NCIE G*R*A*T*I*S BINNENLANDS NIEUWS iSport RECHTSZAKEN Het N. V. V. en de loonpolitiek Nederlandse padvinders van Jamboree terug De Amerikaanse pers over Nixons reis AGENDA VOETBAL sorzien door de benoeming van heer W. Leenhouts tot pen- ngmeester en de heer M. Wil- msen tot bestuurslid. De voorzitter deelde mede, dat bestelde nieuwe uniformen )Or de werkende leden nog deze eek verwacht worden en het de bedoeling ligt om a.s. zater- ig een concert te geven, waar- ij dan de werkende leden voor eerste maal in uniform zullen ïrschijnen. Vakdiploma. Bij het te Amsterdam door de ireniging „Ter veredeling van ;t Ambacht" gehouden examen aagde voor het diploma „Gezel het Metaaldraaien" onze irpsgenoot de heer J. I. van de elde. (Advertentie) UITNODIGING VAN AMERIKAANSE GOUVERNEURS AAN EIDERS VAN SOWJET REPUBLIEKEN Woensdagavond is te San uan de 51ste conferentie van auverneurs van de V.S. beslo- ;n. Er zijn twee resoluties aange omen. In de eerste worden de iders van de vijftien republie- en van de Sowjet-Unie uitge- odigd tot een bezoek aan de .S. De tweede voorziet in de lorbereiding van bezoeken van gouverneurs aan Zuid-Ame- ka. Er zal een speciale com- dssie voor dit doel worden in- ;steld. De resolutie met de uitnodi- ng aan de leiders van de owjet-republieken is na een vendig debat goedgekeurd, erscheidene gouverneurs spre- en zich tegen de resolutie uit i voerden aan, dat een derge- jk gebaar de positie van de S. tegenover de neutrale of gevangen landen" zou ver- vakken. Tot de tegenstanders an de resolutie behoort ook eisen Rockefeller, de gouver- eur van de staat New York. ij zei te vrezen, dat de bond- enoten van Amerika de reso- itie als een radicale verande- ng van de buitenlandse poli- ek der V.S. zullen uitleggen. Is gevolg van de bezwaren van elson zijn verscheidene wij gingen in de tekst van de re- olutie aangebracht. Zoals bekend heeft een groep emocratische en republikeinse auverneurs onlangs de Sowjet- nie bezocht. Vloot communistische jonken werd vernietigd bij invasiepoging in Quemoy-groep Luitenant-kolonel Frank Fli- iau, die leider was van de Ame- kaanse groep van militaiie sskundigen, die de nationalis- sche Chinezen op Quemoy in et begin van de crisis cm deze [landengroep van advies heeft ediend, heeft donderdag aan sn middagmaal in de Formo- lanse hoofdstad Taipeh ver- laard dat een vloot communis sche jonken en vlotten, met 000 man aan boord, in septem er 1958 volkomen in de grond geboord bij een poging tot het itvoeren van landingen op de landen Tagan en Erhtan van eze groep. De artillerie der Chinese com ïunisten had de twee eilanden vee weken lang hevig bescho- :n en de Chinese militaire lei- ers meenden ten onrechte dat et zware geschut der nationa- sten vrijwel uitgeschakeld was. Dit bleek echter een dure mis- ikening te zijn. De communis sche invasievloot werd door evig vuur van het nationalis sche kustgeschut halverwege issen Amoy en de Quemoy roep volledig in de grond ge oord. Schadevergoeding van meteorologen geëist De Oostenrijkse weerstations ebben de natste julimaand se- ert mensengeheugenis moeten egistreren. De zware regens ebben niet alleen voor miljoe- en schade door verlies van oog ten en overstromingen aange- icht maar ook de eerste eis tot schadevergoeding jegens de weermakers" van het meteoro- rgisch instituut uitgelokt. Pne Veners, die in goed vertrouwen p het gunstig luidende weerbe- icht er op uit getrokken waren /erden namelijk onderweg doo en wolkbreuk verrast die hu'- leren grondig bedierf. Het dr'^ al heeft de weerprofeten nu o" etaling van de reparatiekosten angesproken. Veel kans op e' 1 ijk hebben zij niet. daar h /eer uitdrukkelijk als een ver zachting en niet als een geS*j'( ■andeerde voorspelling wol" litgegeven. bij verkeersongeval omgekomen. Op de Boslaan in de EmirF; lennen te Ern-men kwam de ;e bakkersbediende J. I uit Emmen donderdag bakfiets in botsing met I achterop komende vra i met aanhangwagen, - door O. N. uit Emf* arige eer ijn ïem vagen ituurd lompascuum. Voor alle M-Brigadlers RONDVAART door Amsterdam toegang tot SPOORWEGMUSEUM te Utrecht Weer nieuwe voorrechten, weer mooie uitstapjes, alléén voor M- Brigadiers! Nummervakje 10 van je M-Brigade-Paspoort geeft recht op een gratis rondvaart door Amsterdam met Rederij Bergmaan (Damrak-brug bij het Centraal Station)nummervakje 11 op een gratis bezoek aan 't Nederlands Spoorwegmuseumstation Maliebaan, Utrecht. Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaardenje moet je mouw- embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonenElk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Zorg dat jij óók de „Zilveren Band" krijgt! Dóórgaan met melkdrinken, M-Brigadier! Dan kun je je 2e Log boek invullen en opzenden. Dan krijg je het teken van je nieuwe, hogere rang: de „Zilveren Band", om bij je M-embleem te dragen! fielk met een glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal: 2/4 kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van het Nederlands Zuivelbureau, Rijswijk (Z-H.) NIXON SCHRIJFT CHROESJTSJEF De Amerikaanse vice-presi dent Richard Nixon heeft de Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef geschreven dat hij zijn besprekingen met laatstge noemde „bijzonder belangwek kend" heeft gevonden en dat hij en de andere leden van de Ame rikaanse afvaardiging veel ge noegen hebben beleefd aan hun bezoeken aan verscheidene Rus sische steden en aan de gelegen heid tot het uitwisselen van me ningen met Sowjet-burgers. Dit was alles bijzonder waar devol voor mij, daar ik hierdoor in de gelegenheid was een beter begrip te krijgen van het Sow jetrussische v olk en zijn verlan gen naar vrede, evenals van uw denkbeelden, aldus Nixon in zijn brief aan Chroesjtsjef. Nixon schrijft verder dat zijn besprekingen met Chroesjtsjef in vriendschappelijke geest wer den gevoerd en dat zij tezelfder tijd openhartig en zakelijk wa ren, „waarbij wij, in overeen stemming met onze persoonlijke overtuigingen, blijk gaven van afwijkende meningen". Hij besluit: „Ik hoop dat ons overleg het ontstaan van een toe stand, waarin de regeringen van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, tezamen met andere re- ringen, beraadslagen om tot een vreedzame oplossing van be langrijke internationale geschil len te komen, enigszins naderbij heeft gebracht. Want een derge lijke vooruitgang is dringend noodzakelijk". Trouw, wettelijk verplicht Het parlement van nationalis tisch China heeft woensdag een wet goedgekeurd, die vrouwen en verloofden van soldaten aan het front verplicht hun geliefden trouw te blijven. De wet stelt voorts „toenade ringspogingen" tot deze vrouwen strafbaar. ianige er u. in. uil *-—7. ffi-1 Hij liep hierbij M uuu1ix, verwondingen op, «ai plaatse overleed. KIND uit raam gevallen Woensdagmiddag is de twee jarige Franciscus Vos uit de derde verdieping van het ouder lijk huis aan de Jan van Aven- sesstraat gevallen. Woensdag avond is het kind in het Wes terziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. winkeldievegge betrapt In een groot magazijn in de binnenstad van Rotterdam heeft een rechercheur van po litie woensdagmiddag de 56-ja- rige mejuffrouw M. A. E. S. uit Rotterdam aangehouden. Zij was betrapt bij het stelen van boeken, gramofoonplaten en een handtas. Nog andere arti kelen had zij bij zich, die zij reeds in een ander magazijn had buitgemaakt. Een huiszoeking bracht aan het licht, dat zij al meermalen winkeldiefstallen had gepleegd. Zij bekende er wel twintig en v/as reeds sinds 1952 met deze praktijken bezig. bloemenman beroofd Vandaag zal de 27-jarige sranietwerker C. O. uit Rotter dam voor de officier van Jus titie aldaar geleid worden. Hij wordt er van verdacht zondag middag een 43-jarige bloemen- man van een portefeuille met j 30C,te hebben beroofd. De mannen hadden in een café kennis met elkaar gemaakt en waren later gearmd weggegaan, voorafgegaan door de vrouw LANDBOUW PRIJSINDEXCIJFERS JUNI 1959 Volgens mededeling van het centraal bureau voor de statis tiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer 99 te gen 98 in mei en 94 in juni 1958. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten bedroeg evenais in mei 114 tegen 124 in juni 1958. De hogere melkprijs deed het groepsindexcijfer voor de vee- houderijprodukten oplopen van 94 tot 95 ondanks de lagere prijs voor de overige produkten in deze groep. Het ligt hiermede 9 punten hoger dan in juni 1958 86). Ook in juni bleef het groeps indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren ongewijzigd, n.l. 138. Ten opzichte van de over eenkomstige maand van het vorig jaar (135) vertoont het een toeneming van 3 punten. Bezien over het gehele oogst jaar 1958 '59 liep het prijsindex cijfer voor landbouwprodukten iets terug, n.l. van 102 tot 101. De akkerbouwprodukten ver tonen een geringe stijging: lil tegen 110 in 1957/'58. Het groepsindexcijfer voor de vee- houderijprodukten is van 100 tot 98 teruggelopen. Tegenover een hogere prijs voor rund- en varkensvlees stond een lagere voor de overige produkten in deze groep. Er zij op gewezen, dat bij de berekening van het prijsindexcijfer voor de veehou- derijprodukten de prijs, welke voor de melk wordt aangeno men, alleen betrekking heeft op de over de betrokken periode aan producenten uitgekeerde voorschotten (zgn. adviesprijs). Het indexcijfer voor het to taal der kostenfactoren liep op van 131 tot 137 o.a. als gevolg van de gestegen lonen in de landbouw. van de bloemenkoopman, die in het café eens was komen kij ken of alles naar wens ging. Op een gegeven moment was de vrouw de twee mannen kwijt. Ze ging op zoek en vond na een kwartiertje haar man in de Blommerdijksestraat terug. Hij stond radeloos tegen een muur geleund, „verlost" van zijn portefeuille met de 300,—. De granietwerker, meer be kend als „kleine Kees", is door de politie 's nachts van zijn bed gelicht. Hij had nog een bedrag van 130 over. Dit geld werd bij familie, bij wie hij het ver stopt had, teruggevonden. twee duitse jongens op het ijsselmker vermist Dinsdag zijn de twee Duitse vakantiegangers, de 16-jarige Manfred Erich Nowak uit Her- ne en zijn even oude buurjon gen Klaus Nikhoff, met een ka no van Eemnes de Eem afge varen om op het IJsselmeer te peddelen. Zij hadden de twee persoonskano gehuurd van een sportcentrum te Eemnes. Toen in de late avonduren de beide jongens nog niet terug waren heeft de beheerder van het sportcentrum alarm gesla gen. De beide Duitse jongens, die hadden gelogeerd in de jeugdherberg te Blaricum, wa ren namelijk in zwembroek in de kano gaan zitten. Hun kle dij hadden zij bij de verhuur- derij achtergelaten. Woensdag zijn de vliegers van de Ph-Pol, de Auster van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op schiphol, op ver zoek van de rijkspolitie te wa ter gaan zoeken naar de kano. Na uren lang speuren is de be manning van de Ph-Pol er tenslotte in geslaagd de kano, die vol water was, in het riet bij Nulde in de buurt van Er- melo te vinden. Van de jongens was geen spoor te bekennen. Het onderzoek wordt door de rijkspolitie te water voortgezet. Men vreest evenwel dat de bei de jeugdige vakantiegangers zijn verdronken. De familiele den in Heme zijn van de ver missing' in kennis gesteld. boerderijbrand. Donderdagmorgen zijn bij een felle brand in de kapitale boer derij „Noorderham" te Den Ham (Gr.) 36 koeien omgekomen. De dieren stonden in de stal, waar ze elektrisch zouden worden ge molken. De brand, die waarschijnlijk door hooibroei is ontstaan, werd ontdekt door de bedrijfsleider en zijn knecht. Zij waarschuwden de overige bewoners, onder wie twee bejaarden en vijf kinderen, en stelden toen alles in het werk om verder nog iets uit de vuur zee te redden. Ze wisten een tractor en een auto naar buiten te rijden. Toen ze bij de grote stal kwamen, waar de koeien in stonden, gelukte het hun niet de zware schuifdeur open te krij gen. De koeien verbrandden daardoor alle. De brandweer van Aduard wist slechts een deel van het voorhuis te behouden, alsmede enig meubilair. De schade loopt tegen de honderd duizend gulden. De eigenaar is verzekerd. nek gebroken bij duiken. De negentienjarige dienstplich tige soldaat A. F. M. van der Linden, behorende tot het regi ment Lua „Kornwerderzand", die gedetacheerd was bij de rij- en tractieschool te Eindhoven heeft donderdagmorgen bij het duiken in de Dommel, waar hij aan het zwemmen was, zijn nek gebro ken. De soldaat die woonachtig is in Utrecht, is overgebracht naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Tilburg. man verdronken voor kust van schoorl. Omstreeks het middaguur is de 32-jarige heer J. W. de Haan, gemeente-ambtenaar te Hoofd dorp, bij het baden in zee te Schoorl verdronken. De heer De Haan, die de zwemkunst niet voldoende meester was, zakte in de nabijheid van de strekdam plotseling weg. Pogingen van omstanders om hem te redden faalden door de zware trek van de zee. Het stoffelijk overschot spoelde ongeveer een half uur later aan. hond adopteert poes Hond en poes zijn doorgaans niet zulke dikke vrinden, vooral niet wanneer ze niet in hetzelfde huis zijn opgegroeid. Toen een Driebergse dierenarts dan ook op een avond midden opi de Leusder- heide een jong poesje ontdekte, dat kennelijk in lange tijd niet genoeg te eten had gekregen en hij het diertje mee naar huis nam, hield hij het ver van zijn grote bouvier, die altijd een uit gesproken afkeer van katten had getoond. De dierenarts vertrouw de het zwervertje toe aan een poes, die juist jongen had en hij hoopte, dat dit dier de nageko men „gezinsuitbreiding" wel zou accepteren. Maar poes moest van de vreemde rasgenoot niets heb ben en werkte de zwerver de mand uit. De dierenarts, die gespannen toekeek, lette even niet op z'n hond, die ongemerkt achter hem aan gekomen was. Pas toen de bouvier met één hap het zwer vertje in z'n grote bek nam en er mee weg draafde, bemerkte hij het. Hij holde achter de hond aan, om tot de ontdekking te komen, dat deze het poesje in zijn mand had gelegd. Sindsdien heeft de bouvier het druk met „zuigelin- genzorog" en groeit het zwerver tje, onder de hoede van z'n mach tige beschermer, als kool. vrijdag 7 augustus TERNEUZEN: Lux.-Theater: 8 uur: De vrouw die twee maal leefde. Terrein Zuidersportpark: 7 uur: CoMeijribSpadella. zaterdag 8 aug. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De vrouw die twee- maai leefde". Concertgebouw, 8 uur: „De charge der Vaquero's". AXEL: Het Centrum, 6.30 en. 9 uur: Doctor at sea DE ONTWIKKELING IN KONGO Daar gebleken is dat er mis vattingen bestaan omtrent de ontwerpen voor de nieuwe instel lingen die er in Kongo moeten komen, zullen er pogingen onder nomen worden om hierover na dere verklaringen te geven, al dus heeft de vice-gouverneur- generaal van Belgisch Kongo, Schoeller, aan de pers meege deeld. Men stelt zich voor in de provincie Leopoldstad een aan tal lezingen te doen houden. Ver slagen hiervan kunnen dien-en om in andere provincies een der gelijke voorlichting te geven. „Door het beleggen van derge lijke bijeenkomsten, aldus de vice-gouverneur-generaal, beant woorden wij tegelijk het door Kongolezen in leidende functies met aandrang gedane verzoek om het houden van een samen- spreking. Dit betekent echter niet dat alles opnieuw op losse schroeven zou komen te staan en het wil evenmin zeggen dat er geen sancties voor opruiende da den genomen zouden worden". AUSTRALIË EN NIEUW-GUINEA Australische autoriteiten heb ben de letterlijke tekst van uit latingen over Nieuw-Guinea van de Australische minister-presi dent, Menzies, in een televisie uitzending van zondag jl. woens dag naar Djakarta geseind. Dinsdag was uit Djakarta ge meld dat de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken bezorgd was over de Australi sche politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea nadat hij uittreksels uit Menzies' ver klaring voor de televisie had ge lezen. Naar verluidt, kreeg Subandrio de indruk dat Australië was af geweken van de geest van de ge meenschappelijke verklaring die hij en de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, eerder dit jaar hebben onder tekend. Australische ambtenaren zei den woensdag dat uit de letter lijke tekst zal blijken dat Austra lië zijn standpunt over de Neder landse soevereiniteit over het Westelijke deel van Nieuw-Gui nea niet heeft gewijzigd. Tijdens het jubileumcongres van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, dat donderdagmorgen te Brunssum is begonnen, heeft de algemene secretaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer H. Korte Jr. uit Amster dam een toespraak gehouden, waarin hij het standpunt van het N.V.V. inzake de huidige loonpolitiek nog eens uiteen heeft gezet. Wij staan aan het begin ener periode, aldus deze N.V.V.-secre- taris, waarin een ander sociaal economisch beleid zal worden gevoerd dan tot voor kort het geval was. Dat andere sociaal economische beleid is aangeduid als een christelijk sociaal. Spre ker verklaarde dat men in zijn kring echter gelooft, dat de aan- RUSSISCH COMMENTAAR OP ONTMOETING EISENHOWER- CHROESJTSJEF Het orgaan van de Russische regering „Izwestia", schreef woensdag dat de uitwisseling van bezoek van Chroesjtsjef en Eisenhower het logische gevolg is van het patroon der huidige internationale gebeurtenissen en in overeenstemming met de belangen van de twee grootste wereldmachten en de wereld vrede. Om de volkswil te verwezen lijken moet men de vreedzame economische concurrentie ont wikkelen, de handel tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten uitbreiden, het aantal contacten tussen Sowjet- en Amerikaanse burgers op elk niveau vergro ten en streven naar een recht vaardige oplossing van alle meningsverschillen. Er is reeds iets bereikt op dit punt, doch dat is nog slechts een begin en juist daarom is het nieuws van de komende bezoeken zo goed ontvangen, zowel in de V.S. als in de Sowjet-Unie. Natuurlijk zijn er uitzonde ringen, aldus de „Izwestia", bij voorbeeld de Westduitse bonds kanselier, die probeert te grijn zen en het te verdragen. Ook moeten sommige luidruchtige figuren in de Scandinavische landen zich wat vreemd voelen, maar zij zijn nu niet van be lang, aldus het blad. Zoals bekend heeft Chroes jtsjef bezoeken aan de Scandi navische landen afgezegd om dat men in bepaalde kringen in die landen tegen de bezoeken had geageerd.) De „Prawda" het orgaan van de Sowjet-Communistische par tij, verklaarde dinsdag: hoe meer contacten tussen de staatslieden, hoe beter het we derzijds begrip en zoveel te ge makkelijker zal men de belem meringen voor de ontwikkeling van vriendschappelijke betrek kingen uit de weg kunnen rui men. Roofovervallen „Deze mannen zijn de hele winter van 1958 en '59 bezig ge weest met roof en plannen tot roofovervallen. We hebben hier te doen met mensen met een ge vaarlijke misdadigersmentaliteit" aldus donderdagmorgen de offi cier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, jhr mr F. A. Groe- ninx van Zoelen, voordat hij drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste tegen de 54-jarige caféhou der L. de L„ de 34-jarige lasser J. H. van der P. en de 33-jarige zeeman H. van R„ allen uit Rot terdam. Een van de hun ten laste ge legde roofovervallen was die op mevr. N. de J.van H. uit Rot terdam-Zuid op 13 februari j.l. De 38-jarige scheepsreparateur G. V. uit Krimpen aan de Lek, die later op de ochtend apart terecht stond, zou hen verteld hebben dat daar geld in huis was. Hij had eens ruim 1200 van haar man geleend. De vrouw, die op de roep „po litie" de deur geopend had, ver dedigde zich zodanig tegen de aanval van De L„ dat hij, toen ze bovendien begon te gillen, op de vlucht sloeg, met achterlating van bril en handschoenen. De zelfde avond kon de politie de mannen nog aanhouden. Van R. liep daarbij een schotwond in een been op. De L. en Van der P. was voorts nog een poging tot diefstal ten laste gelegd in Krimpen a/d IJs- sel op 25 december '58, en Van der P., Van R. en V. nog een in braak in Spijkenisse. De buit be droeg hier slechts enkele tien tjes. Een geldkistje met papie ren, gevonden in de linnenkast, gooide men in de Waalhaven. De dfficier van justitie memo reerde nog, dat bij de plannen van deze verdachten ook een overval op een postauto en een op een geldloper waren. V. zou eens een tijd lang een postauto gevolgd hebben. Tegen hem werd ook drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. De verdedigers vroegen lich tere straffen. Uitspraak in alle zaken zaterdag. Met een chartervliegtuig van „Britavia", waarin zich ook verkenners en padvinders af komstig uit Zweden, Noorwe gen en Finland bevonden, is donderdagmiddag op Schiphol de delegatie van vijf Neder landse deelnemers aan de We reldjamboree op de Philippij- nen, teruggekomen. De Neder landse deelnemers waren de verkenners Hein van Meerten uit Hilversum (17 jaar) en Paul Rouffaer uit Arnhem (18 jaar), de hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse Padvinders", de heer e. J. Volkmaars uit Zandvoort. hop man P. J. Pos uit Amsterdam (27 jaar) van ..De Nederlandse Padvinders" en commissaris mr. P. A. M. e. van Velzen uit Wassenaar van de verkenners van de katholieke jeugdbewe ging. De beide kroonverkenners Van Meerten en Rouffaer wa ren geloot uit een groep van dertig Nederlandse candidaten.! op het uitgestrekte terrein een De heren Volkmaars en Van Philippijnse hut van bamboe Velzen waren van mening dat was gebouwd. Het was er heer- de verhalen over watertekort' lijk koel, hetgeen in een heet en het gebrek aan sanitaire klimaat met vochtige lucht zeer voorzieningen op de wereld jamboree sterk overdreven wa ren. In de eerste dagen was er inderdaad een waterprobleem. Men moet niet vergeten dat het kamp was neergezet in een na tuurpark. zestig kilometer bui ten Manilla, in een bergachtige streek en reeds door die om standigheden kon de watervoor ziening niet zo vlot verlopen. Een Zweedse padvinder had zich helemaal toen hij zich geapprecieerd werd. Voedsel was er meer dan voldoende. Het aantal deelnemers bedroeg 12.000; drie duizend padvinders kwamen uit het buitenland. Japan was er met een groot contingent, n.l. vijf honderd man en ook de Verenigde Sta ten hadden een flinke groep gezonden. De deelnemers waren van 55 verschillende nationali teiten. Er waren ook drie Pa- ingezeept, maarj poease padvinders uit Neder- wilde afspoelenj lands Nieuw Guinea. Zij slie- bleek er geen druppel water te' pen in een tent en zij hebben zijn. En het waterprobleem en I het wat moeilijker gehad dan het sanitaire vraagstuk bleek de Nederlandse padvinders, na enkele dagen volkomen te De belangstelling van de zijde van de Philippino's was buiten gewoon groot. Op de eerste zondag bezochten niet minder dan 500.000 bewoners van de zijn opgelost. Er waren opval lend weinig zieken. De Neder landse delegatie had het bui tengewoon getroffen, omdat voor hen door relaties midden Philippijnen het kamp. duiding „christelijk liberaal" meer op zijn plaats zou zijn. In ieder geval wilde het spreker voorkomen, dat het sociaal eco nomisch beleid dezer regering het meest tegemoet kpmt aan de verlangens, welke van liberale en werkgeverszijde zijn geuit. Bij de beslissing over de aan gekondigde vrijere loonpolitiek een uiteraard politieke beslis sing door een parlementsmeer- derheid bekrachtigd heeft ook het N.V.V. zich uiteraard neer te leggen. Zowel in het overleg met de K.A.B. en het C.N.V. als in het overleg met de werk gevers in de Stichting van de Arbeid en dat met de regering, heeft het N.V.V. zich bereid ver klaard om op loyale en construc tieve wijze aan de tenuitvoer legging van dit experiment mede te werken. Spreker meende geen geheim te verklappen met te constate ren, dat de regering mede onder de druk van de Vakcentralen, ook ten aanzien van de toepas sing der vrijere loonpolitiek, nog al wat water in haar wijn heeft moeten doen. Voor de gerecht vaardigde kritiek van de werk- nemerseentralen, aldus de heer Korte, heeft de regering moeten zwichten. Wij zullen het toejuichen als de regering niet slechts bij de formulering maai- vooral ook bij de toepassing der huidige richt lijnen een open oog toont te heb ben voor rechtvaardige verlan gens van de werknemersvakbe weging, aldus de heer Korte. Die rechtmatige verlangens, ten aanzien waarvan de drie vak- pentralen volstrekt eensgezind van opvatting zijn, komen hier op neer, dat de ruimte in onze nationale economie in de eerste plaats dient te worden aange wend om de gevolgen der beste dingsbeperking voor de werk nemers op te heffen en de ar beiders mede te laten delen in de gestegen welvaart. Dat houdt dus in dat de werknemersvak- centralen op het, ook door de Sociaal Economische Raad in meerderheid ingenomen stand punt staan, dat de huurverho ging en de afschaffing van de melksubsidie bij de verdeling van deze ruimte op het tweede plan behoren te komen. De N.V.V.-secretaris uitte ver der nog bezorgdheid omtrent de positie der werknemers in die bedrijfstakken, welke niet zullen kunnen voldoen aan de voor waarden, welke voor het toe staan van een loonsverhoging in de aanwijzingen van het college van Rijksbemiddelaars zijn ge steld. Die bezorgdheid is er be paald niet minder op geworden, nu men kennis heeft kunnen nemen van de interpretatie van staatssecretaris Roolvink. De staatssecretaris heeft nogal dui delijk te kennen gegeven, dat de werknemers in die bedrijfstak ken er zich maar op moeten voorbereiden voor de herziening van hun lonen tot 1961 „in de wachtkamer" te moeten verblij ven. De heer Korte noemde zulks een schromelijke onbillijk heid. Bovendien lijkt deze inter pretatie, aldus de N.V.V.-bestuur- der, niet in overeenstemming te zijn met hetgeen terzake in het overleg met de Stichting van de Arbeid is overeengekomen. De heer Korte wilde dan ook wel duidelijk uitspreken, dat het N.V.V. (en hij verwachtte ook de beide andere vakcentralen) de nu door de staatssecretaris genoem de wachttermijn bepaald niet voor hun rekening wensen te nemen. De „Washington Post" spreekt de hoop uit, dat vice- president Nixons bezoek aan Polen het begin zal inluiden van een Amerikaanse politiek waarbij meer aandacht aan de Oosteuropese landen wordt ge schonken. Het uitbundige welkom dat Nixon in Polen kreeg, kan vol gens de „Washington Post" niet geënsceneerd zijn geweest. Ni xons taak was uiterst delecaat. Aan de ene kant moest hij de Polen verzekeren dat zij op Amerikaanse steun kunnen re kenen, maar aan de andere kant mocht hij dit niet te op vallend doen om de Russen niet voor het hoofd te stoten en nieuwe Russische druk op Polen uit te lokken, aldus de „Washington Post". Het blad zegt verder, dat Ni xon er goed aan gedaan heeft, zich speciaal te bekommeren om de Poolse vrees voor een nieuwe oorlog'. Wellicht is Ni xon bij geheime besprekingen in staat geweest, eventuele on gerustheid, dat de Verenigde Staten de Duitse expansiedrang bevorderen te verminderen en een of andere Poolse verstand houding met West-Duitsland te bevorderen, zo meent de NIXON EN DE KOMENDE ONTMOETINGEN TUSSEN EISENHOWER EN CHROESJTSJEF Bezoek van Chroesjtsjef kan zijn nut hebben De eerste correspondent van de „New York Times" te Wa shington, James Reston, die Ri chard Nixon op zijn reis door de Sowjet-Unie en Polen heeft ver gezeld, meldt aan zijn blad dat de Amerikaanse vice-president zeker niet optimistisch is wat be treft de politieke kant van de ko mende ontmoetingen tussen pre sident Eisenhower en premier Chroesjtsjef. Hij verwacht op dit gebied geen opzienbare resul taten. Volgens Reston is Nixon wel voorstander van het houden der ontmoetingen, doch hij is bang dat het publiek er mogelijk te grote waarde aan zal hechten. Nixon zou niet van mening zijn dat een bezoek van Chroesjt sjef aan de Verenigde Staten de misvattingen van de Sowjet russische premier omtrent Ame rika zouden wegnemen. Hij zou gedurende zijn verblijf enige aanwijzingen hebben ge kregen, die 'n bevestiging vorm den van twee sterke indrukken, die de Britse premier MacMillan indertijd bij zijn bezoek aan Mos kou had verkregen. Deze waren: 1. Chroesjtsjef heeft de neiging de kracht van de Sowjet-Unie in vergelijking met de macht der Verenigde Staten te overschat ten. 2. Hij is geneigd de vastbera denheid van Amerika om zijn na tionale belangen, zelfs ten koste van een oorlog, te verdedigen, te onderschatten. Al met al vond Nixon echter toch dat een bezoek van premier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten zijn nut kon hebben en hij heeft dit ook in zijn verslag aan president Eisenhower vermeld. „Washington Post". De „New York Times" vindt, dat Nixon zijn taak goed ver vuld heeft. Er is veel van hem gevergd, zowel lichamelijk als geestelijk. Nixon heeft de vuur proef goed doorstaan. Zijn be zoek aan de, Sowjet-Unie en Polen hebben Nixons prestige en dat van zijn land verhoogd, aldus het oordeel van de „New York Times". De vice-president van de Poolse staatsraad, Oscar Lange, heeft woensdagochtend in een afscheidstoespraak tot Nixon verklaard„Uw bezoek aan Po len is een positieve gebeurtenis geweest. Wij hebben openlijk van gedachten gewisseld over de vraagstukken, die thans in de belangstelling der wereld mening staan. Uw bezoek was een praktisch bewijs van de mogelijkheid van het vreedzaam naast elkander bestaan van staten met verschillende maat schappelijke instellingen. U verlaat ons land verrijkt door de kennis, die u van ons volk heeft opgedaan. U heeft, tijdens uw verblijf in Polen, kennis kunnen nemen van de sympathie, die het Poolse volk voor de Amerika nen gevoelt." Nixon danktf: in zijn ant woord regering en volk van Po len voor de hartelijkheid, waarmede hij was begroet. Hij legde de nadruk op het belang van de besprekingen, die hij en zijn medewerkers te War schau hadden gevoerd en hij verklaarde het ontstaan van een beter wederzijds begrip mo gelijk te achten. „Regering en volk der Ver enigde Staten willen vrede. De Verenigde Staten zijn op geen enkele gebiedsuitbreiding uit, zij overwegen geen aanval en zij streven slechts vreedzame doeleinden na," aldus Nixon. Hij besloot: „Ik acht het nuttig dat de leiders van Oost en West de verschillende inter nationale vraagstukken in fa sen bespreken." Hoogspanning in de Terneuzense zomeravondcompetitie Nog 3 wedstrijden en dan be hoort de Terneuzense zomer avondcompetitie 1959 tot het ver leden. Tot de laatste wedstrijd blijft de spanning erin, want kop loper HKC speelt de allerlaatste wedstrijd tegen Advendo en eerst na afloop van deze wedstrijd zal de beslissing gevallen zijn. Wint HKC, dan is zij kampioen 1959; speelt zij gelijk dan bestaat de mogelijkheid, dat er 3 clubs met een gelijk aantal punten eindigen HKC, Spadella en PZEM. Spa della kan vanavond na een over winning op CoMeijRib voorlopig de leiding nemen en dan is het afwachten, wat HKC en PZEM gaan doen. Met nog één wedstrijd te spelen leidt HKC met 11 pun ten. gevolgd door Spadella en PZEM met ieder 10 punten. Vanavond luidt de bel voor de laatste ronde. Wie zal de sterk ste eindsprint hebben?

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3