bier OPEN Kongolese afgevaardigden eisen op korte termijn regering voor de Kongo Eisenhower in Bonn De monetaire maatregelen in Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4765 Chinese communisten op Indische gebied doorgedrongen? THAILANDSE MINISTER DOODGESCHOTEN EERSTE PROEF MET NIKE-ZEUS MISLUKT DE LUCHTAFWEER IN DE BONDSREPUBLIEK 14 MENSEN VERMOORD IN FRANS KAMEROEN PEREZ JIMENEZ IN ARREST GEWEEST BHOETAN EN SIKKIM CHINESE WEG OVER INDISCH GRONDGEBIED RADIO de BUCK C.A.O.-METAAL GOEDGEKEURD. Veiling van Indonesische thee in Antwerpen Indonesische rubber naar communistisch China OPSCHORTING VAN MONET AIRE TRANSACTIES NA DE MONETAIRE HERVORMING GEDEELTELIJKE BEVRIEZING INDON. SALARISSEN BEROEP VAN DEMOCRATEN OP EISENHOWER DE STRIJD OP CELEBES Gewonde Algerijnse verzetsstrijders voor herstel naar Rusland E1TSGARANTIE g AH artikel niet élke t die u er voor betaalde, i het volle bedrag- terug van bierkenners, >r het British leeft voor de 2e aan het Oranje- e onderscheiding r nog een spre- Dranjeboom bier kerste bier is? In-ai' Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 >'a 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et Verschflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Atfrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Twee afgevaardigden van de nationale Kongolese beweging hebben woensdag op, een pers conferentie in Brussel verklaard, dat het verkeerd is te zeggen, dat de mst in Kongo is terugge keerd. „In werkelijkheid is de crisistoestand toegenomen. Over gangstoestanden zijn altijd ge vaarlijk. De lengte daarvan brengt het gevaar met zich mee, dat het vertrouwen wordt ge schokt. Het is in het belang van België en Kongo, dat met de grootste spoed een representa tieve Kongolese regering wordt gevormd. Deze verklaring werd afgelegd door de Kongolezen Ileo en Nga- lula die de afgelopen dagen in de Belgische hoofdstad bespre kingen hebben gevoerd met over heidsinstanties en politieke lei ders. Zij zeiden op de persconfe rentie, dat acht maanden na de Belgische regeringsverklaring over de politieke toekomst van Kongo er niets is gedaan aan de ..Afrikanisering" van het bestuur tn Kongo. „Er zijn inderdaad en kele Alrikanen op verantwoorde lijke posten geplaatst, maar niet voldoende. Het bestuurskader moet Afrikaans worden en in Kongo is aan geschikte krachten geen gebrek. Het is ontoelaat baar dat er in Kongo bijvoorbeeld geen enkele Afrikaanse commis- ,-aris van politie is." De Hileo betoogde voorts, dat aan de Kongolese arbeiders „hon. gerlonen" worden betaald. Hij verklaarde, dat van de 1000 fr. per maand, die een arbeider in Leopoldstad verdient, hij er van 250 tot 400 frank aan huishuur moet betalen. „Het is niet ver wonderlijk, dat enkele dagen na dat hij zijn loon ontvangen heeft hij niets meer te eten heeft. De Kongolese afgevaardigde zei, dat ingrijpende maatregelen in de loonvorming noodzakelijk waren, niet alleen om deze kwestie, die „de toestand in Kongo vergif tigt", voor eens en voor altijd op te lossen, maar ook om het eco nomische leven in het land te be vorderen. Over het feit, dat de nationale Kongolese beweging niet zal deel nemen aan de over drie maanden te houden verkiezingen, zeide de heer Ileo dat dit besluit is geno men na de maatregelen van het Belgische bestuur tegen de voor zitter van de partij, Kalongi, en andere leden van het comité der beweging. Kalongi is beperkte bewegingsvrijheid opgelegd en de overigen ondergaan gevange nisstraffen. „De wet verbiedt, dat zij onder die omstandigheden aan de verkiezingen deelnemen. Het resultaat is, dat de nationale Kongolese beweging niet met haar beste candidaten kan deel nemen. De beide Kongolese afgevaar digden verklaarden verder, dat uit de wijze van voorbereidingen vele Kongolezen de conclusie trekken, dat de verkiezingen niet democratisch zullen zijn en daar om weigeren er aan deel te nemen. „Indien het bestuur zijn toevlucht zou nemen om de Kon golezen te dwingen te stemmen, dan zullen er in Kongo veel ge vangenissen nodig zijn." De heer Ngalula verklaarde tenslotte, dat „de verklaring van 13 januari een bladzijde uit de geschiedenis is geworden, die dient te worden omgeslagen. Het is uiterst dringend, dat er demo cratische verkiezingen komen en een representatieve regering wordt gevormd". Noordstraat 44, AXE^ Sawat Mahapol, de Thailandse minister van Landbouw, is dins dagavond door zijn tweede vrouw met een revolverschot gedood. De vrouw heeft daarna zichzelf van het leven beroofd. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft woensdag meegedeeld dat de eerste proef met een Nike-Zeusraket, een af- weerwapen tegen raketten, is mislukt. De raket verhief zich aanvankelijk volgens de plannen van de lanceerinrichting in White Sands in Nieuw-Mexico, maar later ontplofte zij. De Bundeswehr beschikt thans over de eerste schakel in de keten van luchtafweerraketten ter verdediging van het Ruhrge- bied. Nabij Waldbröl, een hon derdtal km ten oosten van het Ruhrgebied, is namelijk de eer ste batterij „Nike" raketten ge ïnstalleerd. Men wijst er van Westduitse zijde op dat de „Nike-Ajax" raketten, waarmee de strijd krachten zullen worden uitge rust, geen kernladingen hebben. In Yaounde is woensdag van ambtelijke zijde medegedeeld, dat zondagavond in Oost-Kame roen 14 mensen met bijlen en knuppels zijn gedood tijdens een gevecht tussen een bende en bur gerlijke plaatselijke verdedi gingseenheden. Het treffen vond plaats te Bafoussam, ongeveer 200 km ten noordwesten van Ya ounde. De afgezette Venezolaanse dic tator Perez Mimenez is dinsdag te Miami in de Amerikaanse staat Florida door de Amerikaan se politie in hechtenis genomen met het oog op een Venezolaans verzoek om uitlevering, maar hij is later na storting van een borg- s"m van 100.000 gulden vrijgela ten. Do Venezolaanse regering beschuldigt Jimenez van moord, corruptie en verduistering. Perez Jimenez zei dinsdag tot verslaggevers in het gerechtsge bouw dat de tegen hem inge brachte beschuldigingen vals zijn. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat aan de beschuldigingen uitsluitend politieke redenen ten grondslag liggen. Volgens te New Delhi uit Assam ontvangen berichten is een afdeling Chinese communis ten over de grens gekomen en doorgedrongen in het gebied van Kameng na een afdeling van de Indische grenswacht te heb ben overmeesterd. De Indische minister van De fensie, Krisjna Menon, heeft desgevraagd gezegd er thans niets over te kunnen zeggen. In ambtelijke kringen noemde men het bericht onjuist. Volgens geruciiusn die in Ganhtok, de hoofdstad van Sik kim een kleine Himalaja-staat tussen Tibet en India de ron de blijven doen zouden Chinese patrouilles zijn binnengedrongen in Bhoetan, een andere Himala ja-staat tussen Tibet en India. Sikkim en Bhoetan staan bei den onder bescherming van India waarvan zij in zekere zin de na tuurlijke grens vormen. Naar gemeld heeft premier Nehroe van India in het parlement verklaard dat India beide staten tegen eventuele indringers zal verdedi gen. Volgens waarnemers bete kende deze verklaring een ern stige waarschuwing aan het adres van Peking zo dit enig avontuur in de zin mocht hebben. Zoals bekend worden op door Peking gepubliceerde aardrijks kundige kaarten de staten Bhoe tan en Sikkim als Chinees ge bied aangegeven. Er is ook reeds melding ge maakt van uitgebreide concen tratie van Chinese troepen in het aan genoemde staten grenzende gebied van Tibet, waar Peking de macht reeds eerder in handen heeft genomen. Volgens de ge ruchten die uit gewoonlijk welingelichte bron zouden stam men zou Peking in januari aanstaande de hand op Bhoetan willen leggen. De ligging van Bhoetan, zijn geografische gesteldheid en de vrijwel algehele afwezigheid van verbindingsmogelijkheden zou den hulp van buiten af voor deze staat zeer moeilijk maken. Als China dit kleine koninkrijk zou bezetten, zou het daarmee een strategisch belangrijke positie verkrijgen en India zou tegelij kertijd zijn enige natuurlijke ver dedigingslinie in het noorden, de Himalaja verliezen. Peking zou dus een nieuwe mogelijkheid krijgen om verder in Zuidoost- Azië door te dringen. Bhoetan, dat zich tot nog toe voor vreemdelingen en alle bui tenlandse invloed gesloten had gehouden, heeft enkele dagen ge leden doen weten dat het nu de hulp van India wil aanvaarden. De premier van Bhoetan, Jigme Dorji, wordt begin september in India verwacht voor besprekin gen daarover met Nehroe. Het Indische blad „Times of India meldt dat de Chinese communisten vorig jaar een weg over Indisch grondgebied hebben aangelegd. De weg die door de bewoonde streek Ak- saisjin loopt, verbindt Gartok in het westen van Tibet met Jarkand en Kasjgar in Sinki- ang. De Indische regering was reeds vorig jaar van de aanleg van de weg op de hoogte nadat een aantal Indiërs nabij de weg door Chinezen was aange houden en later vrijgelaten. De vrijlating volgde na een krach tige Indische stap bij de re gering te Peking. Het Indische blad „Express" meent, dat of India wil of niet, de niet-communistische, aan China grenzende landen, steeds meer leiding van India -ver wachten terwijl zij zich voorbe reiden op verdediging tegen de Chinees-communistisch expan siedrang. „China doet voor het Westen wat de Verenigde Staten jaren lang vergeefs gepoogd hebben. Want dit is juist de taak die het Westen India in Azië had toe bedacht en welke India stelsel matig weigerde te aanvaarden," aldus „Express". Bij een botsing tussen een personen- en een goederentrein op het station van het Westduit se stadje Anspach raakten woensdag 34 mensen gewond van wie vier ernstig. (Advertentie.) HOMOSn.lt -16 TIL. 2573 TERNEUZEN Het College van Rijksbemid delaars heeft meegedeeld, dat het in nauw overleg met de Stich ting van de Arbeid overeenstem ming met de Vakraad voor de metaalindustrie heeft kunnen be reiken over de C.A.O.-A voor de handarbeiders, welke onder meer de overeengekomen loonsverho ging mogelijk maakt. Bij zijn beslissing heeft het col lege ook enkele punten in ver band met de voorgenomen invoe ring van de arbeidsverkorting betrokken. Over deze punten is eveneens overeenstemming be reikt, aldus het college, In Antwerpen zal donderdag 7 september de eerste partij Indo nesische thee worden geveild. Het gaat om ruim 2.000 kisten, die eind juli in Antwerpen wer den aangevoerd. Vanuit de Indonesische haven Padang op West-Sumatra zal deze week een partij rubber van 200 ton naar communistisch China worden verscheept. Dit hebben woensdag Indonesische nieuwsbladen gemeld. President Eisenhower is woensdag op het vliegveld Wahn bij Bonn aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door bondskanselier Adenaur. Eisen hower was in gezelschap van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, de on derminister Livingstone Mer chant en Thomas Gates en zijn zoon John. De president maakte de reis in een Boeing-707. Het is de eerste maal dat een Amerikaanse pre sident een bezoek aan West- Duitsland brengt. Een grote menigte stond op het vliegveld de komst van de Boeing af te wachten. Toen de deur van het toestel openging, werden er 21 saluutschoten ge lost. Eisenhower was de eerste die uit het vliegtuig stapte. Hij werd door de aanwezigen uitbundig begroet. Eisenhower werd voorts ver welkomd door de Westduitse ministers Erhard (Economische Zaken), Von Brentano (Buiten landse Zaken), Strauss (Defen sie) en Etzel (Financiën). De menigte juichte de presi dent hartelijk toe, toen Adenauer hem aan de leden van zijn kabi net voorstelde. De Amerikaanse ambasadeur in Bonn, Bruce, stelde daarna de president voor aan de leden van de ambassade staf. Bondskanselier Adenauer richt te vervolgens een woord van welkom tot de president. Hij be dankte Eisenhower voor zijn komst en zei er van overtuigd te zijn dat het overleg, dat in de komende dagen gepleegd zal worden, de zaak van de vrede en veiligheid zal dienen. Eisenhower zei in zijn ant woord dat hij het hartelijke ont haal dat hem en zijn gevolg ten deel was gevallen, zeer op prijs stelde. In de Ver. Staten, zo ver volgde de president, is de naam Adenauer het symbool geworden van de vastbeslotenheid van het Duitse volk om sterk en vrij te blijven. Bij de realisatie hiervan staat het Amerikaanse volk achter u, aldus Eisenhower. Daarna stapten de president en Adenauer in de auto, die hen van het vliegveld Wahn naar Bonn brachten. De huizen van de dor- De president-directeur van de Indonesische staatsbank, oud minister van Financiën, Jusuf Wibisono, heeft over de ingrij pende financiële maatregelen van de Indonesische regering gezegd dat hij al lang op derge lijke maatregelen had gewacht. Hij prees de moed van de rege ring de ingrijpende maatrege len te hebben durven nemen die in overeenstemming zijn met voorstellen die hij had ge daan toen het kabinet van pre mier Djuanda Kartawidja nog aan de macht was. De monetaire maatregelen van de regering doen sterk den ken aan die welke de Russen in 1947 hebben genomen om infla tie tegen te gaan. Alleen de Russische maatregelen waren nog ingrijpender, aldus Jusuf Wibisono. Over de waardevermindering van de grote bankbiljetten, na melijk die van duizend en vijf honderd rupiah, tot een tien de van de nominale waarde, zei de president-directeur van de bank dat deze maatregel zeer nodig was door het grote aantal valse bankbiljetten dat in omloop was. Hij beval aan de regerings maatregelen te koppelen aan herziening van de prijzen. Zoals gemeld, was de belang rijkste maatregel de devaluatie van de rupiah van 11,45 rupiah per dollar tot 45 rupiah per dol lar. Het Franse persbureau A.F.P. zegt in een beschouwing over de maatregelen dat in de eerste plaats profiteurs en sluikhande laars het slachtoffer van de maatregelen zijn geworden, die grote hoeveelheden bankbiljet ten van 500 en 1000 rupiahs be zitten. Maandagochtend zag men ook vele kleine spaarders die hun spaargeld in bankbiljetten van de genoemde waarden thuis be waarden, onthutst op straat zwerven, toen zij hadden ge hoord dat de waarde tot op een tiende van de oospronkelijke nominale waarde was gedaald. Het blad „Times of Indone sia" schreef dat het beslist onjuist is te zeggen dat alleen grote zakenlieden door de maatregel met de grote bank biljetten zijn getroffen. Vol gens het blad zal tachtig pro cent van de volwassenen in In donesië getroffen worden door deze maatregel die echter nodig was ter wille van de toekomst van het land. Aan de banken in Indonesië is een verbod opgelegd voor trans acties in buitenlandse betaalmid delen tot 27 augustus. Dit ver bod is vervat in een besluit, dat de Indonesische onderminister van Financiën, heeft uitgevaar digd. In het besluit wordt tevens bekendgemaakt, dat exporteurs die met het buitenland handel drijven in landbouw- of andere produkten van Indonesische her komst, de tegenwaarde van de transacties, aangegaan volgens reeds gesloten contracten met de banken op of na 25 augustus, zullen ontvangen in rupiahs of in buitenlandse valuta. Tegen welke koers dit geschiedt, zal nader worden bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de overma king van buitenlandse betaalmid delen naar Indonesië, die op of na 25 augustus staan geadvi seerd. zal geschieden in overeen stemming met de daarvoor vast te stellen koersen. De onderminister van Finan ciën maakte verder bekend, dat alle P.I.I.'s (aanvragen voor in voervergunningen), waarop op 25 augustus door het deviezenbu- reau nog geen vergunning was verleend, zullen worden gere tourneerd aan de aanvragers. Ditzelfde geldt voor de aanvra gen, waarop wel reeds een in voervergunning afgekomen was, doch waarvan de transacties op 25 augustus nog niet waren af gesloten. Het hoofdkantoor van het deviezenbureau en de bijkanto ren, die genoemde vergunningen verstrekken, zullen tot 30 augus tus gesloten blijven. President Soekarno van Indo- nesië heeft woensdagavond de monetaire hervorming, die bij decreet afgekondigd dinsdag in werking is getreden, „de eerste stap" tot de toepassing van ge leide economie in Indonesië ge noemd. In een toespraak over de radio zei de president dat het decreet de eerste activiteiten betekent, welke ten doel hebben de waar de van de roepiah te doen stij gen, de goederenprijzen te ver minderen, het staatsinkomen te vergroten en de begrotingstekor ten te verminderen. Door deze maatregelen, zei de president, wordt beoogd meer kapitaal in handen van de overheid te con centreren voor de binnenlandse ontwikkeling van de republiek. Volgens persberichten heeft de president woensdag, ongemerkt, gestoken in burgerkleding en zit tend achterin een klein militair voertuig, zich zelf op de hoogte gesteld van de indruk, die de monetaire hervorming heeft ge maakt op de gewone burgers van kleine plaatsen in West-Java. Volgens de kranten werd de be slissing, die drastische maatrege len inhield, genomen op het ver blijf van de president in Bogor. Alleen hoge functionarissen wa ren vóór de afkondiging op de hoogte gesteld, doch het was noodzakelijk dat de minister van Voorlichting, Maladi, via de radio zich tot het volk richtte, waaron der geruchten de ronde deden. Teneinde verder uitlekken van de beslissingen in Bogor te ver hinderen, werd iedereen verboden het paleis te verlaten en werden telefoonverbindingen tijdelijk af gesneden. Volgens gezaghebbende bron in Djakarta slaat de bevriezing van bankdeposito's boven de 25.000 rupiah ook op het bankbe- zit van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers. Volgens de tekst van de maatregelen, welke geheel door minister Djuanda van Financiën werden opgesteld, zal alleen op desbetreffend ver zoek uitzondering kunnen wor den gemaakt voor sociale en reli gieuze instanties en overheids diensten. De Indonesische regering heeft de salarissen gedeeltelijk „bevro ren" voor de maand augustus, aldus meldt het persbureau ,,An- tara". De minister van Financiën, dr. Djoeanda heeft verklaard dat de overheidssalarissen tot 2000 ru piahs volledig zullen worden uitbetaald. Toelagen zullen tot een maximum van 4000 rupiahs worden uitgekeerd. De minister heeft er bij parti culiere bedrijven op aangedron gen zich te richten naar deze „voorlopige regelingen". pen langs de route naar het 25 km verdere gelegen Bonn waren met vlaggen versierd. Op de wagen, waarin Eisenhower en Adenauer zaten, volgde een auto met Herter en Von Brentano en een aantal wagens met West duitse ministers. De stoet werd afgesloten door drie bussen met journalisten. Kort na het vertrek van Eisen hower en Adenauer deed zich een incident voor op het vlieg veld. Het publiek drong op in de richting van de Boeing-707, waarmee de president en zijn ge volg naar West-Duitsland wa ren gekomen. Men wilde blijk baar het toestel van dichtbij be kijken. Maar de autoriteiten van het vliegveld namen direct maat regelen en lieten brandslangen richten op de mensen, die het toestel tot op enkele meters ge naderd waren. Via luidsprekers werd het publiek tevens verzocht uit de buurt van de Boeing te blijven. Later trok de politie een kordon om het toestel. Het publiek wachtte echter nog een andere verrassing. Kort nadat het officiële gezelschap het vliegtuig had verlaten, land de er nog een Boeing 707. Het is gebleken dat dit toestel als „plaatsvervanger" fungeerde voor dat waarmee de president reisde. Het Amerikaanse gezel schap zou in de tweede Boeing zijn overgestapt zo de eerste pech had gekregen. De politie heeft ook een kor don getrokken om de woning van de Amerikaanse ambassa deur in Bad Godesberg, waar voor zich ook een menigte ver zameld had. Hier stond ook een muziekkorps van de brandweer en een kinderkoor opgesteld. Kort voor de aankomst van de president stelde het schutters gilde van Bad Godesberg zich op voor de ambassadeurswoning. De mannen droegen brandende fakkels. De socialistische jeugdorgani saties hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Zij hebben in de straten van Bonn aanplakbiljet ten laten aanbrengen, waarop te lezen valt: „Ike, ga door, laat je niet door hem tegenhouden". Met „hem" wordt kennelijk Adenauer bedoeld. Reuter meldde later dat presi dent Eisenhower in zijn toe spraak direct na zijn aankomst op het vliegveld Wahn, steun heeft toegezegd aan het volk van West-Berlijn. Eisenhower verklaarde dat de naam Adenauer in de Ver. Sta gen tot een symbool is geworden van de vastbeslotenheid van het Duitse volk om vrij en sterk te blijven. Het Amerikaanse volk staat achter u, aldus de presi dent, en achter het trouwe en vrije volk van West-Berlijn en hoopt dat het immer van zijn vrijheid zal kunnen blijven ge nieten. Eisenhowers rit van het vlieg veld Wahn naar Bonn was een grote triomftocht. Hij wuifde en glimlachte naar de mensen die zich langs de route hadden op gesteld. De stoet bestond uit 30 ivagens, aan het hoofd waarvan 24 in het wit geklede motor agenten reden. Vooral op de weg van Bonn naar Bad Godesberg was het bij zonder druk. Honderden kinde ren wuifden met vlaggetjes en jongens waren in lantaarnpalen geklommen om de president beter te kunnen zien. Intussen is een hefschroefvliegtuig in Sieg- burg 'geland met de bagage van de president en zijn gevolg. Zes-en-dertig democratische leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heb ben dinsdag een verklaring uit gegeven waarin zij er bij presi dent Eisenhower aan de voor avond van zijn vertrek naar Europa op aandringen in te stemmen met een topconferen tie waaraan meer landen dan de grote mogendheden deelne men en welke een agenda heeft waarbij men het oog gericht houdt op de wereld van 1970 in plaats van uitsluitend de pro blemen die de tweede wereld oorlog heeft nagelaten. Zonder visie van de wereld waarnaar wij streven kunnen de besprekingen alleen maar negatief zijn en ontaarden in kleinzielig geredetwist om kortstondige voordelen, aldus de verklaring, volgens welke de toekomstige wereld desnoods zonder de weliswaar zeer ge wenste medewerking van de Sowjet-Unie en haar bondsge- noten kan worden opgebouwd. if In Midden-Japan zijn zeven mensen om het leven gekomen en 45 gewond als gevolg van overstromingen veroorzaakt door stortregens. Volgens de politie zijn er bovendien nog 14 vermis ten. GEBED. De democratische senator Estes Kefauver heeft pre sident Eisenhower de tekst van een gebed doen toeko men als gids bij zijn be sprekingen met Westelijke leiders en met de Russi sche premier Chroesjtsjef. Het is, zo vertelde hij aan journalisten, het gebed voor de vrede van Sint Franciscus van Assisi, dat gedeeltelijk als volgt luidt: „Heer, maak mij tot een instrument van Uw vrede. Laat mij liefde brengen waar haat heerst, verge ving waar onrecht is, ge loof waar twijfel heerst, hoop waar gewanhoopt wordt, licht in duisternis en vreugde in de plaats - van droefheid." Strijdkrachten van de Indone sische republiek zijn een nieuw offensief begonnen tegen de op standelingen in Zuid-Celebes. Een woordvoerder van het leger heeft woensdag in Makassar medegedeeld, dat totdusver 27 opstandelingen bij deze acties zijn gedood. Honderd gewonden van de Al gerijnse verzetsstrijders zijn woensdag te Tanger aan boord van een Russisch vliegtuig ge bracht om voor herstel naar Rus sische ziekenhuizen te worden vervoerd. Tot nu toe werden de Algerijnse zwaargewonden naar Zuid-Slavië en Oost-Duitsland getransporteerd. Het is voor het eerst dat er een transport naar de Sowjet-Unie gaat. (Advertentie.) KOELER. In de loop van woensdag vol trokken zich enkele wijzigingen in de algemene circulatie, die ook voor het weer in ons land van belang waren. Een nabij Zuid- West-Engeland aanwezig hoge- drukgebied breidde zijn invloed naar het noorden uit, terwijl ge lijktijdig achter een storing, die van Schotland naar Zuid-Zweden trok, drogere lucht over de Noordzee naar het zuiden begon te stromen. Deze drogere en min der warme lucht bereikte woens dagmiddag ons land. Vandaag zal bij matige noordelijke winden de aanvoer van deze koelere lucht blijven aanhouden, zodat, vooral in het zuiden van ons land, de maximumtemperaturen merk baar lager zullen worden. Het blijft echter droog weer met zon nige perioden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. KOELER. Droog weer met zonnige perio den. Matige wind tussen noord west en noord. Koeler dan giste- VRIJDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.47 9.18 Terneuzen 9.22 9.53 Hansweert 10.02 10.33 Walsoorden 10.12 10.43 ZON MAAN op onder op onder Aug. 27 5.42 19.41 15.04 28 5.43 19.39 0.06 15.54 29 5.45 19.36 0.54 16.39 30 5.46 19.34 1.49 17.20 31 5.48 19.32 2.50 17.56

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1