Sands Een gewoon mens Tirs U KUNT NIET ALLES WETEN! van de week SS GEEN ENGELSE ZIEKTE MEER ULTRAVIOLET LICHT VAN GROTE BETEKENIS Het gaat om de kalk Zelf maken rdag 29 atitfnsfcra 1959 *r n Tcr-HanieM 7.i<a ooV dvf^rfPnt.ip van vnlceiv KERKDREEF 32 A X E L ON 2284 ^rtUria»t der StichtingAdministratiekantoor U STOLK. Markstraat 2. Tenten Zi» ook advertentie van volgende week in dit blad «K «kzétó VUXM» compleet In koffer 4iUc slechts 335.- PS TELEVISIE- kunt u getuige ier Staten-Gene- Gouden Koets tocht door Den n demonstratie Hir.irs TELE- f en verzeker u IE (Universal) Iten. iwwiiimmHnHHNiipffMiv UR! die iedere Neder- i TERNEUZEN 'limWWIIIHIWIIIIMiPtt ..Als Wimpie maar één dag bij fc'-n-1 gewerd. hrrM-ie non brio Ivvrrk nodig om weer een gewoon find te worden. Zulke praatjes Ibeefi u ook wel gehoord en u I heeft, zich natuurlijk ook afge vraagd. waarom Wimpie dan tel lens zo n hele dag hij oma moet rbrengen. Het antwoord is [niet zo moeilijk te geven: oma wil het zo graag. En wat nog be langrijker is: de ouders van Wimpie willen bet ventje af en toe kwijt nm uit te kunnen gaan. In liet gezin niet kinderen is de nnie een zeer bijzonder iemand. ie grootmoeder kan in zulk ren j-zin ren bron V an warmte en wifsheid zijn. Voor het opgroeiende kind is liet een gro"t voorrecht een oma f,. hebben, die als lieve en ver standige vrouw de juiste plaats in de familiekring weet te vin den. Helaas, de aanwezigheid van rrn grootmoeder kan ook een Iterl andere uhwrrking hebben, lfioor baar optreden kan de sfeer in een gezin lelijk worden be dorven. Pr geestelijke ontwikkeling v«n era of meer kinderen kan door dr bemoeiingen van oma werkelijk ernstig worden ge schaad. I Gebrek aan hulp Natuurlijk is zulks vroeger ook i allemaal hef geval geweest, maar er zijn vandaag de dag toch wel bn nndere aspecten aan deze f kw 'sti^ Door het tegenwoordige gebrek san hulp en door de vele behoef ten van het ionge echtpaar wordt er rel vaker een beroep op oma gedaan. Bovendien woont het jonge ge zin door het tegenwoordige hui- MEDISCH CONSULT zentekort nogal eens bij oma in of omgekeerd en dan is het kon- takt zeer intensief. Door deze omstandigheden is de rol die de grootmoeder in het huidige gezinsleven speelt een veel grotere dan eertijds. Soms komt dat aan 't. familie leven ten goede, dorh maar al te vaak is zulks beslist niet het ge val, lot verdriet van alle par tijen. Onverkwikkelijk Op de kleuterconsultatiebu- reaus kan men dn droeve resul taten zien van hetgeen er wordt' van een kind, dal niet meer weet waar hel zich nu eigenlijk aan te lumden heelt. Men kan daar ook de treurige gevolgen zien wanneer de kindo den, zo klein als ze zijn. hun kan sen aangrijpen om de volwasse nen tegen elkander uit te spelen en het gehele gezin te tyranise- ren. Vrijwel iedereen, die beroeps halve met al deze misstanden te maken heeft, is het er over eens, dat er in deze doolhof van onver kwikkelijkheden nodig eens orde moet worden geschapen. En wie kent ze eigenlijk niet, de huishoudens waar oma's rond lopen met gezichten van ,.als-ik- er-eens-niet-was". Waar de jon ge moedertjes gebukt gaan onder oma's „in-mijn-tijd". Het is heel moeilijk een werke lijk goede oma te zijn. Het is nu eenmaal niet iedereen gegeven te kunnen inspringen als het nodig is. om zicli direkt daarna weer geheel terug te kunnen trekken. Het is trouwens de vraag of zoveel opofferingsgezindheid wel van een gewoon mens kan wor den gevraagdMaar 't jonge echtpaar verlangt zulks! Hoe dit zij, de cursussen, spe ciaal voor grootouders, die enige jaren geleden in verschillende plaatsen van ons land werden ge organiseerd, kunnpn zegenrijke resultaten afwerpen. Daar kregen de oma's les in moderne zuigelingen-verzorging en in kinderpsychologie. De leer krachten van zulk een cursus dienen behalve kennis, ook veel takt te bezitten; de grootouders moeten voldoende begrip en goe de wil kunnen opbrengen, wil de cursus werkelijk slagen. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden) 9 Mie bladluis in zijn tuin wil bestrijden, kan eenvoudige tabak als thee aftrekken en na afkoeling met behulp van een insectenspuit over de blade ren verstuiven. (Nicotine is giftig!). Een „\aren", is een ideale plant, die met gedijen in een droge en kille omgeving. Een temperatuur van 50 tot fiO - graden F. is bet meest ge schikt. Een vochtige atmos- fppr is aan te raden en voor komt het ontstaan van bruine punten aan de bladeren. Plaats baar derhalve op een emgekeerd schoteltje in een bakje met water. Het zijn sehaduwplanten, maar moe ten daarom nog niet in het donkerste hoekje van het huis geplaatst worden. Er is een gulden middenweg. 9 Chrysantenstelen moeten ge spleten worden, voordat de bloemen in het water gezet worden. Planten hebben lucht nodig. Ook planten zijn levende we zens en hebben geregeld lucht nodig. Daarom moeten we des avonds als het benauwd is in de kamer, of als er veel rook hangt, even het raam openzet ten. Echter niet zo. dat de planten op de tocht staan, want daar kunnen ze niet te gen. Ook kunnen daardoor gemakkelijk luizen op de planten komen. 9 Clivia's in de zomer. Clivia's moeten ook in de zomer vol doende water en eenmaal in de week vloeimest hebben. De bladeren regelmatig afspon- sen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot Ie wor den. Grote potten zijn niet goed. t Worden de, knoppen van uw geranium spoedig geel, da.n is dit een teken, dat ze te warm staan. Aangezien wijnranken langs de muren veel water gebrui ken, mogen in de omgeving van deze ranken geen planten gezet worden, die ook veel water nodig hebben. Men tractewrt bloemen en planten vast niet door mepr kunstmest in 1 liter water op te lossen dan 1 theelepeltje. (Nadruk verboden). IIflair, is de vakantie voor de meenten alweer voorbij! Voor de. huisvrouw betekent dit dat ze zo langzamerhand V)eer te rugkeert tot de normale gang van haar huishouden. Het is prettig om nu weer eens een extraatje klaar te maken voor de zondag. Wat denkt U b.v. van zo'n kwelsentaart die bij zonder fris en smakelijk is en niet zo heel veel tijd vraagt! ZONDAGWitte ragoütsoep; biefstuk met snijbonen, aardappelen; kwelsentaart. MAANDAG: Stamppot van rauwe tomaten, kaassaus; watergrucl. DINSDAGPaprika's gevuld met gehakt, gestoofde kom kommer, rauw gebakken aardappelenkruisbessenvla. WOENSDAGEierragoüt, stoof- sla, rijst: karnemelk met gort en. pruimen. DONDERDAGSaucijsjes, bloemkoolsla, aardappelen; koude rijstebrij VRIJDAGGebakken vis, of kaasomelet, zomerbiet.jes, aardappelpureevanillevla met geraspte appel. ZATERDAGEenvoudige bami: meloen RECEPTEN Kwetsentaart: Voor het deeg250 gram bloenr, 125 gram. boter. 90 gram suiker, 5 a 10 gram va nillesuiker, zout, I ei, ci troenrasp, 2 a 3 eetlepels melk. Voor de vulling: Vt-1 kg kwetsen, 2 a 3 eetlepels ge malen amandelen, 50 gram suiker', '/t dl water, iets ci troensap. Voor het deeg de boter door de gezeefde bloem snij den en er met de rest van de bestanddelen een stevig deeg van maken, hiermee de beboterde open vruchten - taartvorm voeren, de andere delen erin strooien en daar na de gehalveerde kwetsen (de. pit verwijderen!) erin leggen. Hieroverheen de. sui ker, die in het water is op gelost en waaraan iets ci troensap is toegevoegdgie ten en de taart 30 a 40 min. in een matig hete oven bak ken. Vanille roomijs: '<4 1. melk, '4 7. slagroom, 2 eidooiers, 2 hele eieren, 1 blaadje gelatine, 100 gram suiker, vanillestokje. De eieren en de eidooiers met de suiker schuimig roe ren. Het vanillestokje in de melk laten trekken en de hete melk daarna onder voortdurend roeren bij d.e eieren gieten. De massa in de pan terugdoen en au-bain- marie (in waterbad) laten binden (steeds blijven roe ren!). De geweekte gelatine (goed uitgeknepen) erbij doen en op laten lossen. De vanillevla af laten koelen, de stijfgeslagen room erdoor scheppen, het verdeelroostcr uit het ijslaatje halen, de ijsvla in het laatje doen en dit weer onder het vriesli- chaam plaatsen. De koelkast op de laagste temperatuur inschakelen. Het ijs heeft 5 uur vriestijd nodig. Wat me opvalt, als ik in verschillende gezinnen met jonge hinderen kom en de dingen daar eens gade sla, is. dat in het ene gezin altijd harmonie schijnt Ie heer sen, zelden verboden wordt en de kinde ren altijd vol overgave niet, iets bezig zijn, terwijl in hef. andere gezin de sfeer steeds onrustig is, de vermaningen en vaak ook het gesnauw van de ouders niet van de lucht zijn en de hinderen niet verveelde gezichten rond hangen en doordat ze nooit weten „wat ze nu eens zullen doen" natuurlijk toi katte- kwaad komen. Nu weet ik net zo goed als u, dat het ene kind gemakkelijker van aard is en zich beter bezig kan houden dan het andere, maar een feit is het toch, dat moeder de voornaamste persoon is, die de sfeer in huis bepaalt. Een onevenwichtige, paniekerige moeder zal zelden anders dan nerveuze, on- gezeggelijke kinderen groot brengen. Een opgewekte, onverstoorbare moe der heeft op haar kinderen een der mate kalmerende invloed, dat er van zelf altijd vrede en eendracht in huis heersen. NIET OP STRAAT. Moeders, die zich gauw overstuur laten maken door en zich niet opgewas sen voelen tegen hun kroost, sturen ze, OPVOEDING om van het gezanik af te zijn, maar de straat op. De redenering, dat ze dan bui ten zijn en de buitenlucht gezond voor hen is, gaat niet zonder meer op. Het is maar een uitvlucht, om het eigen ge makzuchtig geweten te sussen. De straat is niet de aangewezen speelplaats voor heel jonge kinderen. Zeker niet de drukke straten van een grote plaats. Tn de eerste plaats is het er te gevaarlijk; in de tweede plaats zien en leren ze er teveel, dat ze nog niet verwerken kun nen en dat hun jonge geest schade kan doen. Een zandbak in de tuin kan voor zo'n kleintje een koninkrijk betekenen. Geef het hem. In de tuin is hij ook buiten en daar is hij veilig. Veel meer dan zo'n zandbak heeft hij niet nodig; of het moest een teil water zijn. En als er geen tuin is. ja dan zal moe der zich de tijd en de moeite moeten ge troosten, om met het kind op stap te gaan. In iedere stad zijn parken, waar de kleintjes vrij en veilig kunnen spelen en draven en waar zij ook altijd speelmak kertjes vinden. HEBT GEDULD t Ook de uren, dat moeder de kinderen bij zich in huis heeft, behoeven voor geen beide partijen een kwelling te zijn, als er maar voor goede bezigheid wordt gezorgd. Het mee willen helpen is ieder kind aangeboren. Vaak helpen ze van de wal in de sloot, dat is waar. Ook weet ik, dal die „hulp" van de kleine moeder meestal tweemaal zoveel tijd kost. Maar laat ze er toch geduld mee hebben en het kind niet doorlopend ontmoedigen, door te zeggen, dat „ze het alleen veel vlugger kan". De tijd, die ze verliest, wordt vergoed door het tevreden bezig zijn van het kind. Moeders met wat vindingrijkheid we ien trouwens voor hun kinderen altijd wel iets anders 1e verzinnen, waarmee ze uren lang zoet bezig kunnen zijn. als ze zelf eens flink op wil schieten. Geef ze wai oude tijdschriften en een schaar, om plaatjes uit te kunnen knippen. Geef ze een plakboek en een pot stijfsel en u hebt er geen kind aan. En wees dan heus niet bang voor de rommel, die ze maken. U verliest meer tijd en uw zenuwen hebben meer te lijden van doorlopend verbieden en opletten, dan van na afloop samen met de kinde ren vlug op te redderen. MARCELLE. (Nadruk verboden)'. I-let zal iedereen duidelijk zijn, dat we niet uitsluitend voor eigen genoegen hoenders houden, daarvoor is het voer te duur tegenwoordig. Of we met het houden van hoenders al dan niet voordeel zullen behalen, hangt voor een groot deel mede aj van de verzorging resp. de verpleging dier dierenHieronder kunnen wij ook rangschikken de huisvesting. Vandaag willen wij eens uw aandacht vragen voor de verblijf plaatsen, het op tijd. verstrekken van water en gepast voer in ruitijd. Hei schoonmaken Het verblijf moet geregeld schoongemaakt worden. Het nachthok maken we minstens twee maal per week schoon we verwijderen daarbij alle oude mest. Eenmaal per week reinigen we het nachthok gron dig. De ren daarentegen, in het bijzonder daar waar zich steeds mest ophoopt, twee maal. In alle mest bevinden zich gassen en deze zijn uitermate ongezond voor de dieren. Op de bodem van het, nachthok moet zich een laag zuiver zand, kaf, haksel of zaagsel bevinden. Het voordeel hiervan is tevens, dat dit met de uitwerpselen van de dieren een zeer goede mest vormt, mits we er voor zorgen, dat zich in het kaf niet te veel onkruidzaden bevinden. Nachthokken, legnesten en zitstokken maken we geregeld flink schoon met kalkmelk. De ze kalkmelk kan gemaakt wor den door bij vers gebluste met selkalk zoveel water te voegen, dat een dikke, met een kwast smeerbare, brei ontstaat. Hier door worden alle dierlijke en plantaardige parasieten gedood, dus ook microben, die besmet- HANDIGE HANDEN telijke ziekten veroorzaken. Vaatwerk cn vakjes, waaruit de kippen drinken, moeten ge regeld schoongemaakt worden met kokend sodawater en moeten daarna met fris en zuiver water worden nage spoeld. Ziekten voorkomen Om kalkpoten te voorkomen, smeren we minstens eenmaal per maand de benen van de hoenders in met, petroleum. Hebben zij dit reeds, dan kan men voor genezing hertshoorn olie te hulp roepen. Ook kippen kunnen van de koude te lijden hebben; dus als het zeer koud is, wrijven we de kammen van de groot.kammige hoenders in met vaseline; dit geeft althans enige waarborg tegen bevriezing. Hoenders moeten een zandbad kunnen nemen, maar ook een waterbad. Voor dit laatste kan ieder zeer laag vat dienst doen. Zonder zieke of verdachte dieren direct af van de niet- verdachte, terwijl het aanbeve ling verdient, gekochte dieren veertien dagen af te zonderen. Blijken ze na verloop van die tijd gezond te zijn, dan kunnen ze worden opgenomen in het gezelschap. Gras en haver in de ren Dc bodem van de loop dient iedere week omgespit te wor den, eenmaal in het kwartaal ter diepte van een voet. De uit gegraven massa kan weer dienst doen op de mesthoop. Beschikt u over een grote loop, dan doet u beter deze in tweeën te splitsen, in de ene helft laat u de kippen lopen en in de andere zaait u gras of ha ver. Zodra dit gras of de haver een handbreed hoog is, kunt u de kippen er van laten genie ten. Om en om bezaaien en om spitten is zeer nuttig. De bodem wordt daardoor zuiver gehou den en de vergaarde mest heeft zijn waarde. In de z.g. „scharrelruimte" brengen we stro of minderwaar dig hooi of zaagsel. Als u hier in wat graan strooit, verschaft u de kippen beweging, die zeer nuttig is voor de gezondheid en voorkomt daardoor tevens de zo nadelige vervetting. De drinkbak Geeft voer cn drinkwater bij voorkeur in bakjes of vaten waarin de kippen niet kunnen gaan staan, anders krijgt de ene kip alles en de andere niets. Ook wordt spijs of drank dan niet bevuild. Van boven getra liede bakjes deugen niet, want dan gebruiken de kippen de tralies als stok. Koop een drink vat van aardewerk, met ope ning aan de zijkant en van bo ven gesloten. De voeding gedurende de rui kan tot op zekere hoogte gere kend worden tot de verpleging. In die tijd zult u er goed aan doen was vismeel van gepelde garnalen te geven. Deze voe ders verhogen de verdere groei. Ook vleesafval of vers gemalen beenderen zijn zeer goed. Stenen en afleiding Het is u zeker wei bekend, dat alle hoenders zeer kleine steen tjes moeten kunnen opnemen; dit is n.l. onontbeerlijk voor de spijsvertering. Opgesloten hoenders kunt. u een plezier doen, door in de ren een koolstronk op te hangen of een doormidden gesneden man- gelwortel; dat is goed voor de spijsvertering, want ze moeten om deze te bemachtigen, op springen om er van te pikken. Het verschaft de kippen aflei ding en voorkomt daardoor veelal het verenpikken. Zorgt u er tenslotte voor, dat- tralie- of vlechtwerk geen ma zen vertonen waarin de kippen (kuikens) zich kunnen verhan gen. Drink- en eetvaten voor kui kens moeten zeer ondiep zijn het voer kunnen zij gemakkelij ker bereiken en u voorkomt er verdrinken door. (Nadruk verboden.) SS Witte ragoütsoep. I liter bouillon, iets foelie, peterselie, 40 gram bloem, 40 gram. boter, 1 ei, Vt dl melk of room. iets citroen sap, 50 gram gehakt. De bouillon met de foelie en peterselie 2 uur laten trekken en zeven en er met de boter en bloem een glad gebonden soep van koken. Van het gehakt kleine bal letjes vormen, en deze 10 min. in de soep mee laten ko ken. Het ei in de. soepterrine kloppen, de melk erbij doen en onder voortdurend roe ren de hete soep erbij gie ten. De soep op smaak, afma ken. met. een paar druppels citroensap. Dc vrouw met smaak weet zich altijd wel aar dig te kleden. En dat dik wijls zondeT daarvoor bij zonder veel geld uit te geven. Het is beslist niet nodig om haute eouture- kledrng te dragen, wil men er aantrekkelijk uit zien. Zeker, haute cou- turekleding heeft natuur lijk altijd iets aparts, maar om er aardig uit te zien is deze kleding niet beslist noodzakelijk. Vooral de Franse vrouw heeft die heerlijke eigen schap om van niets iets te kunnen maken. Het is dikwijls slechts een kwes tie van een kleinigheid, die op de japon, blouse e.d. wordt aangebracht. Een bepaalde combinatie kan het ook doen. Ons model tracht hiervan een voorbeeld te geven. Een vrij eenvoudige ja pon, mouwloos, met rui me hals en laag aange zette rok van eenvoudige stof, die zeker niet opval lend genoemd kan wor den, wordt ineens leuk, doordat de rand langs de hals werd afgezet met fluweelband in donker groene kleur; dat steekt mooi ai op de lichte ja- ponstof. Zoals U ziet, loopt het band over de japon door totdat het op de borst bii elkaar komt. Zo'n kleinigheid geeft -. meteen karakter aan de japon. Een ander voorbeeldhoe vindt U die leuke hoed Zo'n aparte hoed, ge dragen bij een eenvoudig japonnetje, geeft cachet en zo zouden we door kunnen gaan. Voor één ding willen we echter waarschuwen eenvoud is nog altijd het kenmerk van het ware Dus één, hoogstens twee, opvallende kleinigheden en niet meer, want anders is het niet a air dig meer, maar opzichtig (Nadruk verboden) Het is al betrekkelijk lange lijd bekend, dal levertraan een uit stekend middel is om Engelse ziekte te genezen cn te voor komen. Dat 't werkzame bestanddeel van de levertraan in dit geval het vitamine D is, weet men nog niet zo lang. Ook onze kennis over de samenhang tussen dit vitamine en ultraviolet licht is van betrekkelijk jonge datum. Engelse ziekte of rachitis be gint meestal in 't tweede levens jaar. Het is een stoornis in de zogenaamde verben ing; de been deren blijven week, zij buigen door onder de last die zij te dra gen hebben en ze worden krom. Op de grens tussen been en kraakbeen, in de groeizone van het bot, treden abnormale ver dikkingen op. Door slechte ver- bening van de schedel krijgen de kinderen met hun naar verhou ding veel te grote en vierkante hoofd een vreemd en afzichtelijk uiterlijk. Het tanden krijgen is vertraagd en er treden verschillende afwij kingen van het gebit op. Boven dien blijft bet rachitische kind in groei achter. Reeds in het midden van de 17e eeuw werden de verschijnse len van rachitis voor hel: oprst in Engeland door Glisson te boek gesteld. Al spoedig daarna bleek, dat deze ziekte helemaal niet al leen in Engeland werd aange troffen. Overal in Europa waar mensen dicht op elkander woon den, kon men personen aantref fen met X- of O-benen en an dere vervormingen die uit deze ziekte overblijven. Over de wijze waarop het vi tamine D in de kalkstofwisseling van het. lichaam ingrijpt is men, na een lange reeks onderzoekin gen en proefnemingen, tot volgende opvatting gekomen de De zeer kleine hoeveelheden vitamine D, die de mens eigen lijk maar nodig heeft, werken als middel om ïosforzure kalk, een stof, die absoluut nood zakelijk is voor de opbouw, in de beenderen vast te houden. Is er te weinig vitamine D In liet lichaam, dan treedt er geen behoorlijke verhening op: de botten 7,Un week en daardoor gemakkelijk vervormbaar. Het voorstadium van vitamine D is een bepaalde scheikundige verbinding, die in het lichaam aanwezig is. Bepaalde golfleng ten van het licht doen hieruit het werkzame vitamine D ontstaan. Wanneer het lichaam voldoen de aan ultraviolette stralen wordt blootgesteld, ziet men rachitische verschijnselen derhalve spoedig verdwijnen. Wanneer de mensen, in het bij zonder de kinderen, meer van de ultraviolette stralen van het zon licht zouden profiteren, in plaat® van zoals nu arhter glas in het halfdonker op te groeien, zou de rachitis een ziekte zijn- die uiter mate zeldzaam was. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden)

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5