EENS ANDE I ƒ6,- l«r kw.rl.al; per Onrust op Cuba De overstromingen op Formosa LAATSTE NIEUWS Ongeluk te La Courtine niet aan oververmoeid heid te wijten Scheepsongeluk bij Nederlandse kust VERSLOOT Weeroverzicht inimiainiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiMiiiiiijiiiiiiiiuiiiiimiuiii/iijiiiif/ij/imiiiiiiiiii OP DER BEVOLKING DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4751 EERSTE BLAD INCIDENTEN AAN ISRAELS GRENZEN KONINGIN TERUGGEKEERD. Meer dan 12.000 Tibetaanse vluchtelingen in India DE STRIJD IN LAOS Talrijke arrestaties van revolutionairen Kernenergieconventie van de O.E.E.S. van kracht Herter naar Chili Adenauer naar Italië Meer dan 1000 mensen zouden om het leven zijn gekomen DE FRANSE KERNWAPENPROEF GROTE DROOGTE EN OVERSTROMINGEN IN CHINA De communistische partij in Syrië RADIO de BUCK KONING BOUDEWIJN NAAR DE RIVIERA DE TOESTAND IN ALGERIE De Sowjet-Unie weigert handelsovereenkomst met Benelux te sluiten Schevenings vissersvaartuig met 16-koppige bemanning gezonken ALLE OPVARENDEN GERED HOENSON MET GERICHTE WARMTE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT R DAN 100 KLEUREN ONDERNEMING ig van RIBBENS L. 2272 - TERNEUZEN weiijksaangiften. 6 aug. Alex )litus Bleyenberg, 24 j., jm., en a Julma Bertha Fermont, 24 welijksvoltrekkingen. 4 aug. nius Johannes de Bruijn, 32 j„ en Leonie van Tatenhove, 24 6 aug. Arend Stoffels, 27 j., won. te Zaamslag, en Wilhel- Maria Schonacker, 18 j., jd. rieden. 4 aug. Clara Maria de 69 j., wed. van F. N. Lauret, te Philippine. 5 aug. Johanna arina de Wyn, 66 j., echtg. van Caluwé. TERNEUZEN e week van 30 juli tot 7 aug- n zich hier gevestigd: Aarsen, Nieuwe Kerkstr 18, ïreda; J. J. Cosijn, Van Bo- r. 30, van Middelburg; M. G- Baandyk 18, van Hilversum; den Exter, P 59, van Vlissin- A. W. Janse, Tholensstr. 30, lissingen; J. van Hoevevan oofd, O 12, van Schoondijke. okken ekhuizen, P 114, naar Duils- H. M. Merk, Scheldekade 65, Iroede; J. Bom, Rozenstr. 110, Rotterdam; A. D. Koppejan, naar Middelburg; C. P. de r, Noordstr. 31 a/b, naar Frankering bij abonnement: Terneuzen. I nireeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande p.edactie-adres: Noordstraat 5557 Adrninistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Israël hebben zich in de af gelopen 24 uur drie grensinci denten voorgedaan. Bij Neballah weid een Israëliër gewond door een Arabier, die uit Jordanië kwam. Ten noorden van Beersje- ba ontvoerden Jordaniërs een Israëlische herder. Tenslotte schoot een Israëlische patrouille bij de strook van Gaza een Egyp tenaar neer, die sabotage aan een bevloeiingskanaal wilde ple gen. H. M. de Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Irene zijn maan dagavond omstreeks 20.45 uur pe;- vliegtuig uit Napels in Ne- fderland teruggekeerd. Het toe stel heeft gedurende de vlucht Napels—Soesterberg geen tus senlanding gemaakt. H. K. H. Prinses Beatrix zal, I zoals is gemeld, nog enige dagen in Florence verblijven. Prins Bernhard is per auto on derweg naar Nederland en wordt vandaag op paleis Soestdijk ver wacht. Premier Nehroe van India heeft maandag in het parlement i meegedeeld, dat er tot dusver 12.396 Tibetanen naar India zijn uitgeweken. Voor hun verzor- r ging heeft de Indiase regering één miljoen roepies (ongeveer 800.000 gulden) uitgetrokken. De Laotiaanse regeringsstrijd- kruehten hebben vier van de vijf stellingen, die zij kortgeleden bij gevechten met de pro-communis tische rebellen in de omgeving van Sam Neua hebben moeten prijsgeven, terugveroverd. Aldus de bevelhebber van de regeringsstrijdkrachten in de provincie Sam Neua maandag tegen een verslaggever van Reu- ter. Hij verklaarde dat zijn troepen bij het ofensief van de rebellen 100 man aan doden en gewonden hadden verloren. Maar er be stond op het ogenblik geen ge vaar dat Sam Neua bij nieuwe aanvallen van de rebellen zou vallen. Men verwacht dat de enige stelling, die nog door de rebellen wordt bezet, spoedig door de re geringstroepen genomen zal worden. De stad Sam Neua is nu één grote legerplaats. De bevol king wordt op het ogenblik ge- evacueerd. De Dominicaanse radio heeft maandag haar gewone uitzen ding onderbroken om te melden dat volgens de Dominicaanse nieuwsdiensten de Cubaanse mi- nister-president, Castro, overle den is en dat de Cubaanse stad Santiago in handen van de revo lutionairen is. „Leve Cuba, leve de vrije Cubanen", zo voegde de zender eraan toe. Een woordvoerder van het pa leis van de Cubaanse president heeft te Havanna meegedeeld dat het bericht van de Domini caanse radio geheel ongegrond is. Geruchten over onrust deden ook maandag de ronde in Havan na maar het was rustig in de stad. De regering blijft het stil- De conventie van de organisa tie voor Europese economische samenwerking over waarborgen op het gebied van de kernener gie, is door tien landen bekrach tigd en wordt als gevolg daar van van kracht. De conventie, ge tekend in 1957, heeft in het bij zonder ten doel te verzekeren dat gemeenschappelijke kernin stallaties, die zijn opgericht met medewerking van de O.E.E.S., uitsluitend worden gebruikt voor vreedzame doeleinden. De controle is gebaseerd op inspectie van de installaties en de lijsten van al het gebruikte en geproduceerde splijtbare ma teriaal. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, is naar Santiago in Chili vertrok ken om de Ver. Staten te ver tegenwoordigen de Interame- rikaanse bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken. De vergadering, waaraan 21 landen deelnemen, begint woensdag. Er zal o.m. gesproken worden over de spanningen in het Caribische gebied. Kanselier Adenauer is maan dag per militair vliegtuig naar Italië gegaan voor een vakantie. Het toestel heeft meer dan een half uur boven het Milanese vliegveld Malpensa gecirkeld al vorens het kon landen. Een don derbui had de rolbaan onder wa ter gezet. Hoewel het nog te vroeg is om een definitieve balans op te ma ken, schatten de nationalistische autoriteiten dat er bij de over stromingen. die vrijdag en zater dag midden- en zuid-Formosa hebben geteisterd, meer dan 1.000 mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn meer dan 550 gewonden en het aantal mensen, dat dak loos is geworden of op andere wijze door de ramp is getroffen, wordt geschat op circa 130.000. Het spoor- en wegverkeer en de telefonische verbindingen met Jacques Soustelle, de Franse minister voor kernenergie, heeft met klem een Brits persbericht tegengesproken, dat president De Gaulle de eerste Franse proef met een kernwapen zal gade slaan tijdens zijn bezoek aan Al- gerië aan het einde van deze maand, aldus heeft een officiële woordvoerder maandag gezegd. De datum van de eerste proef blijft geheim. Maar de Franse ambassade in Liberia heeft zon dag gezegd, dat de proef in vol strekt onbewoond gebied midden in de Sahara en bijna 3.000 km van Monrovia verwijderd, geno men wordt. Het Franse avondblad „France Soir" meent te weten, dat het proefterrein bij Reganne gelegen is. De huidige Franse voorraad plutonium zou voldoende zijn voor de produktie van twee of drie bommen van ongeveer 15 kilo. de overstroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjiang Kai Sjek en premier Tsjeng Tsjeng hebben de bevolking via de radio opge roepen zoveel mogelijk hulp te bieden. Ook de Amerikaanse ze vende vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het red dingswerk deel. De bevolking van de overstroomde gebieden wordt door hongersnood bedreigd. Drie zuidwestelijke provincies van China, Szechwan, Joennan en Kweichow, worden door ern stige droogte geteisterd. De vorige week is gemeld, dat meer dan 100.000 vierkante kilo meter nouwland in Midden-Chi- na, langs de Jangtze en de Hoeai, ernstig door droogte werd be dreigd. Volgens het partijorgaan „Volksdagblad" te Peking wer ken fabrieksarbeiders, functiona rissen van de communistische partij, studenten en militairen mee aan de aanvoer van water naar de uitgedroogde velden in het bergachtige gebied van Szechwan om de oogst te redden. In Knelchow zijn 4 miljoen men sen gemobiliseerd in de strijd tegen de droogte. In West-Joennan verdroogt de oogst op een oppervlakte van 2000 vierkante kilometer, terwijl een gebied van 750 vierkante kilometer ondergelopen is. Er zijn ook berichten over droogte in de oostelijke kustpro vincie Kiangsoe. I.n Noord-China schijnen de boeren uit de omtrek van Peking de strijd tegen het water te win nen. Acht kleine rivieren waren vorige week door hevige regen buiten hun oevers getreden. Tien van de veertien breuken in de dijken zijn gedicht en het water dat 85 dorpen bedreigde is gro tendeels weggepompt. zwijgen in acht nemen over een bericht over een inval op het eiland Pines. In ambtelijke krin gen wil men ook geen commen taar geven over berichten over grootscheepse arrestaties van vijanden van het regime van Castro. Volgens onofficiële schat tingen zijn er in het weekeinde 200 tot 1000 mensen gearresteerd. Het dagblad „Revolueion" dat dikwijls de mening van de rege ring geeft, meldt maandag dat in 48 uur tijds misschien meer dan 1000 mensen in hechtenis zijn genomen in verband met „de tegenrevolutionaire samenzwe ring". Onder de gearresteerden zijn volgens het blad verscheide ne grootgrondbezitters. Naar verluidt heeft de rege ring van Fidel Castro een samen zwering tegen het regime ver ijdeld. In officiële kringen werd verklaard dat „nóch de revolutie nóch het land in gevaar is". Men meent dat het tijdstip voor de samenzwering nauw sa menhangt met het begin van de conferentie van Amerikaanse ministers van Buitenlandse Za ken of woensdag teneinde te doen blijken dat in het Caribisch gebied spanning heerst. Vijftien voormalige leden van de communistische partij in Syrië hebben verklaard dat de partij „onvermijdelijk zal ineen storten", aangezien meer dan 80 procent van de leden het niet eens is met de leiding en de ideologie. De vijftien noemde op een persconferentie in Damascus het communisme „een nieuwe soort imperialisme". (Advertentie.) Zie cnze belangrijke advertentie op pagina 3 (bovenaan). NOORDSTR.8*-86 TRI. 2573 TERNEUZEN Naar in paleiskringen te Brussel wordt vernomen, is ko ning Boudewijn zondagmiddag met een militair vliegtuig naar Hyères nabij Toulon vertrok ken. Hij maakte de reis alleen. In tegenstelling tot de gewoon te werd ditmaal zijn vertrek naar het buitenland niet offici eel bekendgemaakt. Paleisfunc tionarissen verklaarden zelfs niets van de reis van de vorst af te weten. Een week geleden was van de zijde van het koninklijk paleis nog meegedeeld, dat men niets wist van plannen van de ko ning om Frankrijk te bezoeken. Het bericht, dat de 28-jarige vorst blijkbaar toch naar het zuiden is vertrokken heeft ge leid tot nieuwe speculaties over een geheime ontmoeting met de 25-jarige prinses Marie-Thé- rèse BourbonParma, wier naam al vaak in verband met Staatssecretaris Calmeyer heeft tegengesproken, dat het ongeval te La Courtine, dat aan een Nederlandse militair het le ven heeft gekost, te wijten zou zijn aan oververmoeidheid. In zijn antwoord op de schrif telijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer E. A. Vermeer zegt de secretaris, dat het perso neel van het transportbataljon, aanwezig te La Courtine tot welk onderdeel de dienstplichti ge behoorde niet mede rou leerde in de normale wachtdien sten als in het reglement op de inwendige dienst bij de koninklij ke landmacht voorgeschreven. Het voorzag slechts zoals elk onderdeel in de bewaking van het eigen materieel, dat buiten het kamp was opgesteld. Deze bewaking vond permanent plaats. Van een verschuiving naar het weekeinde kon dus geen sprake zijn. Het is eveneens onjuist, dat militairen, die deze bewakings taken verrichten, vrijwel onmid dellijk weer dienst moeten doen als chauffeur. Aangezien verder vaststaat, dat de dienstplichtige zaterdag, voorafgaande aan het ongeluk, geen dienst heeft gedaan en ge durende de nacht van zaterdag op zondag slechts enkele pa trouilles heeft gelopen ter bewa king van het materieel, voorts gedurende de zondag vrij van dienst is geweest en op maandag pl.m. 1.30 uur zijn dienst heeft aangevangen, terwijl het onge luk te circa 8 uur heeft plaats gevonden, kan bezwaarlijk ais reden van het ongeluk overver moeidheid worden aangenomen. Verschillende ooggetuigen ver klaren, dat betrokkene met te hoge snelheid een lange, hellen de, onoverzichtelijke bocht heeft genomen op een betrekkelijk smalle weg. Uit niets is gebleken, aldus de staatssecretaris, dat de moeder van het slachtoffer bij een be zoek aan La Courtine zou zijn verboden met de daar aanwezige militairen te spreken. Evenmin Franse parachutisten hebben het afgelopen weekeinde in een boerderij op 30 km van Algiers een centrum van opstandelingen activiteit ontdekt. 22 Algerijnen en twee Fransen sneuvelden in het gevecht. Er werden vijftig arrestaties verricht. kan enige reden worden achter haald, welke een dergelijk ver bod aannemelijk zou maken. Tot zijn leedwezen heeft de staatssecretaris niet kunnen vaststellen of de luitenant-kolo- nel-arts, die de moeder van het slachtoffer begeleidde, zulks heeft ontraden, aangezien deze arts tijdelijk in het buitenland vertoeft. Indien na diens terug keer in Nederland nadere infor matie enig aanvullend gegeven ter zake zou opleveren, zal de staatssecretaris niet nalaten hiervan alsnog mededeling te doen. De staatssecretaris heeft de overtuiging gekregen, dat van militaire zijde het mogelijke is verricht de moeder van het slachtoffer in elk opzicht behulp zaam en ter wille te zijn. De Sowjet-Unie heeft te ken nen gegeven, dat zij niet bereid is een handelsovereenkomst met Benelux te sluiten. De regering der Sowjet-Unie voert als motief aan, dat het verdrag Inzake de economische unie van België, Ne derland en Luxemburg nog niet is geratificeerd door de parle mentsleden der drie landen. De Sowjet-Unie is daarentegen wel bereid afzonderlijke handels- en scheepvaartverdragen te slui ten met Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse economische unie, waarvan de geldigheid niet door de Sowjet-Unie wordt betwist. Volgens het Agence France Press schijnen de regeringen der Beneluxlanden onaangenaam verrast te zijn door dit formalis me van de Sowjet-Unie. Zij ple gen volgens dit persbureau thans overleg over het antwoord, dat zij de Sowjet-Unie moeten ge ven. Het AFP merkt op, dat het Beneluxverdrag alleen door Lu xemburg is geratificeerd. Bij navraag te bevoegder plaat se te 's-Gravenhage verneemt het ANP, dat de Sowjet-Unie met het sluiten van een handels verdrag met Benelux wenst te wachten totdat het Beneluxver drag is geratificeerd. Het over leg over het antwoord op dit standpunt is nog gaande. Het Nederlandse standpunt is, dat het protocol, zoals dit getekend is door de drie landen, volledig voldoende is voor het sluiten van handelsovereenkomsten met Be nelux. Op ongeveer 100 kilometer ten noordnoord-westen van Scheve- ningen en ongeveer dertig mijl uit de kust bij Den Halder, is in de nacht van zondag op maandag het 153 ton metende Schevening- se vissersvaartuig „Geertruida Jaeoba" (de Sch. 37), in moeilijk heden gekomen en gezonken. Het schip behoorde toe aan de .Verre Visserij Mij N.V." te Scheveningen en de schipper was Leendert Rog. De bemanning van het vaartuig, bestaande uit zes tien koppen, werd rond negen uur gistermorgen aan boord ge nomen van het 6592 ton metende Duitse schip „Rabenfels", dat het eigendom is van de redeTij Deutsche Dampfschiffgesell- schaft Hansa'' te Bremen. De eerste berichten kwamen om kwart over twee, toen de schipper van de Sch 37 seinde dat de machinekamer half onder water stond en dat de bemanning in de boten zou gaan. Schipper Rog meldde vervolgens om vijf voor drie dat ook hij het schip moest verlaten hij was zelf aan boord gebleven om zo lang mogelijk met zoekende schepen in contact te kunnen blijven maar volgens Katwijk, Den Hel der en Scheveningen zou de schipper om half vijf gistermor gen nog radiotelefonisch contact gehad hebben met de sleepboot .Simson" van de rederij Wijs muller. De schipper zou daarbij gemeld heben „dat er nog een klein kansje bestond". Onmiddellijk nadat de nood seinen van het vissersvaartuig waren opgevangen voeren sche pen naar de plaats van het onge val om assistentie te verlenen. Dat waren de „Simson", de sleep boot ..Holland" van Terschelling, het Nederlandse schip „Anna Henny", het Noorse schip „Bruin" en het Zweedse schip „Coolaroo". Om half zes ging ook een vliegtuig van het „Noor delijke Reddingscoördinatiecen trum'' in Engeland de lucht in om te assisteren bij het opspo ringswerk en later in de och tend steeg een „Neptune" van de marine reddings- en opsporings dienst van Valkenburg op. Dit laatste vliegtuig kon niet eerder aan het reddingswerk deelnemen, vanwege de dichte mist. De oorzaak van de scheeps ramp is dat zich aan boord van de Sch 37 een ontploffing in de machinekamer heeft voorgedaan. Een gedeelte van de motor sloeg dwars door de scheepshuid en veroorzaakte een groot lek. Toen de „Rabenfels'' meldde dat het alle opvarenden van de Sch 37 aan boord had kunnen nemen werd het noodverkeer via radio- Scheveningen gestaakt en keer den ook de zoekende vliegtuigen terug naar hun bases. De „Rabenfels", waarvan het de bemanning gelukte de opva renden van de „Geertruida Jaeo ba" aan boord te nemen, was onderweg van Hamburg naar Antwerpen, om vandaar naar Rotterdam te varen, waar het op 14 augustus wordt verwacht. DE 'AANKOMST VAN DE GEREDDEN IN VLISSINGEN. Zelden is schipbreukelingen een hartelijker en welgemeender ontvangst bereid dan de opva renden van de logger „Geertruida Jaeoba" die gisternacht tenge volge van een explosie in de Noordzee is gezonken. De be manning, die opgepikt was door het Duitse schip „Rabenfels", werd op de rede van Vlissingen omstreeks half zes overgenomen door een loodsboot. Op de boulevard en op de pie ren hadden zich vele duizenden verzameld om de 16 man en de twee kinderen aan wal te zien komen. Op de kade van de Koop manshaven stonden de vrouwen, verloofden en dochters van de bemanningsleden en zij bereidden de hunnen, die niet minder dan 7 bange uren in een sloep op de -Noordzee, hebben doorgebracht, een gevoelige ontvangst. Het had niet lang meer moe ten duren, was de algemene in druk van de 16, of zij waren de dood ingegaan. Verschillende factoren waren hiertoe aanlei ding. De „Geertruida Jaeoba" was op weg naar huis met een lading haring ter waarde van ongeveer 30.000 tot 40.000. Eensklaps sloeg de motor af. Men ging repareren, doch toen de machine weer op gang was gebracht volgde er een explosie. Het water stroomde het schip binnen en de schipper Rog gaf bevel de sloep buiten boord te zetten, de mensen te porren en het schip te verlaten. Bij het overstappen in de red dingsboot hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Ieder een hield zich voortreffelijk, vooral de 10-jarige Tineke Rog, een dochtertje van de kapitein, en de 14-jarige Adri Zoutebier, die beiden hun vakantie op dit schip doorbrachten. Deze twee jonge kinderen hebben zich voor beeldig gedragen. Schipper Rog vertelde, dat hij gepord werd door de machinist, die meedeelde dat de motor was afgeslagen. Tezamen met de machinist was hij in de machinekamer afge daald. Monteur Suuroond wist de motor weer op gang te krijgen, doch een afsluitkraantje van de regulateur bleef haperen, waar door zeer waarschijnlijk de olie toevoer naar de motor werd ge stagneerd. De mannen klommen naar boven en op dat moment weerklonk een doffe explosie en stroomde het water het schip binnen. Onmiddellijk werden de te kooi liggende bemannings leden gepord, ook het zoontje van stuurman Zoutebier. Doch Adri meende, dat men hem voor de gek wilde houden en wou aan vankelijk zijn bed niet uit Voordat de mannen het schip verlieten schoten zij tien vuur pijlen af en staken ze alle aan boord zijnde strozakken in brand. Een schip, naar alle waarschijn lijkheid een kustvaarder, pas seerde op een afstand van twee a drie mijl en de bemanning is er ten zeerste over verwonderd, dat het schip rustig is doorge varen en geen acht heeft gesla gen op de vuurgloed, waarin de „Geertruida Jaeoba'' was gehuld. Gedeprimeerd stapte men in de reddingssloep en men roeide weg van het schip, waarvan men ver wachtte, dat het ieder ogenblik kon zinken. De „Geertruida Ja eoba" heeft zich echter nog enke le uren boven water weten te houden. Op het moment, dat stuurman Zoutebier besloot, naar de „Geertruida Jaeoba" terug te keren, verdween het achterschip onder water. In twee seconden tijd was de hele „Geertruida Jaeoba" naar de diepte verdwe nen. Toen begon een tijd van wach ten. De stemming aan boord van de sloep, die steeds perfect is ge weest werd ietwat gedeprimeerd toen mist kwam opzetten, doch juist toen de mist dikker werd doemden twee schepen op, een Noors en de Duitse „Rabenfels". Daarna was alle leed spoedig ge leden. Aan boord van de „Raben fels" kregen de mannen een voortreffelijke ontvangst. Matroos Joh. de Bruin uit Scheveningen maakte met de „Geertruida Jaeoba" zijn eerste reis. Hij had wacht, toen de mo tor stilviel en even later de ex plosie weerklonk. Ook hij uitte zijn grote verwondering over het voorbijvaren van de coaster, die hij „had kunnen pakken". Tineke Rog bleek nog het minst onder de indruk van de doorgestane emoties. Zeer zeker zal zij, wan neer zij weer vakantie heeft, met haar vader op een schip stappen om haar vakantie op zee door te brengen. Adri Zoutebier was daar niet zo gerust op. „Eerst even afwachten wat mijn moeder zegt", zei Adri, die in de derde klas van de Mulo zit. Ook het afhouwertje Tom Spaan uit Loosduinen, 14 jaar, maakte met de „Geertruida Jaeoba" zijn eer ste reis. 's Middags lag hij zee ziek te kooi. Om een uur of twaalf 's avonds was hij nog even aan dek gegaan, omdat de bemanning had gewaarschuwd, dat er een prachtig schip voorbij kwam. Omdat Tom Spaan voor het eerst op zee was, wilde hij dit schouwspel niet missen. Nog zeeziek sleepte hij zich aan dek. genoot van het schouwspel, daalde weer naar zijn kooi af en op dat moment weerklonk de explosie. Met de kleren die hij aan had kon hij in de sloep stappen. Net als alle anderen aan boord ver speelde hij al zijn bezittingen. De 51-jarige Dirk van der Harst, die al van zijn twaalfde jaar af vaart, zei dat bij de ex plosie een waterdicht schot brak, zodat het geen zin had te probe ren het schip drijvende te hou den op enkele compartimenten. Het schip is gebouwd in 1916. Het maakte zijn derde reis van dit jaar. Tijdens de eerste deden zich ook moeilijkheden met de motor voor. Uit Scheveningen waren twee bussen naar Vlissingen gereden met familieleden van de beman ning. De opvarenden zijn met deze bussen mee terug naar Scheveningen gereden. De 52-jarige oud-doodgraver Wilhelm Möhr in Frankfort is veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Hij had kort na een begrafenis de kist opgegra ven, het lijk eruit gehaald en dit herbegraven. Later verkocht hij de kist aan een kennis. (Advertentie.) Het meest gevraagde klassieke haardmo- del van Nederland OLIEHAARD: 500 de luxe-bruto cap.: ca. 11.000 Kcal/u. f425.- in blanke uitvoering f 510.- 1000 de luxe-bruto cap.: ca. 16 000 Kcal./u. f495 - m blanke uitvoering f 594 Een klassiek haardmodel en toch modern van vormgeving, dat het zowel in een oud als modern intérieur verrassend goed doet, is het oordeel van de vele duizenden enthou siaste Huisvrouwen, die in het bezit zijn van een Hoenson haard. Enorme stralings- en vloerwarmte. met daarbij een wcrkeiïjlc gezellig en fascinerend vlammenspel, door het gebruik de veel besproken, zuinige Rocket branderpot. Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties gegarandeerd géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit') Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag is enorm. Verstandige mensen gaan bri aanschaf van een haard, op hun eigen gezonde oor deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings bron is voor iedere woning of flat. Dit heeft de practijk bewezen! OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST Dijkstr. 7-9, Tel. 2056, Terneuzen Met oostelijke winden werd gis teren warme lucht naar ons land gevoerd, waarin maximum-tem peraturen tot 30 graden gemeld werden. Aanvankelijk was er zonneschijn, maar uit het zuiden kwam bewolking aandrijven, die samenhing met onweersstorin gen, die over Frankrijk naar het noorden bewogen. Later op de dag kwamen ook in ons land on weersbuien tot ontwikkeling, die WOENSDAG 12 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.13 7.36 Terneuzen 7.48 8.11 Hansweei t 8.28 8.51 Walsoorden 8.38 9.01 ZON op onder Aug. 12 5.17 20.12 13 5.19 20.12 MAAN op onder 14.45 15.53 0.05 op enkele plaatsen veel regen brachten en van zware windsto ten vergezeld gingen. De meeste regen werd tussen 7 en 19 uur in Hoek van Holland afgetapt, n.l. 35 mm. Achter dit storingsgebied trok een zwakke rug van hogedruk naar het noorden, waardoor van daag aanvankelijk bij zwakke tot matige westelijke winden wat minder warme lucht aangevoerd zal worden. Maar daarachter komt bij Zuid-Frankrijk een vol gende storing voor, die later het weer gaat beïnvloeden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. MINDER WARM. Minder warm weer met veran derlijke bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, meestentijds uit westelijke richtingen, maar tij dens buien kans op zware wind stoten.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1