50 ct De oorlog in Laos Né4f DE SAN DE Eisenhower bespreekt de algemene toestand Israël en het Suezkanaal Pleidooi van Menzies „vredes-offensief voor W eero verzicht leliger De watervoorziening in Zeeuws-Vlaanderen De uitwijzing van geestelijken uit Haiti HOOGWATER WEERBERICHT amen gram 59 ct ermis) ƒ0,49 ƒ0,49 0,37 ƒ0,35 ƒ0,35 araats oor ƒ0,55 ƒ1,09 1, ƒ0,49 ƒ0,49 ƒ0,56 0,59 ƒ0,75 ƒ0,49 ogschuim) elijk flj97 n, stoffering, WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4764 NIEUWE KOERS VOOR RUPIAH FISCALE MAATREGELEN IN INDONESIË Arabische landen vragen Amerikaanse steun voor Algerië ARGENTIJNSE METAALARBEIDERS IN STAKING PATER TALAVERA IN HONGERSTAKING RADIO de BUCK ATLAS MET SUCCES GELANCEERD PERSCONFERENTIE AMERIKA WIL UITVOER GAAN STIMULEREN DE ONDERHANDELINGEN OVER EEN STAKING DER KERNPROEVEN DE TOESTAND OP CYPRUS DE FOKKERFABRIEK IN RIO DE JANEIRO ZON- oo SMNSTAhDS mmM ftf'"'//, W'? u zo behaaglijk i... brandschoon -lo-w-v?- Istraat 85 en contant betaald Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de_Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar. Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat het Laotiaanse leger erin geslaagd is het initiatief in de provincie Sain Neua te her nemen. De post Moeong Peoe, ten r oorden van Moeong Son bij de grens van Noord-Vietnam, zou I roverd zijn. Bij presidentieel decreet is de koers van de rupiah vastgesteld op 45 voor één Amerikaanse dol lar. De officiële koers was 11,45 voor een dollar en volgens dag bladen te Djakarta was de koers op Ge zwarte markt 155 voor één dollar. De Indonesische regering heeft dinsdag bekendgemaakt dat de houders van geblokkeerde bank rekeningen (als gevolg van de monetaire maatregelen), hun geld zullen terugontvangen in de vorm van langlopende obligaties met een „redelijke" rente. Vol gens het persbureau Antara zul len deze personen ook leningen kunnen verkrijgen. Het persbu reau zei ook, dat deze maatrege len worden beschouwd „als een spec iale belasting op de personen die het geld in handen hielden en geen belasting betaalden". President soekarno zal van daag tot de bevolking spreken over de financiële decreten. De meeste Indonesische kran ten hebben in hun commentaar instemming betuigd met de maatregelen. Zij hebben echter ook gevraagd dat de regering spoedig aanvullende regelingen bekend zal maken. De diplomatieke vertegenwoor digers van tien Arabische landen in de Verenigde Staten hebben minister Herter om meer actieve Amerikaanse steun bij het zoe ken van een oplossing voor de Algerijnse kwestie verzocht. Het vraagstuk staat op de agenda van de V.N.-assembiée voor de komende zitting. De betrokken landen zijn: Li banon, Saoedi-Arabië, Jemen, Marokko, Libië, Tunesië, Irak, Soedan, de Verenigde Arabische Republiek en Jordanië. Totnogtoe heeft Amerika zich in de Ver. Naties van stemming over de Algerijnse kwestie ont houden, hiertoe genoopt door zijn nauwe verbondendheid met Frankrijk en anderzijds door zijn sympathie met onderontwikkelde landen. In Argentinië hebben dinsdag 250.000 arbeiders in de metaal industrie het werk neergelegd om aan looneisen kracht bij te zetten. De werkgevers achten de eisen van de arbeiders onaan vaardbaar. Vakbondsarbeiders hebben de werkgevers er van beschuldigd, dat zij met opzet het tot een staking hebben laten komen om, nadat zij vroeger grote winsten hadden gemaakt, nu hun voor raden produkten kwijt te raken, die zich in de huidige depressie hebben opgehoopt. De regering houdt zich buiten het conflict, maar zij heeft laten weten dat de werkgevers niet ge dwongen zijn. arbeiders te beta len die niet werken. In de cementindustrie hebben de arbeiders maandag voor drie dagen het werk neergelegd. Dit succes zou mogelijk ge maakt zijn door de opmars van twee colonnes waarvan de eer ste uit Nambac, ten noorden van Loeang Prabang, naat het oos ten oprukt en de andere uit Sam Neua naar het noorden. Deze laatste colonne zou de post Pha- ty, die enkele dagen tevoren was ontruimd, weer bezet hebben. Minder bevredigend zou de situatie in de provincie Loeang Prabang zijn waar de opstande lingen tot de onmiddellijke om geving van Pakseng zouden zijn doorgedrongen en waar enkele dorpen door hen zouden zijn be zet. In een van deze dorpen zou een afdeling van de rebellen de bevolking bevolen hebben weg te trekken. Het Laotiaanse leger is thans bezig met het uitdelen van lichte wapens en munitie aan dorpelin gen. Maandag zijn onder moeilij ke omstandigheden manschappen en munitie per parachute neer- gelaten. De luchtoperaties wor den evenwel door voortdurende regen zeer bemoeilijkt. Een woordvoerder van het Noord-Vietnamese ministerie van 1 Buitenlandse Zaken heeft dins dag gewaarschuwd, dat Noord- Vietnam niet onverschillig kan blijven voor de ernstige toestand in Laos, „geschapen door Ame rikaanse imperialisten en de re- gering-Sananikone, die de vei ligheid van Noord-Vietnam en de vrede in Indo-China en Zuidoost- Azië bedreigt". Volgens de woordvoerder zijn honderden nieuwe Amerikaanse militaire adviseurs in Laos aan gekomen en naar gebieden ge zonden waar gestreden wordt om het bevel van Laotiaanse leger eenheden op zich te nemen. In Vientiane is dinsdag offi- ciëel medegedeeld, dat commu nistische opstandelingen de pro vincie Sarn Neua nagenoeg om singeld hebben. De militaire bevelhebber in de provincie, brigade-generaal Am- kha, die onlangs in Vientiane is teruggekeerd, zou de regering gezegd hebben, dat hij de toe stand met de beschikbare strijd krachten meester kan blijven. Pater Ramon Talavera, de Pa- raguayaanse priester wie maan dag de toegang tot zijn land werd geweigerd, is dinsdag te Buenos Aires, de Argentijnse hoofdstad, in hongerstaking gegaan. Hij hoopt zijn actie twee weken te kunnen volhouden. Pater Talavera is een uitge sproken tegenstander van het staatshoofd van Paraguay, gene raal Stroessner. In Argentinië had hij pas een aantal lezingen gehouden, waarin hij aandrong op lijdelijk verzet tegen Stroess ner. (Advertentie.) HOORDSTR.H-86 TEL.2573 TERNEUZEN Een intercontinentale Atlas raket is maandag met succes vanaf de basis Cape Canaveral gelanceerd. De raket maakte een proefvlucht van 9000 km over de zuidelijke Atlantische Oceaan. Later werd bekendgemaakt dat een marinevaartuig drie uur na het afschieten een bus met ge gevens uit zee heeft opgevist nabij het eiland Ascension. President Eisenhower heeft dinsdag op zijn persconferentie in Washington verklaard dat hij bij zijn bezoek aan Europa op nieuw het verlangen van de Ver. Staten naar een eervolle en rechtvaardige vrede naar voren zal brengen. Hij zal er bij zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs de nadruk op leggen dat de Ver. Staten de overige Wes telijke landen militair zullen steunen zo zij met geweld weer stand zullen moeten bieden aan een aanval. Hij zal voorts nogmaals beves tigen dat de Ver. Staten bereid zijn om op een realistische basis met de Sowjet-Unie te onderhan delen over een redelijk en weder zijds uitvoerbaar plan voor een algemene of gedeeltelijke ont wapening. De Ver. Staten zijn De Amerikaanse onderminister van Handel heeft maandag op een persconferentie aangekon digd dat het departement van Handel een actie zal beginnen tot verhoging van de enigszins achterblijvende export teneinde deze meer in overeenstemming te brengen met de sterk gestegen invoer. De Amerikaanse uitvoer is van 19,5 miljard dollar in 1957 gedaald tot 16,2 miljard dollar in 1958 terwijl de uitvoer in 1959 tot dusver niet groter is geweest dan 15 miljard dollar op jaar basis. De onderminister van Handel, Henry Kearns, deelde nog mede dat hij zich voorstelt een aantal reizen te maken naar andere lan den om de belangstelling voor Amerikaanse exportprodukten te stimuleren. Minister Van Rooy bracht bezoek aan de waterleiding De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Z. Exc. mr. dr. Ch. M. J. A. van Rooy bracht gisteren een bezoek aan de Water leidingmaatschappij „Zeeuwseh-Vlaanderen". Hij was daarbij ver gezeld van ir. C. van Rooyen, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en mr. J. C. van Heuven, hoofd van de afdeling gezondheidsbescherming van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Verder waren hierbij aanwezig de directeur van de N. V. Water leidingmaatschappij „Zeeuwseh-Vlaanderen", ir. G. P. M. Dikötter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten van Zeeland, en bur gemeesters van diverse gemeenten en commissarissen der maat schappij. De V.S. wensen met ingang van de volgende week een op schorting van de onderhande lingen over de kwestie van een staking der kernproeven die vertegenwoordigers van Enge land, die Sowjet-Unie en de V.S. te Genève voeren, aldus ver luidt in welingelichte Ameri kaanse kringen. James Wadsworth, de Ameri kaanse vertegenwoordiger, zal van 15 september af de leiding van de Amerikaanse delegatie naar de algemene vergadering der V.N. op zich nemen ter ver vanging van Henry Cabot Lodge, de permanente afge vaardigde, die premier Chroes- jtsjef als persoonlijk vertegen woordiger van president Eisen hower zal vergezellen op diens reis door de V.S. Israël is van plan de kwestie van de „Inge Toft" op de komen de zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties aan de orde te stellen, zo heeft een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De „Inge Toft", een 2756 ton metende Deense vrachtboot, wordt sinds 21 mei in de haven van Alexandrië vastgehouden, toen het schip trachtte met een Israëlische lading via het Suez kanaal naar het Verre-Oosten te varen. Berichten als zou er een com promis zijn bereikt over de voor waarden van de Verenigde Ara bische Republiek voor het ver voer van Israëlische goederen door het Suezkanaal, noemde de woordvoerder ongegrond. Israël heeft deze voorwaarden al ver worpen, toen Nasser ze begin juli aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld had meegedeeld. Volgens Nasser zouden de Is raëlische goederen in het geheim moeten worden verscheept, op voorwaarde dat de kopers zich verplichten alle bijkomende kos ten te voldoen en de goederen eigendom zijn van niet-Israëlische leveranciers. De Israëlische woordvoerder maakte nog melding van de in beslagneming van acht voor Is raël bestemde postpakettan op het Noorse vrachtschip „Tarn". Dit voorval, dat zich vorige week voordeed, noemde hij „een nieuw bewijs van het onverzoenlijke optreden van Egypte". In de morgenuren bezocht mi nister Van Rooy het kantoor der Waterleidingmaatschappij te Ter. neuzen, de watertoren en de Braakman, waar door de directie in de toekomst een spaarbekken voor drinkwater is gedacht. Na de middag werd een bezoek gebracht aan het pompstation te St. Jansteen. waar om half zes de pers door de minister werd te woord gestaan. Minister Van Rooy begon te zeggen dat zijn voorganger reeds de bedoeling heeft gehad een be zoek aan het Zeeuw s-Vlaamse waterleidingbedrijf te brengen om zich op de hoogte te stellen van de bepaalde eigenaardig heden, die inhaerent zijn aan Zeeuws-Vlaanderen en waarvoor (met betrekking tot de drinkwa tervoorziening) beslissingen moe ten worden genomen. Als eerste punt dat bij zijn be zoek onderwerp van bespreking uitmaakte, noemde de minister de toepassing van de formule voor de Rijksbijdrage. Een formu le, die van toepassing is op alle in Nederland onrendabele gebie den. Vervolgens werd de kwestie be sproken met betrekking tot de mogelijkheden om te komen tot een spaarbekken in de Braakman, omdat één van de moeilijkheden van de Zeeuws-Vlaamse Waterlei dingsmaatschappij is, de beperk te capaciteit. Vooral gedurende de zomermaanden vertoont de curve van het gebruik opvallen de „pieken", die de directie steeds voor de vraag stellen of er zich in de naaste toekomst geen ernstige moeilijkheden met de drinkwatervoorziening in Zeeuws. Vlaanderen zullen voordoen. Het was ir. G. P. M. Dikötter, de directeur der Waterleiding maatschappij, die de technische zijden van dit vraagstuk verder toelichtte. Zeeuws-Vlaanderen begon in 't verleden het eerst met de kunst matige infiltratie om op deze wij ze water op te sparen voor tij den waarin het verbruik sterk oploopt. Later werd contact op genomen met de Nationale Maat schappij voor Waterleidingen in België om in tijd van nood water te leveren. De heer Dikötter wees er met nadruk op dat de verstandhou ding dienaangaande met onze Zuiderburen zeer goed is, maar deze zouden liever geregeld de zelfde hoeveelheden leveren, wat niet de bedoeling is van de Z.-Vl. Waterleidingmaatschappij. De directie is dan op het idee gekomen een spaarbekken aan te leggen in de Braakman. Daarin zou men het water, dat vanaf België naar de Schelde afvloeit, kunnen opvangen en dit zou in de warme zomermaanden uitstekend van pas komen. Nu gaat er jaarlijks ongeveer 35 miljoen m3 water, dat vanuit België naar de Schelde vloeit, voor het gebruik verloren. Wel is, voor het geval dat het in een spaarbekken zou worden opge vangen, de eis dat dit gebeurt vóór het zich met het zoute water gaat vermengen en dus als brak water niet meer voor gebruik ge schikt is. Deze kwestie is nog in bespre king met België, omdat hieraan ook nog financiële kanten zitten. Er bestaat in de eerste plaats een plan voor een proefspaar- bekken van 50.000 m3 inhoud. Dit spaarbekken, dat zou worden voorzien van een plastic bodem zal ongeveer 700.000 kosten, die geïnvesteerd mogen worden. De plastic bodem zal n.l. moe ten aantonen of hierdoor het water belet wordt weg te vloeien. De volgende fase is een bekken van 250.000 m3 nuttige inhoud, dat, volgens ruwe schatting, wordt geraamd op een bedrag van 1.775.000. Naar minister Van Rooy en ir. Dikötter hierover verder mede deelden, zou dit beslist op zijn laatst (en waarschijnlijk zelfs vroeger) in 1968 in gebruik moe ten worden genomen. Het derde plan, zoals de direc tie van de N. V. Waterleiding maatschappij „Zeeuwseh-Vlaan deren" het ziet, is een spaarbek ken van 2.5 miljoen mJ drinkwa ter. Deze hoeveelheid zou dan tweemaal per jaar kunnen wor den opgespaard, n.l. in het voor jaar en in het najaar, zodat dit dus in totaal 5 miljoen m3 water zou uitmaken. Dit plan wordt, volgens de hui dige gegevens, zeer ruw geschat op ongeveer 15 miljoen gulden. Voor de uitvoering van deze werken heeft men het oog laten vallen op een terrein in de Braakman van 30 ha dat door de domeinen in erfpacht zal worden gegeven. Aan de hand van een kaart wees ir. Dikötter het zuidelijk ge deelte van deze oppervlakte aan waar het proefspaarbekken zou worden geprojecteerd. Wij zien dit als een voorziening in de eigen behoeften, aldus ir. Dikötter en wanneer wij zelf wat ruimer in onze middelen zitten, zal het ook gemakkelijker zaken doen zijn met onze Zuiderburen, waarbij de directeur nogmaals de nadruk legde op de goede ver standhouding met de Belgen. Hij voegde hieraan toe, dat hij hoop te dat de minister spoedig zal be richten dat een ruimere noeveel- heid water zal mogen worden afgenomen. In verband met de kanaalver breding zullen de duikers, die nu nabij de brug van Sluiskil en na bij Driekwart zijn gelegen, moe ten worden verlegd. Van de gelegenheid om hierin verandering te brengen (die ruw geschat op twee miljoen gulden zuilen komen) wil men bij de Waterleidingmaatschappij ge bruik maken om de industrie-ont wikkeling in de kanaalzone te stimuleren en hieraan zouden ongeveer 4 miljoen gulden (ook dit is een zeer ruwe schatting) moeten worden ten koste gelegd. hebben er in Washington ge ruchten de ronde gedaan dat Chroesjtsjef zal voorstellen West-Duitsland het beheer over West-Berlijn en de corridor naar dit stadsdeel te geven als de Westelijke mogendheden hun be zettingstroepen uit West-Berlijn terugtrekken. DE KERNPROEVEN Eisenhower verklaarde dat er nog geen besluit genomen is over de kwestie of de Ver. Staten na 31 oktober al dan niet hun kernproeven zullen hervatten. Zoals bekend hebben de Ver. Staten toegezegd een jaar lang geen kernproeven te doen. Op 31 oktober eindigt deze termijn. DE ONDERDRUKTE VOLKEREN De Ver. Staten zullen nooit toe geven dat er een duurzame vrede bestaat als de landen, die door de communisten onderdrukt wor den, niet vrij zijn om hun eigen lot te bepalen, aldus Eisenhower. Sinds 1952, toen ik voor de eerste keer president werd ge kozen, heb ik meermalen te ken nen gegeven dat de Ver. Staten nooit zullen ophouden elk moge- I lijk vreedzaam middel aan te grijpen om deze landen de ge- legenheid te geven hun opvattin gen en wensen over hun eigen lot kenbaar te maken, zo ver klaarde hij. dan ook bereid om een echt be gin te maken met de oplossing van het Duitse vraagstuk Eisen hower zal verder nogmaals on omwonden verklaren dat de Ver. Staten achter de Navo zullen blijven staan. En tenslotte zal hij in Bonn, Londen en Parijs voor stellen om gezamenlijk de midde len te onderzoeken, die met mo gelijk zullen moeten maken om de levensstandaard van de circa 2 miljard bewoners van de min der ontwikkelde landen omhoog te brengen. LAOS Eisenhower verklaarde voorts dat hij net een verzoek om finan ciële steun van de regering van Laos had ontvangen en dat dit thans met spoed wordt bestu deerd. Men vroeg hem of hij niet van mening was dat Chroesjtsjef een einde zou kunnen maken aan de communistische activiteit in Laos, die door Peking wordt ge ïnspireerd. Eisenhower ant woordde dat op een land zo groot als communistisch-China naar zijn mening niet vanuit Moskou toezicht kan worden uitgeoefend. BEZOEK VAN CHROESJTSJEF Eisenhower verwierp met kracht de kritiek die hem ver weten heeft dat hij een man als Chroesjtsjef heeft uitgenodigd een bezoek aan de Ver. Staten te brengen. De president verklaar de dat de toekomst van het men selijke geslacht van de besprekin gen tussen Chroesjtsjef en hem afhangt. Het doel van dit overleg is het scheppen van een klimaat dat gunstiger dan het huidige is voor de wereldvrede. Eisenhower zei voorts dat hij Chroesjtsjef bij diens aankomst op het vliegveld in Washington zal begroeten. Bij de verdediging van zijn plan om naar Moskou te gaan, wees Eisenhower er nog op dat de Ver. Staten op het ogenblik 41 miljoen dollar per jaar uitgeven voor de bewapening. Maar nie mand schijnt er over na te den ken wat het gevolg hiervan is, aldus de president. Hij voegde hieraan toe dat een president, die geen nieuwe wegen naar de vrede tracht te ontdekken, ver- schuldigd, dat zij willen dat de dient veroordeeld te worden door: macht van de Turkse vice-presi- het Amerikaanse volk. dent grotendeels gelijk is aan Eisenhower ontkende voorts j die van de Griekse president, dat zijn broer Milton, die met l Aartsbisschop Makarios heeft vice-president Nixon in Rusland nu tegen vrijdagavond een spe- is geweest, hem een wenk had ciale vergadering van de 72 leden gegeven dat Chroesjtsjef mis- tellende commissie bijeengeroe- schien een nieuw voorstel inzake pen. Berlijn te doen. Zoals bekend Welingelichte kringen te Nico sia zijn van oordeel, dat er op de ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland en Tur kije, die indertijd de akkoorden inzake Cyprus hebben getekend, wellicht een beroep zal worden gedaan om te helpen bij het door breken van de impasse in het werk van de constitutionele commissie. Sinds enige weken worden er in de commissie geen vorderingen meer gemaakt, door dat de Griekse en Turkse Cyprio ten het niet eens kunnen worden over de bevoegdheden van de president en de vice-president. De Griekse Cyprioten hebben de Turkse Cyprioten er van be- De Haitiaanse minister van Voorlichting, Blanchit, heeft maandag meegedeeld dat de re gering van zijn land „niets tegen de kerk" heeft. Blanchit zei tot verslaggevers dat president Du- valier zelf een onderzoek heeft ingesteld naar „de vijandige da den" van de twee Rooms-Katho- lieke geestelijken die vorige week uit Haiti werden gewezen. Deze maatregel leidde tot een strijd tussen staat en kerk waar bij het bijna kwam tot arrestatie van de aartsbisschop van Port au Prince, Poirier. Volgens Blanchit heeft één van de uitgewezen geestelijken, Grienenberger, geweigerd presi dent Duvalier te groeten tijdens plechtigheden in de kathedraal en heeft hij voorts geestelijke en materiële steun gegeven aan fa milies en organisaties die tegen de regering gekant zijn. De Australische premier Men zies heeft dinsdag voor de tele visie verslag uitgebracht over de wereldreis die hij onlangs heeft beëindigd. Menzies pleit voor „een democratisch vredesoffen sief" waarbij' het Westen zich be reid verklaart tot besprekingen met de Sowjet-Unie, waar dan ook en wanneer ook. Deze be sprekingen zouden topbesprekin- gen kunnen zijn en desnoods achter gesloten deuren. Volgens Menzies is Berlijn, met Laos, Formosa en het Midden- Oosten een van de huidige haar den van moeilijkheden, maar naar Menzies meent, „zal de bal lon daar niet opstijgen". Op een vraag over het gerucht, dat de regeringswisseling in Ne derland mogelijk een wijziging zou betekenen in de politiek van Nederland t.a.v. Ned. Nieuw- Guinea volgt natuurlijk dat, voor wat Australië betreft, er geen verandering in de verhouding zal intreden en dat wij zullen voortgaan met de op beperkte schaal ondernomen stappen voor contact op bestuurlijk gebied met de Nederlanders, zoals wij dit in het openbaar gedurende de laat ste jaren hebben onderhouden. De door de Braziliaanse rege ring aangestelde beheerder van De andere geestelijke, Marree, I de Fokkerfabriek te Rio de heeft, aldus Blanchit, geen mis Janeiro, brigade-generaal Julio willen lezen nadat de president Americo Dos Reis, heeft maan- van een ziekte was hersteld en dagavond te Rio gezegd dat het zijn leerlingen voorgehouden te ministerie van Luchtvaart de zingen „Voor een land en een fabriek maandag niet in zijn president die de kerk eren" tij- bezit heeft genomen. dens een bezoek van de president aan de kathedraal. De Haitiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Magloire, heeft gezegd dat aartsbisschop Poirier niet de gehele waarheid heeft gezegd in het communiqué waarin hij kritiek uitte op de uit wijzing van de geestelijken Grie nenberger en Marree. Zondag werd gemeld dat ge neraal Dos Reis had gezegd dat de gesloten fabriek maan dag in beslag zou worden geno men en dat de vliegtuigproduk- tie zou worden hervat. Het Braziliaanse filiaal van de Fokkerfabriek werd in mei gesloten omdat de Braziliaanse regering een contract niet zou zijn nagekomen. Onder invloed van een krach- langs de kust tot 26 a 28 graden in het binnenland. De westelijke wind was zwak tot matig, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtig. Aangezien het bovengenoemde hogedruk- gebied een versterking in de richting van Noord-Engeland krijgt, zullen vandaag hier de winden waaien uit richtingen tussen west en noordwest. De daarbij aangevoerde luch blijft tamelijk warm, maar stroomt over een langer zeetraject, zodat de temperaturen vandaag over het algemeen iets lager zullen blijven. Overigens komt er ech ter weinig verandering in het heersende weer. tig hogedrukgebied, waarvan het centrum bij Zuidwest-Engeland gelegen was, bleef het dinsdag in ons land droog weer met, vooral in het binnenland, perio den met zonneschijn. De temperaturen liepen daar bij weer op tot 22 a 23 graden DONDERDAG 27 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.37 8.12 8.52 9.02 n.m. 8.02 8.37 9.17 9 27 ZON MAAN op onder op onder Aug 26 5.40 19.43 23.24 14.09 27 5.42 19.41 15.04 28 5.43 19.39 0.06 15.54 29 5.45 19.36 0.54 16.39 30 5.46 19.34 1.49 17.20 31 5.48 19.32 2.50 17.56 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. AANHOUDEND DROOG. Droog weer met zonnige perio den, overwegend matige wind tussen west en noordwest. De zelfde temperaturen als giste ren of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1