w SEIZOEN OPRUIMING l/ióm-Kvok Chroesjtsjefs bezoek aan Verenigde Staten wordt waarschijnlijker De ministersconferentie te Genève Gevechten in Laos Zeeuws bezoek bij minister Korthals AXEL Grivas gaat niet akkoord met overeenkomst over Cyprus Gruwelen in Kirkoek jm" >rine J. KEMPER Haastige SPOED is HEDEN goed! Premier 'Kassem over HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ze weet m dat alle ;r voedsel en. Doel- ita! Want ur natuur 1 ita alleen 1 PMV2 300 »f;0 65. O O Nachtelijke tobberijen Irr.a Dragées brengen erspannen zenuwen tot >t. 2,bij elke drogist. Frankertng ny abonnement: Perneuzen >irecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 3173 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 C iroiuunmer 38150 nonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per a and f2. per week 48 ct Losse nrs 9 ct verschijnt dagelijks VRIJDAG 31 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4742 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Tementen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrts Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar. Van de zijde van personen, die kortgeleden liet Witte Huis heb ben bezocht, wordt vernomen dat president Eisenhower er meer en meer van overtuigd geraakt dat een bezoek van de Sowjet russische premier en partijsecre taris Chroesjtsjef aain de Ver, Staten wenselijk is. I)eze personen zeggen dat de president meent dat een bezoek .an de Russische regeringsleider -an de Ver. Staten onvermijdelijk is. Het wordt echter niet waar- chijnlijk geacht dat Eisenhower Chroesjtsjef zal uitnodigen, ter wijl de beraadslagingen tussen Oost 'en West over Berlijn nog aan de gang zijn. Eisenhower hield zich, als ge meld, strikt op de vlakte, toen hem woensdag jl. op zijn weke lijkse persconferentie vragen hierover werden gesteld. Doch hij heeft klaarblijkelijk met een twaalftal vooraanstaan de Amerikaanse journalisten, die hij maandag jl. voor een diner in het Witte Huis had uitgenodigd, over de mogelijkheid van een be zoek van Chroesjtsjef gesproken. Enkele dezer journalisten schreven donderdag dat de pre sident, over het geheel genomen van mening was dat een bezoek van Chroesjtsjef duidelijke voor delen voor de Ver. Staten zou op leveren. De Washingtonse correspon dent van de „New York Times", die op het diner aanwezig was, meldt aan zijn blad dat Eisenho wer de mening uitte dat er veel te zeggen was voor een bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika. Hij voegde hieraan toe: „Indien het op het geschikte tijdstip en onder de juiste omstandigheden zou worden gebracht, zou een persoonlijk onderhoud tussen do (Advertentie) Voor: I Pedicure I Voetverzorging Terneuzcn Noordstr. 68 Tel. 2476 heer Chroesjtsjef en mijzelf mo gelijk wenselijk zijn". De president verklaarde echter ook nu dat een bezoek van Chroesjtsjef slechts plaats zou kunnen vinden indien de Sowjet- Unie een of ander concreet be. wijs had gegeven van haar be reidwilligheid tot geven en ne men in vraagstukken, die het Westen belangrijk acht. Gemeld wordt dat de president te kennen gaf het een goed ding te achten indien het gehele, veer tien man sterke presdium dat is het Sowjetrussische kabinet in staat zou zijn een goed beeld van de Ver. Staten te verkrijgen, opdat het ervan overtuigd zou geraken dat het Amerikaanse volk zijn levenswijze in vrede wil handhaven. Hieraan werd toegevoegd dat de president evenwel niet ver wacht dat de Sowjetrussische leiders thans op korte termijn visa zullen aanvragen voor een bezoek aan de Ver. Staten. Marquis Childs, die voor een Amerikaans krantensyndicaat artikelen schrijft, meldt dat pre mier Chroesjtsjef de Verenigde Staten aan het eind van dit jaar zal bezoeken. Hij noemt als zijn bron een „hoge autoriteit", die te maken heeft met politieke be slissingen. Volgens Childs heeft Nixon Chroesjtsjef te verstaan gege ven dat hij vroeg of laat een of ficiële uitnodiging voor een be zoek aan de Verenigde Staten kan verwachten. Nixons eventuele bezoek aan Bonn Naar aanleiding van vragen over een eventueel bezoek van vice-president Nixon aan Bonn heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in de Duitse bondsrepubliek donder dag meegedeeld, dat de ambas sade niet van een dergelijk plan weet. De ministers van de Grote Vier" hebben donderdag in Ge nève een besloten vergadering gehouden. Voor Ie bijeenkomst begon hadden de Westelijke mi nisters van gedachten gewisseld over de rede die Chroesjtsjef dinsdag heeft gehouden. Een Russische woordvoerder zei dat hij het niet eens kon zijn met de Westelijke verklaring dat Rusland er mee akkoord is ge gaan om de conferentie woens dag te laten beëindigen. Volgens hem had Gromyko woensdag tegen Herter gezegd dat „men op de conferentie te Genève alles in het werk moet stellen om tot overeenstemming te komen". Er zou geen besluit zijn genomen om de conferentie woensdag af te sluiten. Amerikaanse delegatieleden bleven echter bij de verklaring, die een Westelijke woordvoerder woensdag heeft afgelegd. Intussen is het wel duidelijk geworden dat Chroesjtsjefs jong- Een woordvoerder van het „Foreign Office" heeft donder dag bevestigd dat de Britse rege ring berichten heeft ontvangen over gevechten tussen commu nistische opstandelingen en re geringstroepen in de provincie Sanneua in Noord-Laos. Aangezien Engeland met de Sovvjet-Unie indertijd het voor zitterschap heeft bekleed van de Geneefse conferentie over Indo- China, „maken wij ons ernstig zorgen over de handhaving van de vrede in Laos; de toestand wordt bestudeerd", aldus de woordvoerder. Hij wilde geen verdere bijzonderheden over de toestand in Laos geven. Dinsdag hebben Britse en •Sowjet-Russische functionaris sen gesproken over een mogelij ke herleving van de internatio nale bestandscommissie in Laos, die een jaar geleden voor onbe paalde tijd uiteenging. De Sow- Jet-Unie stelt, gesteund door ^hina, dat Laos de bestandsover eenkomst van 1954, die een einde aan de Indoehinese oorlog maak te, heeft geschonden. Volgens de communisten zijn de gevechten tussen regerings troepen en pro-communistische °Pstandelingen in Laos een ge. vaar voor de vrede. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag het communistische dioa"Vie,nam er van beschul- ga, dat het de overeenkomsten o Genéve betreffende Indo- „"'na schendt, door met behulp v°ormalige leden van de thft i ns communistische Pa- j gevechten in de provin- seren"1 *%'eua in Laos te organi- d^00rud-V,ietnam heeft intussen dnrm t eschuldiging, die ook al ^aos,was geuit, als „laster" de hand gewezen. Volgens radio-Peking acht de regering te Hanoi „de Amerikaanse imperia listen en hun reactionaire hand langers in Laos" verantwoorde lijk voor de strijd in Sam Neua. Engeland en de atoomwapenproeven De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Butler, heeft meegedeeld dat de Britse rege ring niet van plan is de kern proeven te laten hervatten zolang er in Genève nuttige besprekin den over een staking ervan wor den gehouden. De minister verklaarde dit na mens de premier in antwoord op een vraag van een socialistisch Lagerhuislid. ADVIES VAN NEHROE INZAKE KERALA Premier Nehroe heeft donder dag president Prasad van India geadviseerd het bestuur van Kerala uit handen van de com munisten over te nemen en deze staat zelf te besturen in gevolge de noodbevoegdheden die hij volgens de grondwet heeft. Verwacht wordt dat hij zater dag een bekendmaking inzake het overnemen van het bestuur zal bekendmaken. De oppositiepartijen in Kerala hebben de laatste tijd een cam pagne gevoerd tot het verdrij ven van het communistisch be wind dat 28 maanden geleden aan de macht kwam. Minstens vijftien mensen zijn bij ongeregeldheden omgeko men. Volgens welingelichte poli tieke kringen zullen na een proclamatie tot het opschorten van de grondwet van Kerala, binnen een half jaar nieuwe verkiezingen worden gehouden. ste opmerkingen van grote be tekenis zullen zijn bij de oplos sing van het vraagstuk hoe men de onderhandelingen na woens dag gaande moet houden. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken. Herter, verklaarde dat hij donderdag a.s. zal moeten vertrekken uit Genève. De Britse delegatie zou van mening zijn, dat er nog verder onderhandeld zal moeten worden over de bijzonderheden Voor een regeling van het Berlijnse vraag stuk vóór de besprekingen op topniveau kunnen worden voort gezet. Chroesjtsjef heeft zoals be richt in zijn rede te Dnjeprope- trofsk verklaard dat hij Genève nog "niet heeft „afgeschreven". In tegenstelling tot de Russi sche premier en de Britten is de Amerikaanse delegatie pessimis tisch gestemd. Zij acht (le kans, (lat er vóór woensdag nog iets concreets uit (le bus komt, maar zeer klein. Volgens een verslaggever van de „Frankfurter Allgemeine Zei. tung" heeft een vooraanstaande Duitse zegsman in Genève doen verstaan dat de ministers van Buitenlandse Zaken niet tot een definitief besluit voor of tegen een topconferentie zullen komen. Volgens die zegsman zou, indien men in Genève niet tot een com promis zou kunnen komen, bin nen de Navo beraadslaagd moe ten worden b.v. op een bijzon dere bijeenkomst van de Atlan tische raad over de tegenover een eventueel door de Russen veroorzaakte toespitsing van de Berlijnse kwestie aan te nemen houding. Tevens zou dan gespro ken kunnen worden over de moeilijkheden binnen de Navo met Frankrijk- evenals over de doelmatigheid van een topcon- fferentie, aldus het artikel van de verslaggever van genoemd blad. De ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" heb ben besloten een commissie van deskundigen te vormen, die vrijdag „technische kwesties" zal bestuderen. Naar verluidt be treffen deze kwesties zekere pun ten betreffende een tussentijdse regeling van het vraagstuk-Ber- lijn, waarover de meningen niet te zeer verdeeld zijn. In de middag zal de commissie verslag uitbrengen aan de vier ministers die ten huize van Gro- niiko een „werkthee" zullen heb ben. De instelling van de commissie wordt beschouwd als een maat regel om het werk van de confe rentie te bespoedigen. Intussen blijft er twijfel bestaan over de juistheid van de verklaring van de Amerikaanse woordvoerder van woensdag, die toen meedeel de dat de ministers overeen wa ren gekomen om de conferentie over een week te beëindigen, on geacht of er dan een akkoord zou zijn bereikt. Dc „werklunch" die donderdag ten huize van de Fransman Cou- ve (1e Murville werd gehouden, heeft overigens niet geleid lot een versmalling' van de kloof tussen de standpunten van Oost en West. Van Sowjet-zijde werd her haald, dat het Westen „niet-rea- listiseh" is. MINISTER VAN DEN BERGH VRAAGT ONTSLAG De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: De minister van Defensie, de heer S. J. van den Bergh, heeft gistermorgen H. 51. de Koningin verzocht, hem eervol ontslag te willen verlenen als minister van Defensie, teneinde hem bij de be. handeling van een particuliere aangelegenheid volkomen vrij heid van beweging te geven. Naar het ANP verneemt ligt het in de bedoeling dat, na in williging van de ontslagaanvra ge door H. M. de Koningin, de minister-president, minister van Algemene Zaken voorlopig ad interim de portefeuille van De fensie zal beheren, in afwachting van de benoeming van een nieu we bewindsman. De staatssecretarissen van De fensie (van Oorlog en van Mari ne) hebben eveneens hun ontslagaanvrage bij H. M. de Koningin ingediend. Dit is een normaal gevolg van het aftreden van een minister, aangezien zijn opvolger vrij zal moeten zijn in de keuze van zijn staatssecreta rissen. Ter toelichting kan worden me degedeeld, dat de naam van de heer Van den Bergh wordt ge noemd in een echtscheidingspro ces in het buitenland. Het jeugdfestival in Wenen Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, hebben 30 le den van de Tsjechische delegatie naar het internationale jeugdfes tival in Wenen besloten niet naar hun land terug te keren. De minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals heeft gistermorgen te 's-Gra- venhage een onderhoud van ruim twee uur gehad met de Commissaris van de Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het volledige college van Zeeuwse gedepu teerden. Dr. ir. F. Q. den Hollander algemeen voorzitter van het „Verbond van Nederlandse werkgevers" In de donderdag gehouden ledenvergadering van het „Ver bond van Nederlandse werkge vers" te Utrecht is besloten tot de instelling van een presidium, teneinde het mogelijk te maken, dat de taak van de voorzitter over meerdere leden van het da gelijks bestuur kan worden ver deeld. Het algemeen bestuur heeft tot algemeen voorzitter benoemd dr. ir. F. Q. den Hollander. Hij neemt dus de leiding over van ir. A. J. Engel, die na het overlijden van de heer Twijnstra tot voor zitter werd benoemd. Reeds bij zijn benoeming had de heer En gel te kennen gegeven, in ver band met zijn drukke werkzaam heden, het voorzitterschap slechts voor korte tijd te kunnen bekleden. De heer Engel is in dezelfde vergadering'van het al gemeen bestuur benoemd tot lid van het presidium. Advertentie.) U kunt nog korte tijd profiteren van VISSERKOOLE's grandiose Alle kortingen cn extra attracties handhaven wij tot en met ZATERDAG 8 AUGUSTUS TELEF. 01155 - 851 Bij dit gesprek waren enige ho ge functionarissen van de rijkswaterstaat aanwezig. Jhr. De Casembroot vertelde na afloop van dit onderhoud bij minister Korthals breed begrip voor de Zeeuwse vraagstukken als de dijken van de Wester- schelde, de Sloedam en de veren te hebben ontmoet. De besprekingen zijn bijzonder hartelijk en prettig geweest. Begrip werd ontmoet voor de Zeeuwse onrust over het ver moeden, dat in verband met 's rijks financiën het verhogen der Westerscheldedijken en het verkorten van de zeewering in het zuidelijke deel van het Sloe, ten behoeve van industrieont wikkeling, zou worden ver traagd. „Bent U tevreden en hebt U toe zeggingen gekregen?" zo werd jhr. mr. De Casembroot ge vraagd. „Ziet U mij een zuur gezicht trekken? De minister kon geen toezeggingen doen, want dat is een kwestie van de rijks begroting. We zijn blij, dat we onze inzicht enruimschoots heb ben kunnen toelichten", was het antwoord. Een der gedeputeerden zeide: „Als we geen vertrouwen had den, dan zouden we niet in de Zeeuwse zaak geloven". De Zeeuwse delegatie gaf dan ook eerder blijk van optimisme, dan van teleurstelling, ook al kon van de zakelijke inhoud der besprekingen niets worden meegedeeld. .1# De vroegere Eokaleider op Cy prus, generaal George Grivas, heeft woensdag te Athene ver klaard zich te distancieren van de Zurichse en Londense akkoorden ter oplossing van het Cyprische vraagstuk. Hij verklaarde dat deze indertijd zonder dat men zijn stem ge hoord had getekend waren en dat hij met alle kracht pogin gen om de Cyprioten tot slaaf te maken zou trachten te ver ijdelen. (Onlangs was er sprake van een meningsverschil tussen Grivas en aartsbisschop Maka- rios over een klacht van de Eokaleider dat men hem niet over de akkoorden had geraad pleegd.) De leider van de Turkse ge meenschap op Cyprus, dr. Kut- chuk, heeft geantwoord op de mededelingen van de voorma lige Eoka-leider, Grivas. Deze had zich losgemaakt van de be- De Amerikaanse hulp aan het buitenland. Het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft woensdag het besnoeide wetsontwerp voor hulp aan het buitenland ten bedrage van 3.168.500.000 dollar goedgekeurd. Het ontwerp gaat nu naar de senaat. Kort vóór de stemming in het huis verklaarde president Eisen hower op zijn persconferentie dat de voorgenomen besnoei ing van de hulp met 750 mil joen dollar de positie van de Ver. Staten in de wereld ern stig zou schaden. reikte overeenkomst over Cy prus. Dr. Kutchuk zei dat Grivas de bereikte resultaten te niet wil doen. „Wij zijn niet ongerust over de uitwerking van de verklarin gen van Grivas omdat wij ge loven dat gezond verstand en goede wil het zullen winnen van een bittere man, die zich tenslotte bewust is geworden van de mislukking van zijn missie". Dr. Kutchuk vertelde een verslaggever dat hij op zijn va kantie van een maand in Europa o.m. een bezoek aan Amsterdam zal brengen. 55 55 De Iraakse premier, brigade generaal Kassem heeft woens dag te Bagdad op een persconfe rentie verklaard dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor de „moordpartijen", tijdens de re cente door de communisten geïnspireerde opstand in de Noord.Iraakse oliestad Kirkoek, door een krijgsraad zullen wor den berecht. „In het vervolg zal ik elke aan val met een tegenaanval beant woorden", aldus Kassem. Hij verklaarde verder dat het onderzoek naar hetgeen in Kir koek is voorgevallen bijna vol tooid is en dat de resultaten ervan bekend zullen worden ge maakt. De premier toonde de journa listen een zeventigtal foto's van verminkte lijken van slachtof fers. Er waren ook opnamen van personen die anderen sloegen en doodden. Kassem sprak over de „daden van barbarisme", die in Kirkoek in de eerste drie dagen van de viering van het eenjarig bestaan der Iraakse republiek zijn bedreven. „Feestvierders werden op straat aangevallen en gedood, waarna hun lijken door de stra ten van Kirkoek werden gesleept. Er zijn zelfs mensen levend be graven", aldus Kassem. De premier toonde de journa listen kaarten, die te Bagdad in de gebouwen van het studenten verbond zijn aangetroffen. Op deze kaarten, waarop alle wijken van Bagdad voorkwamen, waren bepaalde huizen met een speciaal teken aangegeven. Dergelijke kaarten zijn ook aangetroffen in Nasirija, in Zuid-Irak, in Samawa en in drie Bagdadse districten. „Uit alles blijkt dat in deze plaatsen over eenkomstige moordpartijen moesten worden aangericht als de slachtpartij in Kirkoek", aldus de Iraakse eerste minister, bri gade-generaal Kassem. Blanke-slavinnenhandelaar in vrijheid gesteld Eugenio Messina die in 1956 werd veroordeld tot zes jaar en vijf maanden gevangenisstraf we gens blanke-slavinnenhandel, is in vrijheid gesteld. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Justitie heeft in antwoord op vragen meegedeeld dat Messina op be paalde voorwaarden die hij aan vaard had, enkele weken geleden in vrijheid was gesteld. Messina is niet meer in België. KOEL WEER. Ook donderdag werd het weer bij ons bepaald door de depressie die zich al enkele dagen in de om geving van ons land ophoudt. Het centrum hiervan trok in de na middag over Twente naar het noordoosten. Vooral aan de west zijde van de kern kwamen tal rijke buien voor: op de vliegvel den Ypenburg en Zestienhoven viel overdag resp. 20 en 21 mm. De depressie wordt gevolgd door een zóne met krachtige noordwestelijke winden, die zich langzaam naar het oosten uit breidt. In verband hiermee blijft het koele weer voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag-t ochtend tot vrijdagavond. NOORDWESTELIKE WIND Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige af en toe krachtige noordwestelijke wind. Overeenstemming tussen Nederlandse en Australische luchtvaartdelegaties Naar het ANP verneemt heb ben de besprekingen tussen luchtvaartdelegaties van Neder land en Australië, die sinds maandag te Den Haag worden gevoerd, donderdag tot volledige tekst van het akkoord zal zater- overeenstemming geleid. De dag a.s. tegelijkertijd in Austra lië en Nederland worden gepubli ceerd. Naar wij vernemen hebben de delegaties een voor beide par tijen bevredigende oplossing voor de hangende problemen gevon den. De discussies werden ge voerd in een zeer vriendschappe lijke sfeer. Zondag a.s. zal de Australische delegatie ons land verlaten met Parijs als reisdoel, waar lucht vaartbesprekingen met de Fran se regering worden gehouden. De heer D. G. Anderson, hoofd van de Australische luchtvaart delegatie en directeur-generaal van de burger luchtvaart van Australië, en de heer J. W. F. Backer, hoofd van de Nederland se delegatie en directeur-gene raal van de rijksluchtvaartdienst, waren beiden dankbaar gestemd over het bereikte resultaat. De heer Anderson kon geen commentaar verstrekken over de inhoud van het akkoord, maar betoogde nogmaals, dat beide partijen tevreden zijn met de bereikte resultaten. ZATERDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.26 11.52 Terneuzen 0.01 12.27 Hansweert 0.41 1.07 Walsoorden 0.51 1.17 op ondti op onder Juli. 31 4.58 20.34 1.27 17.14 Aug. 1 5.00 20.32 2.12 18.02 2 5.01 20.30 3.03 18.46 3 5.03 20.28 4.01 19.24 Russische persstemmen over Nixons bezoek De Sowjetrussische pers blijft melding maken van Nixons reis door Siberië, doch zij zegt niets van de krachtige antwoorden, die de Amerikaanse vice-presi dent heeft gegeven op bepaalde vragen, die hem gesteld werden. De „Prawda" en de „Izvestia" publiceerden donderdag op hun voorpagina's de volledige tekst van de toespraak, waarin Chroesjtsjef zich opnieuw uit sprak voor een bijeenkomst der regeringsleiders van Oost en West. In dezelfde rede verklaar de de Sowjetrussische premier Nixon te geloven, toen deze ver klaarde dat de Amerikanen vrede willen. Andere Russische jdagbladen blijven artikelen publiceren, waarin de draak wordt gesto ken met de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou. Zij rich ten hierbij hun aandacht vooral op uitingen van abstracte kunst, die zij beschrijven als een „schier onuitputtelijke bron van vrolijkheid".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1