De Gaulle in moeilijkheden Ijootlwill Het bezoek van Eisenhower aan Parijs en Bonn Kleurlingen in bezit van wapens gevonden van't HofF W eero verzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4755 NIEUWE KUNSTMAAN VREUGDE IN ENGELAND Rond Algerije NED. ROODE KRUIS BIEDT OOSTENRIJK HULP AAN DE FRANSE KERNPROEVEN EN DE VER. NATIES Oliebrand in Perzische Golf geblust Vonnissen in Tunesië Program van Parijs Verenigde Naties Laos wekt onrust Onrust bij Cuba Vreugde in Groot-Brittannië PRINSES BEATRIX IN VERONA Britse Labourleicler naar Moskou. EISENHOWER SPREEKT MET SPAANSE MINISTER LITTLE ROCK Baileybrugverbinding met bouwput in Haringvliet GEVECHTEN OP CUBA WERVELSTORM RAAST OVER JAPAN DE TOESTAND IN LAOS DE OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK Frankering hij abonnement; Teneuaaa. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 nur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikanen hebben een nieuwe kunstmaan in het heelal geworpen en men kan er zich over verheugen dat aldus (omdat het hier een „vliegend laboratorium" zou betreffen) allerlei gege vens worden verkregen over het heelal. Met name wil men weten, welke kansen een mens heeft om de kosmos door te vliegen. Er is namelijk van allerlei te doen over een gordel van radio-actieve stralingen rond de aarde, welke ring het moeilijk zou kunnen maken, om door te stoten in de wereldruimte. Natuurlijk zal iedereen kennis hebben genomen van deze nieu we satelliet" of afhankelijke bol, die nu weer rond de aa.ue draait. Maar vergissen wij ons, als wij menen, dat het voor wei nig mensen nog het onderwerp is van verbazing of van een ge sprek? Men is al aan zoveel ge wend geraakt. En na de eerste opwinding over het enorme men selijke vermogen hebben de aard se perikelen weer de overnand gekregen. Het baat immers wei nig of de mens de kosmos ver overt en niet eens in staat is het leven op aarde te regelen en vreedzaam te organiseren. En zo keerde snel de belangstelling terug voor de politieke verwikke lingen. Nadat de spanning over de ontmoeting Eisenhower-Chroesjt- sjef is verminderd, en ieder er op is voorbereid, dat men daar ook geen wonderen van moet verwachten, heeft de Algerijnse kwestie opnieuw de gemoederen bezig gehouden. In Parijs is be- Op het bericht over de over stromingen die Oostenrijk ge troffen hebben, heeft het Ne derlandse Roode Kruis zich di rect in verbinding gesteld met zijn Oostenrijkse zustervereni ging om, zowel personeel als materiële hulp aan te bieden. Op dit aanbod is nog geen ant woord binnengekomen,"maar op de intendance -an net Neder landse Roode Kruis aan het Leeghwaterplein te 's-Gravenna- ge houdt men zich gereed om dadelijk de benodigde hulpgoe deren te kunnen veizenaen. Marokko heeft vrijdag secreta ris-generaal Hammarskjoeld ge vraagd de kwestie van de „kern proeven door de Franse regering in de Sahara" op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen, die 15 september bijeen komt. De zaakgelastigde van de Ma rokkaanse afvaardiging, die het verzoek van zijn regering over bracht, overhandigde Hammars kjoeld ook een memorandum waarin, naar verluidt, de gevaren werden opgesomd die aan derge lijke proeven zijn verbonden. Het door Marokko voorgestel de punt komt automatisch op de „aanvulling op de agenda". De agendacommissie moet uitmaken of de kwestie inderdaad door de Algemene Vergadering wordt be sproken. Een onderzeese oliebrand in de Perzische Golf, ter hoogte van de haven Koeweit, dip 11 dagen gewoed heeft, is met dy namiet bedwongen, zo heeft een woordvoerder van de interna tionale boormaatschappij in Den Haag gisteren te Rome me degedeeld. De brand was ontstaan door het ontsnappen van aardgas op 3 augustus. Naar verluidt zou de schade in de miljoenen dollar lopen. Naar de woord voerder verder mededeelde zal met het boren waarschijnlijk over ongeveer drie maanden begonnen, worden. Het. Tunesische hooggerechts hof heeft gisteren uitspraak ge daan in het proces tegen een ?roep aanhangers van Salah Ben Joessef, de politieke rivaal van president Bourguiba die als balling in Cairo vertoeft. De aanhangers van Ben •Joessef worden o.m. beschul digd van moord op de voorzit ter van de afdeling van de Tu nesische regeringspartij de Neo- Destour. Drie beklaagden zijn ter dood veroordeeld, twee van hen bij verstek, twee beklaagden tot le venslange dwangarbeid en een tot tien maanden dwangarbeid. De overige vijf hebben een voorwaardelijke straf gekregen of zijn vrijgesproken. kend geworden dat president De Gaulle niet veel wilde weten van een Westelijk „topgesprek" voor dat Eisenhower de Sowjetrussi- sche premier ontmoet. Hij wil de schijn vermijden, dat de Ameri kaanse president zou spreken namens het gehele Westen. Bovendien werd bekend, dat hij meent dat de Westduitse kanse lier Adenauer toch niet kan deel nemen aan zo'n gesprek op de zelfde hoogte als De Gaulle zelf: West-Duitsland is voor hem een kleinere mogendheid dan Frank rijk. Dit heeft in Bonn weer te leurstelling en wrevel gewekt, vooral omdat de Fransen nog al wat geld hebben geleend van de Duitsers. Maar waarom wil De Gaulle dan toch Eisenhower spreken? Niet om de ontmoeting met Chroesjtsjef (misschien gaat De Gaulle die wel eens apart zelf opzoeken t, maar om met de Amerikanen enige oude netelige kwesties le bespreken. De Gaul le wil in de Navo men weet het even vee) te zeggen heb ben ais de Ver. Staten en Enge land, hij wil atoomgeheimen om zijn eigen kernwapens te maken. En dan ook dat is niets nieuws wil hij Amerikaanse steun voor de Franse politiek in Alge rije. Dat wordt een heel pijnlijke kwestie. Het program van Parijs voor Algerije was tweeledig: ten eer ste wilde he- c," rebellen een ne derlaag toebrengen op militair terrein. Ten tweede door een stoutmoedig program van econo mische en sociale hervormingen de overige Moslims voor zich winnen. Met die twee plannen gaat het niet zo best. Tegen een uer centra van het verzet, Kaby- lië, is generaal Challe een offen sief begonnen en de resultaten daarvan zijn niet daverend. Het is moeilijk de vijand te treffen, laat staan hem te vernietigen. Het vijandelijke leger lost zich op in de burgerbevolking, die mede in het komplot is, en verdwijnt ten dele, als de Fransen aanval len. De rebellen duiken dan later overal weer op. Challe heelt als opperbevel hebber een half miljoen man en lui vraagt er nu nog 40.000 meer. Daar schijnt De Gaulle niet veel voor te voelen. Steeds meer groeit de indruk dat een militai re overwinning niet mogelijk is en dat er onderhandeld moet worden met de leiders der Mos lims over een vergelijk. Wat de economische hervormingen be treft, het vele geld dat daarvoor nodig was, is er maar ten dele. Men had er op gerekend dat gro te Franse firma s dochter-onder nemingen in Algerije zouden ves tigen, om de werkgelegenheid te vergroten. Maar die firma's vra gen garanties van de staat. Ook dit deel van het programma loopt dus niet naar wens. Nu komt straks de kwestie weer in de veertiende assemblee van de'Ver. Naties. En gevreesd wordt dat er een meerderheid wordt gevonden, die er bij Parijs op zal aandringen, aan Algerije onafhankelijkheid te verlenen. ln Monrovia, de hoofdstad van Li beria, is een conferentie gehou den van afgevaardigden van de onafhankelijke Afrikaanse lan den. Deze hebben er op aange drongen, dat ook Algerije onaf hankelijk zal worden. Zo gaan dus ook de negers zich met de kwestie bemoeien. In Parijs verlangt men dat de Amerikanen zich achter Frank rijk zullen scharen, maar dat zou betekenen: tegen de Aziati sche en Afrikaanse landen en waarschijnlijk tegen een deel van de Latijns-Amerikaanse sta ten. Daar tegen hebben zestien afgevaardigden van het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten al bij voorbaat geprotes teerd, door te eisen, dat de Ver. Staten minstens zelfbestuur voor de Algerijnse Moslims moeten vragen. Dit probleem zal dus weldra urgent worden. Op één plek zijn Fransen en Amerikanen tenminste vereend: in de kleine Indochinese staat Laos. Hun militaire adviseurs en instructeurs steunen daar met Amerikaans geld en wapens de regering, die strijd voert te gen pro-communistische rebel len. Men vreest dat de regering in Peking zich zal wreken over haar uitsluiting uit het interna tionale overleg en op eigen hout je zoals verleden jaar in de Straat van Formosa wil de monstreren dat zij er ook nog is en dat geen ontspanning kan worden bereikt zonder haar. Zij zou dus de rebellen in Laos (samen met haar vazallenrege- ring in Noord-Vietnam i mili tair steunen. Is dit het geval, dan heeft het Westen Chroesjt sjef nodig, om te proberen de Chinezen tot kalmte aan te ma nen. Of hij dat kan, is nog een vraag. Moet men het hem vra gen. dan versterkt dat zijn posi tie. Het gebeurde bewijst inder daad dat de grote gevaren waar schijnlijk niet Europa en Berlijn liggen, maar in Azië en Afrika. Overigens gist het ook elders. Vlak bij de Ver. Staten heeft het linkse regime van Cuba, van Fi del Castro, allerlei dictators in de Caraïbische Zee door invasies verontrust. Nu heeft een van die dictators, Trujillo van de Domi nicaanse republiek, wraak geno men voor een inval in zijn land door zelf op verovering uit te gaan van een eilandje van Cuba, waar vrienden van hem en van de afgezette Cubaanse president Batista (gast van Trujillo) zijn gevangen gezet. Een kleine oor log ligt in het verschiet, als de Ver. Staten niet ingrijpen. Maar zo'n interventie is ook niet popu lair. Aldus heeft Washington zelfs zorgen dicht bij huis. Het is moeilijk te geloven, dat de mens heid een vreedzaam tijdperk zal ingaan, als men zich van zulke conflicten rekenschap geeft Terwijl de stemming in allerlei landen nog al grimmig is, kon men bij de Britten veel vreugde constateren bij de mededeling dat de koningin een derde kind verwacht. Dit was al duidelijk, toen zij in Canada vertoefde en enige dagen rust moest nemen. Toen is het feit geheim gehouden en zijn geruchten over" een ko mende blijde gebeurtenis zelfs tegengesproken. De koningin wilde niet dat er op 30U worden aangedrongen, dat zij haar reis door Canada zou afbreken. Welk een grote plaats de monarchie in neemt in de harten der Britten, zal deze winter nog wel duidelij ker worden dan uit de eerste reacties al bleek. (Nadruk verboden.) Prinses Beatrix is vrijdag van Ravenna naar Verona gereisd waar zij 's avonds in het oude Romeinse amfitheater een uit voering zou bijwonen van Verdi's opera ..La Forza del Destino". De leider van de socialistische fractie in het Britse Lagerhuis, Hugh Gaitskell, en de woord voerder van cle partij op het ge bied van de buitenlandse politiek, Aneurin Bevan, vertrekken op 29 augustus op uitnodiging van premier Chroesjtsjef naar Mos kou voor besprekingen met Rus sische leiders. Op R september gaan zij uit Moskou naar War schau voor een bezoek van vijf dagen aan Polen. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, is donderdagavond uit Bonn in Parijs aangekomen om met de Franse autoriteiten de laatste regeling te treffen voor het be zoek van president Eisenhower aan Parijs dat op twee seplem ber begint. Generaal De Gaulle en de France regering willen zo veel mogelijk relief aan dit bezoek geven. Zij wensen de Parijse bevolking elke mogelijke gele genheid geven om de Ameri kaanse president een warm welkom te heten en de nadruk te leggen op het bijzonder be lang dat regering en bevolking hechten aan de Frans-Ameri kaanse vriendschap. Volgens regeringsfunctionaris sen zullen de besprekingen tussen beide regeringen, waar Het Witte Huis heeft meege deeld, dat president Eisenhower tijdens zijn verblijf in Engeland van 27 augustus tot 2 septem ber een onderhoud zal hebben met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fernando Castiella y Maiz. Ook minister Herter, die de president verge zelt op zijn Europese reis, zal met de Spanjaard spreken. In Little Rock zijn drie negers aangehouden omdat zij -in het bezit van wapens waren. Een van hen is de vader van een leerling, dis is toegelaten tot een middel bare school die vroeger uitslui tend blanke leerlingen had. Er zijn ook drie blanke jonge lui aangehouden die slagwapens bij zich hadden. Het is overigens rustig in de stad. De voorzitster van de vereni ging ter behartiging van de be- Artrprtpvtie] Onder het geestdriftig gefluit van de in het Haringvliet liggen de schepen en onder het gejuich van de militairen van het 462ste pontonniers-bataljon heelt gis termiddag een drijvende bok van de Nederlandse Ballastmaat- schappij, die de suggestieve naam draagt van „De Krachtpatser" het laatste, voor deze gelegenheid met de Nederlandse vlag getooi de, stuk geplaatst van de 450 meter lange Baileybrug, die, in het kader van de Deltawerken, tezamen met nog een tweede brug van 200 meier lengte voor de duur van het werk een vaste verbinding gaat vormen met de bouwputten in het Haringvliet en de oever van Goerree Oferflak- kee. Beide bruggen dienen om een regelmatige aan- en afvoer van arbeidskrachten van en naar de bouwputten mogelijk te ma ken, terwijl zij tevens de perslei ding zullen dragen, waardoor het zand voor de te bouwen afsluit dijk zal worden gespoten. Het 462ste pontonniers-batal jon uit Raamsdonkveer heeft deze Baileybrug in de recordtijd van vier dagen geslagen, zo deel de de bataljonscommandant lui tenant-kolonel M. van Dorp de journalisten trots mede. Het is een uitstekende oefening ge weest, zowel voor de staf als de soldaten, waarbij 'n genie-onder- deel uit de nationale sector eert nationaal belang heeft kunnen dienen, zo voegde hij hieraan toé. Het pontonniers-bataljon heeft deze brug gebouwd op verzoek van het ministerie van Water staat, waarbij nauw werd samen gewerkt met de combinatie van aannemers van de Deltawerken, die de vaste pijlers plaatsten en die voor de drijvende bok zorg den, die de 33 ton wegende seg menten van de brug moesten „invaren". Ir. Van Dam uitvoe rend ingenieur van de Deltawer ken verklaarde nog, dat het tem po waarin het werk door de pon tonniers werd uitgevoerd hem had getroffen. De bouw van de eerste Baileybrug was een dag eerder gereed dan was voorzien, zo zeide hij. Vooral in verband) met het snel wisselende getij, dat slechts weinig speelruimte liet bij het plaatsen van de brugon- derdelen, kan men hier van een echte prestatie spreken. Ook ir. Lievense van Rijkswa terstaat zeide zeer voldaan te zijn over de samenwerking tus sen het geniebataljon. Rijkswa terstaat en de aannemers. De verplaatsing van de arbeiders zai thans niet langer meer door middel van vaartuigen hoeven te geschieden, doch zal over deze brug kunnen plaats vinden. Ook wanneer zich ongevallen voor doen bij de aanleg van de afsluit dijk zullen eventuele gewonden sneller over deze brug naar het vasteland kunnen worden afge voerd, zo merkte hij nog op. langen der kleurlingen in Arkan sas, mevrouw Bates, heeft in een telegram aan president Eisen hower om bijstand verzocht.. Zij zei dat de plaatselijke en fede rale autoriteiten hebben gewei gerd de minimum bescherming die zij verzochten, te verlenen. Op haar huis zijn verscheidene aanslagen gepleegd. Granaten werden gegooid en de ruiten wer den doorboord door geweerscho ten. Vrijwiligers die de wacht voor haar huis betrokken, wer den door de politie van Arkan sas gearresteerd wegens het dra gen van verboden wapens. In haar telegram verzoekt ze om „de nodige bescherming die ons zal vrijwaren van vrees waarop de burgers van onze vrije Ame rikaanse gemeenschap recht heb ben". Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft een districts rechtbank in kennis gesteld van zijn plan om in beroep te gaan tegen een uitspraak van een federaal gerechtshof. Dit gerechtshof heeft, n.l. ver klaard dat wetten, door de Amerikaanse staten uitgevaar digd om rassenintegratie op de scholen te voorkomen, in strijd zijn met de grondwet. Zoals bekend zijn deze week vier middelbare scholen in Little Rock. die op grond van rassenscheidingswett.en geslo ten waren, heropend. Negermeisjes, die in een kamp te Versailles in Kentucky ver toefden, zijn donderdagavond geëvacueerd, nadat een boer die bij het kamn woont, door onbekenden was opgebeld die dreigden het kamp met de grond gelijk te zullen maken. De boer verklaarde dat hij later een waarschuwingsschot had gelost toen een groep blanke mannen het kamp na derde. Premier Fidel Castro van Cuba heeft donderdag in een rede te Cienfuegos verklaard dat de „tegenrevolutie verpletterd is", zo meldt de „New York Times". Castro zou in Cienfuegos, dat aan de zuidkust van Midden- Cuba ligt, een toespraak hebben gehouden vanaf het balkon van de burgemeesterswoning. Naar verluidt wordt er in de bergen van Trinidad bij Cienfue gos gevochten tussen regerings troepen en opstandelingen. De Cubaanse regering heeft vrijdag bekendgemaakt dat re geringsstrijdkrachten donderdag avond een kort gevecht hebben geleverd met tien man die met een transportvliegtuig op het vliegveld van Trinidad waren ge land. Van de tien inzittenden werden er twee gedood. De an deren werden gevangengenomen. Twee van hen zijn gewond. Twee soldaten van de regering sneu velden en zes werden gewond. Volgens de bekendmaking zijn in het vliegtuig een grote hoe veelheid wapens en munitie ge vonden. Het toestel kwam uit de Dominicaanse republiek, aldus de bekendmaking van de Cu baanse regering. onder de kwestie van het delen in de atoomgeheimen, de ves tiging van raketbases in Frank rijk en de reorganisatie van de NAVO opdat Frankrijk een doelmatiger aandeel kan hebben in het bepalen van de Weste lijke strategie ingeval van oor- iog tegen Rusland. De meest belangrijke te be spreken kwestie is mogelijk de Algerijnse. De Gaulle hoopt in Eisenhower niet slechts een welwillend luisteraar te vinden maar een vriend die bereid is Frankrijk de helpende hand te reiken op een kritiek ogenblik in de zaak-Algerië. De persoonlijke betrekkingen tussen De Gaulle en Eisenhower zijn anders dan die tussen De Gaulle en wijlen president Roosevelt destijds steeds zeer vriendschappelijk en hartelijk geweest. De wederzijdse achting zal, naar verwacht wordt, in gunstige zin bijdragen tot het resultaat van de besprekingen in Parijs. De Gaulle bewaart het stil zwijgen over zijn eerstvolgende stap in Algerië, maar zijn functionarissen aarzelen niet bij vragen van journalisten de aanwijzing te geven dat er iets in het verschiet ligt. Het centrum van Japan is vrij dagmorgen door de wervelstorm „Georgia" getroffen. Volgens de voorlopige schatting zijn er 32 doden, 26 vermisten en 40 ge wonden. Meer dan 31.000 huizen zijn ondergelopen doordat rivieren buiten hun oevers traden. Het aantal daklozen is meer dan 18.000. Een honderdtal huizen en vijf grote schepen zijn verwoest. Talrijke boerderijen zijn door het water geïsoleerd. Men schat de schade op 3 miljard jen. Weg en spoorwegverbindingen zijn volkomen gedesorganiseerd. De wervelstorm, die uit de Stille Oceaan kwam, gaat nu in de richting van Siberië. Volgens de laatste berichten zijn er minstens 115 doden, 125 vermisten en 500 gewonden. 600 huizen zijn verwoest. Er hebben zich 200 grondverschuivingen voorgedaan. 134 bruggen zijn vernield. Te Fockoei zijn een circustent en een kooi met drie leeuwen en een tijger weggespoeld. De die ren zijn verdronken. (Advertentie) BINNENVERINGBÊD Wat ook de plannen van De Gaulle voor een nieuwe stap in Algerië zijn, volgens deze kringen lijkt het waarschijnlijk dat hij Eisenhower daarvan op de hoogte zal stellen en dat hij er de nadruk op zal leggen dat Amerikaanse steun voor Frank rijk inzake Algerië op dit punt een beslissende factor zou kun nen blijken te zijn om de ge vechten daar tot een einde te brengen. Hij zal ook de nadruk leggen op de mening dat het conflict' mogelijk langer zal duren als de Amerikaanse regering een ongeestdriftige of neutrale hou ding blijft aannemen. Tijdens het bezoek dat de perschef van Eisenhower James Hagerty, donderdag, ver gezeld van een staf van 50 per sonen, aan Bonn heeft gebracht, heeft hij regelingen besproken voor het bezoek van de Ameri kaanse president. Hagerty heeft verklaard dat Eisenhower op 27 augustus tussen negen en tien uur 's ochtends zal aanko men en dat hij zeven uur later weer zal vertrekken. Hagerty en zijn gezelschap arriveerden op het vliegveld Bonn-Wahn met hetzelfde type vliegtuig dat Eisenhower naar West-Duits-; land zal brengen, een viermo torig straalvliegtuig Boeing 707. 339 SCHUIMRUBBERBED verkrijgbaar bij: Premier Phouy Sananikone van Laos heeft vrijdag commu nistisch China er van beschul digd dal het zijn land tracht vrees aan te jagen. Hij noemde de aanvallen, welke communis tische opstandelingen vorige maand in de noordoostelijke pro vincies hebben gedaan, een „in vasie". De eerste-minister verklaarde op een massabijeenkomst, dat hij de Chinese communisten zou la ten weten, dat Laos zich niet laat intimideren. Hij zei dat zijn regering over „beslissende bewijzen" beschikte dat er tussen de Pathet Lao en het communistische Noord-Viet nam een geheime verstandhou ding bestaat. Laos zal oud-minister Ngon Sananikone naar de Ver. Naties afvaardigen om nadere medede lingen over de toestand te doen. De Donau, de Enns en de Inn blijven stijgen. Zij hebben grote gebieden in de Oostelijke provin cies van Oostenrijk blank gezet. In het westen daalt het water, een ravage achterlatend. Tot dus ver zijn er negen mensen om het leven gekomen. De schade loopt in de honderden miljoenen gul dens. In Amstetten en omgeving heeft de Donau grote gebieden onder water gezet. In één dorp zijn 35 boerderijen door het wild stromende water omringd. Een groot deel van het Enns* dal in Stiermarken staat blanlflJ Zes grote bruggen over de Enns tussen Mandling en Liezen zijn weggeslagen. Enkele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. In Opper-Oostenrijk daalt het peil van alle rivieren, behalve dat van de Inn. De rivier te Salzach is ook be gonnen te zakken. De verbindin gen met Salzburg zijn hersteld. De ergste schade is aangericht in de stad Salzburg, het district Oberndorf, enkele steden in Flachgau, de stad Hallein en het gebied ten noorden daarvan. Een depressie, waarin de lucht druk tot zeer lage waarden daal de voor de tijd van het jaar, be vindt zich even ten noorden van Ierland. In een betrekkelijk klein gebied rond het centrum van de depressie stak een flinke storm op. In ons land was de invloed van de depressie niet bijzonder groot. Er viel wat regen, maar daarnaast kwamen ook zonnige perioden voor. In de namiddag passeerde een koufront, dat enige verkoeling bracht. Achter het koufront be- ZONDAG 16 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.32 11.58 Terneuzen 0.07 12.33 Hanswee rt 0.47 1.13 Walsoorden 0.57 1.23 MAANDAG 17 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.29 12.49 Terneuzen 1.04 1.24 Hansweert 1.44 2.04 Walsoorden 1.54 2.14 vindt zich een burg van hoge- luchtdruk, waardoor het weer wat stabieler wordt. De zonnige perioden krijgen de overhand en de kans op buien is klein. Dé wind, die in hoofdzaak uit zuid westelijke richtingen waait, zal alleen aan de kust tijdelijk nog vrij krachtig zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ZONNIGE PERIODEN. Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Ma tige aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. ZON MAAN op. onder op onder Aug 2.59 16 5.24 20.04 18.32 17 5.25 20.02 19.09 4.10 18 5.27 20.00 19.41 5.22 19 5.28 19.58 20.09 6.35 20 5.30 19.56 20.34 7.46

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1