Voorrecht der machtigen IjlMMlwill UITVERKOOP GRAMMOFOONPLATEN 5 platen 78 toeren voor De strijd in Laos VAII t Hoff De Geneefse besprekingen Nixon in Moskou terug f2,50 Sneeuwstorm in Himaiaja treft expeditie Buitenlandse berichtgeving over Zuid-Afrika TOT 50 PROCENT KORTING RADI AZELAAR Australische commentaar op wijziging van dienstplichtwet in Nederland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankerlng bi] abonnement: Terneuzen. Urecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 3*73 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 rironommer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei Kwartaal; per .and ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 15e Jaargang Nr 4743 wrwhilnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; mtnlmuna p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelft- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel me« 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adr«« Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ma. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mst. NAAR DE TOP OF NIET? Het zijn wel de machtigen, die op het ogenblik de aandacht trekken. Dat wil zeggen: de grootste mogendheden en hun hoog ste staatslieden. In de Sowjet-Unie hebben de premier Chroesjtsjow en zijn gast, de Amerikaanse vice-president Nixon, aller ogen op zicht gevestigd. Na hun debatten, die over de ganse wereld per televisie zijn bekend geworden, hebben zij zich verzoend en is Nixon op reis gegaan in een land, dat hem vrij vriendelijk heeft ontvan- Men neemt aan dat nu weldra Chroesjtsjow de Verenigde Sta ten zal bezoeken. Wel zal zijn be- vaking tegen de uitgeweken immigranten uit Oost-Europa, ie fel anti-Russisch zijn zor gen baren. Wat dit betreft heeft Nixon het in de Sowjet-Unie ge makkelijker, want geen groep bedreigt hem. Doch aan de ande-^ re kant zou het goed zijn voor de Russische premier, als hij Ame rika eens kon bekijken. En na tuurlijk zal hij dan Eisenhower ontmoeten. Topgesprek? Wat dit topgesprek betreft: het zou wellicht nuttig zijn. Maai de meeste waarde hecht Moskou aan een conferentie tussen de re geringsleiders der Grote Vier. Komt deze? Daarover zijn de me ningen verdeeld. In Genève scheen er dinsdag enige ontspanning ingetreden in zake het Berlijnse vraagstuk. Zou er een voorlopige regeling komen, dan zou het Westen wel bereid zijn, die voor vijf jaar te laten gelden, en dan de kwestie opnieuw te bekijken. Intussen zouden tijdens en na die vijf jaar de Westelijke rechten in West- Berlijn onverminderd gehand haafd blijven. De veranderingen van nu zou den de volgende punten betref fen: 1. De Oostduitsers mogen onder garantie der Russen het ver keer met West-Berlijn over hun grondgebied controleren. 2. In geheel Berlijn zouden kern wapens en raketten worden verboden. 3. De twee stadsdelen zullen geen ondermijnende propa ganda tegen elkaar mogen maken. 4. De Westelijke troepen worden iets verminderd, maar zij zijn tocht slechts een symbolische macht. De rode eisen. De Russen zijn het met die punten eens, behalve dat zij al binnen anderhalf jaar een her ziening van de overeenkomst wil len, als de Duitsers onderling niet tot eenheid zijn gekomen. (En dat komen zij natuurlijk niet...) Verder wensen zij slechts 3000 of 4000 Westelijke man schappen in Berlijn. En worden de Duitsers niet èèn, dan verlan gen zij toch dat West-Berlijn een neutrale vrijstaat wordt. Van de vraag, of de twee par tijen toch nog tot een akkoord zouden komen, hing veel af. Be reikt men overeenstemming, dan zal er zeker een topconferentie komen, die over het hele Duitse probleem, ontwapening enz. kan praten. Maar wat, als in Genève geen compromis wordt bereikt? De Britten willen dan de geschilpun ten voorleggen aan de regerings leiders, de Fransen wensen dan igeen topontmoeting. Dit vraag- stuk is nog niet opgelost. Europees directoraat. U weet, dat de Fransen ge ijverd hebben voor instelling van een Amerikaans-Frans-Brits di rectoraat in de N.A.V.O., en dat de andere en vooral de kleinere leden zich daar tegen hebben ver zet. Ook de Britten en Amerika nen trouwens, die met hun bei den een klasse apart vormen. Nu blijkt, dat in het kleine Europa der Zes de Fransen met Italië en West-Duitsland ook een soort directorium zouden willen instel len, al aarzelen zij dat te beken nen. Benelux zou er dan zo'n beetje bijhangen. Gelukkig voelt Bonn er niets voor, want dit wil niet graag met de Fransen in zee gaan onder leiding van De Gaulle, ter ere van de Franse „grootheid". Ge leidelijk echter worden de kleine landen in alle combinaties wel een beetje in de hoek gedrukt of gaan de grote dingen buiten hen om... ondanks alle schone theo rieën over gelijkheid. (Nadruk verboden.) Dr. A. C. (Advertentie.) zowel klassiek als populair EXTEA AANBIEDING Haast U, TELEVISIE TEL. 2361-K 1150 terneuzen nu nog grote keuze RADIO-GRAMMOFOON In het Indochinese koninkrijk Laos zijn in de provincie Sam Neua, groepen opstandelingen actief die vermoedelijk in het communistische Noord-Vietnam zijn uitgerust met moderne lichte wapens, waaronder ma chinegeweren. Zij schijnen in zuidelijke richting op te rukken, vanuit het bergachtige gebied van Muong Son, naar" Sam Neua. Het opperbevel van het leger stuurt versterkingen naar de provincie, aldus semi-officie- le berichten uit Laos die in Singapore zijn ontvangen. In Vientiane, de hoofdstad van Laos, zijn een aantal voor aanstaande leden van de Neo Lao Hak Sat, een gelegaliseerde tak van de communistisch ge zinde Pathet Lao-beweging, ge arresteerd, beschuldigd van ac ties tegen de binnen- en bui tenlandse veiligheid van de staat. In Vientiane is vrijdag bekend gemaakt dat negen personen zijn gearresteerd, o.w. prins Soefa- noevong. Volgens berichten die vrijdag bij officiële instanties in Londen zijn ontvangen, hebben commu nistische opstandelingen donder dagavond een grenspost in de provincie Phong Saly in Laos overweldigd, de garnizoenscom mandant gedood cn zijn mede werkers gevangen genomen. Benden van 200 tot 400 man opereren tussen Phong Saly in net noordelijk gebied dat aan communistisch China grenst, en provincie Thakhek in het zui den. In de provincie Sam Neua waar enkele dagen geleden ge rechten opvlamden tussen com munistische opstandelingen en regeringstroepen, zijn verschei- K,'.nP. grensP°-sten aangevallen en ze'- Daarbij zou een aantal mensen zjj,, omgekomen. De stad c m Neua wordt bedreigd en regeringstroepen voeren ver sterkingen aan. j Er wordt gevochten in wilde oerwoiidgebieden en bij stromen de regen. Naar schatting 1200 opstande lingen zouden deelnemen aan de operatie die de omvang aanneemt van rebellie op grote schaal. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen zou de actie geleid en gesteund worden door Noord- Vietnam. Volgens gezaghebbende bron is de regering van Laos tegen bijeenroeping van de internatio nale commissie van toezicht op de wapenstilstand en overweegt zij een beroep te doen op de Ver. Naties Volgens officiële kringen in Nieuw Delhi is India van mening dat na de nieuwe gevechten in Laos de internationale commis sie bijeen moet komen. West-Duitsland zal geen niet-aanvalsverdragen voorstellen Het slotcommuniqué over de besprekingen tussen Chroesjts- jef en Gomulka na het be zoek van de Russische premier aan Polen heeft de bondsre publiek aanleiding gegeven af te zien van haar voornemen Polen en Tsjecho-Slowakije niet aanvalsverdragen voor te stellen. Dit is meegedeeld door de Westduitse regeringswoord voerder Von Eckard. Hij verklaarde op een pers conferentie dat de Westduitse delegatie van plan was geweest een geschikt moment tijdens de Geneefse conferentie af te wachten voor het voorstellen van de verdragen. Het Rus- sisch-Poolse communiqué had echter dit plan doorkruist we gens de sterke nadruk die werd gelegd op Polen's steun voor de Russische en Oost-Duitse eisen ten aanzien van Berlijn. Een Britse expeditie die tracht een 7660 mater hoge berg in de Himaiaja te beklimmen, is door een verblindende sneeuwstorm getroffen. Vijf leden van de groep, worden vermist. De bergtop die nog geen naam heeft, ligt in het westelijke deel van de Karakoram-keten. De expeditie staat onder lei ding van de 31-jarige dr. Keith Warburton uit Liverpool. De vermiste groep had 22 juli in het basiskamp moeten terug keren. Zij had leeftocht voor 8 dagen bij zich. Pakistaanse troe pen zoeken nog naar de vijf, maar men heeft weinig hoop meer. Volgens de laatste mededeling van dr. Warburton, vermoedelijk daterend van eind juni of begin juli, bestond de expeditie uit vier Britten, twee Duitsers en een Pakistan. Een groep van vijf, be staande uit dr. Warburton, nog twee Britten en twee Duitsers, zouden pogen de hoge hellingen te beklimmen. Voor de meesten zou het de eerste keer zijn dat zij de hoge Himaiaja beklimmen. Hij hoopte dat het weer zich goed zou houden. (Advertentie) BINNENVERINGBED •SH.tfZET. FAB «tl EK EN ZEVEN BERGEN SCHUIMRUBBERBEO verkrijgbaar bij: Kerala onder presidentieel bewind President Prasad van India heeft bekendgemaakt dat het bestuur van de deelstaat Kerala de communisten uit handen is genomen. Kerala staat nu rechtstreeks onder bestuur van de president. Ingevolge de proclamatie wordt de communistische rege ring ontslagen en wordt de wet gevende vergadering ontbonden. Volgens de proclamatie moeten zo spoedig mogelijk verkiezingen in Kerala worden gehouden. De communistische partij in India heeft vrijdagavond een op roep gedaan voor het houden van een vreedzaam protest in heel India tegen het heenzenden van de regering van Kerala. In een bekendmaking worden alle „vaderlandslievende en de mocratische" mensen ongeacht de partij waartoe zij behoren, verzocht zich achter het protest te stellen. Verwacht wordt dat de com munisten maandag als het par lement in Nieuw Delhi bijeen komt, daar een grote demonstra tie zullen houden. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft vrijdag in Genève zijn Amerikaanse ambtgenoot Her ter bezocht om hem mee te delen welke punten van het jongste Russische voorstel over Berlijn onaanvaardbaar zijn voor West- Duitsland. Volgens een Westduitse woord voerder behoren tot de onaan vaardbare punten: Het beperken van het toezicht door de Grote Vier tot West- Berlijn; een afspraak tussen de Grote Vier over de troepensterkte in West-Berlijn; het aan banden leggen van on dermijnende activiteit en propa ganda in West-Berlijn, maar niet in het oostelijke stadsdeel; het koppelen van een voorlo pige regeling voor Berlijn aan de oprichting van een geheel uit Duitsers bestaande commissie die plannen voor een Duitse her eniging moet uitwerken. Het enige punt waarop West- Duitsland het bijna met de Rus sen eens is, aldus de Westduitse woordvoerder, is een verbod voor kernwapens en raketten in West- Berlijn. De „werkthee" die de minis ters van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" vrijdag ten hui ze van Gromyko hebben gehou den, heeft geen enkele vooruit gang opgeleverd, zo is na afloop van Westelijke zijde verklaard. De Amerikaanse vice-presi dent, Richard Nixon, is vrijdag in Moskou teruggekeerd voor de laatste fase van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie. In de afgelopen week heeft hij Siberië en de Oeral bezocht. Een lid van het gezelschap van Nixon heeft vrijdagavond ver klaard dat geen verdere bijeen komsten tussen Nixon en Chroesjtsjef georganiseerd wor den. Nixon zal zondag naar Polen reizen. De Amerikaanse vice-preci- dent heeft voor zijn terugkeer de aanbouw van een kernreactor bij de Siberische hoofdstad in ogen schouw genomen. Voor zijn vertrek uit Swerd- lofsk zei Nixon volgens „Tass" dat hij zeer onder de indruk was van de produktie van de fabrie ken die hij had bezocht, van de energie van het Russische volk en de tekenen van vooruitgang die hij had waargenomen. „Natuurlijk bestaan er '>3r- Twee Australische bladen heb ben vrijdag naar aanleiding van de wijziging van de dienstplicht wet waardoor de Nederlandse regering dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea mag zenden, ge suggereerd dat Indonesië de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea meer naar de achtergrond gaat schuiven. Het te Melbourne verschijnen de blad „The Age" schrijft o.m.: „Nu dr. Soekarno met de hulp van het leger zich een nog krach tiger positie dan tevoren heeft verschaft, zou zijn regering er verstandig aan doen haar geest drift voor het winnen van de volkssteun aangaande .West- Irian" te matigen en haar ener gie te richten op het consolide ren van de gebieden waarover zei reeds jurisdictie heeft." De „Sydney Morning Herald" is van mening dat de Indonesiërs klaarblijkelijk verwachtten dat Nederlands kustvaartuig in nood Het 224-ton metende Delfzijlse kustvaartuig „Catharina W", eigendom van G. Grünefeld te Delfzijl, heeft vrijdagmiddag noodseinen uitgezonden. Het schip was onderweg van Ardrossen in het Schotse Ayr shire naar Ballina in de Ierse republiek. Men vermoedde dat het kustvaartuig ten tijde van de nood-seinen in de buurt van het eiland Tory voer, ten noord-wes ten van Donegal. De reddingboot van Arranmore is uitgevaren en bij het zoeken geholpen door de ..Mersey", een schip van de Britse koninklijke marine. Ook een verkenningsvliegtuig van de R.A.F., opgestegen te St. Eval in Cornwall, vloog omstreeks 17.00 zoekend over het gebied, van waaruit de SOS-seinen te 14.00 uur Nederlandse tijd moesten zijn uitgezonden. Vrijdagavond omstreeks kwart over zes werd bekend dat de reddingboot van Arranmore het kustvaartuig drie mijlen ten noorden van het eiland Arran more had aangetroffen en de „Catharina W" begeleidde. Het kustvaartuig bleek machi- neschade te hebben, doch het kon nog op eigen kracht varen. schillen tussen beide landen. Sommige daarvan gaan zeer diep maar ik ben er zeker van dat wij een weg zullen vinden om deze te overwinnen." Bij zijn aankomst op het Mos- kouse vliegveld Vnoekovo deelde Nixon mee dat hij vandaag een fede voor de Russische televisie zal uitspreken. Op de vraag van een verslag gever van de Russische radio zei Nixon; „Wij hebben een interes sante reis gemaakt en het spijt me dat ik geen bezoek van twee weken aan uw land kan bren gen". Het eventuele bezoek van Chroesjtsjef aan de V. S. De negen Amerikaanse gou verneurs die onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie hebben ge bracht, hebben vrijdag er' bij pre sident Eisenhower op aangedron gen, premier Chroesjtsjef uit te nodigen, zo spoedig mogelijk een bezoek aan de Ver. Staten te brengen. Namens zijn collega's ver klaarde de democratische gou verneur Leroy Collins van Flo rida bij een bezoek aan het Wit te Huis, dat de komst van de Russische regeringsleider, even als een eventuele reis van presi dent Eisenhower naar de Sow jet-Unie, een nuttige bijdrage zou zijn tot de vestiging van een durzame vrede in de wereld. Collins zei dat de president de Nederlanders ten aanzien van Nieuw-Guinea zo murw waren gemaakt dat het parlement de wijziging van de dienstplichtwet zou verwerpen. Indien deze ver wachting inderdaad bestond, dan belangstelling had getoond voor moeten de Indonesiërs wel ern- j hun suggestie, maar dat hij geen stig ontgoocheld zijn en 't thansaanwijzing had gegeven dat hij gegeven bewijs dat de Nederlan-j overeenkomstig het advies zou handelen. De gouverneurs, die het dage lijks bestuur van de organisatie van gouverneurs vormen, gaven in een rapport over hun bezoek van drie weken aan de Sowjet- Unie als hun mening te kennen, dat er een oprechte en spontane vriendschap van de zijde der Russen voor het Amerikaanse volk bestaat. Zij drongen aan op meer uitwisseling van personen en nieuws. ders nog steeds vastbesloten zijn hun recht tegenover ieder mid del van intimidatie en chantage te verdedigen, moet de Indone sische leiders wel tot nadenken stemmen of zij in feite niet voor zichzelf een politiek gevaar op roepen door zich in de kwestie Nieuw-Guinea zo vast te leggen. Ongelukkig genoeg vlucht de werkelijkheidszin wanneer West- Irian in Djakarta op het tapijt komt, aldus het blad. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw heeft donderdag te Pretoria ver klaard dat het mogelijk in het openbaar belang noodzakelijk zal worden op te treden tegen bui tenlandse correspondenten in Zuid-Afrika, „die zich bijzonder uitputten bij hun streven om ons land in een zo kwaad mogelijk daglicht te stellen". De minister verklaarde dit naar aanleiding van een brief van het stadsbestuur van Durban, waar in dit klachten uit over de „mis leidende en de valse berichtge ving in de buitenlandse pers" over de recente wanordelijkheden in deze stad, waarbij negers en negerinnen bierhuizen aanvielen. Hij zeide verder dat hij op het ogenblik niet anders kon doen dan te blijven protesteren tegen dergelijke berichtgeving. „Elk optreden zou weer aanleiding tot hevig misbaar in binnen- en bui tenland en men zou de regering ervan betichten dat zij inbreuk maakt op de vrijheid van bericht geving", aldus Louw. Hij voegde hieraan toe: „Maar al te vaak wordt deze „vrijheid" beschouwd als een vrijbrief, om naar believen misbruik te ma ken van de persvrijheid". Minister Louw verklaarde ver der dat hij de Zuidafrikaanse voorlichtingsambtenaren in het buitenland reeds had verzocht de juiste feiten over de wanorde lijkheden in Durban bekend te maken. „Ongelukkigerwijs slaan bla den, die onjuiste berichten over Zuid-Afrika publiceerden, vaak geen acht op de verbeterde lezing der feiten, die hun door de leden van onze diplomatieke en voor lichtingsstaven worden ver strekt", aldus de minister. De heer Louw wees er verder op dat zich reeds sinds jaren in de Ver. Staten georganiseerde aanvallen van blanken op niet- blanken hebben voorgedaan en dat dit in de laatste tijd ook in Engeland het geval is geweest. „Iets dergelijks is in Zuid- Afrika nooit gebeurd. Doch niet temin is het altijd weer Zuid- Arika, dat wordt beschuldigd", verklaarde hij. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken besloot met de mededeling dat zijn regering kortgeleden heeft geweigerd een inreisvisum te verlenen aan een lid van de redacties van het Zweedse dagblad „Dagens Ny- heter". „Dit blad voert reeds ge ruime tijd een venijnige cam pagne tegen Zuid-Afrika" ver klaarde hij. Het Sowjet-persbureau Tass was iets positiever. Het meldde, dat er, zoals reeds eerder duide lijk was geworden, „een toena dering tussen de standpunten is, maar dat de Westelijke mogend heden ten aanzien van de voor naamste kwesties hun oude standpunt blijven innemen, waardoor het bereiken van een akkoord wordt bemoeilijkt". De twee partijen waren het er echter over eens, dat de deskun digen, die tevoren van gedachten hadden gewisseld over techni sche kwesties betreffende een eventuele tussentijdse regeling van het vraagstuk-Berlijn, op geen enkel punt tot overeen stemming zijn gekomen. Er is geen nieuwe bijeenkomst van de ministers of de deskundi gen vastgesteld. Vandaag zal Gromyko aan de lunch de gast van Herter zijn. Misschien zal er dan een besluit over een nieuwe vergadering worden genomen. PERSCOMMENTAAR OP GENèVE. Het neutrale Hamburgse blad „Die Welt" prijst Herter, de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, die een tijdgrens aan de besprekingen heeft ge steld zonder er een dreigement aan te verbinden. Herter, aldus „Die Welt" heeft slechts duide lijk gemaakt, dat het Westen niet bereid is steeds maar voort te gaar, met doelloze besprekingen onder de druk van Russische dreigementen. De christendemocratisch ge zinde „Kölnische Rundschau" zegt, dat het'hardnekkige Russi sche neen op de gematigde Wes telijke voorstellen en de Russi sche tegeneisen, „die gericht zijn tegen alle drie Westelijke mo gendheden en de gehele Navo", tot Moskous verwondering geen Brits ja hebben ontlokt. Volgens de „Süddeutsche Zei- tung" (neutraal), zal de Russi sche regering, wanneer de zes delegaties in Genève vertrekken, het pand van de Berlijnse kwes tie, waarmee zij op elk gewenst ogenblik het bijeenroepen van een nieuwe conferentie kan af dwingen, in handen hebben. Het Oostduitse blad „Neues Deutschland" vindt het denk beeld om de Geneefse conferen tie door plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Za ken te laten voortzetten naief en onzinnig. ENKELE OPKLARINGEN. Boven Noord-Duitsiand bevindt zich een lagedrukgebied dat lang zaam opvult. Aan de westflani: hiervan wordt met noordelijke winden onstabiele lucht aange voerd waarin talrijke buien tot ontwikkeling komen. In een strook die zich uitstrekt van Noord-Holland in de richting van de Ardennen was de buienactivi teit zeer groot. In ons land werd overdag in Schiphol, Soesterberg, Gilze-Rijen, Eindhoven en Beek meer dan 20 mm regen afgetapt, terwijl in België neerslagsommen van 40 en 50 mm werden geme ten. Boven Schotland bevindt zich een rug van hoge luchtdruk die zich langzaam naar het oosten uitbreidt. Dit heeft tot gevolg dat een geleidelijke weersverbetering op zal treden. Voor zaterdag modt evenwel nog op enkele buien worden gerekend. In het temperatuursverloop komt nog niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. Noordwestelijke wind. Half tot zwaar bewolkt en slechts langzaam afnemende bui igheid. Aanhoudend koel weer. Overwegend matige wind tussen noord en noordwest in de kust provincies aanvankelijk af en toe nog krachtig. ZONDAG 2 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.18 12.37 Terneuzen 0.53 1.12 Hansweert 1.33 1.52 Walsoorden 1.43 2.02 MAANDAG 3 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1.00 1.15 Terneuzen 1.35 1.50 Hansweert 2.15 2.30 Walsoorden 2.25 2.40 ZON MAAN op onder op onder Aug. 1 5.00 20.32 2.12 18.02 2 5.01 20.30 3.03 18.46 3 5.03 20.28 4.01 19.24 4 5.04 20.27 5.04 19.58 5 5.06 20.25 6.12 20.28

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1