VOND n bij ETS f 1065,- 4S Het bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika Algerijnse terreur heerst in België Koningin op vaartocht Dominicaanse perikelen op Curasao Middenstanders bezien het nieuwe loonbeleid W eeroverzicht enen.' Opnieuw arrestaties van vrouwen in Zuid-Afrika HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT edere kamer TERNEUZEN solschoenen iANDE I salcrns „rabert aterdag 22 augustus 195ft „het nieuwste'' 'cht genieten daar is senmaal in zijn eigen beluisterd, weet het beter artikel voor ge- g thuis dan televisie den als wij een demon- -LEVISIE bij U thuis v gezin en Uw gasten voorzetten. Bovendien ijken meer dan waard, geven U gulden voor ;er service en bovenal P. J. VAN DE SANDS )e:jen begint? ingens, ook met ga- vonr de jongens. n BASKETBAL- e maten is uw adres TELEFOON 3B3B Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per and ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4762 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Di Sowjet-minister-president, Chrc 'sjtsjet, zal zijn reis door de Verenigde Staten op 15 septem ber tï Washington beginnen en op 27 september, eveneens te Washington beëindigen, alüus heeft het Witte Huis zaterdag bekendgemaakt. Chroesjtsjef zal 6 Amerikaan se steden bezoeken, namelijk Washington, New York, Los An geles, San Francisco, Des Moines (Iowa) en Pittsburgh. De Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Lodge, zal de Sow- iGt-premier op zijn reis vergezel len, zo wordt in de bekendma king van het Witte Huis gezegd. Later zullen de namen van de andere Amerikaanse en Sowjet- imbtenaren die Chroesjtsjef zul len begeleiden, worden bekendge maakt. Kritieke toestand in Laos. In gewoonlijk welingelichte mi litaire kringen in Vientiane is zondag vernomen dat communis tische opstandelingen de provin cie Vientiane zijn binnengedron gen en dat hun activiteit zich reeds tot op 80 km van de hoofd stad uitstrekt. Het ministerie van Defensie heeft tot dusver de berichten niet bevestigd volgens welke de re geringstroepen de legerposten •Sop Vieng en Bacadinh na de aanvallen van vrijdag hebben ontruimd. Deze posten liggen resp. 80 km ten noordoosten en 110 km ten westen van Vientiane. In een legercommuniqué werd donderdag bekend gemaakt, dat de opstandelingen in de omge ving van Sop Vieng tot de aanval waren overgegaan. Verder werd nog vernomen, dat groepen opstandelingen langs de Cadinh blijven trekken. Deze rivier loopt van de provincie Vientiane naar Samneua, het voornaamste centrum van de guerrilla-activiteit. Eén van de opstandelingenlei ders, Kay Sone, zou in het dal van de Cadinh zijn gezien. De rebellen hebben tweemaal een aanval gedaan op een post in het noordoosten van de provincie Vientiane, aldus militaire krin gen in Vientiane. Ongeluk in een Indische waterkrachtcentrale in aanbouw. De Indische minister van Be vloeiing en Energie, Ibrahim, heeft zaterdag in het parlement te New Delhi meegedeeld dat ge vreesd wordt dat negen mannen zijn verdronken door het vol wa ter lopen van een deel van de elektrische centrale die bij In- dia's Gant-Bachradam in Pend- sjaab in aanbouw is. Het tijdrooster van de reis van de Sowjet-premier is als volgt: 15 en 16 september: Washington; 17 en 18 september: New York; 19 september: Los Angeles; 20 en 21 september: Des Moines; 22 en 23 september: de landbouwhoge school van Iowa te Ames; 24 september: Pittsburgh; 25, 26 en 27 september: Washington. ge bekendmaking werd voor gelezen te Gettysburg, waar pre sident Eisenhower verblijft. Verwacht wordt dat president Eisenhower en premier Chroesj tsjef na de reis van laatstge noemde door de Verenigde Staten zullen spreken over Berlijn, Duitsland en andere grote vraag- sttukken. Het is mogelijk, aldus Eisenhowers perssecretaris Ha- gerty, dat ciaze besprekingen worden gehouden in Camp David in Maryland om absolute afzon dering mogelijk te maken. Presi dent pleegt zich van tijd tot tijd naar Camp David terug te trek ken. De enige verrassing van de be kendmaking is eigenlijk, zo wordt uit Washington gemeld, dat Lodge degene is die Chroesj tsjef zal begeleiden. Het reisplan voor Chroesjtsjef verschilt op verscheidene punten van dat van de vice-premiers Mi- kojan en Kozlof, resp. in januari en juli van dit jaar. Opvallend is dat de stad Detroit, waar Miko- jan met eieren is bekogeld en waar Kozlof door de burgemees ter is genegeerd, niet op de lijst voorkomt, evenmin als de grote industriesteden Chicago en Cleve land. Te Washington verwacht men dat premier Chroesjtsjef bij zijn besprekingen met president Eisenhower ook de eisen van communistisch China aan de or de zal stellen. Zoals bekend wen ste Peking de vrije hand om te gen Formosa op te treden, terug trekking van de Amerikaanse lucht- en vlootstrijdkrachten uit het westelijke deel van de Stille Oceaan, erkenning als een grote mogendheid en een zetel in de Ver. Naties. Diplomatieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad nemen aan, dat de samenwerking tussen Moskou en Peking even hecht is als ooit. ondanks onofficiële be richten dat de Chinezen niet erg gelukkig zouden zijn met de ont moeting van de regeringsleiders van de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. Als Chroesjtsjef de kwestie van communistisch China aan de orde stelt, zal president Eisenho wer ziin voorwaarden voor een basis van een regeling in het Verre Oosten herhalen, n.l. dat Peking vijf Amerikaanse burgers vrijlaat die het nog vasthoudt, dat er een politieke regeling van de Koreaanse kwestie tot stand komt, dat de Chinese communis- Volgens de minister heeft de ten afzien van het gebruik van apparatuur voor het sluiten van de sluisdeuren gefaald. Br bevonden zich toen het wa ter in het bouwwerk stroomde, ongeveer 300 arbeiders in de cen trale. Velen werden door middel van touwen en kranen uit hun netelige positie verlost. geweld als middel om politiek in het Verre Oosten te bedrijven en dat er een einde komt aan de in filtratie en de ondermijnende ac tiviteit in de minder ontwikkelde gebieden in zuidoost-Azië. gen. Velen zullen moeten worden afgewezen. De Amerikaanse autoriteiten willen niet, dat de Russische premier door zo'n groot aantal journalisten in zijn bewegingen en zijn contact met het Amerikaanse volk wordt be lemmerd. Chroesjtsjef heeft de regering van Canada meegedeeld, dat het hem niet mogelijk zal zijn na zijn bezoek aan de Ver. Staten ook Canada te bezoeken. Hij stelt de uitnodiging van Canada zeer op prijs, maar reeds gemaakte afspraken laten hem geen tijd. Adlai Stevenson, leider van de democratische partij in Amerika, heeft bij terugkeer in New York van een reis van twee maanden door Europa verklaard erg ver rast te zijn over Eisenhowers ..plotselinge afwijking van Dul les' politiek" door akkoord te gaan met een bezoek van Chroesjtsjef en door zijn bereid verklaring naar Moskou te gaan. Vele Europese leiders waren ook ten zeerste verrast, aldus Steven son. „Hier en daar ontdekte ik enige bezorgdheid. Men vreest geheime diplomatie, maar ik ben er zeker van dat Eisenhowers be zoek aan Europa die bezorgdheid zal wegnemen." De vroegere democratische president Truman zei vrijdag dat hij Chroesjtsjef graag zal ontmoeten. Gaat Chroesjtsjef ook met De Gaulle praten? Bepaalde Franse ministers dringen aan op een onderhoud van president De Gaulle van Frankrijk met premier Chroesj tsjef van de Sowjet-Unie, zo wordt zondag uit Parijs gemeld. Deze bewindslieden willen Chroesjtsjef uitgenodigen na zijn bezoek aan de Verenigde Staten op de terugreis Parijs aan te doen. Een ander voorstel in re geringskringen is, dat De Gaulle het voorbeeld van de Britse mi nister-president, MacMillan, na volgt en een bezoek aan Moskou brengt. (Advertentie) Grote brand in Pools dorp. Hevige brand hééft een geheel dorp in de omgeving van de Poolse stad Opoczno geteisterd, aldus werd zondag uit War schau gemeld. Ongeveer 120 gebouwen waar van 39 woonhuizen, gingen in vlammen op. La Libre Belgique Het blad „La Libre Belgique" schreef zaterdag in een uitvoerig artikel, dat het bestaan van een Algerijnse terreur in België niet langer kan worden ontkend. Het blad dringt aan op maatregelen tegen de „terroristen en contra- terroristen", die hun strijd op Belgische bodem uitvechten, voordat de toestand verslechtert en liet Algerijnse bevrijdingsfront maatregelen gaat nemen tegen Belgische eigendommen in Alge- rië. Het blad stelt, dat niet alleen het Algerijnse bevrijdingsfront en de concurrerende nationale Algerijnse beweging in België ac tief zijn, maar ook de Franse ge heime organisatie „De rode hand", die zowel in Frankrijk zelf als daarbuiten zou .optreden te gen een ieder, die materiaal aan het Algerijnse bevrijdingsfront levert en volgens het blad in het bijzonder in Antwerpen actief is geweest. Er zouden grote hoe- H. M. de Koningin heeft zater dagmorgen in gezelschap van haar dame du palais, jonkvrouwe Roëll en haar particulier secreta ris, mr Verhoeven, een bezoek ge bracht aan het Rode Kruisschip „J. Henry Dunant", dat vorige week met zeventig invaliden, voornamelijk uit de provincie Utrecht, een tocht door de Neder landse binnenwateren heeft ge maakt. Het schip meerde vrijdag avond voor de sluis bij Vrees wijk, waar de nacht werd door gebracht. Zaterdagochtend omstreeks 10 uur begaf H. m. de Koningin zich te Wijk bij Duurstede aan boord van de „J. Henry Dunant" en voer mee tot Utrecht, waar de ontscheping van de invaliden om streeks twee uur begon. De 17-jarige Leo Prinsen uit Arnhem bood de Koningin vanaf zijn bed een fraai bouquet aan. Het onofficiële blad van de: De Koningin onderhield zich ge rechtervleugel van de Gaullisti- ruime tijd met deze jongen, die sche partij, de Unie voor de nieu- de laatste twee jaar hard werkt we republiek, schrijft dat een on- j aan zijn gymnasiale studie. Leo derhoud van De Gaulle met Prinsen volgt vanaf zijn bed in Chroesjtsjef een goede kaart is j de ouderlijke woning te Arnhem om uit te spelen, niet alleen voor de lessen aan het Arnhems stede- Frankrijk, maar ook voor de lijk gymnasium door middel van westelijke eendracht en de zaak' een luidspreker, die bij zijn bed van de vrede. I staat opgesteld. De Koningin wilde graag alles weten over deze bijzondere pres tatie van Leo, die kans zag om door hard studeren dit jaar over te gaan naar de vijfde klas van het gymnasium. Hij vertelde de Koningin, dat deze studie bijzon der goed voldeed en dat hij bin nenkort een nog beter contact krijgt met zijn klasgenoten. Hij zal namelijk de beschikking krij gen over een microfoon, zodat het mogelijk wordt vragen te stel len aan de leraren, die hem ook nu reeds regelmatig komen be zoeken om toelichting te geven op de lessen. Voor ieder van de zeventig in validen, die op de „J- Henry Du nant" een prachtig uitzicht had den op het AmsterdamRijnka naal had de Koningin een opwek kend woord. Zij sprak met velen van hen over de reis en over de moeilijkheden en toen het schip omstreeks 12 uur langs het Mer- wedekanaal te Utrecht meerde, was de Koningin nog niet gereed met haar bezoek. Ze bleef in Utrecht nog een half uur aan boord en liet zich voorlichten door de leden van het dagelijks bestuur van de invalidenraad, die deze tocht voorbereid hebben. veelheden wapens en uitrusting, afkomstig van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland, via België naar Algerië worden ver scheept. Buiten twijfel zou zijn vastgesteld, dat Franse elemen ten sabotagedaden hebben ge pleegd op schepen in de haven van Antwerpen, waarmee dit ma teriaal zou worden verscheept. La Libre Belgique herinnert aan de ontploffing aan boord van het Duitse vrachtschip „Atlas" op 1 oktober van het vorige jaar, dat drie dagen tevoren in Ant werpen bleek te zijn ondermijnd. Bijna op dezelfde plaats aan de Antwerpse havenkade werd in maart van dit jaar het 2700 ton metende Egyptische vrachtschip „Alkahira" van mijnen voorzien. Het explodeerde in de haven van Oostende, maar het had volgens schema op dat moment al op vol le zee moeten varen. Beide sche pen hadden aldus La Libre Belgique al enkele reizen voor het Algerijnse bevrijdingsfront gemaakt. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat van de zelfde explosieven en van dezelf de methode gebruik was ge bruik gemaakt om de schepen te vernietigen. Het blad maakt voorts melding van bestellingen door het Alge rijnse bevrijdingsfront bij Belgi sche fabrieken, die eerst werden uitgevoerd, waarna een Franse geheime agent werd ingelicht, zodat de produkten bij verzen ding konden worden onderschept. La Libre Belgique schreef voorts, dat in de haven van Ant werpen het politietoezicht aan zienlijk is verscherpt, zowel op de kaden als te water. Vooral wordt het oog gehouden op gebouwen, die voorkomen op de „zwarte lijst" van „La main rouge", die een dertigtal namen zou bevat ten. Franse saboteurs zouden vooral belangstelling hebben voor ladingen, afkomstig uit Duitsland. Het Algerijnse bevrijdingsfront zou de Belgische geheime dienst hebben beschuldigd van samen werking met de Fransen in deze kwestie. Het blad besluit met te zeggen, dat België al dan niet tegen haar zin niet mag worden betrokken in acties van terroristische en contra-terroristische organisa ties. „België mag niet toestaan, dat op zijn grondgebied sabotage daden worden bedreven. Hieraan moet, eens en voor altijd, een ein de worden gemaakt. Het is de hoogste tijd. Niet alleen onze re putatie als gastvrij land maar ook de veiligheid van de Ant werpse haven staat op het spel. De F.L.N. heeft onlangs een staat opgemaakt van Belgische bezittingen in Algerië. Met welk doel werd niet gezegd, maar men kan zich de bedoeling voorstel len". De stakingen in Amerika De Amerikaanse koperindu strie ligt vrijwel stil. De staking breidt zich nog steeds uit. Er zijn meer dan 30.000 arbeiders bij het conflict betrokken. De staking in de staalindustrie duurt al vijf weken. Tegen 1 september dreigt bovendien een staking in de vleesindustrie, die 200.000 mensen zou omvatten. De vakafdelingsraad van de te worden benut voor de belo Kon. Ned. Middenstandsbond die ning van individuele prestaties 53 vakorganisaties in midden- en en bekwaamheden. Voorts dient kleinbedrijf in Nederland, verte genwoordigt is vrijdag te Utrecht bijeen geweest ter bespreking van het nieuwe loonbeleid der re gering. De aardbeving in Montana. Van zeker achttien personen'dit op uitnodiging van secreta- die vorige week in het door een1 ris-generaal Hammarskjoeld. aardbeving geteisterde gebied' Meer dan 300 steden, vereni- van de Amerikaanse staat Mon-gingen en particulieren in de tana waren, is het lot onbekend,1 Ver. Staten hebben het State De aldus heeft de politie te Helenapartment meegedeeld, dat zij De vergadering was van me- Premier Chroesjtsjef van de ning, dat, willen een verdergaan- Sowjet-Unie zal op 18 september! de inflatie en een nieuwe beste de algemene vergadering van de dingsbeperking worden verme- Ver. Naties toespreken. Hij doet daar, waar daartoe aanleiding be staat, de ruimte te worden ge bruikt voor pensioen- en spaar regelingen en andere bezitsbevor- derende maatregelen, op welke gebieden bij verscheidene bran ches nog achterstand bestaat. zaterdag bekend gemaakt. Voorzover bekend heeft de aardbeving negen mensenlevens geëist. Gevreesd wordt dat het aantal doden groter zal blijken te zijn. gaarne bezoek van Chroesjtsjef ontvangen. Ruim 400 Ameri kaanse en buitenlandse verslag gevers hebben toestemming ge vraagd om Chroesjtsjef op zijn reis door de Ver. Staten te vol- In overeenstemming met het :ege oordeel, j standpunt van de regering is de den, de meer gedifferentieerde K N M B y oordeel, dat loonvorming met vastbeiaden gn verbetering van ar'ceids. voorzichtigheid dient te wordenvoorwaarden dient te worden toe- gehanteerd, zowel door de be- drijfstaksgewijze organisaties Uit Port Sheptone is vrijdag een afdeling van de politie naar het nabijgelegen reservaat Mad- hala gezonden nadat berichten waren binnengekomen, dat hon derden met messen en bijlen ge wapende Afrikanen het ontsmet ten van vee probeerden te be moeilijken. Later is gemeld, dat ongeveer 160 Afrikaanse vrou wen te Franklin Store, een post in het reservaat, zijn gearresteerd en naar Port Shepstone overge bracht. Dr Eiselen, staatssecretaris voor het bestuur van de Bantoe bevolking, heeft verklaard, dat do Zuidafrikaanse regering niet alleen degenen zal straffen die deelgenomen hebben aan de on geregeldheden in Natal maar ook de stammen waartoe deze per sonen behoren verantwoordelijk zal stellen. Zij zal van deze stam men een bijdrage eisen tot her als door de toetsende organen en de regering. Hoewel men het toekennen van grotere verantwoordelijkheid aan het georganiseerde bedrijfs leven in beginsel toejuicht, be staan er toch verschillende prak tische bezwaren. De huidige span ningen op de arbeidsmarkt geven daartoe aanleiding. Indien er in bepaalde bedrijfs takken van het midden- en klein bedrijf ruimte bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verho- stel van de aangerichte schade.1 gin* van Pr«zen verbetering van Hij zei voorts, dat de meerder- arbeidsvoorwaarden toe te staan, heid van de Bantoebevolking te-1 dan dient naar de mening van de gen de agitatie, die door „ver-1 K. N. M. B. deze ruimte primair spreide lokale groepen'' wordt, gevoerd, gekant is. gestaan, welke niet uit toegeno- - men arbeidsproduktiviteit kan van werkgevers en werknemers Qrden getl£ancieerd. Aantas- air. rlrNrw do tnntconnfi nvcrp nPn pn ting van rentabiliteit dient te worden aangepast. Het zou derhalve volgens de midden- en kleinbedrijf, dat als distributie-, verzorgings-, en dienstverleningsapparaat zeer be langrijke taken in het totaal van het bedrijfsleven moet kunnen blijven verrichten, wil niet de ge hele economische structuur ern stig worden ontwricht. (Advertentie.) d»luifip»r«t kd aport» coeW Vrijdag hebben zesentwintig Afrikaanse vrouwen een boete gekregen van 5 pond sterling, subsidiair zes weken gevangenis straf, ieder wegens samenscho ling in straten van Port Shep stone. Honderden Afrikaanse vrou wen bevinden zich nu in gevan genissen in Natal nadat zij ge weigerd hadden boeten te be talen. Uit Pietermaritzburg is vrijdag gemeld, dat achttien Afrikanen tot dusver zijn gearresteerd in verband met het in brand steken van drie Afrikaanse scholen in het dorp Sobantoe tijdens het af gelopen weekeinde. Parijse politie contra nozems. K. N. M. B. onaanvaardbaar zijn, indien enige bedrijfstak of onder neming zich hieraan zou willen onttrekken door de hogere ar beidskosten geheel of ten dele op haar afnemers in het midden- en kleinbedrijf door middel van margeverlaging af te wentelen. Eventuele verkorting van ar- narirt 16 brovwtqjsfraat 9 fawuzeo onze vacantie is van 31 augustus t/m 8 september, vóór en na die datums gaarne tot uw dienst. De inwoners van Curasao heb ben dezer dagen verbaasd ge staan dat het gebouw van 't con- sulaat-genraal van Venezuela, op de „Berg Arrarat" een hoogte die Willemstad overziet plotse ling onder strenge politiebewa king werd gesteld. De Venezolaanse consul-gene raal had zelf om de bewaking van dit hypermoderne gebouw ge schenk van de Curagaosche be volking gevraagd, omdat, naar later bleek, de vice-consul van de Dominicaanse republiek Abelar- do Vicioso daar zijn intrek had genomen, naar verluidt omdat hij met het regiem van zijn presi dent, Hector Trujillo, had gebro ken en vergeldingsmaatregelen van zijn landgenoten op Curagao vreesde. Vrijdagmiddag is Vicio so, in gezelschap van zijn broer en twee Cubanen met een ge charterd vliegtuig van de „Lineas Aeras de Venezuela"naar Vene zuela vertrokken met docu menten die Dominicaanse spiona ge in Venezuela moeten bewijzen. Het Venezolaanse dagblad „El Nacional" heeft uitvoerige be richtgeving over deze zaak gepu bliceerd, zonder echter vaststaan de bronnen hierbij te noemen. De Curagaose autoriteiten hebben 't stilzwijgen toegelegd bij deze aangelegenheid. De talrijke geruchten omtrent de zaak komen in zoverre over een, dat de toedracht als volgt kan worden gereconstrueerd: Vicioso nam zijn intrek in het consulaat-generaal van Venezue la en de consul-generaal van dit land vertrok naar Caracas voor overleg met zijn chefs. Wat de re sultaten van dit overleg zijn ge weest is niet bekend geworden, maar men neemt aan dat de con sul daar een regeling heeft ge troffen met de Dominicaanse vrijheidsbeweging in zijn land om Vicioso te ontvangen, inmid dels voegde Vicioso's broer zich bij Vicioso op Curagao, naar men aanneemt om hem tot andere ge dachten te brengen. Op Curagao was geen bevestiging te verkrij gen van het AFP-bericht uit Ca racas, dat inhield, dat de docu menten die Vicioso met zich meenam, betrekking zouden hebben op de gebeurtenissen in het Caraibische gebied, over wel ke de inter-Amerikaanse confe rentie in Santiago is gehouden. DROOG Tijdens het weekeinde is de beidstijd dient naar de mening luchtdruk boven West-Europa be- van de K. N. M. B. te worden be oordeeld in het kader van de mo gelijkheid, welke de bestedings ruimte in de bedrijfstak toelaat. Overigens dient in dit verband te worden gewezen opi het toene mende euvel van de „zwarte ar beid" als gevolg van meer vrije tijd. Alle bij de gedifferentieerde De Parijse politie heeft vrij- loonv°rming betrokken partijen dag in een offensief tegen de behoren ernstig rekening te hou- „blousons noirs" (nozems) een! den met de belangen van het honderdtal opgeschoten jonge lui gearresteerd. Dertig van hen! zullen voor straatschenderij i werden vervolgd. In een gevecht met een groep van 60 nozems, die de straten van de Parijse voorstad Drancy onveilig maak ten, liepen tien voorbijgangers verwondingen op. De nozems vielen voorbijgangers aan wier gezicht hun niet aanstond, zo als een van de jongens trots aan de politie vertelde. „Nationale Handelsbank" door Indonesië genaast. De Indonesische regering heeft de Nedèrlandse „Nationale Han delsbank N.V.'' genationaliseerd, aldus heeft het persbureau Anta- ra zondag gemeld. De bank, die 12 filialen in In donesië heeft, stond reeds enige tijd onder Indonesisch toezicht. langrijk gestegen, waardoor zich opnieuw een gordel van hoge druk heeft gevormd van de Golf van Biscaye over onze streken en midden-Europa tot zuid-Rus- land. Ten noorden van deze hoge DINSDAG 25 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.02 6.15 6.37 6.50 7.17 7.30 7.27 7.40 ZON op onder Aug. 24 5.37 19.48 MAAN op onder 25 26 5.38 5.40 19.45 19.43 22.17 22.48 23.24 12.10 12.11 14.09 drukgordel komt een vrij grote depressie-activiteit voor, maar de invloed ervan reikt niet verder dan Ierland, Schotland en midden Engeland. Ten zuiden van de hoge druk ontwikkelde zich boven de Mid dellandse Zee een kleine depres sie, die plaatselijk in Italië vrij veel regen veroorzaakte. In ons land blijft het weer on der invloed van de hoge druk, zo dat het droog en warm zal blij ven met zonnige perioden. De temperaturen zullen het hoogst zijn in het oosten van het land, omdat een zwakke aanvoer van kos heeft zaterdagavond op een Grensincident tussen Oost- en West-Duitsland. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zater dag bekend gemaakt, dat vrijdag ochtend vroeg ongeveer dertig mensen uit West-Duitsland nabij Erfurt enige posten en draad versperringen langs de zönegrens hebben vernield. Het ministerie noemde het gebeurde een „ern stige provocatie". Volgens de bekendmaking had den Westduitse douanebeambten en leden van de grenspolitie werkeloos staan toekijken. West duitse fotografen hadden van het incident foto's gemaakt. „Dankzij de verstandige hou ding van de Oostduitse grenspo litie hebben zich geen ernstige incidenten meer voorgedaan", al dus het Oostduitse ministerie. Volgens het Westduitse pers bureau D. P. A. werden 12 van de ongeveer 45 posten, die de Oostduitsers in het niemandsland hadden opgericht, door onbeken den vernield. De Westduitse politie verdenkt een tiental jongelui uit Walken- ried er van, de hand in het ge beurde te hebben gehad. De grenspolitie en de douane hebben hun patrouilles in het grensge bied uitgebreid om verdere inci denten te voorkomen. Volgens D. P. A. zijn de betrok ken posten vrijdagavond door de Oostduitsers hersteld. VENEZUELA. De Venezolaanse communisti sche afgevaardigde Teodore Pep- lucht over de Noordzee blijft be staan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den en ongeveer dezelfde tempe raturen als zondag. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. communistische bijeenkomst te Caracas medegedeeld, dat vrijdag een aanslag tegen de Venezolaan se president, Romulo Betancourt, is verijdeld, dank zij „het snelle en doeltreffende optreden van de geheime dienst". Pepkos veroordeelde „de acti viteit van reactionaire groepen tegen de regering van Venezue la". Na de ontdekking van de sa menzwering tegen Betancourt waren enkele arrestaties ver richt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1