RADIO EN TELEVISIE 3 ontwikkeling van de economische HEIMWEE NAAR JOANA Buitenlands nieuws odyssee van vier zuidslaven bruinkoolgroeve „anna" raakt uitgeput marokko en de franse kernproeven de amerikaanse hulp aan het buitenland bos gestolen geen overeenstemmin g over volksstemming 15e jaargang no. 4754 14 augustus 1959 Vier jonge Zuidslaven trachten al een half jaar tevergeefs een nieuw vaderland te vinden. Woensdagavond werden zij te Montreal aan boord van de Deen se vrachtboot „Olaf Bjarke" ge bracht die naar Groenland ver trok. De Zuidslaven drie mannen en de vrouw van een van hen die een kind verwacht hadden zich als verstekelingen aan boord van het Deense schip verborgen toen het Le Havre aandeed. Achtereenvolgens hebben W. Duitsland, Engeland, Venezuela, de Nederlandse Antillen, Argen tinië, Mexico en Canada gewei gerd de verstekelingen toe te laten. 1 T in de hand gewerkt door de on- ClfïlQTlf* in rif V zekerheid over de gevolgen van Vt-V/ T de arbeidsonrust in de metaal- I oonto fc.an, andere oorzaak van Verenigde Staten Wetsontwerp verworpen Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft woensdag een „gematigd" wetsontwerp om misbruiken en afpersing door de vakbonden tegen te gaan met 245 tegen 132 stemmen verwor pen. Donderdag zullen nog twee andere ontwerpen in stemming worden gebracht, die beiden strengere voorzieningen bevat ten. De vakbonden hadden zich voor het „gematigde" wetsontwerp uitgesproken. Zij zijn tegen de krachtiger ontwerpen. aandacht getrokken van waar nemers die zich in het bijzonder bezighouden met de problemen van de buitenlandse concurren tie in de Verenigde Staten. Men wijst erop dat iedere nieuwe loonsverhoging zonder een over eenkomstige verbetering van de produktiviteit in korte tijd zal leiden tot het verlies van buiten landse afzetmarkten voor Ame rikaanse produkten. Anderzijds brengt loonsverhoging voor de producenten het risico met zich mee dat de buitenlandse concur rentie in het eigen land sterker zal worden. Niet lang geleden heeft de pre sident van Bethlehem Steel ge zinspeeld op de mogelijkheid van een verlaging der staalprijzen, indien een wijziging in de locale arbeidsvoorwaarden zou kunnen worden bewerkstelligd. De Ame rikaanse industriëlen beginnen zich bezorgd te maken over de concurrentie uit het buitenland, waar de installaties sedert het eind van de tweede wereldoorlog onafgebroken zijn gemoderni seerd, en om deze reden verzet ten zij zich tegen loonsverho gingen die tot een verhoging der prijzen zouden leiden. De koersdalingen op de effec tenbeurzen in de afgelopen week en vooral op de 10 augustus, zijn De arbeidsconflicten in de staalindustrie en in de indus- n voor non-ferro metalen in de Verenigde Staten zowel als de koersdalingen op de Amerikaan- effectenbeurzen, hebben de Italië Smokkelbende achterhaald De Italiaanse politie heeft mee gedeeld dat zij een internationale bende van Indische-hennepsmok- kelaars heeft opgerold na de ar restatie van drie personen in een hotel in Rome en de inbeslag neming van acht kg Indische hennep. Vermoedelijk zal een aantal arrestaties worden ver richt onder buitenlandse inge zetenen van Rome. De Marokkaanse regering heeft na een kabinetsvergadering be kendgemaakt dat zij onmiddellijk de „bevoegde internationale or ganen" zal benaderen om de na druk te leggen op het gevaar van Franse kernproeven in de Sahara. In een communiqué wordt ge zegd dat de Marokkaanse pre mier Abdallah Ibrahim, de mi nisters had meegedeeld dat Franrijk een Marokkaanse nota over deze proeven van de hand heeft gewezen. „De minister van Binnenlandse Zaken heeft uiting gegeven aan de ongerustheid van de Marok kaanse bevolking. De Marok kaanse regering die zich gesteld ziet tegenover deze ernstige si tuatie waarvoor de Franse rege ring hardnekkig onverschillig schijnt te blijven, heeft eenstem mig besloten onmiddellijk de be voegde internationale organen te benaderen teneinde de internatio nale opinie op de hoogte te bren gen van het werkelijke gevaar dat tienduizenden mensen die morgen slachtoffers van de Franse kernproeven kunnen worden, bedreigt", aldus het communiqué. Te koop: Woning, le Ver bindingsstraat 18, Terneu- zen. Direkt beschikbaar. Te oevragen: Dr. Buijzestraat 7, Terneuzen. Te koop: Volkswagenmotor ;n 4 stuks z.g.a.n. auto banden compleet met vel den, maat 600 x 16. Te be dragen iedere dag na 19.00 uur bij J. v. Kouteren, le Kortestraat 10, Terneuzen. In Karatsji zijn zeven per sonen gearresteerd, die ervan beschuldigd worden pamfletten te hebben verspreid met de be doeling onlusten te verwekken op heden, 14 augustus, de Pa kistaanse nationale feestdag, zo is uit officiële bron verno men. Onder de arrestanten be vindt zich Akhtar Ali Khan, voormalig president van de ver- bqden Awami-Liga, en een vroegere secretaris van oud premier Sjahid Soehrawardy. 0 In Italië zijn woensdag avond tijdens hevige onweers buien drie mensen door de bliksem gedood. Te koop: Racefiets met versn. Merk v. Hauwaert. Sluispolder P. 85, Terneu zen. DODELIJKE AANRIJDING Woensdagavond is de 54-ja- rige heer W. S. Rumping uit Beverwijk in het St. Antonius- ziekenhuis te IJmuiden overle den aan de gevolgen van een verkeersongeval. Hij reed maandagochtend per bromfiets op de oude rijksweg te Sant poort, toen een voor hem rij dende bestelauto plotseling rechtsaf sloeg. Om een botsing te vermijden week de bromfiet ser zover mogelijk naar rechts uit daardoor kwam hij in een vier meter lager liggende sloot terecht. Zijn zoon, die op de duo zat, werd slechts licht gewond. BURGEMEESTER WON DRAAIORGELPRIJS De burgemeester van Nijme gen heeft op het woensdag avond in deze stad gehouden nationale dTaaiorgelconcours de eerste prijs gewonnen in de HERVORMINGEN IN ARGENTINIË DIEVEN Daags daarna is de lucht vervuld met lentegeuren, het zonnetje schijnt en Babel mag inkopen gaan doen voor de vrouw van de geneesheer-direc teur. Zijn boodschappentas hangt over zijn arm en zijn hand omklemt stevig het kleine lederen portemonnaietje. Want Babel is angstig en voorzichtig geworden, waar het geld van anderen betreft. Hij had na melijk zijn geld al eens in zijn broekzak gestoken, doch er zat een gaatje in die zak en toen hij in de winkel stond en beta len wilde, was het geld ver'dwe- nen. Mevrouw wilde maar niet geloven dat hij het verloren had, hij moest heel dicht bij haar komen staan en zijn mond opendoen en toen had te geroken of hij het soms ver dronken had. En omdat hij niet ten tweede male zo verne derd wilde worden, hield hij voortaan het geld maar in zijn hand. (Wordt vervolgd.) Onbekenden hebben kans gezien om te Blessey (Frankrijk) een bos van bijna 30 hectaren te ste len. Toen de eigenaar de zer dagen met een hout koper bij zijn bos arri veerde, bleek dat de meeste bomen waren ver dwenen. De politie wist alleen maar dat er een houtmaatschappij aan het werk was geweest en dat plaatselijke werkkrachten die deze maatschappij had aangenomen, klaagden dat zij nog steeds niet be taald waren. De berooide eigenaar verkocht de wei nige nog overgebleven bo men, die direct werden gekapt, doch toen men daags daarna terugkwam om het hout weg te ha len, bleek ook dit verdwe nen te zijn. ku-RIJSWIJK Z.H.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5