Onrust in c^^rika £sso Meer dan 2 miljard Per telefoon een kind te vondeling leggen Geheimen uit de Hogeschool der Wetenschap EXTRA MOTOR QJL Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip Electrische brein antwoordt in het Russisch jb8£"! Inbraak leverde halve ton op Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 22 augustus 1959. Na de oorlog viel het te verwachten dat nu ook in Afrika de nationalistische bewegingen van zich zouden doen spreken. Het minst hoort men van de Portugese koloniën, die het minst zijn ontwikkeld en die minder contacten hebben met de rest van het zwarte werelddeel door gebrek aan voldoende moderne verbindingen. Zij zijn officieel delen van het moederland, en aange zien daar ook geen democratie bestaat, is het verschil in politieke status tussen Portugezen en negers niet zo groot als elders. Wel zijn de sociale tegenstellingen groot, maar die bestaan ook tussen de feodale stamhoofden en hun onderdanen, die nog herendiensten moeten verrich ten. Hoe meer ontwikkeld echter door contacten met de Westerse civilisatie, hoe opstandiger de inheemsen wor den. Tn Belgisch Kongo heelt men dat moeten ervaren. Paar dacht men dat verhoging van het le venspeil en economische ontwik keling wel aan het politieke na tionalisme de grootste scherpte zouden ontnemen. Doch dat is niet het geval gebleken, en de regering in Brussel staat voor een ernstig probleem. Staat zij te snel vormen van zelfbestuur toe, dan schrikt dit de blanken en de geldschieters af. die nu al protesteren tegen te veel con cessies. Laat zij het na, dan stij gen de spanningen. Zuid-Afrika Het is begrijpelijk dat de ont wikkeling ook de gekleurden in de Unie van Zuid-Afrika meer in beweging zou brengen dan voor heen. Men vergete niet dat er in Zuid-Afrika slechts drie miljoen blanken zijn, tegen minstens elf miljoen gekleurden. Tot deze laatste groep behoren negen miljoen negers, anderhalf miljoen halfbloeden en een half miljoen Aziaten, in de Britse tijd uit Voor-Indië gekomen. De laatste twee categorieën leven geheel te midden van de blanken, maar zij hebben geen politieke rechten van enige betekenis. Al leen de halfbloeden van de Kaap worden in het parlement (door vier blanken!) vertegenwoordigd. Wat de negers betreft is de toe stand zo. dat zij in de vroegere Kaapkolonie drie blanke parle mentsleden mogen aanwijzen. De anderen hebben helemaal geen vertegenwoordigers in de orga nen van het bestuur. Van de negen miljoen negers nu leven er drie miljoen te mid den van de blankenin de steden vormen zij reeds de meerderheid der bevolking, grotendeels als proletariërs. Verder arbeiden zij in mijnen, werken op boerderijen der blanken, en de anderen zijn in de reservaten gehuisvest. De negers in de blanke gebieden zijn hel roerigst. Zij wonen in aparte wijken, maar zij werken in de bedrijven samen met blanke op zichters en hebben toegang tot winkels der Europeanen. Hun lonen zijn veel lager, maar hoog genoeg om aan wat meer ont wikkeling te doen, zodat er een soort ..stedenproletariaat" ont staat, dat eisen begint te stellen. Relletjes in Natal In Natal nu hebben vooral vrouwen relletjes verwekt. Blan ken zijn geboycot, er is gewei gerd belasting te betalen, ver keer is onderbroken. De negers eisen meer werk en het recht, zelf bier te brouwen, o.a. een bron van inkomsten van veel vrouwen. Er is echter ook een sterk in heems nationalisme werkzaam. Hel is door ric apartheid aange wakkerd, omdat de blanke voor standers daarvan betogen, dat de gekleurden geen echte leden zijn van de Zuidafrikaanse natie. Voor de negers willen zij aparte ..staten" scheppen, een soort ko loniën met een geringe mate van zelfbestuur. En de Bantoes in de steden worden als vreemdelingen beschouwd, als burgers van die zwarte staten, die tijdelijk bij de blanken werken. Het ziet er naar uit. dat inder daad Zuid-Afrika wordt verdeeld in gescheiden gewesten. Maar dan nog moet de status worden bepaald van de negers, Aziaten en halfbloeden in de blanke ge bieden. En men zal wel niet ont komen aan medezeggenschap van de ontwikkelde leiders van deze groepen aan het bestuur, aan een compromis, waardoor de apartheid als beginsel wordt opgeheven. Zoals thans zal de toestand niet houdbaar blijken. (Nadruk verboden.) De Russische bezoekers van de pas geleden geopende Ameri kaanse tentoonstelling te Mos kou wordt een ..electronische reis'' naar de Verenigde Staten geboden. Reisleider daarbij is de electronisch rekenmachine IBM 305 RAMAC, die in het Amerika- Paviljoen in bet Sokolniki Park te Moskou duizenden vragen over de Verenigde Staten automatisch kan beantwoorden. Evenals de reusachtige reken- breinen, die op de Expo te Brus sel en op de Duitse Industrie- beurs te Hannover vragen over historische gebeurtenissen in 10 verschillende talen konden be antwoorden. bezit het „electro nisch lexikon" te Moskou een zeer omvangrijk „geheugen". Het Ik heb geen geld. maar dóopt U het toch. .Wanhoop van een Spaanse moeder betekende levensgeluk voor twee mensen In het gebouw van het hoofd postkantoor te Granada, de stad van de zang en de wijn in Anda- lusië, stapte een jonge moeder een telefooncel binnen. Zij bla derde in de gids en koos een nummer. Zodra de verbinding tot stand kwam, zei zij gejaagd: „U mag het kind houdenik geef het U. Ik heb geen geldik kan er niet voor zorgen. Maar doopt U het toch, doopt U het alstublieftToen de jonge moeder het postkantoor verliet, keek zij schichtig om zich heen. Maar haar angst was overbodig, niemand volgde haar. En of schoon zij volgens de letter van de wet een misdrijf had begaan, zal er in Spanje wel niemand zijn, die haar voor de rechter daagt, zelfs de politie niet. Drie uren voor het telefoon gesprek was deze jonge vrouw met een zuigeling op de arm de kapperszaak van Victoria Luis Fuertes binnengegaan. Zij bleek een veeleisende cliënte. Zij liet het haar volgens de laatste mode knippen, verven en golven en na afloop van de behandeling ver zocht zij Dona Fuertes enkele ogenblikken op haar kind te wil len passen, omdat zij vlakbij nog een boodschap moest doen. Zij verliet de zaak en kwam niet meer terug. Toen Dona Fuertes al ongerust werd over haar lot, belde de telefoon en de jonge vrouw deelde mee, dat zij haar kind niet wenste te houden. „Zegt u mij dan toch wie u bent", smeekte Dona Fuertes nog, maar zij kreeg geen ant woord meer. De verbinding was verbroken. Het enige, dat zij te weten kwam, was, dat het ge sprek uit een telefooncel op het hoofdkantoor was gevoerd. Dona Fuertes ging dadelijk naar de politie. Niet om het kind daar af te geven of de moeder te doen opsporen, maar om de bescheiden voor adoptie te be machtigen. Het kind viel In haar smaak en zij wilde het graag houden. Zonder dat het ln de bedoeling van de moeder had gelegen, had zij met haar „geschenk" twee mensen gelukkig gemaakt: Dona Fuertes en haar echtgenoot Don Augustin. Het echtpaar was al 11 jaar getrouwd en de vurig be geerde kinderzegen was uitge bleven. Nu heefi het lot hen via een merkwaardige omweg het kind van anderen in handen gespeeld. En de politie ziet, gezien het ge luk van de twee nieuwbakken ouders, meer heil in het in orde brengen van de adoptiebesehei- den dan in het opsporen van de moeder, die haar kind te vonde ling legde. DE VERKIEZINGEN OP MALAKKA Bii de algemene verkiezingen op Malakka heeft het verbond van Maleise, Chinese en Indische partijen, dat zich verbonden heeft, tot het voeren van een onafhan kelijke anti-communistische bui tenlandse politiek, de overwin ning behaald. Het kreeg 68 van de 100 omstreden zetels. De op positie moest zich met 28 zetels tevreden stellen. Het verbond had al drie zetels zonder tegenstand verworven en heeft nu de absolute meerder heid in de Kamer van Volksver tegenwoordigers, die 104 ieden telt. De tot dusver hekendgeworden uitslagen zijn hoofdzakelijk af komstig uit stedelijke districten. bestaat uit 50 over elkaar draai ende metalen platen, waarop in de vorm van magnetische punten 5.000.000 tekens opgeslagen kun nen worden. Ter gelegenheid van de tentoonstelling te Moskou werd het geheugen van het elec tronisch brein met een miljoen woorden, cijfers en feiten over de Verenigde Staten gevoed. Dit komt ongeveer overeen met de inhoud van een gedrukte tekst van 1.000 bladzijden. De gege vens over Amerika, die RAMAC in zijn gigantisch geheugen heeft opgeslagen, zijn in 8 categorieën onderverdeeld: bevolking, land schap, dagelijks leven, werk, op voeding en cultuur in de Ver enigde Staten, Amerikaanse eco nomie, wetenschap en techniek en tenslotte de betrekkingen tus sen Amerika en de overige we reld. De rekenmachine te Moskou is er op voorbereid zowel de meest simpele als de alleringewikkeld ste vragen over de Verenigde Staten te beantwoorden. Hier onder vallen zowel de vraag hoe veel plaatsen er in Amerika de naam Moskon dragen als het da gelijks waterverbruik in de Ver enigde Staten. Wenst een bezoe ker b.v. te weten hoeveel techni sche hogescholen er in de Ver enigde Staten zijn, dan zoekt iiij liet nummer van deze vraag in een van de grote tabellen, die rondom het brein opgesteld zijn. Dit nummer behoeft dan slechts op een van de 4 electronische schrijfmachines, die bij het brein horen, te worden aangeslagen en seconden later Is het antwoord al uit het electronische geheugen te voorschijn gekomen en wordt, in het Russisch vertaald, door de schrijfmachine getypt. Bovendien wordt het antwoord zichtbaar op een televisiescherm, dat boven de schrijfmachine aanwezig is. De op de tentoonstelling ie Moskou gedemonstreerde elec tronische machine werd met een speciaal vliegtuig uit Californië naar de Russische hoofdstad ge bracht. Dit type electronisch brein wordt tegenwoordig overal ter wereld voor een groot aantal ingewikkelde berekeningen reeds voor industriële, wetenschappe lijke en bestuursdoeleinden ge bruikt. Filzmoos uit isolement verlost. Speciaal voor slechte wegen geschikt gemaakte bussen zijn vrijdag doorgedrongen tot het bergdorp Filzmoos bij Salzburg, dat door de jongste overstromin gen geïsoleerd raakte en waar enkele honderden buitenlandse toeristen vertoefden. De toeristen kunnen nu wanneer zij willen de plaats verlaten. In de afgelopen dagen hebben hefschroefvliegtuigen voor de bevoorrading van het dorp ge zorgd. Verscherpte controle op invoer van foto- en filmapparatuur Aangezien het nog steeds voor komt dat uit het buitenland te rugkerende reizigers aldaar ge kochte foto- en filmtoestellen e.d. in Nederland trachten in te voeren zonder betaling van de daarvoor verschuldigde belasting, zal op deze invoer een verscherp te controle worden uitgeoefend, aldus deelt het ministerie van Financiën mede. Reizigers die in het bezit zijn van foto- c.q. filmapparatuur worden daarom nogmaals ge wezen op de wenselijkheid zich reeds vóór hun vertrek naar het buitenland van een identiteits bewijs te voorzien, teneinde bij terugkeer moeilijkheden aan de grens te voorkomen. Op de inspecties der invoer rechten en accijnzen worden in lichtingen verstrekt waar men deze identiteitsbewijzen kan ver krijgen. Indexcijfers consumptieve bestedingen Blijkens de C. B. S.-indexcijfers van de consumptieve bestedingen van de Nederlandse bevolking (basis 1953 100) was het cij fer van de waarde van de totale consumptie in juni 144 (mei 159. juni 1958: 138), dat van de prijs 116 (114, 116), dat van de hoe veelheid 124 1139. 119) en dat van de hoeveelheid per hoofd 115 1129, 112), De afzonderlijke cij fers naar de aard der goederen zijn voor juni nog niet beschik baar. Voor mei waren deze voor waarde, prijs, hoeveelheid en hoeveelheid per hoofd resp. als volgt: voedings- en genotmidde len 150, 113. 133 en 123 (april 132, 112, 118 en 109 en mei 1958 149, 114, 131 en 1231; duurzame con sumptiegoederen 185. 101, 184 en 170 (april 164. 101. 163 en 151 en mei 1958 179. 101, 178 en 167) en overige goederen en diensten 150, 131, 114 en 106 (april 143, 131. 110 en 102 en mei 1958 148, 130, 114 en 107). (Advertentie.) Koning van Laos ernstig ziek De 74-jarige koning Sisavang Vong van Laos die reeds langere tijd dan enige andere monarch heeft geregeerd ts ernstig ziek en heeft de kroon prins tot regent benoemd, aldus heeft een woordvoerder van het. ministerie van Voorlichting meegedeeld. De laatste twintig jaar van 's konings regering zijn storm achtig geweest. In de oorlog was Laos door de Japanners bezet en daarna is er steeds communistische agitatie ge weest van de Vietminh. Geluidloze vuilnisemmers in Parijs De strijd die de Parijse over heid tegen het lawaai voert, is in een nieuw stadium gekomen. Na het verbod om autoclaxons te ge bruiken tenzij er sprake is van onmiddellijk gevaar, heeft de ge meenteraad nu besloten, dat de vuilnisemmers voortaan geluid loos moeten zijn. Tot dusver was elke actie om de Franse hoofdstad tot een „stille" stad te maken, tot mis lukken gedoemd, doordat enkele malen per week de 200.000 vuil nisemmers die de stad telt, met veel lawaai eerst aan de stoep rand werden geplaatst en enige tijd later met niet minder rumoer in de vuilnisauto's werden leeg gestort. Voortaan moeten de emmers van rubber- en plastieken ran den en handgrepen voorzien zij volgens een model, dat men n~ een uitgebreid en kostbaar on derzoek heeft vastgesteld. De geheimzinnige branding Sinds lang teistert een on verwachte branding nu en dan de kusten der Kleine Antillen, waarvan Barbados het meest oostelijk gelegen eiland is. Hel eigenaardige is. dat deze branding zich on aangediend presenteert en daarenboven onafhankelijk van de plaatselijke weers omstandigheden optreedt. Vanzelfsprekend heeft men zich meer dan eens afge vraagd. waar dit aan te wij len is. Verscheidenen hebben hel zelfs gewaagd een ver klaring ervoor op te stellen. Volgens oudere opvattin gen zou de oorzaak gezocht moeten worden in onderwa- terse aardverschuivingen of aardbevingen, doch op grond van de verkregen resultaten van een onderzoek verricht in het kader van het Inter nationale Geofysische Jaar is een dergelijke veronder stelling volkomen onhoud baar. Maar wat dan wel? Wij moeten de haard van de Barbadosaanse bulderen de branding zoeken in een gebied op vele duizenden mijlen daarvandaan, waar de Noordatlantische stormen de kop opsteken. Onder be paalde voorwaarden kunnen deze een lang-periodieke, in de richting van de Kleine Antillen zich uitbreidende, oceaandeining teweeg bren- gpn, welke haar konsekwen- ties meebrengt. Arriveert het maximum van de deining bij de eilan den op een moment dat daar eb is. dan wordt de energie aan de riffen verbruikt, die vlak voor de eilanden lig gen. Valt de aankomst sa men met vloed, resp. spring vloed. dan spoelt de deining over de riffen heen en ont ketent ze aan de kusten der eilanden een geweldige, ver nietigende branding. Nu wordt algemeen gemeend, dat zo'n „catastrofe" aan de hand van weerkaarten 12 dagen van te voren voorspeld kan worden. Het oog verraadt de leeftijd „Kijk mij m de ogen en ik zal je zeggen hoe oud je bent." Zo ver heeft Lord, bioloog, verbonden aan de Illinois Department of Conservation te Urbana, het weliswaar nog niet ge bracht, maar wel is hij in staat de ouderdom van een dier ruw te schatten na ana lysering van zijn ooglenzen. De lens van een zoog- dierlijk oog nj. groeit ge durende het leven van het dier steeds door. Telkens verschijnen er nieuwe cel len en verdwijnen er oude. 7.0 worden bij oude exem plaren cellen van een em bryonaal type non de rand. van de lens gevonden en blijkbaar begint de lens reeds vrij gauw na de ge boorte in het centrum „uit. te drogen", een proces, dat zich in de loop der jaren naar de rand. toe uitbreidt. Zo blijjt. het niet, want. nieuwe, „natte" cellen wor den aan de buitenzijde van de lens „afgezet.". Op grond, van deze infor maties heeft. Lord reeds groei-krommen m.b.t. de lens ontworpen voor een konijnensoort. voor de Alaskaanse zeerob en voor het hert. Eens zal het zo ver komen, dat de groeicur- ven voor alle dieren bekend zullen zijn en dat de leef tijd van een dier dadelijk kan worden bepaald door zijn lens te vergelijken met de standaard voor de soort. Dan zal niemand, het meer wagen „oude paarden voor veulens" te verkopen. Vuurkogel van 20.000 kilogram Zo af en 1oe wordt de mens verrast door een vuur kogel of bolide, die de nachl- telijkp omgeving in een hel licht kan zetten. Wat zijn vuurkogels? Dat zijn tamelijk grote meteoorstenen, waar schijnlijk afkomstig van ko meten of van een uit elkan der gespat vast hemelli chaam (planetoïde), die de aardse dampkring binnen dringen en uitermate verhit raken door de kolossale wrij ving met de luchtdeeltjes, tengevolge waarvan ze als ware gloeiende bollen de nacht nog helderder kunnen maken dan de dag. Zo'n neerstortende me teoor is altijd een even unie ke als geweldige gebeurte nis. Reeds een kleine ter grootte van een pingpong balletje kan tijdens zijn val een enorme gloeiende lucht bol van epn paar honderd meter middellijn voor zich uitstuwen. Welnu, onlangs kon men ln Zuid-Afrika getuige zijn van zulk een hemels vuur werk. toen in de omgeving van Donnybrook in Natal i reuzenmeteoriet op de aarde te pletter sloeg. Het licht schijnsel werd volgens een rapport nog op 400 km af stand (d.i. 2 maal de afstand Utrecht-Brussel) ongeveer 5 minuten lang waargenomen. De geweldige beving na de kennismaking met moeder aarde zou op 50 km afstand merkbaar zijn geweest. De astronomen schatten op grond van deze en andere gegevens tiet gewicht op ruim 20.000 kilogram! Dr. JEAN HUGO. (Nadruk verboden) KATTEN ERFDEN RUIM EEN TON. Twee Siamese katten en een gewone grijze kat zhn dezer dagen in San Fran cisco bij testamentaire be schikking eigenaar gewor- den van een aandelenkapi taal van ruim een ton. Een 82-jarige weduwe. Bertha Hart uit Oakland, heeft de dieren („Ik was kinderloos en deze dieren vormden mijn gezin") liet kapitaal nagelaten. A RECHTZAKEN. En nu 3 resp. 4 jaar gevangenisstraf De twee mannen, die op Eerste Pinksterdag (17 mei) van dit jaar op klaarlichte dag het slot van de deur van de juwelierswin. kei De Meij in de Voorstraat te Dordrecht hadden geforceerd en uit die winkel gouden sieraden tot een gezamenlijke verkoop waarde van een halve ton heb ben gestolen, hebben zich vrijdag, morgen voor de rechtbank te Dordrecht te verantwoorden ge had. Het waren de 36-jarige colpor teur J. H. van de L. uit Rotter dam en de 34-jarige timmerman A. J. M. K. uit Den Bosch. De of ficier van Justitie achtte het ten laste gelegde tegen beide man nen wettig en overtuigend bewe zen en eiste respectievelijk vier jaar en drie jaar gevangenisstraf zonder aftrek van de preventie ve hechtenis. Met grote brutaliteit waren de mannen bij hun operatie op de toch bepaald niet stille Voor straat van Dordrecht te werk ge gaan. Met een koevoet hadden zij het slot geforceerd en eenmaal binnen, vulden zij hun zakken met allerhande kostbaarheden. Toen één van hen een draad van de alarminstallatie aanraakte, ging er een bel over. De inbre kers kozen daarop het hazenpad, maar twee tegenover de zaak wo- nende dames hadden de bel ge hoord en waarschuwden de poli tie. Toen die arriveerde vond zij 'verten!.'"" 2.000.000-000,—) Dat Is het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor IT klaar btj de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AX&L, 43. Om de afstand tus sen hen en de vijand zo groot mogelijk Ie houden, zetten Eric en zijn mannen er flink de pas intot ineens de honden, die met de Noorman voor op lopen, onrustig worden. Direct beveelt Erie de dieren koest te zijn en hij luistert scherp. Er klinkt een zacht, verwijderd geritsel en hij weet genoeg. „Terug", sist hij zijn mannen toe, „snel"! Zo snel en zo stil mogelijk keren ze op hun schreden terug en duiken ze in de wirwar van takken en gebla derte. Het kost de Noorman moei te zijn honden stil te houden. De dieren dribbelen met stijve poten om de troep heen en hun nekha ren staan als borstels overeind. Als schimmen duiken de man nen ineen tussen het riet en de struiken, aan de uiterste rand van het moeras, zodat ze in minder dan geen tijd drijfnat zijn. Maar geen van hen let daarop: hoofd zaak is, dat. ze ongemerkt blij ven... en daarop lijkt het weinig, want in de stilte horen zij de zachte voetstappen nader en nader komen. recht op hun schuil plaats toe. slechts een overhoop gehaalde winkel. De zuivelhandelaar J. M. Ottevanger, die op de Vest woont een halve kilometer van de Voor straat af, had echter twee man nen nogal geagiteerd in een al daar geparkeerde auto zien stap pen, die daarop in volle vaart vertrok. Omdat hij dat niet ver trouwde, had hij het nummer van de wagen genoteerd. Van zijn zoon hoorde hij even later, dat er een inbraak w as gepleegd in een juwelierswinkel en terstond gaf hij het autonummer aan de po litie door. Er werd een uitgebreide jacht op de wagen ondernomen en ithii welijks een uur nadat de inbraak was gepleegd, vond de beman ning van een patrouillewagen der Rijkspolitie de inbrekers op een zijweg van rijkweg 16, waar zn bezig waren de buit te begraven. Ter terechtzitting verklaarde K., dat hij de inbraak geheel al leen had ondernomen. Van de, L. was volgens hem niet in de win kei geweest en hij had zelfs "iet meegeholpen de buit te beg ra ven, omdat hij zich verwijderd had, daar hij „niet lekker" wa geweest. Toen de allarmschel was gegaan, had hij in allerijl d- winkel verlaten en onderweg was hij Van de L., met, wie hij had afgesproken in Dordt iets te ondernemen, tegengekomen. Omdat K. niet wist. dat zijn auto gesignaleerd was. had hij geen haast gehad om weg te komen. De buit was al begraven toen ds Rijkspolitie op hen afkwam. Het sleuteltje van de auto was echter zoek geraakt en omdat hij vermoed had dat het tussen de sieraden was terecht gekomen, had hij de boel nog maar eens op gegraven. Eerst toen was Van de L. er achter gekomen, dat hu met succes „een kraak gezet had". De officier van Justitie geloof de niets van dit verhaal. Hij acht te bewezen, dat K. tezamen en in vereniging met Van de L, „do kraak' had gezet. De officier eiste drie jaar gevangenisstraf zonder aftrek Verdachte Van de L. beaamde wat K. had gezegd over zijn on wetendheid.«Hij gaf toe, dat ze met minder goede bedoelingen naar Dordt waren gekomen, maar dat hij zich op het laatste nippertje teruggetrokken had. De officier van Justitie vond het niet de moeite waard om op het. verweer van verdachte in te gaan. Hij vond Van de L. duide lijk de initiatiefnemer en hij achtte dan ook een strengere straf tegen hem op zijn plaats. Hu eiste vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek. De raadslieden pleitten voor clementere straffen. Zij achtte zelfs het bewijs tegen Van de L. niet geleverd. Uitspraak op 4 september. Majesteitsschennis Wegens het opzettelijk beledi gen van de Koningin is de 27-ja- rige Wageningse bakker D. H. R gisteren, conform de eis van de officier van justitie, tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van een week veroordeeld door de Arnhemse politierechter, voor wie verdachte verklaarde, dat het maar een grapje was ge weest De officier zei in zijn requisi toir. dat er maar weinig juris prudentie in deze bestaat, omdat majesteitsschennis gelukkig maar zelden voorkomt. In het onderhavige geval meen de de officier, dat een gevange nisstraf cp zijn plaats was en de politierechter, vonniste, zoal» ge- zegcLsaatoria.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4