UIT DE PROVINCIE I M-Brigadiers NO VITA kunnen alle kanten uit! AGENDA Miljard TERNEUZEN BIERVLIET. BRESKENS. GROEDE. HOEK SLUIS. PERSCOMMENTAAR OP VERKORTING VAN BELGISCHE DIENSTTIJD Hogere vergoeding voorgesteld voor Belgische volksvertegenwoordigers Het reizen in Sowjet-Unie RUSLAND EN AMERIKA GRATIS TOEGANG DREIGENDE STAKING IN DE AMERIKAANSE VLEESINDUSTRIE BATISTA NAAR PORTUGAL Franse perscommentaren op Engeland Scheuren in Oostenrijkse bergen.. DE BRITS-DUITSE BETREKKINGEN HEIMWEE NAAR JOANA Verijdelde Oostdnitse Putsch-plannen DE ENGEL BETREK! DE BET AL MANNEN en OLIFANT AM Dier heeft t veertien me gew Brandalarm. Gistermiddag te X uur vatte in de werkplaats van de firma IJse- toaert in de Vlooswijkstraat een ketel met 40 a 50 kg rundvet, dat stond te koken, vlam, waardoor het vet en een partijtje worst ver loren ging, terwijl ook het pla fond van de werkplaats brand schade opliep. Door de gealarmeerde brand weer werd de brand spoedig ge blust. Verkeersongevallen Op het kruispunt Noordstraat Schoolweg had gistermorgen le 11 uur een verkeersongeval plaats. Uit de richting van de Noordstraat kwam een Volkswa gen, bestuurd door de heer L. J. de Jong uit Terneuzen, gereden in de richting van de brug. Op dat moment naderde ook een auto vanuit de Schoolweg dit kruispunt, waardoor de bestuur der van de Volkswagen, moest stoppen om de andere, van rechtskomende, auto voorrang te verlenen. Vanaf de Herengracht naderde een met een paard bespannen vierwielige wagen, waarvan de bestuurder de Schoolweg in wil de lijden. Daar deze weg door de auto versperd was en het paard in draf doorliep, trachtte de voerman J. A. R. uit Hoek, het paard tot stilstand te bren gen. Hierbij gleed het paard uit en kwam met een van zijn voor tsenen tussen de bumper en het linkerachterspatbord van de stil staande Volkswagen terecht, waardoor het paard een vlees wonde opliep, welke door de die renarts dr Brons ter plaatse werd verbonden. De Volkswagen liep enige ma- taiale schade op. Te kwart over zes wilde de .chauffeur van een truck met op legger van de firma De Bruijn alhier achteruit het parkeerter rein aan de Arsenaalstraat oprij den. Hierbij kwam de oplegger in botsing met een op het par keerterrein staande Belgische auto van de heer N. G. M. V. uit <Gentt, welke auto aan de voor zijde licht werd beschadigd. Benoeming commandant rijks, politie Zeeuws-Vlaanderen Tot afdelingscommandant Zeeuws-Vlaanderen met stand plaats Terneuzen is benoemd de officier der rijkspolitie 2de klas se de heer D. van Ooyen, thans officier toegevoegd aan de dis trictscommandant in Middelburg, URtris.. Aanbestedingen. Door de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat werd woens dag te Middelburg aanbesteed1 het herstellen van vier stuks remstoelen nabij de Westsluis alhier. Er werd als volgt ingeschre ven; Fa Bot en Van Seventer, Slie- drecht ƒ140.000; A. van der Straaten's Aann.bedr. N.V., Hans- weert. ƒ138.900; Fa. A. Verha gen, Breda, 134.900; G. A. v. d. Straaten. Terneuzen, 134.700; Aann.bedr. W. J. de Bruijn, Ter neuzen. 133.800; C. van de Klip- pe, Vlissingen, 133.700; Aann. bedr. T. A. Swets Bzn, Hardinx- veïd-Giessendam, ƒ132.670; N.V. Aann.bedr. B. M. van Noordema en Zn, Hardinxveld-Giessendam, J 131.600. Voor het vernieuwen van een gedeelte van de boordvoorziening langs het kanaal GentTerneu zen onder de gemeente Sas van (Gent werd als volgt ingeschre ven; N.V. Wewabo te Roosendaal, ƒ79.600; Fa, Bot en Van Seven- Ser, Sliedrecht, 72.500; Fa. Co ffin en Ippel, Nieuwendijk (N.- B.), ƒ71.500; N.V. D. Blanken voort en Zn, Bloemendaal, en NV Gentsche Bouwwerken te Gent, ƒ71.000; A. v. d. Hoek, Heenvliet, ƒ68.900; N.V tot aan- aeming van werken v/h H. J. Nederhorst, Gouda, ƒ65.000; J. ja Gasse, Koudekerke, 63.000; F. Verstelle, Philippine, 59.800; Fa A. Verhagen, Breda, ƒ58.250; Aann.bedr. T. A. Swets Bzn, Har- iindveld-Giesendam, ƒ57.270; G. A_ van der Straaten, Terneuzen, ƒ54.000; Aann.bedr. W. J. de Bruijn, Terneuzen, ƒ51.350; N.V. Aann.bedr. Fa. B. M. van Noor dema en Zn, Hardinxveld-Giesen- fem. 50.450. „Hoenson" haardendemon- straties. Het fraaie zomerweer doet nog geen mens aan de verwarming van de woning denken gedurende de koudeperiode die (misschien spoedig zal volgen), maar dit was voor de firma Versloot, Dijk- straat, Terneuzen, geen beletsel om de aandacht te vragen voor hetgeen „Hoenson", Amsterdam voor het volgende winterseizoen op de markt brengt. Om belangstellenden hiertoe in de gelegenheid te stellen or ganiseerde de heer Versloot gis teren een viertal-twee-uren- shows in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Voor deze shows bestond een goede belangstel ling en met aandacht volgden de aanwezigen de uiteenzetting die door een vertegenwoordiger van Hoenson werd gegeven. De aandacht werd speciaal ge vestigd op de stralingswarmte, van zowel de kolenhaarden als de oliehaarden. Er stonden enige zeer geslaag de modellen, geschikt voor ruim ten van verschillende grootte. De vrij talrijke bezoekers, die giste ren één dezer shows bezochten, zullen zeker de Hoenson nog eens gaan bekijken als zij voor de winter een nieuwe haard wil len aanschaffen. Ook degenen die deze show niet bezochten en eveneens een kolen- of oliehaard willen aanschaffen zullen beslist eens een kijkje bij de firma Ver sloot moeten nemen. Verkeersongeluk De heer P. de M., wonende in de Grenulaan te Terneuzen, kwam gisteravond half acht, met zijn echtgenote op de duo van zijn bromfiets, van Cadzand naar huis gereden. Even voor de uitvalsweg op de grote verkeers weg Terneuzen-IJzendijke raakte een verbindingsbout der stuurin richting van de bromfiets los, ten gevolge waarvan de brommer on bestuurbaar werd en in de naast het fietspad liggende sloot te recht kwam. De heer (De M. brak hierbij een sleutelbeen, terwijl zijn echtgeno te enkele zeer grote wonden aan beide benen bekwam. Nadat dokter Kalkman de eer ste hulp had verleend, werden de heer en mevr. De M. naar het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. Ingebruikneming kantoor Pro vinciale Stoombootdiensten. Zaterdag 29 augustus zal een gedeelte van het gebouw van de Provinciale Stoombootdiensten, dat op het nieuwe haventerrein alhier is gebouwd, in gebruik worden genomen. Dit gedeelte omvat het kantoor en de kaart verkooploketten. De openstelling van de wacht kamer zal nog enige tijd op zich laten wachten. Aanrijding. Doordat de bestuurder van een voorop rijdende auto een ver keerde wending aan zijn stuur gaf reed een achter hem komen de auto tegen de vöorste auto op. De hierdoor ontstane materiële schade werd door de beide Duit se automobilisten onderling ge regeld. Benoeming havenmeester. Met terugwerkende kracht is met ingang van 1 augustus be noemd tot havenmeester B al hier de heer P. de Zeeuw te Ter neuzen. Aanbesteding Strandboulevard. Woensdag 26 augustus vindt de aanbesteding plaats van de aan te leggen strandboulevard, die tegen het volgend seizoen opge leverd zal moeten worden. Ver schillende aannemers hebben reeds ter plaatse de situatie op genomen. (Advertentie.) Mohairwol 100 Wol met Mohair Shetlandwol Sportwol met Mohair Sportwol Muziekconcert en lampion optocht. Woensdagavond hield de mu ziekvereniging „Eendracht maakt Macht" in het kader van het V.V.V.-zomerprogramma een concert op het Prinses Marijke- plein. Na afloop van het concert werd nog door de kom der ge meente een lampionoptocht ge houden waarvoor, dank zij het mooie weer, grote belangstelling bestond. Dodelijk verkeersongeluk Gisternamiddag te 6 uur had op de verkeersweg Terneuzen— Hoek bij de oversteekplaats van de Molendijk naar de Altena- straat een ernstig verkeersonge luk plaats. Uit de Lovenpolder kwamen twee dames en twee heren, waar onder het echtpaar v. d. H. uit Westdorpe, op de fiets gereden. Voordat het gezelschap de ver keersweg overstak waren drie hunner afgestapt om een band van een fiets op te pompen, doch mevr. v. d. H. was doorgereden, nadat zij op duidelijk wijze naar beide zijden had uitgekeken of er wellicht een auto naderde. Zij heeft daarbij niet bemerkt, dat uit de richting Terneuzen een auto naderde, met het gevolg dat zij door een auto, bestuurd door de heer graaf L. van S. uit Langebroeck (B.), werd gegre pen en zwaar gewond werd aan hoofd en benen. Dokter Wechgelaar uit Sluis kil, die wegens uitstedigheid van dokter Hofstee, juist te Hoek vertoefde, verleende mevr. v, d. H. de eerste hulp, waarop zij in ernstige toestand per ambulance auto, waarin ook de heer v. d. H. had plaatsgenomen, naar het St Elisabethziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. Kort na aankomst aldaar is het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen overleden in de ouder dom van 67 jaar. F.rnstige aanrijding Gisternamiddag omstreeks zes uur had op de Markt alhier een ernstige aanrijding plaats, waar van het echtpaar F. uit Eindho ven, dat aldaar wandelde, het slachtoffer is geworden. Een Belgische auto, merk „Morris", kwam uit de Meermin- nestraat naar de Markt gereden, juist op het ogenblik dat een an dere Belgische auto uit de Kapel- lestraat naderde. Toen de be stuurder van laatstgenoemde auto door het nemen van een bocht de „Morris" wilde ontwij ken, kwam zijn auto met kracht tegen de gevel van de winkel van kapper Verschoor terecht. Tijdens dit uitwijken naar links werden de heer en mevr. F. aan gereden. D>e heer F. bleek hier door het zwaarst gewond te zijn geworden en werd hij met, een schedelbasisfractuur per Rode KruisautQ. in zorgwekkende toe stand naar het St Antoniusrieken, huis te Oostburg vervoerd, waar heen later ook mevr. F., die ver schillende verwondingen had op gelopen, werd vervoerd. Het ongeluk vond plaats op het zeer drukke tijdstip dat vele touristen met hun auto's terug keerden van een bezoek aan Wal cheren en de politie de handen vol had om het verkeer te rege len. De onafhankelijke „The Ti mes" heeft donderdag het Bel gische besluit om de diensttijd van 15 tot 12 maanden te ver korten, „hoewel politiek begrij pelijk, een slechte beslissing" genoemd. In een hoofdartikel onder de kop „Verkeerde zuinigheid" schrijft het blad, dat een on derzoek, dat enige tijd geleden onder auspiciën van de NAVO is ingesteld, heeft aangetoond dat een gewoon soldaat een eerste oefentijd van een jaar nodig heeft om doeltreffend te kunnen optreden. Voor een on derofficier was deze periode an derhalf jaar. Pas na deze oefen tijd zouden de dienstplichtigen geschikt zijn om hun rol in een actieve NAVO-divisie te vervul len. Op grond hiervan is het Lon- dense blad van oordeel, dat het Belgische besluit in twee op zichten ongelukkig is. Allereerst zullen de twee divisies, die Bel gië in NAVO-verband in West- Duitsland onder de wapens heeft, worden verzwakt; door dat de dienstplichtigen onvol doende geoefend zullen zijn Verder zal de maatregel geen bezuiniging zijn, omdat een militair pas na de eerste oplei ding van een jaar rente gaat opleveren over het bedrag, dat zijn training de staat kost, al dus „The Times". Indien het voorstel van de commissie uit de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoor digers wordt goedgekeurd, zal de vergoeding aan de parlements leden met ongeveer 5.600 gulden worden verhoogd tot 22.500 gul den per jaar. Bovendien zullen de Kamerleden recht hebben op vrij reizen in alle door de staat beheerde vervoersmiddelen. Nieuw is verder in de voorge stelde regeling, dat evenals de salarissen en pensioenen van ambtenaren, de vergoeding zal zijn gekoppeld aan het index cijfer voor de kosten van het levensonderhoud De regering der Sowjet-Unie heeft donderdag de Westelijke ambassades in Moskou meege deeld, dat vijf Russische steden, die tot dusver verboden gebied zijn geweest, voortaan voor vreemdelingen toegankelijk zul len zijn. Aan de andere kant zijn vijf steden die tot dusver toegan kelijk waren nu voor vreemdelin gen verboden. Verder mogen in Moskou ver blijvende- vreemdelingen thans met hun auto naar de grens rijden in; plaits van, zoals tot dusver, eerst I per treai naar Wiasma (200 km van Moskou) te reizen en vervolgens verder per auto. De ASnerikaanse minister van Defensie, Neil Mcelroy, heeft de uitwisseling van; bezoe ken tussen Amerika en Rus land, met inbegrip van de ko mende seizen van Eisenhower en Chroesjtsjef, „voorlopig nog maar oppervlakkige gebaren" genoemd. „Niets wijst er nog op dat het doel. van het internationale communisme veranderd is," zei hij in een getuigenis v.oor. de senaatscommissie voor de toe wijzingen. Hij drong aan op het ongedaan maken van de be snoeiing op het program voor hulp aan het buitenland. Amerika moest zijn bondge noten blijven behelpen aam moderne wapens. Hij zei dat Amerika sommige bondgenoten tracht te bewegen meer bij te dragen tot de geza menlijke beveiliging. In verband merkte hij op, dat Italië en België hun defensiebegrotingen hadden verho.ogd. (Advertentie.) Let op, M-Brigadiers Hier volgt weer 'n com plete opgave van alle thans geldige Paspoort- nummervakjes en de plaatsen, waar deze nummers elke M-Bri- gadier recht geven op Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Nr. Utr.) Ouwehands Dierenpark (Rhenen, 2: De Efteling (Kaatsheuvel, N.B.) 3: Bad Boekeio (Boekelo, Ov.) 4: Madurodam (Den Haag) 5: Instituut v. d. Tropen (Amsterdam) 6: Luchthaven Schiphol (Amsterdam) 7: Miniatuur-Walcheren (Middelburg) 8: Fries Scheepvaartmuseum (Sneek) 9: St. Pietersberg-Grotten (Maastricht) Nr. 10: Rondvaart Bergmann (Amsterdam) Nr. II: Spoorwegmuseum (Utrecht) n.b. Op maandag gesloten. Nr. 12: Instit.v.Njjverheid en Techniek (Amsterdam) Nr. 13: Zuiderzeemuseum (Enkhuizen) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. In de Verenigde Staten, waar reeds stakingen in de staalin dustrie en de kopermijnen gaan de zijn, dreigt nu een staking in de vleesverwerkende industrie, die 200.000 arbeiders betreft. Enige bonden hebben al toestem ming gegeven, tegen 1 septem ber het werk neer te leggen. De betrokkenen, die nu gemiddeld 2.50 dollar per uur verdienen, willen hogere lonen. Intussen hebben leiders van het grote vakverbond A. F. L.-C. I. O. de staalstaking een symptoom genoemd van „de onwil van de werkgevers om de arbeiders een aandeel in de groeiende winsten te geven". Deze M-Cadeaus werden gekozen door de flinkste 50 M-Brigadiers in de 14e ronde: 14 fototoestellen, 1 verrekijker, 1 paar ijshockeyschaatsen, 2 autobussen, 3 paar basketbalschoenen met trainingspakken, 2 autopeds, 1 3-wielige fiets, 8 Lego bouwdozen, 16 radio's, 2 boekenbonnen. Generaal Batista, de voorma lige Cubaanse president die door de beweging van Fidel Castro werd verdreven, is uit Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, per vliegtuig naar Lissabon ver trokken. Naar verluidt zal hij op het eiland Madeira gaan wonen. Enige tijd geleden had hij een visum voor de V.S. aangevraagd. Ook heeft hij getracht toestem ming te krijgen om zich in Frankrijk of Zwitserland te ves tigen. De Cubaanse regering heeft in februari de Dominicaanse republiek om de uitlevering van Batista verzocht, omdat deze zich aan oorlogsmisdaden schuldig zou hebben gemaakt. De bezittingen van hem op Cu ba ter waarde van 25 miljoen peso (ongeveer 90 miljoen gul den) zijn in beslag genomen. Melk met een glas e-x-t-r-a nog meer mans ideaal totaal: 3/$ kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding fublikatie fan het Nederlands Zuivelbureau, Rijswijk (Z-H.) Wie in de ?oop van dit jaar M-Brigadier is geworden, blijft dit vanzelf sprekend ook in I960 er? hoeft dus geen Voorrangslogboek aan te vragen. Verscheidene Franse bladen hebben donderdag kritiek ge oefend op de houding van En geland tegenover Frankrijk en. De Gaulle. De gematigd rechtse „Le Fi garo." is van oordeel, dat de tot standkoming van d& gemeen schappelijke markt voor de re> gering-MacMillan weliswaar een. bittere pil is geweest, maar dat dit toch niet het enige motiet van de Britten kan zijn. Het blad ontwikkelt vervolgens de stelling, dat Engeland, vooral de Frans-Duitse verzoening met lede ogen aanziet, hoewel Winston Churchill zich in 1948 te Zurich al hiervoor had uit gesproken. „Le Figaro" vraagt zich af, of de Britse leiders wil len terugkeren tot hun politiek van een verdeeld Europa, wat in. 1939 tot zulke rampzalige ge volgen heeft geleid. Hiermee spelen zij geheel in de kaart van Chroesjtsjef, aldus het blad. De onafhankelijk „Le Pari- sien Libere" vraagt zich af., waarom de Franse ambassadeur te Londen nog geen opdracht heeft gekregen om te proteste ren tegen de aanvallen op pre sident De Gaulle in de Britse pers, die als een aanmoediging voor de Afrikaanse en Aziati sche landen worden gezien. Het onafhankelijke linkse zich af, of er ook zoveel voor standers van een onafhankelijk Algerië zouden zijn, als de Sahara nog alleen maar een woestijn zou rijn. Van de 864 meter hoge Gahberg in noordwest-Oostenrijk, die deel uitmaakt van de keten waarin ook de Hohenrücken ligt, komen aarde en modder „als een stroom lava" naar beneden in het dal uabij Kammerl. Reizigers tussen Weyregg en Kammerl moeten met een boot over de Attersee, omdat de weg is verperd. De Gahberg vertoont scheuren van 300 meter lengte en 5 meter diepte. Het ministerie van Binnenland se Zaken deelde woensdag mee, dat een scheur van 12 km lengte was verschenen in de Hohen rücken en dat deze berg aL ver scheidene weken in beweging is. De scheur is vermoedelijk door de hevige regen van de laatste tijd veroorzaakt. De mensen die bij de berg wonen, hebben al eer der de waarschuwing gekregen dat zij misschien hun huizen moeten verlaten omdat de Hohen rücken letterlijk uit. eikaar valt. Het regeringsgezinde week blad „Rheinischer Merkur" zegt in zijn jongste editie„Op hetzelfde moment dat de eerste zilveren randen weer aan de horizon van de ernstige ver duisterde Brits-Duitse betrek kingen verschijnen, vergiftigen de Londense opinie-vormers op nieuw de atmosfeer met stink bommen. Het blad is van oordeel dat Adenauer desondanks toch naar Groot-Brittannië moet gaan. Het constateert dat de Britten de Duitsers niet mogen en evenmin de Fransen, en dat zij het minst van alles op hebben met de Frans-Duitse „Entente Cordial". Zouden rij: ernstig me nen een scheiding, tussen Bonn en Parijs teweeg te kunnen brengen door op beiden te schieten?, vraagt het blad zich af, hieraan toevoegend dat de Amerikanen beter overweg kunnen met Parijs en Bonn dan met Londen. 9 Twee zweefvliegtuigen, be- blad „Combat", is. van oordeel.' stuurd door de bekende Poolse dat Frankrijk thans overal het vliegers Wieslaw Wiecko en Ire- mikpunt van is. Het blad vraagt De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 70) Nadruk verboden. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De spion met 2 gezich ten". Zuidersportpark, 7 uur: AdvendoP.T.T. ZATERDAG 22 AUGUSTUS. TERNEUZEN; Luxor-Theater, 8 uur: „De spion met 2 gezich ten". Concertgebouw, 8 u.: „Ha- renr-Girl. Nieuw Neuzenpolder, be drijf P. de Jonge, 1 u.: Ploeg- wedstrijd. Zuidersportpark, 14.30 uur: Tern. Boys IHoek; 16.30 u.: Tern. Comb.Driewegen. AXEL; Het Centrum, 6.30 en 9 uur; „De gele Tomahawk". Terrein Buitenweg, 6.30 u.: Voetbalwedstrijd A.Z.V.V. I Axel I. SLUISKIL: 14.30 uur: Ronde van Sluiskil voor amateurs. „Kolossaal!" grijnst hy spot tend, „ik dank u vriendelijk hoor! Daar ga ik vanavond fijn voor souperen Moezel-, Rijnwijn, Pommery, kreeft, kip, reebout, zigeunermuziek 1geen beter leven dan een goed leven!" Nog eenmaal kijkt Liljols man hem woest aan, dan acht hij het beter om het debat maar als ge sloten te beschouwen, hij draait zich om en begeeft zich haastig over de brug stadwaarts. Verbeten kijkt Joan hem na. Stakker, denkt hij. Tien pfennig, daar krijg je nog niet eens een lampje licht voor en ik heb nooit van licht bier gehouden. Hy speelt wat met het geld stukje en dan zegt hij tot zich zelf: „En nu zullen we eens kij ken, hoe I^iljol er uitziet!" Hij staat op, steekt de weg over, opent het tuinhek, gaat dwars door de tulpenbedden en belt. Het dienstmeisje ziet hem wan trouwend aan, als hij mevrouw te spreken vraagt. Waar hij echter aan blijft dringen en bovendien nog beweert, dat hij met een boodschap van meneer komt, slaat ze voor alle zekerheid zolang met een slag de deur voor zijn neus dicht. Een ogenblik later wordt ze weer geopend; Liljol staat voor hem. Doch het meisje plaatst zich, half beschermend, tussen hen in. Liljol is oud en vermoeid ge worden en haar ogen staan droef. Ze ziet er uit als een deftige dame, die diep in haar rart een groot verdriet met zich rond draagt. Joan kent dit verdriet: het heet Joan, Joan, die als een stormwind dit deugdzame leven binnenfladderde, het volledig bin- nenste-buiten Keeide, om er ver volgens weer nel zo uit te ver dwijnen als hij gekomen was, in het gebroken hart een liefde ach terlatend, die niet dood te knj- gen was. Het wordt Joan plotseling ern stig te moede, hy maakt een die pe, eerbiedige buiging en legt het tien-pfennigstuk in Liljols snal.e hand: „Meneer heeft me zoeven dit vorstelijke geschenk overhan digd. Maar ik zou niet graag bij hem in het krijt willen staan. Mag ik het onder dankzegging aan u, mevrouw, overhandigen?" Dan maakt hij zoomogelijk een nog diepere buiging, draait zich op de plaats om en gaat spoor slags heen. In een bocht, vlak voordat hy bet tuinhek genaderd is, blikt hy nog even zijwaarts en ziet dan hoe Liljol hem met open mond en smekend uitgestrekte armen nastaart Joan gaat de brug over, lcopt door het stadje en komt pas tot zichzelf als de laatste huizen ach ter hem liggen, als de brede straatweg zich voor hem uitstrekt en zich spant van de toppen van zijn voeten tot aan de verre horizon. Hij is ontvlucht, hij is gelukkig, want hy is weer vrij. Zijn voor gevoel heeft hem niet bedrogen toen hij angst koesterde voor het huis. 's Nachts slaapt hij eenzaam on der de sterren, aan zijn- zijde vliet donker en rustig een kanaal en staat in het licht van de opko mende maan een molen. Het is alles als een oude, vertrouwde melodie. Joan is wel alleen, maar hij is vrij Liljol heeft hem opgegeven Mascha heeft hem verraden. De strijd om Mascha is geëindigd Het was een strijd als van wol ven in een duister woud, over be- lclacht indienen en dan zou hij zeker dat krijgen, wat het bur gerdom „recht" noemt. Maar hij heeft om zijn wolvin gevochten als een wolf, nu wil hij zich ook strikt houden aan de natuurwet ten en de wetten van de rim boe en het oerwoud zijn sterker en rechtvaardiger dan alle huma nitaire paragrafen van het bur gerlijke mensdom De droom van Mascha is uitge- droomd. Vaarwel, donkere, slan ke, lenige wolvin! Liljol. Als hij geld zou eisen, zou Liljol hem alles geven wat hij verlangde. Vaarwel, Liljol, het ga je goedik dank je voor al les wat je voor me geweest bent! Joan is alleen en zwalkt over de bloeiende aarde. Hij is zo vro lijk alsof hij uit een gevangenis ontvlucht is. Hij is gelukkig om dat hij weer kan zwerven. Als Liljol nu eens vrij was ge weest en hem in haar wereldje van rust en veiligheid had opge nomen? Dan zat hij nu voor het raam, dan wist hij precies hoe in alle kamers van het huis de meubels stonden, dan zat hij over de bloemetjes te kijken naar de straatweg en zijn hart zou lood- vroren steppen, in de moerassen 1 zwaar zijn van heimwee en ver van de wildernis. Eerst was Joan de overwinnaar en Mascha ging met hem mee. Toen heeft zijn tegenstander hém vernietigd. Joan is oud en zwak, hij zal de sterke wolf niet ten twee male kunnen verslaan. Goed, hij kan naar de politie lopen, een aan langen naar het zwervende leven van weleer. Wat is een huis, wat is bezit, wat betekent geld? Joan bezit iets, dat al het an dere in de schaduw stelt. Joan heeft zichzelf! (Wordl vervolgd.) na Raze, zijn bij een oefening bij Leszno in de provincie Poznan (Polen) met elkaar in botsing gekomen, aMus meldt P.A.P. Irena Raze slaagde er in met het valscherm haar leven te redden maar Wieslaw Wiecko kwam om het leven. 0 Mevrouw Churchill is donder dagmiddag uit Zuid-Frankrijk in Londen teruggekeerd. Zij zal een kleine operatie aan een oog on-' der gaan. 0 Twee kassiers van een plaat selijk blad te Marseille, die een som van 3.600.000 francs van de bank hadden gehaald, werden donderdag door twee gemasker de mannen, die uit een auto sprongen, aangehouden. Een der kassiers slingerde de aktetas waarin het geld was geborgen onder een geparkeerde auto maar de overvallers wisten deze toch te bemachtigen en gingen er met hun gestolen auto vandoor. 0 Twee mannen hebben don derdag een bank in Bevilacquaj bij Bologna, overvallen en een bedrag van 6.457.000 lire (onge veer 37.000 gulden) buitgemaakt. Een van de rovers was vermomd als priester. 0 In Denemarken is de massa- produktie begonnen van bruine melkflessen. De melk in deze flessen zou, naar de geleerden menen, veel beter beschermd zijn tegen zonlicht en verlies van vitaminen. 0 De openbare aanklager in het proces-Von Manteuffel heeft woensdag twee jaar ge vangenisstraf geëist tegen de generaal Von Manteuffel. Volgens het Westberlijnse blad „B. Z." zouden de Oost- ciuitse communisten in decem ber 1.1. een Putch ten uitvoer hebben willen brengen om de stad Berlijn in hun macht te krijgen maar zouden rij door de Sowjetrussische autoriteiten daarvan zijn afgehouden. Vol gens het blad zouden de plan nen opgesteld zijn door Bruno Baum, voormalig Westberlijns secretaris van de „socialistische eenheidspartij". Qostduitse fa- briekswachten zouden volgens die plannen openbare gebouwen in West-Berlijn hebben moeten bezetten om zo het Westberlijn se stadsbestuur tot aftreden te dwingen. Baum zou echter ge arresteerd zijn; en een krachtige terechtwijzing te verwachten hebben. In gezaghebbende kringen van de Oostduitse communistische partij werd later verklaard, dat er van het bericht in „BZ" geen woord waar was. Ook was het onjuist, wat Bruno Baum, die secretaris, van de Westberlijnse communistische partij was toen de Putsch-plannen zouden zijn verijdeld, was gearresteerd. Baum werd in december j.l door Paul Verner vervangen, na dat zijn partij bij de verkiezingen in West-Berlijn een geduchte nederlaag had geleden. GERAAMTE OP DAK Een bewoner van de Mina- hassastraat in Amsterdam Oost zag donderdag in de vooravond tot zijn grote ontsteltenis op het dak van zijn buren een geraamte zonder schedel liggen. Ijlings waarschuwde hij de politie. Het bleek dat het niet complete skelet de laatste aanwinst van rijn 12 jarige buurjongen Rob H„ was, wiens hobby natuurlij- ke historie is. Hij had de skeletdelen op het dak af- - gewassen en „botje bij bot- je" in de zon te drogen ge- legd. Aan de politie vertel de de jongen, dat hij de - beenderen in het Flevo - park van een man had ge - kregen. Daar vlakbij is eni - ge tijd geleden 'n deel van - een voormalige Israëlieti- - sche begraafplaats opge- - ruimd. De politie heeft de - knekelkollektie voorlopig - onder haar berusting geno - men om de herkomst na- - der te onderzoeken. Gistermorgen vertrokken de 3 inechaniciën N Sokullu, die mt het s.s. „Seyhax kish Cargo Line was aangekomei weg naar Caxr schijnt zijn zust ven te hebben erfenis verdeeld die in Egypte gi ter en bouwer w erfenis van Turkse ponden, een dertigtal fat ten worden verd De man bezat enkele tientalU moest, om tijdii zijn, n.l. voor 2 reis per vliegtuig Hij heeft zich van de lijn gev Slavenburg en Rotterdam en d: pieren en kran toond. Bij deze alleen constatei men klopten en van twee milja zien staan, zor wegens onbeken taal te kunri dat bedrag ontv betaald moest v De Franse amba den, Chauvel, is c rijs aangekomen te brengen over van woensdag rr Britse staatssecr tenlandse Zaken, moeilijkheden in betrekkingen. De officiële lezii se ministerie va Zaken, dat de b( Chauvel uitsluite stand in Laos g Parijs ontkend. In officiële Fr; ke kringen winc doekjes om, dat C wilde komen of ring de opvatting se politiek t.a.v Algerië en de Nj de laatste tijd Britse bladen tot gebracht, werkel gens gewoonlijl kringen in Parij woord aan de F deur „koel en ni stellend". Franse func schrijft Reuters I-Iarold King, mal zeer druk om h( bladen is gezegd uitwerking die de kunnen hebben andere landen, trekking tot de I Algerië. De commissie schappelijke m; kens een publik ficiële blad var gemeenschappen van de heer van het Eurof over de toepass: ginsel van gelijk mannelijke en beidskrachten het verdrag va woord dat de cc nen is met ee: beschrijving va stand dienaang huidige statisti overigens volger afleiden dat eer passing van de wen aan die de de is. Op een meer van de heer onderlinge aan; nen antwoordde dat zij een enqr ten van de hai twaalftal indus gesteld waarb gegevens verkre den over de in betaalde lonen. Voor de tweed dagen heeft een Ion amok gems van veertien me weten. Het dier avond bij Kand Ceylon in een tocht meeliep, toen hij in een trapte en verple in zijn weg kw beving de menig duizend mensen velen onder de lopen. Het aant; loopt enkele d 125 er ernstig zag tenslotte kolos die winke en auto's schoten uit neer te leggen veus geworden tijdig onder Er liepen de s'oet die jaarlkse herafeest marke Zondag had reeds tien doden soortgelijke van Colombo dui a ka ike vert: een con i vijftig die he Boedc ee pro

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2