els REKLAME Vrijstelling I rijtuigen «belasting van motor- Procuratiehouder verduisterde tien mille Chroesjtsjefs veiligheid VERSLOOT RADIO EN TELEVISIE A. VAN DAMME Branden in juni 1959 Nijverheidsonderwijs omvat 412.000 leerlingen GERICHTE WARMTE HEIMWEE NAAR JOAN A 15e jaargang no. 4757 WIE WORDEN DE 5000 GE LUKKIGE BEZITTERS VAN EEN Dinsdag 18 augustus 1959 ZEEUW Dinsdag en wpmsdag 500 gr. GEHAKT ƒ1,4» 500 gr. DOORREGEN RUN DERLAPPEN ƒ2 SLAGERIJ Dijkstraat 16 - Temen zen Telefoon 2492 HELL" haardoliePK. emperatuur in huis er» oveel waard ïeden treedt voor een aantal waaronder ook het ko- jliikrijk der Nederlanden, een internationale overeenkomst in ^■erking, die betrekking heeft op de belastingheffing van weg voertuigen voor persoonlijk ge- bri ik in internationaal verkeer. KONING BOUDEWIJN IN CONFLICT MET EEN PERSFOTOGRAAF Koning Boudewijn der Bel ten heeft in de vroege ochtend- Iren van zondag een persfoto- gaaf bij de pols gepakt om hem te verhinderen een foto van hem buiten een nachtclub Saint Tropez aan de Rivièra 'te maken. Koning Boudewijns uster, prinses Josephine Char- .otte van Luxemburg, hield te zelfdertijd een sjaal voor het gezicht van de koning om an dere persfotografen te hinde- en. Prins Bertil van Zweden die _iok in het gezelschap was, sprak met de persfotografen en "het eind was dat de koning der Beleen met danspassen naar pijn gereedstaande auto ging. De drie genoemde vorstelijke personen en prins Jean van Luxemburg hebben in de nacht |van zaterdag op zondag ver scheidene nachtclubs in Saint Tropez bezocht. DE RUSSISCHE HULP AAN BERLIJN ..Rode Ster", het orgaan van I het Russische ministerie van De fensie, heeft voor het eerst en- J kele documenten gepubliceerd I over de hulp die de regering van J de Sowjet-Unie en de leiding van de Russische troepen in 1945 aan de bevolking van Berlijn heb- |ben gegeven. De uittreksels uit deze docu- J menten, die een hele pagina be- slaan, hebben als kop: „Mense lijkheid, grootmoedigheid, en on- baatzuchtigheid". BRITS BLAD BESCHULDIGT HET WESTEN „The Observer" meent dat de houding die het Westen de vorige week op de conferentie over het staken van de kernproeven heeft aangenomen, de Russische be schuldigingen schijnt te bevesti gen dat bepaalde westelijke poli tici moedwillig het tot stand ko men van een overeenkomst te genwerken. Chroesjtsjef heeft beloofd dat Rusland niet het eerste land zal zijn dat weer met kernproeven zal beginnen, aldus het blad. De westelijke deelnemers aan de I conferentie - de Verenigde Sta ten en Engeland zijn niet te vreden met deze mondelinge be lofte van Chroesjtsjef. Zij heb ben bij de ontwapeningsbespre kingen voortdurend aangedron gen op een doeltreffende inspec tie. De Russen hebben er nu mee ingestemd dat de controleposten in hun land gedeeltelijk worden bemand met buitenlanders. Zij gaan ook akkoord met een be perkt aantal internationale in specties inzake niet-geïdentifi- ceerde ontploffingen op Rus sisch grondgebied, aldus „The Observer". Maar het Westen heeft het jongste Russische aan bod verontwaardigd verworpen, omdat de Russen evenveel onder zoeken in de beide westelijke lan den willen laten verrichten als in hun eigen land. „Waarom moeten wij ons er druk over ma ken, hoeveel keer wij geïnspec teerd worden?", aldus „The Ob server". Italiaans bergbeklimmer omgekomen. Een reddingsploeg heeft vrij dagavond een Italiaanse bergbe klimmer, Toni Masei, uitgeput aangetroffen nadat hij geduren de tachtig uur was gestrand op een rotsrichel in de Dolomieten. Zijn vriend, Giullio Gabrielli, die aan een touw bevestigd aan de rotsrichel hing, was dood toen de groep de zuidwestelijke helling van de ruim 3.300 meter hoge berg Marmolada bereikte. Gabrielli en Masei waren dinsdagochtend j.l. bij warm weer vertrokken voor 'n beklim ming van de berg aan de zijde die het moeilijkst toegankelijk was. Vaar later viel een zware regen en sneeuw en moesten zij een ■".uilplaats zoeken. 75 uur lang vis de temperatuur beneden het Vriespunt. De reddingsploeg Kreeg bij haar werkzaamheden Veun van een helikopter. Masei zei dat Gabrielli 'donder dag was gestorven nadat hij ge nacht had met behulp van het touw de rotsrichel te verlaten om P *e halen. Toen hij daalde iel gen rotsblok op zijn hoofd, Kaardoor hij het bewustzijn ver oor. Hij hing ondersteboven mpt ztjn voet in het touW. Deze overeenkomst is op 18 mei 1956 tot stand gekomen onder auspiciën van de economische commissie voor Europa der Ver. Naties. Het ministerie van Financiën merkt naar aanleiding hiervan op, dat zowel krachtens interna tionale regelingen als op grond van eenzijdige maatregelen reeds sedere vele jaren in tal van lan den vrijstelling van motorrijtui genbelasting of soortgelijke be lasting wordt verleend ten aan zien van buitenlandse motorrij tuigen, welke anders dan voor- commerciële doeleinden tijdelijk in de betrokken landen worden ingevoerd. De vandaag in wer king terdende overeenkomst be oogt de situatie, zoals deze al lengs op het gebied van deze vrij stelling is gegroeid, te consolide ren en, waar nodig, te harmoni seren. De bestaande vrijslelingsregelin- gen zullen dan ook als gevolg van de inwerkingtreding van voormelde overeenkomst, al thans wat Europa betreft, geen noemenswaardige wijzigingen ondergaan, zo deelt het ministe rie mede. Olieveld in de Sinai ontdekt In de omgeving van Soedr op het schiereiland van Sinai is een nieuw olieveld ontdekt, waarvan de eerste bron 700 ton olie per dag oplevert, zo heeft de minis ter van industrie van de V. A. R. zaterdag te Cairo bekendge maakt. Volgens hem had een voorlopig onderzoek aangetoond, dat het veld wellicht het groot ste zal zijn van de republiek. De olieproduktie in de V. A. R. na dert de vier miljoen ton per jaar, waardoor in de binnenlandse be hoeften zal kunnen worden voor zien en zelfs olie zal kunnen wor den uitgevoerd, aldus de minis ter. Johanna Martzy geboycot door Tsjechen Twee concerten in het jaarlijk se Edinburgh-festival met de ook in ons land bekende violiste Jo hanna Martzy als soliste zijn gis teren afgelast als gevolg van een conflict met het Tsjechisch phil- harmonisch orkest. De organi satoren van het festival verklaar den dat de weigering van de Tsjechen om met de violiste op te treden niet op muzikale of ar tistieke gronden berust. Johanna Martzy heeft de laatste twaalf jaren in Zwitserland gewoond maar is van Hongaarse afkomst. Het Praagse orkest zou nog derde concert geven, maar ook dit gaat thans niet door. Amerikaanse ministerie van Handel over Nederlandse economische situatie Naar aanleiding van de ver beterde economische situatie in Nederland, die ook in het twee de kwartaal van dit jaar aan hield, wordt in een publikatie van het Amerikaanse ministe rie van Handel opgemerkt, dat de aanvankelijke verwachting der Nederlandse regering voor een stijging van het bruto na tionaal produkt in 1959 met drie procent tot 37 miljard gulden, kennelijk te laag is geweest, als de stijging in hetzelfde tempo blijft aanhouden. In de publikatie wordt erop gewezen, dat in vrijwel alle sec toren van de Nederlandse eco nomie verbetering viel te be speuren, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1958: de resultaten van de bui tenlandse handel waren beter, de deviezenreserves stegen, de industriële produktie was in april en mei bijna tien procent hoger dan in dezelfde maanden van verleden jaar, het verbruik nam iets toe, terwijl de prijzen over het algemeen stabiel bleven en de werkloosheid nog verder daalde. GEHEIME ZENDER GEPAKT De Fijkspolitie te Dalen (Dr.) heeft op de Vossebelt ten huize van de weduwe S. een geheime zender, die onder de namen Porta-Westfalia en Elizebet, in de eter kwam, in beslag geno men. Een zoon van de weduwe S. en zijn vriend J. H. H. wer den op heterdaad bij het zen den betrapt. Ze trachtten nog, toen de politie binnentrad de apparatuur te vernielen en weg te werken. RECHTSZAKEN Gisterochtend heeft de offi cier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam tegen de 38-jarige C. W. F. uit Laren (N.H.) wegens verduistering in dienstbetrekking van 10.000 gulden, een gevangenisstraf ge- eist van tien maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van de sedert 1 mei j.l. in preventieve hechtenis doorgebrachte tijd. Verdachte, die het hem ten laste gelegde toegaf, had in de jaren 1956, 1957 en 1958 ten na dele van The National Insuran ce Company Ltd in Amsterdam, waar hij als procuratiehouder werkzaam was, ongeveer 10.000 verduisterd. De posten, die hij bij agenten van deze maat schappij moest innen, droeg hij niet op het hoofdkantoor af. Ook onderschepte hij rekening- courantafschriften van agen ten. Tijdens de zitting bleek dat de controle bij deze maat schappij onvoldoende was ge weest. Het bedrijf, waarvan het hoofdkantoor in Denemarken is gevestigd, floreerde in Ne derland niet zo best. Nadat de verduistering aan het licht kwam werd het kantoor in Am sterdam overgedragen aan een andere maatschappij en werd de directeur ontslagen. Verdachte was terstond na het ontdekken van de fraude de dienst opgezegd, maar er werd geen aangifte bij de poli tie gedaan. De zaak werd na enige maanden door een verze keringsmaatschappij, die voor de schade moest opkomen, in handen gesteld van de officier van Justitie. Maar pas toen bleek, dat alle pogingen van de ze maatschappij om bij" de fa milie van verdachte de schade te verhalen, waren mislukt. Als redenen die tot het falen van verdachte hadden geleid werden in de rapporten ge noemd diens financiële moeilijk heden door zijn grote gezin hij heeft zeven kinderen en daarna zijn huwelijksmoeilijk heden. Hij had zijn gezin ver laten en was in Amsterdam op kamers gaan wonen. Hij gaf veel geld uit aan dure hotels en kostbare maaltijden. F. kwam uit een goed milieu en had het in zijn jeugd goed gehad. De verdediger meende dat het bedrijf waar zijn cliënt werkzaam was, het deze wel een beetje gemakkelijk had gemaakt om te frauderen. Volgens plei ters mening „stonk" het er iet wat. Het totaal verduisterde bedrag bleek achteraf ruim 8 mille te hebben bedragen. Zijn cliënt was inmiddels een goede betrekking aangeboden. Ook zou verdachte zich weer bij zijn vrouw en kinderen willen voe gen. De uitspraak werd bepaald op 28 augustus a.s. Gedurende de maand juni ver loor tengevolge van brand 1 per soon het leven en werden 61 per sonen door brand gewond, waar van 27 leden van het brandweer personeel, aldus een opgave van de afdeling brandweer van het ministerie van Binnenlandse Za ken. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ6.872.790 (mei '59 ƒ4.971.040; juni 1958 ƒ4.868.960). Uit een overzicht van de 62 branden die elk een schade van ƒ20.000 of meer tengevolge had den, blijkt dat hierbij 30 boerde rijen c.q. gebouwen van land bouw- en veeteeltbedrijven wa ren, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt ge- Woedende olifant maakte vele slachtoffers Een woedende olifant heeft zon dag in een dorp nabij Colombo op Ceylon met een charge op een stoet bedevaartgangers 10 mensen levensgevaarlijk gewond en een honderdvijftigtal anderen minder zwaar letsel toegebracht. Twinttig personen worden nog vermist. Een menigte van 5000 pelgrims nam deel aan een religieuze op tocht toen één der 87 heilige oli fanten van de Boeddhatempel te Perahera een woedeaanval kreeg en kwaadaardig trompetterend op de ontstelde bedevaartgan gers inliep. Hij duwde een jong opzij dat op enkele mensen viel en drong velen een moeras in. Men vreest dat verscheidene kinderen in het moeras zijn ver dronken. scholen kwamen in dit school jaar boven de 100.000 leerlingen, n.l. 102.500 bij de opleidingen (waaronder 70.000 bij de primai re) en 104.500 bij de cursussen (waaronder 47.000 bii de naai cursussen en 28.500 bij de cur sussen voor werkende meisjes). De 1304 scholen en cursussenhoud- en landbouwhuishoud- voor nijverheidsonderwijs tel den in het schooljaar 1958/'59 412.000 leerlingen, waaronder 210.000 vrouwelijke leerlingen. Sinds 1957/'58 kwamen er 57 scholen en cursussen bij en groeide het aantal leerlingen met 35.000. Deze cijfers zijn door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerd in de Sta tistiek van het Nijverheidson derwijs over 1958/'59. De lagere technische scholen telden bijna 90.000 leerlingen die volledig dagonderwijs volg den en 17.000 op deze scholen „part-time" onderwijs genoten. Op de avondniiverheidsscholen voor jongens bedroeg het aan tal leerlingen bijna 50.000. In de laatste 4 jaren is het leerlingental van het lager technisch dagonderwijs toege nomen met 49 procent, hetgeen gedeeltelijk veroorzaakt is door de invoering van een „algemeen eerste leerjaar". Het hogere technisch onderwijs nam in de zelfde periode toe met 4 pro cent. Zowel de opleidingen als de cursussen verbonden aan huis- raamd op 1.358.000 (in de vori ge maand 26 boerderijen met een schade van ƒ1.237.200; juni 1958 11 boerderijen met een schade van ƒ595.000). Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: 14 koeien, 47 varkens en 1438 stuks kleinvee. Handel en indus trie leden met 23 branden een schade van ƒ3.896.140 (vorige maand 19 branden met een scha de van ƒ2.273.900; juni 1958 10 branden met een schade van 3.745.170. In totaal kwamen- in juni 1959 39 boerderijbranden voor waarbij de boerderij verwoest of zwaar beschadigd werd. Zes van deze branden kwamen vdör in ÖForiihgen, zeven in Friesland, vier in Drente, vijf in Overijssel, vier in Gelderland, twee in Noord-Holland, één in Zeeland, acht in Noord-Brabant en twee in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 1.418.500. De oorza ken waren o.a. een brandende petroleumvergasser in de nabij heid van een butagasinstallatie, spelen met vuur, hooibroei, de fecte slang aan fles met butagas, glazen dakpan die als brandglas werkte, vonken uit schoorsteen, door pan met vet, blikseminslag, aard- c.q. kortsluiting, lekkage van olieregelaar van oliekachel, brandende sigaret, en vliegvuur. In zeventien gevallen bleef de oorzaak onbekend. De Amerikaanse veiligheids dienst treft op het ogenblik uit gebreide maatregelen om de vei ligheid van de Russische pre mier bij diens komende bezoek aan de Ver. Staten te verzeke ren. Geen mogelijkheid wordt daarbij over het hoofd gezien. Van elk hotel waar Chroesjts jef de volgende maand zal ver toeven heeft men een platte grond en men heeft zich gron dig op de hoogte gesteld van de (Advertentie.) de enige oliehaard met Speciaal ontworpen voor het verwarmen van ruim ten van AO i 50 ms. Voor iets grotere ruimten (60 4 70 m3) komt het model 1009 in aanmerking. Prijs f245.- De ideale oliehaard voor inwonenden, alleenwonen- den, studerenden, verpleegsters, keukens, bad kamers, slaap- en studeerkamers. Uitgevoerd.met de enorm zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, eindelijk een oliehaard waarbij gegarandeerd géén koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten (géén ander merk geeft dit!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwali teit. Hoenson, Nederlands oudste leverancier van oliehaarden heeft immers de meeste ervaring! Gezellig model met zichtbaar haardvuur, opklap baar bovendeksel en kookplaat. Zuinige blauwbrandende spaarvlam (minimum olie- verbruik ca. 2i ct per uur!) Zowel in de winter als in voor- en najaar en op kille zomeravonden Uw vertrek behaaglijk verwarmd. Heerlijke strafingswarmte en volop vloerwarmte, net zoals U dit van Uw kolenhaard zo gewend was. Géén aansteekproblemen één draai aan de knop en één lucifer - dat is alles! Bestel reeds nu, want de vraag is enorm! Méér warrrtte voor minder geld....alleen, Hoenson garandeert U dit! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST j Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen antecedenten der gasten die op de verdieping onder of boven Ruslands leider zullen logeren. Ambtenaren van deze dienst zullen tijdelijk aan de betrok ken hotelstaf worden toege voegd. Ook het voedsel wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, waarbij men het zelfs weer met een geigerteller op radioactiviteit zal onderzoe ken als de Russische ambassa de zulks evenals zij deed bij het bezoek van Mikojan ver zoekt. Zo mogelijk zal Chroes jtsjef niet met lijntoestellen maar met regeringsvliegtuigen reizen en gebruik maken van militaire vliegvelden hetgeen een betere controle mogelijk maakt. Het veiligheidsstelsel zal nog rigoureuzer zijn dan in dertijd voor het bezoek van de Britse vorstin, dat toen reeds als ongekend zwaar werd aan gemerkt. H. M. de Koningin heeft gistermorgen de hoogste Rode Kruis onderscheiding, de Flo rence Nightingalemedaille uit gereikt aan zuster Anna Elisa beth Wilhelmina Christina En- gelberts, oud-directrice van het schandelijk havenziekenhuis te Rotterdam. 9 Franse troepen hebben in Kabylië twintig vermoorde Mu zelmannen gevonden, onder wie een kind van twaalf jaar. Een grootscheepse achtervolgingsac tie is ingezet. WAARSCHUWING VAN NIXON De Amerikaanse vice-presi dent, Nixon, heeft zondag in een vraaggesprek voor Ameri kaanse radio- en televisiezen ders gezegd dat de Amerikanen niet moeten denken dat de Rus sen als gevolg van zijn reis naar de Sowjet-Unie en minister president Chroesjtstjefs aan staande reis naar de Verenigde Staten een zachtere politiek gaan voeren. Dat zou de groot ste fout zijn die de Amerikanen kunnen maken. Het doel van de Russen is nog altijd een communistische wereld. Zij denken dit doel nu beter te kunnen bereiken door vreedzame concurrentie dan door geweld, aldus Nixon. Incident aan de Oostduits- Westberlijnse grens Een 25-jarige Oostduitser is zaterdagavond met een vracht auto in volle vaart door de slag boom bij Staaken gereden aan de grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn, aldus heeft de Westberlijnse politie zondag meegedeeld. De Oostduitse douane schoot met revolvers op de vracht auto. De bestuurder van de wagen zei na aankomst in West-Ber lijn dat hij vreesde in Oost- Duitsland om politieke redenen te zullen worden gearresteerd. Sikkel en hamer in Washington. De Amerikaanse republikeinse senator Styles Bridges heeft de pers laten weten dat hij er tegen is dat de Amerikaanse hoofdstad wordt getooid met de Russische nationale kleuren. De kranten in Washington had den namelijk bekendgemaakt, dat het gebrek aan Russische vlag gen regering en protocol, die de officiële ontvangst van de Rus sische premier in Washington moeten voorbereiden, in verle genheid had gebracht. Bridges zei dat hij het protocol telefonisch van zijn mening op de hoogte had gebracht. „Het denk beeld alleen al om Amerikaanse en Russische vlaggen zij aan zij te laten wapperen, is niet slechts weerzinwekkend maar ook aldus de senator, die voorts meedeelde van de zijde van het protocol was geantwoord dat nog geen enkele opdracht ge geven was tot het versieren met vlaggen en dat nog geen enkel be sluit was genomen inzake de plaats die sikkel en hamer moe ten innemen. WOENSDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de jeugd; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; (9.35—9.40 Water standen); 10.00 Mijn kind is ziek, caus.; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Gram.; 11.00 Gram.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Dansork. en sol.; 13.50 In de wolken, rep.; 14.00 Gram.; 14.30 Jazzmuziek met comm.15.00 Voor de jeugd 16.15 Gram.16.40 Instr. trio en 67) De roman van een Nadruk verboden. Joan blijft op zijn stoel zitten en wacht stil af wat er verder komt. Hij bladert in het pro gramma-boekje. Maar dan slaat hij een bladzijde op met het por tret van de lachende apache en dan klapt hij meteen het pro gramma weer dicht. 'De pauze wordt afgebeld, mu ziek, reclame-projectie, een popu laire melodie en dan het eer ste nummer na de pauze: een draadnummer in Oosters cos- tuum Russen, Joan stond er mee in één program in Sao Paolo. Afgelopen en de ademtocht der spanning gaat door het thea ter. Alle deuren zijn hermetisch gesloten, zaalchefs en ouvreuses staan tegen de muren en evenals van het publiek hangen hun blik ken aan het rode fluweel van het voordoek. Het orkest zwelgt in de Salome-ouverture van Richard Strauss. Joan beeft zó, dat zijn buur man hem verbaasd en onderzoe kend van terzijde aanziet zijn nummer, zijn nummer, zijn „Danse brutale" Een gongslag, het voordoek splijt vaneen, het spel begint: De traditionele aankleding van de driedubbel-en-dwars afgezaag de apachendans-scène; de een zame straatlantaarn, een donkere brugboog, de kale muur van een huis, door onzekere kinderhan den met naïeve of gemene teke ningen bekladderd. Een meisje leunt tegen de paal, een apachen- internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT meid; een rokend sigaretten peukje hangt brutaal in de ge schminkte mondhoek, een zwarte haarbos, de handen steunend op de heupen, een bontgekleurde shawl om de hals. Dan maakt zich uit het don ker van de brugboog de zware gestalte los van een man, die log naderbij schrijdt als een massaal roofdier, dat alles verplettert wat op zijn weg komt. Een paar giftige, kleurloze ogen, als van een eeuwig in het duister levend reptiel, gluren onder de klep van zijn pet uit en zó als hij de brede schouders beweegt en één van zijn grove klauwen uitstrekt naar het meisje, rillen de vrouwen in de zaal van emotie. Dan vaart de muziek ontketend los en mét haar het paar op de planken. Joan hangt hulpeloos, als een arm, afgejakkerd hoopje zenu wen, in zijn fauteuil. Moet dat zijn nummer zijn? O nee! dat is zijn nummer niet! Het is veel en veel beter dan ooit, het is gruwelijk écht en het iaait over de Bühne de zaal in als een oproer-fakkel, die alle her sens en alle harten in vlam zet... Wat betekende Joans slanke lenigheid tegenover deze brutale, ongeremde kracht? Wat was Joans doortrainde lichaam tegen deze schreeuw van het bloed? Joan is oud en afgedaan. Op de eerste rij-fauteuil zit een wit harige meneer, die kinds met een hand in zijn mond zit en met zijn tanden aan het vlees van zijn vingers knaagt. En als het paar daarboven zich elkander liefkoost, als er leven komt in het star-ge- schminkte gezicht van het meis je, als de twee dansers in een steeds helser rhythme over de Bühne tollen en de ruwe mond van het mannengezicht op een vingerbreedte afstand is geko men van de smalle lippen van het meisje, als de muziek steeds meer jaagt en ophitst en einde lijk in een razende kolking uit het strakke masker van poeder en schmink een lach zich los maakt... een lach over het smalle gezichtje glijdt... die lach, waar bij de wolvin, éér zij door de man overwonnen wordt, de witte spitse tanden toont... dan ploft de oude heer hulpeloos voorover. Zijn buurman vangt hem op, zet hem terug in zijn stoel, doch neemt voorlopig geen verdere notitie van hem, want hij heeft geen tijd, hij moet eerst de dans daarboven zien, de „Danse bru tale", de onvergelijkelijke, de wereldsensatie Pas als het paar het vlugge, gevaarlijk-lenige, zwarte meisje en de gorilla van een vent voor de tiende maal buigt voor het doek en met een geroutineerd lachje de jubelende bijval geïn casseerd-heeft, kan de man uit het publiek weer zijn aandacht aan de oude heer wijden. Maar dan komt hij verbaasd tot de ontdekking, dat die allang weer bij kennis gekomen is en weliswaar bleek en ontdaan, maar toch recht overeind en met open ogen in zijn stoel leunt. En daar hij op al zijn vragen alleen maar een treurige blik of een afwezig hoofdschudden ten ant woord krijgt, bekommert hij zich niet meer om de eigenwijze kerel, die beter met een warme kruik in bed kon gaan liggen met zijn aanvallen van ouderdomszwakte. Joan blijft onbeweeglijk op zijn stoel zitten tot de voorstel ling afgelopen is. Zonder er noch tans iets van te zien aanschouwt hij het rolschaatsennummer, de gedresseerde zeeleeuwen en de gymnasten aan het vijfvoudige rek. Onder het spelen van de uit smijter staat hij op, neemt zijn garderobe in ontvangst en sjokt als een vermoeide grijsaard de j Gram.18.45 Boekbespr.19.00 straat op. De frisse nachtwind Nws. en weerber.19.10 Koor- soliste; 17.00 Vakantietips; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws. en comm.18.20 Roemeens ork.; 18.40 Act.; 18.50 Voor de kind.; 19.00 Gitaarduo; 19.10 VARA- varia; 19.15 Eén wereld en één mensheid, toespr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Me- tropole ork. en soliste; 20.45 De twee deugden, hoorsp.; 22.15 Viool en piano; 22.45 De weg naar volwassenheid, caus 23 00 Nws.; 23.15 Gram.; 23.40 Idem; 23.5024.00 Soc. nws. in Espe ranto. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.13 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.9.00 Voor de zieken 9.30 Gram.9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Orgelrecital; 12.00 Instr. conc.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Jeugdkoor; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws.; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.15.10 Instr. conc. 16.00 Voor de jeugd; 17.20 In- terscholair jeugdtoernooi Haar lem 1959; 17.40 Beursber.17.45 Gram.; 18.00 Viool, klavecim bel en cello; 18.15 Spectrum van het Christelijke organisa tie- en ver. leven, caus.; 18.30 knapt hem op, hij herstelt zich, gaat snel de hoek om en posteert zich bij de artisteningang, waar van het hek wijd open staat en waarvoor een portier de wacht houdt. De oude Guerrero komt met zijn kinderen naar buiten, ze pas seren Joan zonder hem te her kennen. Fred Novotny verlaat het theater, innig arm in arm met zijn nieuwe parner. Isidoro verschijnt met zijn blonde vrouw en dan toetert door de don kere poort een scherpe claxon- stoot. De portier springt opzij en sa lueert eerbiedig: heel langzaam rolt een Mercedes-Roadstar two- seater het hek uit en de straat op. De wagen is opzichtig-rood gekleurd, vroeger was hij blauw, ze hebben hem zeker pas opnieuw laten spuiten. Aan het stuur zit rustig en zeker een zware man in een wollen Engelse jas, een zachte velours-hoed diep over de ogen gedrukt, zwijns-lederen handschoenen aan en een zijden shawl om de hals. De harde blik van de lichte, waterige blauwe ogen gaat over en dóór Joan heen alsof hij lucht was. (Wordt vervolgd.) zang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram.20.00 Handel ork. en sol.; 20.45 Viool en piano; 21.15 De kerk in de vakantie, rep.; 22.00 Het binnenland ontsloten, caus.; 22.15 Muziek luister- wedstr.22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws. en S.O.S.; 23.15—24.00 Platennws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.35 Gram. 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.14.00 Lichte muziek 14.30 Sosarme, opera van Han del; 17.00 Nws.; 17.10 Kamer muziek; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Ork. conc.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws.; 19.30 Rep.; 19.40 Gevar. muziek; 20.00 Ge- var. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Dansmuziek22.45 Pianospel 22.55 Nws.; 23.00 Voor de zee lieden. Televisieprogramma's NED. T.V.20.00 Journ. en weeroverz.20.20 Gastenboek 20.40 Testplaat; 21.05 Piste, ge- var. progr,; 21.40 Telerec. Ork. Victor Silvester; 22.00 Epiloog. VLAAMS BELG. T.V.; 19.30 Nws., act. en journ.; 20.00 Rep.; 2030 T.V.-spel22.30 Nws. en journ.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5