Nieuwe incidenten in Natal ii De Algerijnse kwestie Twee Boeings te laat in Londen Ruslandde „grote mode" in Amerika VERSLOOT Nederlandse Rode Kruis helpt Oostenrijk DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4757 EERSTE BLAD DE SITUATIE IN LAOS SLACHTOFFERS IN BRAZILIË DRAMA IN NEDERLANDSE FAMILIE IN BOGOTA NOG EEN BOEING HAD MOEILIJKHEDEN Twee tentoonstellingen (New York en Moskou) prikkelen tot vergelijkingen VERZONKEN STAD IN VERENIGDE STATEN LANCEREN „NIKE ASP" D. A. F. verkent Amerikaanse markt Vliegtuig verloren - piloot gered Vlieger spaarde het leven van vele badgasten en maakte landing in zee FRANKRIJK De inter-Amerikaanse conferentie HET WEER MET GERICHTE WARMTE HET ONDERHOUD VAN EISENHOWER MET CASTIELLA WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. nirerteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6 „„rf f2.—: ner weel bormementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per :aand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. in Oemtwaloemi, in Zuid-Na tel, zijn volgens berichten 114 Afrikaanse vrouwen gearresteerd wegens het veroorzaken van on geregeldheden. Zij hadden zeven bussen tot stilstand gebracht en geëist naar Durban en Pietermaritzburg te worden gebracht om hun gevan gengenomen landgenoten daar te richt en enkele van hen hadden twee wegversperringen opge richt en enkele van hun hadden arbeiders in nabijgelegen suiker rietvelden hun messen ontrukt. De ongeregeldheden in Oemt- waloemi zouden zondagavond zijn begonnen, toen een groep Afri kanen telefoonverbindingen door. sneed en daarmee het contact tussen de plaatselijke landbou wers en de politie verbraken. Ëngeland heeft Rusland maan dag verzocht het voorstel te steu nen om een waarnemer van de Verenigde Naties te sturen naar het gebied in Laos waar gevoch ten wordt, zo is in doorgaans welingelichte Londense kringen vernomen. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maan dag een verklaring uitgegeven, waarin de regering-Sananikone van Laos verantwoordelijk wordt gesteld voor de gebeurtenissen die zich op 't ogenblik in Noord- Laos afspelen, zo meldt Tass. In de verklaring wordt gezegd dat de regering-Sananikone de over eenkomst van Genève, in 1954 gesloten, en de in 1956/57 geslo ten overeenkomst van Vientiane heeft geschonden. In deze over eenkomsten zijn speciale maat regelen vastgelegd voor een po litieke regeling, aldus de verkla ring. Laotiaanse regeringstroepen bezetten verlaten buitenposten in de streek bij de Noordvietnamese grens waar kort geleden nog strijd geleverd werd, aldus is uit militaire bron vernomen. Eenheden van de politie en het leger zijn maandagochtend uit Pietermaritzburg naar Ixopo in Zuid-Natal vertrokken, waar on geregeldheden zich hebben voor gedaan in de buurt van een kerk waarin zich een kleine zevendui zend Afrikanen, hoofdzakelijk vrouwen, hadden verenigd. In Pietermaritzburg zelf wer den zondagavond auto's van blanken met stenen bekogeld. Overdag werden in een voorstad van Pietermaritzburg twee Afri kanen gedood en twee blanken gewond bij botsingen tussen de politie en de bevolking. Politiepatrouilles zijn ook uit gezonden naar andere roerige gebieden in Natal, o.a. naar St. Faith's, waar Afrikaanse vrou wen weigeren belasting te be talen. Een politiegroep is uit Fort Shepstone naar Ifafa aan de kust gezonden, waar 126 vrou wen zijn gearresteerd. Volgens de berichten hebben vrouwen tele foondraden doorgeknipt. De Zuidafrikaanse regering heeft een functionaris naar Na- tal gezonden om een onderzoek in te stellen. In het dorp Sobantoe zijn maandag openluchtscholen geor ganiseerd daar zaterdag drie scholen in brand gestoken wer den. In Harding zijn de onlusten vorige week begonnen toen der tig Afrikaanse vrouwen veroor deeld werden tot 12 weken ge vangenisstraf wegens het in brand steken van een hut. De politie, die hen naar de gevan genis in Pietermaritzburg mee nam, gaf geen gehoor aan een verzoek tot vrijlating van de vrouwen omdat zij thuis kleine kinderen hebben. Van bevoegde Afrikaanse zijde zijn drie hoofdoorzaken genoemd voor de rust in verschillende de len van Natal. In de eerste plaats is er wrok onder Afrikaanse vrouwen om dat zij tanks met water moeten hebben vullen zonder hiervoor betaald te zijn. Naar verluidt hadden hun stamhoofden hun bij weigering een boete van 2 pond sterling opgelegd. Verder heeft volgens de zegs lieden een verhouding van belas tingen tot klachten van Afrika nen geleid, dat de bepalingen voor hun toegang tot de steden in sommige gevallen een beletsel zijn om geld te verdienen ten einde de belasting te kunnen be talen. Tenslotte, zo is gezegd, wordt de controle op de toeloop van Afrikanen naar de steden be schouwd als een maatregel om de Afrikanen te dwingen als goedkope werkkrachten in land bouwbedrijven te fungeren ter wijl zij in de steden meer zouden kunnen verdienen. De orkaan die eind vorige week het zuidelijk gedeelte van de Braziliaanse staat Parana teister de, heeft 71 doden en ruim hon derd gewonden gemaakt. Enkele tientallen personen worden nog vermist. Ook de staten Santa Catharina en Rio Grande zijn ge troffen. De materiële schade kan nog niet worden geschat. Vrijdag heeft in Bogota de 36- jarige administrateur van de K.D.M. voor Columbia, de heer A. de 'Kreek, zijn 32-jarige echtge note en zijn beide kinderen, de 10- jarige Miriam en de 7-jarige Ron- ny met revolverschoten gedood. Daarna heeft hij ziclizelf een ko gel door het hoofd gejaagd. Het drama werd pas zondag ontdekt, toen een vriend van de tamilie De Kreek, toen hij geen gehoor kreeg bij het huis, een ruit van de slaapkamer insloeg en nadat hij naar binnen geklom men was, het stoffelijk overschot van de heer en mevr. De Kreek en van de beide kinderen vond. Omtrent het motief tast men volledig in het duister. De politie neemt aan, dat de heer De Kreek in een vlaag van y/aanzin heeft gehandeld. Niettemin wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld teneinde de mogelijkheid na te gaan, of de vier personen wellicht door een onbekende zouden zijn gedood. Ben Boeing 707 van de Pan American World Airways landde twee uur 25 minuten te laat op London Airport wegens een klei ne technische storing. Aan boord bevonden zich meer dan honderd passagiers, onder wie mevrouw Rockefeller, de echtgenote van de gouverneur van de staat New York, die op weg is naar Noor wegen. Zij is van plan het huwe lijk bij te wonen tussen haar zoon Steven met Anne Marie Rasmus sen, het 21-jarige meisje uit een boerengezin, dat vroeger als dienstbode bij de Rockefellers in dienst is geweest. De tweede Boeing van Pan American kwam eveneens te laat van New York in Londen aan. Het toestel was met vertra ging van Idlewild vertrokken en arriveerde twee uur 55 minuten na sehematijd op London Air- port. De eerste Boeing van deze maatschappij vertrok anderhalf uur te laat voor de terugreis van Londen naar New York. Een Boeing 707 was van het vliegveld Idlewild vertrokken voor een vlucht in de geregelde dienst tussen New York en Buenos Aires. In het vliegtuig zaten 112 passagiers en er was een bemanning van tien personen aan boord. Na de start bemerkte de gezagvoerder, dat een licht signaal op zijn instrumentenbord hem waarschuwde, dat de hy draulische druk te laag was. Hij besloot terug te keren. Vóór de landing liet de captain een grote hoeveelheid brandstof wegstro men in de Oceaan, uit veilig heidsoverwegingen. Daarna werd de machine op perfecte wijze op de baan gezet. Deskundigen van Pan American hebben verklaard, dat het waarschuwingsmechanis me zo gevoelig is, dat een signaal °P het instrumentenbord kan worden waargenomen ook al is de druk niet gezakt beneden het veiligheidsniveau. Omtrent het ongeluk met de Boeing 707, die bij Calverton tij dens een trainingsvlucht is ver ongelukt het toestel behoorde Volgens „La Dépêche Quoti- dienne", een van de belangrijk ste bladen in Algiers, zou Fer- hat Abbas, premier van de „vrije Algerijnse regering" in Cairo, be reid zijn een persoonlijke uitno diging van president De Gaulle te aanvaarden om naar Parijs te komen ter bespreking van het beëindigen van de gevechten in Algerië. Dit bericht heeft in Parijs veel speculaties veroorzaakt ofschoon het in ambtelijke kringen in de omgeving van de president en de regering weinig verrassing meer heeft gewekt. Volgens het blad heeft Ferhat Abbas thans reden te veronderstellen dat de opposi tie van Krim Belkacem (de op standelingenleider die belast is met militaire operaties tegen het voeren van vredesonderhande lingen) zou kunnen worden over wonnen. Generaal De Gaulle heeft in het verleden verscheidene oproe pen tot de opstandelingen ge richt om hun wapens neer te leg gen. Er zijn thans veel geruch ten dat de generaal een nieuwe stap in september overweegt. Over tien dagen zal hij Alge rië bezoeken en dit bezoek zou volgens ambtelijke kringen van beslissende betekenis kunnen blijken te zijn voor de toekomst! toe aan American Airlines kan nog worden gemeld, dat het on derzoek naar de ooi-zaken van de ramp zonder twijfel moeilijk zal zijn, omdat er geen overlevenden waren. Of de ramp in een open bare zitting zal worden behan deld hangt geheel af van het rap port, dat de commissie van des- ___uu kundigen na beëindiging van het ge Vending In de gebeurtenissen. berichten de vorde- vooronderzoek uitbrengen. v olgens onbevestigde zou de president zelf ringen bij de zuiveringsactie in Kaoylië in ogenschouw willen nemen en zou hij zich een me- ZEE VAN MARMARA? ning willen vormen over de re- actie van het leger bij een rege- De Duitse archeoloog Fischer j ljng in Algerië. heeft een onderzoek doen instel- De belangrijkheid len naar wat een verzonken stad in de zee van Marmara schijnt te zijn. Een duiker vond ruïnes en zuilen over een oppervlakte van meer dan duizend meter. Drie schalen zijn voor onderzoek naar het museum van Ankara overge bracht. van dit be- .cek aan Algerië is de werkelijke rcdan waarom De Gaulle er de voorkeur aan gaf dat president Eisenhower vlak na in plaats van vóór dit bezoek naar Parijs komt. Volgens ambtelijke kringen wil de Franse president zijn Ameri kaanse collega uitvoerig en ver trouwelijk uit de eerste hand een beeld geven van de werkelijke toestand in Algerië alvorens hem te vragen Frankrijk van ganser harte morele steun voor deze be langrijke kwestie te geven Op het eiland Wallops aan de oostkust van Virginia is maan dag met succes een nieuwe raket „Nike Asp" gelanceerd welke een natriumwolk achter zich liet waardoor men wetenschappelijke gegevens over de hogere lucht lagen wil verkrijgen. De oranje gele wolk strekte zich uit over een afstand van 160 km en was gedurende ongeveer dertig mi nuten in het grootste gedeelte van de oostkust der V. S. te zien. Er zullen nog meer proeven met hetzelfde doel volgen. Vorige week zijn met de „Nieuw Amsterdam" vier Dafjes in New York aangekomen voor het DAF- verkoopkantoor aldaar. De wagens zijn daarheen ver zonden voor demonstratie-doelein den alsmede om ze te onderwer pen aan een keuring in verband met de bepalingen der Ameri kaanse verkeerswegenwet. Vooralsnog blijft de aflevering van de Daf-personenauto tot de gegadigden in Nederland beperkt. Verwacht mag worden, dat eerst begin I960 een aanvang zal wor den gemaakt met de levering naar het buitenland. Door zijn vliegtuig, dat in het ongerede was geraakt, even bui ten de kustlijn een „landing" op zee te laten maken, heeft de 46- jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg niet alleen zijn leven, maar ook dat van een aantal badgasten aan het strand onder Kijkduin bij Den Helder gered. De heer De Geus was met zijn Harvard Ph-NIB opgestegen van 't vliegveld op Texel met achter zich 'n doelzak voor de luchtdoel- artillerie die bij Kijkduin ligt. Juist boven de stellingen kreeg 't toestel 'n ongekend hevige vibra tie waardoor de huidplaten van 't toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus in de richting van de zee. Hij koppelde onmiddellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zetten. Toen hij voldoende hoog te had verloren om te landen bleek hij echter boven 'n strand- gedeelte te zijn, waar het vol badgasten was. De heer De Geus heeft daarom zijn toestel een me ter of vijftig van het strand in zee doen neerkomen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te ko men en het strand te bereiken. Het toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg, is gezonken. Allen bij eb komt de staart bo ven water. De Franse premier, Debré, heeft in een radiorede verklaard dat Frankrijk zijn bondgenoten moet doen begrijpen dat Frank rijk het recht heeft van hen alle steun voor de Franse politiek in Algerië te vragen Het lot van Frankrijk - - zijn veiligheid en onafhankelijkheid zijn verbon den met het lot van Algerië. Niet slechts Frankrijks lot is daarbij betrokken maar ook dat van Noord-Afrika, een politieke con ceptie en het evenwicht in de wereld. Debré zei dat de Franse buiten landse politiek niet is gebaseerd op, het zich isoleren. Zij is meer een „reactie tegen bondgenoot schappen die ons om onze zwak te ondergeschikt maakten aan buitenlandse mogendheden die niet aarzelden tegen onze werke lijke belangen in te gaan". De ministers van Buitenlandse Zaken op de inter-Amerikaanse conferentie in Santiago (Chili) hebben maandag een resolutie aangenomen waarbij uitgebrei dere bevoegdheden worden ge geven aan een vredescommissie die een onderzoek zal instellen naar de huidige conflicten in La- tijns-Amerika. Op de conferentie te Santiago werd voorts met algemene stem men een resolutie aangenomen over het behoud van de vrede en de Amerikaanse solidariteit. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op de volkeren en rege ringen van Amerika om eensge zind de vrede te handhaven en wordt de landen-leden van de organisatie van Amerikaanse staten aanbevolen het principe van non-interventie toe te pas sen. De algemene commissie van de conferentie nam een resolutie aan, waarin wordt aanbevolen de inter-Amerikaanse vredescom missie maatregelen te laten be studeren ter beperking van de activiteit, die leidt tot interven tie in landen die in een burger oorlog verwikkeld zijn, In de resolutie wordt voorts gezegd dat het recht op asiel voor politieke bannelingen ge handhaafd moet blijven. De reso lutie zal worden voorgelegd aan de voltallige vergadering. (Van onze correspondente.) Nog nooit zijn er zoveel Ame rikaanse toeristen naar Rusland getrokken als in dit jaar. Rus land is de „grote mode". In de lift van een Newyorks hotel ont moetten wij dezer dagen een ouder echtpaar uit Chicago. „Wij komen net uit Rusland terug", vertelde de man, kennelijk zo vol van dit feit, dat hij het ook een hem volkomen onbekende moest meedelen. Op onze beleefde vraag, hoe lang hij daar had vertoeft, zei hij trots: „Een volle week". Dat is nu niet bepaald de juis te propaganda. En gelukkig zijn ook niet alle Amerikaanse toe risten zo kinderlijk. De jonge Amerikanen, die onbevooroor deeld en in het bezit van de na tuurlijke vrijheid van hun opvoe ding op het ogenblik naar de Sowjet-Unie reizen en even tege moetkomend en vriendelijk zijn als het Russische publiek, dat zij op de straten en markten ont moeten, zijn uitstekende „good- will'-missionarissen. AMERIKA IN MOSKOU. Overigens is er nauwelijks iets interessanter dan eens een ver gelijking te trekken tussen het geen in deze weken de Amerika nen de Russen en de Russen de Amerikanen hebben getoond. Op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou staat het „aangena me leven" van mensen met een „middelmatig inkomen" op de voorgrond. Dat wil zeggen, er is veel nadruk gelegd op het mo derne woonhuis en de moderne keuken, zoals zij overal in hun hedendaagse functionaliteit in de buitenwijken der Amerikaanse grote steden te vinden zijn. En ook op al die dingen van het per soonlijke comfort, zoals zij in de „drugstores" en de „supermar kets" van zelfs het kleinste nest te koop zijn. Voor het grootste deel van het Russische publiek echter zijn dat kleine wonderen. Natuurlijk speelt ook de Ame rikaanse auto een grote rol en zekere speciale kunstwerken der Amerikaanse techniek, die getui genis afleggen van de economi sche vooruitgang, ontbreken niet. Tenslotte heeft men de Rus sische bezoekers Leon Bernstein en 't Newyorks Philharmonisch Orkest, een tentoonstelling van representatieve Amerikaanse kunst, een Disney-cinerama en enige andere culturele genietin gen voorgezet. RUSLAND IN NEW YORK. Vergelijkt men dit alles met hetgeen de Russen in het New- yorkse Coliseum hebben ge toond, dan kan men zowel inte ressante parallellen als verschil len, waarnemen. Ook de Russen lieten bijv.'een woning zien. Deze was echter een typisch kleinbur gerlijke behuizing en de Russen gingen ook zeer handig niet diep op dit onderwerp in. Zij toonden ook auto's, drie modellen in het geheel, waarvan twee van be scheiden omvang en een enorme slee, waarvan men zich afvraagt, of er meer dan tien stuks van in de Sowjet-Unie te vinden zijn. Zij stelden verder op grote schaal schilderijen en beeldhouwwerken ten toon en bij het bekijken daarvan voelt men zich, evenals bij het woonhuis, tientallen ja ren teruggezet. Dat is geen vernederende kri tiek. De kwaliteit van het ten toongestelde was ten dele uitste kend. Er wil slechts mee zijn vastgesteld, dat de Amerikaanse schilderijententoonstelling in Moskou modern, ja zelfs ge waagd, de Russische in New York daarentegen conservatief was. Nu is het mogelijk, dat Chroesjtsjow de geest der kapi talistische wereld „decadent" vindt. Dat is natuurlijk evenmin juist als de mening, dat de Rus sische kunst „achterlijk" is. Het gaat hierbij slechts om een truk- je van de tijd, die zich artistiek onder verschillende historische voorwaarden en in verschillende landen op verschillende vlakken manifesteert. VERDIENDE LOF. De Russische tentoonstelling in New York was beslist intelli gent van opzet. Zij imponeerde door het gewicht van haar tech nisch materiaal, door de volledig heid der ontplooiing van de Rus sische wetenschappelijke succes sen en door de naïeve trots van een natie, die er op wijst, dat voor de slechts veertig jaren van haar revolutionair bestaan de prestaties niet gering zijn. Niet alleen nieuwsgierigheid, maar ook de aantrekkelijke in richting maakten de tentoonstel ling in het Coliseum tot een bui tengewoon groot succes. De mo dellen der fabrieken, de atomi- sche instrumenten en de medi sche apparatuur zijn zodanig ge rangschikt en in bedrijf gesteld, dat de Amerikaanse bezoeker, met zijn voorliefde voor knutse len en zijn technische belangstel ling, er ten volle door werd be vredigd. iDe vele kleine filmdoe ken, waar permanent iets op is te zien en de overal opgestelde telefoons, waardoor men verkla ringen kon aanhoren, gaven de beide machtige hallen, van het Coliseum het karakter van een enorme, maar zeer geordende wetenschappelijke markt, waar op ieder aan zijn trek kon ko men. De Russen hebben er zich over beklaagd, dat het talrijke, met het geven van inlichtingen be laste personeel met provoceren de vragen werd lastig gevallen. Dat kan natuurlijk gebeuren, want tenslotte herbergt New York een groot aantal anti-Rus sische inwoners, die uit de lan den achter het ijzeren gordijn stammen. Maar over het alge meen was het publiek buitenge woon vriendelijk en weetgierig en overigens werd het gebouw scherp bewaakt door de politie, die onmiddellijk tegen ordever stoorders optrad. KWESTIE VAN TEMPO. Het heeft geen zin, in te gaan op de vraag, of de tentoonstel ling (waarvan het middelpunt Ruslands trots, „de Sputnik", was) bewijst, dat Rusland bij het Westen vóór of achter ligt. Alie vergelijkingen zijn betrekkelijk en de sensatie van het grote straalvliegtuig voor 180 passa giers, waarmee Frol Kozlovv naar New York kwam, zal bijv. voor Amerika aan het einde van dit jaar geen sensatie meer zijn. Want dan is ook de nieuwe DC 8, die 176 passagiers kan vervoe ren, in bedrijf. Op zulke dingen komt het niet aan. Ook op welk terrein het ene land het andere werkelijk voor is, is op geen van beide tentoonstellingen duidelijk gemaakt. Slechts één ding is zeker: niet de stand van de ont wikkeling in Rusland, maar het tempo, waarin het de Westelijke wereld inhaalt en ten dele reeds heeft ingehaald, werd op de ten toonstelling in New York als be langrijkste politiek feit zicht baar. (Nadruk verboden.) 0 In de eerste helft van dit jaar zijn in Oostenrijk 185 gevallen van kinderverlamming geregi streerd waarvan 37 met dode lijke afloop. Van Oostenrijks gebied uit heeft men waargenomen dat de houten palen van de prikkel draadversperring langs de grens met Hongarije door betonnen pa len worden vervangen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten zijn bekende ram perekening (gironummer 777) open te stellen voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Oostenrijk. Bij een nader over- leg tussen de secretaris-generaal van het Oostenrijkse Rode Kruis ZONNIG Het weer in ons land wordt be paald door een hogedrukgebied boven de Noordzee, dat de afge lopen 24 uur nog iets in betekenis toenam. Het veroorzaakt bij ons een noordelijke tot noordoostelij ke wind, zodat de luchtaanvoer nog plaats vindt over de Noord zee. In verband hiermee kwam er geen belangrijke verandering in de temperatuur. Depressie-activiteit treffen we aan boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het weer bij ons wordt hierdoor niet be ïnvloed. Het blijft dus zonnig weer met betrekkelijk weinig wind en mogelijk iets hogere middagtemperaturen bij een ver dere ruiming van de wind naar het noordoosten. (Advertentie) De zuinigste oliehaard van Nederland (proefondervindelijk bewezen) per f week» OUEHAARD: 300 d« luxt-bruto cap.: ca. 10.500 Kcal./u. f395.- 400 de luxe-bruto cap.: ca. 16.000 Kcal./u. f<30.- Dit model - met kookgelejenheld - groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huiavrouwen uitver koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties, gegarandeerd géén last vsn koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander- pot en Rocket automatische trekregelaar. (Belangrijk!) Neem dus géén genoegen met een mindere kwaliteit. Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, wsnt de vraag Is enorm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! de heer Sevcik en de directeur van het Nederlandse Rode Kruis de heer Van Emden. is gebleken dat er o.a. voor de zwaarge- troffen vluchtelingenkampen -in het overstroomde gebied zo veel hulp nodig is dat het Oos tenrijkse Rode Kruis het reeds vrijdag gedane aanbod van het Nederlandse Rode Kruis toch gaarne aanvaardt. Voorlopig zal uit Nederland een partij beddë- goed ter waarde van ruim gulden worden verzonden naar het Oostenrijkse Rode Kruis in Salzburg. Deze goederen zijn in middels per vrachtauto verzon den. De beide Rode Kruis-fune- tionarissen zuilen elkaar einde van deze week op een vergade ring in Genève persoonlijk ont moeten en dan zal worden over legd wat van Nederlandse zijde nog zal kunnen worden gedaan. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft maandag ver klaard, dat president Eisenhower de Spaanse minister van Buiten landse Zaken Castiella voor een onderhoud naar Londen heeft uitgenodigd zonder de Britse re gering te raadplegen. De Britse regering heeft ech ter geen bezwaren tegen deze uitnodiging en zal de Spaanse minister met voldoening ontvan gen, aldus de woordvoerder, die voorts zei dat Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de gelegenheid te baat zal nemen om zijn Spaanse collega te ontmoeten. Voorts wordt van gezagheb bende zijde verklaard, dat geen enkele bijeenkomst van de NAVO op het niveau van de regerings hoofden voorzien wordt ter ge legenheid van Eisenhowers be zoek aan Parijs. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot dinsdagavond. Weinig wind Zonnig, droog en iets warmer. Overwegend zwakke wind. WOENSDAG 19 AUGUSTUS OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST v.m. n.m. 2.02 2.19 2.37 2.54 3.17 3.34 3.27 3.44 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Aug. 18 5.27 20.00 19.41 5.22 DUkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen 19 5.28 19.58 20.09 6.35

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1