Om een topconferentie Openhartige rede van Nixon voor Russische radio en televisie Weero verzicht Belg van overval te Wuustwezel in Rotterdam gearresteerd Het georganiseerd overleg in onderwijszaken HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Chroesjtsjef zinspeelt op bezoek aan de Verenigde Staten Commentaar van radio-Moskou fTankertng by abonnement: Terneuzen C^recteur-HGOfdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 555? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per <and f 2, per week 48 ct Losse nrs 9 ct MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4744 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Ternenzeo Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handele- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel mesr 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 16 «mi. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is zaterdagavond in Genève vernomen, dat er tussen de Wes telijke hoofdsteden informeel overleg is gepleegd over eventue le topbesprekingen, hetzij tussen president Eisenhower en premier Chroesjtsjef, of tussen de rege ringsleiders van de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en de Sowjet-Unie. Een Amerikaanse woordvoer der in Genève wilde geen com mentaar hierop geven. Daarvoor moest men bij Eisenhowers pers chef in Washington zijn, zei hij. Doch de woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde aterdag op zijn dagelijkse pers- inferentie, dat hij geen com mentaar kon geven. Hij verwees naar Eisenhowers persconferen tie van woensdag. De president verklaarde toen dat er in Genève nog geen vooruitgang was ge maakt die het houden van een topconferentie rechtvaardigde. Wèl deelde Hagerty mede, dat Eisenhower een persoonlijke boodschap aan Nixon had gezon den, waarin hij „zijn bewondering en respect" uitspreekt voor de manier waarop Nixon zich van reis in de Sowjet-Unie kwijt. ■De Amerikaanse senator John Kennedy, die een goede kans schijnt te maken op nominatie als democratisch kandidaat bij de presidentsverkiezingen van vol gend jaar, verklaarde zaterdag in Portland dat hij voorstander van een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten is. In gewoonlijk welingelichte kringen in Londen wordt voor speld dat een bijeenkomst tussen Eisenhower en Chroesjtsjef bijna zeker zou leiden tot een topconferentie van de „Grote Vier". De kansen voor een top conferentie zouden niet vermin deren door een uitnodiging van president Eisenhower aan de Russische premier voor een be zoek aan Washington. De specu laties over een ontmoeting tus sen beiden in de nabije toekomst nemen in Londen toe. De Britse regering zou een dergelijke bij eenkomst zeer toejuichen. Moge lijk zou de Amerikaanse presi dent daarna een tegenbezoek aan Rusland brengen. Diplomaten in Washington zei den zondag dat een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten thans verzekerd is. An ders zo menen zij zou Nixon niet hebben gesproken in termen zoals hij gebruikte op zijn pers conferentie in Moskou. Het Witte Huis heeft nog geen officieel teken gegeven maar uit de gebeurtenissen van de laatste week blijkt dat de kwestie intensief wordt bestudeerd. Het tijdstip van een eventueel bezoek zal misschien enkele vraagstuk ken opwerpen. Eén van de moge lijkheden die in Washington wer den geopperd was dat een bezoek van Chroesjtsjef misschien zou worden voorafgegaan door een Westelijke topconferentie. In sommige politieke kringen in Bonn beschouwt men de mo gelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten met een zekere bezorgd heid. De Sowjet-leider zou een dergelijk bezoek aangrijpen als een gelegenheid voor propagan da, vooral om zijn eigen positie te versterken. In welingelichte kringen werd gezegd dat de Westduitse rege- zien. De regering is ervan over tuigd dat de Amerikaanse staats lieden duidelijk en beslist het Westelijke standpunt naar voren brengen, zo werd gezegd. De Londense „Observer" ver klaarde zondag, dat als Nixon kans zou zien bezoeken van Chroesjtsjef aan Eisenhower en omgekeerd te arrangeren, hij iets veel nuttigers zal hebben gedaan dan de adviseurs die niets beters weten te zeggen dan „blijf aan eengesloten" en „geef niets toe". Het blad waarschuwt dat een gesprek tussen Eisenhower en Chroesjtsjef Engeland de gele genheid zou geven te tonen dat het volwassen is. „Als wij reageren met de in beginsel schooljongensachtige denkbeelden over grandeur van De Gaulle, en er op staan dat wij er ook bij zijn, zullen wij iets veel ergers doen dan ons alleen maar belachelijk maken, wij zullen de beste hoop van de wereld op evenwicht schaden", aldus de „Observer". De „New York Times" ver klaarde zondag in een artiekel over de Amerikaans-Russische betrekkingen, dat men zich aan dwaas optimisme zou overgeven als men blijvende veiligheid ver wachtte voor de Russen hun Le- ninistisch-Stalinistische program van wereldoverheersing hebben opgegeven. Doch wellicht zijn zij tot de conclusie gekomen, dat de krachtsverhouding teveel in even wicht en het vernietingsvermo- gen van de twee partijen te groot zijn voor ouderwetse vormen van agressie. Wellicht zijn zij bezig hun linies recht te trekken, als voorbereiding van een langdurige „stellingenoorlog". De democra tie kan hiervan misschien profi teren, want men zou te pessimis tisch zijn als men meende dat de tijd aan de zijde van tirannie en reactie staat, aldus de „New York Times". GEEN VORDERINGEN IN GENEVE. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft zaterdag bijna vier uur met zijn Russische collega, Gromyko, ge sproken zonder vorderingen te maken. Volgens Amerikaanse functio narissen heeft Herter zonder te slagen geprobeerd van Gromyko een antwoord te krijgen op de vraag wat er zou gebeuren als een eventuele interim-regeling voor Berlijn zou aflopen zonder dat er een regeling voor het Duitse vraagstuk is getroffen. Een Russische woordvoerder verklaarde aanvankelijk dat er geen reden voor pessimisme was, doch later gaf ook hij toe dat er geen vorderingen waren ge maakt. In Genève wint intussen de mening veld, dat de Westelijke ministers bereid zijn de conferen tie af te schrijven in de veronder stelling dat de besprekingen „naar hoger niveau" zullen wor den verplaatst, met een bezoek van Chroesjtsjef aan de Verenig de Staten. Burgemeester Brandt van West-Berlijn is optimistisch gestemd. Burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft zaterdag bij zijn ver trek uit Genève, waar hij gespro ken heeft met de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken, verklaard dat hij het volste vertrouwen heeft in de afwikke ling van het Berlijnse vraagstuk. Op de vraag of hij bij een mis lukken van de Geneefse confe rentie geen eenzijdig optreden van de Sowjet-Unie vreest, ant woordde Brandt: „Dat is nooit geheel uitgesloten, maar onwaar schijnlijk, gezien de huidige be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie." Dank zij de oplettendheid van dagen, die hij van plan was te een hotelhouder is zondagmiddagbliiyel?' Y°°rub; te Rotterdam de tweede dader van de roofoverval te Wuustwe zel gearresteerd. Van de één mil joen francs, die hij woensdag j.l. met een medeplichtige uit het wisselkantoor had weten te be machtigen, had hij er nog 31.000 op zak, plus een bedrag van 300 a 400 Nederlandse guldens. Een pistool en een dolkmes werden eveneens in zijn bezit gevonden. Het betreft hier de 29-jarige grondwerker P. L. B. uit Ant werpen, die vrijdagavond laat zich door water nat aan een De hotelhouder gaf hem inder daad een kamer, maar vond de houding van de Belg toch vreemd. Toen hij bovendien in een ochtendblad de volgende morgen het relaas van de over val te Wuustwezel las, waarin ook de naam van het plaatsje Zandvliet werd vermeld en zich ging realiseren, dat het vreemd was dat de man zo goed in zijn contanten zat, ging hij het een en ander combineren en besloot ten slotte de politie op te bellen, met het verzoek eens een onderzoek in te stellen. Het eerste dat de politie te weten kwam, na een telefoontje met Antwerpen, was, dat de i identiteitskaart door iemand in Maar dat mocht niet hinderen, rédenVfsnom0elngdiS d?LC[ g^n bederven'^Om ^"ertrouwen"'^ met w'anirouvvenertetemolt0ete|WekkCn betaalde hij de ^tien Urv+rO 1 x-r i t j I lUfcfllllltflLJ hotel op het Heemraadsplein te Zandvliet werd vermist. De Lmev Yervo.egd® T- eeni hotelgast moest dus onder een l ,t0°J!d?t daarbl] ee"; valse naam te Rotterdam verblij- identiteitsbewijs uit zichzelf al een reden ge_ h at -- naarnoeg om hem aan de tand te voe- later bleek niet het zijne was.len Hij deed een verhaal vanopia- was echter lansje tiid schuldigen' d°a? te veront~ niet in zijn hotel aanwezig. Eerst schuld t ij zo nat was. J zondagmiddag had men succes. De deur van zijn kamer bleek De Amerikaanse vice-president Nixon heeft zaterdag voor de Russische radio en televisie ge zegd, dat Amerika zijn militaire bases niet in stand houdt om de Sowjet-Unie aan te vallen, maar om zichzelf en zijn bondgenoten te verdedigen. De oplossing van het militaire vraagstuk kan vol gens Nixon uitsluitend worden gevonden in een gemeenschappe lijke ontwapening en niet in een eenzijdige. Hij pleitte voor een openhartige samenwerking, „die ons samen naar de maan kan brengen." Ver der sprak de Amerikaanse vice- president zich uit voor een regel matige uitwisseling op allerlei gebied, voor een vreedzame con currentie, voor een gezamenlijke strijd tegen honger en ziekte en voor een politiek van „open lucht, open stad, open geest en open hart." „Als Chroesjtsjef zich wijdt aan het scheppen van betere levens omstandigheden voor het Russi sche volk, zal hij de geschiedenis ingaan als één van de grootste Sow jet-leiders, maar als hij er naar streeft andere landen gelijk te schakelen, zal hij vrees, ach terdocht en spanning scheppen," aldus Nixon. De toespraak is rechtstreeks door alle Sowjet-Russische radio zenders uitgezonden, alsmede door elf televisiestudio's binnen een straal van 400 km van Mos kou. v Nixon zei, dat hij zeer onder de indruk is gekomen van de effi ciënte en moderne inrichting van fabrieken, van de schitterende balletten in Leningrad en Novo sibirsk en van het streven naar verbetering op alle gebied, „De meeste indruk heeft echter uw volk op mij gemaakt. Tenslot te is het kostbaarste bezit van een land niet zijn bossen, fabrie ken of boerderijen, maar zijn volk," aldus Nixon. De Russen zijn harde werkers, vitaal en bezield met de wil om WEINIG VERANDERING Gedurende het weekeinde lag er een lagedrukgebied boven mid den-Europa, dat daar regen- en onweersbuien veroorzaakte; bo ven de Atlantische Oceaan echter bevond zich een groot gebied van hoge luchtdruk, dat van Ierland tot dicht bij New Foundland en in het zuiden tot de Azoren reikt. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied bewegen storin gen naar de omgeving van IJs- land, waarvan de fronten over de Noordzee naar het zuiden afzak- ken Deze veroorzaken in ons ana plaatselijk enkele buien, die aoor opklaringen worden afge- „'feld- Gisteren vielen de buien oornamelijk in Zeeland en Wes- '!k Noord-Brabant, 'n de komende 24 uur is in de DINSDAG 4 AUGUSTUS ^tcskens Jerneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.34 2.09 2.49 2.59 n.m. 1.49 2.24 3.04 3.14 algemene weerstoestand niet veel verandering te verwachten Ook in de temperaturen komt weinig verandering. Deze stijgen in de namiddag tot omstreeks 20 gra den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. DEZELFDE TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorko mende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. On geveer dezelfde temperatuur als zondag. ZON MAAN op Aug. 4 5.04 5 5.06 6 5.08 7 5.09 8 5.11 onder 20.27 20.25 20.23 20.21 20.20 op 5.04 6.12 7.22 8.34 9.48 onder 19.58 20.28 20.56 21.22 21.49 n.l. op slot te zijn, hetgeen erop wees dat hij thuisgekomen was. Om geen argwaan te wekken klopte de echtgenote van de hotelhouder op de deur van zijn kamer en vroeg op vriendelijke toon: „Meneer mag ik u even spreken?" Na enkele ogenblik ken werd de deur toen op een kier geopend, echter ver genoeg om er een voet tussen te zetten, de loop van een revolver te laten zien en het bevel „handen om hoog" te laten horen. De arrestatie was toen spoedig een feit. B. heeft intussen reeds een bekentenis afgelegd. Hij had vrijdag j.l. in België een auto ontvreemd, doch was in zijn haast om ver over de grens te komen ergens in een sloot gere den. Zo kwam het, dat hij klets nat te Rotterdam arriveerde. Daar voelde hij zich onder de valse naam voorlopig veilig. Hij had echter niet op het combina tievermogen van de hotelhouder gerekend. Subandrio over Nederlands Nieuw-Guinea. Het Indonesische persbureau „Antara" meldt dat de Indone sische minister van Buitenland se Zaken Subandrio heeft ver klaard dat Indonesië van alle „internationale klankborden, w.o, de Ver. Naties" gebruik zal ma ken voor het doen weerklinken van zijn aanspraken op Neder lands Nieuw-Guinea. Indien de verdere behande ling in het georganiseerd over leg in onderwijszaken geen on verwachte moeilijkheden mee brengt, zal het Koninklijk Be sluit tot herziening van de sa larissen bij het lager nijver heidsonderwijs omstreeks okto ber a.s. tot stand kunnen ko men. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de heer Cals, mede gedeeld in antwoord op hem schriftelijk gestelde vragen door het Tweede Kamerlid me vrouw HeromaMeilink. Deze vragen hadden betrekking op de algemene commissie voor geor ganiseerd overleg in onderwijs zaken en de salarissen bij het lager nijverheidsonderwijs. De regeling van het georgani seerd overleg inzake de rechts positie van onderwijzend perso neel, waarin o.m. de bedoelde algemene commissie is opgeno men, is tot stand gekomen bij Koninklijk Besluit van 20 de cember 1958, aldus de minister. Bij twee beschikkingen heeft de minister respectievelijk de leden van de regerings- en van de personeelsvertegenwoordi ging benoemd. De benoeming van de laatstbedoelde leden kon pas geschieden, nadat op 5 maart 1959 de laatste gegevens daaromtrent bij het departe ment werden ontvangen. De minister heeft de algeme ne commissie op 9 april 1959 geïnstalleerd. Aan een en an der is in de nrs. 12, 12 en 16 van de „O.K.W.-mededelingen" bekendheid gegeven. Reeds in de terstond na de installatie op 9 april 1959 ge houden vergadering der com missie heeft de voorzitter het vraagstuk van de aanpassing van salarissen van de leraren bij het lager nijverheidsonder wijs aan die van de onderwij zers bij het voortgezet lager on derwijs aan de orde gesteld. Na het optreden van het nieuwe kabinet heeft dit zich zo spoedig mogelijk beraden over de vraag, of inderdaad tot genoemde aanpassing moest en kon worden overgegaan. Nadat deze vraag in positieve zin was Menzies over Indonesië en Nieuw-Guinea. Australië en Indonesië zullen mogelijk voor het eind van dit jaar een vriendschapsverdrag sluiten. Dit heeft zondagavond de premier van Australië, Men zies, tijdens een televisie-uitzen ding verklaard. Hij zei dit jaar een bezoek aan Indonesië te zul len brengen. De datum moet nog worden vastgesteld. Menzies zei. dat Australië geen wijziging heeft gebracht in haar politiek tegenover Indonesië. Australië steunt de Nederlandse souvereiniteit in Nederlands Nieuw-Guinea. De premier hoop te dat eertijds geheel Nieuw- Gul r.ea zelfbestuur zal verkrij gen. Hij voegde aan deze verklaring toe, dat Australië geen andere geschilpunten heeft met de Indo nesische republiek. De kwestie Nieuw-Guinea is nog nooit be handeld voor het internationaal gerechtshof, aangezien de Indo nesische eisen niet legaal, maar politiek zijn. „Wij nemen nog steeds aan dat deze eisen zullen worden gevolgd door een verge lijk, of door onderhandelingen of voor het hof", zei Menzies. beantwoord, heeft de minister op 14 juli 1959 een voorstel tot herziening van de salarissen van de leraren bij het lager nijverheidsonderwijs bij de al gemene commissie aanhangig gemaakt. De algemene commis sie heeft hierover het advies van de bijzondere commissie van overleg in zaken betref fende de rechtspositie van on derwijzend personeel bij het nijverheidsonderwijs gevraagd. De bijzondere commissie heeft de bespreking van dit voorstel geplaats op de agenda van haar op 3 augustus a.s. te houden vergadering. (Advertentie.) salons sobert" kapo#r kt «port» mcW Mrkt 16 brwwtpjjsiroat 9 r twwiw 8 de nieuwe haarmodelijn „eygne" (zwaan) vooruit te komen. Verder was het Nixon opgevallen, in hoevele opzichten de Russen met de Ame rikanen overeenkomen. „Wij hou den allebei van humor en van sport, wij zijn allebei gastvrij en vriendelijk. Maar bovenal zijn de beide volken één in hun vredes wil." De vice-president zei, dat niets hem zo pijnlijk getroffen had als de woorden van een Russische ex-militair in Novosibirsk, die zei: „Ik geloof u niet als u zegt dat Amerika voor vrede is." Nixon gaf de verzekering dat alleen aanvallende landen iets van Amerika te duchten hebben. De Amerikaanse vice-president vervolgde: „De Verenigde Staten hebben meegedaan aan twee wereldoorlogen, doch zij hebben geen vierkante centimeter grond noch één cent herstelbetalingen van de voormalige vijanden ge- eist. De Amerikanen hebben de hoog ste levensstandaard ter wereld Wij wensen slechts één ding van andere volkeren: in vrede en in vriendschap met hen te leven. Geen leider ter wereld kan de zaak der vrede meer toegewijd zijn dan onze president Hij vervolgde: „Wij weten dat het onze beide landen in dit tijd perk van kernwapens onmogelijk is de ander aan te vallen zonder verschrikkelijke vergeldingsmaat. regelen uit te lokken. Daarom zou elke leider, die zo krankzinnig zou zijn om, slechts te denken aan het beginnen van een oorlog, steeds het Russische spreekwoord voor ogen moeten houden: „Graaf geen kuil voor een ander, want u zou er zelf in kunnen vallen." „Waarom," sprak Nixon verder, „bestaat er dan twijfel aan dat regering en volk der Verenigde Staten evenzeer de zaak van de vrede zijn toegedaan als het Sow- jetrussische volk? Ik denk, dat een gedeelte van het antwoord kan worden gevon den in een andere vraag, die mij op mijn reis herhaaldelijk werd gesteld en die de heer Chroes jtsjef zelf stelde in de toespraak, welke hij 28 juli j.l. te Dnepro petrovsk hield, namelijk: „Indien de Verenigde Staten in de vreed zame bedoelingen der Sowjet- Unie geloven, waarom achten zij het dan noodzakelijk de bewape ningswedloop voort te zetten en nieuwe militaire bases in het bui tenland, rondom de Russische grenzen, aan te leggen?" Bij de beantwoording van deze vraag moet ik er in de eerste plaats op wijzen, dat deze bases uitsluitend dienen ter verdediging van de Verenigde Staten en onze bondgenoten; het zijn géén uit gangspunten voor een aanval op de Sowjet-Unie. En ik zal u ver tellen waarom wij deze bases De Russische premier Chroesjt sjef heeft zaterdag onverwacht een bezoek gebracht aan 't vlieg veld Vnoekowo om het straal vliegtuig de Eoeing 707 te bezich tigen waarmee de Amerikaanse vice-president Nixon reist. Chroesjtstjef zei, met „dit vlieg tuig of een ander" naar de Ver enigde Staten te willen vliegen, „wanneer de tijd daarvoor rijp is." NIXON: CHROESJTSJEF NOG NIET NAAR I)E VERENIGDE STATEN UITGENODIGD. Vice-president Nixon heeft zon dag oj) een persconferentie aan het eind van zijn reis door de Sowjet-Unie verklaard, dat hij premier Chroesjtsjef niet naar de Ver. Staten had uitgenodigd. Het besluit om de premier uit te nodigen, berust bij de president, zei hij. Nixon zei dat voor een uitno diging een aantal factoren in overweging moet worden geno men, waarvan sommige positief en andere negatief zijn, maar over het geheel genomen geloof de hij dat Chroesjtsjef te gelege- nertijd naar de V. S. moet wor den uitgenodigd. Een dergelijk bezoek zou afge zien van de besprekingen met de WEER RELLETJES IN ISRAëL. In Haifa is het vrijdagavond weer tot ongeregeldheden geko men door het optreden van Jood se immigranten uit Marokko, die zeggen dat zij door de autoritei ten bij andere immigranten wor den achteruitgesteld. Vijftien mensen werden gewond en een vijftigtal werd in hechtenis geno men. Sinds begin juli hebben Noord- afrikaanse Joden reeds enkele malen relletje veroorzaakt. president over officiële zaken, nog ander nut hebben omdat Chroesjtsjef zichzelf een beeld van de Ver. Staten zou kunnen vormen. De premier heeft nog steeds enige zeer uitgesproken misvattingen aangaande onze po litiek en de houding van ons volk. Deze misvattingen zouden door een bezoek aan de Ver. Sta ten minder kunnen worden of ge heel verdwijnen. Op een uitlating van een Sow- jet-journalist dat de Sowjet-Unie in tegenstelling tot de Ver. Sta ten haar bases in het buitenland heeft afgeschaft, antwoordde Ni xon dat dit waar zou zijn indien Oost-Duitsland, Polen en Honga rije als een deel van de Sowjet- Unie worden beschouwd. De persconferentie, die op de Amerikaanse ambassade werd gehouden, duurde bijna een uur en werd door 300 Russische en buitenlandse journalisten bijge woond. Zowel de Russen als Amerikanen maakten opnamen voor de televisie. hebben gesticht. Na de tweede wereldoorlog heeft Amerika in snel tempo gedemobiliseerd. Toen deed zich een aantal gebeurtenis sen voor, die een bedreiging voor onszelf en voor onze vrienden in het buitenland vormden. De blokkade van Berlijn en de Koreaanse oorlog zijn kenschet send voor acties die de Verenig de Staten en hun bondgenoten tot herbewapening dwongen, opdat wij ons tegen een aanval zouden kunnen verdedigen. Ik moet er ook op wijzen dat deze gebeurtenissen plaats gre pen vóór op het twintigste con gres der Sowjetrussische com munistische partij de partijlijn voor de buitenlandse politiek werd gewijzigd volgens het begin sel, dat de leidraad vormde voor de toespraak van de heer Chroes jtsjef te Dnepropetrovsk, name lijk dat het communisme thans zal pogen zijn internationale doel einden eerder met vreedzame middelen dan door aanwending van geweld te verwezenlijken. Ik zou de ene uitspraak na de andere van vroegere Sowjetrus sische leiders kunnen aanhalen, waarin gepleit Wordt voor en gedreigd met geweld tegen niet- communistische landen, met het doel de communistische ideologie te doen zegevieren. Een vierde gedeelte van de ge hele Sowjetrussische produktie is voor bewapeningsdoeleinden be stemd. Dit betekent dus, dat elke arbeider in de Sowjet-Unie één van zijn vier werkdagen uitslui tend voor de bewapening werkt. Dit is één van de sprekende fei ten die de Verenigde Staten nood zaken krachtige strijdkrachten op de been te houden en de Ameri kaanse militaire bases in het bui tenland te handhaven. Hij vervolgde: „Sommigen zul len wellicht de vraag stellen waarom wij, nu de Sowjetrussi sche regering heeft verklaard slechts vreedzame doeleinden na te streven, onze buitenlandse ba ses niet opheffen. Dit zal ge schieden wanneer de vrees en de argwaan, die het voor Amerika en zijn bondgenoten noodzakelijk hebben gemaakt gemeenschap pelijke zelfverdedigingsmaatrege- len te nemen, zijn weggenomen. Met andere woorden: de enig mo gelijke oplossing van dit vraag stuk moet worden gevonden in een wederzijdse en niet in een eenzijdige actie, die tot ontwape ning leidt". „Een andere vraag, die mij op mijn reis vaak gesteld is, was: „Waarom willen de Verenigde Staten niet instemmen met een staken der proefnemingen met kernwapens?" In het kort samengevat is het antwoord, dat het niet alleen gaat om de totstandkoming van een Amerikaans-Russische over eenkomst hieromtrent, doch dat er deugdelijke waarborgen moe ten worden gegeven dat na het sluiten van een dergelijk akkoord ook geen kernwapenproeven meer zullen worden genomen", aldus Nixon. „Een andere vraag, die mij hier vaak werd gesteld, kwam onge veer hier op neer: „De Verenigde Staten zeggen voor de vrede te zijn. Doch de wereld wenst da den, geen woorden, en de Ver. Staten hebben hierover veel ge sproken, doch weinig gedaan om het gesprokene waar te ma ken". „Niets'is minder waar dan dit", aldus Nixon. „Het is mogelijk dat velen van u, die naar mij luiste ren, niet op de hoogte zijn van de positieve programma's die de Ver. Staten hebben voorgesteld om de vrede te versterken. Ik zal u enkele voorbeelden noemen en ik zal u tevens vertellen wat er mee gebeurde. Wij bezaten het monopolie van de atoombom, toen wij, op 14 juni 1946, het z.g. plan-Baruch publiceerden, dat voorzag in in ternationaal toezicht op de kern energie. Het werd echter door de Sowjet-Unie verworpen. (Zie verder pag. 2, le kolom.) Een commentator van radio- Moskou verklaarde zaterdag avond, dat Nixon „veel goede woorden heeft gezegd en belang wekkende denkbeelden heeft uit gesproken". Een belangrijk punt was volgens hem dat Nixon „de macht en kracht" van de Sowjet- Unie beseft. Voorts verklaarde hij, dat Nixon, toen hij zich in spande om te bewijzen dat hij een rechtvaardige vrede wenst, „wellicht zonder het (e merken, zichzelf, en de officiële Ameri kaanse machtspolitiek veroordeel de en de Russische politiek van „gelijke rechten en eerbiediging van de nationale soevereiniteit van alle landen, groot en klein, bevestigde". Overigens stelde de commen tator de vraag, of Nixon werke lijk gelooft, dat „het Sowjet-volk zo naïef is om te geloven dat de Amerikaanse militaire bases, op duizenden kilometers van de Ver. Staten en dicht bij de gren zen van de Sowjet-Unie, bestemd zijn voor de verdediging van de Amerikaanse grenzen, „waarop niemand ooit aanvallen heeft ge daan en die ook niemand zal aan vallen". In een ander commentaar van radio-Moskou werd Nixon een „schiterend redenaar" genoemd die het „slachtoffer is van de verkeerde voorstellingen omtrent de Sowjet-Unie welke de Ameri kaanse propaganda al vele jaren heeft verspreid", Nixon schijnt veel te hebben nagedacht over hetgeen hij in de Sowjet-Unie had gezien en ge hoord, maar zijn verblijf schijnt te kort te zijn geweest om alle onjuiste ideeën over dit land weg te nemen, aldus de zender.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1