Radio-Televisie •Verlichting Radio de Koek (goodwill Drie Zuidafrikaanse vraagstukken van buitenlandse politiek Nelson Rockefeller op Schiphol VcKi't Hoff VERSLOOT W ereld-hoogterecord in handen van Rusland De hulp aan Oostenrijk RADIOdeBUCK Verzoek van Ned. maatschappijen in Bremen afgewezen Westduitse werf krijgt order voor Amerikaanse «reuzenpassagiersschepen» binnenveringbed schu1mrubberbed HET WEEK WEERBERICHT HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN MET GERICHTE WARMTE iVaJikwtag bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4761 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 et; tnlnfmtB» per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,Tedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Drie vraagstukken van buitenlandse politieke aard die ap :ufiz u3J35jgnj3; spaajs kwestie Zuidwest-Afrika, de Zuidafrikaanse gebiedsaanspraken op de protectoraten Beets ioeanaland. Basoetoland en Swaziland en verder de behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika. Zuidwest-Afrika Het comité van de Verenigde Naties belast met het uitbrengen van een rapport betreffende Zuidwest-Afrika heeft juist de zer dagen zijn afkeuring uitge sproken over het beleid van de regering van de Unie van Zuid- Afrika inzake Zuidwest-Afrika. Dit is niet de eerste keer. Maar evenals vorige keren het geval was, zal de Zuidafrikaanse rege ring dit rapport rustig naast zich neerleggen of verklaren, dat het hier een binnenlandse aan gelegenheid betreft waar de Or ganisatie van de Verenigde Na ties zich beter niet mee bemoeit. Het probleem Zuidwest-Afrika komt in het kort op het volgen- Je neer: Na de eerste wereldoor log werden de Duitse overzeese cebieden onder de overwinnaars verdeeld. Echter, deze gebieden 'ouden niet zonder meer aan de ■ïoloniën van die landen worden toegevoegd, maar kregen een af zonderlijk statuut en bleven on- 1er toezicht van de Volkenbond; het werden mandaatgebieden. Zo werd Zuidwest-Afrika een man de Verenigde Naties te plaatsen, de Unie van Zuid-Afrika echter niet. Zuidwest-Afrika wordt steeds meer geïncorporeerd in de Unie en is zowel in de Volksraad als in de senaat van dat land vertegenwoordigd. Beetsjoeanaland, Basoetoland, Swaziland Een tweede probleem wordt gevormd door de gebiedsaanspra ken van de Unie op deze drie Britse protektoraten. Zowel dr Malan, zijn opvolger Strijdom als de huidige minister-president Verwoerd dringen aan op opne ming van deze gebieden in de Unie. maar Groot-Brittannië ver zet zich totnutoe. Minister Hendrik Verwoerd, die een specialist is in Bantoezaken, heeft bij herhaling verklaard, dat de Unie deze gebieden nodig heeft voor de uitvoering van haar plannen voor het instellen van Bantoereservaten. De Zuid afrikaanse regering streeft een zo volledig mogelijke rassen scheiding na. Men wil een blanke gemeenschap en daarnaast een Bantoegemeenschap, ieder met een eigen bestuur, zij het dat het bestuur der buitenlandse betrek kingen en de landsverdediging. daatgebied van de Volkenbond bestuurd door de Unie van Zuid- Afrika. De Volkenbond overleefde de tweede wereldoorlog niet. Wel kwam er een andere internatio nale organisatie namelijk die der Verenigde Naties. In tiet Hand vest van de Verenigde Naties werden de mandatarissen uitge nodigd hun mandaatgebieden on der voogdij van de Verenigde Naties te plaatsen. Artikel 79 van het Handvest bepaalt echler nadrukkelijk, dat dit slechts kan geschieden in overeenstemming met de mandataris. Groot-Brit tannië. Frankrijk en België gin gen er mede akkoord hun man daatgebieden onder voogdij van zaken van de blanken blijven. Eon soorl autonomie voor de Bantoes dus. Economisch zijn de drie protektoraten reeds als één geheel met de Unie van Zuid- Afrika te beschouwen, politiek hangen deze gebieden echter af van Engeland. De Indiërs De behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika hangt nauw sa men met de politiek van rassen scheiding welke door de rege ring wordt gevoerd. Zuid-Afrika is een land dat onbewoond dooi de blanken is aangetroffen, dat door de blanken is gemaakt tot wat het nu is. De Bantoes (ne- 28.680 meter Majoor V. S. Ilyushin heeft met een T-431 straaljager het wereld-hoogterecord verbeterd en gebracht op 94.360 voet (28.680 meten. De T-431 straal jager heeft één straalmotor, is een versie van de Soekhoi. een vliegtuig met driehoeks vleugel, dat volgens Russische autoritei ten al verscheidene malen een hoogte van meer dan 90.000 voet zou hebben bereikt. Het officiële wereldrecord staat op naam van major Howard C. Johnson (V. S.), die op 7 mei van het vorig jaar met de Lockheed F-104 A iStarfighter) een hoog te bereikte van 91.249 voet '27.785 meter). Johnson steeg op en landde weer op het militaire vliegvéld van Palmdale in Cali- fornië. Voor zijn recordverbete- ting was major Johnson 27 mi nuten in de lucht geweest. Wil het nieuwe wereldrecord hoor de Fédération Aeronautique Internationale erkend kunnen worden, dan is men van Russi sche zijde verplicht alle gegevens van de T-431 straaljager bij deze internationale federatie in te zenden. Dit is namelijk een voor waarde voor het homologeren van een wereldrecord. Bovendien zullen de Russische autoriteiten ook moeten aangeven op welke wijze de recordhoogte is geregi streerd. Bij de recordpoging van Johnson is dat met nieuwe hulp middelen van de' grond af waar genomen. Intussen wordt van Ameri kaanse zijde gemeld, dat binnen kort de tweemotorige straal jager F-101 van McDonnell Air craft een poging zal doen het wereldrecord weer in Ameri kaanse handen te brengen en wel door een hoogte van meer dan 100.000 voet 'ruim 30.000 meter) te bereiken. NOODWACHTPLICHT De Noodwachtplicht gold tot dusverre voor gewoon dienst plichtigen zonder mobilisatie bestemming. Thans zijn enige Koninklijke Besluiten versche nen, die het mogelijk maken ook buitengewoon dienstplichtigen voor de Noodwachtplicht te be stemmen. NIEUW OLIFANTEN INCIDENT OP CEYLON Vijfenzestig mensen gewond Donderdagavond zijn te Kandy vijfenzestig mensen gewond ge raakt. Een opgetuigd jong oli fantje, dat in een stoet meeliep, zwaaide plotseling op zijn benen en viel op de knieën. De menigte die woensdagavond nog getuige was geweest van een charge van een dol geworden olifant, die 14 mensen het leven heeft gekost, geraakte in paniek. Daarbij wer den velen onder de voet gelopen. (Advertentie.) - mmsrs.st-ae reLiqo rcmcuzett Dr. HENDRIK VERWOERD De Zuidafrikaanse eerste minis ter, dr Hendrik Verwoerd (ge boren in 1901 te Amsterdam) is een specialist in Bantoe-zaken. Hij is, evenals zijn voorgangers dr Malan en Strijdom, oen voor stander van zo ver mogelijk door gevoerde rassenscheiding. Hij wil afzonderlijke Bantoe-gemeen schappen met eigen bestuur. Ilij bevordert de oprichting van Ban- tC' choien, opdat de Bantoes zich zelf zullen kunnen besturen. gers) zijn naderhand gekomen als immigranten, evenals, in klei ner aantal, de Indiërs. De poli tieke leiding van het land moet in handen blijven van de blan ken. Dit is een kwestie van zijn of niet zijn van de blanke ge meenschap. Hierop komt het Zuid-Afrikaanse standpunt in grote lijnen neer. De Unie van Zuid-Afrika telt drie miljoen blanken, 9,5 miljoen zwarten, 1.3 miljoen halfbloeden en ruim 400.000 Aziaten (Indiërs). De bemoeiingen van de Ver enigde Naties met dit vraagstuk worden evenals die met de kwes tie Zuidwest-Afrika van de hand gewezen als zijnde inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Het Oberlandosgericht te Bre men heeft vrijdag in hoger be roep het verzoek van de Deli- en Senembah maatschappij om ge rechtelijk beslag te leggen op een partij Sumatra-tabak van de hand gewezen. In zijn overwegingen zegt het Oberlandesgericht dat verzoek om gerechtelijk in beslagneming reeds ongemotiveerd is, omdat de Nederlandse maatschappijen niet aannemelijk hebben kunnen ma ken dat deze tabak ooit hun eigendom geweest is. Volgens de beginselen van het Duitse internationale privaat recht moet de kwestie, wie eige naar van de tabak is geworden, worden beoordeeld aan de hand van het Indonesische recht, om dat de maatschappijen daar eige naar van de tabak geworden zou den zijn. Ook is het twijfelachtig of het Indonesische adatrecht of 't Ne derlands-Indonesische burgerlijke wetboek moet worden toegepast. Dit wetboek is, aldus de over wegingen van de rechter te Bre men, door het Nederlandse kolo niale gezag in: oerd voor dc in Indonesië wonende Nederlan- ders. Do vorsten die de land- bouwconcessics hebben gegeven, hebben uitsluitend aan het adat- recht gedacht. Volgens het adat- recht kunnen de Nederlandse maatschappijen de eigendom over {Advertentie') t NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 TERNEUZEN de tabak van de oogst 1958 niet hebben verkregen. Ook, zo redeneert het gerechts hof te Bremen, is het twijfelach tig of de Nederlandse maatschap pijen op grond van het wetboek de eigendom hebben gekregen. De Nederlandse maatschappijen hebben namelijk niet aannemelijk kunnen maken dat zij zakelijk recht op cie tabaksondernemin gen hadden verworven. Het hof neemt eerder aan dat het om per soonlijke rechten gaat. De gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, had kennelijk gerekend op Schip- hol een grote groep journalisten, televisie- en radioreporters en fotograven te vinden, want met een charmante glimlach ging hij in de wachtkamer Europa van het stationsgebouw, na aan komst van het K.L.M.-toestel uit New York, aan de perstafel zit ten, stelde zijn beide dochters Ann PiersonRockefeller (mijn man en de beide kinderen moes ten helaas in Amerika blijven, vertelde ze) en Mary Rockefel ler voor en keek vervolgens de grote kring rond met een ge zicht dat wilde zeggen: Begin maar, heren. Nelson Rockefeller vertelde dat zijn zoon Steven en het Noorse meisje Anne Marie Rasmussen eikaar nu anderhalf jaar gele den leerden kennen. Toen Steven daarna Noorwegen bezocht kreeg papa Rockefeller onverwacht een telegram thuis: „We zijn ver loofd". „En nu ga ik naar Noorwegen, De nood die in Oostenrijk is ontstaan door de overstromin gen, blijkt belangrijk groter te zijn dan men aanvankelijk hoeft gedacht, aldus deelt het Neder landsche Roode Kruis mede. Behalve een vluchtelingen kamp en een aantal particulieren zijn ook 3.000 kleine boeren ge troffen. die op afgelegen terrei nen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze mensen en hun gezinnen heeft het Oostenrijkse Rode Kruis de zorg op zich genomen. Zij moeten niet alleen geholpen worden aan tijdelijk onderdak, maar het is zaak, dat ze zo spoe dig mogelijk hun arbeid kunnen hervatten. Daarvoor moeten zij worden voorzien van het meest elementaire huisraad zoals stoe ien, tafels, pannen enzovoort en van gereedschappen voor het her stel van hun bedrijf en de uit oefening van hun beroep. Op de vergadering van de Liga in Genève, waar de hulpverlening in Oostenrijk besproken is, heeft het Nederlandsche Roode Kruis een bijdrage toegezegd. Deze kan groter zijn naarmate het bedrag dat op girorekening 777 van het SCHEEPSRAMP BIJ MANILLA Op 500 kni ten zuiden van Ma nilla bij de Philippijnen is donder dagochtend een passagiersboot van 242 ton met 100 mensen aan boord vergaan. Er zouden slechts 7 man gered zijn. Het sehip, de „Pilar II", zonk voor de noordelijke kust van het eiland Palawan. Phiilippijnse ma rinevaartuigen voeren ter hulp verlening uit. Roode Kruis wordt gestort, hoger stijgt. Gezien de berichten over nieu we overstromingen en ook ge dachtig aan de hulp die Oosten rijk na de watersnood van 1953 naar ons land zond. valt zulks te verwachten, aldus het Roode Kruis. Op die gronden heelt de directeur van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer A. van Embden. gemeend zijn toezeg ging te kunnen doen. BRAND OP „SCHELDE LLOYD" Woensdagnacht j.l. is brand ontstaan aan boord van het 10.000 brt metende m.s. „Schelde Lloyd" van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd. De brand woedde in een partij voedergraan in ruim vijf van het ondertussendek. Kapitein H. G. van Broekhuisen uit Rotterdam heeft aan zijn rederij in de Maas stad geseind, dat getracht is de brand met CO- te bestrijden. Er was een zware rookontwikkeling. Inmiddels besloot de gezagvoer der koers te zetten naar Singa pore, waar de „Schelde Lloyd" gistermorgen is aangekomen. De brandweer aldaar heeft de luiken geopend en is het vuur te lijf ge gaan. Zij slaagde er volgens de kapitein in de brand in te tomen en verwacht wordt, dal men hem spoedig onder de knie zal heb ben. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Een Reuterbericht uit Singa pore meldt, dat een brandweer man. Ismail Bin Ikshan geheten, in het bewuste ruim is gevallen tijdens het blussingswerk. Op weg naar een ziekenhuis is hij overleden. Dit bericht kon de re derij ons niet bevestigen In New York zijn donderdag contracten getekend tussen de Amerikaanse hotclmagnaat en president van de Sea Coast Transatlantic Lines Inc., H. B. Cantor, en de Hamburgse Deut sche Werft A. G. voor de bouw van twee passagiersschepen van 90.000 ton elk. Deze schepen, die een passa- giersdienst tussen New York en Zeebrugge zuilen onderhouden, zullen 6.000 passagiers kunnen vervoeren, plus een bemanning van 1350 personen. De kosten van de bouw worden geraamd op 80 miljoen dollar per schip. Het eerste schip zal volgens de heer Cantor in augustus 1962 worden afgeleverd, en het twee de een jaar later. Zij zullen de namen „Peace" en HGoodwill" voeren. De heer Cantor deelde verder mede, dat op de uitreis uit New York. de schepen na het aanlopen van Zeebrugge ais eerste haven, zullen doorvaren naar een Duit se haven. Zij zullen de Westduit se vlag voeren en ook Westduit se bemanningen hebben. Er zullen 2750 passagiershut ten aan boord zijn. en verder zwembaden, een rolschaatsbaan, bioscopen en een televisie-appa- tuur. De passageprijs bedraagt voor een enkele reis voor twintig procent van de hutten 50 dollar, en voor de rest maximaal 123 dollar. In de restaurants en cafetaria's worden maaltijden geserveerd, die echter afzonder lijk moeten worden betaald. De kruissnelheid bedraagt 34 knopen, zodat de overtocht over de Atlantische Oceaan in vier dagen zal kunnen worden vol bracht. De schepen werden ontworpen door Vladimir Yourkevitch. die destijds ook de Franse „Norman- dië" ontwierp. De financiering zal volgens Cantor geschieden door Ameri kaanse verzekèringsmaatschao- pijen. de Duitse werf en hemzelf. De Westduitse regering zou zich hebben bereid verklaard de voor de financiering nodige leningen voor zeventig procent te garan deren. (Advertentie) Tweede Bailev-brug gereed Vrijdagmorgen te zes uur is de tweede Bailey-brug, waaraan het 462ste bataljon pontonniers van de genie in het Haringvliet twee weken heeft gewerkt gereed ge komen. Wegens de getijstanden heeft men deze brug, die een verbin ding vormt tussen de oever van Goeree en de tweede bouwput, waarin een schutsluis gebouwd zal worden, moeten „invaren". De eerste baily-brug, die een verbinding geeft met de grote bouwput midden in het Haring vliet, heeft men met behulp van een drijvende bok kunnen mon teren. Thans moet nog vanaf de oever van Goeree een dam worden op gespoten van ongeveer 800 meter lengte. De uitvoering van dit werk is op 4 augustus aanbe steed. Deze dam vormt het begin van het dijklichaam van de toekom stige afsluiting van het Haring vliet. HAZEI-fABRIfcKEN ZEVENBERC-EN vei'Krijgbaar by: GZKEE ONBESTENDIGER Een storing boven Frankrijk trok naar het zuiden van de Noordzee. Deze storing veroor zaakte vrijdag aan het einde van de middag en in de avond op vele plaatsen in ons land onweer. Achter deze storing om stroom de koelere lucht naar onze stre ken. Voor vandaag wordt dan ock heiangriik minder warm weer verwacht met veranderlijke bewolking en plaatselijk weer een regen of onweersbui. De koelere lucht dringt slechts langzaam verder het vaste land binnen omdat zich boven de Oostzee een hogedrukgebied handhaaft waaromheen warme continentale lucht naar Noord- Duitsland en Midden-Europa blijft stromen. Zuid-Duitsland en het Alpengebied komen tijdelijk in het overgangsgebied tussen de warme en de koelere lucht met wisselvalliger weer en plaat selijke onweersbuien. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of onweers bui. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Lagere temperaturen. ZONDAG 23 AUGUSTUS -v.m. n.m. waar ik nog nooit ben geweest, om het huwelijk zaterdag bij te wonen. Zondag ga ik al terug naar Amerika, mijn plichten als gouverneur roepen mij. Hoe ik Anne Marie vind? De gehele fa. milie is enthousiast over haar. Het is een zeer intelligent meis je, ze heeft een sterk karakter. ze weet wat ze wilt enze is zeer aantrekkelijk." Onmiddellijk viel Ann Pierson in: „Inderdaad, Mary en ik on derschrijven de woorden van pa pa volkomen. Ze is erg aardig en bijzonder charmant". Nelson Rockefeller vertelde dat hij donderdag nog een toespraak had moeten houden en daarbij op bescherming tegen radio-acti viteit voor de burgerbevolking in Amerika had aangedrongen. Die speech was de reden geweest waarom hij zo laat op het vlieg veld Idlewild was gearriveerd. „Ik heb aan alle K.L.M.-passa giers mijn verontschuldigingen voor die vertraging aangeboden". Er volgde een vraag die op het toekomstige presidentschap van de Verenigde Staten betrekking had. Nelson Rockefeller verklaar de: „Mijn positie is de volgende.' Ik ben geen candidaat voor het presidentschap. Maar het is denkbaar dat ik onder zeer be paalde omstandigheden een even. tuele candidatuur in overweging neem. Wanneer een dergelijke beslissing valt? Ik zou het niet kunnen zeggen op dit ogenblik". Rockefeller bracht zelf liet ge sprek op het a.s. bezoek van Prinses Beatrix aan Amerika. „We herdenken het feit, dat 350 jaar geleden Henry Hudson de rivier, die naar hem genoemd is, kwam opvaren. De Hollan ders weten alles van die expedi tie van „De Halve Maen" af" „Mijn vrouw en ik zijn zeer vereerd Prinses Beatrix drie óf vier dagen tot gast te mogen hebben in het gouvcrneurspalcis in Albany. Geheel de stad Nfew York en de steden aan de rivier dc Hudson kijken met spanning uit naar de dag, waarop de nieu we „Rotterdam" in Amerika aan komt." Wat denkt U van liet bpzoek van Chroesjtsjef aan de Verenig de Staten? „Ik ben niet aan het State De partment verbonden", aldus d° gouverneur. „Maar natuurlijk ral ik als gouverneur van de staat New York de Russische rege ringsleider ontmoeten. Trou wens, Chroesjtsjef zal een toe spraak houden in de algemene vergadering van de Ver. Naties. Als zo'n bezoek de spanning in de wereld kan verminderen cn een bijdrage betekent voor de vrede, dan mag men een derge lijk bezoek slechts toejuichen. Trouwens, ik ben ervan over tuigd dat Eisenhower de Russi sche leider heeft uitgenodigd om- dal de president het nuttig c-ar- deelde als Chroesjtsjef naar Amerika zou komen voor per soonlijk contact en om te zien hoe Amerika leeft en werkt." (Advertentie.) Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden MAANDAG 4.47 5.22 6.02 6.12 5.00 5.35 6.15 6.25 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.24 5.37 Terneuzen 5.59 6.12 Hansweert 6.39 6.52 Walsoorden 6.49 7.02 ZON MAAN op onder op onder Aug. 22 5.33 19.52 21.23 10.02 23 5.35 19.50 21.49 11.07 24 5.37 19.48 22.17 12.10 25 5.38 19.45 22.48 12.11 26 5.40 19.43 23.24 14.09 Het meest gevraagde klassieke haardmo del van Nederland OLIEHAARD; 500 de luxe-bruto cap.ca. 11.000 Kcal, 'u, f425 - 'o blanke uitvoering f 510 - 1000 de luxe-bruto cap,: ca. 16 000 Kcal.,u. f495 - m blanke uitvoering f 594 - Een klassiek hairdmodcl cn toch modern van vormgeving, oat het zowel in een oud als modern interieur verrassend goed doet, is het oordeel van de vele duizenden enthou siaste Huisvrouwen, die in het bezit zijn van een Hoenson haard. Enorme stralings* en vloerwarmte, met daarbij een werkelijk gezellig en fascinerend vlammenspel, door het gebruik van de veel besproken, zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties gegarandeerd I geen last van koude voeten, geen sterke rootvormmg en géén hoge brandstofkosten. (Geen ander merk geeft dit!) i Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Laat nu reeds een Hoenson bij de offioele Hoenson dealer i Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan b?i aanschaf' van een haard, op hun eigen gezonde oor- deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Iel. 2656, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1