De toestand op Cuba De Laotiaanse crisis India protesteert bij Peking Tijdelijke aanpassingsregeling van de weduwen- en wezenverzekering De Amerikaanse tentoon stelling in Moskou Overstromingen in Oostenrijk Weero verzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT RADIO de BUCK b. Onderzoekscommissie voor Nieuw-Guinea geïnstalleerd Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4754 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nsr. AUSTRALISCHE VERKLARING OVER NIEUW-GUINEA De oppositieleider in het Aus tralische Lagerhuis, Herbert Evatt, heeft donderdag ver klaard, dat zijn partij, de labour- partij, geen steun verleent aan de Indonesische politiek inzake Nederlands Nieuw-Guinea. In een redevoering, uitgespro ken nadat premier Menzies een uiteenzetting had gegeven over de Australische buitenlandse po litiek, zei Evatt, niet te menen dat de toekomst van het yolk van Nederlands Nieuw-Guinea bepaald moet worden door toe geven van Nederland aan de wen sen van Indonesië. Hij verklaar de zich dan ook tegen de Indone sische politiek in deze aange legenheid, zoals was neergelegd in de verklaringen die de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, had afgelegd tijdens zijn bezoek aan Australië. De plaatsvervangende leider van de iabour-fractie. Arthur Cal- well, zei, dat zijn partij een drie partijen-overeenkomst wenst tus sen Australië, Nederland en In donesië, teneinde de vrede te handhaven en de ontwikkeling van Nieuw-Guinea als geheel te verzekeren. De premier van Australië, Menzies, heeft donderdag in het Australische parlement ver klaard dat zowel Australië als Nederland van plan zijn Nieuw- Guinea te ontwikkelen „tot het uiterste punt van zelf-regering". BELGIE'S HOUDING IN DE N.A.V.O. De Belgische 'ambassadeurs te Washington en Luxemburg en de Belgische zaakgelastigde te Den Haag hebben woensdag stappen gedaan in verband met raadpleging van alle N.A.V.O.- landen vóór de ontmoeting tus sen president Eisenhower en minister-president Chroesjtsjef. De ambassadeur te Washing ton deed stappen wegens de houding van de Verenigde Sta ten in deze kwestie. In Den Haag en Luxemburg werden de regeringen van Belgies Benelux- partners in kennis gesteld van het Belgische standpunt. Het ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag ijpeft bevestigd dat de Belgische zaakgelastigde woensdag op het ministerie een onderhoud over deze kwestie heeft gehad. Op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de Turkse ambassadeur, de Itali aanse zaakgelastigde en ten slotte de Portugese ambassa deur ontvangen met wie gespro ken is over de N.A.V.O. NEDERLAND EN DE N.A.V.O. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft donderdag desge vraagd meegedeeld dat Neder land overleg jn N.A.V.O.-verband over de komende besprekingen tussen president Eisenhower en minister-president Chroesjtsjef nuttig en wenselijk acht, maar dat het niveau een zaak is waar in de Nederlandse regering zich gaarne neérlegt bij de wensen van de meerderheid. In Havana begint men zich in sommige kringen ongerust af te vragen waarom premier Fidel Castro niet in het openbaar een verklaring aflegt over de in het weekeinde ontdekte samenzwe ring. Men had algemeen ver wacht dat Iiij woensdag voor de radio of de televisie zou ver schijnen, doch dit is niet gebeurd. Wel verscheen de adjunct-pro- cureur-generaal van het opperste gerechtshof, Medina, voor de te levisie. Hij verklaarde dat allen die schuldig worden bevon den aan contra-revolutionaire activiteit, de doodstraf verdienen. Medina uitte voorts de beschul diging dat de ontdekte samen zwering nooit zo'n grote omVang zou hebben kunnen aannemen als zij niet stilzwijgend door de Ver. Staten was goedgekeurd. Het Cubaanse leger heeft dins dag een Amerikaanse journa liste en een fotograaf gearres teerd, toen zij het huis van de Amerikaan William Morgan bin nengingen. Morgan zou de man zijn die Fidel Castro op de hoog te had gebracht van de samen zwering en die een schip met contra-revolutionairen uit de Do- WEINIG HOOP OP OPSTAND TEGEN COMMUNISTISCH REGIME Vice-president Nixon heeft woensdag bij een lunch, die hij met een aantal democratische senatoren gebruikte, verklaard dat er weinig hoop is op het in opstand komen van het Russi sche volk tegen het huidige com munistische regime. ,,In Rusland is een nieuwe bur gerélite aan het opkomen, die zeer goed in de communistische leerstellingen is onderwezen", al dus Nixon. minicaanse republiek in handen van de Cubaanse autoriteiten zou hebben gespeeld. Volgens be paalde geruchten zou hij om het leven zijn gekomen bij gevechten in de provincie Las Villas. Woensdag zijn de telefoonver bindingen met deze provincie verbroken geweest, naar verluidt als gevolg van de strijd daar.- Ook met het eiland Pinos, ten zuiden van Havanna, waar vol gens onbevestigde berichten con- tra-revolutionairen geland zou den zijn, waren de verbindingen woensdag verbroken. Een in Havanna verschijnende krant verklaarde woensdag, dat zaterdag 28 militaire vliegers zijn gearresteerd en dat het ge hele garnizoen van het vliegveld van Camaguey bij de samenzwe ring betrokken was. Op de beurs van Havanna ont stond woensdag een geanimeer de stemming toen bekend werd dat de Sow jet-Unie 170.000 ton suiker van Cuba had aange kocht. Een woordvoerder van de Cu baanse oppositie heeft tegenover het blad „Miami News" ver klaard dat er in het midden van Cuba een grootscheeps offensief tegen de regering van Fidel Castro is begonnen. „Wij zullen alles op alles zetten", zei hij. De woordvoerder zei dat de strijdmacht van de opstandelin gen is samengesteld uit gewezen militairen uit het leger van gene raal Batista en deserteurs uit het leger van Castro, die uit de Dominicaanse republiek waren gekomen. De leider van de op standelingen was generaal José Pedraza, oud-hoofd van de Cu baanse politie. Hij leidde de ope raties per radio vanuit zijn hoofdkwartier op Dominicaans gebied. De tegen-revolutionairen had den zich al meester gemaakt van Trinidad aan de Cubaanse zuid kust. Laotiaanse regeringstroepen zijn bezig een aantal dorpen in het noorden van het land op nieuw te bezetten, waaruit com munistisch gezinde opstandelin gen zich hebben teruggetrok ken, omdat hun aanvoerverbin- dingen te lang zouden zijn ge worden. Volgens de stafchef van het Laotiaanse leger hou den de opstandelingen echter nog een vijftigtal dorpen in de Moenongson-vallei bezet. Van regeringszijde werd woensdag medegedeeld, dat er in elf dagen niet was gevochten. Intussen heeft de Laotiaanse regering Engeland la'ten weten, dat het bereid is, een vertegen woordiger van de V.N. toe te laten om een onderzoek naar de toestand in het land in te stellen, zoals van Britse zijde was voorgesteld. Zoals gemeld heeft Laos secretaris-generaal Hammarskjoeld gevraagd, een afgevaardigde aan te wijzen. De Sowjet-Ume, die tezamen met Premier Nelrroe van India heeft donderdag meegedeeld dat India bij de regering van com munistisch China geprotesteerd heeft tegen de propaganda die door de officiële organen van communistisch China tegen India wordt gevoerd en waarin de In diërs „imperialisten" worden ge noemd. Nehroe sprak in het parle ment tijdens het debat over een motie, waarin werd gevraagd ..de ernstige bedreiging voor de veiligheid van India te bespre ken, die het gevolg is van de propaganda-campagne van de Chinese communisten". Een lid van de rechtervleu gel verklaarde dat de Chinese communisten sterke strijd krachten samentrekken langs de grenzen van Sikkim en Bhoetan en dat de veiligheid van India in dit verband ge waarborgd moet worden. Volgens dit lid hebben de com munistische leiders van Tibet de vorige maand op een bijeen komst in Lhasa aangedrongen op „bevrijding" van Ladak, Bhoe- lan en Sikkim. Nehroe zei dat er sterke com- munistisch-Chinese strijdkrach ten naar Tibet zijn gezonden bij net begin van de opstand in dit land, maar dat hij niet gelooft dat deze troepen ooit zijn samen getrokken langs de grens met India. Hij was van mening dat de motie gebaseerd was op persbe richten die men zal trachten te verifiëren Met grote nadruk verklaarde de premier van India voorts dat zijn regering nog nimmer een mededeling van Pe king heeft ontvangen, „waarin Peking ons de grens van India, bekend onder de naam „Mac Mahon-linie", betwist". Deze grens wordt gewaarborgd door een verdrag, door de traditie en door de geografie, aldus Nehroe. Nehroe had eerder in de se naat verklaard dat India en Pe king van gedachten hebben ge wisseld over de status van de Boeddhisten uit Kasjmir en van de Mohammedanen uit Ladak, die al verscheidene jaren in Tibet vertoeven. Wij zijn van mening dat deze mensen de Indische nationaliteit hebben. Zij hebben verklaard dat zij de Indische nationaliteit heb ben en zij willen dan ook als In diërs erkend worden, aldus Neh roe, maar de Peking-regering erkent deze aanspraak niet. Nehroe zei dat uit inlichtingen is gebleken dat er zware druk wordt uitgeoefend op deze groe pen in Tibet. Het gevolg van deze houding van Peking is dat de Boeddhisten en Mohammeda nen niet naar hun geboorteland mogen terugkeren, aldus Nehroe die voorts meedeelde dat de re gering van India Peking in ken nis heeft gesteld van de beper kingen die de Indische hande laars in Tibet worden opgelegd. Engeland in 1954 de Geneefse conferentie over Indo-China heeft geleid, moet nog haar oordeel over het Britse voorstel uitspreken. Communistisch Chi na heeft zich al tegen een in grijpen van de V.N. uitgespro ken. De Laotiaanse regering heeft donderdag bekendgemaakt, dat alle bataljons pro-communisti sche geregelde troepen, die door Noord-Vietnam zijn opgeleid, nu uit Laos zijn teruggetrokken. Ongeveer 1200 man Laotiaan se communistische ongeregelde troepen zijn achtergebleven, al dus de mededeling. De achterge laten ongeregelde strijdkrachten opereren volgens de Laotiaanse minister van Defensie, kolonel Phoemi Nosavan, in drie groe pen in een bergachtig grensge bied. Hij meent, dat zij wellicht voorbereidingen zullen treffen voor een nieuw offensief in het droge seizoen, tussen oktober en december. Kolonel Phoemi Nosavan zei nog, dat volgens ontvangen in lichtingen op 6 augustus 250 op standelingen in het zuiden, te genover de voormalige Franse militaire luchtbasis Seno (pro vincie Sanvannaket), de grens hadden overschreden. Vier dagen geleden had de Laotiaanse regering troepen ge zonden om deze opstandelingen te bestrijden. (Advertentie.) N00RD5TR. 54 -86 TEL.2573 TERNEUZEN STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA In Bolivia is woensdag de staat van beleg afgekondigd. De maat regel is genomen wegens onder mijnende activiteit van de oppo sitie en houdt verband met de staking bij het onderwijs, die gaande is. Zoals reeds was bekend ge maakt is op 9 juli 1959 bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp bevattende: Een reconstructie van de aan- passing van de overheidspen- sioenen aan de ouderdoms- verzekering en aan de alge mene weduwen- en wezen verzekering. Een beperking van de aan spraak op een overheids- weduwenpensioen en op een overheids-wezenpensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen of uitkering in gevolge de algemene wedu wen- en wezenuitkering. Het lag in de bedoeling dat dit wetsontwerp een zodanige parlementaire behandeling zou krijgen, dat het nog vóór 1 ok tober a.s. in het Staatsblad zou kunnen verschijnen om tegelijk met de algemene weduwen- en wezenwet op die datum in wer king te kunnen treden. Gebleken is, dat dit doel in verband met de ingewikkeldheid RUIM EEN MILJOEN MOSKOVIETEN HEBBEN AL EEN BEZOEK GEBRACHT Auto's en kleurentelevisie trekken de grootste belangstelling Ruim een miljoen Moskovieten heeft tot nu toe de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou die op 25 juli werd geopend, bezocht, indien men althans afgaat op de schatting van zestigduizend be zoekers per dag. Maar te oor delen naar de lange rijen voor de kassa's zijn het er nog meer geweest en de drukte houdt nog steeds aan. Je mate van belangstelling der bezoekers is ook slecht af te lei den uit het „stemapparaat" waarin men zijn mening over de expositie kenbaar kan maken. Het gaf slechts de volgende cij fers; goed: 1304 stemmen, uit stekend: 1131, matig: 645, slecht: 108 en heel slecht: 67. Onder de tentoongestelde voorwerpen trekken de auto's de grootste belangstelling (1199 stemmen in het apparaat), ge volgd door de kleurentelevisie en het ronde filmdoek eircarama. Stoffen en mode kregen slechts 263 stemmen, hoewel de grote belangstelling voor de mode shows en kapseldemonstraties anders zouden doen verwachten. Eerst wilde men bij Russische vrouwen demonstraties geven van nieuwe kapsels maar de be langstelling bleek zo overweldi gend, dat men moest besluiten zich tot de in Moskou woonach tige Amerikaanse te beperken. Wat de steden betreft die de Russen in Amerika graag zou den willen bezoeken, wint New York het van San Francisco en De commissie ingesteld om een nader onderzoek te doen naar ge vallen van onwettige opening van poststukken in Nederlands- Nieuw-Guinea is donderdagmor gen door de minister van Zaken Overzee a.i. drs. H. A. Korthals geïnstalleerd. De minister wees in zijn instal- latierede op de voorwaarden waarmee bij de samenstelling van deze commissie rekening werd gehouden. De commissie dient in elk geval te voldoen aan de eisen van deskundigheid tot het instellen van een derge lijk onderzoek en van kennis van zaken op het terrein van het be stuursbeleid. Bovendien moet zij uit figuren bestaan, die geheel vrij staan tegenover de samen leving in Nederlands-Nieuw- Guinea. De minister prees zich geluk kig in de heren jhr. mr. Witsen Elias, mr. J. P. Hustinx, M. van Veen en prof. dr. L. W. G. Schol ten dergelijke persoonlijkheden te hebben gevonden. Hij verklaarde: De regering is zich ten volle bewust van de waarde welke aan het geheim van a.an de post toevertrouwde brie ven toekomt onwettige prak tijken kan zij niet dulden. De re gering heeft daarom de taak welke de commissie wacht, ruim omschreven. In het benoemings besluit is deze aldus neergelegd, dat het de taak der commissie zal zijn vast te stellen of, en zo ja, in welke omvang, op wiens last c.q. met wiens medeweten, onwettig openen van poststuk ken is geschied. Deze omschrij ving houdt in, dat het onderzoek zich niet tot een bepaalde perio de zal behoeven te beperken. De minister besloot met de wens uit te spreken dat de commissie in staat zou zijn haar arbeid op korte termijn te voltooien. De voorziter der commissie jhr. mr. G. Witsen Elias dankte de minister namens de commis sie voor het in haar gestelde ver trouwen en sprak de hoop uit dat haar arbeid er toe moge bijdra gen rust en vrede in de samen leving op Nederlands-Nieuw- Guinea terug te brengen. Washington, en bij de schrijvers liggen Mark Twain en Jack Lon don vóór Fenimore Cooper en Ernest Hemingway. Van de tentoongestelde huis houdelijke zaken trekt de Ame rikaanse keukenuitrusting de grootste belangstelling. In de elektronische vraag- machine is de meest gestelde vraag de prijs van de Ameri kaanse sigaretten, gevolgd door „Wat is een Amerikaanse droom"? DE STAALSTAKING IN AMERIKA David McDonald, de leider van de 500.000 stakende staalarbei- ders, heeft woensdag verklaard dat de vakbond nooit haar strijd voor hogere lonen zal opgeven. Hij herinnerde aan de staking van 1937 die vier jaar duurde en riep uit: „Als wij niet toegaven in 1937 dan zullen we dat zeker niet doen in 1959". In een van zijn krachtigste re devoeringen sedert het begin van de staking die nu bijna vijf weken duurt, daagde hij de fa brikanten uit een loonaanbod te doen. van de materie, genoemd onder a, niet te bereiken is. De rege ring kwam hierdoor voor de keuze te staan zowel de algeme ne weduwen- en wezenwet als vorenomschreven wetsontwerp te doen treden en dan met terug werkende kracht tot 1 oktober 1959, dan wel het tijdstip van in werkingtreden van laatstge noemd wetsontwerp uit te stel len tot 1 januari 1960 en voor het tijdvak 1 oktober 1959 tot 1 januari 1960 een voorlopige bij zondere regeling te tretfen met betrekking tot de beperking van de overheids-weduwen en we zenpensioenen bij gelijktijdig ge not van een pensioen of uitke ring krachtens de algemene we duwen- en wezenwet. Zowel om redenen van psycho logische als van principiële aard bleek het zo niet onmogelijk dan toch uitermate ongewenst voor de eerste oplossing te kiezen, zo dat de regering heeft besloten aan de tweede oplossing de voor keur te geven. Als gevolg hiervan is thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp ter voorziening in de aanpassing van de over- heidsweduwen- en wezenpensioe nen aan het pensioen of de uit kering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet geduren de het tijdvak van 1 oktober 1959 tot het tijdstip, waarop het eerst genoemde wetsontwerp kracht van wet zal hebben verkregen. Deze voorlopige regeling, wel ke onder de titel „tijdelijke rege ling samenloop overheidswedu- wen- en overheidswezenpensioen" in het Staatsblad zal verschijnen, sluit wat haar beginselen en tech nische uitwerking betreft, zo nauw mogelijk aan bij de wet van 20 december 1956 houdende een beperking van de uitbetaling van een overheidspensioen bij gelijk tijdige aanspraak op, een pen sioen krachtens de algemene ouderdomswet. Deze beperking komt in het algemeen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het overheidsweduwen- en wezenpensioen is of wordt ge acht te zijn berekend, twee pro cent van het bedrag van het pen sioen of de uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezen wet op bedoelde overheidspen- sioenen in mindering wordt ge bracht tot een maximum van tachtig procent van bedoeld be drag. Wanneer gesproken wordt van diensttijd, waarnaar bedoelde pensioenen worden geacht te zijn berekend, dan wordt onder dienst tijd verstaan een tijdvak van 70 jaren voor pensioenen, welke niet naar diensttijd zijn berekend doch naar een aflopend percen tage van bepaalde gedeelten van de pensioensgrondslag van de overleden echtgenoot of vader (z.g. degressieve stelsel van pen sioenberekening, dat voor 1 ja nuari 1957 heeft gegolden). Verjaarsgeschenk voor Prinses van het garde regiment „Prinses Irene" In verband met het feit dat H. K. H Prinses Irene op haar verjaardag met vakantie in Italië was, is de aanbieding van het verjaarsgeschenk van het gar deregiment fuseliers „Prinses Irene" gisteren om half vier aan geboden op paleis Soestdijk. Het geschenk bestond uit een platenspeler met bijbehorend kof fertje voor de grammofoonpla ten. Daar het 13de gardebataljon fuseliers „Prinses Irene" op het ogenblik in La Courtine is, zijn er geen vertegenwoordigers van het parate bataljon bij de aanbie ding van het geschenk aanwezig. PRINSES IRENE BEZOCHT „MARIJKE HOEVE" Prinses Irene heeft gister morgen, zo deelt de R.V.D. mee, een onofficieel bezoek gebracht aan het vakantie kamp voor minder valide kin deren van de stichting „Het vierde prinsenkind" in de Ma rijke hoeve te Hattem. De prinses arriveerde om streeks 12.00 uur bij de Marijke hoeve en werd door de kamp leiding ontvangen. In het kamp verblijven op het ogenblik een 24-tal meisjes en 40 jongens van 8 tot 15 jaar uit geheel Nederland, allen gehan dicapten tengevolge van polio, cerebrale aandoeningen en verkeersongevallen. De primes onderhield zich met tal van patiënten en fun geerde als jurylid bij de sport wedstrijden die in het kader van een „Olympische dag" juist werden gehouden. Na de lunch met de leidsters en kinderen vertrok de prinses omstreeks half twee. Het noodweer in Oostenrijk heeft woensdag aan twee men sen het leven gekost. Zij werden door de bliksem getroffen. Door de zware regenval hebben zich in geheel Oostenrijk nieuwe over stromingen voorgedaan. Het water van de Salzach, een rijrivier van de Inn, is sterk ge stegen. Op sommige punten van Salzburg heeft het leger ingegre pen en honderden mensen ge ëvacueerd. De verbindingen met het toeristencentrum Mondsee zijn verbroken. Verscheidene bruggen zouden door het woedende water zijn meegesleurd. Veie provinciale wegen zijn door het water en aardverschuivingen geblokkeerd. De schade aan de te velde staan de gewassen zou groot zijn. Uit Opper-Oostenrijk wordt ge meld dat het grootste deel van de rivieren daar snel stijgt. In Steyr steeg het water van de Enns donderdagmorgen tus sen drie en vijf uur met een meter De Salzach bereikte donderdag het grootste niveau sinds de over stromingen van 1920. De aanhou dende regen bedreigt het oude deel van Salzburg, waar duizen den toeristen op het ogenblik de Salzfcurger Festspiele bijwonen. De wegen in de provincie Salz burg op de snelweg naar Frei- lassing in West-Duitsland na zijn geblokkeerd. De brug van Hellbrun, een van de grootste bruggen over de Salzach is weggespoeld. Alle bruggen in Salzburg zijn uit vei ligheidsoverwegingen gesloten. In Henndorf aan het Waller- meer (provincie Salzburg), waar hij met vakantie vertoeft, is de Oostenrijkse minister van Justi tie, Otto Tschadek, donderdag persoonlijk aanwezig geweest bij het reddingswerk. Een plaatse lijk riviertje was buiten zijn oevers getreden en had meer dan de helft van de plaats on der water gezet. Later meldde de hydrografische dienst in Linz dat verwacht wordt dat het wa ter van de Donau hedenmorgen met vier meter zal gestegen zijn. Ook het toeristenoord St. Jo- hann in Pongau is door het wa ter geïsoleerd. Vele toeristen te Gmunden, Schladming en Wiessenbach zijn op het laatste ogenblik aan het water ontsnapt en hebben in vele gevallen hun eigendommen niet kunnen redden. In het bijzonder getroffen zijn de provincies Salzburg, Stiermar ken, Opper-Oostenrijk, Neder- Oostenrijk en de Oostenrijkse hoofdstad. Ook Beieren is door stormen en overstromingen geteisterd. De burgemeester van Bad Ischl in Opper-Oostenrijk heeft een noodtoestant afgekondigd nadat verscheidene delen van de stad waren ondergelopen en honder den personen waren geëva cueerd. Alle hoofdwegen in de provin cie Salzburg, met uitzondering van de autosnelweg, zijn gesloten of nagenoeg onbegaanbaar. In Neder-Oostenrijk zijn door overstroming van rivieren wegen onder water komen te staan, bruggen weggeslagen en vee ver dronken. In Klosterneuburg zijn boerderijen door de bliksem ge troffen en tot de grond toe afge brand. Bij Lambach (Opper Oosten rijk) hebben alle rivieren hun hoogste stand sinds 1897 bereikt. In het gebied van Gunskirchen staat het water in vier dorpen volgens de berichten 70 cm hoog. Volgens de laatste berichten zijn in de afgelopen twee dagen 5 mensen verdronken. Een actieve depressie waarin de luchtdruk gedaald is tot 985 mb bereikte woensdag Ierland. Tevoren was zij omgezwenkt vanuit een west-oost gerichte baan die even ten noorden van de Azoren liep. De depressie ver oorzaakte tamelijk veel regen in Engeland en Frankrijk. Een boven de Balkan gelegen ZATERDAG 15 AUGUSTUS n.m. 11.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.58 11.33 0.13 0.23 12.40 12.50 ZON op onder Aug. 15 5.22 20.26 16 5.24 20.04 17 5.25 20.02 18 5.27 20.00 MAAN op onder 17.47 18.32 19.09 19.41 1.53 2.59 4.10 5.22 lagedrukgebied is er de oorzaak van dat het nog steeds in Noord- Oostenrijk en Zuidoost-Duitsland bleef regenen. Overdag viel er plaatselijk weer meer dan 40 mm. Onder invloed van de genoemde depressie die in noordelijke rich ting naar de omgeving van Schot land koerst wordt warme en vochtige lucht uit Frankrijk aan gevoerd waarin over het alge meen veel bewolking voorkomt. De fronten van de depressie zul len plaatselijk enkele regen- of onweersbuien veroorzaken. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuidoost en zuid en draait later naar zuidwest. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot wijdagavond. VERANDERLIJK. Warm weer met enkele zonni ge perioden maar plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid oost en zuid.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1