Vraaat Uw winkelier Zevia-zeaeisM ook.... w- NAE|JE heeft ze! Ook terug van weggeweest Wat kan de gehuwde vrouw verdienen chap De Sinningia (Gloxinia) eww ss Ideale dracht bij regenweer Eenmaal komt er een eind aan het opvoeden J Ive ton op van de week U KUNT NIET ALLES WETEN! 1 g 22 augustus 1959.' Zaterdag 22 augustus 1959. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 onlangs kon men Afrika getuige zijn k een hemels vuur- oen in de omgeving ïnybrook in Natal 'n leteoriet op de aarde *r sloeg. Het licht- werd volgens een nog op 100 km af- .i. 2 maal de afstand Brussel) ongeveer 5 lang waargenomen, eldige beving na de aking met moeder >u op 50 km afstand ir zijn geweest. De nen schatten op an deze en andere s het gewicht op 000 kilogram! Dr. JEAN HUGO. 1 verboden) ■A TTEN ERFDEN -Ar JIM EEN TON. Siamese katten en wone grijze kat zijn lagen in San Fran- ij testamentaire be- A ing eigenaar gewor- A n een aandelenkapi- A n ruim een ton. Een A *e weduwe, Bertha A it Oakland, heeft de A („Ik was kinderloos A dieren vormden A ezin") het kapitaal A ten. A A in overhoop gehaalde zuivelhandelaar J. M. r, die op de Vest woont kilometer van de Voor had echter twee man- geagiteerd in een al keerde auto zien stap- laarop in volle vaart tadat hij dat niet ver- iad hij het nummer van genoteerd. Van zijn ie hij even later, dat er .k was gepleegd in een dnkei en terstond gaf tonummer aan de po- een uitgebreide jacht en ondernomen en nav i uur nadat de inbraak egd, vond de beman- en patrouillewagen der e de inbrekers op een rijkweg 16, waar z'i ■n de buit te begraven, eehtzitting verklas de de inbraak geheel ai mdernomen. Van de L. is hem niet. in de win st en hij had zelfs «iet en de buit te begra it hij zich verwijderd hij „met lekker was Toen de aliarmschel n. had hij in allerijl de ■rial en en onderweg an de L., met, wie hij proken in Dórdt iets emen, tegengekomen, niet wist. dat zijn auto 'd was, had hij geen id om weg te komen, s ai begraven toen de op nen afkwam, ltje van de auto was ;eraakt en omdat lui lad dat het tussen de ras terecht gekomen, aoel nog maar eens op- Eerst toen was Van hter gekomen, dat hij s „een kraak gezet ler van Justitie geloof n dit verhaal. Hij acht i, dat K. tezamen en in met Van de L. „de id gezet. De officier jaar gevangenisstraf rek. :e Van de L. beaamde gezegd over zijn on LvHij gaf toe, dat ze er goede bedoelingen dt waren gekomen, hij zich op het laatste teruggetrokken had. ier van Justitie vond moeite waard om op *r van verdachte in ie vond Van de L. duide nitiatiefnemer en hij ook een strengere hem op zijn piaats. Hij jaar gevangenisstrai rek. Islieden pleitten voor straffen. Zij achtte iewijs tegen Van de L. ird. k op 4 september. esteitsschennis het opzelteliik beledi- Koningin is de 27-ja- ningse bakker D. H. R. onform de eis van de n justitie, tot een on elijke gevangenisstrai reek veroordeeld door ïse politierechter, voor ichte verklaarde, dat een grapje was ge- ier zei in zijn requisi- ■r maar weinig juris- in deze bestaat, omdat tsschennis gelukkig m voorkomt, derhavige geval meen- cier, dat een gevange zijn plaats was en de ter, vonniste, zoal* ge. in». W V a m m NOORDSTKAAT 11 TERNFUZEN Secretariaat der Stichting: Administratiekantoor L. STOLK, Margrietstraat 2, Terneuzen NOOR DFTK A AT 11 Zie ook advertentie van volgende week ln dit blad OOK ZO N ZIN OM WEER TE BEGINNEN? Ook zulke goede voornemens? De meeste mensen lopen rond met grote angst voor allerlei ziekten. Desondanks ziet men bijna iedereen zijn gezondheid bij voortduring op de een of andere manier verwaarlozen. MEDISCH „Zou dat nu werkelijk niet anders kunnen?" vraagt de dokter zich dik- CONSULT wijls af en het antwoord ligt voor de hand: „Natuurlijk zou het anders kunnen!" Bent u nok terug van vakantie? Dan is hel zaak nu in goede con ditie te blijven en uw frisheid ge durende het komende arbeids jaar zo lang mogelijk te behou den. Het is een goede gedachte die uitstekende conditie, waarin we na onze vakantie zijn gekomen, louter en alleen te behouden ter wille van de gezondheid en niet vanwege de arbeidsproduktivi teit, de concurrentie of de devie- zenpositie. Toekomstige patiënten Een jonge gehuwde vrouw, die vóór haar huwelijk een goede betrekking had, wil naast haar drukke huishouden door blijven werken, omdat alles zo vreselijk duur is geworden. Zij maakt zich zorgen over haar zwakke gezondheid, zij hoopt vurig dat zij niet ziek zai worden en lange tijd het bed zal moeten houden, omdat zij nog vele jaren voor haar opgroeiende kinderen moet zorgen! Elke dag veel glaasjes Een zakenman meen) alleen dan redelijke posten te kunnen afsluiten wanneer hij de overeen komsten en de contracten rijke lijk met alcoholische dranken overgiet. Hij verdient veel geld. maar hu navraag blijkt dat hij zijn hehaam dag-in dag-uit vergif tigt met niet minder dan twin tig glazen jenever! Efen te omslachtig Het onderwijzeresje kookt fs avonds maar niet meer voor zichzelf. Het is zo'n vreselijk om slachtige bezigheid warm eten te bereiden voor maar één mens. Met deze handelwijze spaart zji een hoop geld uit, maar het komt er nu op neer dat zij nog éénmaal per week warm eet en verder op broodmaaltijden leeft. Drie uur slaap De student, die na zijn lange vakantie weer eens flink zal gaan aanpakken, zit elke nacht tot drie uur te blokken omdat hii met Kerstmis examen wil doen. 's Morgens is hij tegen wil en dank al weer vroeg wakker door het vele lawaai in huis, zodat deze jongeman, die nog een heel leven voor zich heeft, week-in. week-uit niet langer dan drie uur per nacht werkelijk slaapt. Ten halve gekeerd Al deze mensen, en met hen vele anderen, zouden na de va kantie hun levenswijze wel eens één beetje mogen herzien, anders loopt het vroeg of laat helemaal mis. Na korte of lange tijd zitten zij dan in de wachtkamer van de huisarts, worden zij verwezen naar specialisten, komen zij in ziekenhuizen, sanatoria en ge stichten. Wanneer u gezond wilt blijven, zult u de dingen minder naar geldswaarde moeten afmeten, zult u zich moeten hoeden voor overmatig alcoholgebruik en bui tensporige lichamelijke inspan ning. Ieder dient te waken tegen een onvoldoende of een te eenzij dige voeding, terwijl ook een ge brek aan nachtrust de weerstand van het lichaam langzaam maar zeker ondermijnt. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Werkzaamheden in onze tuin Er zijn mensen die deze plant, de gloxinia, maar andere die haar bij de nieuwe naam, dus sinningie, noemen. Hoe bet zij, het is een mooie plant, waar voor wij in deze rubriek eens bij uitzondering uw aandacht vragen. Thans zal men vèelal een bloeiende plant kopen. Dat is natuurlijk het mooist, u hebt dan direct een keur van bloe men. Denkt u er echter om, dal deze plant wel op een warme plaats moet staan, echter niet in de zon en in niet te droge omgeving. Dat laatste nu is wel eens moeilijk, maar maakt u dan gebruik van de schaal, waar u de plant in kunt zetten op een omgekeerd schoteltje, zodat er steeds water in voorraad is om te verdampen; dat heeft de sin ningia beslist nodig. De aarde moet steeds vochtig worden gehouden, dus iedere dag gieten met water, waar een goede kamermest in is opgelost (1 gram per 2 a 3 liter water). Van groot belang is het, geen water (waar dus mest in is op gelost) te morsen op de blade ren. Het oude blad en de bloemen mogen niet met vocht besproeid worden. Volgt u deze richtlijnen en u zult er veel plezier van hebben. Het „overhouden" Moeder de vrouw wil de plant, waarvan zij zóveel genoegen Tv het vorig weekmenu gaven ive U reeds enkele, mogelijkhe den om met behulp van gekocht vs lekkere gerechtjes te berei den. Beschikt men óver een koelkast dan kan men ook zelf vs maken. Men moet. dan wel van room uitgaan daar roomijs de enige ijssoort is welke men in. de koelkast kan maken, daar ijssoorten met een lager vetgehalte te grote kristallen zouden vormen. De kristalvor ming wordt, in de ijsmachine of risemmer voorkomen doordat de ijsvla. voortdurend in bewe ging wordt gehouden. In de koelkast, is dit niet het geval., zodat men voor bereiding van vs in rte koelkast, zeker niet ieder willekeurig ijsrerept kan gebruiken ZOND Ad; Soep van bleeksel derij gevulde aubergines. Snijbonen, aardappelen roomijs. MAANDAGSaucijsjes, bloem kool. aardappelpuree: be schuit met yoghurt en bra menmoes. DINSDAGEieren met toma tensaus. andijvie sla, aardap pelen: pruimencompote met roomsaus. "WOENSDAG: Stoofschotel princessebonen, tomaten, kaas en aardappelen; vanil- levla met gebakken appel schijven. DONDERDAGGehaktsaus, postelein, aardappelen; flens jes. "VRIJDAGposteleinsoep champignonragout in rijst rand, sla óf goulash, rijst, sla: fruit. ZATERDAG: Groentesoep; ci- troenrijst met chocolade saus. RECEPTEN Soep van bleekselderij: 1 struik bleekselderij, 2 l water, 10 gram zout, 100 gram boter, 80 gram bloem, 1 eidooier, dl room, noot muskaat. De selderij in stukjes snij den. wassen en smoren in wat boter. Het water en zout erbij doen en de selderij hier verder in gaar koken. Sel derij bouillon daarna ze ven. iGoed door de zeef paardehaar!heen wrij ven!) De rest van de boter smel- ten. de bloem, er droog bij doen en met. de selderij bouillon tot een mooi glad gebonden soep koken. De sclderijpvrée eraan toevoe gen en de soep mei de los geklopte eidooier, de room en wat zout en noot op smaak afmaken. Gevulde aubergines: Vier aubergines in de leng te doorsnijden, het zaad er uit halen, de rest met. zout bestrooien en in de koeke- pan bakken. Een risotto ma ken van 100 gram rijst en hieraan nog 2Ó0 gram gebak ken fijngesneden champig nons toevoegen. Hiermede de aubergines vullen. De gevulde aubergines in een vuurvaste schotel leggen, met kaas be strooien en in de oven licht bruin laten worden. heeft gehad, natuurlijk graag overhouden. Om dat te berei ken, moet na de bloei langza merhand al minder en minder water wórden gegeven, zodat het blad langzaam afsterft. Zodra het blad afgestorven is, moet de knol uit de grond en gedroogd worden en daarna ge reinigd. Deze knol moet 's winters in kurkdroog turfstrooisel worden bewaard in een temperatuur van ongeveer 40 a 50 graden F. Een goede plaats is b.v. onder in een kast in een kamer waar gestookt wordt. Daar krijgt de knol de nodige rust. In de maand februari haalt u haar te voorschijn, en kunt u de kno! oppotten in een grond- mengsel van 2 delen turfstrooi sel en 1 deel klare koemest of 1 deel bladaarde, 1 deel turf strooisel en 1 deel klare koe mest, alles vermengd met wat scherp zand. Het verdient aanbeveling de knol vooraf eerst op vochtig turfstrooisel te leggen, onder glas op een warme plaats te spruiten; daarna kunt u oppot ten. Verdere winterbehandeling De jonge plant moet steeds worden opgekweekt in vochtige omgeving. Dat is zeer belang rijk. Besproeien der bladeren mag plaats hebben ln de ka mer. Ook hier weer moei de jonge plant een plaatsje krijgen in de bak met water op hét om gekeerde schoteltje en stieds met water waar mest in is op gelost, worden hegoten, echter alleen op de aarde. Nog even vragen wij uw aan dacht voor verdere winterbe handeling. Bij een te lage tem peratuur gedurende de winter kan de knol inwendig geheel of gedeeltelijk bruin worden en later zelfs rotten. Rót hij, dan kunt u hem weggooien. Bij even tueel mindere aantasting zullen de planten minder goed.groeien en lopen de knoppen veelal niet uii. Wordt hèt blad aan de onder kant bruin, dan is het aange tast door de mi.it; de nerven blijven echter wel groen. Mij ten kan men bstrijden door de plant vóór de bloei te bestuiven met stuifzwavel. Komt, men er tijdens de bloei pas achter, dan is het veelal te laat, hoewel men nog kan trachten de plant te redden door bespuiting met minerale zómerolie. Controleer de plant dagelijks; neem alle ongerechtigheden direct weg. (Nadruk verboden.) SS Tenslotte kan de zon niet altijd schijnen en het is begrijpelijk, dat de regen zich ook wel eens laat gelden, wanneer 't druilt of stort, dienen we ook hier tegen gewapend te zijn- Natuurlijk heeft Iedere vrouw wel een of andere fraaie of minder fraaie regenmantel in de kast hangen, maar laten we eerlijk zijn, zo'n regen mantel beschermt de mens maar gedeeltelijk en het komt maar al te dikwijls voor, dat we in weerwil van deze be scherming toch nog be hoorlijk nat worden. Het is een uitgemaakte zaak, dat een cape ons het best beschermt. Dat wisten onze voorouders al en lange tijd zijn de capes echt in de mode geweest, totdat ze enige tientallen jaren geleden verdrongen werden door de meer mo derne regenjas. Maar de cape is nu een maal een betere bescher ming en in een gewijzig de vorm, moderner en aangepast aan onze tijd, doet de cape haar intrede weer. Onze illustratie toont zo'n eapè, een geval van lich te stof in knalrode kleur, klein op te vouwen, geen last en toch een heerlijke beschutting bij de hand, vervaardigd van water dichte nylonachtige stof. Er is geen sluiting voor of achter, neen, men duikt er zo in en komt via de halsopening met het hoofd in de capuchon terecht. Van voren en van achteren loopt de cape in een punt, terwijl er twee openingen in het voor pand zitten, waardoor de handen naar buiten kunnen worden gestoken, Werkelijk een ideale dracht bij regenachtig weer. 25SSCESSaH SS SS TIPS Een ontvet tingsmicldel voor haren is: kamillenthee. Pianotoetsen kan men schoonmaken met waterstof- superoxyde 3 door ze hier mede vochtig te maken en te laten „bleken". Eind augustus Is de tijd voor bloembollen te bestellen om de volgende maand te kunnen planten. Indien u nu nog na- jaarscroeussen plant, bloeien ze nog dit najaar in uw tuin. Denk er om dat dit geen gé- wone crocussen zijn. Dahlia's uitknoppen, dan krijgt u prachtige grote bloemen! Ge raniums (pelargoniums) kun nen nu heel goed gestekt worden. Een vouw in een tapijt houdt men gedurende een uur nat; daarna opstrijken aan de ach terzijde. Uw houten vloer wordt wa terdicht, indien u deze be strijkt met petroleum, waarin paraffine is opgelost. Verse limonadevlokken kan men verwijderen met alcohol (96%), na eerst de vlek af genomen te hebben met warm water. Bewerken met een watje. I Om een grote glasplaat b.v. buffetplaat die gebroken is, te herstellen, gaat men als volgt te werk: onder de scheuren legt men cellophaan- papier, smeer de scherfran- den in met celluloselak en druk de stukken stevig tegen elkaar. Een volle dag laten drogen. (Nadruk verboden.) Spoed gewenst voor aftrek huishoudelijke hulp. Arbeid door gehuwde vrouwen verricht, die een tijdelijk karak ter draagt, kan voor een land zeer aantrekkelijk zijn. In lijden van grole bedrijvigheid houden wij de produktie en export op gang. terwijl deze krachten in een slappe tijd weer kunnen af vloeien zonder dat er sociale el lende wordt veroorzaakt. Het basis-gezinsinkomen wordt ver diend door de man en dus kan de vrouw weer terugtreden in het gezin. LOONT WEL? HET EIGENLIJK Is het voor die vrouw ook uit financieel-economisch oogpunt bezien gunstig haar tijd af te staan voor werkzaamheden bui ten het gezin? Uit discussies en publicaties uit de laatste jaren weten wij, dat dit om twee rede nen onaantrekkelijk is. Allereerst omdat het inkomen van de vrouw bij dat van de man wordt geteld. Naarmate het. ge zinsinkomen stijgt, moet er meer aan inkomstenbelasting betaald worden. Van de portie geld dat de vrouw binnen brengt, moet dus naar verhouding een veel hoger percentage belasting wor den betaald dan van het inko men van de man. Daarbij komt. dat de vrouw deels haar huishouding in de'mee zou het thans geldende be steek moet laten. Dat kan bete kenen 't aantrekken van vreem de hulp om de gezinsbezigheden draaiende te houden of voor toe zicht van de kinderen. Het kan ook zijn dat de vrouw eerst haar hele huishouding gaat mechani seren met hulp van een was- en afwasmachine, door aanschaf van allerlei gemakkelijke appa raten. terwij] niet zelden de diensten van derden moeten toe nemen door inschakeling van een schoonmaakbedrijf, kleuter school of anderzins. WAT VERDIENT ZE? Om het netto-inkomen van de werkende vrouw te berekenen, moet een echtpaar van haar in komen eerst aftrekken de meer- belasting, die betaald moet wor den door het stijgen van het ge zamenlijke inkomen en daarna de extra te maken kosten om de huishouding draaiende te houden. Hef restant is dan meer dan eens zó miniem, dat de vrouw beter kan thuisblijven, vooral wanneer er opgroeiende kinderen zijn, die de baan van moeder moeten be talen met een deel van de aan hen bestede zorg. Tallozen streven naar verminde ring van fiscale lasten voor de werkende vrouw nm haar aan te moedigen nog deels aan het pro- duktleproces te blijven deel nemen. De maatschappij kan zo langer van een aantal dikwijls goede krachten profiteren. De fiscale tegemoetkoming kan langs (wee wegen worden bereikt. In de eerste plaats kan het in komen van een gehuwde vrouw afzonderlijk worden belast. Daar- Logisch gesproken zou men kunnen zeggen, dat de ouders hun taak van op voeding als geëindigd kunnen beschou wen. wanneer de kinderen volwassen geworden en het nest uitgevlogen zijn, om zich een eigen leven te vormen. In de praktijk blijkt het echter, speciaal voor sommige moeders, heel moeilijk te zijn. om het moment te herkennen, waar op zij hun kinderen los moeten laten en OPVOEDING hen aan zichzelf over dienen te laten. Jammer, want voor het geluk van de kinderen is het, vooral wanneer zij een maal getrouwd zijn, heslist nodig, dat moeder zich op de achtergrond houdt en zich niet steeds met de gang van zaken in het jonge gezin bemoeit, of iets wil verbeteren, dat in haar ogen verkeerd wordt aangepakt. Goede raad mag door een oudere en meer ervaren vrouw na tuurlijk gegeven worden, maar dan op tactvolle, bescheiden wijze en liefst al leen nog wanneer haar er om gevraagd wordt. In bedillerigheid mogen zulke raadgevingen nooit ontaarden. Zelfs al ziel een moeder in het jonge huishouden van een pas getrouwde dochter dingen gebeuren, die zijzelf heel anders zou doen, laai ze dan nog begrijpen, dat hel jonge vrouwtje er meer mee gebaat is, zelf door schade en schande wijs te wor den, dan wanneer moeder haar eens pre cies komt vertellen, hoe het hoort. De kans is groot, dat zo'n moeder al heel gauw als een vervelende indringster en bemoeial wordt beschouwd, die men lie ver ziet gaan dan komen. Nog pijnlijker wordt, het, wanneer er in het jonge ge zin kinderen komen en oma zich geroe pen voelt, een oogje op de opvoeding 1e houden en daarop kritiek gaat uitoefe nen. En het pijnlijkst is het. wanneer hei niet om de getrouwde dochter, maar om de getrouwde zoon gaat, voor wie de moeder o zo bang is, dat hij het bij zijn vrouw niet precies eender krijgt als hij thuis gewend was. o Tk herinner me het geval van Jan en Toosje. Ze woonden na hun huwelijk niet in dezelfde stad als Jans moeder en dat was nog één geluk. Maar Jans moeder was weduwe en hij was haar enig kind, zodat ook na zijn huwelijk haar enige aandacht en zorg op hem ge concentreerd bleef. Ze maakte er een gewoonte van, iedere veertien dagen een week-end bij de jongelui door te bren gen. Ze had Jan altijd in de watten ge legd. tot de dag van zijn huwelijk toe. En de jongen, enigszins gemakzuchtig van aard, had zich dat heel prettig laten aanleunen. Nooit had Jan een vinger hoeven uit te steken; alles stond voor hem klaar Voor hij er maar om kikie. Toosje hield veel van haar jonge echt genoot, maar ze was een vrouwtje met een gezonde werkelijkheidszin en ze vond, dat als hun huwelijk gelukkig en harmonisch zou zijn, er wel een paar din gen aan hem veranderd mochten wor den. En omdat Jan ook van zijn vrouwtje hield en bovendien geneigd was. de weg van de minste weerstand te bewandelen, liet hij zich veranderen. Toen kon liet gebeuren, dat moeder, als ze bü hen op bezoek was, zich liet ontvallen„Moet Jan afdrogen?" of „Dekt Jan de tafel?" Toosje liet het langs zich heen gaan en gaf er geen commentaar op. Erger werd het echter, toen moeder allerlei voor schriften begon te geven, zoals: „Je denkt er toch wel om. elke dag 'n schone zakdoek voor Jan klaar te leggen. En zorg er vooral voor, dat zijn schone goed klaar ligt. als hij uit het bad komt". Toen heeft Toosje haar verteld dat Jan groot en mans genoeg was. om zichzelf le helpen en precies wist, waar zijn din gen lagen in de kast. Moeder was hevig gebelgd en noemde Toosje een brutaal nest. Maar ze vergat, dat Jan nu Toos- ies aangelegenheid was geworden en niet langer de hare was. MARCELLE. (Nadruk verboden). ginsel van twee-eenheid der bei de echt genoten worden doorbro ken. Hiervoor is nog geen minis ter van financiën te vinden ge weest. Ten eerste omdat het los laten van deze gedachte gevolgen heeft voor andere belastingwet- iep. zoals de vermogensbelasting. Ten tweede, omdat hiermee de weg wordt geopend om talloze in komens in twee delen te splitsen. SPLITSING VAN INKOMEN. Het is meer dan eens gemakke lijk van twee inkomensbronnen, die nu beide door de man worden verzorgd, er in naam een af te splitsen voor de vrouw, waarmee het hek van de progressie-dam zou worden gelicht. Dit is een doelmatighcidsargument, maar ook. een gedachte van gerechtig heid. Vervolgens stuit het velen tegen de horst langs fiscale weg een verdere ontbinding van het gezin te bevorderen. Door inkomenssplitsing van de twee echtgenoten zou het legioen werkende vrouwen snel vermeer- deren zelfs ten kóste van de kin deren. Do maatschappelijke scha de van deze ontwikkeling zou gro- ier zijn dan de materiële winst voor de natie. Nu is het wel zo, dat deze schade geheel alnaiigi van de samenstelling van fiet go- zin, maar ons lijken de hieraan verbonden gevaren te groot om een ontwikkeling in deze richting langs financiële weg te stimu leren. Hiermee te veroorzaken gezinsellende kan niet met geld weer worden gecorrigeerd. De tweede mogelijkheid voor een fiscale tegemoetkoming ligt in compensatie van de stijgende kosten van de huishouding ter wijl de vrouw des huizes werkt. Als de vrouw niet werkt buitens huis kunnen deze kosten worden vermeden en er bestaat dus een direkt verband tussen de op brengst van de betrekking en de offers die daar tegenover moe ten worden gebracht, COMPLICATIES. Wanneer beginnen nu die ex tra kosten en wanneer worden ze eveneens gemaakt wanneer de vrouw niet elders werkt? Het is moeilijk om hier normen te vin den en wanneer nu een vrouw zich afploetert om toch alles als vanouds zelf te blijven doen, moet zo'n vrouw dan als premie voor haar extra inspanning geen aftrek genieten? Deze complicaties hebben er toe geleid dat nog nimmer fiscale altrek voor huishoudelijke hulp is loegestaan. Een procedure uit 195S bewijst dat nog eens over duidelijk. Toen was het gerechts hof reeds overhaald, maar de Hoge Raad gaf geen krimp, al hoewel het duidelijk was dat hier een ziekte in het geding was en geen „werkende vrouw". In het ontwerp inkomstenbe lasting 1958 van minister Hof- stra heeft deze een forfaitaire af trek ontworpen voor kosten van huishoudelijke hulp voor wer kende vrouwen. Dit betekent dat er een vaste aftrek wordt ver leend in de vorm van biezondere tariefstoepassing. Voor elke dag dat de echtgenote van een belas tingplichtige gedurende tenmin ste vier uur achtereen arbeid in dienstbetrekking heeft verricht of in haar onderneming of in die van haar man heeft gewerkt of voor het verwerven van andere inkomsten dan uit dienstbetrek king heeft gearbeid, krijgt het echtpaar een vaste aftrek van f 3,per dag tot een maximum van ƒ624, REDELIJK, MAAR LAAG. Door het kiezen van deze af trek wordt buiten beschouwing gelaten of er extra kosten zijn geweest of niet. Er wordt aftrek gegeven ongeacht de werkelijk heid, Daarmee wordt de cor- tróle op deze aftrek eenvoudiger. Alleen hoeft vast te staan dat er 4 uur arbeid achtereen is ver richt. Het ontwerp-Hofstra was op dit punt gunstig ontvangen met deze aantekening van velen, dat' het aftrekbaar gestelde bedrag van 3,per dag en 624,per jaar veel te laag is. Als men 4 uur lang vervangende hulp nodig heeft, krijgt niemand die voor 3,vooral niet als er een be perking is van aftrek tot 624, per .jaar. Wij behoeven dat niet verder te kritiseren, want de nieuwe mi nister van Financiën, prof. Zi.il- stra, heeft het hele ontwerp terug genomen. Hij komt op zijn beurt met een nieuw of met een stérk gewijzigd ontwerp! BETERE TEGEMOET KOMING NODIG. Laten wij hopen, dat er spoe dig een nieuwe belastingwet te voorschijn komt. Daarop zal de kwestie van aftrek voor huis houdelijke hulp weer voorkómen. Indien getracht wordt de werke lijke mogelijke kosten naar mi nimum-maatstaven te henaderen, zullen deze hoger moeten wor den gesteld dan 624,per jaar. Een dergelijke tegemoetkoming is niet meer dan een gebaar. De beslissing op dit punt is niet alleen van belang voor dui zenden vrouwen, die in dienstbe trekking buitenshuis werken of willen werken, maar vooral voor de gezinnen van de winkeldrij- vende middenstand, waar duizen den vrouwen meehelpen de kost te verdienen in de zaak van man lief. Hier komt men een aantal randbedrijven te hulp en zal de middenstand een minimaal tegen wicht hebben tegen talloze kos ten- en belastingvoordelen van het grootbedrijf. Bovendien kan door spoedige invoering mogelijk nog steun wordpn geboden aan de arbeids markt van thans, die reeds teke nen van overspanning begint te vertonen. Tenslotte is door een zodanige regeling ook menig ge zinsleven gebaat, want in veel middenstandsgezinnen is enige bijstand voor de huisvrouw drin gende noodzaak. Door deze be lastingconcessie zal daar moge lijk gelegenheid voor komen. Drs. HERMES. .(Nadruk verboden.),'

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5