Eisenhowers Europese reis De kwestie Laos Russische kritiek,*op Nederland Kamerleden beschouwen inpoldering Lauwerszee HET WEER Het zakenleven in Indonesië WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN dit 'deel! spaart graag: 28 zegels 14 ct 26 zegels 13 ct 16 zegels 8 ct 24 zegels 12 ct 16 zegels 8 ct 22 zegels 86 zegels 43 ct 48 zegels 24 ct 22 zegels 16 zegels 8 ct ERNEUZEN VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4766 EERSTE BLAD Succesvolle besprekingen met Adenauer Duits-Amerikaans communiqué Eisenhower in Londen TREINRAMP IN ZUID-SLA VIE VERKLARING VAN DEBRE Ben Goerion teruggekeerd DE AMERIKAANSE TENTOONSTELLING IN MOSKOU DE CHINESE COMMUNISTISCHE PARTIJ AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD POLARISRAKET AFGEVUURD STUK VAN DE VICTOR 2 GEVONDEN Vrije vakverenigingen bezorgd over proeven met kernwapens HOUDER VAN THORRAKET GEBORGEN AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA 1. elke nten king n de lend neer en bbel zegels liet liet LUISTER ELKE MORGEN ora half elf naar het Spar- programma Kokkerelletjes over radio Luxemburg, 20S meter WALITEIT en Frankering bij abonnement: Terneuzen. nirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 >ia 5 uur uitsluitend 2073 gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft donderdag bij 2Bjn besprekingen te Bonn met bon*-kanselier Adenauer diens steun voor zijn komende gesprek ken met de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef gekregen. Bat menen waarnemers te mo gen afleiden uit de antwoorden iBe Eisenhower gaf op een pers conferentie tijdens een onder- breking van zijn geheime bespre kingen rond het middaguur. Hij verklaarde op de hem ge stelde vragen dat hij bij zijn be sprekingen met Adenauer geen enkel blijk had gezien van een verzwakking van de Westerse eenheid als waarover in de pers was geschreven. Hij had, zei hij, met de bondskanselier gespro ken over kwesties van de Navo en ook over Frankrijk dat im mers een belangrijk lid van de Atlantische organisatie is. Voorzover hij wist waren er geen nieuwe voorsteilen inzake de Duitse kwestie. Wél moest men, meende hij, een nieuwe houding aannemen waardoor men de kwestie in haar geheel zou kunnen zien. Eisenhower dacht wel dat zijn aanstaande ontmoeting met Chroesjtsjef zou helpen het ijs t an de koude oorlog te doen smelten. Mocht de Sowjetrussi- sche premier met nieuwe aan trekkelijke voorstellen of sugges ties komen dan zouden de bond genoten van de Ver. Staten er van op de hoogte worden ge- braoht. Als Chroesjtsjef inder daad met dergelijke voorstellen kwam, zou hem dat werkelijk tot een leider maken bij het streven naar vrede in de wereld. Het zou op zichzelf al iets reusachtigs zijn. DC president verzekerde overi gens nogmaals dat hij niet als onderhandelaar met Chroesjtsjef gaat praten. De ontvangst die hem in West-Duitsland te beurt was gevallen noemde Eisenhower overweldigend. Een herhaald blijk van hun enthousiasme hadden de West duitsers gegeven door de manier waarop zij de Amerikaanse pre sident begroetten toen hij don derdagochtend zijn Westduitse ambtgenoot dr. Theodor Heuss in diens villa kwam bezoeken en daarna naar het paleis Schaum burg, Adenauers residentie, reed. Des ochtends confereerde hij ruim twee uur lang met de bondskanselier. Aan de lunch, na de persconferentie, sprak hij over de „geweldige behoefte" aan hulp voor de ten achter gebleven landen, aldus deelde een woord voerder mede. Eisenhower noem de dit een dringend en gemeen schappelijk probleem voor West- Duitsland en de Verenigde Sta ten. Anderhalf miljard mensen in de wereld hadden niet genoeg te eten en geen voldoende medi sche verzorging. Aan de lunch werd over en weer getoast op het welzijn van de presidenten en de volkeren van West-Duitsland en Amerika. Adenauer bood Eisenhower een achttiende-eeuws Meissener kof- fieservies voor diens echtgenote aan. Eisenhower gaf de bonds kanselier, mede namens zijn echtgenote, een stel steuben gla zen schalen met bloemmotief. Na de lunch nam de president wat rust in de kanselarij. Buiten wachtte de menigte geduldig op zijn verschijnen. Des namiddags te drie uur werden de besprekin gen, wederom onder vier ogen met alleen een tolk erbij, hervat. Onderwijl spraken de twee mi nisters van Buitenlandse Zaken en andere functionarissen van beide zijden met elkaar. Te half vijf verliet Eisenhower met Adenauer de kanselarij. In een open auto reden beide staats lieden naar Bad Godesberg, waar een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger klaar stond om hen naar het vliegveld Wahn te brengen. Eisenhower en Adenauer stonden gedurende de rit van vier km rechtop in de Mercedes om de toejuichingen van de mensen langs de weg te beantwoorden. Ook minister Von Brentano deed de Amerikaanse gasten op Wahn uitgeleide. Vóór Eisenhower uit Bonn ver trok, nodigde hij de Westduitse leiders uit een kijkje te nemen in de Boeing 707. Ook minister Strauss van Defensie klom het trapje op naar het toestel, maar kon niet doorlopen omdat leden van de Amerikaanse veiligheids dienst hem de weg versperden. Pas na een woordenwisseling mocht hij de Boeing betreden. Later kwam de president weer naar buiten om afscheid te ne men van de Westduitse minis ters. Met twee handen greep hij Adenauer vast en zei: „Adieu, mijn vriend". Na dit hartelijk afscheid richt te de president zich tot een tolk. „Zeg tegen Adenauer dat hij van hefschroefvliegtuigen gebruik moet maken en niet van auto's. Het reizen per helikopter is veel minder vermoeiend". Vlak voor het vertrek van het vliegtuig, vroeg een journalist de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Bruce, naar zijn indrukken over de besprekingen tussen Eisenhower en Adenauer, Bruce antwoordde: „Ik geloof dat zij zeer succesvol zijn geweest". Op het vliegveld deed zich nog een incident voor toen president en zijn gevolg naar het toestel wandelden. Een vrouw van mid delbare leeftijd met een krijtwit gezicht van opwinding brak door het politiekordon heen en rende naar Eisenhower. Leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst hielden haar halverwege tegen. Daarna greep de Duitse politie in. De vrouw werd weggeleid. Tegenstribbelend riep zij tot de president: „Dit is een belangrijke zaak". De presidentiële Boeing ver trok te kwartover vijf naar Lon den. Straaljagers van de West duitse luchtmacht begeleidden de Boeing in formatie tot aan de grens. In een na afloop van de be sprekingen tussen president Eisenhower en bondskanselier Adenauer uitgegeven communi qué spreken de president en de bondskanselier nogmaals de overtuiging uit, dat verdragen van collectieve verdediging, in overeenstemming met artikel 51 van het handvest der Verenigde Naties, tot het behoud van de wereldvrede bijdragen. De wederzijdse samenwerking De stafchef van het Laotische leger, brigade-generaal Wan Rattikone, heeft donderdag na zijn terugkeer van een inspectie reis te Vientiane verklaard, dat het leger in het noorden van de provincie Sam Neua zich in kleine groepen heeft verdeeld en gestage vorderingen maakt tegen de opstandelingen. De aanhan gers van de communistische Pathet Lao hadden volgens hem zeven dorpshoofden vermoord en een aantal jongens en mannen meegevoerd. Deze zouden wor den gebruikt om de groepen op standelingen te versterken. Intussen verbaast men zich er in Vientiane over, dat de berich ten over plaatselijke gevechten op ongeveer 50 km van Loeang Prabang, de residentie van de koninklijke familie, in de buiten landse pers met zoveel ophef zijn gegeven. Men wijst er op, dat de schattingen van het totale aantal opstandelingen variëren van enige honderden tot hoogstens tweeduizend. Deze opereren in groepen van zes tot zestig man. Dank zij hun terreinkennis slagen zij er steeds in aan de regerings troepen, waarvan de sterkte op 25.000 man wordt geraamd, te ontkomen. Van een offensief van de opstandelingen is geen spra ke. Het is duidelijk hun opzet om door op kleine schaal in het ge bied van Loeang Prabang te ope reren in deze stad en in Vientiane verwarring te stichten. Amerikaanse functionarissen te Washington zijn van mening dat de nieuwe hulp van de Ver. Staten er toe zal bijdragen, dat Laos de communisten de baas wordt. Het zou, volgens hen, echter een misverstand zijn te denken dat de Ver. Staten ge loven dat het gevaar voor Laos nu vermindert. Het resultaat van de Amerikaanse bijstand zal pas tegen november merkbaar zijn en dan is echter de natte moes son voorbij, zodat de guerilla- strijders zich beter kunnen ver plaatsen. Secretaris-generaal Hammar- skjoeld, die op het ogenblik een rondreis door Zuid-Amerika maakt, heeft zijn bureau te New York laten meedelen, dat hij geen missie naar Laos kan sturen, zolang de algemene vergadering of de Veiligheidsraad niet hier om vraagt of de betrokken par tijen in het conflict hem een der gelijk verzoek doen. van beide landen binnen het At lantische bondgenootschap, dat van de grootste betekenis voor de wereldvrede is, zal derhalve een van de steunpilaren van de buitenlandse politiek van de twee landen blijven. De president en de bondskan selier herhalen, dat zij vastbeslo ten zijn hun pogingen voort te zetten tot het bereiken van een rechtvaardige en vreedzame op lossing van de vraagstukken die voortspruiten uit de tragische verdeling van Duitsland. Deze oplossing moet verenigbaar zijn met het verlangen van het Duit se volk en de vrede en veiligheid in Europa verzekeren. In dit verband verwees presi dent Eisenhower nogmaals naar de belofte van de Verenigde Sta ten en him bondgenoten, de vrij heid en het welzijn van de bevol king van Berlijn te zullen be schermen. President Eisenhower en bondskanselier Adenauer hebben volgens het communiqué donder dag eerst onder vier ogen uit voerig gesproken over politieke kwesties van internationale aard. Na deze gedachtenwisseling na men ook de Amerikaanse en Westduitse minister van Buiten landse Zaken en adviseurs van beide regeringen aan het overleg deel. De besprekingen werden ge voerd in een geest van vriend schap en openhartigheid, karak teristiek voor de nauwe banden tussen de twee landen. De president en de kanselier bespraken de kwesties van ont wapening, Berlijn, Duitslands hereniging, de Europese integra tie en de voortgezette samenwer king tussen de twee landen in het Atlantische bondgenootschap. Het resultaat van de onlangs ge- i houden ministerconferentie te Genève was het onderwerp van een uitvoerige beschouwing. In dit verband werd de Westelijke politiek t.a.v. de Sowjet-Unie onder de loep genomen, aldus het communiqué. President Eisenhower is don derdagavond in Londen aange komen voor besprekingen met premier MacMillan van Enge land. Sinds 1918 is er geen Ameri kaanse president meer in Lon den geweest. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de graaf Van Gosford, die koningin Elizabeth vertegenwoordigde, en premier MacMillan. Premier MacMillan zei in zijn welkomstwoord dat het een voor recht voor hem was de president te mogen begroeten. De vraag stukken, zo vervolgde MacMillan, waarvoor onze beide landen en ook onze bondgenoten zich ge plaatst zien, zijn moeilijk en in gewikkeld. Het initiatief dat u hebt genomen om tot een oplos sing te komen, is een bron van grote voldoening voor ons in Groot-Brittannië. Eisenhower antwoordde dat hij zeer verheugd was weer in Enge land, waar enkele van zijn beste vrienden wonen, te zijn. Het is een goed ding de gelegenheid te hebben om de zich steeds wijzi gende problemen weer eens on der de loep te nemen, aldus de president. Daarna werden de leden van de Britse regering en Amerikaanse en Westduitse diplomaten aan Eisenhower voorgesteld. Na dit ceremonieel stapten de president en MacMillan in een open wagen, die hen naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Londen bracht. Hier zal Eisen hower de nacht doorbrengen. Hedenmorgen vroeg vliegt de president naar Schotland waar hij een bezoek van een etmaal zal brengen aan koningin Eliza beth. Langs de gehele route van het vliegveld naar Londen stonden de mensen dicht opeengepakt. Zij juichten de president toe, die breed lachend rechtop in de auto (Advertentie.) Bij Banja Loeka in midden- Zuid-Slavië is de sneltrein Sera- jewoZagreb donderdag veron gelukt. Volgens de politie zijn zeven lijken geborgen. Men vreest even wel, dat er meer doden zijn. 37 gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt, dat de locomotief en twee rijtuigen van de trein van een spoorbrug in een rivier zijn gestort. De Franse premier Debre heeft de leiders van de regeringsmeer derheid in het parlement donder dag gezegd, dat aan de hechtheid van het Atlantische bondgenoot schap afbreuk gedaan zou kun nen worden als Frankrijks bond genoten zijn positie in Algerië niet „begrijpen". Dit is medege deeld door Louis Terrenoire, de leider van de fractie der Gaullis tische Unie. Volgens Terrenoire heeft Debre er de nadruk op gelegd, dat het noodzakelijk is, dat Frankrijks bondgenoten begrijpen wat Frankrijk in Algerië doet. Het Russische blad „Sowjets- kaja Rossia" heeft onder de titel „Als de militaire uitgaven hoog zijn en de dijken laag" een artikel van de commenta tor Grigorowitsj gepubliceerd, waarin kritiek wordt geleverd op de Nederlandse regering. Volgens Grigorowitsj heeft de Nederlandse regering on langs achter de rug van het parlement om en eigenlijk in geheim een overeenkomst met de Verenigde Staten gesloten over de levering van kernwa pens aan de Nederlandse strijd krachten. „Deze daad kan zeer vergaande gevolgen hebben voor Nederland. Zij kan dat dichtbevolkte land blootstellen aan een dodelijk gevaar. Èen dergelijke daad van de Neder landse regering is des te schan delijker, omdat zij werd gesteld nu de denkbeelden van een vreedzaam naast elkaar bestaan de plannen voor de „koude oor log" steeds meer beginnen te verdringen," aldus Grigorowitsj. Juist nu de gehele wereld on geduldig en vol hoop uitziet naar de besprekingen tussen de leiders van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, begint, al dus het artikel, de Nederlandse regering met de praktische uit voering van plannen die ten doel hebben het land te maken tot een basis voor buitenlandse kernraketten. Het kleine Nederland heeft een lange en ingewikkelde ge schiedenis. In het verleden is Nederland, aldus Grigorowitsjs artikel, een sterke zee- en een grote handelsmogendheid ge weest. De veelvuldige, vernietigen-' de oorlogen van die tijd hebben Nederland geschokt en het ten slotte tot een klein land ge maakt, dat alleen nog maar eeti paar oude monumenten en geschiedenisboeken heeft om het aan zijn grootheid in het verleden te herinneren. De po litiek van de „koude oorlog" en de bewapeningswedloop hebben Nederland gebracht tot de niet benijdenswaardige positie van de Benelux. „Wat gaat er nu gebeuren? Welke weg zullen de Nederlanders nu gaan volgen? De gewone Nederlanders den ken ernstig na over deze vraag," aldus Grigorowitsj. De Russische kritiek heeft kennelijk betrekking op de Ame rikaans-Nederlandse overeen komst van 6 mei 1959, die naar minister-president De Quay op 7 juli j.l. in de Tweede Kamer in antwoord op een interpella tie van de heer Bakker (Cpn) heeft gezegd, een uitvoerings overeenkomst is van een reeds in 1950 gesloten Nederlands- Amerikaans verdrag. Minister president De Quay zei, zoals ge meld, dat volgens de regering goedkeuring door de Staten- Generaal niet vereist is, omdat het hier om een uitvoerings overeenkomst gaat. Van een afwijking van de Grondwet, welke de heer Bakker meende te zien, is geen sprake, aldus de minister-president. stond. De 24 km van het vliegveld naar het hart van Londen wer den afgelegd langs hagen van juichende mensen. Bij het nade ren van het centrum werd de mensenmenigte steeds groter en in de voorstad Hammarsmith slaagden men er in door het politiekordon heen te breken. Veie Londenaars hadden meer dan een uur staan wachten om de president te kunnen zien. David Ben Goerion, de Israëli sche premier, is donderdagmid dag per schip uit Marseille in Haifa aangekomen, na een afwe zigheid van 12 dagen. Zestien kamerleden, allen lid van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat en Del tazaken uit de Tweede Kamer brachten op uitnodiging van de stichting Landaanwinstbelangen Noord Friesland, de stichting Noord Groningen en het ont wikkelingsschap „De klei-bouw- streek" een tweedaags bezoek aan Friesland en Groningen om zich te oriënteren omtrent de aspecten van de inpoldering van de Lauwerszee. Woensdagmiddag is het gezel schap ontvangen in het provin ciehuis te Leeuwarden. Tijdens een bijeenkomst, die hier werd gehouden, hebben de heren ir. G. L. Walther en C. Winkler, respectievelijk hoofdingenieur directeur en chef-hoofdinge nieur van de provinciale Friese waterstaat de Kamerleden voor gelicht omtrent de inpolderings plannen. Daarbij kwam sterk naar voren, dat deze plannen primair van belang zijn voor de beveiliging' en bescherming van de bevolking in het kustgebied van de Lauwerszee. In de ge meenten rond de Lauwerszee wonen ruim 82.000 mensen. Mocht de regering besluiten de inpoldering van de Lauwers zee op de lange baan te schui ven, dan zal in elk geval de ge deeltelijke uitvoering van het plan (de afsluiting) plaats moeten hebben. De dijken rond de Lauwers zee ter lengte van 32 km zullen moeten worden verhoogd en verzwaard. Hiermee zal dertig miljoen gulden gemoeid zijn. Men kan dan voordeliger een nieuwe afsluitdijk leggen ter lengte van dertien km. Dan zal aan de Delta-eisen zijn voldaan en tevens nog 3970 ha nieuw land beschikbaar komen. Ook de uitvoering van het volledige plan is echter econo misch verantwoord, omdat er verschillende secundaire be langen mee gediend worden, n.l. verbetering van de waterbeheer sing in een gebied van 400.000 ha. In Friesland, Groningen en Drenthe, beperking van de ver- zilting, verruiming van de re creatiemogelijkheden en een landwinst van 71.000 ha tegen een kostprijs van ƒ5700 per ha na aftrek van de voordelen. De commissaris der Konin gin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, verwelkomde de Kamerleden namens het provinciaal bestuur, dat voltal lig aanwezig was. Hij merkte op, dat de inpoldering van de Lauwerszee geheel past in het raam van de gestimuleerde ont wikkeling van het noorden des lands en dat het daarom niet verantwoord zal zijn dit werk op de lange baan te schuiven. De commissaris vroeg zich trouwens af of de bevolking in het noorden dit zou accepteren. Verzwaring van de bestaande dijken zal betekenen, dat de re gering letterlijk dertig miljoen gulden in het water gooit. Het Kamerlid J. van Maenen, voorzitter van de vaste commis sie, merkte op, dat iemand nog kan zeggen hoe minister Kort hals over de plannen denkt. Aangezien zijn voorgangers zich nogal positief over de inpolde ring van de Lauwerszee hebben uitgelaten leek het spreker niet waarschijnlijk, dat de nieuwe minister de plannen zomaar op de lange baan zou schuiven. Van de 1800 voorwerpen die op de Amerikaanse tentoonstel ling te Moskou te zien zijn, zijn er nu ongeveer duizend te koop. Hieronder zijn auto's, ra diotoestellen, apparaten voor kleurentelevisie, plezierjachten, kledingstukken, kantoormate riaal, landbouwmachines en een geprefabriceerd huis. De Amerikaanse minister van Handel, Miiller, noemde dit „een gebaar van goede wil tegenover het Russische volk en een gelegenheid voor de twee landen om samen zaken te doen". Onder de artikelen die niet te koop zijn bevindt zich een kunsthart, dat de eigenaar het Maimonedes-ziekenhuis te Brooklyn aan een Russisch ziekenhuis ten geschenke zal geven. Het Chinese communistische blad „Het Pekingse Volksdag blad" heeft donderdag toegege ven dat er in de communistische partij pessimisme en rechts op portunisme voorkomen. Het blad waarschuwde zowel voor aanval len van vijandelijke elementen in de partij als voor die van buiten landse imperialisten. Het blad gaf commentaar op de medede ling van het centrale comité van de partij dat de successen bij de produktie in 1958 niet zo hoog waren, als is gezegd en dat de voor dit jaar gestelde doelen on bereikbaar zijn. Nu er tijdelijk moeilijkheden en tekortkomingen zijn verhevigen „binnen- en buitenlandse reac tionairen" hun aanvallen op „onze partij en de volkssociaiis- tische opbouw", aldus het blad. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mee, dat na het ontwikkelen woensdag van de fotografische registratie blijkt, dat de appara tuur van het K.N.M.I. 2 sterke aardbevingen opgetekend heeft. De eerste om 8 uur 37 min. (gmt) afstand 9000 km, de twee de om 10 uur 39 min. (gmt) af stand 8.000 km. De richtingen waren niet met zekerheid te be palen. De Amerikaanse marine heeft donderdag voor het eerst een Po- larisraket voor duikboten be proefd. De raket werd afgevuurd van het schip „Observation Is land", op zeven mijn uit de kust bij Kaap Canaveral. Uit de eerste berichten is op te maken dat de proef geslaagd is. Vanuit een hefschroefvliegtuig op enkele honderden meters hoogte zijn foto's genomen. Deskundigen hebben een stukje metaal, dat op de kust van Ales is gevonden, geïdentificeerd ais een stuk van de vermiste Britse straalbommenwerper „Victor II", aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Be voorrading donderdag medege deeld. Het zoeken naar het wrak van het toestel, dat vorige week don derdag op een oefenvlucht is ver dwenen, wordt voortgezet. De secretaris-generaal van het internationale verbond van vrije vakverenigingen, de I.C. F.T.U., heeft donderdag in Brussel verklaard, dat in de rij en van de vrije vakverenigingen „grote bezorgdheid" is ontstaan over de berichten, dat de Fram se regering proeven met kern wapens zou gaan nemen in de Sahara en dat de Verenigde Staten en Engeland na 31 ok tober de proeven misschien gaan hervatten. De heer H. J. Oldenbroek verklaarde, dat het onder de huidige omstandigheden be treurenswaardig zou zijn, in dien waar ook ter wereld, met inbegrip van de Sahara, de proeven zouden worden her vat. „Het is niet meer dan na tuurlijk, dat de Afrikaanse vol keren in het bijzonder opge schrikt zijn door de mogelijk heid van proeven in de Sahara en in het bijzonder de Afri kaanse vakverenigingen hebben zich krachtig tegen dit experi ment verzet." Ofschoon donderdag banken en winkels in Indonesië weer ge opend werden na 48 uur gesloten te zijn geweest als gevolg van de monetaire hervorming, is het za kenleven nog altijd gestremd. De groothandel in landbouwproduk- ten wachtte vergeefs op kopers. Men nam in de hoofdstad Dja karta een afwachtende houding aan, terwijl de regering en hoge functionarissen bijeen waren om de financiële maatregelen nader uit te werken. Opgewonden menigten stonden donderdag voor talrijke Indone sische en buitenlandse banken. De De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag een Thor-raket afgevuurd. De afstand die deze raket kan afleggen is 2500 km. De lancering verliep vlot. Een uur en 22 minuten later heeft een schip een houder van de raket bij het eiland Antigua op gepikt. De houder bevatte instru menten om de verrichtingen van het projectiel te registreren. Er zou ook een camera in gezeten hebben voor het fotograferen van de aarde. In de afgelopen maanden zijn drie camera's, die met Thorraketten de lucht inge zonden waren, geborgen. ze instellingen hebben negentien de van de grote deposito's boven 25.000 roepiah) moeten afstaan aan de regering als lening op lange termijn. Zakenlieden hebben getracht cheques en andere waardepapie ren in te wisselen, doch kregen van de banken te horen dat er niet genoeg geld voorradig was en dat er gewacht wordt op nade re instructies. De Australische eerste minis ter, Robert Menzies, heeft don derdag op een lunch gezegd, dat als Australië Oostelijk Nieuw- Guinea morgen zelfbestuur zou verlenen, de gevolgen rampzalig zouden zijn. Volgens Menzies heeft Austra lisch Nieuw-Guinea een zeer in gewikkelde structuur. De om vangrijke inheemse bevolking bestaat uit lagen die variëren van een ontwikkelde laag tot een laag die nog in een uiterst primi tieve staat leeft. „Maar toch is er op elke bijeenkomst van de beheerschapsraad van de Ver. Naties wel iemand, met overi gens goede bedoelingen, die een tijdschema wil vaststellen voor parlementair zelfbestuur binnen zo en zoveel jaar". Donderdag bevond ons land zich in koelere lucht, waarin tij dens opklaringen de temperatu ren tot omstreeks 22 graden op liepen. De wind bleef noordwest tot noord, maar nam in kracht af, zodat ook de aanvoer van deze koelere lucht tot staan kwam. In tussen bewoog een kleine depres sie over Noord-Ierland naar Zuid- Schotland. Deze bracht in Noord- Schotland regen van betekenis. De depressie zal vandaag over de Noordzee naar het zuidoosten trekken. Daardoor zal de bewol king veranderlijk zijn en wordt er vandaag hier en daar enige regen verwacht. De temperaturen zullen dezelf de zijn als donderdag of iets ho gere. Na het passeren van de sto ring zal de wind echter opnieuw noordwestelijk worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagmor gen tot vrijdagavond. VERANDERLIJK WEER Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Over wegend matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren, of iets hogere. ZATERDAG 29 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.11 10.43 10.46 11.18 11.26 11.58 11.36 12.0S ZON MAAN op onder op onder Aug. 28 5.43 19.39 0.06 15.54 29 5.45 19.36 0.54 16.39 30 5.46 19.34 1.49 17.20 31 5.48 19.32 2.50 17.56

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1