RADIO de BUCK Soekarno waarschuwt Nederland Chroesjtsjefs bezoek aan de Verenigde Staten Boeing-707 bij oefen vlucht verongelukt De steun aan onderontwikkelde landen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN H. VAN MEERVELD LI T T 0 0 IJ salons j'obènt" Fidel Castro beschuldigt de Verenigde Staten Steun voor de expeditie naar het Sterrengebergte Noordstraat 84-86 Tel. 2573 TERNEUZEN Nederlanders gaan in Amerika .Keukenhof" inrichten een HET WEER WEERBERICHT aferdag 15 angusftrt I%? Vraagt steeds ons heerlijk ROZIJNEN- en KRUIDENBROOD BAKKERIJ Vlooswijkstraat 22 Voor een goede SCHOOLVULPEN HET ADRES ,,De Penneman" BOEKHANDEL TERNEUZEN Keuze uit de beste merken en met volledige garantie, U vraagt voor een demonstratie van het nieuwste, dit het béste bij KRAMER! Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4756 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. "resident Soekarno van Indone- s. heeft Nederland gewaar schuwd dat al het Nederlandse kapitaal met inbegrip van dat in gemengde bedrijven uit Indone sië zou worden verwijderd indien het halsstarrig blijft in de kwes- tie-West-Irian. In zijn jaarlijkse boodschap aan het land 'ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag zei de presi dent dat de overneming van Ne derlandse ondernemingen door Indonesië sedert vorig jaar ver band hield met de strijd voor de rijding van West-Irian en een vr belangrijke stap was in de donesische pogingen om het g door Nederland bezet gebied ug te krijgen. Echter niet alle ederlands kapitaal werd over genomen terwijl Nederland hard nekkig vasthoudt aan zijn stand punt in de kwestie-West-Irian. In zijn boodschap die als titel droeg ,,De herontdekking van on ze revolutie", sprak de president ook over de rol van het niet-Ne- derlandse buitenlandse kapitaal bij de opbouw van Indonesië Soekarno zei dat Indonesië de voorkeur geeft aan buitenlandse kredieten boven buitenlandse ka pitaalsinvesteringen. Desondanks zal Indonesië verdraagzaam ge noeg zijn jegens buitenlands niet- Xederlandse kapitaal. Hij herhaalde vervolgens zijn eerder genomen besluit om de kwestie-Nieuw Guinea dit jaar niet voor te leggen aan de Ver. Naties. Dit betekent echter niet dat de regering minder enthousiast is in de strijd om dit gebied. „Wij zul len de strijd op economisch ter rein tegen Nederland voortzet ten". „Ik hoop dat de Ver. Naties uit onze huidige houding zullen begrijpen wat onze gevoelens je gens de V. N. zijn". Over de geuite kritiek dat hij een dictator is, zei de president met nadruk, dat hij niet de rol van dictator wil spelen maar dat hij geen spijt heeft van zijn presi dentieel besluit van 5 juli inzake terugkeer naar de grondwet van 1945 Dit besluit was gebaseerd op de overweldigende wil van de meerderheid van de bevolking, zo zei hij. De president veroordeelde libe ralisme, federalisme, individua lisme, provincialisme, deviaties, corruptie en een stelsel van veel partijen „Allemaal soorten kwaad die op ons aanstormen in het rijk van de hel; nu onder gaan wij op alle gebied het vage vuur". Voorts laakte hij de bui tenlandse kritiek die de eerste grondwet een door Japan ge maakte grondwet noemde. Zij is integendeel de werkelijke weer spiegeling van de persoonlijkheid der Indonesische natie. Soekarno verdedigde verder het stelsel van geleide democra tie. Over iDarul Islam en andere opstandige bewegingen zei Soe karno dat de regering ge-sn com promis zal sluiten of onderhande lingen zal voeren met opstande lingenleiders maar dat zij vastbe sloten zal blijven en de veilig heidsacties zal intensiveren. Zij die zich onvoorwaardelijk overge ven zullen rechtvaardig worden behandeld. Tenslotte zei de president dat Indonesië sterke vriendschappe lijke betrekkingen met alle sta ten ter wereld wil vestigen, in 't bijzonder met landen van Azië en Afrika, op basis van wederzijdse achting en samenwerking voor de vestiging van een „nieuwe wereld vrij van imperialisme en kolonialisme en voor de wereld vrede". Aardschok op Formosa eist slachtoffers. Door een hevige aardschok zijn zaterdag in Hoengtsjoeng op Z.- Formosa 18 mensen gedood en 43 gewond en zijn ongeveer 500 hui zen ingestort. In de hoofdstad Taipeh werd een tweede aardschok gevoeld doch daar zijn geen slachtoffers te betreuren en is geen schade aangericht. Op het eilandje Hengtsjoen staan alleen betonnen gebouwen overeind. In 't gebied van Heng tsjoen en Pingtoen zijn 6.000 mensen dakloos. Een straalverkeersvliegtuig van het type Boeing707 is zaterdag bij Calverton in de staat New York neergestort. De vijf leden van de bemanning verloren allen het leven. Het toestel, dat eigen dom was van de American Air lines" maakte een oefenvlucht. Er waren geen passagiers aan boord. De V. A. R. hervat diplomatieke betrekkingen met Jordanië. De Verenigde Arabische Repu bliek heeft zondag de diploma tieke betrekkingen met Jordanië hernieuwd, aldus is door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de V. A. R. bekend gemaakt. Eisenhowers voornaamste ad viesraad voor financiële wereld vraagstukken heeft meegedeeld, dat het „uitvoerbaar" is een nieu we internationale instelling op te richten die leningen zal verstrek ken om de onderontwikkelde lan den te steunen. I>e Ver. Staten zullen formeel de oprichting van een dergelijk agentschap dat de internationale ontwikkelingsassociatie zal heten, voorstellen als de Wereldbank op 28 september voor haar jaarver gadering in Washington bijeen komt. De associatie zou een beginka pitaal hebben van een miljard dollars (ca 3,8 miljard guldeni, waarvan de Ver. Staten bijna een derde zouden bijdragen. Zij zou leningen op lange termijn ver strekken die voor een groot deel in de valuta van het land dat het geld krijgt, kan worden terugbe taald. De Amerikaanse denkbeelden over de nieuwe instelling zijn ver vat in een rapport van de Natio nale Adviesraad van Eisenho wer voor internationale monetai re en financiële vraagstukken onder voorzitterschap van de Amerikaanse minister van Finan- ciëën, Robert Anderson. De stierengevechten in Spanje De twee beroemdste Spaanse stierenvechters, Lpis Miguel Do- minguin en zijn zwager Antonio Ordonez, die onlangs in de arena ernstig werden gewond, zijn vrij dag te Malaga voor het eerst «eer opgetreden, waar zij storm achtig werden toegejuicht. 'Do- minguin was bijna weer in een ziekenhuis terechtgekomen, toen hij in zijn vijfde gevecht door de stier op de grond werd gewor- Pen. Hij wist echter ongedeerd te ontsnappen, voordat het dier hem met zijn hoorns kon door boren. Zoals gemeld hebben de laat ste tijd dertien stierenvechters in Spaanse arena's zware verwon dingen opgelopen. In de voorstellen wordt finan ciering overwogen van gezonde projecten die hoge voorrang ge nieten, om de economische voor uitgang van onderontwikkelde landen te bevorderen. Ben Goerion moet rusten. De dokters van de Israëlische premier David Ben Goerion heb ben de eerste minister 8 dagen volstrekte rust voorgeschreven. I In kringen van Ben Goerion is gezegd, dat de gezondheidstoe stand van de Israëlische premier weliswaar geen enkele reden tot ernstige bezorgdheid geeft, maar dat het niettemin werkelijk nodig is dat de premier rust neemt. Met de Boeing707, die door enige Amerikaanse en interna tionale luchtvaartmaatschappijen is aangeschaft, hebben zich de laatste tijd enige moeilijkheden voorgedaan, die vooral de wer king van het landingsgestel be troffen. Er zijn maatregelen ge nomen om de defecten te verhel pen. Motor van Boeing707 in Australië viel uit. Een Boeing—707 straalvlieg tuig van de Australische lucht vaartmaatschappij Quantas, dat zondag uit Sydney naar de Ver enigde Staten vertrok, is op 240 km van Sydney teruggekeerd na dat één van de vier motoren was uitgevallen. Het vliegtuig heeft enige tijd boven het vliegveld van Sydney gecirkeld in afwachting van vermindering van de wind die snelheden tot 96 km per uur bereikte. Toen de wind echter niet afnam, is de Boeing naar Brisbaine gevlogen waar het vliegtuig is geland. Vrijwillig terug naar Amerika De Amerikaanse student Eme ry Eaton, die met zijn vriend, de 27-jarige student Robert Eng- lang in een Amsterdams hotel werd gearresteerd wegens ver duistering van 19.000 dollar in zijn woonplaats Seabrook in de Amerikaanse staat New Hamps hire, heeft zich bereid verklaard vrijwillig naar zijn woonplaats terug te keren waar hij weet dat hij terecht zal moeten staan. Dientengevolge wordt de gebrui kelijke uitleveringsprocedure overbodig. Zijn vriend Robert England is niet in staat van be schuldiging gesteld. Eaton had bij zijn arrestatie nog 10.000 dol lar bij zich. Hij stal het geld ten nadele van een staatsdrankwin- kel, waarvan zijn vader beheer der is. Deze werd na het ontdek ken van de diefstal uit zijn func tie gesehorst. (Advertentie.) (Je kapper W epoi+e coeW «wHf 16 brwwerjjsfroat 9 - tw#euzeo de nieuwe haarmodelijn „eygne" (zwaan) Prinses Beatrix van vakantie terug. Met de KLM-Constellation „Soerabaja" uit Milaan is H.K.H. Prinses Beatrix zaterdagavond omstreeks tien uur van haar va kantie in Italië, op Schiphol te ruggekeerd. De Prinses werd op het platform van de Amsterdam se luchthaven verwelkomd door haar zuster Prinses Margriet. Fidel Castro, de Cubaanse pre mier, heeft in een televisietoe spraak de Amerikaanse regering beschuldigd van hulpverlening aan de samenzweerders tegen zijn regime. Eén van de vier zendin gen wapens, bestemd voor zijn vijanden, was afkomstig uit de Verenigde Staten. Vrijdagavond hebben rege ringstroepen een vliegtuig over meesterd dat met tien „inval lers" uit de Dominicaanse repu bliek op het vliegveld van Trini dad was geland. Acht inzittenden werden gevangen genomen, twee sneuvelden. Functionarissen van het State Department hebben zaterdag avond geweigerd commentaar te geven op de beschuldigingen die (Advertentie) premier Fidel Castro van Cuba vrijdagavond in een rede voor de televisie te Havanna aan het adres van de Ver. Staten heeft ge uit. Zij zeiden dat er pas een ver klaring kon worden uitgegeven als de voledige tekst van Castro's reden bestudeerd was. Dinlomaten uit Latijns-Ameri- ka maken zich intussen ernstig bezorgd over de toestand in het gebied van Cuba. Men is er bang voor dat deze toestand, die steeds erger wordt, zal leiden tot een oorlog tussen Cuba en de Domi nicaanse republiek. Men had gehoopt dat uit de conferentie van Amerikaanse staten te Santiago in Chili een ontspanning in het Caribisch ge bied zou resulteren, maar de openlijke twist tussen de verte genwoordigers van de Domini caanse republiek en die van Cu ba, gevolgd door Castro's verkla ring over de conferentie, heeft de mening doen postvatten dat de verzoeningspogingen die op het ogenblik wordt gedaan, weieens niet voldoende zullen zijn om een gewapend conflict tussen beide landen te voorkomen. LANDING OP HAITI. Regeringstroepen zijn naar het zuidwesten van Haiti gezonden, waar donderdag 30 man aan land zijn gegaan, zo is zaterdag offi cieel in Port-au-Prince bekend gemaakt. Zoals bericht heeft de minister van Buitenlandse zaken van de Dominicaanse republiek op de conferentie van Amerikaanse staten in Santiago gezegd dat die 30 man Cubanen zijn. Premier Castro van Cuba heeft echter verklaard dat de „inva sie" in Haiti niets anders dan een intriges, op touw gezet om „Cuba zwart te maken" in de ogen van de deelnemers aan de conferentie te Santiago. NIEUWE SATELLIET NIET IN BAAN De Amerikaanse poging om vrijdagavond een bolvormige kunstmaan van bladaluminium in een baan om de aarde te krij gen, is niet gelukt. Het was de derde maal in acht dagen, dat er een satelliet werd gelanceerd. De drie trappen van de Ju- piter-raket functioneerden goed en ook de ballon, die een door snede had van drie en een halve meter, vulde zich volgens plan met stikstofgas. De ballon zou, als zij in een baan om de aarde was gekomen, met het blote oog gemakkelijk zichtbaar zijn ge weest. Vrijdag zijn ook drie andere ballistische projectielen gelan ceerd. Eén ervan viel op zijn uit gangspunt terug en ontplofte. Men is er vrijdag niet in ge slaagd de 135 kilo wegende cap sule van de aardsatelliet „Ont dekker 5" terug te vinden, die woensdag is gelanceerd. De strijd otn Cyprus. Bisschop Kyprianos van Kyre- nia, die sterk voor aansluiting van Cyprus met Griekenland is, heeft op een bijeenkomst in Gela- ta in zuid-west-Cyprus ver klaard: „De tijd zal komen dat Griekenland door grote politici, zoals generaal Grivas zal worden geleid en niet door pseudo-politici die met de Turken wedijveren om Amerikaanse dollars". Na zijn toespraak riepen Cypri sche jongeren: „Lang leve Ma- karios". Intussen sprak bisschop Maka- rios tot een grote menigte in het klooster van Kykko, eveneens in zuid-west-Cyprus. Hij zei „van niemand een les in vaderlands liefde te kunnen aanvaarden". Hij zinspeelde op de pamfletten die kort geleden door de K.E.M. (die vereniging van Cyprus met Griekenland voorstaat) waren verspreid. Daarin werd gepleit voor „gebruik van geweld indien dit noodzakelijk" is om het be oogde doel te bereiken. Op een 40 ha groot terrein, on derdeel van de Sterling Forest Gardens in Tuxeto bij New York, gaan de Nederlandse bollenkwe- kers een „Keukenhof" inrichten voor de Verenigde Staten. Sterling Forest Gardens is een gebied, dat ongeveer 40 mijl bo ven New York ligt, volgens de zegsmans mr F. B. M. Neder- veen, die secretaris is van de bond van bloembollenhandelaren in Nederland. Het is een terrein, zeide hij, dat vergeleken zou kunnen worden met de Ardennen in België en dat als geheel in han den is van de City Investing Cy, een Amerikaanse maatschappij die zich bezig houdt met moderne stadsprojecten en daar dan ook onder meer moderne bebouwing op het oog heeft. Behalve dat ligt het n.l. in de bedoeling er een showtuin aan te leggen, waar het gehele jaar door siertuingewas- sen te bewonderen zullen zijn. Voor deze Amerikaanse „Keu kenhof" heeft men zich de mede werking verzekerd van de Ame rikaanse tuinarchitect Ruther- ford en van de jonge Nederland se tuinarchitect Carl van Empe- len uit Heemstede. Een jaar ge leden is men reeds op papier met het ontwerp begonnen. Bij de inrichting is men van Nederlandse zijde van het stand punt uitgegaan, dat de show een visitekaartje moet zijn voor onze bloembollencultuur in het alge meen. De financiering geschiedt dan ook geheel van Nederlandse zijde. Het jachtluipaard, de rino ceros en de leeuw worden in Tanganjika door stroperij op grote schaal met uitroeiing be dreigd, zo heeft het hoofd van het toezicht op de wildstand in zijn rapport over 1958 bekendge maakt. Sinds 1955 mag niet meer op jachtluipaarden wor den gejaagd. In mei j.l. werd een dergelijk verbod betreffen de rinocerossen en leeuwen af gekondigd. De „New York Daily News" verklaart vrijdag in commentaar op het door Eisenhower verwor pen voorstel van de democrati sche afgevaardigde Porter om premier Tsjou En Lai naar Washington uit te nodigen, dat er „natuurlijk een zekere dwaze logica steekt in Porters denk beeld. Als Eisenhower zichzelf kan verlagen tot handjes geven met de moordenaar Chroesjtsjef, waarom dan niet met de moorde naar Tsjou?" Doch het blad voegt hieraan toe, dat „Tsjou een groep ban dieten vertegenwoordigt die Amerikaanse militairen in de Koreaanse oorlog hebben ver moord en gemarteld en die tech nisch gezien nog met ons in oor log zijn. Het is enigszins bemoe digend dat de president deze suggestie heeft verworpen, en dat hij heeft besloten ten minste voor het ogenblik zijn sociaal verkeer met moordenaars te beperken tot de slachter van Hongarije, in plaats van het uit te breiden tot de slachter van Korea en Tibet". De „New York Times" is het met Eisenhower eens dat Chroesjtsjef in Amerika iets te zien moet krijgen van het leven van gewone mensen in hun hui zen en op hun werk. „De heer Chroesjtsjef heeft onze wereld „een paradijs voor de rijken en- een hel voor de armen" genoemd, aldus de New York Times", doch hoewel wij nog sloppen hebben blijft het waar dat de overgrote meerderheid van ons volk in hui zen leeft waarvan de meeste Sowjet-burgers niet durven dro men. Ook al hebben wij drie- en een half miljoen werklozen, heb ben wij toch nog meer dan 67 miljoen mensen met werk en de i werkloosheidsverzekering geeft vele werklozen een grotere koop kracht dan miljoenen genieten die in Chroesjtsjefs land 46 uur per week werken". De Gaulle en de ontmoeting Eisenhower—Chroesjtsjef De Parijse correspondent van de „New York Herald Tribune" heeft zaterdag gemeld, dat pre sident De Gaulle woensdag tegenover het kabinet heeft ver klaard, dat het besluit van pre- sedent Eisenhower om rechts- streeks met premier Chroesjt sjef te spreken, schade zal be rokkenen aan de solidariteit van de NAVO. Plij zou hebben aan bevolen, dat Frankrijk zijn ban den met zijn buurlanden ver sterkt, zodat het met hun steun ais een Europese „derde macht" zal kunnen spreken. De wervelstorm over Brazilië. De- wervelstorm die zaterdag de staten Parana en Santa Cata- rina in Zuid-Brazilië heeft ge teisterd, heeft aan minstens 59 mensen het leven gekost en hon derden gezinnen dakloos ge maakt. De storm ging gepaard met stortregens, waardoor vele wegen werden geblokkeerd. Ver scheidene kleine plaatsen zijn ge- isoleerd. Vliegtuigen van de Braziliaan se luchtmacht werpen voedsel uit boven het getroffen gebied en zij helpen bij het wegvoeren van de gewonden. De steunactie voor de expedi tie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea die thans op weg is naar de Juliana- top in het gebied heeft tot dusver een niet-onbevredigend verloop. De penningmeester van de stichting die de expeditie heeft samengesteld, de heer H. Mul ler, heeft verklaard dat uit vele kleine bijdragen gebleken is dat de bereidheid tot geldstortingen aanmerkelijk is, terwijl het be drijfsleven niet ten achter is ge bleven om door financiële schen kingen, bijdragen in natura of door middel van kortingen op geleverd materiaal de expeditie te steunen. Deze steun, aldus de heer Mul ler, beloopt, vanaf het begin van de steunactie, ongeveer 4 ton maar blijft noodzakelijk naast de ruime toezeggingen en garanties van de Rotterdamse reder Verol- me. Weer rassenincident in Notting Hill Een groep blanken heeft in het Loiidense district Notting Hill, waar al eerder rasseninci- denten zijn voorgekomen, een 60-jarige kleurling mishandeld. Hij is met hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. HET NOODWEER IN JAPAN Helikopters zijn zaterdag be gonnen voedsel uit te werpen bo ven streken in Midden-Japan die vrijdag door de storm „Geor gia" zijn getroffen. Volgens de laatste gegevens zijn er 126 doden, 706 gewonden en 12 vermisten. Eisenhower gast van koningin Elizabeth. In Londen en in Washington is gelijktijdig bekendgemaakt, dat president Eisenhower officieel is uitgenodigd tijdens zijn bezoek aan Engeland later deze maand de gast van koningin Elizabeth op kasteel Balmoral te zijn. Voorts zal de president „enige tijd" op Chequers, het buitenver blijf van de Britse premier, 65 km van Londen, verblijven. „De president is van plan op woensdag 2 september van Lon den naar Parijs te vertrekken", aldus de bekendmaking. De waarnemend perschef van Eisenhower, Hawks, heeft meege deeld, dat de president een nacht op kasteel Balmoral zal logeren. Het verschil tussen het be nodigde bedrag en de bijdragen totdusver kan moeilijk worden aangegeven, aangezien de expe ditie uiteraard op enkele punten niet met een vaststaand budget kan werken. Dit is wel gebleken toen de financiële krachten uit geput dreigden te raken en snel ingrijpen noodzakelijk was. Dank zij de ondervonden medewerking, aldus prof. Lam uit Leiden, voor zitter van de stichting bestaat er thans goede hoop dat de voorge nomen onderzoekingen tot een afgerond geheel zullen worden volbracht. NOORDELIJKE WIND. Een gebied van hoge lucht druk boven Zuid-Engeland breid de zich in noordoostelijke rich ting uit over de Noordzee. Als gevolg hiervan draaide wind naar het noordwesten en stroom de polaire lucht ons land binnen. Hierin ontwikkelden zich gro te stapelwolken, maar geen van de waarnemingsstations meldde neerslag van betekenis. Ten oosten van ons land bevond zich een langgerekt regengebied dat zich uitstrekte van Denemar ken naar Oostenrijk. Plaatselijk werd hier in 12 uur tijds 30 tot 50 mm neerslag afgetapt. Aangezien het bovengenoemde hogedrukgebied in onze omge ving blijft, komt er weinig veran dering in het huidige weertype. DINSDAG 18 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.15 1.37 Terneuzen 1.50 2.12 Hansweert 2.30 2.52 Walsoorden 2.40 3.02 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. OVERWEGEND ZONNIG. Overwegend zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noorde lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Aug. 17 5.25 20.02 19.09 4.10 18 5.27 20.00 19.41 5.22 19 5.28 19.58 20.09 6.35 20 5.30 19.56 20.34 7.46

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1