Ministers verlaten Genève Frankrijk en de ontmoeting Eisenhower-Chroesjtsjef De toestand in Laos Het proces in Pretoria Weero verzicht VERLINï Pleidooi voor prijsverlaging in Engeland Chroesjtsjef op zijn persconferentie HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4748 EERSTE BLAD Hoeden, Pel J Nixon teruggekeerd fr dan één goede >or mijn grote was is één voldoende.' noeg voor allerlei iken en bij de was- r kans dat OMO neest nodig heb. handig, gemak- ÏETTELOOS WIT! De persen in Groot-Brittannië draaien weer Zondagsrijverbod in Duitsland BUS MET 47 MENSEN STORTTE IN RAVIJN 25 personen kwamen om het leven BOND OUDEN VAN DAGEN VERZOEKT WIJZIGING A. O. W. WEST-DUITSLAND GEEFT SCHADE VERGOEDING AAN DENEN NOORS-RUSSISCH INCIDENTJE DE EMIGRATIE UIT ISRAEL CANADESE UITNODIGING VOOR CHROESJTSJEF Rapport der „drie wijzen" INDONESIË BRENGT KWESTIE- NIEUW-GUINEA NIET IN DE V.N. KOMENDE BRITSE VOORSTELLEN INZAKE LAOS Mijn oprechte wens met een onbevangen geest naar de V. S. te gaan BOODSCHAPPEN VAN WOROSJILOF EN CHROESJTSJEF AAN EISENHOWER CHROESJTSJEF ZAL OP 15 SEPTEMBER IN NEW YORK AANKOMEN GEEN WESTDUITSE UITNODIGING VOOR CHROESJTSJEF Pi ankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 jfa 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 bonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per raand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ivi EN Viltnntl/ïr. tl.:nvneirlAy,! "RinhfirH TVlXDn ïfi WOGnSdeLf* Vfl 11 7.1111 VlPZHPlffil Viltpetjes, Alpino's, petjes en Witte petjes, I derzonnehoedjes, Overhi J den, in donkere kleut» van ƒ12,90 voor Witte Overhemden, iets kreukt voor 5,d gensruitoverhemdjes 7 de helft van de prijs Iloeden voor 5,en v: 7,50. Tevens prachtige Blous; zeer voordeelig, bij Nieuwcdiepstraai )m ik hel Vice-president Richard Nixon is woensdag van zijn bezoeken aan de Sowjet-Unie en Polen te Washington teruggekeerd, waar hij op het vliegveld doornaar schatting 3.500 mensen werd begroet, onder wie de onder-minister van Buitenlandse Zaken Dillon en de Sowjet-ambassadeur Mensjikof. Nadat hij de Boeing-707, het straalvliegtuig waarmee hij de reis maakte, had verlaten, legde Nixon een verklaring af waarin hij een beroep deed op, de Ame rikanen om bij het komende be zoek van premier Chroesjtsjef een zelfde hoffelijkheid aan de dag te leggen ais het volk en de leiders van de Sowjet-Unie het tegenover hem hadden gedaan. Hierbij wees hij op de vele be wijzen van vriendschap die hij i de zijde van het Russische het Poolse volk had ondervon- n niettegenstaande de bestaan- politieke geschillen. De menigf" die ter verwelko ming naar t vliegveld was geko men, droe» irden met opschrif ten als: Iedere Amerikaan is trots op Dick en Pat". (Pat is mevr. Nixon, die de reis heeft meegemaakt.) De demonstraties van harte lijkheid in Rusland en Polen wa ren, aldus Nixon, niet voor mij, doch voor het Amerikaanse volk bedoeld. Hij zei dat de Russen en de Polen in de oorlog veel hadden celeden en dat zij „hartstochtelijk aar vrede verlangen, zoals ook de Amerikanen dat doen". Hij erkende echter dat vele Ameri kanen gegronde redenen hebben om bitter gestemd te zijn over bepaalde politieke maatregelen van de Sowjet-Unie, maar hij ver zocht het Amerikaanse volk hof felijk te zijn tegenover Chroesjt sjef, „in het belang van de vrede en rechtvaardigheid die wij allen wensen". Zijn woorden werden met ap plaus begroet. Volgens de vice-president zal het komende overleg tussen de Sowjet-premier en president Eisenhower een grote invloed kunnen hebben op de vrede. Het Amerikaanse volk moest er voor zorgen dat het overleg in een zo goed mogelijke sfeer plaats vond Overal in Groot-Brittannië zijn woensdagavond de persen weer gaan draaien nadat de staking in de drukkerijen die zeven weken heeft geduurd, was afgelopen. Door de staking werden onge veer 4300 drukkerijen en 1100 provinciale bladen getroffen. De 150.000 werknemers die aan de staking hebben deelgenomen, hebben 't werk hervat op grond van een vorige week aangegane overeenkomst. De tien betrokken vakbonden bereiden nu een stemming onder hun leden voor over de overeen komst. De Duitse directeur-generaal van Verkeer heeft bekendge maakt, dat de laatste weken het aantal processen-verbaal, dat door de Duitse politie wordt opr gemaakt tegen Nederlandse over treders, die met hun vrachtauto's op zondagen naar Nederland terugrijden, steeds toeneemt. Het betreft hier overtreders van het zondagsrijverbod, dat in Duitsland bestaat. De Neder landse Internationale Wegver voer Organisatie wijst erop, dat de mogelijkheid bestaat van dit verbod ontheffing te' krijgen. Nixon reed onmiddellijk van het vliegveld naar het Witte Huis voor een onderhoud met presi dent Eisenhower. Ook bij het Witte Huis werd Nixon luide toe gejuicht. Nixon sprak ongeveer een uur met Eisenhower aan wie hij een brief van president Worosjilof en één van Chroesjtsjef gaf. Toen Nixon het Witte Huis verliet, legde hij geen verklaring voor de pers af. Op een afscheidsreceptie in Warschau is aan Nixon een brief van kardinaal Wyzinski overhan digd, waarin de Poolse primaat het Amerikaanse volk dankt voor de hulp aan de R. K. Kerk in Po len. Vice-president Nixon en kar dinaal Wyszynski hebben met op zet een persoonlijke ontmoeting vermeden om het regime van Go- mulka niet in verlegenheid te brengen. Bij een ongeluk niet een auto bus in de omgeving van I'oarra in Ecuador zijn 25 mensen om het leven gekomen. De bus waar in 47 mensen zaten, stortte in een ravijn van 60 meter diepte. De Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft aan de raad van ministers een verzoek schrift gericht om de algemene ouderdomswet zodanig te wij zigen, dat gehuwde vrouwen, in dien zij eerder de leeftijd van 65 jaar bereiken dan haar man, niet op uitkering behoeven te wach ten tot de man zo oud is gewor den. West-Duitsland zal Deense on derdanen een bedrag van 16 mil joen mark betalen als vergoe ding voor in de laatste wereld oorlog geleden schade. Een over eenkomst daartoe is donderdag in Kopenhagen gesloten. Een woordvoerder van de W.- duitse ambassade in Kopenhagen verklaarde dat de overeenkomst spoedig van kracht zal worden. Krachtens de overeenkomst zal de Deense regering verantwoor delijk zijn voor de verdeling van de gelden onder de slachtoffers van de nazi-terreur of hun ver wanten. Russische wachtposten hebben dinsdag geschoten op vier Noor se arbeiders in een boot in de Noor-Russische grensrivier Pas- vik bij Kirkenes. De Noren wa ren hevig verbolgen, want zij hadden zo juist aan de Russische oever van de rivier werkzaam heden ten behoeve van de Rus sen verricht. Er wordt daar n.l. door een Noorse firma een Russische cen trale gebouwd. Een Russische luitenant heeft op verzoek van de Noren de schietgrage soldaten de huid volgescholden. Voor alle zekerheid stelt men ook nog een officieel onderzoek in. De Israëlische politieke par tijen maken zich ongerust over de ontwikkeling bij de emigratie in Israël. Bij een debat op verzoek van de Heroethpartij oppositie) heeft het parlement de regering gevraagd de maatregelen om emigratie tegen te gaan, uit te breiden. In 1958 werd toestem ming verleend voor het defini tief vertrek van 7451 mensen uit Israël. Als de voornaamste oor zaken die voormalige immigran ten ertoe brengen emigranten te worden, noemden verschillende sprekers de hoge belastingen, het lage salarisniveau in verhou ding met het buitenland en het ontbreken van economische co ördinatie. Bij het debat kwam tot uiting dat de emigratie vooral schijnt voor te komen onder welvaren den en intellectuelen De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko heeft donderdag, alvorens uit Genève, via Praag, naar Moskou te vertrekken, verklaard dat de komende uitwisseling De Canadese regering heeft donderdagochtend gesproken over de mogelijkheid van een uitnodiging aan Chroesjtsjef voor een bezoek aan Canada. De minister van Buitenlandse Za ken, Green, verklaarde na de vergadering, dat voor het einde van de week een besluit kan wor den verwacht. De commissie der „drie wijzen", die drie jaar geleden door de En gelse regering werd ingesteld ter bestudering van de vraagstuk ken, verband houdend met het prijspeil, de produktiviteit en de inkomens, heeft zich uitgespro ken voor een verlaging der prij zen in Engeland. De drie onafhankelijke deskun digen, waaruit deze commissie bestond, verklaren in hun rap port dat Engeland, dat voorlopig aan inflatoire druk is ontkomen, de gelegenheid moet aangrijpen om zijn produktie en het reële inkomen te verhogen zonder nieuwe verhogingen der lonen, winsten en prijzen. Zij betogen vervolgens, dat een algemene prijsverlaging zal leiden tot een stimulering van de vraag en der halve ook van de produktie, waardoor de gelegenheid zal wor den geboden het maximum voor deel te halen uit de nieuwe pro- duktiemethoden en een volledige werkgelegenheid zal kunnen worden gehandhaafd. Engeland neemt de negende plaats in op een lijst van percen tages van het bruto nationaal produkt, die de verschillende lan den in eigen land hebben geïn vesteerd. De commissie vraagt zich af of Engeland wel gelijke tred houdt met de efficiëntie van andere exporterende landen. Noorwegen staat op de lijst bovenaan met 28 procent. Daar na volgen West-Duitsland, Ne derland en België met 23 procent en vervolgens Italië met 21 pro cent, Denemarken 19, en de Ver enigde Staten en Frankrijk met 18 procent. Daarna volgt Enge land met 16 procent. In het rapport wordt opge merkt, dat deze lijst slechts de investeringen in de betrokken landen weergeeft, terwijl Enge land in het buitenland tal van omvangrijke investeringen heeft gedaan. van bezoeken tussen president Eisenhower en premier Chroes jtsjef „bewijzen, dat het kli maat der internationale betrek kingen duidelijk warmer en beter wordt". Hij voegde hieraan toe„De woensdag j.l. geëindigde confe rentie der ministers van Bui tenlandse Zaken heeft de we derzijdse standpunten definitief nader tot elkander gebracht; er valt nu een mogelijkheid tot overeenstemming te bespeuren. Er bestaan weliswaar over bepaalde vraagstukken nog duidelijke meningsverschillen, doch m.i. wordt hierdoor slechts nog sterker de nadruk gelegd op de noodzaak tot verdere krachtsinspanningen door de betrokken staten, om tot weder zijds aanvaardbare beslissingen te komen." Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter is donderdag, via de Azoren, in een „Boeing'-straalverkeers- vliegtuig naar Washington ver trokken. Hij legde geen verkla ring af. Van gezaghebbende Ameri kaanse zijde wordt vernomen dat verwacht wordt dat Herter Eisenhower zal vergezellen, wanneer de president, later in augustus, West-Europa bezoekt voor overleg met de West-Euro- pese leiders vóór zijn bespre- Kingen met Chroesjtsjef President Soekarno, tevens mi nister-president, heeft donderdag- verklaard, dat Indonesië dit jaar het geschil met Nederland over West Nieuw-Guinea niet in de Verenigde Naties ter sprake zal brengen. Na overleg met de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, was Soe karno tot de slotsom gekomen, dat het niet nodig was te verzoe ken, de kwestie dit jaar op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Soekarno deed deze medede ling nadat de laatste dagen linkse kranten en groeperingen erop hadden aangedrongen, dat het geschil wederom bij de V. N. zou worden voorgebracht. De moeilijkheden in het Indo- chinese koninkrijk Laos hebben in diplomatieke en regerings kringen te Parijs de bezorgdheid over de komende ontmoeting tus sen Eisenhower en Chroesjtsjef doen toenemen. Men wijt de on geregeldheden in Laos aan de communisten en men is van oor deel, dat Moskou de Chinese com munisten er gemakkelijk van kan weerhouden om met steun van het communistische Noord- Vietnam een nieuwe aanval op de Westelijke belangen in Azië te doen. Premier Chroesjtsjef, zo beschouwt men het in genoemde Parijse kringen, glimlacht in de richting van Europa, terwijl hij anderzijds toestaat dat er in Laos een nieuwe haard van vijand schap tussen Oost en West ont staat. Volgens berichten uit Hanoi De strijdkrachten van Thai land zijn gealarmeerd om di rect Laos te kunnen helpen als de regering van dat land hulp vraagt van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie, zo heeft generaal Kittkachorn, vice-pre mier en minister van Defensie van Thailand, donderdag ver klaard. Hij zei dat Laos in het gebied van de Zoavo ligt, ook al is het geen lid van de organisa tie. De minister voegde hier evenwel aan toe dat Laos nog niet om hulp heeft gevraagd. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Howard Green, heeft verklaard dat Canada niet zal staan op bijeenroeping van de commissie van toezicht op de wapenstilstand in Laos daar de regering van Laos er tegen is. „Wij zijn bezorgd over de toe stand in Laos", aldus de minister die voorts zei dat men de situatie in de hand schijnt te hebben. De commisie bestaat uit ver tegenwoordigers van Canada, In dia en Polen. India drong dezer dagen bij Canada aan op bijeen roeping der commissie. Na drie dagen van aanvallen en tegenaanvallen is de strijd in het noorden van Laos geluwd tot sporadische rimboegevechten, zo is donderdag van Laotiaanse zijde vernomen. Men verklaar de dat zeven bataljons opstande lingen, die door communistisch Noord-Vietnam van wapens wa ren voorzien, van Vietnam uit op drie punten Laos zijn binnen gedrongen. De opperbevelhebber van het Laotiaanse leger, brigade-gene raal Rattikone, schatte dat hij ongeveer 300 man aan doden en gewonden had verloren. Waar nemers in Vientiane geloven dat de guerillastrijd zolang zal wor den voortgezet tot de kosten hiervan de pro-Westelijke rege ring van Sananikone ondermij nen. De communisten zouden de terugkeer willen van een „neu- tralistische" regering zoals die van prins Soevannaphoema, die in augustus van het vorig jaar werd opgevolgd door de rege- ring-Sananikone. Brigade-generaal Rattikone ver klaarde voorts dat de communis ten met zes bataljons Sam Neua zijn binnengedrongen. Hij voegde hieraan toe dat het leger de toestand op het ogen blik meester is. bezigt de Noordvietnamese pers een dreigende toon. Zij eist dat de regering van Laos „ophoudt met het arresteren van patriot ten en het land niet langer om vormt tot een Amerikaanse ba sis". In Parijs herinnert men er aan, dat dergelijke taal vaak ge bruikt is door communistische regeringen, die gewapende inter ventie in een naburig land willen rechtvaardigen. In de Franse niet-communisti- sche pers wordt er op aangedron gen, dat het Westen in het bij zonder de Verenigde Staten en Engeland -behoedzaam te werk gaat als het met de Russen te maken heeft. Het radicale Fran se blad „l'Aurore" schreef over Chroesjtsjefs persconferentie van woensdagavond: „Prachtige woorden als we ze kunnen ge loven". De communistische bladen staan nog steeds alleen in hun geestdrift over de komende ont moeting Eisenhower-Chroesjt sjef. „l'Humanité" was van oordeel dat de Franse regering „de koude oorlog nodig heeft om de mili taire operaties in Algerië voort- te zetten". Algerië zal één van de voor naamste onderwerpen zijn bij het gesprek dat president De Gaulle Het in Damascus verschijnen de blad „Al Wahda" heeft dins dag gemeld, dat vier burgers van de Ver. Arabische Republiek maandag om het leven zijn ge komen door het ontploffen van een Turkse mijn op Syrisch ge bied. Het semi-offieiële persbureau voor het Midden-Oosten meldt, dat in het gebied van Izaz tien Turkse mijnen op Syrisch gebied waren aangetroffen en dat Syrië een klacht bij Turkije had inge diend. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag op zijn dagelijkse persconferen- tie verklaard dat Engeland bin- schriftelijke nenkort „voorstellen van op- merkte hij op dat de correspon- bouwende aard" zal doen met denten tijd in overvloed hadden Chroesjtsjef verscheen woens dag op zijn persconferentie de derde nadat hij in maart 1958 premier van de Sowjet-Unie werd in een licht zomerpak. Hij zag er gebruind uit en was in een beste bui. De toon die hij aansloeg, was veel milder dan in het verleden en in al zijn opmerkingen voelde men het verlangen doorklinken om niets te zeggen wat de Ame rikaanse publieke opinie ver keerd zou kunnen opvatten. Chroesjtsjef begon op rustige toon een verklaring voor te le zen. Plotseling wierp hij echter de verklaring op de houten bank die voor hem stond en vroeg de aanwezigen om mondelinge of vragen. Lachend aan het eind van de maand met het Amerikaanse staatshoofd zal hebben. Hij zal ongetwijfeld zeg gen, dat „neutraliteit waar het bondgenoten betreft niet vol doende is", hierbij stellend dat de Fransen bij hun strijd tegen de opstandelingen in Algerië het communisme bestrijden en zo de zwakke zijde van het Westen in Noord-Afrika verdedigen. President Worosjilof van de Sowjet-Unie en Chroesjtsjef heb ben boodschappen gezonden aan president Eisenhower. De tekst hiervan werd donderdag door Tass gepubliceerd. Worosjilof zegt in zijn bood schap, die een antwoord is op de brief die Eisenhower hem had gestuurd i.v.m. de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou, dat bezoeken over en weer van Rus sische en Amerikaanse staatslie den zullen bijdragen tot een be ter wederzijds begrip en een blij vende vrede op aarde tengevolge zullen hebben. Chroesjtsjef zegt in zijn bood schap dat de Sowjet-Unie veel waarde hecht aan Eisenhowers verklaring dat het volk van de Verenigde Staten en zijn rege ring met alle regeringen vriend schappelijke betrekkingen wil len aanknopen. Chroesjtsjef legt er dan de na druk op dat het Russische volk en zijn regering niets liever wil len dan een grondige wijziging van de internationale betrekkin gen op korte termijn. De „koude oorlog" en het wederzijdse wan trouwen dienen zo spoedig mo gelijk te veranderen en in een blijvende vrede tussen de landen en volkeren, die politieke, eco nomische, culturele en andere vriendschappelijke banden moe ten aanknopen en tot ontwikke ling brengen. In de boodschap wordt ook de speciale betekenis benadrukt die de verbetering van de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en Rusland zal hebben voor de versterking van de vrede en het wegnemen van de vrees voor 'n nieuwe oorlog, zo meldt Tass. Amerikaanse functionarissen wens was met een onbevangen geest naar de Verenigde Staten te gaan. Zoals bekend heeft Chroesjtsjef gezegd dat hij vóór zijn bezoek aan de Verenigde Staten met va kantie zal gaan. In april is hij drie weken met vakantie aan de Krim geweest. Aan het einde van Chroes- te Washington hebben donderdag jtsjefs persconferentie van meegedeeld, dat Chroesjtsjef op woensdag hebben verscheidene 15 september te Washington zal betrekking tot de toestand in Laos. In antwoord op een vraag verklaarde hij het eens te zijn met het donderdag in de „Ti mes" geuite denkbeeld om waarnemers van de Verenigde Naties naar Laos te zenden, waar thans, in de noordelijke provincies, gevechten worden geleverd tussen regeringstroe pen en communisten. De woordvoerder wilde niet zeggen tot wie Engeland zijn voorstellen zal richten. Hij be vestigde dat Groot-Brittannië gekant is tegen een weer bijeen roepen van de uit vertegen woordigers van drie staten India, Canada en Polen sa mengestelde internationale be standscommissie voor Laos, die na de in 1954 te Genève gehou den conferentie over Indo-Chi- na in tunctie is geweest, doch geruime tijd geleden uiteen is gegaan. Het verraadsproces in Preto ria dreigt een langdurige zaak te worden, aangezien de openbare aanklager erop staat dat alle do cumenten waarop de kroon de vervolging baseert, worden voor gelezen. Er zijn een 5000 docu menten en de voorlezing ervan zal een maand of zes vergen. Toen woensdag de eerste der tien documenten waren voorge lezen, deed de president van het hof voorzichtig de suggestie of de openbare aanklager de zaak niet op een andere manier zou kunnen aanpakken, doch deze wees dit van de hand. Overigens behoeft de openbare aanklager niet zelf alle 5000 documenten voor te lezen, hij mag zich laten aflossen door zijn assistenten. De dertig beklaagden, o.a. twee blanken, hebben reeds verklaard niet schuldig te zijn aan pogin gen om de staat met geweld om ver te werpen. om hun vragen te formuleren terwijl hij daarentegen geen tijd had om de antwoorden te over wegen. „Ik heb misschien een paar vergissingen of fouten ge maakt", zo zei hij op een gegeven ogenblik. Chroesjtsjef verklaarde voorts met nadruk dat het zijn oprechte Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donderdag verklaard dat de bondsregering „noch in het verleden, noch op dit ogenblik" overwogen heeft Chroesjtsjef uit te nodigen voor een bezoek aan West-Duitsland. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft volgens het Ham- burgse blad „Die Welt" ver klaard dat de Geneefse conferen- journalisten erover geklaagd dat hun vragen niet beantwoord zijn, zo blijkt uit berichten van gistermorgen wan radio-Mos kou. Chroesjtsjef heeft naar aan leiding hiervan gezegd dat vol gens de onderminister van Bui tenlandse Zaken Koesnetzof, die de leiding had, aan het einde van de persconferentie vragen werden geformuleerd over onderwerpen, die reeds diepgaand behandeld waren, zodat geen antwoord nodig was. De journalisten die het hier mee niet eens zijn moeten zich maar tot Koeznetsof wenden, ..die was tenslotte verantwoor delijk" aldus de verklaring van Chroesjtsjef. aankomen voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Het is het plan dat de premier drie dagen in de hoofdstad blijft en vervol gens een rondreis van ongeveer tien dagen door het land maakt. Over verdere bijzonderheden van de reis is nog niets officieel bekendgemaakt. De woordvoer der van het State Department verklaarde wel, dat het ministe rie verheugd was te zien, dat zo veel staten, steden en organisa ties Chroesjtsjef voor een be zoek hebben uitgenodigd. Toen hem gevraagd werd, of aan die invitaties wellicht een verlangen naar publiciteit ten grondslag ligt, zei de woordvoerder dat de uitnodigingen volkomen spon taan waren gedaan. DROOG WEER Het afgelopen etmaal was het weerbeeld aan de kust aanmer kelijk zonniger dan landinwaarts, waar uitgestrekte wolkenvelden bleven hangen. Doordat de lucht- aanvoer van zee plaats had kwam het kwik er echter maar tot 20 a 22 graden, dezelfde temperatu ren die ook in het binnenland be reikt werden. Het weer stond onder invloed van een uitloper van een ocea nisch hogedrukgebied. Deze uit loper strekt zich via Zuid-Enge- land en de Noordzee tot over W.- Europa uit, en veroorzaakte in geheel West-Europa droog weer. u u - j i. t t. Midden- en Zuid-Frankrijk, waar geen bewolking aanwezig was, liep de temperatuur op tot 26 a 30 graden, maar elders ten noorden van de Alpen bleef het stand komen van de Amerikaan se uitnodiging aan Chroesjtsjef. Von Brentano was het er niet mee eens dat de ministerconfe rentie met een succes voor Mos kou zou zijn geëindigd. Ook is volgens hem de internationale positie van Oost-Duitsland niet door de conferentie versterkt. Wij hadden meer van Genève verwacht, aldus Von Brentano, doch in ieder geval is het posi tieve resultaat bereikt dat de acute crisis om Berlijn, tenminste voorlopig, is opgeheven. ZATERDAG S AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.04 4.39 5.19 5.29 n.m. 4.22 4.57 5.37 5.47 kwik, evenals bij ons, bij om streeks 22 graden steken. Over Schotland verplaatste zich een zwak koufront, maar dit ge schiedt in een dusdanig lang zaam tempo dat het ons niet voor hedenavond bereikt. De kans op opklaringen neemt toe, maar verder komt er in het weerbeeld weinig verandering. Bij opklaringen in het binnenland kan de temperatuur tot ongeveer 24 graden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Droog weer met opklaringen Droog weer met opklaringen, maar hier en daar nog bewol king. Weinig wind en dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON op onder Aug. 8 5.11 20.20 9 5.12 20.18 10 5.14 20.16 MAAN op 9.48 11.02 12.17 onder 21.49 22.17 22.48

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1