IOPE ^wee werelden Radio-Televisie. VfrlifhtiBK rRadio de Koek (jooi/will Eisenhower op reis Nehroe waarschuwt China De ontvangst van Eisenhower vaiTt Schotland VERSLOOT W eero verzicht K R A M E IS ATLAS ïting uit Coldiiz Indonesië op weg naar economische en politieke crisis Voorlopige oogstraming G. H. VAN DAMME MAGER SPEK oor I 2,70 VET SPEK aor f 1,60 van de gehele wert P.J.VAN DE SANE EATER TERNEUZEN Ho contra Peppone JESTE ONTSPANNING MET GERICHTE WARMTE HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN houwspel. Taptoe Delft is b0J ihtmacht geven U enkele uren »PuJ larine; en Degint nog meemaken DAT Kh 1 AT 3 - TEL. 2581 - TERNEfi eerd Slager-Worstmaker LANTSOEN 3 TELEF. 2566 1 T! PROFITEER Til lAAG en ZATERDAG ame per K.G. of meer: ig doorregen RUNDERLAPPEN Z/- GER BR A AD VLEES 2,75 i RIBSTUK2,961 OSTBIEF, LENDE of BAKLAPPEN ƒ3,561 LTK of FILÉ4,I Formaat 11.6 x 18.1 cm. sche tekst. d met foto's in vel kleuren, geplasticeerde band. 28 t/m MAANDAG 31 AUG.J Aanvang 8 uur 5RNANDEL en GINO CERVI kste film van hun loopbaan: ijke avonturen van deze bijna I guren. t U de strijd (waarom U zultl X)N CAMILLO en PEPPONE 'kiezingsstrijd. Peppone wordt I zij de hulp van zijn tegenstan-l en in een reeks van vermak? I trijgen uiteindelijk beiden hunl wederom kostelijk amuseren gewoon goed gespeelde film. Alle leeftijden. WOENSDAG 2 SEPTEMBER Aanvang 8 ilur LS en ERIC PORTMAN in ilijkste en spannendste ontsnap I ;r laatste jaren, wij moeten zeggen, dat wij zei pannende, zo goed gespeelde, zo L en ook zo humoristische fil™ hebben gezien". 14 jaar L uur: LS VAN DE RODE CIRKEL'j Zi uur: (LLO CONTRA PEPPONE". Alle leeftijden' I dit programma tijdig uw plan'' I >41. Frankering WJ Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4767 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen eprjj's pe advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De aandacht van de gehele wereld is geconcentreerd op de reis van Eisenhower in Europa. Hij heeft donderdag in Bonn vertoefd en is bij zijn aankomst door georganiseerde demonstraties met duizenden schoolkinderen toegejuicht. De bedoeling was duidelijkAdenauer wilde er op doen wijzen, welk een uitnemende bondgenoot de Westduitse bondsrepubliek is, en hoezeer daarom de Amerikaans i president rekening moet houden met de wensen van Bonn. Met name is er één ding, dat de Westduitse regering niet wil: dat Amerika min of meer de Oostduitse republiek zou erkennen. Daarin is het al rijkelijk ver gegaan op de conferentie van Genève, toen de Oostduitse delegatie dezelfde rechten kreeg als de Westduitse. Maar als Washington er geheel van afziet in feite het bestaan te erkennen van Oost-Duitsland. dan kan er ook niets komen van een beperkte, gewestelijke ontwapening. Om die door te voeren zou men aan weerszijden van het ijzeren gordijn een strook moeten „uitdunnen" (militair gesproken) en zo misschien ook Berlijn in een ontwapende zóne brengen. Aan beide kanten van de Duitse scheidsgrens zou men dan met inspectie kunnen beginnen. Nogmaals, dat plan kan niet worden doorgevoerd, als het bestaan van Oost-Duitsland (dat immers zou moeten mee doen) wordt ontkend. Adenauer poogt, dus zoveel invloed uit te oefenen, dat de „vredepresident", als hij over ontwapening- spreekt, daarmee in elk geval niet kan beginnen in het gebied der Duitsers. In Londen In Engeland vindt Eisenhower gelijkgezinde diplomaten en po litici, maar ook zij kunnen geen ijzer met handen breken/ Zij steunen echter de Amerikaanse president van ganser harte in zijn wens, met Chroesjtsjef tot vermindering der spanningen te komen. Dat betekent: van beide kanten wil men zijn wil laten blijken. Kan men de grote problemen niet oplossen, dan kan men toch afzien van geweld. Dat zal de hoofdzaak zijn. In Parijs Naar Parijs gaat de Ameri kaanse president het laatst. En zijn verblijf daar is het moei lijkst De Gaulle wenst aller eerst aan te tonen, dat Eisen hower in zijn overleg met de Russen niet spreekt namens Frankrijk. Vandaar dat hij van het bezoek van Eisenhower een soort officieel en niet. politiek staatsie-bezoek wil maken, met veel vertoon, zowel ter ere van zijn land als van Eisenhower. Over de Russen zal daarom wel niet zo veel worden gezegd. Veel meer over Algerije. Als Eisenhower zijn Franse collega ontmoet, zal deze juist uit Algerije zijn teruggekeerd. Hij staat er voor het feit, dat hij niet gelooft dat men er een militaire overwinning kan be halen, maar dat de generaals hem beletten, met de leiders der rebellen te gaan praten. Dit is tenminste de meest overheer sende indruk. De Gaulle zal ze ker een bepaalde mening over de situatie hebben, als hij met Eisenhower spreekt. Wat zal de Franse president voorstellen? Hij heeft voorheen aan de rebellen een „vrede der dapperen" aangeboden, maar dat was een bestand zonder po litieke voorwaarden. En de moslims willen slechts een sta ken van het vuren, als hun recht op onafhankelijkheid wordt erkend. Niemand ver wacht, dat De Gaulle dit kan aanbieden. Maar misschien is ei een andere oplossing. Het verre oosten Een andere beperking van zijn mogelijkheden vindt Eisen hower in het vere oosten. Het is duidelijk, dat men niet kan spreken over het staken van kernproeven en over beperking der strijdkrachten, als het gro te China daarbuiten blijft. Het is ongetwijfeld bezig met te trachten kernwapens te fabri ceren. Dat doet Frankrijk ook, maar als dit daarin is geslaagd, kan het worden opgenomen "in de „atoomclub". Met China is dat niet het geval, want geen Noordstraat 44, A AANSLAG IN BUENOS AIRES Een bomaanslag in een groot café in liet centrum van Buenos Aires heeft donderdagavond twee mensenlevens geëist. Zes personen werden zwaar gewond. De politie heeft een 23-jarige communiste gearresteerd die ervan wordt verdacht de aanslag te hebben gepleegd. Zij zou zijn geholpen door een voormalig Peronistisch lid van een provin ciale raad die thans leider is van een vakbond van metaalbewer kers. Deze man wist te ontko men. Aangenomen wordt dat de bom bestemd was voor een fabriek in de omgeving, maar het ontste kingsmechanisme zou niet goed hebben gewerkt. Toen de man en de vrouw dit merkten, hebben zij het café waarin zij iets dronken, inderhaast verlaten met achter lating van de helse machine. Amerikaanse regering kan het nog erkennen. Even storend is het feit, dat er zoveel Chinese troepen zijn in Tibet (waar de opstand nog niet is onderdrukt) en dat die zich aan grensoverschrijdingen schuldig maken. Op gebied van India zijn al Chinese soldaten gesignaleerd. Nu liggen er tus sen India en Tibet enige grens staten in de HimalajaNepal, Sikkim en Bhoetan. De twee laatste zien zich bedreigd, en hebben India gevraagd, hun veiligheid te garanderen. In een opzienbarende rede heeft Nehroe daarop verklaard, dat aantasting van de grenzen van die kleine staten beschouwd zou worden als schending van de grens India zelf. In Laos genieten de commu nistische rebellen steun van de buurstaten China en Noord- Vietnam, Wat een onrust om rood China! Nehroe zou het graag zien opgenomen in de Ver. Naties, juist om het te be teugelen. Maar zoals gezegd is dat voorstel voor de V.S. onaan vaardbaar. Zwart Afrika Men weet dat de landen van zwart Afrika met Frankrijk zijn verbonden in een Frans-Afri kaanse gemeenschap. Zij zijn niet soeverein en hebben alleen intern zelfbestuur. Maar nu wordt onder hen de druk ster ker, een status te krijgen als een Brits dominion: onafhan kelijk, hoewel verbonden met het moederland. Van die ne- gergebieden is Guinea reeds afgevallen en heeft zich onaf hankelijk gemaakt. Nu dreigen ook de Franse Soedan en zelfs Senegal, aan te dringen op die vrijheid. De Soedan heeft geprotes teerd tegen het Franse voorne men, kernproeven te houden in de Sahara, en zich aldus naast de onafhankelijke Afrikaanse staten geplaatst. Men stelle zich nu voor, dat. De Gaulle er toe moet overgaan, die zwarte gebieden onafhankelijk te ver klaren. Dan staat zij op één voet met Marokko en Tunesië. Kunnen die zich verenigen met de zwarte gewesten, dan wordt de vraag actueel, of zulk' een gemeenschap niet ook Algerije in zich op zal nemen, en in ruil daarvoor nauwe banden met Frankrijk aanvaardt. Duseen Fran-Afrikaans gemenebest naar Brits model. Zulke speculaties kan men nu in Parijs zien ontstaan. Doch het is nog rijkelijk vroeg, zich daarmee blij te maken. Want dan zou er veel moeten veran deren. De V.S. willen in elk ge val thans niet de Franse poli tiek jegens Algerije ondersteu nen. En wat De Gaulle dan in uitzicht zal stellen, om de bij stand van Eisenhower te krij gen, vooral in de V.N., kan nog niemand zien. Moskou en Peking Niet alleen Eisenhower heeft het moeilijk met zijn bondgeno ten, ook Chroesjtsjef. Hij was bezig, zich met hun vertegen woordigers te verstaan in zijn buitenverblijf in de Krim. Met de Oosteuropese satellie ten zal hij niet veel moeite heb ben die hebben geen eigen po litiek. Maar des te meer met Peking. Dit zal geen genoegen nemen met uitschakeling uit internationaal overleg. Het heeft doen weten, dat het de V.S. zo wantrouwt, dat het de Amerikanen als oorlogszuchtig beschouwt. Dus waarschuwen de Chinezen nu de Russen, geen illusies te koesteren. De rode Chinezen zijn bang, dat zij minder steun zullen krij gen van Moskou, als dit tot enig akkoord komt met Washington. En zij eisen allereerst dat de Amerikanen ophouden Tsjiang Kai-sjek op Formosa te onder steunen, opdat de communisten dit veroveren kunnen. Van een bevestiging van de bestaande toestand wil Peking niet weten het heeft aanspraken op „ver loren gebied". Men kan er van op aan, dat Chroesjtsjef zich wel genoodzaakt zal zien, met Eisenhower te praten over Chi na. Hij zal niet veel bereiken. De V.S. willen Mao Tse-toeng niet erkennen en geen vertegen woordiger van hem in de V.N. aanvaarden. Maar de Rus moet er wel voor pleiten.... Peking in de V. N.? Men veronderstelt dat het lang zal duren, voordat Peking tot de V.N. zal doordringen. Toch zou dit niet bepaald "een verlies zijn voor het westen. In India hoopt men, dat aldus de Chinezen gebonden word#en aan het Handvest der V.N. en ter verantwoording kunnen worden geroepen. Ook zou Peking dan betrokken worden bij bespre kingen over ontwapening, waar het zich nu niets behoeft aan te trekken. Het zou zijn kern wapens kunnen ontwikkelen, ook als er een Russisch-Brits- Amerikaanse afspraak zou zijn om geen proeven meer te ne men. Peking streeft ongetwijfeld naar erkenning en het zou daar voor misschien bereid zijn, con cessies te doen. Blijft het bui ten elk internationaal overleg, dan zal het zich wreken door onrust te blijven verwekken. Maar in Amerika kan geen pre sident nu al zijn politiek jegens rood China wijzigen. En het verre oosten zal wel roerig blij ven. DR. A. C. (Nadruk verboden.) I)e Indische minister-president Nehroe, heeft vrijdag in het parlement meegedeeld dat een Indische militaire post in Assam zo goed als omsingeld is door een Chinese afdeling soldaten en te kampen heeft met munitiege- brek. De Indische luchtmacht heeft tevergeefs getracht voor raden voor de voorpost neer te iaten. De post die een bezetting heeft van 38 man, ligt in de streek van Soebansiri. De Chinese militairen vielen de post dinsdag jl. aan na eerst twaalf man van een vooruitge schoven wachtpost te hebben ge DE GEBEURTENISSEN IN LAOS Gewapende aanhangers van de corrimunistischgezinde Pathet Lao hebben donderdag een aan val gedaan op een kleine leger post op 25 kilometer van de hoofdstad van Laos. Vientiane, aldus is vrijdag van gezagheb bende militaire zijde te Vientiane vernomen. De regeringsstrijdkrachten heb ben geen verliezen geleden. Er is geen melding gemaakt van doden en gewonden onder de opstande lingen. f Advertentie I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 312S TERNEUZEN Na de ovationele verwelkomin gen die hem reeds in Bonn en in Londen van de zijde van het gro te publiek ten deel waren geval len, wachtte president Eisen hower vrijdagochtend bij zijn aankomst in Schotland, waar hij op kasteel Balmoral de gast van koningin Elizabeth zou zijn, een hartelijk welkom van de zijde der koninklijke familie. Advertentie BINNENVERI NGBED 1H HjAZtT-FABRIEKEN ZEVENBERGEN' SCHUIMRUBBERBEO erKri.igud.ar bij: Indonesië was v ri.jdag op weg naar een ernstige economische cn politieke crisis in verband niet het ontbreken van de nodige geldmiddelen om op het einde der maand de salarissen van de arbeiders te betalen, het eer ste onmiddellijke gevolg van de deze week genomen drastische financiële maatregelen. Donderdag deelden de banken reeds aan zakenlieden, die che ques trachtten te verzilveren, mede, niet genoeg geld te hebben en andere instructies van de rege ring af te wachten, terwijl vrij dag van Indonesische en buiten landse bedrijven werd vernomen dat ook zij niet over voldoende contanten beschikken om de sala rissen uit te betalen. Waarnemers verklaarden, dat er vri.jdag in de hoofdstad een at mosfeer heerste, die een crisis nabij leek. De banken en andere financiële instellingen stonden onder bewaking van met gewe ren bewapende politiemannen. Ooggetuigen namen in het cen trum der stad een eenheid zware tanks waar. Handels- en bankkringen voor spellen, daj kleinere firma's tot een faillissement zuilen komen, als de regering niet handelend optreedt. Intussen staat de uitvoer ge heel stil, terwijl ook de binnen landse bande] en de kleinhandel zijn lamgelegd. De regering heeft vrijdag be kendgemaakt, dat op remises uit het buitenland, reischèques en buitenlandse bankbiljetten een belasting van twintig procent zal worden geheven. In handelskrin gen in Djakarta was nog niet be kend. ol deze belasting ook zal worden geheven op in Indonesië binnenkomend buitenlands kapi taal, •k De Westduitse bondskanse lier, dr. Adenauer, is vrijdag uit Bonn per vliegtuig naar Milaan vertrokken om zijn vakantie te Cadenabbia, die hij voor zijn ont moeting met Eisenhower moest onderbreken, te hervatten. Eep. straalverkeersvliegtuig bracht de president van Londen, waar hij bij de Amerikaanse am bassadeur had gelogeerd, naar het vliegveld Dycee waar hij door de hertog van Edinburgh verwelkomd werd. De autotocht van Dyce naar Balmoral ging in traag tempo tengevolge van het enthousiasme van de Schotten die zich langs de route verzameld hadden en zich niet zuinig be toonden met toejuichingen. Koningin Elizabeth maakte een hartelijke geste door, in strijd mot dc bepalingen van het pro tocol, haar gast niet op de drem pel van kasteel Balmoral op te wachten maar hem tot buiten het hek tegemoet te komen. De koningin werd vergezeld door prinses Margaret. Het publiek dat zich bij het kasteel had op gesteld gal er duidelijk blijk van dat het deze geste waardeerde. Dreigende wolken pakten zich boven de hooglanden tezamen tegen dat Eisenhower de eer ste Amerikaanse president- die Scnotiand bezocht arriveerde, maar dat kon het bijzondere ka rakter van het landschap slechts accentueren. Toen de president verscheen bracht de militaire kapel dei- Hooglanders een uoeu. luut en de erewacht presenteerde het geweer. Eisenhower, die er fris en uitgerust uitzag, wuilde spontaan naar de menigte en het leger journalisten en camera mannen. „Wat aardig van u om mij uit te nodigen", zei hij bij de begroeting tot koningin Eliza beth. Opgewekt met elkander pratend liepen gastvrouwe en gast langs de rijen van de garde der Royal Higniand i*us,..c; Na de inspectie van de erewacht wuifde Eisenhower mot zijn hoed naar de menigte en begaf zich dan met de koningin, prins Phi lip en prinses Margaret per auto naar het kasteel. Terwijl in Londen de Ameri kaanse en de Britse ministers van Buitenlandse Zaken voorbe reidingen troffen voor de be sprekingen die de president in het weekeinde met de Britse pre mier op Chequers zal voeren, ge noot Eisenhower van een gezel lig samenzijn met de koninklijke familie aan een lunch, waarbij zalm uit de rivier c.e Lcc ei ge vogelte van het landgoed Balmo ral werd opgediend. Ook Eisen howers zoon John. die van het presidentieel gevolg deel uit maakt, zat bij de lunch aan. Op Balmoral, welks eerste koninklijke eigenares koningin Victoria was, stonden de presi dent een slaap- en kleedkamer met badkamer en een zitkamer ter beschikking. Intussen hebben de Ameri kaanse en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Herter en Sclwyn Lloyd, te Londen vrijdag ochtend van gedachten gewisseld over de crisis in Laos, zo is van doorgaans betrouwbare zijde vernomen. Deze kwestie zal ook aan de orde komen als president Eisenhower en premier MacMil- lan in het komende weekeinde besprekingen voeren in Che quers. het officiële buitenverblijf van de Britse eerste-minister. Volgens een woordvoerder van het „Foreign Office" spraken Herter en Lloyd ook over alge mene ontwapeningsvraagstuk ken, de gebeurtenissen sinds de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" op 5 augustus te Genève werd verdaagd, en over het Wes telijke standpunt t.a.v. het over leg om te komen tot beëindiging van de proeven met kernwapens. In de middag hadden de twee ministers nog een bespreking. Zij gebruikten samen het avond maal en zetten daarna hun over leg voort. Tussen de ochtend- en de mid dagbespreking had minister Lloyd een gesprek met de Sow- jet-ambassadeur, Malik. Volgens een Britse woordvoerder vond het onderhoud, dat een kwartier duurde, plaats op verzoek van de ambasadeur. De woordvoerder sprak van een „routinebezoek". Minister Herter had bij de lunch de labourleiders Gaitskell, Bevan en Healey te gast, die vandaag op uitnodiging van Chtoesjtsjel naar Moskou vlie gen. President Eisenhower blijft tot hedenochtend op het kasteel Bal moral. Het weekeinde is hij de gast van MacMillan op Chequers in Buckinghamshire. vangengenomen, aldus Nehroe. Acht van de twaalf zijn ontsnapt en hebben zich bij de Indiërs in de andere post kunnen voegen. Volgens de minister-president wordt het te gevaarlijk geacht parachutisten bij de post neer te laten. Hoewel er hevig geschoten is, is nog geen melding gemaakt van gesneuvelden, aldus Nehroe. India heeft, aldus de verkla ring. bij China geprotesteerd te gen deze grensschending. China antwoordde dat de Indiërs het eerst het vuur hadden geopend. Verder deelde de minister president mee dat Chinese mili tairen op 28 juli in de streek van Ladach in Kasmir zes leden van een politiepatrouille gevangen hebben genomen die zij later weer hebben vrijgelaten met de mededeling dat het gebied waar in de Indiërs waren gearresteerd tot China behoort. Op 7 augustus hebben 200 Chi nese soldaten Indische wachtpos ten in het gebied van Kameng gedwongen zich drie kilometer terug te trekken. De Chinezen trokken zich, aldus Nehroes ver klaring, later terug, maar toen de Indiërs weer hun stelling had den ingenomen, kwamen de Chi nezen weer en eisten dat de In diërs de Indische vlag zouden neerhalen. Er is daar verder niets gebeurd. Nehroe deed deze mededelin gen in antwoord op vragen van parlementsleden die wilden we ten of Chinese troepen Indisch grondgebied hebben geschonden. Reuter wijst erop dat het ge bied van de moeilijkheden een woest bergland is met dichte oer wouden. De streek is niet in kaart gebracht. CHINA VERWERFT INDIASE EIS Communistisch-China heeft de eis van India, dat Chinese mili tairen de grensposten Kazimani, Limeking en .longjoe ontruimen, van de hand gewezen niet liet argument, dat het betrokken ge bied deel uitmaakt van China. Dit is vrijdag officiëel te New Delhi bekendgemaakt. De Indiase regering heeft vrij dagmiddag valschernitroepcn naar Limeking gezonden om de Chinese troepen terug te drijven. De verlenging van de opschorting van de Amerikaanse kernproeven Waarnemers te Washington hebben als hun mening gege ven dat president Eisenhower besloten heeft de vrijwillige op schorting van de proeven met kernwapens tot het einde van het jaar uit te breiden om aan de vooravond van zijn bespre kingen met minister-president, Chroesjtsjef zijn goede trouw te tonen. Het is bekend dat een aantal invloedrijke figuren in het Amerikaanse ministerie van Defensie en de commissie voor kernenergie tegen deze uitbrei ding gekant is. President Eisenhower had op zijn persconferentie kort voor zijn vertrek naar Europa gezegd dat volgens hem ontwa pening één van de belangrijk ste onderwerpen van gesprek dient te zijn bij besprekingen tussen de Westelijke Mogend heden en de Sowjet-Unie. AANSLAG IN LITTLE ROCK De onderwijsraad van de Amerikaanse stad Little Rock heeft donderdagavond in aller ijl een vergadering' afgebroken omdat er twee traangasbommen in de hall van het gebouw wer den geworpen. Er is niemand gewond. Een negerbediende zei dat hij drie blanke vrouwen van de voordeur naar een gereedstaan de auto heeft zien hollen kort voordat hij in de gaten had dat. er traangasbommen waren ge worpen. De politie heeft drie vrouwen- sandalen bij de voordeur ge vonden. De ongeveer dertig deelnemers aan de vergadering van de raad hebben het gebouw door een achteruitgang verlaten. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubli- ceeide uitkomsten van de op 20 augustus j.I. gehouden voorlopi ge oogstraming, wordt zowel van winter- als van zomertarwe een hogere opbrengst per ha ver wacht dan in 1958. Mede tengevolge van een gro tere uitzaai steeg de totale tar- weproduktie met rond 100.000 ton tot ruim 500.000 ton (+25%). De opbrengst per ha van de zomergerst bleef slechts weinig ten achter bij die van verleden jaar. Door een kleiner areaal daalde de totale opbrengst echter met 13 lot ruim 245.000 ton. Van de haver wordt een op brengst verwacht van 345.zOO ton, wat t.o.v. 1958 een daling betekent met 22 Deze ach teruitgang is zowel het gevolg van een kleinere ha-opbrengst (- -15%) als van een geringere uitzaai. De totale opbrengst van de ge mengde granen wordt geraamd op rond 100.000 ton of 28 lager dan verleden jaar. Bij de consumptie-aardappelen op kleigrond Unci, uitval) wordt een daling van de gemiddelde op brengst per ha verwacht van 25 bij de zand- en veenaard- appelen van 33 De aandacht wordt er op ge vestigd, dat op het moment van deze raming nog een groot aan tal aardappclpei'ceien gerooid moet worden, waardoor de defi nitieve cijfers nog aanzienlijk be- invloed kunnen worden. Van de fabrieksaardappelen wordt een iets grotere oogst ver wacht dan verleden jaar: ruim 940.000 ton tegen 930.000 ton in 1958. Een Italiaanse expeditie is erin geslaagd de top van de on geveer 8000 meter hoge Sa- raghrar in de Pakistaanse staat Chitral te beklimmen. De be stijging nam 18 dagen in beslag. De zuinigste oiiehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) OLIEHAARD- 300 de luxe-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal /u. f3?5- 400 de luxe-bruto cap.: ca. 16 000 Kcal u. f430- Dit model - met kookgelegenheid groot In capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen ultver- koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last van koude voeten, geen sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geef: dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander» pot én Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk') Neem dut géén genoegen met een mindere kwaliteit» Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oiiehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSOA DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen In de loop van vrijdag trok een kleine storing van Zuid-Schot land naar Noord-Duitsland, deze storing bracht tijdelijk veel be wolking maai slechts op enkele plaatsen wat regen. De temperaturen liepen op tot 21 a 23 graden. De wind, die tijdelijk vrij krachtig was, was aanvankelijk westelijk, later noordelijk. ZONDAG 30 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.23 11.58 0.38 0,48 n.m. 11.25 1240 12.50 MAANDAG 31 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.47 0.22 1.02 1.12 n.m. 12.11 12.46 1.26 1.36 Vandaag zullen bij matigs noordelijke «inden naast opkla ringen weer enkele buien tot ont wikkeling komen. In de tempe raturen zal weinig verandering komen. medegedeeld door hel K. N. M. I, te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. VRIJ KOEL. Wisselende bewolking met op klaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Vl'ij keel. Overwegend matige wind tussen noordwest en noord. ZON op onder Aug. 29 5.45 19.36 30 5.46 19.34 31 5.48 19.32 MAAN op onder 0.54 1.49 2.50 16.39 17.20 17.56

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1