"tDue/ m CYf Steun van Verolme redt Nieuw-Guinea-expeditie Persconferentie van Eisenhower „Soekarno geen dictator Proces in Oost-Berlijn De Griekse pers en de E.E.G. VERDEELD EUROPA Genève HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT J. KEMPER Indonesische voorlichting FranKertng by abonnement: Terneuzen. ,-irecteur-Hooldredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2#73 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per <-.,iand f2,-', per week 48 ct Losse nrs 9 et VRIJE DONDERDAG 30 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4741 v rsotignt dagelijks -- Uitgeefster N. V. "h Firma P var. de Sande, Terneuxen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum ps? advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*-- advertenties)5 regels 1,Iedere regel me«r 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «sa*. Waarschijnlijk ging in de afge lopen dagen wel onze grootste belangstelling uit naar het steek spel met woorden tussen de Sow- jetrussische premier Chroesjtsjef en de Amerikaanse vice-presi dent Nixon. Deze heeft in Mos kou een tentoonstelling geopend waarin zal worden belicht hoe de Amerikanen leven. Reeds onmiddellijk na aan komst waren er informele ge- prekken met willekeurige Rus sen, die eerst onwennig stonden tegenover het verschijnsel van een hoge staatsman, die zich tot de omstanders wendt en via een tolk probeert met de gewone mensen te praten. Zij zijn dat in de Sowjet-Unie niet gewend, en zij moeten wel gedacht hebben aan een ongewone propaganda stunt. Maar geleidelijk gingen zij toch plezier krijgen in deze onge geneerde en voor de vuist weg debatterende Amerikaan, des te meer nadat zij hadden gehoord en gelezen, hoe op de nog onvol tooide tentoonstelling voor do opening, Chroesjtsjef en Nixon in het bijzijn van schavende en tim merende arbeiders voor de Noordamerikaanse televisie te levisie tegen elkaar van leer wa ren getrokken. Op hoog peil stond het debat niet, maar het was wel amusant. Nixon betoogde dat de Ver. Sta ten een klassenloze maatschap pij vormden waar ieder de kans had rijk te worden, en Chroesjt sjef helkelde nog eens het kapita lisme. Hij was er boos over, dat juist toen Nixon kwam president Eisenhower een week had geo pend voor gebed ten bate van de onderdrukte communistische vol ken. En telkens, als Nixon vrien delijke en vrolijke Russen ont moette, zei de Sowjet-premier „Dat zijn nu de slaven Nixon in vorm Men kan niet ontkennen dat Nixon, die bij de Amerikaanse verkiezingen en de politiek. strijd heeft geleerd veel te slik ken en van zich af te bijten, als bokser "in vorm" was. Welk doel dient hij er mee? In de eerste plaats wil hij de Sowjet-Unie le i«n kennen, er de Ver. Staten verdedigen en de mogelijkheden zoeken, om tot een constructief gesprek te komen. Zondag heeft hij de Sowjet- premier in diens buitenhuisje ontmoet en toen met hem zonder publiek gesproken. Men meent dat het wel tot een top-gesprek zal komen van regeringsleiders, en de weg daartoe wordt gepla veid. Maar overigens is het zeer merkwaardig, dat een man, die in Amerika kans wil hebben, kandidaat te worden voor het presidentschap (volgend jaar!) blijkbaar in Moskou moet zijn geweest, met Chroesjtsjef moet hebben gesproken en Amerika tegenover hem moet hebben ver dedigd. Behalve Nixon wordt ook diens partijgenoot Rockefel ler, gouverneur van de staat New York, genoemd als kandidaat voor het hoogste ambt in de Ver. Staten, en men heeft hem reeds aangeraden, ook een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. Het Noordamerikaanse volk heeft enorme belangstelling voor twistgesprekken met Russen, het wil zich verdedigd zien, maar ook de hoop mogen koesteren dat er ontspanning komt. Nixon heeft een heel goede beurt ge maakt, al is het eigenlijk te vroeg: de republikeinse partij kiest haar kandidaten pas vol gend jaar Genève Uit Genève komt weinig nieuws meer. De ministers, die er over Berlijn en de Duitse kwestie praten, hebben alles nu gezegd. Het Westen wil dat de situatie in Berlijn blijft zoals zij is. Als de Russen hun bevoegdl heden in Oost-Duitsland en Oost-Berlijn overdragen aan de Oostduitse republiek, goed dan. In dat geval mogen de Oostduit sers het verkeer met West-Ber- Hin helemaal controleren, mits de Russen er verantwoordelijk voor blijven. Maar dat is eigenlijk niet de hoofdzaak. De Russen wensen een vredesverdrag, dat ook een einde maakt aan de bezetting van Berlijn. En zij willen een ge- mengd-Duitse commissie, met evenveel vertegenwoordigers van de beide republieken, om daar over te praten. Dat mislukt na tuurlijk, en dan komt de Berlijn- se kwestie opnieuw aan de orde. Dit laatste nu aanvaardt het Westen niet: een regeling moet blijven gelden, totdat de eenheid is verwerkelijkt, dus tot Sint- Juttemis, en niet weer op losse schroeven komen te staan. De Britse minister Selwyn Lloyd wil een regeling voor Ber lijn (garantie voor de vrijheid van het Westelijke stadsdeel) losmaken van de kwestie der Duitse eenheid. Deze laatste kan dan weer op een topconferentie worden besproken. Die zal ook niets bereiken, want Moskou wil erkenning van de Oostduitse re publiek, en dus van de deling. Maar misschien schiet men iets op inzake het staken van kern proeven en belooft men elkaar nog eens de problemen niet met geweld te zullen oplossen. Europa verdeeld Inzake het redden van West- Berlijn zijn de Westeuropese lan den het roerend eens. Ook over het afwijzen van het communis me en het Sowjet-imperialisme. Maar verder zijn zij op vele ter reinen al even oneens. Dat is niet zo erg, maar zij zijn op eco nomisch gebied aan het knoeien op zo'n manier dat het maar be ter was geweest, alles bij het oude te laten. In 1949 is de grote Europese commissie voor Europese samen werking ontstaan, waarbij zeven tien landen waren aangesloten. Nu is Spanje er bij gekomen. Deze achttien hebben veel be reikt. Zij hebben het geldverkeer vrijer gemaakt, en het goederen verkeer ook. Men ging op weg naar meer vrijhandel. Toen heb ben zes landen op het vasteland gemeend, een aparte gemeen schap te moeten vormen met wederzijdse begunstiging, kost bare organen, om te streven naar een douane-unie. Zou men daar heen nu op weg zijn, dan zou het gewenst zijn dat die unie lage in- en uitvoerrechten zou heffen, om de wereldhandel te bevorde ren. Maar onder Franse invloed heeft het kleine Europa veel te veel concessies gedaan aan het protectionisme, de bescherming van eigen industrie en landbouw. Bovendien zijn er zoveel uitzon deringen en uitwijk-mogelijk- heden gemaakt, dat het nationale belang toch overweegt. Kenmerkend is bijvoorbeeld, dat de Duitse auto-industrie nergens zoveel hinder ondervindt als in Frankrijk en Italië (en die behoren tot de „gemeenschap") en zijn uitvoer voornamelijk richt op landen buiten die ge meenschap. Nu is Griekenland wel als geassocieerd lid toege treden, maar voornamelijk om te profiteren van de kans, geld te lenen voor beleggingen in Grie kenland enzijn werklozen kwijt te raken! Vrijhandelsoorlog I Intussen vreesden andere Europese landen, dat zij geweerd worden van de Euromarkt, en zij zijn zelf begonnen met een eigen blok te vormen, onder leiding van Engeland en Zweden. In dit blok zitten drie neutrale landen (Zweden, Zwitserland en Oosten rijk) en het heeft dus niet het uitgesproken politieke karakter van het kleine Europa der zes. De Britten en Zweden hebben nu de Deense landbouw- en vee- teelt-produkten voorrechten ver schaft, zodat er een handelsoor log dreigt. Men is op een heil loze weg geraakt en het beste zou het zijn, maar terug te keren tot uitbouw van de commissie voor samenwerking der achttien landen. Want zo is het ook niets. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Advertentie) BKR Voor: 0 Pedicure 9 Voetverzorging Terneuzen Noordstr. 68 Tel. 2476 Minister Herter van de Ver. Staten en zijn Sowjet-ambtge- noot Gromyko zijn woensdag overeengekomen, dat zij alles in het werk zullen stellen om de conferentie van Genève tegen volgende week woensdag te be ëindigen, ongeacht of er een ak koord is bereikt of niet. De Westelijke woordvoerder die dit bekendmaakte, zei dat men dit was overeengekomen omdat minister Herter de daar opvolgende dag Genève zal ver laten met het oog op de bijeen komst van ministers van Buiten landse Zaken der Amerikaanse republieken in Chili. De Amerikaanse minister had zijn Westelijke collega's en Gro myko in kennis gesteld van zijn voornemen om op 6 augustus te vertrekken en er waren geen be zwaren gemaakt. De Westelijke woordvoerder, een Amerikaan, voegde hieraan toe, dat het de bedoeling was, nog zoveel mogelijk bijeenkom sten te houden om te zien, of men vóór genoemde datum tot een regeling van de kwestie-Ber- lijn zou kunnen komen. Overi gens konden, volgens hem, de Westelijke mogendheden geen teken van vooruitgang in het Russische document over dit vraagstuk ontdekken. Zij onder zochten echter nog of het stuk ten aanzien van de Sowjet-voor- stellen van 10 en 19 juni enige vooruitgang betekende. De Amerikaanse minister, die woensdag aan de lunch minister Gromyko te gast had, nodigde deze uit voor een lunch van de ministers der „Grote Vier" op vandaag. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld dat vice-president Nixon zich prachtig van zijn taak gekweten heeft tijdens zijn be zoek aan de Sowjet-Unie. Hij voegde hieraan toe dat slechts de tijd zal uitwijzen of het bezoek de spanning tussen Oost en West werkelijk heeft verminderd. Op de vraag of berichten dat Nixon met Chroesjtsjef de mo gelijkheden had besproken de Verenigde Staten te bezoeken, zei hij dat dit één van die denkbeelden is waarover men veel zal blijven praten en dit niet slechts naar aanleiding van het bezoek van Nixon aan de Sowjet-Unie. Hij zei dat Nixon niet de be voegdheid heeft Chroesjtsjef uit te nodigen, maar dat hij alle recht heeft te luisteren en te spreken, ook over deze kwestie. Eisenhower zei dat één ding duidelijk is. Dat is de bereidheid van het Russische volk om Amerikanen te verwelkomen. Dit was opmerkelijk sedert de oorlogsdagen. Het Russische volk heeft voortdurend blijk ge geven van zijn vriendschap je- kens Amerika. Over de conferentie in Genè ve zei hij dat er tot op heden geen vooruitgang is gemaakt die het bijeenroepen van een top conferentie zou rechtvaardigen. Hij gaf te kennen dat hij mi nister Herter persoonlijk wil la ten deelnemen aan de confe rentie van Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken- Deze bijeenkomst zal op 12 augustus in Santiago in Chili beginnen om de spanningen in het Caribisch gebied te bespre ken. Hij zei echter in antwoord op een vraag dat dit niet betekent dat hij een termijn stelt voor de conferentie in Genève. Mis schien zouden enkele regelingen in Genève moeten worden ge troffen om minister Herter naar Chili te kunnen laten gaan. Eisenhower had er reeds lang op gerekend dat minister Her ter de conferentie in Chili zou bijwonen met het oog op het be lang van pan-Amerikaanse aan gelegenheden. Op de vraag of hij op grond van zijn opvattingen over de situatie in Genève en de rappor ten van Nixon over diens be sprekingen met de Russische leiders meent dat het enig nut heeft de ministersconferen tie voort te zetten, zei hij niet zo ver te willen gaan met te zeggen dat dit geen zin heeft. Er was echter nog geen vooruit gang geboekt die het houden van een topconferentie recht vaardigt. Ook werden hem vragen ge steld over het jongste Westelij ke voorstel in Genève inzake Berlijn. Eisenhower zei dat in de Westelijke rechten in de stad op geen enkele wijze wijzigingen zullen komen aan het einde van een eventuele interim-periode tenzij alle bezettingsmogendhe- den de V. S., Frankrijk, Enge land en de Sowjet-Unie daar éénstemmig hun goedkeuring aan hechten. Als er geen wijzi ging komt zullen de Westelijke rechten dan dezelfde zijn als thans. Op vragen naar aanleiding van de door de Sowjet-Unie ge wraakte „gebedsweek voor on derdrukte volken", antwoordde Eisenhower dat hij reeds in 1952 had verklaard dat de Verenigde Staten nooit het denkbeeld zou den aanvaarden dat er werke lijk vrede heerst zolang niet elk land het recht heeft zijn me ning kenbaar te maken. Hij had toen gezegd dat de V. S. steeds alle vreesdzame meiddelen zou den aanwenden om een werke lijke vrede te vestigen. Ook andere kwesties werden aangeroerd. Eisenhower wilde geen stand punt innemen in de kwestie van de staaistaking zolang de on derhandelingen voortduren. Een vermindering van de bui tenlandse hulpverlening met 750 miljoen dollars zou volgens hem de positie van de Verenigde Staten in de wereld ernstig schaden. Hij weigerde te erkennen dat de Sowjet-Unie een voorsprong heeft op het gebied van de in tercontinentale raketten, die haar in staat zou stellen diplo matieke chantage te plegen. Eisenhower zei dat de Ver- 1 enigde Staten andere middelen 'hebben als tegenwicht voor een tijdelijke voorsprong van de i Sowjet-Unie. Hij zei dat niet i moet worden vergeten dat de j Russen sedert 1945 hebben ge- i werkt aan raketten voor lange afstand en dat de Verenigde Staten pas in 1954 daarmee zijn begonnen. De Amerikaanse ge leerden hebben een bijzondere prestatie geleverd om de achter stand in te halen. Als Eisenhower in januari 1961 het Witte Huis verlaat hoopt hij reizen te maken. In het bijzonder naar Latijns- Amerika, Afrika en delen van Azië waaronder het gebied van de Indische Oceaan. De scheepsbouwer C. Verolme heeft woensdagochtend in zijn villa „De Heul" te Ridderkerk een onderhoud gehad met de heren prof. F. H. van Baren en H. Muller, respectievelijk vice- voorzitter en penningmeester van de stichting „Expeditie Nieuw. Guinea". Na afloop heeft de heer Verolme aan een aantal journa listen verteld, dat de expeditie niet meer kan mislukken. Hoe het geld ter tafel komt is een kwestie, die hij over enkele da gen eerst bekend zal kunnen ma ken. Hij had belangstelling ge noeg voor de expeditie, zo ver klaarde hij, om bepaalde toezeg gingen te doen, zodat de ontdek kingstocht in Nieuw-Guinea ver der kan gaan. De heer Verolme vertelde ons na afloop van het onderhoud, sympathiek tegenover de expe ditie te staan en deze te willen helpen. Persoonlijk had hij zich er over verbaasd, dat een der gelijke expeditie, reeds zover op weg, nu op een punt gekomen is, dat zij dreigt te mislukken. Als Nederlander had hij het zich een beetje aangetrokken, dat men bij de pakken zou moe ten gaan neerzitten. Hij had respect voor het initiatief, deze expeditie uit te rusten en te be ginnen. Alleen zou men de on dernemers ervan misschien kunnen verwijten, dat zij er niet voor gezorgd hebben finan cieel sterker te staan. De uit leg van genoemde heren had hem evenwel het inzicht gege ven, dat de expeditie kans van slagen heeft gehad. Er zijn echter tegenslagen geweest, die zeker niet voor re- i kening komen van hen die het initiatief hebben genomen. Hij was nu dan ook van mening, dat deze expeditie niet mag mislukken. Om dit te bereiken meet alles worden gedaan. Bij de voorbereidingen is de Neder landse regering zeer welwillend geweest met haar medewer king om de expeditie te doen slagen. En nu er geen middelen meer zijn ligt het volgens de heer Verolme op de weg van de regering, niet met haar hulp te stoppen. Men moet bereid zijn de schouders onder dit werk te zetten en ds expeditieleden ge legenheid geven verder te wer ken. Het onderhoud van gister morgen was opgezet omdat de heer Verolme niet iets wil gaan doen zonder te weten wat er aan de hand is. Dan zou er im mers gesproken kunnen worden van „goed geld naar kwaad geld gooien". Nu had hij gehoord, dat de initiatiefnemers juist hebben gehandeld en dat de opzet gezond is geweest. „De expeditie is er," zo vervolgde hij. „Ze staat op het punt om te derland komt, staat achter de slagen en zou ze moeten stop-expeditie en spreker meent wel, pen, zou het dan niet een dat de expeditie onderwerp van schande zijn, dat in het bui- i bespreking met de regering zal tenland gezegd wordt, dat Ne- zijn. derland een dergelijke expeditie Prof. Van Baren vertelde tot niet kan doen slagen?" Men slot, dat er op het ogenblik een moet zijn uiterste best doen de tekort van twee ton is. Met dit expeditie te helpen en de heer Verolme hoopte dat ook, dat men daarvoor bij de regering ook de nodige aandacht zal hebben. Prof. Van Baren zei nog, dat de stichting zich op het ogen blik bezig houdt met het opstel len van een nota voor de rege ring. Daarin geeft men een uiteenzetting van het werk, dat de stichting in de vijf jaar van haar bestaan gedaan heeft en van de toestand zoals die op het ogenblik is. Men wil goed beslagen ten ijs komen. Het be stuur wacht nog op gedetailleer de opgaven uit Nieuw-Guinea. Daartoe was er gistermiddag een telefoongesprek met dr. Bron- gersma op Nieuw-Guinea. Gou verneur Platteel, die naar Ne- bedrag kan de expeditie gered worden. Ook eventuele risico's zijn in dit bedrag gecalculeerd. Onbekende duikboot voor Chileense kust Een Chileens oorlogsschip dat oefeningen hield in de Stille Oceaan, heeft op 10 juli ter hoogte van de havenstad Caldera een dieptebom gelan ceerd tegen wat door de be manning werd beschouwd als een onbekende onderzeeboot, aldus heeft de Chileense ma rine woensdag bekendgemaakt. Een uur lang is men daarna zonder resultaat naar de duik boot blijven zoeken. De Indonesische minister van Voorlichting, Maladi, heeft woensdag op een persconferentie een ontkenning gegeven van toe spelingen in de buitenwereld, dat president Soekarno een dictator zou zijn geworden. Hij voerde ten adstructie van deze mening aan, dat de president, nadat deze op 9 juli was opgetreden als hoofd der regering, bevoegdheden heeft hersteld van staatsinstellingen als het parlement. Het verbod voor ambtenaren in de hogere regionen om lid te zijn van poli tieke partijen heeft geen betrek king op het recht van de gemid delde staatsburger om dat wel te zijn. Slechts vijf tot tien procent van de landsdienaren vallen on der het verbod, aldus Malaai (Volgens vroegere opgaven heeft Indonesië thans ongeveer een miljoen landsdienaren). Maladi deelde verder mede, dat liet vei bod van politieke activiteit voor politieke partijen, dat vrij dag j.l. gedeeltelijk is ingetrok ken, geheel zal worden opgehe ven zodra de toestand zulks ver oorlooft. De regering zal ook zo spoedig dit mogelijk zal blijken, de staat van oorlog en beleg oj> hetfen. Maladi zeide ook nog, dat er op het ogenblik in Indonesië geen enkel werkelijk rustig gebied is. De bevolking kan kritiek op de regering uitoefenen langs de nor male wegen, zoals het parlement. strenger gaan optreden, aldus Maladi, die tenslotte mededeelde, dat wat de „terugkeer" van Wes telijk Nieuw Guinea bij Indonesië betreft, de regering niet uit het oog zal verliezen dat daartoe vreedzame middelen bestaan. Geslaagde lancering van Atlas. De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagavond een inter continentaal ballistisch projec tiel van het type Atlas gelan ceerd op de basis Cape Canve- ral in Florida. De proef werd zeer geslaagd genoemd. Het betrof een Atlas-D, waarvan de drie vorige exem plaren spoedig na het afschie ten ontploften. De vorige week werd een Atlas C een minder krachtig model met succe af gevuurd. Dat was de eerste ge slaagde lancering van een Atlas in meer dan vijf maanden. Oueen Elizabeth'' had aanvaring. De gehele Atheense pers heeft gunstig gereageerd op het ver zoek van de Griekse regering tot associatie met de Europese Eco nomische Gemeenschap. Wel besiaat er, blijkens deze perscommentaren, ongerustheid over de concurrentiemogelijkheid van Griekse bedrijven met die in de zeer geïndustrialiseerde lan den. De bladen wijzen er echter op, dat associatie nog geen inte gratie is. Bovendien is de Griekse deelneming aan de E.E.G. niet op korte termijn verwezenlijkt, zo dat de Griekse bedrijven ruim schoots de gelegenheid wordt ge boden zich aan te passen aan de I eisen die de E.E.G. stelt. Daar komt nog bij dat ten behoeve van Griekenland waarschijnlijk spe ciale regelingen worden getroffen die niet alleen de Griekse econo om zullen beschermen maar ha,./ bovendien een nieuwe ontwikke ling zullen verzekeren. Het onafhankelijke rechtse blad „Ethnos" schreef dat ook al komt er voor Griekse produkten een groter afzetgebied, het grote pro bleem blijft dat een aantal Griekse bedrijven het neerhalen van de douanebarrières niet zal overleven met als gevolg dat dui zenden arbeiders werkloos wor den. Het blad achtte de Griekse deelneming desondanks onver mijdelijk. Een arts en een ehemicien staan in Oost-Berlijn terecht op beschuldiging van „spionage voor de Nederlandse geheime dienst in Wesi-Berlijn", zo meldt het Oost duitse partijblad „Neues Deutsch- land". Het blad schrijft dat een zeke re dr Förster, vroeger als arts verbonden aan een zieken huis bij Berlijn, inlichtingen aan genoemde dienst heeft verstrekt over de gezondheidsdienst in Oost-Duitsland, het Oostduitse Rode Kruis en de personeelsbe zetting van de staatskabelfabriek in Schönow, waar hij als bedrijfs arts heeft gewerkt. Het proces is dinsdag begon nen. Het blad zegt dat een agent van de Nederlandse geheime dienst, Bruhn geheten, Förster heeft overgehaald uit Oost-Duits land te vluchten en nieuwe agen ten aan te werven. Een van deze was de' tweede beklaagde, een VRIJDAG 31 JULI v.m. n.m. Breskens 10.58 11.25 Terneuzen 11.33 Hansweert 0,13 12.40 Walsoorden 0.23 12.50 op ondti op onder Juli. 30 4.57 20.35 0.49 16.20 31 4.58 20.34 1.27 17.14 Het 83.673 ton metende Britse passagiersschip ..Queen Eliza beth" het grootste ter wereld heeft woensdag lichte schade opgelopen, toen het bij het verla- i ten van de haven van New York Hij deed daarbij op het volk een jter hoogte van Coney-Island in beroep om afbrekende persoonlij- aanvaring kwam met het 8.433 ke kritiek terzijde te stellen. De ton metende Amerikaanse regering zal tegen de rebellen ge- f vrachtboot „American Hunter". Ook dit schip liep slechts lichte schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanvaring gebeurde in een dich te mist. De „Queen Elizabeth" was an derhalf uur tevoren met 1.959 passagiers en een bemanning van 1.100 leden naar Europa vertrok ken. De „American Hunter" keerde terug van een reis naar Frank rijk. Het Britse schip voer voor een onderzoek naar New York terug. Het had een klein gat in de boeg boven de waterlijn. chemicus. Hij zou gegevens over het chemische instituut van de Humboldt universiteit in Oost- Berlijn en over de opleiding van studenten daar hebben verstrekt. (Het A.N.P. verneemt van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag, dat er geen Ne derlandse geheime dienst in West-Berlijn bestaat) VEEL BEWOLKING. De koele Oceaanlucht die in het begin van de week ons land binnenstroomde breidde zich de afgelopen dag uit naar het oos ten en het zuiden. De begrenzing van deze lucht strekt zich nu uit van Polen via de Alpen naar de Pyreneeën. Deze ontwikkeling hangt sa men met het gedrag van een depressie die ook in de hogere luchtlagen is gevuld met koude lucht. Deze depressie verplaatste zich langzaam van Zuid-Enge- land over het Kanaal naar Bel gië. Ook vandaag zal deze nog dicht bij ons land liggen zodat het huidige weertijpe blijft vort- duren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. AANHOUDEND KOEL. Veel bewolking met enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Koel weer. LAGERHUIS OVER AFRIKAPOLITIEK De Britse regering heeft dins dagavond een socialistische po ging om haar politiek in het Middenafrikaanse protectoraat, Njassaland te veroordelen in een Lagerhuisdebat met 317 tegen 254 stemmen verslagen. Een tweede stemming over een regeringsnota gaf een verhou ding te zien van 316 voor en 254 tegen goedkeuring van die delen van het rapport-Devlin de rege- rings-commissie van onderzoek naar de recente ongeregeldheden in Njassaland) welke Engelands politiek steunen. De labour-oppositie had een amendement ingediend waarin gezegd werd dat het huis het commissierapport als geheel aan vaardt. De commissie-Devlin verwierp nl. de regeringstoelich ting over een „komplot tot mas samoord" in het gebied. Volgens haar was er onnodig geweld je gens Afrikanen gebruikt en Njassaland een „politiestaat". Anders dan verwacht verliep het debat kalm en eiste labour niet het heengaan van minister Len- nox-Boyd van Koloniën.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1