Fiscale industrialisatie-politiek Beursoverzicht Het „buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen" BINNENLANDS NIEUWS Beei veroo Radi VOETBAL Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW! Hoe spreiding van industrieën in ons land te bevorderen? In vacantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd ontneemt vrouwelijk huispersoneel minimale rechten op vacantie De Verenigde Staten en het BüflUfl aanstaande bezoek van Chroesjtsjef ARGENTINIË 30.000 ambtenaren ontslag aangezegd NEHROE OVER KERALA *Sport Billy .Wright: „Nog een seizoen" Didi naar Real Madrid f ZaTerHag 8 augustus Reeds vroeger is in tal van publikaties uiteengezet, dat er op korte termijn van aanzien lijke verlaging van belasting geen sprake zal zijn. Daar te gen verzetten zich tal van fac toren. Wij noemen het hoge ni veau van de staatsuitgaven, waar bepaalde opbrengsten te genover moeten staan. Even eens kan worden gedacht aan de anti-inflatie-invloed, die van de belastingheffing kan uit gaan, tenminste wanneer het rijk zijn consumptieve verlan gens weet te beperken. Vervol gens moet er rekening worden gehouden met de verlangens van socialistische zijde, die er op gericht zijn een hoog niveau van belasting heffen te hand haven. De belastingheffing kan even zeer uit politieke als om econo mische redenen geschieden. El ke fiscale verlichting bevoor deelt nu eenmaal altijd in meerdere mate de beter gesitu eerden dan de economisch zwakkeren, om de eenvoudige reden dat de laatsten voor een deel nu reeds geen belasting betalen. Over de juistheid van dit motief kan men van mening verschillenbeperken wij ons er toe te constateren dat het be staat. Ook de regering ziet dit in en de regeringsverklaring van onlangs was op het punt, van fiscale verlichting dan ook opmerkelijk sober. VERBROKEN BEVOL- KINGS-EVENWICHT Anders wordt het wanneer door bepaalde concessies aan het belastingfront een zodanige aktiviteit kan worden opgewekt dat er per saldo nog meer mil joenen naar het ministerie van financiën vloeien dan thans. Een dergelijk experiment zou kunnen worden beproefd in het kader van de noodzakelijke in dustrialisatie; die stellig nog geen volledig succes is. Zelfs de toenemende welvaart van de laatste jaren heeft niet kunnen verhinderen dat in be paalde delen van ons land de economische vooruitzichten verslechterd zijn. Hierbij moet gedacht worden aan het noor den van ons land, aan gebieden in het zuiden waar de bevol kingstoeneming het landsge- middelde ver overschrijdt, zoals in de Limburgse Peel en de ge meenten rondom Eindhoven en aan de streken aan de rand van de voormalige Zuiderzee. Het probleem dat hier ligt, betreft het scheppen van vol doende werkgelegenheid. Het moge zo zijn in een tijd van opgaande conjunctuur, zoals wij nu weer beleven, het werk loosheidsprobleem wordt ver sluierd omdat veel arbeids machten tijdelijk elders werk kunnen vinden, wij mogen van tijdelijke werkgelegenheid geen stabiliteit verwachten voor de gebieden waar deze mensen thuis horen. Veien trekken trouwens uit deze onvoldoende toekomst biedende streken weg. Zo verhuisden er in de pe riode 1950-1956 uit het noorden des lands ruim 60.000 mensen meer dan er zich vestigden. Vooruitziende deskundigen had den berekend dat er van 1950- 1970 voor dit gebied „slechts een v'ertrekoverschot zou zijn van 26.000 personen. En reeds dat verschijnsel vond men be denkelijk GESTIMULEERDE VESTIGING. In de tijd dat minister Zijl stra nog economische zaken be heerde, heeft hij in de zesde in dustrialisatienota aangekondigd dat ondernemers, die zich in de ontwikkelingsgebieden vestigen, een gunstig economisch klimaat zal worden geboden. Daarbij werd gedacht aan spoedige verbetering van wegen naar het noorden en zuiden. Voorts zouden ondernemers bij aankoop of erfpacht van in dustrieterrein in bepaald ont wikkelingskernen de helft van de koopprijs of pachtprijs van de grond van het rijk terug ont vangen. Daarnaast is gesproken en geschreven over trainings- Unilevers zeer vast öy een middelmatige affaire waren de Unileverwaarden gis termiddag, voor de laatste beursdag van deze week, zeer vast, Londen, Duitsland, alsme de lokale vraag gaven de stoot tot een forse koersstijging voor deze papieren en gehandeld werd bij de opening op 617J2 De slotkoers van donderdag Vuistgevecht tussen twee republikeinse afgevaardigden n.a.v. Chroesjtsjets komende bezoek In het Huis van Afgevaardig den van de Amerikaanse staat Texas was een tesoiuue inge diend, waarin werd gesteld dat de Sowjetrussische piemier Chroes jtsjef bij ztin bezoek aan de V er- enigüe Staten met vveikom in deze staat zou zijn. iDe resolutie werd met grote meerderheid, namelijk 135 Legen lo stemmen verwoipen. uit was niet naar de zin van eén der voorstemmers, de jeugdige repu blikeinse algevaardigde Louis Dugas, die nog meer ontstemd was geraakt door het leit dat een anueie repuoiiKeinse afgevaar digde, Jeriy battler, tegen ue re solutie had gestemd, nij nep luidkeels: „Dat is dan weer een overwinning voor Chroesjisjef en zijn meaepiicnuge, ue argevaai- cügde Sacuer' Ue reactie van laatstgenoemde kwam onmiddellijk, doch niet in woorden, liij plaatste een kei harde rechtse op de kaak van Dugas. Deze poogde onverwijld met gelijke munt te betaien en er zou zich wellicht een interessant vuistgevecht tussen de twee re puoiiKeinse aigev aardiguen heb ben ontwikkeiu, ware het niet dat andere leden van het Huis dit niet de aangewezen weg vonden om onderlinge meningsverscntl- len te besiecnten en prompt tus senbeide kwamen. De raketbases in urooixBnitannië Het Britse blad „uaiiy nerald" meldt dat de blitse regering kracntig bij de regering te Was hington ueeit geprotesteerd tegen de puolikatie van genei- men van ïaketbases in Droot- Brittannié in een Amerikaans technisch blad. Het beireit hier bases voor ,Thor "-raketten. Volgens hei Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en mili taire leiders zou inbreuk zijn ge maakt op de Britse veuigueids- voorschrnten. Het technische blad „Missiles and Rockets" scnreel onder meer dat Uroot-Bnttannië's eer ste ,,Thor"-basis in operationeel georuik is genomen en paraat is. Volgens de „Daily Herald" heelt de Britse regering tegen gesproken dat de eerste „Thor"- bassis operationeel is. VVèl zijn er al raketten op de basis die in een noodtoestand kunnen wor den afgevuurd. was 605. Het hoge ope.iiitigsiii- veau kon echter niet behouden blijven en gedurende het. ver dere beursverloop daalde de koers tot 615. AKQ's deden het kalm aan en noteerden op 394'/a ruim een punt boven de vorige slotprijs. In de niet officiële ochtend- handel werd voor de rayon- aandelen als hoogste prijs 398 betaald. In de Phihpshoek was het stil en de koerswinst be paalde zich bij een prijs van 671 op circa 2 punten. Ook gis teren ging er in aandelen Kon. Olie niet veel om. De gang is er uit en de koers week niet veel af bij die van donderdag. Op 170.8U noteerden de aande len echter boven pariteit New York. In de scheepvaarthoek was de handel wederom levendig. Vele stukken gingen tegen oplopende prijzen in andere hanaen over. .uoorelkaar bedroegen de koers winsten 2 tot 4 punten. Bij oe cultures herstelden Deli's zich, daarentegen waren Senembah's lager. hvA's en Amsterdam Kuobers aan de vaste kant. Staatslonasen vast speciaal voor de staffellening op de verplichte 200.000 vraag in kle»ne markt, In de lokale sector werden aandelen metaalbuizenfaoriek üxcetsior enige, punten lager geadviseerd. Van Vhssingon kreeg een adviesprijs van 375 a 38U (379), lndoia up 3ua (303). Ketjen werd iets hoger geadvi seerd. Deze aandelen liggen de laatste aagen, bij tunke omzet ten, zeer vast in ae markt op Duitse aankopen. Voor ue in schrijving op de resterende no minaal 26 miljoen 472 procent obligaties N.V. Provinciale Uel- ae,ocne Electnciteits-Maat- scnappij bestond goecie belang stelling. De directie van ue N.V. Lijempf deeit mede, dat geen ondernandehngen worden gevoerd met betrekking tot overneming van het oednjf. De aanaeien weraeu vnjwei onver- anuera op 11j allz geadviseerd. Op dinsaag 18 augustus a.s. zal de inschrijving worden open gesteld op nominaal y2.5üu.uu0 o procent in aandelen conver- teeroare obligaties in stukken groot nominaal j 1000 aan toon der ten iasie van de N.V. Bronswerk tot de koers van 100 procent. De inschrijving is uit sluitend voor de iiouuers van claims. De conversiekoers be draagt 160 procent. Prolongatie 3 procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fonds. Algemeen Beursindices 5/8 6/8 7/8 4j3.68 452.78 434.04 227.01 229.11 229.95 156.52 157.17 159.80 200.40 200.40 202.19 132.97 133.79 136.25 313.55 313.79 315.26 Nabeurskoersen toelagen aan ongeschoolde werkkrachten, over subsidiëring van verhuiskosten der geschool den, over de bouw van indu striehallen op rijkskosten etc. Bij al deze maatregelen wordt er uiteindelijk een beroep ge daan op de rijkskas. De aan vankelijk geïnde hoge belas tingbedragen worden middels de subsidiëring weer overgehe veld naar de industrieën, die zich in de ontwikkelingskernen willen vestigen. In feite is dit een restitutie van reeds betaald belastinggeld met als nadeel dat de hoge bestaande tarieven de vestiging reeds preventief af remmen. DIRECTE VOORDELEN. De tegenhanger zou kunnen worden gevonden in directe fis cale tegemoetkoming. Het ver werven van industrieterrein is een zaak, die de ondernemers zelf alleen aangaat. Verstrekt men bepaalde stukken grond met subsidie, dan wekt men terstond al de indruk dat het aangewezen gebied eigenlijk ongeschikt is. Verklaart men daarentegen dat in bepaalde delen van ons land industrieterrein vrij van regis tratierecht kan worden gekocht, dan geeft men een direkt voor deel. Ook andere stimulansen kun nen worden gegeven. Hypothe ken zou men vrij van rechten kunnen laten afsluiten. Er zou een lagere vennootschapsbelas ting kunnen gelden gedurende een aantal jaren voor de indus trie, die zich in de ontwikke lingskernen vestigt. De verlich ting kan worden geboden gedu rende een nader te bepalen aan looptijd, zij kan ook voor alle on dernemers gelden, die in een aan gewezen streek wonen. VOORDEEL VOOR REEDS GEVESTIGDEN. Daarbij biedt men aan de daar reeds gevestigde industrieën een voordeel. Op zichzelf is dit geen bezwaar; deze kunnen zich dan sneli Ier) uitbreiden. Vanzelf sprekend zou het middel ter sti mulering niet alleen mogen lig gen op het terrein van de ven nootschapsbelasting. omdat niet elke o dernemer de N.V.-vorm wenst Ie kiezen. Een bezwaar tegen het be staande belastingregiem in het algemeen is trouwens dat tal van aftrekposten voor de N.V. ge makkelijk bereikbaar zijn, terwijl de zelfstandige ondernemers eigenaar wei ingenieuzer wegen moeten bewandelen om aan hun (af)trek te komen. Anderzijds heeft de privé-eigenaar veel min der kans om nog een bedrijf van formaat te bouwen. Zijn kapi taalkracht is daarvoor in 't alge meen onvoldoende. Is het ook mogelijk concessies te doen op het terrein van de in komstenbelasting in de industrie lisatie-gebieden, eenvoudiger lijkt een tegemoetkoming hij de om zetbelasting. In andere landen geeft men aan bepaalde indus trieën wel reducties op de vracht prijzen per schip of per spoor. Aan deze vormen van tegemoet koming is een ingewikkelde ad ministratie verbonden en zij lei den er tevens meestal toe dat bepaalde middelen van transport worden bevoorrecht met alle mi sère daaraan verbonden. EEN INDUSTRIALISATIE BELASTING? De voorkeur van de meeste in dustrieën voor de westelijke pro vincies wijst er op dat vestiging aldaar voor hen een premie be tekent t.o.v. vestiging in de ove rige provincies. Om tot een eco nomische gelijkschakeling van alle provincies te geraken, kan men ook nog eens grijpen naar het middel tot heffing van een speciale industrialisatie-belasting voor industrieën of bepaalde in dustrieën, die in het westen ge vestigd zijn. Met de opbrengst daarvan zou dan de opbouw van de economisch achtergebleven gebieden kunnen worden gefi nancierd, indien de bestaande be lastingopbrengst daarvoor niet zou kunnen worden aangewend. Ook met zo'n industrialisatie belasting schppt men echter weer bepaalde onbillijkheden, die trou wens nimmer geheel te vermij den zijn. Niet ontkend kan echter wor den dat het rijk door de toe nemende overbevolking van de randstad Holland voor tal van problemen wordt gesteld. Deze problemen vragen om voorzie ning, waardoor hoge financiële offers worden gevergd. Dit zou er toe kunnen leiden dat een steeds groter deel van de natio nale belastingopbrengst zou wor den besteed aan de westelijke provincies, terwijl door een zo danige gedragslijn de achterstand van de rest van Nederland wordt vergroot. Daarmee zou de be staande ontwiikkeling nog wor den geaccentueerd en dit moet worden vermeden. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) Rock 'n roll in Moskou Moskou is gegrepen door de rock 'n roll'-koorts. De Britse zanger Tommy Steele, die deel uitmaakt van de Britse afvaardi ging naar het filmfestival in Moskou, was met een gitaar, die hij aan Chroesjtsjef wilde aan bieden, op weg naar het Krem lin. Onderweg begon hij akkoor den op het instrument aan te slaan. Dit was het sein voor een menigte jonge Moskovieten om hem te volgen. Op de maat van populaire rock 'n roll-melodietjes ging het toen over het Rode Plein naar het Kremlin. (Advertentie.) Omdat zowel de regering als het bedrijfsleven er van over tuigd zijn, dat een werknemer niet steeds maar door kan blij ven werken en naast zijn weke lijkse vrije dag er eens tussen uit moet kunnen, is er een va kantieregeling opgesteld. Deze geldt voor hen op wie geen c.a.o. of bindende regeling van kracht is. Er zijn echter ook werknemers, op wie een dergelijke regeling niet van toepassing is en voor deze niet onbelangrijke groep is een algemene regeling in het leven geroepen en neergelegd in een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars. Deze be schikking is op 11 augustus 1952 in werking getreden. Hierin is bepaald, dat ,.de mi nimum vakantieregeling" van toepassing is op alle werknemers vallende onder het „buitenge woon besluit arbeidsverhoudin gen 1945" en op wie geen collec tieve arbeidsovereenkomst of an dere goedgekeurde loonregeling van toepassing is. Het minimum Artikel 2 van die beschikking stelt dan vast. dat werknemers als boven bedoeld, dus zij op wie geen c.a.o. of andere regeling van toepassing is, recht hebben op 'n aaneengesloten vakantie van tenminste zes dagen, ongeacht eventuele snipperdagen, welke aan die werknemer zijn verleend en dus niet op de zes aaneenge sloten dagen in mindering mo gen worden gebracht. Indien de arbeidsverhouding op 1 juli van het lopend jaar minder dan één jaar heeft geduurd, be staat voor iedere 2 maanden dienst vóór die datum recht op tenminste één dag vakantie. Indien de dienstverhouding be ëindigd wordt, zal aan een werk nemer, die in het lopende jaar nog niet of niet ten volle de hem Vergeet in Uw vacantietljd het zeep en Icwastgedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door toekomende vakantie heeft ge noten. alsnog deze vakantie, dan wel, indien dit niet mogelijk is, of een nieuwe Braun. Dan wordt Uw vacantie - en voort aan Uw dagelijkse scheerbeurt - een genoegen. Overtuigender dan Iedere bewe ring; de vergelijkende scheer, proef. indien de werknemer daaraan de voorkeur geeft, het loon over deze vakantie worden uitgekeerd. De de werknemer toekomende vakantie bestaat in dit geval uit één dag voor iedere twee maan den dienstverband sedert 1 juli van het voorafgaande kalender jaar. Geen regeling Mogelijkerwijze bestond!en) er voor de in werkingtreding van bovengenoemde beschikking reeds andere, gunstiger regelin gen; dan dienen deze gehand haafd te blijven. Er is dus wel aandacht ge schonken aan die werknemers, voor wie (nog) geen arbeids overeenkomst is vastgesteld. He laas is dat nog een vrij grote groep; deze groep nu kan zich beroepen op bovengenoemde be schikking van het College van Rijksbemiddelaars d.d. 5 augus tus 1952 in werking getreden op 11 augustus 1952). In deze be schikking is echter sprake van het „Buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945"; kort weg genaamd BBA 1945. Nu aan bovengenoemde be schikking van het meergenoem de College de voorwaarde is ver bonden, dat de minimum vakan tieregeling geldt voor alle ar beiders welke vallen onder het BBA 1945. dient er rekening me de gehouden te worden, dat hier door een vrij grote groep werk neemsters buiten de minimum vakantieregeling valt en wel onze onvolprezen hulpen (vrouwelijke) in de huishouding. De gehele arbeidsverhouding van deze belangrijke groep werk neemsters is daardoor op losse schroeven komen te staan. Be halve enkele andere werknemers, vallen vrouwelijke werknemers, die uitsluitend of in hoofdzaak huishoudelijke of persoonlijke ar beid verrichten in de huishou ding, buiten de minimum vakan tieregeling. Dit was zo en is nu. anno 1959, nog zo, hoe treurig het ook is. Maakt afspraken! Wt1 hebben er al eens eerder de aandacht op gevestigd, doch herhalen: vrouwelijk huisperso neel, bedingt bij uw indiensttre- Type Combi met tondeuse in luxe plastic étui f. 59.75. In ambtelijke kringen te Wa shington heeft, men de indruk gewekt dat de Amerikaanse autoriteiten met het oog op het aanstaande bezoek van de Rus sische minister-president. Typ. Special In e.rtcnn.n doo. f. 44.7S. Chroesjtsjef, aan president Eisenhower werken aan een campagne om te verhinderen dat er heel onvriendelijke din- N w w type Standard in cartonnen doo* f. 37.SO Imp. N V Hapé. Amsterdam-C Telefoon optr aan Vipt arifp^ van rip Rn«: 63957 t4 lijnen), GevpstiRd 1913. aan net aares van ae mis sen worden gezegd. Vice-president, Nixon zei woensdagavond bij zijn terug- Kon. Olie: 170.00—170.50 Unilever; 613—615 AKU: 393—394 170.60) (614) (394%) DOOR TREIN GEGREFEN; AAN DE DOOD ON I'tsNAW. Een Duits echtpaar is vrijdag middag als uoor een wonder aan de dood ontsnapt toen zijn auto op de onbewaakte overweg op de Ruigeweg te Oude Sluis nabij Scliagen dour een goederentrein werd gegrepen. Le auto werd een einuueugs meegesleurd en tegen een hek langs de spoor baan gedrukt. De bestuurder, de 41-jarige heer Limpe uit Dort mund, kon geneel ongedeerd uit de zwaar bescnadigde auto krui pen. Zijn 20-jarige echtgenote riep een kaakfractuur en een ge broken sleutelbeen op. Zij is naar het ziekenhuis „Rarkzicht' in Den Helder georacht. De be stuurder bleek zó weinig door het ongeluk geschokt te zijn, dat hij onmiddellijk foto's van zijn wagen begon te maken. L>e trein werd slecnts licht beschadigd en het treinverkeer had weinig ver traging. DUITSE BADGAST EN BERGEN AAN ZEE VERDRONKEN. Omstreeks het middaguur is de 51-jange Duitse pensiongast r'. C. O. Scaappacher uit Dillen-' burg bij het bacien in zee te Ber gen verdronken. De man was met zijn zoon in zee gegaan, maar niemand heelt bemerkt dat hij niet meer naar het strand terug keerde. Enige lijd later spoelde net slachtofter aan. Het toepas sen van kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat op. BRAND IN TEXELSE DUINEN In het duinterrein aan de zuidkust van Texel heeft gister morgen een zware brand ge woed waardoor de begroeiing van acht ha duin verloren ging. Dank zij het snelle optre den van de brandweerkorpsen van Den Hoorn en Den Burg bleven enige woonhuizen, die door het vuur werden bedreigd, gespaard. De brand ontstond op de plaats waar over enkele jaren een ponthaven zal worden gegraven. Het vuur zou zijn uit gebroken door het. weg wei pen van een brandende sigaretten aansteker. Uit geotUiUu name lijk tijdens een stoeipartij door jeugdige kampeerders. REISBï REA UHOUDER ONVINDBAAR. De 39-jarige reisbureauhouder J. tan D. uit Uithoorn, aie met zijn „Chalet dienst. Austria tal- ,o ae Neder, aiulsa vakantiegan ger.-, heelt gedupeerd, is tot nu «re met opgespoord. De Oostenrijkse politie heelt woensdag op verzoen van Inter pol, uie door de politie te Uit- nooin wa» ingeschakeld, ge poogd van D. te arresteren, t oen men om 4 uur s middags Dij het pension aanbelde, waar hij vëroiijt hield, bleek dat hij een uur tevoren was verdwenen. Van de pensionhouder had hij geid geleend met de mededeling dat nij dit nodig had voor zijn terug reis naar Nederland. Aigewacnt dient te worden ot hij inderdaad naar Uithoorn terugkeert. Intussen is uit een recente brief, waarmee hij tien gulden aan zijn vrouw stuurde, geble ken dat hij weet wat hem boven het hoofd hangt. Zijn vrouw verblijft op het ogenblik in Haar lem. De twee kinaeren zijn in Uitnoorn. Van D. plaatste in de afgelo pen lente advertenties in diverse oiaden waarin hij kamers, land huisjes en chalets in Oostenrijk ie huur aanbood. Hij kreeg tal loze gegadigden, die hij allen vooruit de huursom liet betalen. Inderdaad had hij in Oostenrijk een aantal woningen voor dit doel gehuurd, maar al spoedig bleek dat hij in tientallen geval len één enaiet gelijktijdig aan ettelijke families verhuurd had, zodat vele Nederlandse gezinnen in Oostenrijk een bittere teleur stelling wachtte. Sommigen keerden meteen terug, anderen die over meer geld beschikten, zochten een eigen onderdak. Van D. had in wenen een zg. hoofdkantoor. Dat was geves tigd in een winkel van een Ne derlander, die met een Oosten rijkse getrouwd is. Deze zat met de handen in het haar en riep de eerste maal Van D. te hulp. inmiddels was ae Yveense po litie er al in gemengd, doch deze liet hem gaan, toen hij verklaard nad dat aties op een administra tieve vergissing berustte en hij de gedupeerde familie schade loosstelling beloofde. Intussen heelt Van D. 'nu di verse personen en firma's voor bedragen gedupeerd, die in de tienduizenden gmaens lopen. Hij was het vorig jaar met zijn cha- letdienst begonnen, maar exploi teerde intussen een autorijscnool in Uithoorn, waarvoor hij op af betaling vier nieuwe wagens en twee scooters had gekoent. Een financienngsbedrijf in Utrecht verstrekte nem daartoe circa 35.000 waarvan hij volgens de rijkspolitie te uithoorn maande lijks circa lbOO moest afbetalen. Dat hij in een plaatsje van 9500 inwoners daartoe niet voldoende rijlessen wist te geven, mag geen verwondering baren. Toch begon hij af te lossen, maar toen er nog ƒ25.000 open stond bleef hij in gebreke. Ver haal bleek niet meer mogelijk, want de auto's en de scooters had hij inmiddels verkocht. De politie beschouwt hem als iemand die graag grote zaken doet en waarscnijniijk gaarne zonder fraude zijn reisbureau voor Oostenrijk in stand had wil len houden, maar die daartoe geen kans zag, omdat hij de con tanten miste die nodig zijn voor de betaling van de eerste kosten. Behalve zijn schuld aan de financieringsmaatschappij te Utrecht en ae oplichting van vele Nederlandse vakantiegangers zijn er tenslotte nog de vorderingen van enkele dagbladen, waarin hij zijn advertenties heeft geplaatst. Ook deze lopen in de duizenden guldens. keer in de Verenigde Staten dat de Amerikanen even hof felijk jegens Chroesjtsjef die nen te zijn ais de Russen je gens hem zijn geweest. Deze uitlating werd donderdag be schouwd ais een eerste aanwij zing van een officiële vriende lijkheidscampagne. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft zich woensdagavond in een rede te New York opzettelijk wat vriendelijker over Chroesjtsjef uitgelaten dan hij blijkens de tevoren gepubliceerde tekst aanvankelijk van plan was. In Washington is men verder van oordeel dat Nixon in het bijzonder zal profiteren van een gunstig resultaat van de be sprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Eisenhower en Nixon zullen het volk dan heb ben bewezen dat zij als repu blikeinen in staat zijn de kwes tie van de wereldvrede aan te pakken. Nixons kansen op het republikeinse kandidaatschap voor de presidentsverkiezingen en eventueel op verkiezing tot president zouden er zeer door stijgen. Het Amerikaanse volk zal volgend jaar een nieuwe president kiezen. Het hoofd van afdeling voor wetenschappelijk speurwerk van het leger, generaal Tru- deau, heeft donderdag een pas sage uit een redevoering ge schrapt die hij te Storrs in Connecticut zou houden. Hij verzocht de pers die de tekst van de rede al had ontvangen, het gedeelte weg te laten waar in wordt gezegd dat Chroesjts jef vorig jaar heeft gezegd „dat wij natuurlijk moeten erkennen dat wij niet voor eeuwig naast elkaar kunnen bestaan. Eén van ons moet in het graf". ding als hulp in de (particuliere) huishouding uw arbeidsvoor, waarden. Legt deze \ast in een tweevoud opgesteld geschrift I (gelijkluidend en met inkt ge. schreven en gedateerd). Niet al leen het in loon overeengekomen vast bedrag in geld. maar ook eventuele verhogingen, dienst tijden. vrije dagen, vakantie, al dan niet met toeslag. Zoals de I zaak er nu voorstaat, hebt u al-1 leen recht op eventueel zieken geld, als uw werkgever of -geef, I ster aan alle voorwaarden heeft I voldaan (waar ook nog wel een* I wat aan mankeert. Zij het soms| door uw eigen toedoen). Uw heroep ig evenals alle an-1 dene beroepen belangrijk, maai-1 voldoet aan redelijke verplichtin gen. zoals uw werkgeefster zich eveneens dient te houden aan menselijke verplichtingen en die welke zijn neergelegd in de in I tweevoud opgestelde overeen komst. De wetgever heeft u buitenge, sloten om ons niet bekende rede. nen. Het ligt op haar weg. deze J „uit de oudheid stammende rege ling" zo spoedig mogelijk te ver anderen en in overeenstemming te brengen met de eisen des tijde (Nadruk verboden). (Advertentie.) In Argentinië is aan 30.000 ambtenaren ontslag aangezegd op grond van het plan tot ver mindering van de overheidsuit gaven. De vakbond van burgerlijk overheidspersoneel heeft tegen deze maatregel geprotesteerd. Hij beschuldigt de regering er van dat zij zich van bepaalde ongewenste ambtenaren wenst te ontdoen. Overigens schijnt in Argenti nië een krachtmeting tussen de verschillende vakverenigingen en de nieuwe minister van Economische Zaken en Arbeid, Alvaro Alsogaray op handen. Bij steeds meer takken van be drijf dreigt staking. De Indische premier Nehroe heeft op een persconferentie te Nieuw Delhi verklaard dat de communisten, indien zij de ko mende verkiezingen Jn.de staat Kerala zouden winnen, zeer .ze ker zou worden toegestaan op nieuw een regering te vormen. In antwoord op vragen ver klaarde Nehroe dat, ook al was er geen burgeroorlog in Kerala, de toestanden aldaar steeds slechter waren geworden en dat deze tendens, wat betreft de binnenlandse j veiligheid, waarschijnlijk zou voortduren. Hij noemde de toestand in Ke rala thans „zeer slecht". „In feite was de situatie zoda nig geworden, dat een besten diging hiervan met langer kon worden toegestaan. Iedereen wilde dat. de centrale regerinc handelend zou optreden," aldus Nehroe. Hij voegde hieraan toe dat de communistische regering van Kerala de centrale regering weliswaar niet uitdrukkelijk had verzocht in te grijpen, doch dat de moeilijkheden, in de staat zo groot waren gewor den, dat zij wilden dat iemand deze van hen af zou nemen. Over de komende ontmoeting tussen Eisenhower en Chroes jtsjef zei Nehroe. dat dit „het beste nieuws is, dat wij in ge ruime tijd hebben gehoord". Hij meende dat dergelijke ont moetingen er veel toe zouden kunnen bijdragen om de „muur van wantrouwen en wederzijdse afkeer te slechten". Billy Wright, de aanvoerder van het Engelse elftal en record-inter national met 105 „caps" zal aan het begin van het volgende sei zoen zich uit de actieve wed strijdsport terugtrekken. Wright dis nu 35 jaar is, zal dus nog een seizoen zijn krachten geven aan zijn club, Wolverhampton Wan derers, en aan het Engelse voet bal. Real Madrid en de Braziliaan se club Botafogo zijn het eeni geworden over het transferbe drag van de Braziliaan-interna tional Didi, dat 320.000 gulden bedraagt. Gisteravond heeft Didi het con tract getekend, dat hem met in gang van het nieuwe seizoen voor twee jaar aan Real Madrid verbindt De twee clubs zijn ver der overeengekomen een wed strijd tegen elkaar te spelen te Marecana of Chamartin, waar van de recette ten goede komt aan Botafogo. maar in minde ring wordt gebracht op de door Real Madrid te betalen som. Zafcrffag 8 aug llü de werkloosJ -fa maand tuil oor. H et Metal nPn steeg v*n 41. I> he zetting ran verken verminder met de «eiwremr in de la mi bon» fl.av). Dc gereglvt rererre nam dien van 52.9M» tol 54. coirnnuiii<|iié rail van Sociale Zake zoirdheid. I)e stijging wei doordat eon groot lui rich ra bcëitK schoolopleiding ah <ie bij een Arbeid laten inschrijven, geschrevenen in jeugdigen van 1164 tot 33' oudere mgeschi-e J ;enden daalde d' i 2500 I>eze daling is bi bijzondere gunst omstandigheden aan een v.wdeie u de algemene werl situatie. Het voor seizoen gecorrigeet <le geregistreerde daalde dan ook fcS.OOO. i Het aantal rver «bedroeg jrer eint 44.737, eind juni eind juli 1958: 64 op sociale werkvt jecten) pind juli '5 rige maand: 14,039 Pe stijging var openstaande aan' werkgevers gal weerspiegeling v? van jeugdigen op markt. De werkge' leeds hun behoefte ZONDAG 9 AU HILVERSUM I: 8 KCóor het platteland brOgr.; fl.4.5 Geesteliii Lichte muziek; 10.30 king; 10.40 Cabaret. 11200 Lichte muziek; jepiegel; 12.35 Orgi pCieuwa; 13.07 De tói (wereld; 13.17 Gram. jprogr. voor de sol fecel-bespreking14.2 kiek; 1.5.20 Vakantie kusten; 15.45 Klasse 3600 Amus. muziek; tevtie; 17.(81 Gram.; 1 leugd; 17.80 Nieuws f ■Mal: 18.30 Kerkdiens ide jeugd; 19.30 Th ?0 0O Nieuw»; 20.05 1 ■0.3.4 De Tijger, ho lOrSRi.; 21.40 Vlerk gl.5ö Gram.; 22.20 Joi ppam.; 23.00 Nieuws; PHiriek en gram. HILVERSUM II: 8.' Gram.; 8.25 Hoogmis e.45 Geestelijke lier Geref. kerkdienst; tl 45 Vocaal ensembl |2 15 Apologie: 12.3.5 Nws; 13.05 De hand a 13 10 Ballroomorkest; muziek; 13.45 Boek Gram.; 15 10 De vliegi per; 15.20 Gram.; 16.30 Vespers: 17.00 kerkdienst; 18.00 kchip; 18.30 De ke Werk; 18.40 Bijbelver) pCerkelijk nieuws; 19 gen; 19.30 Het Evang< pannes, 19.45 Nws.; K).35 Pleisteractie Bram.; 21.20 U bent t He partij; 21.30 De jïsther H„ hoorspel; ■pel; 22.45 Avondjt Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI l; 12.30 Weerbericht; 11 13 00 Nws; 13.15 Voo t<yi; 14.00 Gram.; 16.15 Nieuws; 17.05 Gram. en piano; 18.30 God» 19 00 Nieuws; 20.00 80 45 Fanfare-orkest; P"iuziek; 22.00 Niéuws „NEEMT U M KWALIJI EXCELLENTI Het voorval van liaanse agent die gedegradeerd wert hij proces verbaal gemaakt tegen ee missaris van politi dezer dagen een van TurUn voor 'n ring behoed. Het betrof een toilist die met t» snelheid door de van de stad had Op verzoek toonde papieren maar de agent schrok zi toen hij de naam G fella las. Menend 1 de minister van landse Zaken te hebben gaf hij de p snel terug, beleefd pelend„Neemt U kwalük excellent^ overtreder die echti met Buitenlandse z maken had. maakte van het misverstan bruik en gaf vol ga

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 4