J-ranóen zijn cjekw&tót... Nieuw communistisch offensief in Laos? België tevreden over bijeenkomst van NAYO-raad Rockefeller op Schiphol V ictor-straalbommenwerper tijd over VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4760 EERSTE BLAD RADIOdeBUCK Holland-Amerika Lijn heeft nieuw vlaggeschip Frans-Duitse onderhandelingen over schadevergoeding afgebroken DE AANSPRAKEN OP DUITSE SCHADEVERGOEDING DE STRIJD OP CELEBES AMERIKAANSE PLANNEN VOOR EEN BEMANDE SATELLIET NEDERLANDS-DUITS GRENSGEBIED HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KLM-TOESTEL MET ROCKEFELLERS HAD MOTORSTORING Frankering bij abonnement: Terneuze*. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 58ST Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 j 1 NS 5 uur uitsluitend 2078 gironummer 88150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. A-i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. ran de Sande, Teraeaaen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nsr. ARABISCHE TOENADERING Zondag heeft de Franse premier Debré een rede gehouden, die enige opschudding heeft verwekt. Hij zocht daarvoor een kleine provincieplaats, maar zijn woorden zijn er niet minder indrukwek kend om geweest. Hij beschuldigde er grote bondgenoten (en ieder dacht aan Amerika en Engeland) van, dat zij de belangen van Frankrijk schonden. Zo kort voor het bezoek dat Eisenhower aan Parijs zal brengen is dat een ernstige klacht, die werd uitgesproken in verband met de Algerijnse oorlog. De Fransen menen dat zij daarvoor steun moeten hebben van hun Atlantische gealliëerden, maar dat die integendeel in Afrika het nationalisme aanwakkeren. Men weet dat ashington en Londen de Franse politiek in Algerië niet bewon deren. Het gaat er niet om, of het verstandig is of niet, dat de Fransen wensen dat Algerije een deel van het moederland zal blij ven en dat negen miljoen moslims zich als Fransen moeten be schouwen. Als dat bereikt kon worden, zou h;ot prachtig zijn. Het gaat om de mogelijkheid, dit doel te verwerkelijken. Nu staat al bijna vijf jaar een strijdmacht van een half miljoen soldaten in Algerije en er is geen einde gekomen aan de strijd. Het laatste offensief in Kabylië is mislukt: de rebellen duiken in de medeplichtige bevolking onder en verschijnen weer, als de Franse troepen voorbij zijn. Niet enige duizenden mannen in uniform zijn in opstand, maar enige miljoenen, die burgers schijnen te zijn. NIEUW INITIATIEF. Aan het einde van deze maand gaat De Gaulle opnieuw naar Al gerije om een bezoek te brengen aan de troepen. Men zegt, dat hij een nieuw plan wil ontwerpen om een einde te maken aan het vechten. Doch dit kan alleen door politieke onderhandelingen met de leiders der nationalistische moslims. Die willen een bestand sluiten, als hun het recht op, zelf beschikking wordt verleend, dus op onafhankelijkheid, al wensen zij wel een federatie met Frank rijk aan te gaan. We kunnen moeilijk inzien, hoe De Gaulle dat recht zou kunnen geven, want hij is aan het be wind gebracht door militairen, die juist van die zelfstandigheid niets willen weten. Kan hij de officieren verzoenen met een mi litaire nederlaag? Men vermoedt dat hij opnieuw een beroep zal doen om het vuren te staken en onderhandelingen zal aanbieden, zonder het doel daarvan te pre ciseren. Dan echter zal hij dit niet doen, om de onafhankelijk heid van Algerije naderbij te brengen, maar om aan de assem blee der Ver. Naties die vol gende maand bijeenkomt zijn goede wil te tonen en een gebaar van verzoening te maken. De Gaulle hoopt, dat dan de Ameri kanen zullen helpen, om de kwes tie af te voeren van de agenda van de assemblee, in afwachting van de onderhandelingen. Want het ziet er naar uit, dat er nu een meerderheid in de V. N. is, om Frankrijks politiek te veroor delen. En in dat geval zal Ame rika zich zeker weer als ver leden jaar van stemming ont houden, om niet tegenover vele Aziatische, Afrikaanse en La tijns-Amerikaanse naties te wor den geplaatst. DRUK OP PARIJS. De druk op Parijs is de laatste weken zeer toegenomen. Voor het eerst hebben ook de onafhan kelijke negerstaten, zelfs als zij zoals Liberia de Algerijnse rebel- lenregering niet erkennen, het recht bepleit voor de moslims, zelf over hun toekomst te be schikken. En de kans bestaat dat nu ook de neger-republieken van de Frans-Afrikaanse gemeen schap staten die geen werke lijke onafhankelijkheid bezitten, slechts zelfbesturend kunnen worden genoemd in Parijs protesteren tegen de Algerijnse politiek van Frankrijk. Vooraan in deze actie staat Ghana, het Britse dominion. Op een confe rentie in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, waar negen Afri kaanse staten waren vertegen woordigd, is verder geprotes teerd tegen het Franse voorne men, een atoombom te doen ont ploffen in de Sahara. Daar wordt olie gewonnen, maar wat de ex ploitatie van de bodemschatten aangaat maken Tunesië en Ma rokko aanspraak op een aandeel. Latijns-Amerikaanse landen als Cuba, Venezuela en Mexico zul len wellicht ook voor de Algerijn se moslims opkomen. En het aan tal landen dat Frankrijk steunt is te gering of het omvat niet ge noeg sterke naties. TEGEN DE BONDGENOTEN. Tot nu toe hebben Amerikanen en Britten zich niet geneigd ge toond, naast de Fransen te staan en hen te steunen, wat Algerije aangaat. Dus heeft De Gaulle uitgezien naar hulp van Duitsers en Italianen, en hen willen ver enigen in een „derde macht", die het Westeuropese vasteland zou omvatten. Maar in Bonn en Ro me vindt men dat het te veel om de Franse grootheid te doen is en om eigenbelang van Parijs, en men acht het land van De Gaulle niet sterk genoeg om leiding te geven. Erg rekenen op die kleineuro- pese solidariteit kan de generaal ook niet. Hij denkt er nu aan maar zijn eigen weg te gaan. Maar hoe? Waarheen? Sommi gen menen dat hij apart met de Russen wil gaan onderhandelen. Doch waarover? De Russen zullen de Afrika nen, Arabieren en Aziaten niet tegen zich in het harnas willen jagen, zelfs niet als zij de Fran sen daarmee los konden maken uit de N.A.V.O. De kracht van de N.A.V.O. lig(. in Engeland en Amerika, niet in Frankrijk. De dreigementen, die nu in Parijs zijn te horen, om „een eigen weg te gaan", zullen voornamelijk dienen om de Amerikanen onder druk te zetten, opdat die inzake Algerije wat soepeler worden. zij daar maar in harmonie kun nen leven met de bewoners. Zelfs de Russen zien er liever de Fran sen dan de Britten of Amerika nen. En het spookbeeld van een wereldomvattende samenzwering tegen Frankrijk is wel wat erg eenzijdig. Het is waar dat de Engelse koningin de premier van Ghana Nkroemah, heeft ontvangen en hem tot lid heeft benoemd van haar staatsraad (die intussen 300 leden heeft, zodat het vooral een erebaantje betreft). Het is waar dat West-Duitsland nu ook Ghana steunt. Maar het kan niet alle betrekkingen met Arabische en negerstaten verbreken ter- wille van Frankrijk ARABISCHE TOENADERING Dat het nationalisme een ster ke factor is, wordt bewezen in het Nabije Oosten. Hoe heftig zijn daar niet de tegenstellingen tussen Arabische landen Maar nu vinden zij elkaar weer in het afwijzen van communisti sche infiltratie. Tegenstanders als Kassem van Irak en Nasser van Egypte staan minder fel te genover elkaar. En zelfs koning Hoessein van Jordanië en Nasser hebben elkaar de hand toegesto ken. Omdat zij nu alle drie de com munisten uitschakelen, kan het Westen hun eventuele verzoe ning moeilijk betreuren. En de Fransen die de Arabische natio nalisten graag communisten noe men, kunnen dat op het ogenblik moeilijk volhouden. dr A. C. (Nadruk verboden.) (Advertentie) H00RDSTR.8<f-B6 TEL.25K TERNEUZEN Het Laotiaanse leger heeft donderdag in een communiqué de verwachting uitgesproken, dat gen in het noorden op het punt staan, een groot offensief te ont ketenen voor de herovering van de twee noordelijke provincies Samneua en Phongsaly. Het leger meldde dat de acti viteit van de opstandelingen na een rustige periode van twee Gisteravond heeft de Holland- Amerika Lijn een nieuw vlagge schip gekregen, n.l. het 38.645 b.r.t. metende $.s. „Rotterdam", dat gebouwd is door de Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij. De vlagwisseling, waarmee altijd de overdracht bezegeld wordt, had ditmaal een bijzon der cachet, omdat de rederij- vlag werd gehesen door Konin gin Juliana, die met Prins Bern- hard de proefvaart meemaakte. Gistermiddag om half drie be gon aan de Wilhelminakade te Rotterdam de inscheping. Tot de genodigden behoorden o.a. de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de minister president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers Beerman, Cals, Van VAN BEGEERTE SCHULDIGD. BE- Premier Debré heeft gezegd, dat „de hele wereld" loert op de rijk dommen van de Sahara en daar om de Fransen uit Noord-Afrika weg wil werken. Dat is bespotte lijk. Die rijkdommen (voorname lijk olie en aardgas) zijn nog he lemaal niet op zakelijke basis winstgevend te exploiteren, en er is geen tekort aan. Anders zou den grote maatschappijen er wel veel meer kapitaal in hebben be legd. En politiek gezien zijn het geen veilige bezittingen. Het is de Franse regering niet eens ge lukt, Franse ondernemingen er toe te bewegen in Algerije fa brieken te bouwen, tenminste niet op eigen risico. Ghana is dan bijvoorbeeld veel veiliger; het krijgt nu van Wtest- Duitsland 200 miljoen mark. Eigenlijk heeft het hele Wes ten er het grootste belang bij, dat de Fransen in Afrika blijven, als De onderhandelingen tussen Frankrijk en West-Duitsland over schadevergoeding aan voor malige slachtoffers van het nazi bewind zijn wegens gerezen moeilijkheden voorlopig afge broken. West-Duitsland wilde personen uitzonderen die op andere gron den dan van politieke of gods dienstige aard of vanwege hun ras geïnterneerd zijn geweest, zoals het geval was met verzets strijders of gijzelaars. Volgens Bonn is de schadeloosstelling van deze personen verzekerd krachtens de herstelbetalingen, die geregeld zullen worden bij een vredesverdrag, overeenkom stig het Londense akkoord van 1953. Frankrijk evenwel ziet geen reden om een dergelijk onder scheid te maken. Het staat erop dat alle voormalige bewoners van concentratiekampen schade vergoeding krijgen. Bovendien wenst Frankrijk schadevergoe ding voor de nabestaanden van overleden slachtoffers van het nazibewind terwijl West-Duits land van oordeel is, dat als het slachtoffer is overleden er van Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag verklaard dat België uiterst te vreden is over het feit, dat de permanente raad van de NAVO in Parijs bijeen zal komen voor de komende ontmoeting tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van berichten, dat de Belgische regering teleurgesteld zou zijn over hét feit, dat geen gevolg is gegeven aan haar wens een bijzondere vergadering bijeen te roepen van de staatshoofden of ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen voordat het Amerikaans-Rus sisch topoverleg begint. „België heeft precies gekregen wat het wenste", aldus de woord voerder. „Voor de Belgische re gering is het de hoofdzaak, dat in de NAVO overleg wordt ge pleegd op het meest geschikte ni veau. Het is absoluut onjuist, dat België zou hebben verzocht om een ministersconferentie of een bijeenkomst van regeringsleiders, waaraan ook president Eisen hower zou deelnemen. In feite heeft Turkije om een dergelijke conferentie verzocht". iDe woordvoerder legde er voorts de nadruk op, dat aan de vergadering van de permanente NAVO-raad behalve de Ameri kaanse minister Herter een groot aantal ministers van Bui tenlandse Zaken zal deelnemen, hetgeen aan deze bijeenkomst reeds een buitengewoon karakter zal geven. Deense hoogleraar krijgt geen visum voor V. S. Professor Mogens Fog, een Deense dokter en oud-parle mentslid, heeft volgens zijn zeg gen geen visum gekregen om een medisch congres in de Ver enigde Staten bij te wonen. De reden is dat hij communist is geweest. Professor Fog zou de Deense doktorenvereniging en de ver eniging van jonge dokters verte genwoordigen op het deze maand in Chicago te houden wereldcon gres. De hoogleraar is parlementslid geweest van 1945 tot 1950 en steunde in het algemeen de com munistische koers. Hij is sinds 1941 geen lid van de partij ge weest. Het onafhankelijk Deense blad „Information'' schrijft in een hoofdartikel dat dit soort beslui ten het communisme een grotere dienst bewijst dan professor Fog ooit gedaan zou kunnen hebben. schadevergoeding geen sprake kan zijn. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei donderdag dat Griekenland wat de verzets strijders betreft dezelfde mening als Frankrijk heeft. Engeland wil dat mensen, die wegens hun nationaliteit zijn vervolgd, scha devergoeding krijgen. De West duitse regering heeft zich dien-' aangaande nog geen definitieve mening gevormd en is hierover met de Britten in bespreking. In dien mensen die wegens hun na tionaliteit werden vervolgd, scha devergoeding moeten krijgen, zouden de cijfers zulke afmetin- pen aannemen, dat wij met de beste wil van de wereld niet in staat zouden zijn te betalen, al dus de woordvoerder, die eraan toevoegde dat West-Duitsland 'n eervolle regeling wenst. Aartsen, De Pous, Marijnen, Van Rooy en Klompé, de vice:presi- dent van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, drie staatssecretarissen, de Commis saris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de burge meesters van Amsterdam, 's-Gra- venhage en ©elft en een aantal ambassadeurs en zaakgelastig den. Omstreeks kwart over zeven was de „Rotterdam" enige mij len buitengaats en kon de over dracht plaatsvinden. Koningin en Prins hadden zich op het bo vendek naar stuurboordzijde be geven. Geholpen door bootsman H. Kluver en kwartiermeester A. B van Lieburg hees onze vorstin langzaam de rederijvlag. In het zelfde tempo daalde de wimpel van de werf. Het „Leve de Ko ningin" en gejuich accentueer den tenslotte de overdracht, die was ingeleid met een kort woord van hoofd-directeur W. H. de Monehy. Indonesische regeringstroepen hebben met steun van de ma rine de plaats Inobonto op de Noordkust van Celebes ver overd, zo is in een communique van het leger bekendgemaakt. De haven in Inobonto werd gebruikt om landbouwprodukten uit het door de opstandelingen bezette gebied te exporteren. Volgens het communique is thans vrijwel de gehele Noord kust van Celebes weer in han den van de regeringstroepen. Een aantal opstandelingen zou zich hebben overgegeven. weken, weer is opgelaaid en dat zij versterkingen en voorraden zenden naar geïsoleerde eenhe den. Vooralsnog was de activi teit echter nog beperkt tot pa trouillegevechten op kleine schaal in het grensgebied. In het te Vientiane uitgegeven legercommuniqué werd voorts gezegd, dat zich twee leger-batal- jons van het communistische Noord-Vietnam te Banmati in het zuiden van de provincie Sam neua bevinden. Volgens onbeves tigde berichten zouden de opstan- delingen min of meer meester zijn in een vijfde deel van deze provincie. Inmiddels heeft secretaris-ge neraal Hammarskjoeld te New York oud-premier Ngon Sanani- kone ontvangen, die hem namens de Laotiaanse regering verzocht, een procedure voor te stellen, volgens welke de moeilijkheden in Laos op vreedzame wijze kun nen worden opgelost. Vandaag zal de secretaris-generaal op nieuw een onderhoud met Sana- nikone hebben. De minister van Defensie van Laos deelde mee, dat bij Paphet, op slechts dertig km van de stad Samneu, dagelijks gevechten met de opstandelingen worden ge leverd. De regering kan de stad blij ven bezetten, maar de opstande lingen maken grote vorderingen in de buitengewesten, aldus de minister. De plaatsvervangende stafchef van het leger, generaal Amkha, die de bevelhebber van de provin cie Samneua is, heeft, naar ge meld, woensdag verklaard, dat de opstandelingen een ring rondom de provincie leggen en over vrij wel de gehele omtrek in bewe ging zijn. De Amerikanen zijn van plan na september 1960 een bemande satelliet in een baan om de aarde te brengen, zo heeft een medewerker van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart te Bermuda be kendgemaakt. Volgens hem zal de baan van deze kunstmaan over een punt van 300 mijl ten zuidwesten van Bermuda lopen. Nadat de satelliet driemaal een baan om de aarde zal hebben beschreven, zal de ruimtekabine met de ruimtereiziger naar de aarde worden teruggezonden. De kabine zou in het gebied van San Salvador terecht moeten komen. Donderdagmiddag stapten uit de DC-7C „Middellandse Zee" van de K.L.M. de 27-jarige Rodman Rockefeller, diens echtgenote de 25-jarige Barbara RockefellerOlsen en de 21- jarige Michael Rockefeller op het platform van Schiphol, van New York op doorreis naar Kristiansand in Noorwegen, waar zij zaterdag het huwelijk van Steven Rockefeller, hun broer en zwager, die met Anne Marie Rasmussen, een Noors meisje gaat trouwen, zullen bijwonen. De Rockefellers zijn in 1732 van Nederlands-Franse origine naar Amerika gekomen. „We hebben goede Nederlandse vrienden," merkte Rodman op, „mijn buurman Willem van Vliet heeft nog in Leiden gestu deerd." Rodman Rockefeller vertelde verder, dat woensdagavond een uur na het vertrek uit New York er iets niet in orde was met één van de vier motoren van de K.L.M.-machine. De ge zagvoerder besloot daarop te- Radio Niton (eiland Wight) heeft gisteren gemeld, dat een viermotorige straal bommenwer per van het type Victor over tijd is. De radio heeft de schepen in Het Kanaal verzocht scherp uit te kijken. Naar aanleiding van de aan spraken op Duitse schadevergoe ding voor slachtoffers van het nazi-regime schrijft de onafhan- kelijke „Die Welt" dat het ver- Df Vl.c,t°r 18 een van ge leden de Duitsers inderdaad ver- land\ V-bommenwerpers die plichtingen heeft opgelegd en voor vervoer van kernbom dat Bonn uit vrije wil besloten men over lange afstand zijn m- heeft zo edelmoedig mogelijk ®=enc - toestel heeft een be- sehadevergoeding te geven. Maar, mmining van vijf koppen. aldus het blad, het verleden houdt'S*?10 radio Niton i hebben gemeld, dat de Franse ook een waarschuwing voor de anderen in om niet opnieuw, zo als na de eerste wereldoorlog, die doos van Pandora te openen waarop het woord „herstelbe talingen" staat. Naar aanleiding van de Franse eisen om vergoe ding voor alle verzetsstrijders zegt het blad dat de Duitsers, als zij naar de ingeving van hun hart te werk gingen, graag miljarden marken zouden betalen, maar dat het verstand in deze waarschuwt aan de gevolgen te denken. De socialistische „Frankfurter Rundschau" zegt zich gedrongen te voelen te waarschuwen tegen het gevaar van overbelasting van de goodwill. Het blad raadt aan de schadevergoedingsover eenkomsten met Luxemburg, Denemarken en Nederland als voorbeeld te nemen voor een compromis-oplossing. Capsule van „Discoverer" 6 niet gevonden. Officieel is meegedeeld, dat men de capsule van de „Discoverer" 6 niet heeft teruggevonden. De capsule is wel uitgeworpen, maar er zijn geen seinen van ont vangen. Het wordt onwaarschijn lijk geacht, dat zij nog zal wor den gevonden. treiler l'Aiglon donderdagoch tend een hevige ontploffing heeft gehoord, maar niet gezien. In Londen is vernomen, dat Shackelton-vliegtuigen donder dagavond Het Kanaal afgezocht De regering van Nedersaksen is bezorgd over het voorstel van de Nederlandse regering om slechts 65 procent van de 253 hectare grensgebied terug te geven, aldus heeft een woordvoerder van de Nedersak- sische regering verklaard. Hij zei dat aan Noordrijn-Westfalen 90 procent van het na de oorlog aan Nederland verloren gegane gebied was beloofd. Nedersaksen wilde in het bijzonder teruggave van een gebied van 60 hectare in Oost- Friesland, aldus de woordvoer der. Bij de Westduitse afvaardi ging naar de Duits-Nederlandse onderhandelingen was er op aangedrongen de Nedersaksi- sche eisen te herhalen. (Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken meent in het huidige stadium op dit bericht geen commentaar te moeten geven. Red. A.N.P.) hebben. Schepen van de Britse marine waren uit Plymouth vertrokken om aan het opspo ringswerk deel te nemen. WARM Het zonnig warme weer duur de ook donderdag onverminderd voort. De maximumtempera turen waren in ons land zelfs hier en daar nog iets hoger. Zo werd op het vliegveld Eelde een maximumtemperatuur van 30 graden gemeten. Boven geheel West-Europa daalt de luchtdruk geleidelijk verder, wat een aanwijzing is voor een vermindering van de bestendigheid van het weer. Een vore van lage luchtdruk die zich uitstrekt van Schotland naar Midden-Frankrijk, waarin plaat selijk onweer wordt gemeld, be weegt zich langzaam naar het noordoosten. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat deze heden reeds het weer bij ons zal be ïnvloeden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Warm Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. ZATERDAG 22 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.10 4.24 .Terneuzen 4.45 4.59 Hansweert 5.25 5.39 Walsoorden 5.35 5.49 ZON MAAN op onder op onder Aug. 21 5.32 19.54 2059 855 22 5.33 1952 21.23 10.02 rug te keren. „Een verstandige beslissing," meende Rockefeller. Barbara RockefellerOlsen, die met een boekje in haar hand uit het toestel was ge stapt de titel luiddeHoe leer ik snel Noors) en van Hannie van Leeuwen, een grondstewar dess van de K.L.M. een prach tige bos rode rozen ten ge schenke ontving, somde de fa milieleden der Rockefellers op die het huwelijk in Sogne zou den bijwonenPapa Nelson Rockefeller en zijn vrouw, Rodman, Michael, Ann en Mary Rockefeller (Ann en Mary zijn gehuwd met twee leden van de familie Pierson) en zij zelf. Hoe zij de bruid Anne Marie vond? werd aan Barbara Olsen gevraagd. „Een mooi en lief meisje", luidde het enthousiaste ant woord. „En ik ben blij dat ex een Scandinavische in de fa milie komt, want mijn gTOot- ouders waren ook van Noorse origine." Rodman Rockefeller zeide dat Anne Marie geen geschen ken van de familie in Sogne zou krijgen. Dat zou gebeuren als het jon"" paar in New York terugkeert. Wanneer dat zou zijn? „Ik weet niet hoe lang Steven en Anne Marie op hu welijksreis blijven. Wij vertoe ven maar enkele dagen in Noor wegen en Denemarken en ke ren dan met de S.A.S. naar New York terug." Intussen was Michael in een druk gesprek gewikkeld over de politieke situatie van Neder lands Nieuw Guinea en over de houding van Soekarno tegen over Nederland. En toen de conversatie weer werd omgebo gen naar het aanstaande hu welijk merkte Michael nog op: „Anne Marie is reusachtig. Ste ven en zij kennen elkaar nu al twee jaar." Het KLM-toestel waarmee enige leden van de familie Rocke feller van New York naar Euro pa waren vertrokken met het oog op het huwelijk van Steven Rockefeller en Anne Marie Ras mussen, is naar het vliegveld Idlewild teruggekeerd, nadat de piloot had gemeld dat er zich op 320 km van New York een mo torstoring had voorgedaan. De passagiers vertrokken later met een ander toestel. De machine die motorstoring kreeg was een DC-7C. Dit toe stel zou de 27-jarige Rodman Rockefeller, zijn 21-jarige broer Michael broers van de brui degom en Rodmans vrouw, de uit Noorwegen afkomstige Bar bara Olsen, naar Amsterdam brengen, vanwaar het gezelschap met een ander KLM-toestel naar Noorwegen zou doorreizen. Het huwelijk wordt zaterdag geslo ten. Toen Rodman Rockefeller werd gevraagd naar de her komst van zijn familie verklaar de hij, dat de Rockefellers af stammen van Franse Hugenoten, die indertijd naar Nederland zijn uitgeweken. In 1732 waren zij naar Amerika geëmigreerd, waar zij zich in de staat New York als boeren vestigden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1