UIT DE PROVINCIE Kantongerecht te Terneuzen Burgerlijke stand Nederlandse jongelui in de Verenigde Staten HEIMWEE NAAR JOANA Op de Axelsestraat in Terneuzen gebeuren veel ongevallen 7.307 NIEUWE WONINGEN IN JUNI Laagste aantal woningen in Zeeland: 138 AXEL HOEK. NIEUWVLIET. SAS VAN GENT. SLUISKIL IJZENDIJKE- „HEINRICH" HIELP ALTIJD NIEUWE „HOLLANDSE NIEUWE" W. P. M. M„ tekenaar te Ter- uëuzen, kwam van zijn werk, 's middags om twaalf uur, en was nogal gehaast om thuis te komen. Toen op het rijwielpad aan de Axelsestraat twee voor hem rijdende fietsers niet snel genoeg opzij gingen, nam hij de rijbaan maar, wat met de fiets beslist verboden is en bovendien levensgevaarlijk kan zijn. M. voerde aan, dat hij uitge keken had en de voor hem rij dende fietsers maar niet op zij gingen. Ondanks dit alles mag de rij baan niet gebruikt worden. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. L. J. C., transportarbeider te Honteriisse, moest voorgeleid worden. Oorzaak van dit op deze wijze ter zitting verschijnen, was dat hij vier maal binnen een jaar zich schuldig had gemaakt aan openbare dronkenschap. Op de vraag van de kanton rechter, waarom hij op de eerste oproep niet uit eigen beweging was gekomen, merkte verdachte op, dat hij meende, dat het zon der hem ook wel ging. Dat ging ditmaal niet, omdat de kantonrechter het nodig oor deelde C. de ernst van de situa tie bij te brengen. 14 juni van het vorig jaar werd C. reeds veroordeeld voor dron kenschap. Dit was toen de twee de maal. Nu werden hem weer twee feiten ten laste gelegd, n.l. van 28 februari en 10 mei van dit jaar. Op 10 mei lag verdach te zelfs in volkomen beschonken toestand, van de prins geen kwaad wetend, op het rijwielpad. Verdachte, die niet getrouwd is. bleek tijdens de weekends zijn vertier in café's te zoeken. Hem werd onder ogen ge bracht, dat het zo beslist niet langer gaat. Gaat verdachte op deze wijze door, dan zal een vol gende maal gevangenisstraf en Rijkswerkinrichting worden ge vorderd. Nadat het verkeerde van zijn gedrag goed tot verdachte was doorgedrongen vroeg het O. M. 2 maal 10 dagen voorwaardelijke heehtenisstraf, met een proeftijd van twee jaar, onder toezicht- stelling van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcoholisme, alsmede een geldboete, welke on voorwaardelijk werd opgelegd groot 2 x 50, subs. 2 x 10 dagen heehtenisstraf. Nadat verdachte beloofd had de adviezen van het consultatie bureau op te volgen, vonniste de kantonrechter conform de eis. De veehandelaar A. v. K. uit Axel voelde zich volkomen on schuldig aan het hem ten laste gelegde, n.l. bij het indraaien met zijn auto van de Prins Hen drikstraat geen voorrang ver lenen aan een tweetal fietsers, die aldaar voorrang hadden. Uitvoerig verweerde verdachte zich, terwijl hij zich ook niets herinnerde van de fiets van een der bij de aanrijding betrokke nen, de heer H., welke nogal ge havend was. Tegen de schade, groot 39,75, was hij de vorige keer in ver weer gekomen. Thans was de verbalisant, de heer E. L. uit Axel, aanwezig, die bevestigde, dat hij kort na het ongeval de fiets van de heer H. had nagekeken en er inderdaad de op de rekening voorkomende schade aan geconstateerd had. Hoe de heer Van K. het ook draaide, het O. M. achtte hem terdege schuldig aan de aanrij ding en vorderde 35 subs. 7 dagen, met de toewijzing der schade aan de fiets, groot 39,75. De uitspraak luidde 20 subs. 4 dagen, en toewijzing der vor dering. J. R. T., expediteur te Honte- nisse, staat als bromfietsberijder niet zo gunstig bekend. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op het rijwielpad aan de Hulsterse- weg niet voldoende naar links was uitgeweken bij liet passeren van twee fietsers. De links rij dende fietser maakte n.l. geen aanstalte om T. te laten passe ren. Hij was er toen toch maar langs gereden met het gevolg, dat hij kwam te vallen. Zelf kwam hij er het slechtste van af, want hij moest 4 weken rust houden. Het O. M. vorderde 15 subs. 10 dagen. De kantonrechter meende ech ter, dat op een fietspad van nau welijks 2 meter niet verder uit geweken kon worden en sprak T. vrij van het ten laste gelegde. Was echter artikel 25 van de Wegenverkeerswet ter sprake gebracht bij de ten lastelegging, dan was stellig een veroordeling gevolgd. Nu drukte de kantonrechter de heer T. op het hart in het ver volg zeer voorzichtig te zijn op de bromfiets. Mej. C. J. R. T. uit Hulst kan uitstekend vogels opzetten. Zij heeft hiervoor echter geen ver gunning, hoewel zij graag een dergelijke vergunning zou heb ben. Haar werd thans ten laste gelegd, dat zij in maartapril van dit jaar een sperwer onder haar beheer had gehad. Een dode sperwer wel is waar, doch ook deze beschermde vogel mag men dood niet voorhanden heb ben. Met vuur sprak de 57-jarige naaister van zich af en zeide meermalen dat zij zo gaarne een AXEL. Hu«.-aangiften: 10 juli. Adrie Jannis Brugge (van Kruiningen), 27 j, jm. en Maria Sophia van den Berg, 21 j., jd. Roger Albert Heijnsdijk, 22 j., jm. en Cornelia Johanna Eugenia Erpelinck, 21 j., jd. 11 juli. Jannes Pieter Pleijte (van Cadzand), 20 j., jm. en Maria de Kraker, 19 j., jd. 16 juli. Petrus Aloijsius Gommers, 24 j., jm. en Maria van Arenthals, 21 j., jd. 20 juli. Adriaan de Bue, 26 j.. jm. en Maria Helena Klaas- sen, 25 j„ jd. 30 juli. Francis- cus Jacobus Marie Kool (van Vogelwaarde), 25 j,, jm. en The- resia Emma van den Berg, 26 3-, jd. Huw.-voltrekkingen: 2 juli. Willy Augustinus Marie Vonck, (van St. Jansteen), 24 j., jm. en Maria Slabbekoorn, 17 j., jd. 8 juli. Jan Hamelink, 25 j., jm. en Anna Dieleman, 21 j., jd. 9 juli. Adriaan Hamelink, 26 j., jm. en Volgens gegevens van Het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in juni 1959 7.307 nieuwe wo ningen voltooid. In juni 1958 werden 7.611 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1959 kwamen 35.996 nieuwe woningen gereed, tegen 43.259 in het eer ste halfjaar van 1958. Van de in juni voltooide wo ningen werden er 580 als sy steemwoning gebouwd. In de eerste helft van 1959 kwamen 3.866 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met juni 1959 agn sedert de bevrijding 721.591 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in juni 1959 werd aan gevangen bedroeg 8.777. In het «erste halfjaar van 1959 werd anet de bouw van 44.180 wonin gen een aanvang gemaakt, tegen 38.625 in de overeenkomstige pe riode van 1958. Doordat in juni met de bouw van meer woningen werd aange vangen dan er gereed kwamen, steeg het uitvoeringsniveau we derom. Op 1 juli 1959 waren 92372 woningen in aanbouw. Op 1 juli 1958 waren dit 85.245 wo ningen. Het aantal in Zeeland gereed gekomen woningen in de maand juni bedraagt 1959: 138; 1958 189. Ie halfjaar 1959: 722; 1958: 1.231. vergunning zou hebben voor het opzetten van vogels. Daar kon de kantonrechter haar ook niet aan helpen. Wel waarschuwde hij haar ernstig, daar de familie T. meerdere ma len zich aan het voorhanden heb ben van beschermde vogels had schuldig gemaakt. Mej. T. kreeg een ernstige waarschuwing, zowel van het O. M. als van de kantonrechter mr. H. v. d. Belt. De eis was 35 subs. 6 dagen. De uitspraak luidde 15 subs. 3 dagen, terwijl de opgezette sperwer verbeurd werd ver klaard. Mevrouw de wed. M. H. B. uit Nieuw-Namen had een gedeelte van de openbare weg naar de zeedijk afgesloten. Zij meende dat niet alleen dat gedeelte zee dijk, doch ook de weg haar eigendom was. Als getuige, tegen de niet ver schenen mevr. B. verscheen de burgemeester de heer A. Vercau- teren uit Clinge, die tevens dijk graaf van de betrokken polder is. Uit het getuigenrelaas kwam vast te staan, dat deze weg altijd een openbare weg is geweest, en dat de weg bovendien geen eigendom is van mevr. de wed. B., doch van de polder. Inmiddels heeft mevr. B. op dracht gegeven het prikkeldraad langs de weg weer te verwijde ren, wat inderdaad ook is ge beurd. 'De kantonrechter zeide ver heugd te zijn dat hiermede deze onverkwikkelijke geschiedenis uit de weg geruimd is. Eis en uitspraak ƒ10 subs. 2 dagen. De heer C. C., betonarbeider te St. Jansteen, had op 10 mei te Axel gereden en op de Kanaal kade de weg niet vrij gelaten voor een hem tegemoet komen de vrachtauto, bestuurd door de heer Scheele. De heer C. was door dit onge val over de auto heen getold en gewond blijven liggen. De brom mer van C. was zwaar bescha digd. De bromfietser, die stil stond om de weg over te steken, had wel achter hem, doch niet vóór hem de weg verkend. Eis en uitspraak 15 subs. 3 dagen. Aan de auto van de heer S. ontdekte de verkeerspolitie, die de wagen controleerde, verschil lende mankementen. Zo deugde de handrem niet en ontbraken de stoplichten. Voor dit alles hoorde de heer S. een boete groot 3ü eisen. De uitspraak luidde 25 subs. 5 dagen. P. J. J, chauffeur te Axel, had achteruitrijdend met zijn vracht auto in de Remortelstraat een luxe auto geramd. J. voerde aan, dat hij de auto niet gezien had, en slechts stapvoets achteruit ge reden was. Hem werd op het hart g;edrukt met deze grote combinaties, waarvan de z.g. dode gezichts hoek erg groot is, zeer voorzich tig te zijn bij het achteruit rijden. Eis en uitspraak 15 subs. 3 dagen. L. A. N., arbeider op de min- der-validemverkplaats te Terneu zen en wonende te Axel, was op 8 april per bromfiets op. weg naar huis. Toen hij nabij het Gulfstation in de Axelsestraat de parallelweg verliet, om de pro vinciale weg over te steken had hij een tegemoetkomende auto te laat opgemerkt. Hem werd op het hart gedrukt op dit punt erg voorzichtig te zijn. Dergelijke oversteekpunten al dus het O. M. zijn nu het nadeel van parellelwegen. Eis en uitspraak resp. 20 subs. 4 dagen en 10 subs. 2 d. F. E. de P., opzichter te Ter neuzen, was op 2 juli j.l. op een zaterdagmiddag nog even de gas- zinkers gaan controleren nabij de slikken van Zaamslag. Een aan tal vissers gooiden wat bot terug in het water, die P. mocht op rapen. 't Waren ondermaatse botjes. Het gewicht was beslist niet ondermaats n.l. zo'n 15 kg bot. Op de dijk liep De P., die zich van geen kwaad bewust was, in handen van de politie. Hij wist niet dat het ondermaatse bot was, en had ze samen met de politieman weer gauw in het water gegooid. Daar P. nooit vist en weinig van vis afweet, werd hem een betrekkelijk ge ringe straf opgelegd, 20 subs. 4 dagen was de eis, de uitspraak luidde 10 subs. 2 dagen. A. A te Terneuzen, opzichter van de Cultuurtechnische Dienst, reed in een Goggomobiel in de richting Axel. Hij had, door een onvoorzichtigheidje zijn richting wijzer naar rechts uitstaan. Daardoor in de war gebracht Muzikale rondgang. Hedenavond om 7.15 uur zal de Chr. Fanfare „Hosanna" een be zoek brengen aan de bewoners van Plan Oost, om daarna Plan West te bezoeken, ter gelegen heid waarvan de laatste lootjes ten bate van het instrumenten fonds zullen worden aangeboden. Hoofdakte 1. o. Onze plaatsgenote mej. S. J. Geelhoed, onderwijzeres aan de Chr. lagere school te Zoute-Spui, slaagde te Breda voor de volledi ge hoofdakte 1. o. Muziekuitvoering met volks dansen en lainpionoptocht. In samenwerking met de Ver eniging voor Vreemdelingen Ver keer gaf de muziekvereniging ,,Nut en Genoegen" zaterdag 1 augustus een concert op de mu ziektent, waarvoor van de zijde der badgasten, een goede belang stelling bestond. Vooral de rij- en volksdansen, die door de school jeugd eveneens op de muziektent gehouden werden, konden zeer goed geslaagd genoemd worden. Na het concert en de volksdan sen maakte de muziekvereniging een rondgang door de gemeente, gevolgd door een lampionoptocht door de jeugd. meende de vrachtauto-chauffeur van de gemeente-reiniging, dat voor hem de weg vrij was. Tot zijn grote schrik draaide de wa gen van de heer A. niet de Dok- weg op, doch reed rechtdoor, in tegenstelling met zijn uitgesto ken richtingpijl. Slechts door tegenwoordigheid van geest van de chauffeur kon een aanrijding worden voorkomen. De Goggomobiel kwam er hier door slechts met een enkel schrammetje af. A. werd op het hart gedrukt in het vervolg zeer voorzichtig te zijn met de rich tingaanwijzer. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen. Koninklijke onderscheiding voor oud-Sassanaar. Vele oude Sassenaren herinne- ren zich nog Jo Wehrens, zoon van de vroegere onderwijzer I Wehrens aan de openbare lagere school. Zaterdag 1 augustus j.l. was hij 40 jaar in dienst bij de N.V. Nieuwe Nederlandsche Maat schappij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten. Zijn standplaats voor deze Sasse fa briek was echter niet Sas van Gent, maar sedert jaren Amster dam, waar deze N.V. een ver koopkantoor heeft onder de naam Algemeen Glasverkoopkantoor. Voor deze trouwe dienst heeft het Hare Majesteit behaagd aan de heer J. Wehrens de gouden ere medaille te verlenen, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. De gehele directie van de N.V, had zich naar Amsterdam be geven om de heer Wehrens met zijn jubileum te complimenteren. De heer Alphonse Egidius Jo zef Wehrens, aanschouwde te Maastricht het levenslicht op 20- 11-1899 en woont momenteel te Nieuwer-Amstel (Amstelveen). Met zijn ouders kwam hij op zeer jeugdige leeftijd naar Sas van Gent. Hij trad op 1 augustus 1919 in dienst bij de N.V. voorbestemd om toegevoegd te worden aan het verkoopkantoor te Amsterdam. Na enige voorbereiding te Sas van Gent vertrok hij in de loop van 1920 naar Amsterdam, waar hij in de loop der jaren huwde met een Amsterdamse jonge dame (11-2-1925). In 1939 volgde hij daar de heer A. Wauters op als chef van de verkoopafdeling, welke functie hij tot op heden nog bekleedt. Knaapje aangereden. Gistermiddag omstreeks één' uur werd de 4-jarige J. D. uit Ter neuzen op zijn stepje aangetrof fen op de oostelijke weg langs (Advertentie) het kanaal naar Sluiskil. Ter hoogte van de N. V. „Ovet", na bij de dokken, werd het knaapje aangereden iloor een brommer, waardoor de kleine kwam te vallen. Daar hij zich verzette om naar Terneuzen gebracht te worden, omdat hij naar zijn te Sluiskil wonende oma wilde, werd de politie te Sluiskil telefo nisch gewaarschuwd, die de klei ne nabij de Blikstraat van zijn begeleider overnam en naar de woning van de grootouders van het knaapje bracht. Bij het door dokter Weehgelaar ingesteld onderzoek bleek, dat de kleine dooi zijn val een lichte hersenschudding had opgelopen, waarop de moeder werd verwit tigd, die haar zoontje per autto kwam halen en thuis in bed stopte voor verdere geneeskun dige behandeling. Gemeenteraad. De raad zal hedenavond des om 8 uur bijeenkomen ter be handeling van een 15-tal agenda punten w.o. voorstel van B. enW. tot vaststelling van het totaal be drag der vergoedingsuitgaven van de openb. lagere school over de jaren 1953 tot '57 op een be drag van 9110,19. Het bedrag der overschrijding per leerling op 13,87 over hetzelfde tijdvak, idem voor de R. K. jongensschool op 19.711,07 en voor de R. K. meisjesschool op 17.880,02. Voorstel tot verkoop aan C. E. Marteijn van een perceeltje grond liggende aan de Lakenstraat ad ƒ4,per m-. Idem aan C. S. Marteijn, even eens gelegen aan de Lakenstraat, ad 4,- per m-\ Idem van een perceel grond aan de St. Sebastiaenstraat voor de bouw van een woning door R. Haemers tegen de vastgestelde prijs van 12,50 per m-. Voorstel om H. A. M. van de Vijver te Biervliet met ingang van 1 september te benoemen als keuringsveearts in vaste dienst op een nader vast te stellen sala ris. Catharina Pieternella Deij, 20 j., jd. Jacob de Groot (van Den Helder), 24 j., jm. en Sophia Ma ria van den Berg, 24 j., jd. 21 juli. Joseph Eduard Maria van Daele (van St. Jansteen), 23 j., jm. en Maria Paulina Julia de Kort, 23 j., jd. 23 juli. Hendrik Marius Johannes Kinderdijk (van Soest), 33 j., jm. en Janneke Rinn, 29 j., jd. 28 juli. Roger Albert Heijnsdijk, 22 j., jm. en Cornelia Johanna Eugenia Erpe linck, 21 j., jd. 30 juli. Jannes Pieter Pleijte (van Cadzand), 20 j„ jm. en Maria de Kraker, 19 j., jd. Adrie Jannis Brugge (van Kruiningen), 27 j., jm. en Maria Sophia van den Berg, 21 j., jd. Petrus Aloijsius Gommers, 24 j., jm. en Maria van Arenthals, 21 j-, jd. Geboorten. 8 juli. Anneliese Tanja Louise, d. van Eliza Lou- werse en Anna Maria Lobé. 22 juli. Steven, z. van Adriaan van Harn en Catharina van Lange- velde. 23 juli. Antje Maria, d. van Jacob Verstra ten en Maria G. Scheele. 29 juli. Bartholo- meus Cornelis, z. van Johannes A. C. Knieriem en Elizabeth D. van Bendegem. Overleden. 15 juli. Paul A. A. van Haelst, 13 j., z. van Alphons L. van Haelst en Irena L. de Bakker (won. te Zuiddorpe). ZAAMSLAG. Huw.-aangiften; 2 juli. Johan nes Frangois Lensen, 22 j., en Janna Johanna Hamelink, 21 j. 11 juli. Jacob Wolfert (van Axel), 21 j., en Catharina Isa bella van Harn, 20 j. Huw.-voltrekkingen: 9 juli. Ja cobus Verstraten (van Axel), 25 j., en Cornelia Adriana Johanna Buijze, 23 j. 16 juli. Johannes Frangois Lensen, 22 j., en Janna Johanna Hamelink, 21 j. Geboorten. 8 juli. Adriaan Gil les, z. van Abraham Dieleman en Dina de Blaeij. 9 juli. Frangoise Jannie Cornelia, d. van Marinus J. van Zweden en Cornelia Heijnsdijk. 19 juli. Willem Cor nelis, z. van Pieter de Blaeij en Helena M. Kaijser. 20 juli. Kri- na Maatje, d. van Levinus M. de Blaeij en Janna S. C. de Putter. Overleden. 1 juli. Adriaan de Putter, 84 j., echtg. van Hebrina Dieleman. 9 juli. Anna Elisabeth Riemens, 84 j., wed. van Abra ham F. Verstraten. 17 juli. Jan den Beer, 72 j., echtg. van Maria C. den Hamer. Te Terneuzen overleden: 4 juli. Marinus de Feijter, 75 j„ echtg. van Geertruida de Bruijne. 24 juli. Jan Cornelissen, 73 j., echtg. van Leuntje C. Overdulve. Met het Griekse schip „New York" zijn vorige week 106 jon gelui uit Europese landen te New York aangekomen, die een jaar „Heinrich, een mooie haan, was de trots van zijn bezitter, een boer uit Rübenberge, in West- Duitsland. Én dat niet al leen omdat het inderdaad een mooie haan was, doch ook omdat zijn eige naar erin geslaagd was hem sigaren te leren ro ken. Doch op een kwade dag waren „Heinrich" en een aantal hennen verdwe nen, kort gezegd gestolen. De boer ging op onder zoek uit en ja, op een na burige boerderij zag hij zijn eigen „Heinrich". De politie werd ingescha keld en voor de rechter werd het onweerlegbare bewijs geleverd. De boer presenteerde „Heinrich" vol trots een sigaar en de haan liet zich niet on betuigd: de rookwolken dwarrelden voor de ver baasde ogen der aanwezi gen omhoog. De boer kreeg „Heinrich" en vrouwelijke aanhang terug. De andere boer bleek het gestolen pluim vee te goeder trouw te hebben gekocht, zodat zijn nadeel beperkt bleef tot het verloren gaan van de koopsom, de dief ten slotte is gevat. Hij kreeg vier weken. lang in de Amerikaanse gezin nen het leven in en de gebruiken van de nieuwe wereld zullen, leren kennen. Zij zijn daar aan gekomen in het kader van het internationale uitwisselingspro gramma voor christelijke jonge ren. Inmiddels zijn 45 Ameri kaanse leerlingen van middelba re scholen voor een jaar naar Europa vertrokken. Vóórdat de bezoekers uit Euro pa naar hun pleeggezinnen ver trekken, zullen zij gedurende 10 dagen een oriënteringscursus vol gen in New Jersey. Chris Rosenboom uit Amers foort zal een jaar wónen en wer ken op de boerderij van Rufus Bolkerjack dichtbij Perrytown, Texas. In het 4000 inwoners tellende plaatsje Waterford aan de Hud son rivier waren maandag de vlaggen uitgestoken om twee Ne derlandse jongeren te verwelko men. Het zijn Marijke van den Hoek en Ben Bles, beiden uit Den Haag. Zij zijn deze maand de gasten vari de Waterfordse jeugd raad. De inwoners van Waterford zijn trots op hun Nederlandse afstam ming en hebben daarom een ac tief aandeel in de Hudson-Champ- lain herdenkingsfeesten. De invi tatie aan Marijke van den Hoek en Ben Bles vormt daar een on derdeel van. Marijke van den Hoek neemt tijdens haar verblijf in Water ford haar intrek in het gezin van de voorzitter van de jeugdraad, Clifford Hughes, en Ben Bles in het gezin van het lid van die raad Richardson. In Albany zullen ze kennismaken met gouverneur Rockefeller van de staat New York. Zij keren op 31 augustus uit New York naar Den Haag terug. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT 56) (Nadruk verboden.) ,,Dza bachtial! Het ga, je goed! Dza bachtial!" had hij maar geroepen en de anderen hadden ingestemd met deze roep, de vrouwen hadden in een kring om hen heen gezon gen en gedanst met honder den fakkels had men hen het dal uitgeleid en in de stad naar hun hotel gebracht. „Je zult samen nog heel wat afvechtenhoe vaak en hoe hartelijk hebben ze in de maan den, die volgden op deze nacht, nog over de zigeunerhoofdman en zijn dwaze voorspelling ge lachen waarom zouden ze vechten? HET GEZICHT Maar op zekere dag stort heel zijn trotse geluk ineen en de schaal van zijn leven, kunstzinnig geslgpen in talloze facetten, ligt stukgeslagen in stompzinnige, vormloze scher ven voor de voeten van Joan de danseur. Een dag als duizend andere. Hij was naar de kapper ge gaan, had de etalages van de hoofdstraat bekeken, een half uurtje in een boeken-antiqua- riaat doorgebracht, was Papa Frohn tegengekomen, de zee- leeuwendresseur, die hij nog kende uit zijn jockeytijd en had met deze een uurtje voor een café in het zonnetje geze ten. Ze hadden een vermouthje gedronken en om het hardst gezwelgd in herinneringen aan de goede oude tijd in de circus wagen en gedroomd van de grote weg, waarlangs het om deze tijd van het jaar zo heer lijk reizen was. „Weet je nog Joan, die blonde leeuwen- dompteuse, bij wie we een volle waskom tussen de dekens ge- prakkizeerd hebben? Die is nu in Zwickau met een zekere suikerbakker Kneppchen ge trouwd! Weet je nog hoe de hippopotamus Oedipus een oli fant aangevallen had en hoe alle 24 andere olifanten zich trachtten los te rukken van angst en als bezetenen aan het trompeteren waren?" „Weet je nog, Papa Frohn, hoe de veldwachters achter ons aan zaten, omdat we appelen gestolen hadden? En weet je nog die grote vechtpartij in waar de boerenjongens kwaad waren, omdat wij met de knap ste meisjes aan het dansen wa ren? Weet je nog Tegen de middag komt Joan weerom in het hotel en vindt zijn kamers leeg. In het eerste moment denkt hij nog, dat Ma- scha in de eetzaal is, maar dan ziet hij hoe haar toiletbenodigd heden van de wastafel verdwe nen zijn, dat haar kastkoffer weg is en alles wat haar verder toebehoort. Hij rent naar buiten, ontmoet op de gang een kamermeisje en vraagt haar schreeuwend om opheldering. Het meisje zet grote, verschrikte ogen op en zeg:t met een onderdanige knie- knik „Ja, mevrouw is met haar koffers afgereisd. Mevrouw heeft een auto besteld. Er was een heer bij, die mevrouw hielp." „Een heer?!"Joan rent naar beneden, naar de portier.1 De dikke man in uniform, die bij zijn lessenaar zit, haalt min- J achtend de schouders op. Een heer? Nee, er is geen één heer geweest. Een kruier, een kerel, 1 die mevrouw besteld had en die de kastkoffer naar beneden ge- dragen heeft, alle beide trappen I af. Dat was een werkman. Hij kwam direct nadat meneer de 1 deur uitgegaan was en zei dat hij besteld was. Hij liep recht streeks naar boven. Een uur la ter kwam hij met de koffer op zijn brede schouders naar be neden met mevrouw achter zich aan. Een uur? Jamaar dat heeft een dame toch wel nodig om behoorlijk te pakken? In een roes vliegt Joan de trappen weer op, komt op zijn kamer en ploft neer in een stoel voor het venster, waar hij urenlang als een verslagene voor zich uit zit te turen. Alles wat er gebeurd is blijft hem volkomen onklaar: er is geen enkel hard woord gevallen of een toespeling gemaakt, die voor tweeërlei uitleg vatbaar was. En toch voelt Joan, dat alles voorbij is, dat de meest-vol- maakte droom van zijn leven verdroomd is en Mascha hem voor altijd verlaten heeft. Het hamert, boort en woelt door hem heen: Waarom? Waaróm?! Urenlang zit hij daar, vraagt zich alles af wat er te vragen is. doch vindt geen antwoord. Het oude onbe haaglijke gevoel, dat de laatste jaren gezwegen heeft, komt weer over hemzij is een wol vin en hij is alléén maar Jo anDe wolvin heeft de gou den ketenen verbroken, waar mee hij haar aan zich verbon den had en ze is weggelopen, haar wouden en moerassen te gemoet, (Wordt vervolgd.) Een Scheveningse firma (John de Jager) heeft na jarenlange experimenten een manier gevon den om het mogelijk te maken dat de Nederlandse consument het gehele jaar door „Hollandse nieuwe" kan eten. Tot nu toe is den jonge groene haring alleen in het begin van de haringteelt te krijgen. De methode van de firma be rust voornamelijk op het diep vriezen van de gefileerde jonge haring in een luchtdichte verpak king, waarbij de vis goed gecon serveerd blijft terwijl de smaak er niet op achteruit gaat. I* firma heelt aan het ministerie van Economische Zaken te Dejj Haag meegedeeld dat zij bereis is in de toekomst aanvoerove: schotten uit de markt te nemer tegen een lagere prijs en deze een zodanige bewerking te doet ondergaan dat ze voor de const' ment behouden blijft en voor grote afnemers zoals b.v. strijdkrachten kan worden op?' slagen. Hoewel een gehee- nieuwe en grote fabrieksinstal)4' tie nodig is zal de prijs niet hoger liggen dan 22 cent per diep gevroren jonge haring. De nieuwe fabriek, waar dez< methode voor het conserve''? van Hollandse Nieuwe zal wot den toegepast, zal te zijner tijd te Scheveningen worden gebou«u

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2