UIT DE PROVINCIE Zeeuws-Vlaanderen en haar melkvoorziening Gemeenteraad IJzendijke van Eric de Noorman De vissers van de zwarte klip Staat een melkoorlog op het punt te ontbranden? DE CONSUMPTIE VAN VLEES IN NEDERLAND MEVROUW NIXON VINDT MEVROUW CHROESJTSJEF „HEEL LIEF" Echtgenoten zaten zes uur lang bijeen in Chroesjtsjefs landhuis zonder een woord te zeggen CHROESJTSJEF WIL DAT JAPAN HET VEILIGHEIDSVERDRAG M£T DE VER. STATEN OPZEGT Uitnodigingen van Oostduitse minister Nederlanders overtreden Belgische verkeersmaatregelen TERNEUZEN BIERVLIET. BRESKENS KOEWACHT RETRANCHEMENT ZAAMSLAG UITNODIGING VAN AMERIKAANSE GOUVERNEURS AAN LEIDERS VAN SOWJET REPUBLIEKEN Vloot communistiscAe jonken werd vernietigd bij invasiepoging in Quemoy-groep Schadevergoeding van meteorologen geëist „De Zeeuws-Vlaamse coöpera ties zijn vastbesloten in eendrach tig samengaan de toestand onder ogen te zien en te proberen dc toekomst voor onze melkveehou derij veilig te stellen". Met deze woorden illustreerde de heer J. van Wesemael, voor zitter der coöperatieve zuivel fabriek „Roomboter" te Kloos- terzande, het standpunt van de Zeeuws-Vlaamse melkindustrie inzake de deining die is ontstaan over de melkleveranties in een gedeelte van Oost Zeeuws-Vlaan deren. Dit was tijdens een bijeen komst in hotel „Rotterdam", belegd om het publiek via de pers enig inzicht te verschaffen in de melkoorlog die op het punt staat te ontbranden tussen een Rotterdamse melkinrichting enerzijds en de Zeeuws-Vlaamse melkindustrie anderzijds. Daartussen staan dan de slij ters. die allen zijn aangesloten bij de C.M.M.C. De afdeling statistiek van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft een nota opgesteld inzake de ontwikkeling van de con sumptie van vlees. Uit deze nota blijkt, dat de Nederlander in 1956 gemiddeld 40.9 kilogram vlees at, in 1957 41.2 kg en in 1958 40,2 kg. In tonnen uitgedrukt beteken de dit een totale consumptie van resp. 445.700, 454.325 en 450.275 ton. De consumptie van rundvlees steeg van 15,6 kg per hoofd van de bevolking in 1957 tot 16 kg in 1958, die van varkensvlees daal de echter van 21,8 tot 20.8 kg. De afdeling statistiek van het Produktschap wijt de daling van het verbruik van varkensvlees aan een minder groot aanbod van slachtvarkens, een versnelde af levering in lager gewicht en de daaruit voortvloeiende stijging van het prijspeil. In december '1958 betaalden de consumenten 4.95 voor een kilo carbonade, ruim 40 cent meer dan een jaar daarvoor. De consumentenprijs van doorregen runderlappen daarentegen, steeg in dat jaar slechts van 4,15 tot 4,23 per hg. De consumptie van schape- en paardevlees onderging een lichte daling, hetgeen voornamelijk ver oorzaakt werd door een gerin gere produktie en invoer van paardevlees. In de nota wordt onder meer opgemerkt, dat het niet uitge sloten is, dat de ontwikkeling van de produktie en het verbruik van slachtpluimvee in de toe komst de gebruiksgewoonten in de sector vlees zal gaan beïn vloeden. Zoals bekend, werden zater dagavond door middel van huis aan huis bezorgde pamfletten de bewoners van Terneuzen ervan in kennis gesteld dat de aange kondigde vakantie van de melk- slijters geen doorgang zou vin den en de melkbezorging ge woon door zou gaan. Als argument voor deze ge wijzigde houding werd aange voerd dat „een fabriek" in de vakantieweek zelf de melkvoor ziening zou ter hand nemen. Hierdoor werden dus de consu menten op de hoogte gesteld dat er een conflict was gerezen. De besturen van de Zeeuws- Vlaamse fabrieken ontkennen echter ten stelligste, dat het in het voornemen zou hebben ge legen tijdens de vakantieweek der slijters tot enige actie over te gaan, een actie overigens, die, zoals men ons mededeelde, be doeld zou zijn als een gezonde concurrentie. Bovendien zijn, volgens de directie der IJzen- dijkse melkinrichting talrijke ver zoeken uit Terneuzen ontvangen om levering van haar produkten. Sinds enige tijd worden n.l. de melkprodukten van een Rotter damse fabriek betrokken. Op 26 oktober loopt het sinds geruime tijd geldende contract tussen de IJzendijkse fabriek (waar het hier in deze omgeving om gaat) en de C. M. M. C. af. „Onze produkten zijn zeker zo goed als die van welke fabriek ook" verzekerde men ons „en wij durven ze met een gerust hart door een onpartijdige jury te laten keuren. De fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen zijn wellicht niet zo groot als elders, maar ze zijn ultra-modern ingericht en kunnen iedere toets der kritiek doorstaan." In Zeeuws-Vlaanderen zijn 3000 melkveehouders met ongeveer 6000 melkkoeien. Veertig procent van deze bedrijven is kleiner dan 10 ha. Deze bedrijven zijn gro tendeels gemengde bedrijven, waarop melkvee wordt gehou den. De melkfabrieken in Aar denburg, Kloosterzande en IJzen- dijke zijn in 1927 t/m 1930 opge richt, gedrongen door de nood der tijden. De melkveehouders stonden er toen slecht voor. Het enigie produkt toentertijd, de boter, was een ruilobject tus sen de boer en de kruidenier.. Onnodig te zeggen hoe weinig de boter toen opbracht. Toen zijn de coöperatieve melkfabrieken opgericht en deze hebben on tegenzeggelijk zegenrijk gewerkt. De fabrieken, die na de oorlog met hun tijd zijn meegegaan en van roomboterfabrieken tot con- sumptiemelkbedrijven zijn ge worden, maken een prima pro dukt. Zeeuws-Vlaanderen heeft te kampen met geweldige hoge aanvoer- en afvoerkosten. Deze blijven en veranderen niet. Het is daarom logisch en economisch, dat de Zeeuws-Vlaamse melk hier wordt verwerkt en ook wordt geconsumeerd. De heer Van Wesemael, die dit alles mededeelde, sprak ten stel ligste tegen dat de produkten van Woensdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester Ficq in vergadering bij een. Op voorstel van B. en W. werd het totaalbedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven van de openbare lagere school over de jaren 1953 tot '57 vastgesteld op een bedrag van 9110,19 en het bedrag der over schrijding per leerling op 13,87. Idem voor de R.K. jongensschool over hetzelfde tijdvak op i 17.880,02. Het bedrag dat door de R.K. jongensschool in de ge meentekas moet worden terug gestort werd bepaald op 128,93; het bedrag der overschrijding van de vergoeding voor de R.K. meisjesschool over genoemd tijd vak. te bepalen op 903,02 waar van mag wordên bestreden over het volgende vijfjarig tijdvak 116715 x ƒ13,87 ƒ1615,39. Aan C. E. Marteijn wordt een perceeltje grond gelegen aan de Lakenstraat verkocht voor 4 per m-. Aan C. S. Marteijn eveneens «en perceeitje aan de Laken straat voor 4 per m-. Aan R. Haemers zal een per- iceel bouwterrein worden ver kocht aan de St. Sebastiaenstraat voor de bouw van een woning tegen de vastgestelde prijs voor deze straat zijnde 12,50 per m-. Aan C. van de Vijver zal een bijdrage worden verleend in de Icosten van aansluiting op het electrisch net tot een bedrag van 200. De heer H. A. M. van de Vijver te Biervliet werd benoemd tot keuringsveearts, tevens belast met het keuren der huisslachtin gen, met ingang van 1 sept. a.s. op een nog nader vast te stellen salaris. Met het verzoek van de afde ling Zeeland van de Ver. van Nederl. Gemeenten om een bij drage ad 5 ct per inwoner in de kosten van een door alle Zeeuw se gemeenten aan te bieden ge schenk t.b.v. het interieur in het nieuwe gebouw van de Prov. Griffie kan de raad zich wel verenigen. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer C. Cornelis naar de mogelijkheid om langs de weg tussen de beide Vestegrachten een afscherming te maken. Hij vindt het daar voor spelende kinderen erg gevaarlijk. De voorzitter zegde een onder zoek ter plaatse toe. De heer J. van Cadsand zeide dat enkele oudjes bezwaren had den geopperd tegen het bedrag der rioolbelasting. iDe voorzitter wist niet of hier iets aan te doen is, maar zou het bezien. de coöperatieve consumptiemelk- bedrijven duurder zouden zijn. Momenteel is de situatie zó, dat straks in Zeeuws-Vlaanderen een consumptie-melkindustrie dreigt vernietigd te worden. Een indu strie, waar Zeeuws-Vlaanderen zelf de grondstoffen voor produ ceert. Veel wordt geschreven over Holland, dat alles tot zich trekt. Er wordt geschreven over indu strialisatie en over het feit, dat men boven de Moerdijk Zeeuws- Vlaanderen niet weet te liggen. Nu is er hier een moderne goed geoutilleerde industrie en gaat men die zélf welbewust vernieti gen. Iedereen zal toch moeten toe geven dat uiteindelijk ieders voordeel is dat hier een wel varende melkconsumptie-indus- trie gevestigd is. Op onze vraag welk belang de slijters er bij hebben om de Zeeuws-Vlaamse melkindustrie uit te sluiten, werd geantwoord dat dit zeker niet aan de winst marge ligt. Met nadruk werd voorts be toogd, dat er tussen de melk- slijters en de consumptiemelkbe- drijven in Zeeuws-Vlaanderen nooit overleg gepleegd is, het geen wordt betreurd. Thans wordt de consument ge dwongen een ander produkt af te nemen dan wellicht in zijn be doeling ligt, terwijl het boven dien aan geen twijfel onderhevig is dat melkprodukten door lan ger vervoer aan kwaliteitsver lies onderhevig zijn. In dit verband herinneren wij eraan, dat indertijd één der ar gumenten, die pleiten vóór de melksanering, was: het kwali teitsverlies door het langdurige gesol met melk door de verschil lende straten! Ongetwijfeld staan hier een aantal zakenbelangen lijnrecht tegenover elkaar en is het laat ste woord over deze kwestie nog niet gesproken. Hoofdzaak is, dat de consument van dit alles niet de dupe zal worden. Mevrouw Pat Nixon, de echt genote van de Amerikaanse vice- president, vindt mevr. Chroesjt- sjef „een erg aardige vrouw". Mevrouw Nixon, die zoals be kend haar man vergezeld heeft op zijn reis door de Sowjet-Unie verklaarde dit donderdag tegen verslaggevers. Ze zei voorts dat er, toen zij mevrouw Chroesjt- sjef ontmoette, nog niets gezegd was over Chroesjtsjefs bezoek aan de Verenigde Staten. „Niet temin zei ik tegen haar dat ik hoopte dat zij een bezoek aan mijn land zou brengen. Mevrouw Chroesjtsjef zei dat zij graar Chroesjtsjef zei dat zij graag naar de Verenigde Staten zou Mevrouw Nixon verklaarde voorts dat zij, mevrouw Chroesjt sjef en de echtgenoten van de Russische vice-premiers Kozlof en Mikojan zes uur lang zonder een woord te zeggen in Chroesjt sjefs landhuis buiten Moskou hadden gezeten terwijl Chroesjt sjef en Nixon debatteerden. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft woensdag een boodschap gericht tot de afge vaardigden naar de bijeenkomst voor de afschaffing van kernwa pens, die in Hirosjima gehouden wordt. Hij zegt hierin dat de vrede in het Verre Oosten en de veiligheid van Japan gewaar borgd zullen zijn als Japan het veiligheidsverdrag, dat het met de Verenigde Staten heeft ge sloten, opzegt. In de boodschap wordt voorts gezegd dat de Sowjet-Unie hoopt dat de vergadering haar voorstel tot vestiging van kernwapenvrije zones in het Verre Oosten en an dere gebieden zal steunen. Ook premier Kassem van Irak en premier Nehroe van India zonden boodschappen, waarin zij pleiten voor een vreedzame sa menleving van de volkeren. De bijeenkomst, die woensdag werd geopend, wordt bijgewoond door 72 afgevaardigden uit 24 landen. TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL Op het kruispunt van de rijks weg GroningenNieuweschans met de Noordbroeksterstraat te Sappemeer is gisteravond om streeks kwart over zeven een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een autobus van de GADO en een scooter kwamen op genoemd kruispunt met elkaar in botsing. De bestuurder van de scooter, de 54-jarige heer H. J. Smid, onder wijzer te Finsterwolde, en diens 52-jarige echtgenote, die op de duo meereed, werden over de weg geslingerd. De heer Smid over leed vrijwel onmiddellijk aan de opgelopen verwondingen. Zijn vrouw werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd, waar zij korte tijd later overleed. De minister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland Lo- thar Bolz, heeft woensdag Gro- myko, Herter, Lloyd en Couve de Murville uitgenodigd Oost- Duitsland te bezoeken. In de uitnodigingen aan de Westelijke ministers zegt Bolz dat het werk van de ministers op de conferentie te Genève be moeilijkt is door het feit dat sommige ministers de toestand in Oost-Duitsland niet persoon lijk kennen. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat een bezoek van de Westelijke ministers aan Oost- Duitsland „zal bijdragen tot de toenadering tussen de volken." Het Belgische bureau voor wegvervoer heeft aan de Neder landse internationale wegver- voerorganisatie een brief ge schreven waarin gezegd wordt, dat diverse malen is gebleken, dat Nederlandse houders van Belgische machtigingen, welke machtigingen voor één bepaald voertuig wordt afgegeven, mis bruik maken van deze machti ging door er meer voertuigen op te laten rijden, die dan alle de zelfde kenmerken dragen. De machtiging wordt na af loop van de rit in België aan de grens gedeponeerd in een drank huis of bij een tolagent, om daar afgehaald te worden voor een ander voertuig, dat aan de grens verschijnt. In de brief is tenslotte de waarschuwing opgenomen, dat wanneer nieuwe feiten vast gesteld worden, de machtigingen ingetrokken zullen worden. GASFABRIEK LEVERDE ONBRANDBAAR GAS Door een zogenaamde water doorslag in een beveiligingsin stallatie in het gemeentelijk gas bedrijf te 's-Gravenhage is gister avond in het gasnet een hoeveel heid gas doorgedrongen. De sto ring begon om ongeveer half zes en duurde naar schatting vijf tot acht minuten. Daarna verplaat ste deze lucht zich verder door- het net, waardoor vele gebrui kers zonder gas kwamen te zit ten. De storing in de gasvoorzie- ning was van tijdelijke aard, want nadat de lucht die er in was doorgedrongen, een bepaald ge deelte van het gasnet was gepas seerd, stroomde er weer normaal gas door die leidingen. Men kon aan de hand van de storingsmeldingen vrij nauwkeu rig nagaan hoe de luchtbel in het net zich verplaatste. Zo kregen bijvoorbeeld de verbruikers in 't Westland pas omstreeks negen uur last van de storing. Om het publiek te waarschu wen werd de radionieuwsdienst van het gebeurde op de hoogte gesteld. Voorts werden de gebrui kers via de draadomroep van in structies voorzien. De politie van Rijswijk waarschuwde via ge luidswagens. Aantal leerlingen Petrus Hon- dius Lyceum neemt voortdu rend toe. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar zullen niet minder dan 3t>0 leerlingen het Petrus Hondius Lyceum bevolken; dat is, vergeleken met het vorig jaar, een groei van 15,5 De groei, op zichzelf verheu gend, levert uiteraard moeilijkhe den op, omdat het gebouw niet meegroeit. De leraarskamer is er dan ook aan opgeofferd moeten worden en als leslokaal ingericht. Voor het toelatingsexamen ga ven zich dit jaar 65 candidaten op. Hiervan slaagden er 43. Voor de voorbereidende klassen meld den zich 53 leerlingen. Van de 21 candidaten voor het eindexamen slaagden er 19. Per 1 september wordt er op de school een nieuw vak geïntro duceerd voor de voorbereidende klasse en de eerste en tweede h. b. s.-klasse, n.l. het vak bijbel kennis en cultuurgeschiedenis van het Christendom. Op het les rooster wordt hiervoor een uur per week uitgetrokken. Als do centen zijn benoemd de heren ds P. A. van der Vlugt en kapelaan W. M. Jacobs. Voor de vierde en vijfde klas sen van de middelbare meisjes school, de h. b. s. en het gymna sium begint het schooljaar 1 sep tember met een werkweek op Hedenesse, het vormingscentrum bij Cadzand. Van maandag tot za terdag hebben de jongelui gele genheid aan elkaar en het nieu we klasseverband te wennen. Dat het rijk deze werkweken hoog aanslaat, blijkt uit het feit, dat zij 50 9der kosten vergoedt. Uitslag van aanbesteding riolerings- en bestratings- werken. Gistermorgen werd ten ge meentehuize alhier aanbesteed het uitvoeren vair riolerings- en bestratingswerken in het exploi tatieplan „Serlippenspolder". Hiervoor werd als volgt inge schreven: Fa. Wed. P. R. Toussaint Zn, Cadzand ƒ187.200,— J. V. Freij- ser, St. Jansteen 186.000,I. J. de Ruijsscher te Biervliet 185.300,F. Verstelle, Philip pine 176.000,K. Lucasse, Walsoorden 175.390,P. Mol- let, Hoofdplaat 173.000,Aan nemersbedrijf N. P. Hol N.V te iruist ƒ172.500,—; W. J. de Bruijn, Terneuzen 171.000,en Fa Gebrs. De Bokx, Terneuzen 169.900,—. Geslaagd. Aan de Pontschool alhier slaag de voor het examen van de Ne derlandse Associatie voor Prak tijkdiploma's Nederlandse Han delscorrespondentie mej. Janny Leunis te Hoek. Voor het examen machine- schrijven; mej. C. J. M. Kruissen en mej. G. B. C. van Hurck, bei den te Sas van Gent; mej. J. A. Steketee, mej. M. P. Laurens, mej. M. H. A. van Campen, K. Klaassen, G. Klaassen, H. P. Kramer, J. A. M. Hofman en W. Tollenaar, allen te Terneuzen; C. Goossen, D. Hamelink en P. Roose, allen te Zaamslag. Voor het examen stenografie: mej. H. M. A. van Campen te Terneuzen. Voor het examen stenografie en machineschrijven. Stenogra fie: de dames M. C. de Feijter te Hoek, M. S. Simons, G. J. van Damme, J. van der Peijl, J. T. I. de Groot en J. E. G. van Luik, allen te Terneuzen, C. M. van Westen te Zaamslag. Machineschrijven: mej. S. E. Martheze en C. Hamelink, beiden te Axel, W. J. Verplanke te Bier vliet, mej. A. L. van Cadsand, mej. L. Tollenaar, mej. A. E. Koster, W. J. Dieleman en mej. C. P. G. Lantsheer, allen te Hoek, mej. J. P. Berkhout te Sas van Gent. Voor het examen stenografie en machineschrijven: J. Plat- schorre, E. J. Maes, F. D. Ing- hels en A. F. Vermeulen, allen te Sas van Gent. mej. A. E. Hemel- soet en J. Klaassen, beiden te Sluiskil, de dames R. J. Buijse, S. B. F. van Poelje, A. J. van der Klooster, J. M. H. Jansen, W. R. M. Kaan, S. J. de Kraker, S. J. de Kok, H. W. Mouthaan, C. Ver- couteren en de heren P. C. de Doelder, M. Fieret, M. A. J. Pen- ne en M. C. de Ridder, allen te Terneuzen, P. J. Lokerse, P. Aar dewerk en G. Lensen, allen te Zaamslag. Uitstapje Ouden van Dagen. Woensdag maakten 121 bejaar den uit Biervliet hun jaarlijks uitstapje, dank zij de offervaar digheid van de burgerij Met drie grote Z.V.T.M.-bussen vertrok het grote gezelschap in de richting van Watervliet, al waar de dienstdoende douaniers de oudjes niet lang op hielden, en spoedig de reis kon worden voortgezet naar Ronse, tijdens welke rit genoten werd van het natuurschoon, dat België biedt. Te Ronse werd even gepau zeerd voor het gebruiken van een kopje koffie. Vervolgens werd naar Oude- naerde gereden waar de reisge noten het mooie Vlaamse stede- schoon konden bewonderen en de meegebrachte broodjes werden aangesproken. Thans werd naar het mooi ge- legen Geraardsbergen gereden en had men voldoende tijd om zich in deze stad te verpozen. Van hieruit ging de reis naar Gent, waar in de Raadskelder een consumptie werd aangebo den, alvorens weer naar Water vliet werd gereden om weldra te Biervliet aan te komen. Aan de Oude Poort stond het plaatselijk muziekkorps met de drumband opgesteld om de be jaarde ingezetenen weer te ver welkomen. Onder marsmuziek werd naar de Markt gereden, al waar een rondedansje van de reisgenoten bewees dat allen vol op hadden genoten. De voorzitter van het comité, de heer M. Maas, sprak hier nog namens de reisgenoten een dank woord lot de bevolking van Biervliet, die door haar steun dit uitstapje mogelijk had gemaakt. Ook het dagelijks bestuur der gemeente en de begeleiders werd dank gebracht en memoreerde hij dat dokter Kalkman en zr. Wijna geen enkele maal tijdens het uitstapje hulp hadden moe ten verlenen, Moe, maar hoogst voldaan, keerden hierop allen huiswaarts en werden de reisgenoten uit Driewegen per extrabus thuis gebracht. Voorzitter af. De heer J. W. Carels heeft be dankt als voorzitter van het co mité '„De Visserijdagen" te Bres- kens. De heer Carels heeft deze functie sinds de oprichting in 1953 bekleed. „Het bedanken komt niet voort uit meningsverschillen in het comité, doch geschiedt zuiver om persoonlijke redenen die verband houden met de belangen van de gemeente Breskens", aldus de heer Carels (die ook gemeente raadslid is). Benoeming Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot klerk ter ge meente-secretarie in vaste dienst de heer Julbert Vercauteren al hier. Sehoolkollekte. De leerlingen der O. L. School verzamelden gedurende enige tijd voor een bedrag van 9,34 aan „maandagcenten". Het geld is opgestuurd aan de Stichting We- reld-Schoolkindsteunfonds voor de bestrijding der t. b. c. Gedetacheerd. In verband met de toeristische drukte werd de grenskommies F. J. Briaire uit Nieuw-Namen gedetacheerd naar de post Re- tx-anchement. „De Jaarvergadering Volharding". Dinsdagavond werd door de muziekvereniging „De Volhar ding" haar jaarvergadering ge houden bij de heer R. J. van de Veke. Nadat de voorzitter, de heer Van de Veke, de vergadering had geopend en de aanwezigen had verwelkomd, brachten de secre taris en de penningmeester hun jaarverslag uit, welke werden goedgekeurd, waarna de voorzit ter de functionarissen dank be tuigde voor hun arbeid ten be hoeve der vereniging. In de bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van de heer W. Leenhouts tot pen- ningmeester en de heer M. Wil lemsen tot bestuurslid De voorzitter deelde mede, dat de bestelde nieuwe uniformen voor de werkende leden nog deze week verwacht worden en het in de bedoeling ligt om a.s. zater dag een concert te geven, waar bij dan de werkende leden voor de eerste maal in uniform zullen verschijnen. Vakdiplonia. Bij het te Amsterdam door de vereniging „Ter veredeling van het Ambacht" gehouden examen slaagde voor het diploma „Gezel in het iMetaaldraaien" onze dorpsgenoot de heer J. I. van de Velde. Woensdagavond is te San Juan de 51ste conferentie van gouverneurs van de V.S. beslo ten. Er zijn twee resoluties aange nomen. In de eerste worden de leiders van de vijftien republie ken van de Sowjet-Unie uitge nodigd tot een bezoek aan de V.S. De tweede voorziet in de voorbereiding van bezoeken var. de gouverneurs aan Zuid-Ame- rika. Er zal een speciale com missie voor dit doel worden in gesteld. De resolutie met de uitnodi ging aan de leiders van de Sowjet-republieken is na een levendig debat goedgekeurd. Verscheidene gouverneurs spre ken zich tegen de resolutie uit en voerden aan, dat een derge lijk gebaar de positie van de V.S. tegenover de neutrale ol „gevangen landen" zou ver zwakken. Tot de tegenstanders van de resolutie behoort ook Nelsen Rockefeller, de gouver neur van de staat New York. Hij zei te vrezen, dat de bond genoten van Amerika de reso lutie als een radicale verande ring van de buitenlandse poli tiek der V.S. zullen uitleggen. Als gevolg van de bezwaren van Nelson zijn verscheidene wij zigingen in de tekst van de re solutie aangebracht. Zoals bekend heeft een groep democratische en republikeinse gouverneurs onlangs de Sowjet- Unie bezocht. 30. De honden nouden zich op een teken van de Noorman stil. Zo geruisloos mogelijk schuiven de mannen het vlot dieper in het riet en kruipen tussen het dichte struikgewas op het eiland Als ze behoedzaam om such heen loeren slaakt Eric bijna een kreet van verrassing, want ver weg, maar duidelijk zichtbaar rijzen muren en torens van een plomp bouwwerk uit het moeras op Hy krijgt echter nauwelyks tüd er aandacht aan te besteden, want de honden beginnen zachtjes te grom men en Bolan duwt hen opgewon den voorover tussen het gebla derte. „Vlakby", hijgt de oude Goten- krijger gesmoord, wijzend met een trillende vinger. Eric's ogen vernauwen zich tot spleetjes, als hij de donkere, drei gend uitziende krijgers ontwaart die op een smal vlot geruisloos hun schuilplaats voorby glijden... „Er moeten er meer zyn", zegt de Noorman gedempt, „luister maarze houden contact met elkaar met dat gefluitEn dan houdt hij de adem inhet zachte geplas van de peddels is ineens opgehoudenvlak naby hun schuilplaatsde krygers liggen dus stilHebben ze Eric's vlot ontdekt? Luitenant-kolonel Frank Fli- niau, die leider was van de Ame rikaanse groep van militaire deskundigen, die de national); tische Chinezen op Quemoy in het begin van de crisis om deze eilandengroep van advies heeft gediend, heeft donderdag aan een middagmaal in de Formo- saanse hoofdstad Taipeh ver klaard dat een vloot communis tische jonken en vlotten, met 2000 man aan boord, in septeir ber 1958 volkomen in de gror. is geboord bij een poging tot he uitvoeren van landingen op de eilanden Tagan en Erhtan van deze groep. De artillerie der Chinese com munisten had de twee eilanden twee weken lang hevig bescho ten en de Chinese militaire le ders meenden ten onrechte het zware geschut der nation* listen vrijwel uitgeschakeld was Dit bleek echter een dure mis rekening te zijn. De communis tische invasievloot werd doe: hevig vuur van het nationale tische kustgeschut halverweg tussen Amoy en de Quemo; groep volledig in de grond ge boord. De Oostenrijkse weerstation' hebben de natste julimaand dert mensengeheugenis moele registreren. De zware regen hebben niet alleen voor milj1* nen schade door verlies van oog sten en overstromingen aange richt maar ook de eerste eis tf schadevergoeding jegens „weermakers" van het meteoro logisch instituut uitgelokt. V* Weners, die in goed vertrouw op het gunstig luidende weert*' richt er op uit getrokken war»' werden namelijk onderweg doft een wolkbreuk verrast die N kleren grondig bedierf. Het drie tal heeft de weerprofeten nu 0 betaling van de reparatiekost" aangesproken. Veel kans op lijk hebben zij niet. daar h weer uitdrukkelijk als een ver wachting en niet als een ga randeerde voorspelling w* uitgegeven. BIJ VERKEERSONGEVAL OMGEKOMEN. Op de Boslaan in de Emn";. dennen te Emmen kwam de jarige bakkersbediende J. K ker uit Emmen donderdag zijn bakfiets in botsing met e hem achterop komende vrac wagen met aanhangwagen, stuurd door O. N. uit Emn1 compascuum. Hij liep hierbij danige verwondingen op, dat ter plaatse overleed.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2