Uit de Provincie Zij hebben contact met de hele wereld Binnenlands nieuws AGENDA De toestand in Tibet Thoebten Jimge Norboe, een broei' van de Dalai Lama, heeft maandag op een persconferentie te Bonn verklaard, dat de Dalai Lama en de Tibetaanse regering 111 ballingschap hopen, dat jonge vluchtelingen naar Europa kun- iien komen om er te studeren en een vak te leren. Volgens hem zijn de meeste van de 20.000 Tibe- tanen, die naar India zijn uitge weken, 20 tot 30 jaar oud. In de belangrijke Tibetaanse steden, aidus Norboe, ziet men vrijwel alleen bejaarden en kinde ren, doordat het merendeel van de bevolking naar de omringende heuvels is gevlucht. De steden zijn door Chinese militairen be zet, die in Tibetaanse huizen zijn ingekwartierd. Op de vraag hoe de Tibetanen staan tegenover de Pantsjen Lama, antwoordde Nor boe, dat zij hem als een marionet van de Chinezen beschouwen. Desgevraagd verklaarde Nor boe te hopen, dat de kwestie-Ti- bet voor de Verenigde Naties zal worden gebracht. „Wij hopen, dat de vrije wereld iets voor Tibet zal doen", zo zei hij. Herter op NAVO- bijeenkomst Volgens een hoge functionaris van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt ver wacht dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Herter. die president Eisenhower bij zijn aanstaande bezoek aan Europa zal vergezellen, aanwe zig zal zijn op een bijeenkomst van de NAVO op 3 september in Parijs. Een uiteindelijke beslis sing over het houden van die bij eenkomst zal woensdag op de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NAVO-raad worden genomen. Waarschijnlijk zou de NAVO-vergadering van 3 sep tember met minister Luns in ■óe voorzittcrszetel door een aantal ministers van Buitenland se Zaken worden bijgewoond. De Belgische minister Wigny zou komen en waarschijnlijk ook de ministers van Luxemburg, Tur kije, Griekenland en Portugal. BOSCHKAPELLE Mgr. J F. Janssen luisterrijk ingehaald te Bosohkapelle. Onder een overweldigende be langstelling heeft Boschkap>elle zaterdagmiddag zijn bisschop mgr. J. F. Janssen ingehaald. Het enthousiasme en het spon tane medeleven met dit groots gebeuren was zó groot, dat de enorme mensenmenigte niet meer in toom te houden was. Lang voor de bisschop arri veerde, stonden alle parochianen van Boschkapelle en ontelbare belangstellenden uit de wijde om geving van dit dorp in de School straat opgesteld. Intussen maak te bisschop Janssen, met zijn be jaarde moeder en zijn secretaris in een open auto gezeten, onder een stralende zon zijn intocht in de gemeente Vogelwaarde. Met de boot van tien minuten over drie was mgr. Janssen te Perk- polder gearriveerd en van daar uit ging het in triomf naar Os- senisse, Hengstdijk en Stoppel dijk. In al deze dorpen werd even halt gehouden en gaf mgr. Jans sen zijn zegen aan de velen, die ook hier waren samengestroomd. Rond half vijf was een eerbiedi ge en ontroerde menigte te Boschkapelle getuige van de ont vangst volgens de officiële ritus. In een volle kerk gaf daarna mgr. Janssen zijn bisschoppelijke zegen aan de gelovigen. Misbruik van Amerikaans materiaal in Duitsland?. Een AmerikaansDuitse com missie onderzoekt de bewering, ilat er voor miljoenen dollars aan Amerikaans materiaal en ar beidskracht is gebruikt voor de bouw en het herstel van particu liere huizen en wegen in West- Duitsland. Een Amerikaanse militaire po litieman heeft aan een verslag gever meegedeeld, dat er in Kai- fserslautern ongeveer honderd verdachten ziin, die in een perio de van zes jaar vermoedelijk 28 particuliere huizen en drie eigen wegen hebben gebouwd met uit een Amerikaanse militaire depót gestolen materiaal. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidefberg zei vrijdag dat men .aok beweerd heeft dat militairen, die onregelmatigheden aan meer deren meldden, gedegradeerd of ontslagen zijn. Het consumeren van zangvogeltjes De Bond van Wereldburgers in Nederland heeft een adres ge licht aan Paus Johannes XXIII, waarin de bond wijst op de, vol gens haar, wrede dood die aller lei soorten zangvogeltjes in Ita lië ondergaan. Er wordt, aldus de bond, een ware jacht gemaakt op deze vogeltjes om ze na slach ting als delicatesse bij de Itali aanse restaurants aan te bieden. De bond vraagt de Paus in haar adres om door middel van toe passing van de kerkelijke wet het vangen van zangvogeltjes met het doel ze te slachten, te ver bisden. NOZEMPROBLEEM IN ZWEDEN Jongelui terroriseren het publiek op straten en wegen door roekeloos autorijden Ook in Zweden baart het no- zesnprobleem de betrokken in stanties de nodige zorgen. Sedert een jaar ongeveer blijken steeds Meer jongelui in Zweden zich in benden te verenigen met het eni ge doel cm het publiek opi stra ten en wegen te terroriseren ifoor roekeloos autorijden waar- ;bij alle verkeersregelen worden gxiegeerd en om bij gelegenheid wan sportevenementen e.d. wan- node te veroorzaken. Aanvankelijk waren de betrok kenen jongelui die niets omhan- aten hadden of als loopjongen of an soortgelijke baantjes werk ten. Zodra zij kans hadden ge- sten het geld voor de aankoop van een oude auto bijeen te krij gen verenigden zij zich in clubs met namen als „De wegduivels", JDte auto-engelen" e.d. Nu heb ben zij versterking gekregen van aozems die over veel geld be schikken en in grote Amerikaan se „sleeën" rondrijden. Auto- en motorsportwedstrij- «feï genieten de speciale belang stelling van de nozembenden. 3ij de wedstrijden om de Zweed- re grote motorprijs in Kristian- ■ïtad in Zuid-Zweden, kwam het tot zulke ernstige botsingen met de politie dat de vraag naar vo- isn kwam of deze wedstrijden in ide toekomst nog wel in Zweden gehouden zouden kunnen wor den. De autoriteiten beraden zich over krachtige maatregelen te gen de nozem-activiteit. De poli tie mag nu in bepaalde gevallen jongelui vasthouden totdat zij onder toezicht zijn gesteld. Voor heen moest men ze na een voor lopig verhoor weer laten gaan. De pontificale H. Mis. Zondagmorgen om half elf droeg mgr. Janssen de pontifi cale H. Mis op in de parochie kerk van de H. Petrus en Pau- lus in zijn geboortedorp Bosch kapelle. De bisschop werd aan de pastorie afgehaald door bruidjes en de dienstdoende geestelijken en onder grote belangstelling trok de stoet naar de kerk, die ook nu weer tot in alle hoeken ge vuld was. Mgr. Janssen wérd aan het al taar geassisteerd door pastoor Mangnus van Nieuw-Namen en de oud-pastoor van Boschkapelle W. J. Jacobs als troondiakenen, pater A. de Schepper als diaken, pater J. de Maat als sub-diaken. Pastoor Vermeulen van Bosch kapelle trad op als presbyter-as sistent en de secretaris van de bisschop, pater H. de Baar, als ceremoniarius. Naast mgr. Jans sen deden niet minder dan zes Boschkapelse priesterzonen dienst aan het altaar, te weten de genoemde pastoor Mangnus en de paters De Schepper en De Maat, alsmede de paters D. Janssen, B. Fermont en D. Naes- sens. De huldiging. Tijdens de huldiging van mgr. Janssen bood pastoor Vermeulen een prachtige miskelk met in scriptie aan. Burgemeester Hendrikse over handigde een bedrag van ruim 1200 als geschenk van de bur gerlijke bevolking van Vogel waarde, terwijl pastoor Mangnus, die de wapenspreuk van de bis schop „Fructus in patientia" (Vruchten dragend door volhar ding) ook buitengewoon goed van toepassing vond op de kleine parochie Boschkapelle, namens de parochie Nieuw-Namen een be drag van 375 overhandigde. Mgr. Janssen dankte hierop de milde gevers voor de prachtige bedragen hem geschonken voor de missionering in Ethiopië. 's Avonds werd op de speel plaats van de lagere school een druk bezochte fancy-fair gehou den, die werd opgeluisterd door het muziekgezelschap van de heer Weegenhausen en de Har monie van Hulst, welk gezel schap de bisschop en zijn familie nog een senerade bracht. ZUIDZANDE A. van Iwaarden wint ook de tweede wedstrijd ring- rijden. Zaterdagmiddag werd te Zuid- zande de tweede wedstrijd ring- rijden met paarden om het kam pioenschap van Zuidzande ge houden, welke strijd ook nu weer werd gewonnen door de heer A. van Iwaarden, die daarmee voor het 3de achtereenvolgende jaar het kampioenschap behaalde en definitief in het bezit is gekomen van de destijds door het gemeen tebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker. Voor deze wedstrijd, die werd gehouden op een terrein aan de Oostburgsestraat, bestond een behoorlijke belangstelling van de zijde van het publiek en ook vele passanten van en naar Cadzand, zetten een ogenblik hun vervoer middel aan de kant van de weg om te genieten van het draven van de forse werkpaarden van het land. De uitslag van de wedstrijd, die in verband met afwezigheid van burgemeester Everwijn, werd be kendgemaakt door wethouder A. Luteijn, luidt als volgt: 1. A. van Iwaarden, 86 ringen; 2. A. Brasser, 86 ringen; 3. Chr. Brörsen, 84 ringen; 4. J. Verha- ge, 76 ringen; 5. L. Basting, 66 ringen; 6. W. Basting, 66 ringen; 7. P. Ritieo, 63 ringen; 8. A. Wil- lems, 45 ringen. Na afloop van de prijsuitrei king maakte de Koninklijke Mu ziekvereniging „Veronica" nog een muzikale wandeling door het dorp. Er worden thans proeven ge nomen met een nieuwe televisie zender te Horby in Zuid-Zweden die een mast van 320 meter hoogte heeft en naar berekening een gebied met meer dan een miljoen mensen; zal kunnen be strijken. NEDERLANDSE TROEPEN „TREKKEN TERUG'' UIT LA COURTINE Donderdag a.s. worden aan de Nederlandse grens te Valkens- waard de Nederlandse troepen verwacht, die terugkomen van de oefeningen in La Courtine. Dit is het tweede contingent Nederland se militairen dat terugkeert van de oefeningen in Frankrijk. De groepen behoorden tot de eerste divisie 7 december. Eind septem ber vertrekt de derde groep naar La Courtine en in oktober ver trekt de vierde groep. Deze beho ren tot de vierde divisie. De groep volgt op de terug tocht de gebruikelijke route en houdt marsrust op reeds geves tigde pleisterplaatsen. Het vele kilometers lange convooi werd hartelijk uitgeleide door de be volking van La Courtine gedaan. De tweede groep, die 'gisteren vertrok, zal in Bourfes en in Cha lons sur Marne de eerste mars- rust houden. Bij afscheidsbezoe ken aan de autoriteiten van La Courtine heeft generaal De Vries zijn dankbaarheid uitgesproken voor de hartelijkheid van de Fransen in La Courtine. Britse troepen uit Malediven teruggekeerd De honderd man Britse troe pen die op 7 augustus per vlieg tuig uit Singapore naar de Ma lediven zijn gebracht, zijn zon dagavond teruggekeerd, zo heeft een Britse militaire woordvoerder maandag mede gedeeld. De landing van de Engelse militairen op de eilandengroep in de Indische Oceaan, waar een Britse luchtbasis is geves tigd, ontlokte een protest van de regering der Malediven. Volgens de militaire woord voerder was de overbrenging een „oefening", die met succes is uitgevoerd. DINSDAG 18 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: Brigade des doods. Zuidersportpark, 7 uur: H. K. C.-Advendo. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: Brigade des doods. Het proces om de auteursrechten van Conan Doyle's werken Het hooggerechtshof van de Sowjet-Unie heeft maandag de vordering van de zoon van Co nan Doyle, die ruim 10 miljoen gulden van Russische uitgevers en het Russische ministerie van Cultuur heeft geëist omdat zij de werken van zijn vader hadden uitgegeven zonder auteursrech ten hiervoor te betalen, niet ont vankelijk verklaard. De Amerikaan professor Ber- man, die voor Adrian Conan Doyle pleitte, beriep zich in zijn pleidooi op een Russische wets bepaling, waarin gesproken wordt van „onrechtmatige ver rijking" ten koste van de arbeid van een ander. De voorzitter van het gerechtshof, Nikolai Kowal- kin, verklaarde dat toepassing van deze bepaling op het onder havige geval een poging zou zijn om artikel twee van de Russi sche wet op de auteursrechten te ontduiken, waarin buitenland se auteurs van bescherming wor den uitgesloten. Professor Ber- man zei dat hij niet verder zal procederen. „Wij hebben nu de uitleg gehoord die wij verder al door zullen krijgen", aldus prof, Berman. WEG Totaal ontdaan meldde - zich een inwoner van het Groningse plaatsje Haren op het politiebureau in - Apeldoorn om te meldden, - dat hij tijdens een brom - fietstocht vanuit Z.-Lim - burg zijn vrouw was kwijt- - geraakt. De man vertelde, - dat hij, toen hij geen ant - woord kreeg op enkele - vragen, eens achterom had - gekeken en toen ontdekte, - dat zijn vrouw niet meer - achterop de brommer zat. - De politie toog met de - onthutste bromfietser op - onderzoek uit en trof de - vrouw bij een richting - aanwijzer aan op de Arn - hemseweg. - Toen bleek, dat de brom- - fietser daar even was ge stopt om te kijken, hoe hij rijden moest. Zijn vrouw was daarbij even afgestapt zolder dat de bromfietser dit had bemerkt. Toen hij w 'i-veed bleef zijn vrouw al roepende staan. ITALIAANSE BRUILOFT Een, vriendelijk verzoek van een. fotograaf, die op een bruiloft in een plaatsje bij Napels een fo to van de jonggehuwden en de gasten wilde maken, heeft ge leid tot een massale vechtpar tij, die vijftien gewonden en twintig arrestanten opleverde. Het incident begon toen de vol ijverige fotograaf het traditio nele plaatje van het gezelschap wilde maken. Hij verzocht de vele gasten zich zo dicht moge lijk om het bruidspaar te scha ren opdat allen op de foto zou den komen. Dit verzoek werd door de personen die zich opzij hadden opgesteld, zó enthou siast ingewilligd, dat de mid dengroep in de verdrukking kwam Deze reageerde ogen blikkelijk door een krachtige tegendruk uit te oefenen. Na een uitwisseling van beledigin gen ging men elkaar al spoedig met stoelen, flessen en eetgerei te lijf. Toen de politie tenslottte aan 't gevecht 'n einde maakte, bleek de bruidegom spoorloos te zijn verdwenen, mogelijk met het oog op de schade die op 12.000 gulden wordt geschat. Kritiek van Indische communisten op Nehroe De Indische communisten heb ben maandag bij monde van hun leider Dange voor het eerst offi cieel een persoonlijke aanval op premier Nehroe gedaan, aan het begin van een debat van twee da gen in het parlement over het overnemen van het bestuur in de staat Kerala. (De centrale re gering had aan het communisti sche bewind in de staat een ein de gemaakt na ongeregeldheden als gevolg van verzet van de be volking tegen de communisten.) Dange zei dat Nehroe zijn re putatie had verloren. Men had al tijd gedacht dat de premier bo ven de gewone politici stond maar thans kon men niemand in India meer vertrouwen omdat Nehrcre geen gebruik van zijn grote invloed had gemaakt om een regeling in Kerala tot stand te brengen. Hij was daardoor op het peil van de andere politici gekomen, aldus Dange. Tot dusver hebben do commu nisten in het parlement vaak de congrespartij waartoe Nehroe be hoort gekritiseerd maar niet de premier persoonlijk aangevallen. RADIO-AMATEURS HEBBEN VRIENDEN DIE ZIJ NOOIT ZAGEN Wanneer George Smith's werktijd op de autojabriek in Coventry om is, spoedt hij zich naar huis om eenpraatje te maken met een student in Wladiwostok, een huisvrouw in Chicago, een schoolmeester in Tokio, een overheidsambtenaar in Pretoria, een ingenieur op de Cocos Eilanden George is een. van de om streeks 8500 amateur radio enthousiastelingen in Engeland, die er plezier in hebben te spre ken met hun meer dan 250.000 vrienden in alle landen van de wereld. George behoort tot een van die weinige werkelijk inter nationale vriendenclubs die er bestaan. In een kamertje op de eerste verdieping van zijn huis staat zijn radio ontvang- en zendapparaat en aan de wan den vinden we briefkaarten van al die stemmen die hij kent als EugèneFranz, ChangRao of Modibo,. Op elke kaart staan te vens de roepletters van de be treffende amateur. Na vlug even een kopje thee te hebben gedronken, rent Ge orge naar boven, set zijn appa ratuur aan en even daarna gaat het bericht „CQCQ CQ" „calling all stations, cal ling all stations, calling all sta tions, calling all stations") uit van Coventry. Soms zendt Ge orge deze letters uit via zijn seinsleutel in morsecode wan neer de atmosferische omstan digheden voor het radiowerk niet zo gunstig zijn; anders doet hij het met sijn stem via de microfoon. Ze babbelen graag met elkaar Op de speciale golflengten, be schikbaar gesteld aan de ama-j teurs van de gehele wereld, gaat het bericht van George over de, ganse aarde en misschien vangt! een amateur in Birma het op en geeft hij antwoord, door opgave van zijn roepletters en naam. Al-1 leen de voornaam wordt gebruikt1 en ook de Birmaan zal zich hou-1 den aan de internationale regels t van: geen politiek en geen „echt! programma" uitzenden. Zij zul-, len gewoon met elkaar praten, Na wat technisch gepraat be sluiten de beide amateurs hun kaarten uit te wisselen, zoge naamde „QSL" kaarten, en slui ten dan in code' met „73, 73 OC" (het beste, het,.beste, vriend). I Technisch interesse Korte tijd later zendt George weer zijn „CQ" uit, krijgt con tact met een groepje liefhebbers in Minsk en er wordt een nieuwe vriendschap gesloten.. De zogenaamde „QSL" kaart die George beloofde te sturen, is een briefkaart waarop de roep letters van zijn. station staan, als mede enkele andere bijzonder heden. Naast de vriendschappelijke contacten die de amateurs, op die manier maken, zijn zij buitenge woon in. de techniek geïnteres seerd. Van elkaar leren zij tijdens hun gesprekken en door hun ex perimenten dragen zij bij tot de ontwikkeling van de radiotech niek in het algemeen. Indertijd waren, het de radioamateurs die ontdekten dat de ultrakorte gol ven zo bijzonder geschikt waren voor uitzendingen over zeer gro te afstanden, in weerwil van het feit, dat experts deze golven als onbruikbaar hadden gekwalifi ceerd. Uit de amateurs van he den komen dikwijls de radio experts van morgen voort. Weerkaatst door de maan Het is wel interessant, eens, na te gaan wat amateurs Ln de loop der jaren zoal voor bijzondere dingen gepresteerd hebben. Het was eén amateur, die on geveer tien jaar geleden bewees dat het mogelijk was radiogolven te laten weerkaatsen van de maan Het was een amateur, die con tact kreeg met sir Vivian Fuchs op de Zuidpool en hem in staat stelde met Londen te spreken, toen alle officiële radio-verbin dingen het contact niet tot stand konden brengen. En het waren amateurs, die de radioverbindin gen onderhielden toen een ern stige overstroming enkele jaren geleden langs de gehele oostkust van Engeland de verbindingen vernielde. Het Rode Kruis Het Rode Kruis was zó onder de indruk van het werk van de misschien slechts een paar mi- j radio-amateurs bij deze overstro ming, dat het een nieuwe organi- satie oprichtte, The Radio Ama- nuten, misschien ook een paar uur, over hun apparatuur, hun reikwijdte en over het weer. De amateurs spreken in het Engels of zij gebruiken de inter nationale code. Deze code schept de mogelijkheid, door middel van een seinsleutel in -enkele pun ten en strepen bepaalde vaste uitdrukkingen en zinnen over te seinen, zoals „Goeie middag ouwe jongen, tot de volgende keer" of iets dergelijks. bevinden et zich velen, die grote moeilijkheden, hebben moeten overwinnen om hun, apparatuur te bedienen.. Ongeveer twaalf zijn er blind; er zijn er ook die hun handen niet kunnen, gebruiken en de vrienden, ergens in de wereld die contact met hen hebben, weten niet dat zij de seinsleutel bedienen met een stokje tussen de tanden. Zo zouden we door kunnen gaan. Levens gered Zo nu en dan komt het voor, dat radio-amateurs levens red den. Een, typisch voorbeeld is wel het volgende. Enige tijd ge leden werden twee inboorlin gen in een afgelegen deel van Beetsjoeanaland ernstig ge wond door een luipaard. Zij kwamen, tenslotte bij 'n radio amateur daar in de buurt te recht,, die in een blokhut woon de. Deze probeerde een nood sein uit te zenden naar Noord- Rhodesia, maai' kon geen con tact krijgen. Het bericht werd ecbïer opgevangen door een. amateur in Bordeaux in Frank- rijk. Hij zond het weer uit en, nu werd het gehoord in Dakar op de westkust van Afrika, Dakar zond het op zijn beurt weer uit, maar 't bericht kwam nu terecht bij een amateur in Massachusetts in de Verenig de Staten. Deze Amerikaan, die over 'n behoorlijke apparatuur beschikte, zond het weer uit over de Oceaan en tenslotte ving een amateur in Noord- Rhodesia het op. Het was op Zijn plaats aangekomen. Hij belde op en even later steeg een vliegtuig op voor assisten tie. Het nam de twee gewonde mannen mee naar een zieken huis. Een komisch voorval Een wel aeer komische ware gebeurtenis is wat de amateur mr. Beam' in Amerika over kwam. Terwijl hij via de radio druk in gesprek was ,met een Zuidafrikaan, sloeg de tuindeur achter zijn vrouw dicht en zij had geen sieutei bij zich. Mr.1 Manilla. Het Luton meisjeskoor Beane hoorde het bellen niet enbegint in Brisbane een zeer uit zijn vrouw stond buiten in de gebreide tournee door Australië sneeuw en in een ijzige vrieskou.en Nieuw Zeeland, waarbij alle Mevrouw Beane ging zo snel mo-1 grote steden worden bezocht, n.l. gelijk naar een vriend van haar Sydney. Melbourne. Adelaide, man in de buurt, die ook een Perth, Brisbane en Auckland, ijverig radio-amateur was en vertelde hem wat er aan de hand ♦- was. Deze schakelde zijn appa- j raat in, wist de Zuidafrikaan teArrestaties in Indonesië AUTO TE WATER TWEE DODEN Twee inwoners van Kerkrade de 28-jarige J. W. en de 23-ja- rige H. J. S., zijn verdronken toen de auto waarin zij waren gezeten te kwart over twaalf in de nacht van zondag op maan dag bij Oirschot in het Wilhel- minakanaal reed. Twee andere inzittenden, de 25-jarige S. en de 24-jarige G., beiden eveneens uit Kerkrade, hebben zich nog uit de auto weten te redden, doch zij moesten met een ern stige shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto is, rijdende uit de richting Tilburg op de rijksweg Breda—Eindhoven, op de heu vel te Oirschot, even voorbij de bocht van de provinciale weg naar Best met de rijksweg, door nog onbekende oorzaak over het één meter hoge dijkje langs het Wilhelminakanaal geschoten en in het water terecht gekomen. Twee agenten van de Rijks politie en een burger slaagden er niet in om de twee, die nog in de wagen moesten zitten, te redden. Een van de omgeko menen had zich nog halverwege een portierraam geworsteld en de andere werd uren later uit het kanaal opgedregd. De vier jongemannen waren op de terugweg van de wieier wedstrijden te Zandvoort. DIEFSTALLEN UIT AUTO'S Uit de personenauto van de 47-jarige procuratiehouder T. de G. uit Dordrecht zijn zaterdag een koffer en een regenjas ge stolen. De wagen stond gepar keerd aan de Delftsevaart te Rotterdam. In de koffer zaten kieding, een scheerapparaat, een fototoestel met belichtings- meter, een filmapparaat met statief en drie kleurenfilms. De totale waarde zou ongeveer 3000,zijn. Aan de Westzeedijk werd de auto geplunderd van de 39-ja- rige Rotterdamse chemicus M. A. S. Deze mist een portefeuille met 35,—, een fototoestel en een radiotoestelietje. Een scha depost van ruim ƒ400,—. ZELFBEDIENING De politie te Apeldoorn heeft aangehouden de 18-jarige H. W. en de 17-jarige D, B, uit Dort mund. die in Apeldoorn een soort rooftochtje op touw bleken te hebben gezet. In de hoofdstraat sloegen deze jongelieden de ruit van een vi trine in om er een aantal, bijou terieën uit te graaien. Toen. zij bemerkten, dat enkele voorbij gangers hun snode daad hadden gezien, vluchtten zij in de tuin van een naburig winkelpand, waar zij hun buit begroeven om vervolgens als- doodgewone wan delaars weer de hoofdstraatintè lopen. Daar weiden zij echter door de inmiddels gealarmeerde politie aangehouden. Bij ondervraging bleek, dat de jongens zich ook hadden, schuldig gemaakt aan het forceren van de geldlade van de sigarettenautomaat in de Brinklaan. die een buit van 11 opleverde. Van de elf zilveren guldens hadden de knapen er nog tien in hun bezit. Het ontbreken de muntstuk was gebruikt om uit 'n tweede sigarettenautomaat door allerlei manipulaties zeven pakjes sigaretten lichter te ma ken. De knapen zijn op het poli tiebureau ingesloten en zullen vermoedelijk worden uitgewezen. VOETGANGER OVERREDEN Zondagavond te 19.30 is de 48-jarige heer C. van der W. toen hij in Raamsdonk de weg van Gorinchem naar Geertrui- denherg in de richting Hank wilde oversteken door eén per sonenauto overreden. De man w,as onmiddellijk dood. Hij was ongehuwd. NA ONGEVAL OVERLEDEN. Zondagavond omstreeks 11 uur is de 22-jarige C. Kofsters op de provinciale weg DlessenMid: delbeers met zijn bromfiets tegen Vijftig meisjes en één man in eea Connie De Lockheed Constellation van de K. L. M., de PH-LDO „Maas tricht" is van Schiphol naar Lon den gevlogen voor een zeer spe ciale chartervlucht. Vijftig meis jes, allen iid van het Luton Girls Choir en de heer Arthur A. Da vis, de muzikale leider, vliegen met de „Maastricht" via Rome, Beiruth, Bahrein, Karachi, Cal cutta. Bangkok, Manilla, Biak, Darwin naar Brisbane, waar het toestel op 22 augustus zal aan komen. Slechts tweemaal zal van een nachtrust op de grond wor den genoten n.l. in Bangkok en teur Emergency Network. Mo- j bereiken en vertelde wat er aan menteel zijn hier meer dan dui zend amateurs bij aangesloten en wanneer er iets bijzonders mocht gebeuren, nemen zij dadelijk con tact op met het hoofdkwartier van het Rode Kruis, om berich ten door te geven daar waar de officiële verbindingen zijn ver broken. Onder 't legioen van amateurs de hand was. En wie schetst de verbazing van meneer Beane, In de plaats Semarang op Mid den-Java hebben militaire auto toen de Zuidafrikaan zei: „Luis- riteiten een aantal mensen ge- ter eens, vriend, je vróuw is doorarresteerd, die zonder vergun het dichtvallen van de tuindeur; buitengesloten en dreigt dood te hebben gehouden vriezen. Laat haar maar gauw, Plet Indonesische leger heeft binnen!" (Nadruk verboden.) kortgeleden alle openbare acti viteiten van politieke partijen verboden. een boom gereden. Na ter plaat se te zijn behandeld, werd hij naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek het slachtoffer te zijn over leden. GEHEIME ZENDER OPGESPOORD Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben zondag in sa menwerking met de Rijkspolitie te Losser de clandestiene zen der „Toason" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 18- jarige eiectricien A. J. S. te Los ser. AMERIKAANS MILITAIR VERDRONKEN. Een Amerikaans militair, ge legerd in Duitsland bij de Ame rikaanse strijdkrachten, is zondag tijdens het zwemmen in de Loos dreehtse plassen verdronken. De Amerikaanse militaire poli tie heeft de naam en de overige gegevens van het slachtoffer nog niet vrijgegeven, omdat naar hei gebeurde een ondei-zoek wordt in gesteld. De militair was gaan zeilen in gezelschap van enkele Duitse ken nissen. hij ging tijdens deze zeil tocht zwemmen. De man stond bekend als een goed zwemmer. Er wordt aangenomen, dat hij kramp heeft gekregen. Kikvorsmannen van de Neder landse marine zijn maandagmid dag begonnen met het zoeken naar het stoffelijk overschot. FANNY W AS WEG Twee bromfiets'ers uit Sittard, vader en zoon Van Span, kwamen bij de politie te Dellt heel zenuw achtig vertellen dat zij Fanny hadden verloren. l' anny was de verloofde van de zoon en zij, had op de duo gezeten bij haar aanstaande schoonpapa. In Rotterdam zat zij er nog op, maar in Delft, was zij weg Bij de Rotterdamsepoortbrug in Delft had de schoonvader iets aan Fanny gevraagd, maar hij kreeg geen antwoord. En toen nij ach ter zich keek, was zijn verbazing over het uitblijven, van een ant woord, omgeslagen in schrik. Waar was Fanny? Het Delftse politic-apparaat trad in werking. Doch inmiddels had Fanny de Haagse politie in de arm genomen en die kon even later aan de Delftse vertellen, dat Fanny al hoog en droog op de bestemming van het drietal, een familie in Den Haag, zat. Nabij Overschie, waar de Zweth- brug de bromfietsers enige moei lijkheden had verschaft, was het meisje afgestapt, maarzij had niets gezegd. En dit was de reden, dat zij even later verloof den en, aanstaande schoonvader voor het nakijken had Fanny wist echter snel te han delen. Ze nam een taxi en reed daarmee naar de bestemming De twee heren kwamen daar later De minister antwoordt BUTTERFAHRTEN EN E. E. G.-VERBRAG Hoewel de Duitse maatregelen tegen de zgn. Butterfahrten wei nig stroken met de geest van het E.E.G.-verdrag, is het moeilijk in de tekst van het E.E.G.-verdrag formele aanknopingspunten te vinden voor Nederlandse bezwa ren, zo menen de minister en de staatssecretaris van Economi sche Zaken. Zij merken dit op in antwoord op schriftelijke vragen hierover, die waren gesteld door het Kamerlid Mulders. De minis ter en de staatssecretaris wijzen erop, dat het hier niet gaat om handelsverkeer in de gebruikelij ke zin. van het woord gaat, het geen. o.nr. blijkt uit het feit. dat de importen via het hierbedoelde kleine grensverkeer niet ten las te komen van de contingenten voor de invoer in West-Duits- land,. Wei is het te betreuren, dat de Westduitse regering tot deze maatregel is overgegaan, terwijl op Duits verzoek vanwege de Europese commissie te Brussel nog een onderzoek gaande is naar de moeilijkheden in de de tailhandel in het Nederlands- Duitse grensgebied. Zodra de Nederlandse regering kennis had genomen van het voornemen der Westduitse rege ring, zijn via de Nederlandse am bassade te Bonn informele stap pen ondernomen, ten einde te be reiken, dat de betrokken maat regel geen doorgang zou vinden. Deze démarche heeft mogelijk bijgedragen tot de verzachting van de nieuwe Duitse regeling- Mede doordat voor de bewo ners van het „douanegebied" uit zonderingsbepalingen gelden, it het op het ogenhlik moeilijk con creet de gevolgen aan te geven die de onderhavige maatregel za kunnen hebben op de omzette-' van de Nederlandse middenstar: in de grensstreek. Bovendien maakt het feit, dat de omvang van deze grenshandel groten deels bepaald wordt door het pP enigszins langere termijn weinig stabiele verschil tussen de Ne' derlandse en de Duitse prijzen der betrokken artikelen, 'n pr°S nose over de ontwikkeling van deze handel niet wel mogelijk. Overigens is de minister van oordeel, dat er voorshands ger" aanleiding bestaat om bij de re gering van de Duitse bondsrepu bliek verdere stappen te onder nemen om de genoemde maatre gelen te doen beëindigen, c.q. tt vvijzigen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2