manier van theezetten! theezakjes De bouwnijverheid in 1958 DANSLES Dansschool JANVIER RADIO EN TELEVISIE Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip De Gaulle naar Algerië Lamsvlees fa E.A.IJsebaert communistische druk op bhoetan en sikkim katholiek priester toegang tot paraguay geweigerd Douwe" Egberts oensdag 26 augustus 1959 *V VRIJE ZEEUW 15e jaargang no. 4764 Om het woningtekort in een I [dsverloop van ongeveer vijf jaa, te doen ophouden, zal een voortzetting van de woningbouw tn ongeveer de omvang welke deze in 1957 en 1958 had, nood- Kkel"k ziJn- Voor het jaar 1959 •ïoe' echter ernstig gerekend Worden met een zekere terug ga:^ in het aantal voltooide wo- Sngen. Een aantal van ongeveer S),o- voltooide wooneenheden zal hoogstwaarschijnlijk niet ge- ha. ld worden; een aantal van 90.000 behoort tot de mogelijk- Cii-n. Aldus zegt de directeur- gei eraal van de volksnijverheid en de bouwnijverheid in zijn jaar verslag over 1958, dat dezer da gen is verschenen. ■Alleen al de natuurlijke uit breiding van het aantal gezinnen vfergt jaarlijks een aanbouw van ongeveer 50.000 woningen. (Daar bij moet dan nog gevoegd wor den de noodzakelijke vernieu wing van de woningvoorraad. De vervanging van de woningvoor raad en de vernieuwing van onze oude steden en dorpen zal in de komende jaren een zwaar be roep doen op de bouwnijverheid en op de diensten die belast zijn met de zorg voor volkshuisves ting en stedebouw. Het reeds eerder gesignaleerde verschijnsel van de ongelijkma tige geografische spreiding bij woningtekorten neemt niet af, «oi h wordt integendeel van jaar tot jaar duidelijker waarneem- Baai Nu de druk van de wo ningnood in delen van het land nog zwaar wordt gevoeld, terwijl in sommige gebieden het woning tekort schijnt opgeheven, rijst de ■®raa;; welke consequenties hier uit zullen volgen voor de rijks overheid met betrekking tot de verdeling van de woningbouw- stibsidies. Steeds moeilijker wordt hel de maatstaven te bepalen die voor de streeksgewijze verdeling van de subsidies moeten gelden. Bovendien wordt de laatste twee ■aar de verdeling beperkt tot de helft van het aantal woningen ■at in het bouwprogramma was voorzien, terwijl voor de andere helft een zo groot mogelijke vrij heid wordt gesteld. Er is aile aan- leiding om de uitgangspunten en methoden van de verdeling van de woningsubsidies opnieuw kri tisch te bezien. Nu de scheiding tussen de woningbouw volgens de woningwet en de particuliere bouw in de bevrediging van de behoefte aan volkswoningen niet «neer te trekken is, zou een stel sel dat meer afgestemd is op de gehele behoefte aan volkswonin gen, beter voldoen. Een beweeg lijk verdelingssysteem dat tel kens bewust kan worden afge stemd op de streeksgewijs uit eenlopende belangen en dat rekening houdt met de feitelijke voorbereiding en de uitvoerings mogelijkheden, zou winst zijn ten opzichte van de huidige eontin- gentering met haar eindeloze overwegingen en desillusies, al dus het verslag. DE FINANCIERING VAN DE WONINGWETBOUW. De financiering van de woning wetbouw die in 1957 reden gaf tot ernstige bezorgdheid, bood in ■958 geen moeilijkheden, althans niet aan hen die direct bij deze bouw betrokken waren. De onge veer 40.000 woningwetwoningen, Waarvoor financiële steun werd Moegezegd, profiteerden van de ®]ksvoorschotregeling, waardoor een gestadige toestroming van kapitaal tegen een vaste rente van 4 pet. verzekerd was. Deze regeling heeft ten gevolge gehad, dat de woningwetbouw niet meer in gevaar kan worden gebracht door de fluctuaties die zich nu eenmaal in de kapitaalmarkt ple gen voor te doen. Of de thans gekozen wijze van financiering via de kapitaalsdienst van de rijksbegroting eens en voor altijd de aangewezen oplossing zal vor men voor het merendeel van de volkswoningbouw, is een andere vraag, zo wordt in het verslag gesteld. Het belang van een brede acti viteit in de particuliere sector is de laatste jaren wel duidelijk gebleken. Wil deze bouw zich ten volle kunnen ontplooien, dan zal zij zich moeten richten op de pro- duktie van woningen voor arbei ders en middengroepen. Uiter aard zal het subsidiestelsel de mogelijkheid daarvoor moeten openen. Aan de voortdurende stijging van het bouwkostenniveau is een einde gekomen en een ge ringe doch duidelijke daling treedt in. Deze voortzetting van een reeds in 1957 gesignaleerde tendens betekent onder meer, dat de huurverhoging in 1957 dien tengevolge een substantiële bij drage heeft geleverd tot de over brugging van het verschil tus sen het huurpeil der bestaande en dat der nog te bouwen wonin gen: de huren der oude wonin gen zijn aanzienlijk verhoogd, terwijl het huurpeil der wonin gen die thans gebouwd worden, niet hoger ligt dan dat der wonin gen die in 1958 en 1957 in uitvoe ring zijn gekomen. Voor de woningwetbouw lag het niveau der bouwkosten per m3 aan het eind van 1958 circa 5 pet. lager dan aan het begin daarvan. Ook in het westen van het land, met name in de grote steden, was een duidelijke daling merkbaar. In de grote steden, waar de spanning op de bouw markt zich in de voorgaande pe riode het sterkst had doen gevoe len, was het resultaat van de in 1958 opgetreden ontspanning zelfs een daling van het bouw kostenniveau voor woningwet woningen met circa 10 pet. Over de financiële resultaten van de verschillende vormen van geïndustrialiseerde woningbouw valt momenteel nog geen defini tief oordeel te vellen. Wel echter kan reeds nu geconstateerd wor den, dat de bouw op basis van de zogenaamde eontinucontracten in verschillende gevallen geleid heeft tot een opmerkelijke verbe tering van de organisatie van het werk. De kwaliteit der in 1958 gereed gekomen woningen gaf aanlei ding tot een zekere voldoening in die zin, dat de gemiddelde wo ning die thans in Nederland ge bouwd wordt, de vergelijking met de woningbouw in het bui tenland niet behoeft te vrezen. Een punt dat in de toekomst zeker de aandacht zal vragen, is de verwarming der woningen. Het zou in strijd zijn met de wer kelijkheid wanneer werd beweerd dat ook op dit gebied Nederland goed in de pas loopt. ^Advertentie. HEDEN lekker en goedkoop Zelfbedieningsslagerij Vlooswijkstraat 57 Ongewenst contact 'en 32-jarig Noors dienstmeis je dat de Sowjet-ambassade tot honderd maal per dag Placht op te bellen, is door de Politie te Oslo gearresteerd. Zij zal worden aangeklaagd wegens belediging van een buitenlandse mogendheid door dreigend beledigend ge drag tegenover haar verte genwoordigers. e Sowjet-ambassadeur, Griba- b°f, heeft in het afgelopen Jaar verscheidene malen ge klaagd over de veelvuldige telefoontjes. De politie ver klaarde dat het meisje na de arrestatie had gezegd: „Hij vroeg me hem ten minste tedere avond en ochtend goe- dennacht en goedenmorgen te zeggen." Voor het eerst sedert zijn ambtsaanvaarding als president gaat generaal De Gaulle deze week naar Algerië. Algemeen wordt verwacht dat deze reis be slissingen zal opleveren van groot belang voor de toekomsti ge ontwikkeling van de Algerijn se kwestie, die niet alleen het be staan van Frankrijk zozeer raakt maar ook het samenspel tussen de Westerse bondgenoten. De beraadslagingen voor de reis beginnen vandaag met een bijeenkomst van de ministerraad in Parijs waarop De Gaulle zijn ministers zal vragen ieder hun mening over de kwestie uit de doeken te doen. In Algerië zelf zal De Gaulle dan van nabij te weten komen hoe men in de kringen van het leger aldaar over de zaak en de mogelijkheden van een oplossing denkt. Want dat wordt als het eigenlijke doel van De Gaulles reis beschouwd: Het leger de pols voelen en rechtstreeks, zon der tussenpersonen, de mening van de in Algerië strijdende offi cieren en soldaten leren kennen. Volgend op zijn informatiereis komt dan op 2 en 3 september de ontmoeting van De Gaulle met president Eisenhower in Parijs. Ongetwijfeld zal de Alge rijnse kwestie bij hun besprekin gen de hoofdschotel vormen. Op tien september wordt dan een bijeenkomst van de uitvoerende raad van de Franse gemeenschap gehouden, de gemeenschap waar in naar de bedoeling van De Gaulle ook Algerië een plaats zal moeten innemen. De reis van De Gaulle zal een strikt militair karakter hebben. De president vertrekt donder dagochtend vroeg uit Parijs. De route van zijn vliegtuig wordt niet bekend gemaakt. Men meent dat De Gaulle een dag zal beste den aan Oran, een aan Constan- tine en een aan Algiers. Zijn be langstelling zal waarschijnlijk in hoge mate uitgaan naar Kabylië waar de operatie „Tweelingen" wordt uitgevoerd. De Gaulle zal vergezeld worden door twee officieren van zijn particuliere staf, de kolonels Branet en Renaudin. Hij zal in Algerië gebruik maken van een licht vliegtuig en een hefschroef- vliegtuig. Hij wil een groot aan tal posten aandoen, ook midden in de operatiezones, om daar te midden van de manschappen te kunnen vertoeven en hun mening te peilen. Met inlichtingen aan de pers over De Gaulles doen en laten zal men waarschijnlijk karig zijn. Het overleg over de mate van voorlichting is nog gaande. Premier Nehroe van India heeft dinsdag in het parlement ver klaard, dat India de staten Bhoe- tan en Sikkim, aan de grens van Tibet en India, tegen indringers zal verdedigen. India heeft ver dragsbetrekkingen met de twee staten en is verantwoordelijk voor hun verdediging, aldus Nehroe, (De laatste tijd is melding ge maakt van druk van communis tisch China op Bhoetan en an dere aan Tibet grenzende gebie den.) De Paraguayaanse autoriteiten hebben maandag aan een Para guayaanse Katholieke priester, Ramon Talavera, de toegang tot Paraguay geweigerd en hem uit gewezen naar Argentinië. Dit ge schiedde onder het motief, dat zijn papieren niet in orde zouden zijn. Pater Talavera, een markant tegenstander van de president van Paraguay, generaal Stroess- ner, had gedurende enige dagen in Argentinië voordrachten ge houden, waarin hij aandrong op een nationaal en internationaal lijdelijk verzet tegen de politiek van Stroessner. Vijf officieren van het Iraakse leger en een burger zijn dinsdag morgen terechtgesteld wegens deelneming aan de (mislukte) opstand van maart in Mosoel. Om deviezen voor dure import-thee en -koffie te sparen heeft de regering van de Ver. Arabische Republiek besloten deze beide dranken voor Egypte te vervangen door twee volksdranken, bestaande uit een aftreksel van ge pofte gerst en koffie en uit groene en zwarte thee met kruizemunt en anijs. De Egyptische pers is een reclamecam pagne ter ondersteuning van de maatregel be gonnen. Een wervelstorm heeft zondag het leven gekost aan twaalf men sen op de Amoy-eilan- den voor de Zuidoost- Chinese kust. In drie uur tijds viel er 200 mm regen. 220 vissersboten werden vernield en vele huizen stortten in. Het Indiase Hoger huis heeft dinsdag met 114 tegen 12 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit van president Rajendra Prasad om het bewind in de door communisten geleide staat Kerala over te nemen. De 37-jarige Engels man Ivor Albert Pinder is tien minuten nadat een wesp hem in de duim gestoken had overleden. „Mijn man had een dodelijke angst voor wespen", zo heeft zijn vrouw gezegd. Toen Pinder een vorige keer gestoken was, was hij drie dagen bewusteloos. Volgens dinsdag in Bogota ontvangen be richten zijn achttien mensen vermoord bij een overval op de plaats Veandillo door een ben de van ongeveer 30 man. De Prawda meldt, dat de nieuwe editie van de Sowjet-encyclopedie meer dan 39.000 artike len bevat, geschreven door 15.820 geleerden en deskundigen van meer dan 70 nationaliteiten. Deze tweede editie zou de grootste moderne encyclopedie ter wereld zijn. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, is maandag eredoctor geworden aan de uni versiteit van Buenos Aires als erkenning voor zes jaar hard wer ken voor de Verenigde Staten. Zet nu thee op de nieuwe manier met Pickwick Theezakjes groot formaat, de dubbele zakjes, die snel een maximum aan smaak en geur geven. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Dit zijn de voordelen: Geen theebladeren in de theepot of in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. O Het theezakje blijft boven in de theepot drij ven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter af. Q leder zakje bevat 'n precies afgepaste hoe veelheid. U heeft steeds thee van dezelfde sterkte. Q leder zakje is gevuld met de bekende fijne Engelse Pickwick melange. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd, als u de theezakjes in een trommeltje bewaart. TZ 24 HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman9.15 Gram.9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.10.50 Voor de in Hotel „CENTRAAL", Markt, Terneuzen. Iedere dinsdag. Aanvangende dinsdag 8 septem ber. Aaanmelden dagelijks aan de zaal DONDERDAG 27 AUGUSTUS kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus.11.15 Gram.; 11.45 Bij een Nederlandse vrind in Accra, caus.; 12.00 Orgel, piano en celesta; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber.14.00 Kamer muziek; 14.30 Gram.; 14.50 Logboek 1942, klankb.; 15.40 Gram.; 16.15 Voordr.16.30 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.17.45 Lichte muz. 18.00 Nws.; 18.15 Dansmuziek; 18.45 Sportpraatje18.55 Ge sproken brief; 19.00 Gram.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 II Turco in Italia, opera; 22.25 Journ.; 22.35 Lichte muz.; 22.50 Sportact.23.00 Nws.; 23.15 Beursber. uit New York; 23.25— 24.00 Gram. (Advertentie.) HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 46. Erica voorstel vindt meteen instemming bij de anderen. De vier gevangenen worden van hun wa pens ontdaan, waarna de Noorman een stevige boomstam uitzoekt en hen daaraan naast elkaar vast bindt. Hij zorgt er voor, dat de kerels, zij het met moeite, kunnen lopen, zodat zij er wel in zullen slagen naar het dorp terug te keren. Dan wuift hij hen spottend ten afscheid. „Wy zullen niet de fout maken regelrecht naar het vissersdorp te gaan", zegt hy gedempt. „De kans is groot, dat we dan ontdekt wor den door de groep in het moeras. We biyven dus bü ons oude plan: Eerst naar de kust en dan onder bescherming van de rotsen naar het dorp." Zonder verder nog iets van hun vijanden te bemerken, zetten zij hun weg voort tot zij na verloop van tüd tussen het geboomte door de zee voor zich kunnen zien. De Noorman zoekt al een ge schikte plaats om langs de voet van de hoogvlakte de kust te be reiken als zijn aandacht eensklaps wordt getrokken door een grote donkere schaduw in het moeras. Hy tuurt scherp door het gebla derte heen en dan staat hy als aan de grond genageld stil. Daar liggen schepen. Twee Noorse schepen. 9.40 Voor de kinderen; 10.00 Gram.10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken11.45 Ge wijde muziek12.00 Middagklok 12.03 Gram.; 12.25 Voor de boe ren; 12.35 Land- en tuinb. meded.12.38 Gram.12.50 Act. 13.00 Nws.; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muziek; 13.40 Ca- rillonconc.14.00 Fanfare-ork.; 14.30 Chu Chin Chow, musical. 15.30 Gram.18.00 Bijbelover denking 16.30 Kamermuziek 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.17.40 Beursber.17.45 Lichte muziek; 18.10 Gram.; 18.25 Kinderkoor; 19.00 Nws. en weerber.19.10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.50 A.R., pol. caus.; 20.00 Muzikale caus.; 20.15 Promenade ork. en solist; 21.05 De landbouwwaterhuis- houding van Nederland, caus.; 21.20 Gram.; 21.30 Lichte muz.; 22.00 Periodiekenparade; 22.10 Orgelconc.22.40 Gram.22.45 Avondoverdenking23.00 Nws. en S.O.S.-ber.23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram. 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00, 14.50 en 15.30 Idem; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.45 Idem; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.17.15 Voor de kind. 18.15 Zang en piano; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Julius Caesar, opera; (Om 22.00 Gram.; 19.50 Voordr.; 20.00 Nws>; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.17.00—17.30 Voor de kinderen; 20.00 Journ. en weeroverz.20.20 De gebroken kruik, toneelstuk; 22.00 Dag sluiting. VLAAMS BELG. T.V.19.30 Nws., act., weerber. en journ. 20.00 Rep.20.30 Speelfilm 22.00 Voorbereiding sterrit 22.30 Nws. en journ. •k Te Lyon is een radarapparaat opgesteld, dat tot op 20.000 meter de richting en de snelheid van de wind kan bepalen. Het toestel is van groot belang voor de weers voorspelling. Een dergelijk appa raat staat ook bij Bordeaux.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5