;ande JULI VRIJ! I fELEVISIE Nixon - met Kozlof - naar Leningrad en Siberië Bristol Britannia botste tegen K. L. M. - Viscount Geneefse conferentie begon 9de zitting in milde stemming Chroesjtsjef nog dit jaar naar de Verenigde Staten? De Franse operatie in Kabylië Tass over de Amerikaanse tentoonstelling Fidel Castro blijft premier ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 28 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4739 EERSTE BLAD VAN DE SANDE J. KEMPER De Amerikaanse staalstaking VELE ZEEBADERS IN JAPAN VERDRONKEN. Nederlander vrijgelaten „Coleopter op proefvlucht vliegveld en werd om negen uur verongelukt. VLIEGTUIG GING ER ALLEEN VAN DOOR De hongerstaking van de Algerijnse gevangenen WESTDUITS VOORSTEL AAN POLEN EN TSJECHO-SLOWAKIJE? Stevenson geen kandidaat voor Amerikaans president Kikvorsmannen bij visserijonderzoek Parij'sLonden thans per „Caravelle" Nederlandse zeeman aan brandwonden overleden VOLKSSTEMMING OVER KERNBEWAPENING. „NEE VOOR NIKE HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER p, inhering bij abonnement: Terneuzen <S5T mmmiKÊÊÊÊÊÊKÊÊm»Êmimm>?m* 1 •Irecteur-Hoofdiedacteui X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2*73 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per j oaand f2,-: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEI Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v 'h Firma P l. van ile v«n<ie. ivmevwi Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pst advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeiai- advertenties)5 regels 1,Iedere regel metr 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«r. vijzer; 13.20 Nieuwe eram. 10 Lichte muziek; 14.00 Voor jeugd; 14.30 Gram.; 14.35 3r de plattelandsvrouwen; i5 Gram.; 15.30 Gram. of 'gr. voor de jeugd; 16.00 Voor zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 or de jeugd; 17.40 Beursbe- iten; 17.45 St. Christoffel en Christoffelberg op Curacao; >0 Lichte muziek; 18.20 Nieu- recreatie-mogelijkheden in Ierland; 18.30 Voor de jeugd; ;5 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 19.25 Sportpraatje; 19.35 im.; 20.00 S.U.S.-actie; 21.30 im.; 21.45 Vacantie-wetens- ardigheden; 22.15 Radio Va rna 22.25 Gram.22.45 ondgebed23.00 Nws; 23.15 norecital; 23.45 Gram. 1RUSSEL (VI.); 12.00 Gram.; 5 Pianorecital; 12.30 Weer- icht; 12.34 Pianorecital; 12.55 ersen; 13.00 Nieuws; 13.15 im. 14.50 Orkest; 16.00 Koer- 16.02 Gram.; 17.00 Nieuws; 0 Fluit- en klavecimbelsona 17.45 Boekbespreking; 18.81 tm.18.30 Voor de soldaten, '0 Nws; 19.30 Reisbelevenis' 19.40 Gram.; 19.50 Cause- j 20.00 Voor de vrouw; 21-00 eest; 22.00 Nws; 22.15 Zang' ital; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. TED. T.V.20.00 Journaal eD ;roverzicht; 20.20 Speelfilm! )0 Sluiting. L. BELG. T.V.19.00 D® th. gedachte en actie; 19-5" ;uws; 20.00 Interview; 20.23 fde in transit, kameropera- >5 Belangrijke feiten eI\ De Amerikaanse vice-presi dent, Richard Nixon, is maan dagochtend met een Russisch passagiersvliegtuig uit Moskou naar Leningrad vertrokken, de eerste stopplaats op een reis van ruim 10.000 km waarbij hij ook Nowosibirsk in Siberië en de in dustriecentra Swerdlofsk, Per- j woeralsk en Belojarsk zal bezoe ken. Bijna 100 verslaggevers reizen met hem mee. Als hij vrijdag in Moskou terugkeert, zal hij voor de televisie verschijnen, en weer besprekingen met Chroesjtjsef voeren. Bij zijn aankomst in Leningrad werd Nixon, die o.a. vergezeld wordt door vice-premier Kozlof, hegroet door plaatselijke autori teiten. Op het vliegveld stond voorts een groep Amerikaanse toeristen die hem met geïmpro viseerde spandoeken „Welkom" wensten. In een korte toespraak zei de vice-president, dat Chroesjtsjef en hij zondag bij hun besprekin de vriendschappelijke woorden vergeten die u tegen ons gezegd hebt?" Daarop nodigde Nixon deze arbeider uit naar de Ver. Staten te komen. ,,Ik zal erover nadenken en als de betrekkingen tussen onze landen vriendschap pelijk zijn, zal ik komen", aldus de arbeider. Nixon heeft maandag de Rus sische atoomijsbreker „Lenin" bezocht. Hij zei tot de arbeiders dat dit schip de wensen van de bevolking van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie symboliseert nl. dat atoomenergie moet worden gebruikt voor vrede en niet voor oorlog. Hij voegde hieraan toe dat in de Ver. Staten een atoom koopvaardijschip wordt gebouwd. Voorts zei hij nog dat vreedzame samenwerking een gemeenschap pelijke wens is. Hij bracht de groeten over van de vaders, moe ders en kinderen van Amerika en wenste de arbeiders geluk toe. Een menigte arbeiders omringde hem toen hij langs de kade liep. Hij hield stil en zei: ,,60 km scheiden Alaska van de Sowjet- Unie. Wij moeten het ijs breken. Dit schip zou het kunnen'doen". Per schip ging het vervolgens gen het in ieder geval over één naar het Tetrodworets-paleis i -v-%1 J n I- T i v, rv rl ittoovi t-n 1-n n 11A punt roerend eens waren, nl. dat de geschillen tussen de volken aan de conferentietafel en niet op het slagveld moeten worden be- I slecht. ,.De Russische en Ameri- kaanse volken moeten samen- werken. Zij moeten naar de maan reizen en er de nieuwe gebieden ontginnen", aldus een arbeider in een machinefabriek in Lenin grad tot de Amerikaanse vice- president, Nixon. Volgens het Russische persagentschap Tass had Nixon geantwoord: „Dat is een zeer rechtvaardig cn zeer constructief voorstel. Wij moeten niet slechts concurreren maar wij moeten ook samen .verken. Wij moeten slechts wedijveren op het gebied van de vrede". Een andere arbeider vroeg toen aan Nixon; „Zult u bij uw terugkeer in de Ver. Staten niet buiten Leningrad waar vakantie gangers voor een vrolijk welkom zorgden. Nixon ontsnapte ter nauwernood aan het water van de verborgen fonteinen. Russen in de parken kwamen Nixon de hand schudden. Tot een van hen zei Nixon: „Ja alle oud-strijders zijn het er over eens: Geen oor- l log, maar vrede". Vice-premier Kozlof die naast Nixon liep, boog zich naar de mensen en zei grin nikend: ,,En wij moeten alle buitenlandse bases opheffen". Nixon antwoordde; „Daarover zullen we moeten praten". James Reston schreef maandag in de „New York Times" dat Nixon naar Moskou was geko men met de vrees dat „Chroesjt sjef een wilde man" was die niet voor een bezoek aan de Ver. Sta ten of een topconferentie kon In de vroege morgenuren van sluitend gedurende de zomer maandag is een Bristol Britannia maanden uitgevoerd, tussen 6 van de B.O.A.C. na een lesvlucht juni en 1 september, bij het terugtaxiën naar het sta- Maandagmorgen is een Dakota tionsgebouw van Prestwiek bij van de K.L.M. met technici aan Glasgow tegen een Vickers Vis- boord van Schophol vertrokken count van de K.L.M. gebotst, die om op het vliegveld van Prest op het vliegveld stond gepar keerd. De Viscount werd aan het staartgedeelte zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De Viscount PH-VIA, Sir Sef- ton Brancker, het eerste toestel van dit type dat de K.L.M. heeft aangeschaft, was zondagavond 22.35 uur van Schiphol vertrok ken voor een vlucht naar Glas gow, waar het toestel om 0.40 uur arriveerde. Na de nachtstop van zondag op maandag zou het toestel maandagmorgen 10.45 uur weer naar Amsterdam ver trekken. Deze dienst wordt uit- worden uitgenodigd. Nu is hij daar niet zo zeker meer van, al dus Reston. Wat de besprekingen met Chroesjtsjef aangaat meent hij dat Nixon niet heeft geprobeerd ..subtiel" te zijn. Wellicht heeft dat de mogelijkheden voor onder handelingen met de Sowjet-pre- mier over de harde werkelijkheid van een regeling voor Duitsland belemmerd, doch de deskundigen geloven van niet. Over de ontvangst van Chroesjtsjef en zijn echtgenote, zaterdagavond, opN de Ameri kaanse ambassade, ^schrijft Res ton, dat Nixon met hen sprak over „wanneer u naar de Ver. Staten komt (Advertentie) Voor: Pedicure Voetverzorging Terneuzen Noordstr. 68 Tel. 2476 De Amerikaanse minister van Arbeid, Mitschell, heeft maandag na een bezoek aan president Eisenhower gezegd te verwach ten dat de staking in de Ameri kaanse staalindustrie over niet al te lange tijd zal worden be ëindigd. De ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" hebben nister van Buitenlandse Zaken over zijn onderhoud met Gromi- j ko. maandag te Genève besloten dat De Franse woordvoerder noem de twee partijen hun opvattin- I de het besluit om de verschillen zen over een tussentijdse rege- de standpunten op papier te zet- gen o\er een russennjuse rege ten ^hzelf een verheugend Zesenzestig mensen zijn zon dag in Japan verdronken bij het baden of zwemmen in zee. Vier badgasten worden vermist. De stranden in de buurt van Tokio werden door 700.000 men sen bezocht. In verband met de overval die tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag in het Antwerpse cen traal station gepleegd werd, was zoals is gemeld de Nederlander E. W. uit Utrecht gearresteerd. Deze man is inmiddels weer in vrijheid gesteld. Hij heeft een alibi opgegeven dat door ver schillende personen bevestigd werd. wiek een onderzoek in te stellen. Gebleken is, dat da remmen van de Bristol Britannia niet goed functioneerden en dat dit de oor zaak is geweest dat het toestel tegen de achterkant van de Vis count is gebotst. Gezagvoerder P. Vinkenoog van de K.L.M. Viscount PH-VIA „Sir Septon Brancker" is maan dagmiddag met de New York machine, die volgens de dienst regeling een tussenlanding cp Prestwiek moest maken, als pas sagier naar Schiphol terugge komen en vertelde het volgende verhaal over de botsing tussen de Bristol Brittannia dei- BOAC en de Viscount van de KLM; ,Ik sliep in het hotel van het De Coleopter", een Frans straalvliegtuig dat vertikaal op stijgt, is tijdens een proefvlucht verongelukt en in brand gevlo gen. De piloot die was uitge rust met valscherm voor ge bruik vlak boven het aardop pervlak, sprong uit het toestel en ontkwam met lichte verwon dingen. Het ongeluk gebeurde m Melun-Nillaroche bij Parijs toen de piloot, August Morel, poogde op ong. 70 meter hoogte over te gaan tot vliegen in ho rizontale richting. te figuren uit de 20e !5 Nieuws. eeuw; Een klein toeristenvlieg tuig is er zondag in Saint Hyacinthe in de Ca nadese provincie Quebec zonder piloot vandoor ge- gaan. De motor draaide en - de piloot was nog op de grond toen het toestel plot seling begon te rijden, op „_eeg ®n s"el een hoogte an 3.500 meter bereikte. arht„ straaljager zette de moest in maar - Stofeeh 1? wegens brand- !wt staken. Ten- vheênu "6 het toeristen- km te v,nuu bonderd neer in Lebben vlogen neer in een veld. Er vie ten geen slachtoffers. gewekt toen het ongeluk al enke le uren was geschied. Om half zeven stond namelijk een Bristol Britannia geparkeerd op het platform, vijftig meter achter de Viscount. De motoren van de Britannia werden aangeslagen voor een lesvlucht. De blokken gingen weg en de Britannia wil de naar de startbaan taxiën. Tot grote schrik van de grondwerk- tuigkundigen maakte het Britse vliegtuig niet een bocht om de Viscount heen maar stevende recht op het KLM-toestel aan. Volgens de eerste berichten zou het hydraulisch systeem niet goed gewerkt hebben. Enkele seconden later boorde de neus van de Britannia zich in de staart van de Viscount. De neus van het BOAC-toestel werd zwaar beschadigd, maar de bemanning in de cockpit kwam met de schrik vrij. De Viscount, waarin op dit vroege uur zich niemand bevond, werd eveneens ernstig beschadigd. Het hoogteroer stak schuin omhoog en het richtings roer is verkreukeld. Ook de rest van het staartgedeelte heeft door de botsing schade geleden. Na de botsing werd de Britannia onder de Viscount uitgetrokken. De KLM-technici, die met een Da kota maandagmorgen naar Prestwiek zijn gevlogen, zullen onderzoeken welke schade is toe gebracht en hoe lang reparatie ter plaatse zal duren. Voorlopig zal de Sir Septon Brancker ech ter niet kunnen vliegen." De gissingen te Washington over de mogelijkheid dat de Sow- jeti assische premier en partijlei der Nikita Chroesjtsjef nog dit jaar een bezoek aan de Ver. Sta ten zal brengen zijn, met het be zoek van vice-president Nixon aan de Sowjet-Unie, toegenomen. Ei wordt in dit verband op ge wezen dat in maandag uit Mos kou ontvangen telegrammen wordt medegedeeld dat Nixon in zijn particuliere gesprekken met Cnroesjtsjef heeft gesproken over „♦Wanneer u Amerika be zoekt..." en niet over „...indien u De speciale correspondent van de „Washington Post", Carroll hiipatriek meldt dat de verwach ting bestaat dat de ontmoeting die de Amerikaanse vice-presi- uent en de Sowjetrussische lei der in het algelopen weekeinde I in het landhuis van laatstgenoem de buiten Moskou hadden, „ten minste zal leiden tot een nog dit jaar door Chroesjtsjef aan de Ver. Staten te brengen bezoek". Hij voegt hieraan toe: „Het is ook mogelijk dat Nixons reis naar de Sowjet-Unie zal leiden tot volledige vergaderingen van 's werelds hoogste leiders". En ook James Reston van de „New York Times" maakte maandag, als gemeld, in een tele gram aan zijn blad melding van de woorden, die zondagavond j.l- in het gebouw van de Ameri kaanse ambassade te Moskou tot de heer en mevrouw Chroesjt sjef richtte: „Wanneer u naar de Ver. Staten komt Vele Amerikaanse gezagsdra gers hebben tot nu toe niet zo erg veel op gehad met het denk beeld van een eventueel bezoek van Chroesjtsjef aan Amerika. Zij voorzagen in verband hier mede een reusachtige Sowjet russische propagandistische krachtsinspanning, terwijl zij ook opzagen tegen het bijzonder moeilijke vraagstuk, waarvoor h.i. de Amerikaanse politieauto riteiten, die over Chroesjtsjefs veiligheid zouden moeten waken, zouden worden gesteld. Doch andere Amerikaanse functionarissen menen dat het goed voor het Westen zou zijn, indien Chroesjtsjef zelf de Ver. Staten zou kunnen zien. Zij menen dat de Sowjetrussische leider niet op de hoogte is van de Amerikaanse toestanden. Waarnemers menen dat presi dent Eisenhower waarschijnlijk gunstig zal reageren op een eventuele aanbeveling van vice- president Nixon en minister van buitenlandse Zaken Herter om Chroesjtsjef vo« r een bezoek aan de Ver. Staten uit te nodigen. Een honderdtal Algerijnen in cte Saint-Pierre gevangenis te Versailles heeft zich aangesloten bij de 3 a 400 Algerijnen die in de gevangenissen te Fresnes en Rouaan al eif dagen in honger- j taking zijn. Zij voeren hun ac- landse Zaken te Bonn wordt ge ling van de kwestie-Berlijn op papier zullen zetten en het resul taat woensdag a.s. zullen uitwis selen. Dit heeft een Franse woordvoerder bekendgemaakt na afloop van een „werk.thee" ten huize van de Britse minister Lloyd. De suggestie was afkomstig van de Rus Gromiko, die eerder op de dag de lunch had gebruikt als gast van zijn Britse collega. Deze had daarna een gedachten- wisseling met de Amerikaanse de Franse en de Westduitse mi- Volgens het Hamburgse blad „Die Welt" zou de bondsregering overwegen Polen en Tsjecho- Slowakije een nietaanvalsver. drag voor te stellen. De drie lan den zouden zich verplichten geen geweld te gebruiken bij de op lossing der wederzijdse vraag stukken. West-Duitsland zou be sprekingen willen voeren om tot diplomatieke betrekkingen met Polen en Tsjecho-Slowakije te komen. Het voorstel zou enkele dagen geleden door het 'kabinet in Bonn besproken zijn, maar door de af wezigheid van enkele ministers zou men geen beslissing hebben kunnen nemen. Het plan zou niet voorzien in een Westduitse erkenning van de Oder-Neisse-linie, die op het ogenblik de grens tussen Polen en Oost-Duitsland vormt, aldus Die Welt. Het plan zou afkomstig zijn van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no. Adenauer zou er zijn goed keuring aan hebben gehecht. In diplomatieke kring te Bonn hoopt men, zo schrijft het Ham burgse blad, dat het plan de sfeer in Genève zal verbeteren. Op het ministerie van Buiten teken". Deskundigen van de Ver. Staten, Engeland. Frankrijk en West-Duitsland zullen hedenoch tend in het hoofdkwartier van de Franse delegatie het Westelij ke stuk opstellen. De vier Weste lijke ministers zuilen dit na de lunch bestuderen. Men verwacht dat de volgende plenaire bijeenkomst van de mi- nisteis morgen zal worden ge houden. De Amerikaanse democrati sche leider Adlai Stevenson, die met vakantie in Florence is. heeft in een vraaggsprek met Italiaan se journalisten verklaard dat de internationale toestand op het ogenblik ernstiger is dan ander half jaar geleden. De belangrijkste kwesties die op de Geneefse conferentie wor den besproken, konden volgens hem slechts door een topconfe rentie worden geregeld. Hij ge loofde dat in de komende herfst een topconferentie zou worden gehouden. Voorts verklaarde Stevénson dat hij zich niet meer kandidaat kan stellen voor het Amerikaan se presidentschap. Een door de republikeinen geïnspireerde wet verbiedt dat men zich na twee nederlagen voor een derde keer kandidaat stelt, zei hij. In de eerste fase van de onder persoonlijke leiding van de Fran se opperbevelhebber in Algerië, generaal Chalie, begonnen opera tie in 't ten oosten "van Algiers gelegen woeste en dicht beboste berggebied \an Kabilië, zijn meer dan 180 Algerijnse opstan delingen gedood, gewend of ge vangen genomen, aldus is maan dagavond officieel te Algiers medegedeeld. De 30.000 man Franse troepen verloren tot nu twee doden, ter- tie omdat er volgens hun zeggen zegd dat in Fresnes gevangenen mishan- van een dergelijk voorstel wel deld zijn, een bewering die door I heeft bezien, maar dat men in de de autoriteiten wordt tegenge- j nabije toekomst geen concrete sproken. i stappen beoogt. Het Russische persbureau Tass meldt: Tienduizend inwo ners van Moskou hebben zon dag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse tentoonstelling in het Sokolnikipark. Iedereen wilde natuurlijk meer weten van de verschillende aspecten van het leven van de Amerika nen. De belangstelling was het grootst bij de stands die een in druk geven van de grote tech nische prestaties van de Ameri kaanse arbeiders en ingenieurs. De Amerikaanse auto's beho ren tot de grootste attracties. De nieuwste Amerikaanse mo dellen werden onderworpen aan een zeer nauwkeurig on derzoek. Een grote groep arbei ders uit de Moskouse auto-in dustrie stelden de Amerikaanse gidsen allerlei vragen over de technische bijzonderheden van de verschillende modellen. De auto's inderdaad Dr. Fidel Castro heeft ermee ingestemd premier van Cuba te blijven. Dit heeft president Dor- (ieos zondag bekendgemaakt. Castro zei na Dorticos in een lange toespraak tot de geweldige menigte dat zijn besluit om pre mier te blijven geheel aan het volk to danken is. Hij was meer dan ooit overtuigd van de macht en onoverwinnelijkheid van de Cubaanse revolutie. Didel Castro, leider van de op stand tegen het regime van Ba tista, trad op 17 juli af omdat ex-president Urrutia de revolutie zou hebben gesaboteerd. Urrutia trad onmiddellijk af maar Castro negeerde sindsdien de vele de monstraties van trouw en ver zoeken dat hij zijn functie zou hervatten. President Dorticos deelde Castro's besluit mede op een bijeenkomst, welke door een grote menigte werd bijgewoond. De Cubanen vierde zondag op grootscheepse wijze de zesde ver jaardag van de eerste actie van Castro's strijdkrachten. In Ha vanna werd een militaire parade gehouden en elders schiet- en bombardementsoefeningen. Bij de wilde viering werden 15 men sen door verdwaalde kogels ge wond. Air France is begonnen met een dagelijkse dienst tussen Pa rijs en Londen en terug met het tweemotorig straalvliegtuig, de „Caravelle". De vliegtijd tussen beide steden werd hiermede te ruggebracht tot minder dan één uur. Ook de Caravelle-dienst tussen Londen en Nice is thans ge opend. De „Caravelle" heeft een snelheid van ongeveer 800 km per uur. Eind augustus of begin septem ber zal de Nederlandse visserij- onderzoekingstreiler „Willem Beukelszoon" voor de tweede keer voor het visserijonderzoek naar de visgronden vertrekken met kikvorsmannen aan boord. De resultaten van het eerste on derzoek ter hoogte van IJmuiden op 20 meter diepte in de Noord zee zijn van dien aard geweest, dat de visserijbioloog drs M. Roessingh ook bij het verdere on derzoek naar de gedragingen van het treilnet en van de vissen voor en in het net van de diensten van kikvoismannen gebruik zal ma ken. Het eerste onderzoek werd ge- men de mogelijkheid houden op 23 juni van dit jaar. rioen bleken de kikvorsmannen in staat te zijn de gedragingen van net en vis op 20 meter diep te goed te kunnen volgen. Na Engeland zal Nederland het twee de land zijn dat gebruik gaat ma ken van de diensten van kikvors mannen. Het Russische visserijonder zoek maakt sinds december van het vorige jaar direkt gebruik van een onderzeeboot de Sewer- janka bij het onderzoek van de bewegingen en de stand van vis netten. De Russen zijn tot de ont dekking gekomen dat de zweven de treiinetten, die door treilers in diep water worden voortge sleept, tijdens de visserij voor de helft dichtklappen zodat de net ten ook slechts de helft van de berekende hoeveelheid vis kun nen vangen. Ook heeft deze on derzeeboot belangrijke nieuwe haringvisgronden ontdekt. De Sewerjanka heeft reeds drie ex- peditiereizen ondernomen, in sa menwerking met de Russische treiler Split en vertrekt eind van deze maand uit Moermansk voor de vierde expeditie. De 17-jarige Nederlandse zee man Cornelus Johannes Jansen uit Tilburg is aan zijn brandwon den overleden, nadat zijn kleren op de rijnaak „Sarina", waarop riepenh'J werkte, vlam hadden gevat. Van de zijde van de rivierpoli tie in Ludwigshafen is meege deeld dat vrijdag op de „Sarina" brand was uitgebroken toen wat petroleum van een groot in een kleiner blik werd overgegoten. Toen de kleren van Jansen vlam vatten sprong hij in de Rijn om de vlammen te doven. Hij werd uit liet water opgevist maar stierf later in een ziekenhuis in Ludwigshafen aan zijn brand wonden. Het stoffelijk overschot zal met de „Sarina" naar Nederland worden vervoerd waar het zal worden begraven. De brand aan boord was spoe dig geblust. De andere leden van de bemanning hadden geen let sel opgelopen en er was geen schade aan het schip. De rivierpolitie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. Het is mogelijk dat de brand mede-veroorzaakt werd door een brandende sigaret. De „Sarina" bevindt zich op het ogenblik nog in Ludwigs hafen. zijn mooi en Amerika kan er trots op zijn, vond men. Maar toen kwamen de vragen van de be zoekers: „Waarom maken ze in de Verenigde Staten geen goed kope, kleine auto's? Is het wel redelijk elk jaar een nieuw model op de markt te brengen om de prijzen hoog te houden? Amerikaanse gidsen moesten toegeven dat dit alleen maar geschiedde om de winsten van de autofabrieken groter te ma ken. De vrouwen hadden in het bijzonder belangstelling voor keukenapparatuur, voor de ver schillende gemakkelijke vindin gen om het koken te bespoedi gen. Een vrouw op middelbare leeftijd vroeg: „Hoeveel kost deze wasmachine?" De gids antwoorddeTweehonderdvijf tig dollar of tweeduizend vijf honderd roebel". Sowjet-vrouwen die dit ge sprek hadden gehoord uit„Dat is duur, ze zijn hier veel goedkoper". Dergelijke levendige gesprek ken werden van tijd tot tijd ook bij de andere stands gehouden, aldus besluit Tass zijn verslag over de tentoonstelling. De Zwitserse socialisten zijn er in geslaagd 63.732 handteke ningen te verzamelen onder een petitie waarin gevraagd wordt om een volksstemming over de vraag of het Zwitserse leger met kernwapens moet worden uit gerust. Voor een dergelijk ver zoek zijn 50.000 handtekeningen nodig, zodat de weg voor een volksuitspraak over deze kwes tie dus geëffend schijnt te zijn. Het congres van de socialis tische partij heeft in oktober vorig jaar besloten op een volks stemming over de kwestie der kernbewapening aan te sturen. wijl 18 militairen werden ge wond. De Franse troepen, die worden gesteund door vliegtuigen en he likopters, voeren zuiveringsope raties uit in een met diepe ravij nen doorsneden berggebied ter grootte van 1.800 tot 2.000 vier kante kilometer, waarin zich vijf tot tienduizend goed geoefende en wel bewapende opstandelin gen bevinden. In de eerste fase van de opera tie zijn ook een negentigtal leden van het politieke en administra tieve rebelienbewind in Kabylië gearresteerd. 'De Franse militairen hebben tot nu toe een verlaten comman dopost en veertien opslagplaat sen der opstandelingen van am munitie, radio-apparaten en schrijfmachines gevonden. De rebellen schijnen zich in kleine groepen gesplitst te heb ben, die een heenkomen zoeken in berggrotten en dorpen. De toegangen tot Kabylië zijn afgezet om de opstandelingen te beletten het gebied te verlaten. In Franse militaire kringen meent men dat de operaties in Kabylië, gezien de ideale schuil plaatsen die dit dicht beboste berggebied de rebellen biedt, ten minste verscheidene weken zul len duren. De Noorse communisten, die een campagne voeren tegen het leveren van Nike-raketten aan Noorwegen, hebben onbewust een anti-Chroesjtsjef-actie ont ketend. Voor het ontschepen van de eerste raketten beplakten zij de havenkant en hutten op het fjord met de woorden „Nee voor nike". Een blad, dat een opninie-onderzoek instelde, ont dekte dat de meeste onder vraagden van mening waren dat Nike de afkorting voor Ni kita (Chroesjtsjef) was en iets te maken had met het afzeggen van zijn bezoek aan Scandina vië. KANS OP BUIEN Een oude oceaandepressie trok over Ierland langzaam naar het oosten, en breidde zijn invloeds sfeer ook tot over ons land uit. Dit had toeneming van de bewol king ten gevolge, terwijl het pas seren van een zwak koufront met enige regen gepaard ging. Nabij de kern vielen zwaardere buien, waarvan sommige met on weer, welke in noord-Engeiand en Schotland plaatselijk 20 tot 40 mm regen brachten. Rond de de pressie stroomt nu iets koelere lucht naar ons land, zodat de ma xima lager worden maandag werd in het zuiden en oosten plaatselijk nog 28 tot 29 graden bereikt en ook de kans op bui en wat groter wordt. Daar de de pressie nog langzaam dichterbij komt, blijit het weer ook van daag nog onbestendig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot dinsdagavond. Enkele buien Vrij veel bewolking met enke le regen- of onweersbuien en lagere middagtemperaturen dan gisteren. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en west. WOENSDAG 29 JULI v.m. n.m. Breskens 8.36 8.58 Terneuzen 9.11 9.33 Hansweert 9.51 10.13 Walsoorden 10.01 10.23 op ondfer op onder Juli. 28 4.54 29 4.55 20.38 20.36 0.16 14.24 15.23

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1