ING Een kinderhuwelijk in Ohio. GEHEIMEN RADIO EN TELEVISIE BEURSO VERZICHT HEIMWEE NAAR JOANA 99 ct voordeliger! f 1,74 f 0,99 f 2,73 89 cf AKT 91 ct KAAS 37 ct ÏÏJES 49 ct 1 29 ct Dinsdag 4 augustus 1959 15e jaargang no. 4745 uit de hogeschool der wetenschap 1 in Noordsiraat 85 in winkel en coniani beiaald 1 te samen 59 ct IdO gram ÏEF :s NOTERELLA 59 ct S,RTJES 55 ct ITSEN 22 ct ETDRUPS 49 ct BOULOGNE l 9Q voor !•<£-/ EERDE LEVER 49 ct NROOKVLEES 56 ct OKT SPEK 33 ct tRSE HAM 65 ct /ORST 57 ct iSALADE 35 ct kg1.09 ÏN 6 of 8 voor 1, RDPUDDING 76 ct GRATIS Hoogverraadproces in Zuid-Afrika hervat oor een bijzondere rechtbank Pretoria is maandag bijna jaar sinds de opening het ces hervat tegen 30 personen, beschuldigd worden van gverraad wegens samenzwe- ter omverwerping van de it. e verdediging heeft een ver- t tot nietigverklaring van de astelegging ingediend, pij ler heden, die door de kroon en verstrekt, stroken volgens verzoek niet met een bevel de rechtbank van 2 maart, de kroon alle beklaagden cP hoogte moet stellen van de ;n, redevoeringen en docu- ten die met de zaak te ma- hebben. et proces begon na de arres- van meer dan 250 personen 2 jaar geleden. DE VRIJE ZEEUW Droeve gevolgen van onvolledige wetten (Van een correspondente) In Youngstown, stad van 170.000 inwoners, in het noord-westelijk deel van de federale staat Ohio gelegen en bekend om zijn staal- ■industrie, heeft de justitie thans de laatste hand gelegd aan het ■procesklaarmaken van de moordzaak Richard J. Brown, een 22 j jaar oude timmerman, die in oktober van het vorig jaar door zijn 20-jarige echtgenote Carola Brown—Wesley tijdens een echtelijke ruzie werd neergeschoten. Het echtpaar Brown was reeds zes jaar gehuwd en uit het huwe lijk waren twee kinderen geboren, een jongen en een meisje, Peter en Jane genaamd, respectievelijk 5 en 3 jaar oud. DE TOESTAND IN ALGERIE In ambtelijke kringen in Pa- ijs is maandag vernomen dat resident De Gaulle aan het inde van deze maand voor een lilitaire inspectiereis naar Al- srië zal gaan. Volgens in Rabat ontvangen 'richten is de Franse vice- insul van Boe-Arfa, die zater- ig met een Frans-Marokkaan commissie van onderzoek in inden van een groep rebellen el, vrijgelaten. Over de ande leden van de commissie, die n onderzoek instelde naar re nte grensincidenten, is nog ets bekend. Twee Duitse jongens zijn dit (ekeinde in Tunis terugge- erd na een verblijf van een ;ek in een kamp van Algerijn rebellen. Zij waren de vorige ;ek op een autotocht over de tnesisch-Algerijnse grens ge- jkken en daar door opstan- lingen aangehouden en naar t kamp opgebracht. Ze heb- n er de hele week kunnen fo- ;raferen en filmen, doch toen nadat zij vrijgelaten waren, ïslotte in Tunesië terugkeer- n. nam de politie daar hun ms in beslag, zo is door de nesische polLtie-autoriteiten tendgemaakt. jater is officieel in Rabat be- ïdgemaakt dat alle leden van commissie zijn vrijgelaten, et betreurenswaardige inci- ït" is door de Marokkaanse ;oriteiten „op bevredigende ze" geregeld, aldus de be- idmaking. Hiaten in huwelijkswet I In Ohio bestaat, evenals in de federale staten het geval is, een eigen huwelijksrecht. Dit recht is in iedere staat verschillend en vertoont, althans voor wat Ohio betreft, een aantal uitzon derlijke hiaten. Zo werd bij voorbeeld in die wetgeving limmer de bepaling opgeno men, hoe oud men eigenlijk moest zijn om met elkaar in het huwelijk te kunnen treden, ter- 5 wijl zelfs de toestemming van de ouders en of de voogd en in het laatste geval zoals bij ons van de bevoegde rech ter in Ohio niet vereist is. Kerkelijke en maatschappe lijke instellingen en vrouwen- f organisaties hebben in het ver leden al bij herhaling op dit alles gewezen, doch zonder succes overigens en het laat zich volkomen begrijpen, dat de gevolgen niet konden uitblij ven. In Ohio zijn derhalve de i zogenaamde kinderhuwelijken I aan de orde van de dag. Ze I worden daar als een heel nor maal verschijnsel beschouwd en de begeleidende verschijnse- I len zoals zware mishandelingen, 1 kinderdoodslag en kindermoord, alsook het probleem van het te vondeling leggen van kinderen, neemt men op de koop toe. De afschuwelijke moord op Richard J. Brown rukt het ge hele probleem opnieuw in de openbaarheid. Het begon op school In 1952 leerde Richard Caro la Wesley kennen. Zij zaten nog op de schoolbanken; hij was amper 15 jaar en zij precies 14 lentes oud. Er ontstond gene genheid voor elkaar en het duurde niet lang of Amor maakte van de twee kinderhar ten evenzoveel schietschijven voor zijn liefdespijlen. Wie het kende begreep het. Dit sportieve tweetal behoorde immers bij elkaar. Nog in het zelfde jaar trouwden ze. Niets bijzonders in de staalstad, in Ohio. Zulke huwelijken zijn daar immers heel gewoon. Het leven van iedere dag ging onge stoord verder. Zes jaar later, zaterdag 18 oktober 1958, zat mevrouw Ca rola BrownWesley in de wachtkamer van het gerechts gebouw in Youngstown op haar stoel te draaien, nerveus wachtend op haar beurt, dat zij zou worden toegelaten bij de rechter-commissaris, dr. Ha rold S. Rickert, om aangifte te doen van het feit. dat haar man haar had verlaten en tot op heden niet meer in de ech telijke woning was terugge keerd. Zichtbare stormen Carola was er in de loop der jaren niet knapper op gewor den en er was niets meer terug te vinden van het knappe, slanke, zwartharige en altijd opgeruime schoolmeisje van weleer. Haar gezichtsuitdruk king vertoonde om beurten de sporen van ergernis en van nervositeit. Zwartblauwe wal len lagen onder de ogen. Het haar werd reeds grijs, haar fi guur was uitgezakt en overdui delijk bleek, dat dit kinderhu welijk in de loop der jaren niet zonder stormen aan haar was voorbijgegaan. In het bureau van de rechter commissaris vertelde ze, dat Richard J. Brown in de nacht van vrijdag 10 op zaterdag 11 oktober de echtelijke woning had verlaten, zogenaamd om een brief te posten. Nee, er was tussen de beide echtelieden géén ruzie geweest; ruzie had den we nooit, zo verklaarde Ca rola. Ja, hij had geld bij zich, een zeshonderd dollar ongeveer deelde het gehuwde meisje mee. Daarop werd ze bedankt voor haar inlichtingen. „De zaak zal worden onder zocht", zo besloot dr. Harold S. Rikert op grimmige toon zijn wagenspel en daarmede kon de vroeg-oude vrouw gaan. Ze png, zenuwachtiger dan ze ge komen was. V erstoorde zilverglans De bewoners van Youngstown Kunnen u veel vertellen over 5racht'S gelegen meer, dat dleP dal vult in het aan na- Scl?oon 20 "Jke noordwes- Jk deel van de Noordameri- kaanse staat Ohio. Cedar Lake (Cedermeer) is de goed gekozen naam van dit prachtige water, dat altijd glanst als zilver. In de middaguren' van die zelfde 18de oktober wandelde pastoor Eid, de parochiegeeste lijke van de St. Mariakerk in Youngstown, op zijn gemak langs de oever van Cedar Lake. Langzaam gleden zijn blikken over het water: „wat is het hier toch wondermooi", mompelde de niet zo jonge zielenherder voor zich heen en weer keek hij naar het meer. Plotseling zag hij een oneffenheid in het wa ter iets dat er niet in hoorde, dat het geheel ontsierde. Een bal, nee een hoofdeen heel lichaam, een dode dreef daar in het zilverkleurige water! Geschrokken alarmeerde de geestelijke de politie en de brandweer. Het stoffelijk over schot werd door de brandweer met haken op het droge ge haald, herkend en geborgen en het recherche-onderzoek ving aan onder de persoonlijke lei ding van de politiechef van Youngstown, Frank Reese, die werd bijgestaan door de des kundige Herbert Thomas, she riff en Anthony Gaglione, kri- minoloog. Sporen! Het water van Cedar Lake had het stoffelijk overschot van de jonge Brown, afzichtelijke veranderingen doen onder gaan. In de schedel bevond zich een schotwond. Verder bleek het ook zéér verdacht, dat het lichaam geheel ontdaan was van boven- en onderkle- ding. Op de oever van het meer, dat bestond uit vrij zachte bos grond, ontdekten de speurders autosporen. Zij werden gefoto grafeerd en opgemeten. De spo ren bleken precies overeen te komen met de maten en het profiel van de vier banden van de auto van Richard J. Brown. Na diepgaand onderzoek kwam aan het licht, dat de echtverbintenis tussen deze twee zo sportieve jonge mensen kinderen van weleer, was verworden tot een „echtknecht- schap", die een eindeloze ket ting werd van echtelijke ruzies, misverstanden en woordenwis selingen, om dan tenslotte te eindigen in een schietpartij waarbij het hoofd van het ge zin het leven verloor; hij werd „opgeruimd". Logischerwijze volgde de ar restatie van Carola, de echtge note. Urenlang duurden de kruisverhoren waaraan zij werd onderworpen. Tenslotte beken de zij tijdens een echtelijke ru zie haar man met zijn eigen re volver te hebben doodgescho ten, na tevoren wekenlang met het wapen te hebben geoefend in de omgeving van het Cedar Lake. Het stoffelijk overschot werd daarop door haar ontkleed en naar de garage gesleept, waar zij het in de auto hees, om ver volgens naar het meer te rijden, waar zij alleen daar aange komen de dode in het water rolde. Na haar bekentenis werd de moordenares ter beschikking gesteld van de officier van Jus titie, die opdracht gaf de ver dachte in de Bahoning-gevan- genis in Youngstown, in voor arrest te zetten. Dezer dagen zal de grote strafkamer van de rechtbank in die stad de moord zaak in het openbaar behande len. (Nadruk verboden.) Aanklacht tegen Sherman Adams en Milton Eisenhower Sherman Adams, voormalig assistent van president Eisen hower, en dr. Milton Eisenho wer, broer van de president, zijn betrokken in een aanklacht, die is ingediend door aandeel houders tegen leden van de commissie voor handelsbetrek kingen tussen de staten van de Verenigde Staten. De aanklagers twee kleine aandeelhouders van de „Allge- hany Corporation" en twee kleine aandeelhouders van de „New York Central Railroad" stellen dat er door hoge functionarissen van de rege- ring-Eisenhower ongepaste druk is uitgeoefend op de com missie i.v.m. de overname van de „New York Central Rail road", nu vijf jaar geleden. De eisers willen dat de fede rale arrondissementsrechtbank van Washington de commissie dwingt de overname opnieuw te onderzoeken. Vaste markt De eerste dag van de nieuwe beursweek bracht een zeer vas te stemming voor de interna tionale waarden. Hierin speel den aandelen Kon. Olie een voorname rol. Doordat Londen, wegens Bank Holiday, geslo ten was, bleef het aanbod van die zijde gisteren achterwege. Het publiek en ook Zwitserland was met kooporders aanwezig en hoewel de affaire niet van grote omvang was, betekende deze vraagleen flinke koersstij ging omdat het aanbod gering was. De prijs van 168,60 lag circa een rijksdaalder boven pariteit New York en circa een gulden boven de slotkoers van vrijdag j.l. Het buitenland (Duitsland) gaf weer van belangstelling blijk in aandelen Unilever en AKU. De margarine-papieren waren op 593 circa 8 punten ho ger. AKU's zetten de vaste ten dentie van vrijdag j.l. gisteren verder voort en liepen van 377% tot 379, tegen 372 als laatste slotprijs. De KLM- waarden waren ingevolge Wall- street lager geadviseerd. Phi- lips-aandelen kalm doch enige punten hoger. De handel in de internationale waarden was vrij levendig. De scheepvaarten lagen kalm doch goed in de markt vooral voor aandelen Kon. Boot. Van de cultures werden Deli ge vraagd bij geringe omzetten. Van de staatsfondsen was de staffellening zeer vast. Hier speelde de verplichte ƒ200.000 vraag een belangrijke rol. De overige fondsen in deze sector ondergingen geen veranderin gen van betekenis vergeleken bij de vorige slotprijzen. In de locale sector waren de aandelen van de grootbanken aan de vaste kant. Voor aandelen In- dola bestond grote belangstel ling door de gepubliceerde 85 procent hogere nettowinst van deze maatschappij over het eerste halfjaar 1959. De aande len die de vorige week reeds gevraagd waren, werden gead viseerd op 305 a 310 procent tegen 285 vrijdag j.l. Aandelen Walvisvaart kregen een hogere adviesprijs. Aandelen Van Vlis- singen katoen werden op last van het beursbestuur niet ge noteerd in verband met een op deze aandelen gedaan bod van 350 procent. Commissarissen en directie van Van Vlissingen katoen delen mede, dat het bod zonder enig overleg, te hunner kennis is gekomen. Vrijdag j.l. werden de aandelen genoteerd op 300 procent. Prolongatie 3 procent. Beursindices 30/7 31/7 3/8 Int. Conc. 439.33 439.68 444.71 Industrie 218.78 219.81 222.30 Scheepvaart 153.24 152.80 154.33 Banken 190.28 190.77 192.89 Ind. Fonds. 128.46 128.97 130.00 Algemeen 303.17 303.65 307.04 Nabeurskoersen Kon. Olie: 170.60—196.00 (169.50) Unilever: 592%—591 (59214) Philips 665—662 (662) AKU: 384 ged. laten 381 (379%) OOSTEUROPESE VLUCHTELINGEN NAAR OOSTENRIJK In de afgelopen dagen zijn 7 Tsjechen en een Roemeense naai j Oostenrijk uitgeweken. Een der Tsjechen, de 29-jarige Emile Schwetz, is uitgeweken met een „Fiseier Storch"-vlieg- tuig, dat in het grensgebied werd gebruikt voor de bestrijding van insecten. Onder de Tsjecho-Slo- waakse uitgewekenen bevonden zich verder twee soldaten, twee werktuigkundigen en twee land-\ bouwers. De uitgeweken Roemeense is een oude dame, die met een gel dig paspoort naar Wenen was gereisd en, eenmaal daar aange komen, besloot niet meer naar haar land terug te keren. SPAARCIJFERS R. P. S. In juli 1959 werd bij de Rijks postspaarbank 75,5 min gulden ingelegd. Opgenomen werd 64 min gulden, zodat het tegoed bij de R. P. S. met 11,5 min gulden toenam. Vorig jaar werd in juli 75 min gulden ingelegd en 56 min gulden opgenomen. DE POSITIE VAN ZWITSERLAND De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Petitpier- re, heeft in een rede in Sion verklaard dat de tijd voorbij is dat een klein land alleen kan staan. Hij zinspeelde daarbij niet rechtstreeks op de traditio nele neutraliteits-politiek van Zwitserland. „Wij moeten ons ervan be wust zijn dat een land en vooral een klein land niet ge heel alleen zijn weg kan vervol gen en geheel alleen kan staan. Zijn lot is verbonden met dat van de gemeenschap waartoe het door zijn geografische lig ging behoort, de beschaving die het aanhangt en de beginselen die zijn nationaal bestaan in spireren." Hij zei, dat de bedreigingen, waaraan Zwitserland thans blootstaat, veel ingewikkelder en subtiëler zijn dan die waar tegen zijn voorvaders hadden gestreden. „Het is nu minder een kwestie van waarborging van onze onafhankelijkheid te gen onze buurlanden zoals des tijds maar meer het bijdragen met hen aan de verwerkelijking van de Europese eenheid en het verzekeren van de welvaart en sociale stabiliteit." Zwitserland moet met de nieuwe krachten op het gebied van het wetenschappelijk on derzoek en dat der mensheid rekening houden. „Volken ontwaken. Nieuw na tionalisme ontwikkelt zich. Wij moeten ons eraan wennen te le ven in een wereld die voortdu rend verandert. Onze nationale vraagstukken hebben nieuwe afmetingen aangenomen." „Humanere" uitvoering van lijfstraf in Saoedie-Arabië Volgens het Egyptische tijd schrift ,,A1 Moessaoear" heeft de regering van Saoedie-Arabië besloten het straffen van dieven door het afhakken van de hand „menselijker" te ma ken. Deze straf werd tot nu toe in het openbaar door de beul uit gevoerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vast gehouden. Als gevolg van pro testen zal de straf voortaan door een chirurg worden uitge voerd, nadat de schuldige onder narcose is gebracht, aldus het Egyptische blad. DE DAGEN LENGEN! Is het u ook opgevallen, dat de aarde steeds langzamer gaat draaien? Dat betekent, dat de dag langer wordt. Het is net alsof de aarde „vermoeid" raakt en met minder grote snelheid om haar as draait. Wij kunnen gelukkig hieraan toevoegen, dat de aarde nog niet zo ernstig vermoeid is. dat ze in de bezemwagen moet plaatsnemen. Prof. Munk van het Scripps Institution of Oce anography te La Jolla in Cali- fornië is aan de hand van zijn astronomische metingen tot de conclusie gekomen, dat de aard- wenteling zodanig is „afge zwakt", dat elke dag weer een honderdduizendste seconde langer duurt dan de vorige. Dit betekent, dat de dag nu 2000 x een hondderdduizendste secon de (dat is twee honderdste se conde) langer is dan 2000 jaar geleden bij Christus' geboorte. Stellen wij de gemiddelde dag- verlenging op een honderdste seconde, dan zijn door het lang zamer draaien der aarde over genoemde periode 2000360 (het jaar stellen wij gemakshalve op 360 dagen) x een honderdste seconde 1200 seconden (d.i. 2 uur) mee gemoeid geweest. Wat wil dit zeggen? Dat wij Kerstmis nu 2 uur later vieren dan we gedaan zouden hebben tijdens de omwandeling van Je zus Christus op aarde. Zo zul len wij over nog eens 2000 jaar dit feest 6 uur later vieren (het gemiddelde per dag is intussen groter geworden). Pas in de ver re toekomst zullen de verschil len met de oorspronkelijke tijd steeds en progressief groter worden. De bewegingsvrijheid van Sowjet-diplomaten in Argentinië. In Argentinië zijn nieuwe maatregelen genomen ter be perking van de bewegingsvrij heid van Russische en Roe meense diplomaten, als ant woord op een soortgelijk optre den tegen Argentijnse diploma ten. De betrokken Russen en Roe menen zullen in de toekomst zonder een speciale vergunning slechts in een gebied met een straal van 40 km rondom Buenos Aires mogen zijn. WOENSDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de jeugd; 9.05 Gym. voor de vrouw; 9.15 Gram.; (9.359.40 Waterstan den); 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Gram.; 12.00 Theaterorkest en soliste; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Promenade-orkest en koor; 13.50 In de wolken, rep.; 14.00 Gram.; 14.30 Jazzmuz. met comm.; 15.00 Voorde jeugd; 16.15 Gram.; 16.35 Instr. octet; 17.00 De roman van een internationaal variété-nummer door 55) Nadruk verboden. In die kroegen danst Mascha met woeste kerels en waar zij zich vertoont, is dat soort man nen dól op haar. Doch ze lacht maar en houdt alleen van Jo an. Desondanks brengt ze hem meermalen in uiterst ha chelijke situaties en een paar keer éénmaal in Marseille, éénmaal in Frisko en éénmaal in Stockholm heeft hij om harentwille hevige vechtpartij en beleefd. Weliswaar lacht hij er later om, maar op het mo ment zelf kan hij toch de ge dachte niet van zich afzetten, dat ze die wilde scènes hele maal niet néér vindt, ze inte gendeel opzettelijk uitlokt, om dat de wolvin haar wolf wil zien vechten! Toch blijft dat soort uitstap jes meer gelegenheidsgeval, het grootste deel van de dag bren gen ze in mondaine en elegante milieus door. Doch het is merkwaardig, dat zijn geheugen steeds meer vervuld raakt van de onderwereldsfeer, van de gezichten der vrouwen en de gebaren der kerels. Die klam pen zich vast en branden zich WILLIAM QUINDT spoorloos vervaagt. Zo wordt van jaar tot jaar zijn „Danse brutale" echter en beter Eén episode deed zich voor, die Joan nimmer meer vergeet. Ze heeft hem geleerd, hoe ge lukkig hij is en de herinnering er aan draagt hij met zich mede. Ze speelden in Granada en in hetzelfde theater was ook een klein ensemble geëngageerd, waartoe een zigeunermeisje be hoorde. Mascha had al gauw vriendschap met haar geslo- „d en op zekere avond, na dat de voorstelling afgelopen was, had dit meisje hen uitge nodigd mede te gaan naar haar stamgenoten en reden ze geza- menlijk naar de Zigeunerberg. Daar zaten ze mee om hét flikkerende kampvuur, ze smulden van het vette, op zi- geunerwijze bereide braadvlees en met dichtgeknepen ogen hapten ze van de scherpe knof- lookworst. Mascha danste eerst gezamenlijk met de meisjes de Guitana en later alléén, met begeleiding van tamboerijns en castagnetten. Ver onder hen lag het sla pende Granada en boven hen het zilveren schip van de in zijn herinnering, terwijl de maansikkel, als zwarte diaman- eeuwig eendere gelaatsuitdruk- j ten schemerden in de verte de king van wereldser lieden sneeuwbedekte toppen van de Sierra en diep in zijn bedding ruiste somber de Darro. Mascha's dans verhitte de zigeuners, dat ze hun vrouwen en meisjes vergaten en een zingende, jubelende kring om de danseres vormden, die haar met rhythmisch handgeklap aanvuurde. Later, toen de dikbuikige mandflessen met donkere wijn de ronde deden, toen men weer om het hei-laaiende vuur zat en Mascha als koningin van deze feestelijke nacht ge huldigd werd, toen geschiedde het, dat de zigeunerhoofdman op Joan toestapte, hem lang en onderzoekend aanzag, vervol gens op Mascha wees en uit dagend zeide: „Dat meisje is veel te goed voor jou dat is een meisje voor een zigeuner!" Joan lachte en sprak: „En tóch is ze van mij!" Daarop had de oude, met de lange, opgedraaide, knevel, vol verachting gevraagd: „Wie ben jij dan wel?" „Een Zinti!" gaf Joan hem lachend ten antwoord. En omdat de oude hem wan trouwend aan bleef loensen was hij overeind gesprongen en had eens even zijn kunsten ver toond: hij jongleerde met vier tamboerijns, klapperde met castagnetten het Koekenbak kerslied, maar dan zó dat alle vrouwen er de kriebel van in haar kuiten kregen, hij liep op zijn handen en draaide een voorwaartse salto vierkant over het grote kampvuur heen! En vervolgens had hij de zigeuner hoofdman een dikke gouden horlogeketting uit zijn vestjes zak gegoocheld zonder dat die ouwe paardendief er iets van gemerkt had om deze even later uit de blouse van de enige zigeunerin, die er ten minste nog een beetje zindelijk uitzag, te voorschijn te laten komen. Toen was de oude hem onder daverende, geestdrift om de hals gevallen, had met onder jubelend gelach hem een kus gegeven de enige wanklank in deze schone nacht! waar op ze nog urenlang tezamen bleven en menige mandfles tot op de bodem ledigden! En toen bij het ochtendgloren het uur van scheiden sloeg, had de oude Joan omarmd, hem op de schouder geklopt en gezegd: ,,Dza bachitial!" Ver volgens legde hij de andere arm om Mascha heen, had hen beiden beurtelings met zijn gro te door drank verwaterde ogen aangekeken onder de woorden: „Beste Joan! Slimme, dappere Joan! Knappe, mooie Ma scha! Ga..... en houd van el kaar. Heb elkander lief met ge heel je hart, met geheel je tem perament. Want de tijd dat twee mensen van elkaar houden, gaat snel voorbij en de tijd dat ze ruzie hebben duurt lang! Je zult nog heel wat hebben af te vechten!" (Wordt vervolgd.) Versierde vakantietips; 17.50 Re- geringsuitz.18.00 Nws en comm.; 18.20 Dansmuz.; 18.40 Act.; 18.50 Voor de jeugd; 19.00 Gram.; 19.10 Joods progr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Metropole orkest; 20.35 Hoor spel; 21.50 Latijnse klanken; 22.15 Caus.; 22.30 Kamermuz.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Orgelconcert; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Meisjes, koor; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Caus.; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 15.05 Orkest conc.; 15.35 Tenor en piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Interscholair jeugdtoernooi; 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-orkest; 18.15 Caus.; 18.30 Leger des Heils. kwartier; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Koor zang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Filharmonisch orkest en piano; 20.45 Rep.; 21.00 Zangdienst; 21.45 Muz. luisterwedstrijd; 22.15 Lichte muz.; 22.45 Avondoverd.; 23.00 Nws en SOS-ber.; 23.15 Platennieuws. BRUSSEL (VI): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.40 Orkest concert met koor en sol.; 16.00 Omroep orkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.20 Boekbespr.; 17.50 Kamermuz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Vlaamse liederen; 20.00 Hoor spel; 21.30 Piano-recital; 22.00 Nws; 22.15 Dansmuz.; 22.45 Gr; 23.00 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.20.00 Journaal en weerbericht; 20.20 Filmrep. Ex peditie Sterrengebergte; 20.35 Tekenfilm Walt Disney; 21.15 Documentaire; 21.40 Voordracht; 22.05 Dagsluiting. BELGIE (VI): 19.30 Nws; 20.00 Film; 21.30 Filmrep.; 22.00 Nws en journaal. 90 MILJOEN VALLENDE STERRENPER DAG Zo af en toe zien wij een ster verschieten. Wij spreken dan van een vallende ster. Maar wie meent, dat wij in dit feitelijke alledaagse geval te maken heb ben met een echte ster (zoals onze zon er een is), die op de een of andere manier van het hemelgewelf is losgeraakt en daarna is gaan vallen, gelooft nog in sprookjes. De werkelijkheid is, dat een vallende ster geen ster is, maar doorgaans een uiterst klein stukje kosmisch gruis ter groot te van een zandkorrel of iets groter, dat met een enorme snelheid (tientallen kilometers per seconde) in de atmosfeer van onze aarde doordringt. Dit gaat gepaard met een even enorme wrijving, die het kor reltje tot gloeien brengt. Op dat moment bevindt zich het stofje op circa 90100 km. boven de aarde en zien wij een lichtflits, die de indruk maakt van een vallende ster. Wanneer wij nu alle „vallen de sterren" zouden zien, die bij ideale waarnemingscondities de dampkring binnendringen, dan zouden wij al tellend het tot 90 miljoen kunnen brengen. Aan de hand van exclusieve fotogra fische waarnemingen en baan- berekeningen zijn Hawkins en Upton van het Harvard College Observatory tot de conclusie gekomen, dat op een hoogte van 90100 km. niet minder dan 90 miljoen kosmische par tikeltjes per dag in de aardse dampkring terecht komen, die na eenmaal geschitterd te heb ben, onderweg naar het aard oppervlak volledig verbranden en verdampen. Onder dit aan tal zijn niet begrepen de re gens van vallende sterren, die ontstaan, wanneer de aarde op haar weg door het heelal een kometenbaan kruist. TONG MET GRIJPVINGERS Hoe vangt een kameleon zijn prooi? Vroeger dacht men, dat dit geschiedde dank zij een kle verige afscheiding van de tong; het slachtoffer, dat in aanra king komt met de uitgestoten tong kleeft m.a.w. hieraan vast, waarna het met het „bin nenhalen" van de tong wordt opgeslokt. Nu evenwel weet men er meer over. De dierkundige Discher, die met behulp van een z.g.n. elec- tronenblitz-apparaat het proces van de bemachtiging van de plooi door een kameleon in beelden heeft vastgelegd, kon aantonen, dat een bergkamele- on een kolfvormig tong-uitein de met grijpvingers bezit, waar mede de buit wordt beet gegre pen. Van een kleverig plakmid del op de tong, dat de prooi zou „vasthechten" aan genoemd li chaamsdeel, is z.i. geen sprake. Wel is geconstateerd, dat er een tongsecreet bestaat, doch dit is waterig en zeker niet kleverig in bovenbedoelde zin. Uit de proeven, waarbij een kalmeleon een aan van een veer voorzien apparaat bevestigde prooi moest vangen, kon hij opmaken dat het weg graaien gepaard ging met een wijzer- uitwijking van 40-65 mg. Welke vloeibare kleefstof is zo plakke rig, d.w.z. zo hecht-krachtig? Volledigheidshalve zij hierbij gemeld, dat de tong in 1/64 se conde uit de bek wordt gestoten in de richting van de prooi. Dr. JEAN HUGO. (Nadruk verboden.) Opheffing van discriminatie voor goederenvervoer de E.E.G. De Europese commissie heeft een ontwerpverordening opge steld voor de opheffing van de discriminatie naar gelang van het land van herkomst of be stemming voor het goederen verkeer binnen de gemeen schap. Dit ontwerp is door de commissie aan de raad van mi nisters voorgelegd, die alvorens een beslissing dienaangaande te nemen eerst het economisch en sociaal comité dient te raadple gen. Het ontwerp voorziet in ver schillende maatregelen, welke het mogelijk moeten maken om de vervoers- en de prijsvoor- waarden van de verschillende vervoerondernemers voor het verkeer binnen de gemeenschap te kennen. Volgens artikel 79 van het E.E.G.-verdrag dient de ophef fing van discriminaties geba seerd op het land van herkomst of bestemming voor het einde van de tweede étappe van de overgangsperiode d.i. voor 1966) voor het goederenverkeer opgeheven te zijn. Het ontwerp voorziet dat de ze opheffing geleidelijk zal ge schieden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5