Herter zal 4 september vergadering van NAVO-raad bijwonen Onrust in Zuid-Afrika De toestand in Laos Brits verkeersvliegtuig nabij Barcelona verongelukt Busongeluk bij Darmstadt Muiterij op kustvaartuig Nieuwe loonronde in België? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4759 DE VERENIGDE STATEN EN DE KERNPROEVEN Nieuwe „Discoverer" kunstmaan gelanceerd PHILIPS RADIO de BUCK DE CONFERENTIE OVER KERNWAPENS IN GENEVE NA DE AARSCHOKKEN IN MONTANA DRIE VERMISTE BERGBEKLIMMERS DOOD OP HELLING TERUGGEVONDEN ARRESTATIES IN BERLIJN Chroesjtsjef rapporteerde aan MacMillan Belgische dienstplicht teruggebracht van 15 tot!2 maanden Per vlot over de Stille Oceaan Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Christian Herter, de Ameri- tenlandse Zaken Wigny zal Bel- kaasse minister van Buitenland- sj® 9P de bijeenkomst van de NAVO-raad vertegenwoordigen. se Slaken, zal 4 septembei een jn 0fficjële kringen te Den bijeenkomst van de NAVO-raad Haag is woensdag vernomen dat in Parijs bijwonen, na de bespre- de Nederlandse minister van kingen van president Eisenhower Buitenlandse Zaken, rar J. M. A. fU, IH. Luns, zich hetzij op 3 septem- met Europese leiders, aldus is door de NAVO bekendgemaakt. Volgens de NAVO-mededeling zal het bezoek van Herter tege moetkomen aan de door de Noordatlantische Raad geuite v.ens, in tegenwoordigheid van e Amerikaanse minister van ber na het onde; houd dat hij in Buitenlandse Zaken de voor- zijn hoedanigheid van voorzitter naamste ontwikkelingen in devan de NAVO-raad, en Spaak, (ernationale situatie, die van secretaris-generaal van de NAVO, slang zijn voor de NAVO, te met president Eisenhower zullen Zonder tegenbevel van hoger- ber te Le Havre hetzij te South- hand zuIlen de Amerikanen op 31 arnpton op de „Rotterdam" zal oktober de kernproeven hervatten inschepen om naar de Ver Sta- jzo weet het conservatieve blad ten te gaan. Zoals men weet, „Le Figaro" uit Washington te reist H.K.H. Prinses Beatrix ook melden. Alles zou in gereedheid met de „Rotterdam" naar de Ver. zijn gebracht voor een nieuwe Staten. serie ondergrondse kernproeven. Minister Luns za] op 3 septem- i In kringen die nauw contact bespreken De NAVO-vergadering op 4 september, de dag waarop presi dent Eisenhower naar Washing ton terugkeert, is niet een bij zondere bijeenkomst op het vlak van ministers van Buitenlandse Zeiken, zoals door België werd nagestreefd. Maar in diploma tieke kringen te Parijs is men van gevoelen, dat de aanwezig heid van Herter, en mogelijk van andere ministers, het verlangen van kleine leden van de NAVO om hun meningen kenbaar te maken aan de vooravond van de besprekingen tussen de hoogste Amerikaanse en Russische lei ders zal bevredigen. In Belgische regeringskringen is de officiële bevestiging van de deelneming van Herter aan de vergadering van de NAVO-raad op 4 september te Parijs met levendige voldoening ontvangen. In Brussel legt men er de na druk op, dat de gedachtenwisse- ling die zodoende tussen de At lantische bondgenoten kan wor den gehouden voor de ontmoe ting EisenhowerChroesjtsjef volledig tegemoet komt aan het geen de Belgische regering ver langd en geëist heeft. De Belgische minister van Bui hebben, verslag uitbrengen aan de NAVO-raad Nederland zal daarbij in de NAVO-raad verte genwoordigd worden door de permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, ambassadeur mr. D, U. Stikker onderhouden met president Eisen hower meent men, dat de presi dent definitief zijn standpunt over deze zaak zal bepalen na zijn besprekingen met Chroesjt sjef, aldus het blad, dat hieraan toevoegt dat men in Washington van oordeel is, dat zowel vice- president Nixon als de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, gekant zijn tegen hervatting van de proeven. Be Amerikaanse heeft woensdag de zesde kunst maan in de ,,Discoverer"-reeks gelanceerd. Dit geschiedde van uit de Vandenbergbasis aan de kust van de Stille Oceaan. De nieuwe „Discoverer" Is weer voorzien van een ruimte capsule die men heden ergens boven de Oceaan hoopt te kun nen opvangen. De luchtmacht heeft meege deeld dat de tweede trap van de „Discoverer'' volgens de plannen is gaan functioneren. Ben honderdtal negerinnen in het gebied van Oemtwaloe.ni in Natal hebben dinsdag negen ar beiders op suikerrietvelden aan gevallen om hen ertoe te brengen het werk neer te leggen en een loon van een pend sterling per dag te eisen. De mannen joegen de vrouwen van de velden, maar, later legden arbeiders het werk toch neer. Als gevolg van dit incident zijn 118 vrouwen elk tot een boete van tien pond sterling of twee maan den dwagarbeid veroordeeld we gens het betreden van particulier terrein. Geen van de vrouwen wil de boete betalen. Daar de plaatselijke gevangenis, namelijk die van Oemzinto, niet groot ge noeg is voor de 113 vrouwen, zul len zy worden overgebracht naar Durban. Ongeveer tachtig vrouwen zijn te Highflats gearresteerd omdat zij een autobus hadden gevorderd en hadden geëist dat de chauffeur hen naar de commissaris voor de naturellenzaken te Ixopo zou brengen. Zij werden veroordeeld tot een boete van 25 pond of drie maanden gevangenissti-af. De politie te Portshepstone heeft dinsdag gemeld dat ongeveer hon derd vrouwen zijn gearresteerd wegens het bouwen van een bar ricade op een weg tussen Ispofoe en Hibberdene. Brigade-generaal C. J. Els, een van de topleiders van de Zuid- afrikaanse politie, heeft in Dur ban verklaard dat achter de on lusten in de provincie Natal on getwijfeld het Nationale Afri kaanse Congres staat. Men heeft herhaaldelijk kunnen constateren dat leider van de opstandige ele menten armbanden met de kleu ren van de Congrespartii droegen, aldus Els. De leider van de Ver enigde Partij in Natal, Douglas Mitchell, zei dat de regering er voor verantwoordelijk zal worden gesteld als burgers gedwongen mochten worden vuurwapens te gebruiken ter verdediging ven hun leven en eigendom. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers dat er in Natal niet voldoende politiemannen zijn om de orde te handhaven. Op bijeenkomsten in verschil lende districten hebben de boe ren resoluties aangenomen, waar in zij de burgerlijke autoriteiten en de politie steun beloven bij bot handhaven van de orde. In de afgelopen twee dagen zijn meer dan 390 Afrikaanse vrouwen gearresteerd en veroor deeld tot boeten of gevangenis straf. De Zuidafrikaanse politie heeft woensdag negerinnen gearres teerd die te Estcourt in Natal de wacht hielden voor een café om hun mannen ervan te weerhou den binnen te gaan. Dinsdagavond hadden zich wan ordelijkheden voor het bierhuis voorgedaan en de blanke exploi tant werd met stenen bekogeld toen hij wegreed om de politie te waarschuwen. De volgende och tend zag hij een vijftigtal nege rinnen voor zijn café, die een vijandige houding aannamen. De Zuidafrikaanse minister van Bantoezaken, De Wet Nel, heeft woensdag een telegram gezon den aan de leider van de verenig de partij in Natal, Mitchell, waar in wordt gezegd: „Ik betreur uw onverantwoordelijke en verach telijke houding". Mitchell had De Wet Nel dins dag een telegram gezonden waar in kritiek werd geuit op De Wet Nels verklaring volgens welke alle redelijke maatregelen wor den genomen om de toestand in Natal weer in de hand te krijgen. Mitchell, die vroeger gouverneur van Natal is geweest, antwoord de op De Wet Nels telegram dat hij het betreurde dat de minister kennelijk niet in staat is de ernst van de toestand in Natal te be oordelen. Er zijn geen dieren aan boord van de ruim 23 meter lange raket, luchtmacht I maar zij is, naar aangenomen wordt, van het type waarmee later in deze serie apen in de ruimte zullen worden gebracht. De eerste trap was een „Thor"- raket, die werd voortgestuwd door middel van de krachtige nieuwe brandstof die ook voor de -Discoverer" 5 is gebruikt. Het is de bedoeling, aldus een woordvoerder van de luchtmacht, dat de kunstmaan in 90 minuten een omwenteling om de aarde maakt en dat de capsule 26 uur na de lancering wordt losgemaakt en naar de aarde terugkeert. Acht of negen transportvlieg tuigen zullen proberen met een vangnet de capsule op te vangen. Indien dit mislukt, zullen schepen trachten de ru.imtecabinet op te vissen. De „Discoverer" 5 heeft de cap sule kennelijk wel op de juiste plaats afgestoten, maar omdat het radiobaken faalde, konden de vliegtuigen en daarna de schepen de ruirntecabinet niet vinden. De „Discoverers" 3 en 4 zijn niet in een baan om de aarde geko men en de „Discoverer" 2 stootte (Advertentie.) N00RDSTR. 94-86 T£L.25?J 7£(tMEUZEN De Sowjet-Unie heeft woens dag op de driemogendhedencon- plaatse in het geval van een ver drag over atoomwapens meege deeld dat zij in beginsel akkoord gaat met bepaalde Westelijke voorstellen voor inspecties ter plaatse in het geval van een vtr- moeden van niet toegestane kernwapenproeven. iDe voorstellen betreffen o.m. de wijze van algemene controle van een verdacht gebied en het geofysische onderzoek van het gebied met instrumenten. Het hoofd van de Russische afvaardiging, Tsarapkin, zei ech ter dat de Russen een artikel aan dit gedeelte van het verdrag willen toevoegen, waarin wordt bepaald dat van een nauwkeuri ger onderzoek wordt afgezien in dien in een eerder stadium blijkt dat de storing aan natuurlijke oorzaken te wijten is. De meeste van de 200 mensen die dinsdag in de Amerikaanse staat Montana van de buiten wereld waren afgesloten door grondverschuivingen als gevolg van de aardschokken welke in een groot gebied van de wereld werden gevoeld, zijn in veiligheid gebracht. Men zoekt nog naar eventuele verdere slachtoffers. Volgens de huidige gegevens zijn acht men sen om het leven gekomen, maar volgens sommige berichten zou den er 19 doden en ongeveer 60 gewonden zijn. Alle 32 inzittenden van ean twee- motorig verkeersvliegtuig van de Britse maatschappij „Transair" zijn woensdagavond omgekomen toen het toestel ten noorden van Barcelona tegen de top van een heuvel vloog. Van de 29 passagiers waren 22 Britse studenten, 3 Spanjaarden, 2 Perzen, 1 Indiër en 1 Duitse vrouw, aldus een te Barcelona ge publiceerde passagierslijst. De studenten kwamen terug van een vakantie op Majorca. Het toestel, een Douglas DC-3 „Dakota", had een bemanning van Bij een botsing tussen een Bel gische tceristenbus en een Duitse vrachtauto met aanhangwagen op de Autobahn tussen Mannheim en Frankfurt zijn dinsdagnacht bij Darmstadt zes mensen om het leven gekomen en 25 zó ernstig gewond dat zij naar een zieken huis moesten worden overge bracht. Enkelen verkeren in levensgevaar. Er zaten 61 Brusselse scholie ren e twee chauffeurs in de bus die uit Oostenrijk terugkeerde. Na de botsing kantelde de vracht wagen op een op de vluchtstrook geparkeerde Nederlandse perso nenauto, maar geen van de in zittenden hiervan raakte gewond. De vrachtautochauffeur en zijn De Hamburgse politie heeft twee matroze» van het Neder landse kustvaartuig „Martini- stad" (500 toni, wegens muiterij gearresteerd. Het zijn de 20-jari- ge L. van E. en de 27-jarige J. de B.. Zij zouden, met messen gewa pend, de kapitein, de stuurman en de machinist hebben aange vallen. De waterpolitie van Hamburg werd gealarmeerd door een radio-boodschap van de „Martini- stad", meldend dat muiterij aan boord was uitgebroken. Met een i vlet heeft men de twee matrozen de capsule boven het Noordpool- j van boord gehaald, gebied af, zodat zij onvindbaar Volgens de eigenaar van het was. I schip, de reder D. Kooiman te De eerste „Discoverer" kwam Dordrecht, kan het gebeurde niet wel in een baan orn de aarde, i geheel als muiterij worden ge- maar het signaal ervan kon door j zien. Het optreden van de beide het gebrekkige functioneren van 1 gearresteerde matrozen vloeide de stabilisatie-inrichting niet goed voort uit een wrok die beiden te- worden opgevangen. De satelliet Is in een baan om de aarde gekomen, zo is later meegedeeld. gen de eerste stuurman koester den, aldus de heer Kooiman. Omtrent de gebeurtenissen is de heer Kooiman het volgende gerapporteerd: Hoewel het officiële index- worden getwijfeld aan het ver- cijfer van de kosten voor het der oplopen van het indexcijfer, De „Martinistad" lag in de ha ven van Hamburg gemeerd. Toen de twee matrozen dinsdagavond tegen elf uur uit de stad op het schip terugkeerden wilden zij de eerste stuurman te lijf gaan. Deze wist echter op de wal te ko men en kwam later vergezeld van politieagenten weer langs de kade aanlopen. De matrozen za gen dit, wisten via de wal te ont snappen en gingen de stad weer in. Midden in de nacht klommen ze weer, enigszins beneveld, aan boord. Met getrokken messen probeerden ze de hut van de eer ste stuurman binnen te dringen. Ook de kapitein, die dit trachtte te verhinderen, werd zodanig be dreigd, dat hij zich in zijn hut moest verschansen. De matrozen wonden zich steeds meer op, en toen tenslotte de resterende 7- koppage bemanning niet bij machte bleek hen te overmeeste ren, vroeg de eerste machinist te lefonisch om politiehulp. Korte tijd later zaten de twee matrozen ingesloten. Eén van hen was ge wond geraakt bij het inslaan van een ruitje van de stuurmanshut. maat liepen slechts lichte ver wondingen op. Ziekenauto's uit Heidelberg, Miannheim en van de Amerikaan se troepen brachten de gewonden naar twee ziekenhuizen in Mann heim. Volgens de politie, die de Auto bahn verscheidene uren moest af sluiten, was de vrachtwagen juist de Autobahn opgereden toen de bus hem een honderd meter ver der achterop kwam en raakte. Het staal dat de vrachtwagen ver voerde, reet de rechterwand van de bus tot in het midden open. De Nederlandse auto uit Utrecht stond met pech langs de kant en liep nog lichte schade op van de aanschuivende vrachtwagen. De bus vervoerde een grote groep schoolkinderen van 10 tot 12 jaar uit een vakantiekolonie in het Lechdal (Tirol) naar Lin kebeek bij Brussel en voorts een gezelschap ambachtsscholieren uit Antwerpen. De doden waren atmbachtscho- lieren, de tweede chauffeur en een Belgische vakantieganger die uit Tirol met de bus was meege reisd. De andere chauffeur was slechts licht gewond. Volgens de leider van de Brus selse scholieren sliepen allen toen de bus de vrachtwagen bij het inhalen schampte. Binnen een half uur waren ambulances en brandweer ter plaatse maar voor dien hadden drie passerende art sen de arm van een gewond meis je ter plaatse moeten amputeren. De groep kwam van de jeugd herberg in Mannheim. drie koppen. Toen de eerste am bulance bij het wrak in het Mont- seny gebergte kwam, was het al geheel uitgebrand. Twee reddingsploegen zijn woensdagmorgen gesteund door twee vliegtuigen, opnieuw de Wiebachhorn opgegaan om de nog vermiste drie bergbeklim mers van de ongelukkige groep van negen op te sporen Drie lijken zijn totnogtoe ge vonden onder wie een meisje en drie uitgeputte klimmers. Het blijkt dat er oorspronkelijk twee groepen waren: vijf Oosten rijkers uit Linz en twee Duitsers, die zondagmiddag ergens op de berg de beide Salzburgse klim mers hadden ontmoet die voor hun opsporing waren uitgezon den. Men had de nacht in een toevallig gevonden grot doorge bracht en 's morgens waren de beide redders een weg naar be neden gaan zoeken. Hun poging mislukte echter door het slechte weer en toen ze bij de grot te rugkwamen bleken de anderen tegen hun raad in de grot verla ten te hebben en in de sneeuw elkaar kwijtgeraakt en ver dwaald te zijn. In de middaguren werd be kend dat de drie vermisten gis termorgen dood op de helling zijn teruggevonden. Er zijn dus zes doden uit de groep van negen. Twee van de doden zijn meisjes. Van justitiële zijde in Berlijn is medegedeeld, dat dr Gottfried Mattes en dr Siegwalt Benatzky zijn beschuldigd van moord op alle 26 patiënten van een kliniek voor geesteszieken te Ottmaehau in Silezië. Dit gebeurde in april 1945, toen de Russische troepen naderden en de Duitsers zich te rugtrokken. Twee voormalige politieman nen zijn van medeplichtigheid beschuldigd. De vier beschuldig den bevinden zich in arrest. Zij zullen waarschijnlijk in december voor een Westberlijns hof te rechtstaan. levensonderhoud in België niet vóór de volgende week bekend zal worden gemaakt wordt alge meen aangenomen, dat deze maand het „fatale" peil van 109.83 zal worden bereikt, het geen automatisch een loonronde voor de ambtenaren van 2,5 pro cent tot gevolg zal hebben. Zowel het Vlaamse Katholieke blad „De Standaard" als het in de Franse taal verschijnende Ka tholieke blad „La Libre Belgique" schrijven, dat niet meer kan Volgens de „Daily Sketch" zou Britse regering van Sowjetrus- Eisenhower, die eerst tegen een sische zijde inlichtingen terzake rechtstreeks gesprek met Mos kou gekant was, van gedachte zijn veranderd voornamelijk van wege het feit dat Chroesjtsjef aan zijn Britse collega MacMil lan een volledig verslag gezon den zou hebben van zijn gesprek- van de gesprekken tussen Nixon en Chroesjtsjef heeft ontvangen. Over de manier waarop laat men zich echter niet uit. De woordvoerder van het Fo reign Office in Londen heeft woensdag verklaard dat de Britse ken met de Amerikaanse vice-regering door de Amerikaanse president Nixon bij gelegenheid volledig ingelicht was over de van diens bezoek aan Rusland, j besprekingen van Chroesjtsjef Volgens genoemd blad zouden de en Nixon. Amerikanen geen gedetailleerd verslag van die gesprekken aan j de Britten hebben willen geven. H Drie mensen zijn zwaar ge- Uit de geste van Chroesjtsjef wond en tientallen kregen lichte bleek, aldus de „Daily Sketch", verwondingen doordat dinsdag dat de Russen het vitale belang avond bij een stierengevecht te van Engelands tol bij het hand- Baza nabij Granada 'n stier tus- haven van de vrede erkennen en dit zou weer een uitvloeisel zijn van de indruk die MacMillan bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie op Chroesjtsjef heeft gemaakt. Van bevoegde Britse zijde is 't artikel van de „Daily Sketch" als .absurd" bestempeld. Men gaf echter wel toe dat de sen de toeschouwers sprong. Het dier viel enkele belangstellenden aan. Anderen werden gewond in de paniek die ontstond toen het dier de arena verliet. De politie maakte een einde aan de hache lijke toestand door de stier dood Op bijeenkomsten in verschli- te schieten dat in juli reeds tot 109.60 was gestegen, en dat de staat voor aanzienlijk nieuwe lasten komt te staan. Want niet alleen de sa larissen, maar ook de pensioenen van de ambtenaren zullen auto matisch onder deze verhoging vallen. Indien inderdaad de kosten van levensonderhoud het „fatale" peil zullen overschrijden, dan staat ook de Belgische industrie nieuwe lasten te wachten. De berekening wijkt echter enigs zins af van die welke de Belgi sche nijverheid toepast. In de basisindustrieën kolenmijnen, metaalnijverheid, chemische be drijven, gas- en elektriciteitsbe drijven moet een loonsver hoging van2,5 procent worden gegeven, indien het cijfer van 109.83 wordt bereikt als gemid delde over twee maanden. De arbeiders in de Belgische indus trie staat dus 'n loonsverhoging van 2,5 procent te wachten per 1 oktober, indien zowel in augus tus als in september het index cijfer boven 109.83 blijft en zelfs per 1 september indien het in dexcijfer voor augustus zou op lopen tot 110.06. Dit laatste wordt echter niet waarschijnlijk geacht. Het indexcijfer is overigens niet alleen beslissend voor de lonen en salarissen van over heidspersoneel en de werknemers in de industrie, ook heeft het de aanpassing tot gevolg van tal rijke sociale uitkeringen en bij verdere stijging van verhoging van de loongrenzen, waardoor de Belgische staatskas opnieuw voor grote uitgaven zou komen te staan. Daartoe moet het index cijfer echter over een periode van drie maanden het peil van 110 bereiken. Een militaire patrouille is in de nacht van maandag op dins dag in het gebied van Moengo in Frans Kameroen nabij de grens met Brits Kameroeng slaags ge raakt met een bende verzetslie den, waarvan er zes werden ge dood, aldus wordt woensdag uit Jaoende gemeld. Kleine communistische gue-rü- lagroepen trekken in de provin cie Sairtneoea in oostelijke rich ting op en hebben opnieuw mili taire voorposten van de rege- ringsstrijdkraehten bezet. Dit hebben waarnemers die uit Noordoost-Laos in Vientiane zijn aangekomen gemeld. Een woordvoerder van het La- tioaanse ministerie van Defensie zei dat er slechts kleine scher mutselingen waren voorgekomen maar „de toestand is gevaarlij ker dan bij de eerste aanval de vorige maand, toen vochten we langs een linie, thans zijn de guerillastrijders overal, maar hun aantallen zijn zeer klein." Volgens waarnemers tellen de groepen ongeveer twaalf man. In de Vientiane ontvangen be richten wordt gezegd dat de guerillastrijders cprukken naar Moeong Peoen, een belangrijke voorpost in het zuiden van de provincie Sam Neoea. Moeong Peoen is een open gebied temid den van uitgestrekte oerwoude en bergen. De post maakte deel uit van een keten van Franse sterkten tijdens de Indo-Chinese oorlog. De Belgische minister van De fensie, Gilson, heeft dinsdag mee gedeeld dat de militaire dienst tijd in België op 26 september van vijftien maanden op één jaar wordt gebracht. Alleen degenen die voor officier worden opge leid, blijven vijftien maanden in dienst. Binnenkort zal een ko ninklijk besluit worden gepubli ceerd waarbij deze wijziging in gevoerd wordt. België zal, aldus minister Gil son, in 1960 voor bijna 22 miljard frank (ongeveer 1.65 miljard gul den) bijdragen tot de N.A.V.O., dat is tien procent meer dan in 1959. De verhoging van de mili taire uitgaven is noodzakelijk om de Belgische strijdkrachten te moderniseren en cp te leiden voor verdediging in het atoom tijdperk, om deel te nemen in de kosten van het vijfjarenplan van de N.A.V.O. tot het stroomlijr-en van de strijdkrachten en ven hei verplaatsen van landstrijdkrach ten, waaronder Belgische een heden, van de Rijn verder naar het oosten en om de kosten te dekken van de aanleg .'an een luchtafweo-rstelsel met raket:en in België. Een radio-amateur in de Fa- rijse hoofdstad Athis-Mons heeft meegedeeld woensdag van de be manning van het op 12 april uit Peru vertrokken vlot „Cantua 2" een boodschap te hebben opge vangen volgens welke het vlot op een rif nabij het eiland Mataiva van de Toeamotoe-groep is ge lopen. Het vlot is ernstig beschadigd maar de twee opvarenden zijn ongedeerd. Zij hopen voor het einde van augustus Tahiti te be reiken, aldus de opgevangen radiomelding. Er waren aanvankelijk vier mannen op het vlot. Twee van hen waren op het eiland Napoeka eveneens van de Toeamotoes, achtergebleven toen 't vlot naar zee afdreef. Het vlot had toen in 104 dagen 7.500 krn afgelegd. WARM. In de luchtdrukverdeling boven onze omgeving komt slechts wei nig verandering. Weliswaar daalt in geheel West-Europa de lucht druk geleidelijk, maar het cen trum van het hogedrukgebied, dat bij ons oostelijke winden ver oorzaakt, blijft vrijwel op dezelf de plaats boven Denemarken. De middagtemperaturen waren over het algemeen weer enkele graden hoger en bedroegen bij ons in het binnenland 27 en 29 graden. Onweersbuien kwamen alleen tot ontwikkeling in Oos tenrijk en Zuid-Duitsland. Er zijn evenwel geen aanwijzingen, dat deze zich in de richting van ons land zullen uitbreiden. Voor van daag wordt dan ook opnieuw droog, zonnig en warm weer ver wacht medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zonnig. Droog, zonnig en warm. Zwak ke tot matige oosttelijke wind. VRIJDAG 21 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.32 4.07 4.47 4.57 n.m. 3.48 4.23 5.03 5.13 ZON MAAN op onder op onder Aug. 20 b.30 19.56 20.34 7.46 21 5.32 19.54 20.59 8.55 22 5.33 19.52 21.23 10.02 23 3.35 19.50 21.49 11.07

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1