i •ting jppen Vraast Uw wankelier Zevla-zegelsM ook.... Graan, Gril, Houtskool en Hoendermeel TIPS WAT ZIJN VIT ie Pontiac 1959 estariten heeft ze dt 1ftouw een zomeravondfeest s-Nachts nog niet zindelijk een Driemaal daags lepel zeewater R. R. VISSER Textielhandel „M a r 16" Ziekenfondsleden in het buitenland van Week SZ2ZJ; r roTa~ggesnel- Zater3ag bruidswagen TERNEUZEN De voeding van onze kippen IJ kunt niet alles weten DE NIEUWE PARIJSE „MAKE-UP". RIJE ZEEUW Pagfoa en lling, ur- Is atuur- Dverd dgele en 13 deur- cstoffen. O iimmttnv UEF. 01150 - 2300 - 2400 nst Uw gehele bruidsstoet. ctat v -waro-riofctrajit 2. Tpriipuzpn Zie ook advertentie van voleende week tkcrrhrinder Stichting. Administratiekantoor I» STOLK, Margrietstraat 2. Terneuzen AXELS ESTRAAT 119 Zie ook advertentie van volgende week in dit blad TERNEUZEN De vakanties zijn weer be gonnen of vangen binnen kort aan en daarom lijkt het ons wenselijk de aan dacht van de verzekerden te vestigen op de bepalin gen die voor hen van kracht zijn bij verblijf in het buitenland. ZIEKTE TIJDENS HET WERK. Verplicht verzekerden, die voor beroepswerkzaamheden in bet buitenland vertoeven, hebben I recht op volledige vergoeding I van de kosten voor geneeskundi- I ge verzorging, verleend m het tijdvak, waarover de verzekering voortduurt. De vergoeding zal echter en I dit geldt ook voor het verplicht 1 verzekerd binnenscheepvaartper- goneel niet meer mogen be dragen dan: a.) voor huisartsenhulp 5 voor I een bezoek op het spreekuur van de arts en I 8 voor een bezoek van de arts ten huize van de pa tiënt; b.) voor specialistische hulp 2li maal het in Nederland geldende ziekenfondstarief, zowel polikli nische ais klinische hulp; c.) voor ziekenhuisverpieging 't tarief van de laagste klasse van het ziekenhuis, waarin de patiënt opgenomen is geweest, tot ten hoogste ƒ13 per dag, eventueel verhoogd met bijkomende kosten voor het gebruik van operatieka mer, voor genees- en verbandmid delen, enz.; d.) voor tandheelkundige hulp twee maal het voor het londspa- tiënten in Nederland geldende tarief. Met verplicht-verzekerden, die voor beroepswerkzaamheden in 't buitenland hebben vertoefd, wor den gelijkgesteld verzekerden, die worden verpleegd in het Neder lands sanatorium te Davos (Zwit serland). NIET VOOR BEROEPS- WERKZAAMHEDEN. Verplicht-verzekerden, die niet voor beroepswerkzaamheden in 't buitenland vertoefden, hebben recht op een vergoeding voor de kosten van geneeskundige ver zorging, genoten gedurende de eerste dertig dagen van het ver blijf in het buitenland, met dien verstande, dat geen aanspraak be staat op vergoeding, indien de verzekerde ziek naar het buiten land is vertrokken. De vergoeding mag niet meer bedragen dan de kosten, welke in de woonplaats in Nederland voor rekening van het fonds zouden zijn gekomen, met dien verstan de, dat voor huisartsenhulp 2,50 voor een bezoek op het spreekuur van de arts en 3,— voor een bezoek van de arts ten huize van de patiënt mag worden vergoed. Voor avond-, nacht- of zondags bezoeken mag de vergoedingen worden verdubbeld. VRIJWILLIG VERZEKERDEN. Het hangt van dc algemene zie kenfondsen af, of ook ten aan zien van vrijwillig verzekerden toepassing wordt gegeven aan dc voor verplicht-verzekerden gel- dende, hierboven vermelde, rege- K. aai1 lingen voor geneeskundige hulp W U I in Nederland buiten de woon plaats en in het buitenland. Zij, die hierover uitsluitsel wensen, doen er verstandig aan eens aan het kantoor van hun fonds te informeren, welke rege ling er voor deze gevallen be staat. NEEM DE KAART MEE. Zowel de verplicht-verzekerden als rie vrijwillig-verzekerden, die vergoeding kunnen claimen, moeten hun ziekenfondskaart bij de behandelde arts tonen, dus moeten zij die kaart mccncncinn naar de tijdelijke verblijfplaats. Het is altijd in het belang van de verzekerden dat zij. vóór hun vertrek even melden bij hun zie kenfonds. Bovendien spreekt het vanzelf, dat de verzekerde de nodige be wijzen alsmede kwitanties van betaalde rekeningen moet kun nen overleggen. HET VERVOER. De verplicht-verzekerden, in 't buitenland verblijvende, hebben geen recht op vergoeding van kosten voor vervoer met enig vervoermiddel van de verblijf plaats in het buitenland naar de woning of een ziekenhuis in Ne derland. Alleen mogen worden vergoed de kosten voor medisch noodza- lijk vervoer per auto naar en van een specialist of een ziekenhuis in of nabij de verblijfplaats in 't buitenland. (Nadruk verboden.) VERVANGINGSMIDDEL VOOR MELK. De directeur van het voedings instituut voor Midden-Amerika en Panama, dr. Scrimshaw, heeft op een internationaal congres van kinderartsen te Montreal me degedeeld dat Midden Amerika an- se deskundigen een plantaardig vervangingsmiddel voor melk hebben samengesteld Dit goedkope vervangingsmid del, dat rijk is aan proteïnen en andere voedingsstoffen, kan mis schien het middel zijn tegen on dervoeding in minder ontwikkel de landen. Als voordeel van dit vervan gingsmiddel noemde dr. Scrim shaw voorts dat de gebruikte kalk onder het aardoppervlakte wordt gewonnen, zodat zij tegen radio-actieve straling is be schermd. De kalk in koemelk komt van het aardapperviak en heeft aan straling blootgestaan. Ook hoenders dienen gevoerdlichaam. Dit moet dus worden te worden, ze kunnen niet alles zelf opzoeken. Bovendien zijn er vele van onze lezers, die dit pluimvee vast moeten houden. Voeding is nodig om het li chaam die voedende bestand delen te geven, die nodig zijn om krachten te verzamelen, eventueel nieuwe op te doen, die tengevolge van het leven verloren zijn gegaan. Voeding is eveneens nodig om de warmte, de normale lichaamstemperatuur weer op te doen en in stand te houden als energie voor spierbewegin gen. Voorts vergt de productie van eieren en vlees veel van het De paprika, die alweer gerui me tijd verkrijgbaar is, is een vruchtgroente die in ons land nog niet zo heel erg bekend, is. De oittijpe vrucht is groen, de rijpe jood. De scherp sma kende sóórten worden gedroogd tot specerij (paprikapoeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heerlijke gerechten be reiden (b.v. op verschillende wijze gevulde paprika's, papri- kaboter, paprikaragout en pa prikasaus), maar ze kan ook als onderdeel, van gerechten heel goed dienst doen (b.v. rijst met paprika, enz.), Daar het vitamine C-gehalte van paprika bijeonder hoog is, is het te wensen, dat deze ge zonde vrucht ook in ons land spoedig zal inburgeren. ZONDAG: gevulde paprika's verse braadworst, bloemkool, aardappelen; vruchtensla met slagroom. MAANDAG: bloemkoolsoep, roerei met tomaten, gebak ken aardappelen. DINSDAG: gehakt, andijvie, aardappelen; meloen. WOENSDAGgebakken cham pignons, princessebonen, aardappelpuréecustardvla met kruisbessencompóte. DONDERDAG: gebakken lever, snijbonen, aardappelen; pruimen. ha lf RIJD AG: groentesoep; ringsla, of groentesoep; sla Bohemienne of kaassla zonder vlees. ZATERDAG: kerrierijst met sla en tomaten; yoghurt. RECEPTEN. GEVULDE PAPRIKA'S: 4 gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en inhoud verwijde ren. De helften in een plat te vuurvaste schotel leggen, met zout en peper bestrooien en met roomboter en iets water 10 min. smoren. In iedere helft dobbelsteentjes kaas leggen en een éi erop breken. Wat zout erover strooien en de paprika's in de oven zetten, totaiit de eieren gestold zijn. SLA BOHEMIENNE: Laten we vooral niet denken, dat de echte uitgaanskleding slechts geschikt is voor het wintersei zoen, wanneer de mens de don kere tijd tracht op te vrolijken met feesten, bals en dergelijke. Neen, ook in het zomerseizoen komt deze kleding van pas, want 3 Melk wordt niet zuur als U er tenslotte zou niemand durven be weren, dat de zomer een tijdperk zonder feesten is. Ook in dit sei zoen komt het voor, dat u ergens 3 wordt uitgenodigd, bijvoorbeeld op een zomeravondfeest, dat dik wijls bij goed weer in de open lucht wordt gehouden. Denkt u dan niet, dat u er met een eenvoudig japonnetje heen een beetje dubbel-koolzure soda door mengt. Uitgedroogd© kaas wordt weer genietbaar door deze in zure melk te leggen. Warme kamer? Plaats, als het warm weer is, emmers water in uw kamer; deze blijft er koeler door. kunt gaan. Bij een dergelijke ge legenheid wordt evenals 's win ters een fraai toiletje gedragen. Ook voor dit seizoen heeft de ballonrok in de vorm van een harembroek zich ^eten te hand haven, omdat deze creatie, hoewel nu niet bepaald gemakkelijk in het dragen, de dame iets elegants 9 De kolenkist kunt U nu nakrj- ken, scneuren dicht maken. Duiven hebben veel lucht no dig. 20 duiven gebruiken evenveel als een paard. Zorg voor een luchtig Itok, vooral in de zomermaanden. en aparts geeft. Wat denkt u van zo'n schattig uitgaansjaponnet.ie als op onze illustratie? Het is vervaardigd van een prachtig glanzend stofje in de kleuren brons met kleine witte stipen. den hals, geheel passend bij de alle stof verwijderen. Het brandt slecht en de circulatie van uw haard raakt er door verstopt. allure van deze creatie. De ballonrok maékt de japon. Om het middei wordt een brede cein tuur gedragen van een passende tint groen met witte stippen. Deze brede ceintuurs zijn nu de grote mode. Zo is deze japon een staal tje houte couture van dit seizoen, waarin dc vrouw elegant en char mant gekleed op het midzomer- avondfeest kan verschijnen. (Nadruk verboden) ken te worden, evenals roos ters en afvoerpijpen, lucht roosters, ook het dak! I Groene buitenmuren kunt u opknappen met kokend soda water. Schep zinkputten uit. Verwij der al het vastgezette vuil. Ook hier kan kokend soda water weer goed dienst doen. (Nadruk verboden.) Over vitamines wordt veel ge schreven en veel gepraat. Vaak blijkt het aantal verkeerde be- 9r- pare aardappelen, 200 igrippen en misverstanden erover nr cl nnn i.~n groot. Daarom zullen we een en gr. metworst, 200 gr. kaas, 2 grote augurken, 1 appel en mayonnaise. Aardappelen, worst, kaas, augurken en appel in kleine stukjes hakken en met ma yonnaise tot een sla aan mengen, Deze sla opdoen op een schotel met slabladeren, bedekken met mayonnaise en gameren met tomaat, hard gekookt ei en augurkjes. Tot slot de slag nog bestrooien met wat fijngehakte peter selie. ander over deze voedingsstoffen uit de doeken doen. Vitamines zijn geen wonder- voedsels, die wij speciaal nodig hebben in geval van ziekte, zwakte of verminderde weer, stand. Het zijn stoffen, die voort durend betrokken zijn bij de nor male levensprocessen spijsver tering, vorming van lichaamscel len, werking van het zenuwstel sel e.d.). Zij zijn altijd onmisbaar in de voeding en wanneer lange tijd te weinig van bepaalde vita mines wordt opgenomen is dit nadelig voor deze processen. Vitamines zijn geen levende stoffen; we kunnen dus niet spreken van „doodgaan" van vi tamines. Vitamines kunnen in het laboratorium gemaakt wor den, hetgeen voor levende stof nog nooit mogelijk is gebleken. Vitamines zijn scheikundige stof fen, die, al gaan ze dus niet dood, wel onwerkzaam kunnen wor den, b.v. door warmte, inwerking van zuurstof. Niet alle vitamines hebben veel te lijden van verhitting. De vita mines, die voorkomen in melk, eieren, boter, margarine, vlees, vis, b.v. kunnen er goed tegen. J\E moeder van Minnie, die erg trots op haar dochtertje is, heeft één ding, waar ze zicli diep over schaamt en dat ze maai; liever aan niemand vertelt. Het kleine ding is namelijk 's nachts nog niet zindelijk en dat is voor een grote meid van ruim drie jaar toch wel heet erg. Eigenlijk is het het maar valse schaam te van moeder, want er zijn heus wel meer kinderen van die leeftijd, die s nachts nog in bed plassen. E11 001 al komt dit meermalen voor bij kinderen, die nogal druk aangelegd zijn, zoals ook bij Minnie het geval is. Maar boe ook, Minnie's moeder zit ermee Ze heeft meermalen geprobeerd, op het eer gevoel van het kleintje te werken, door haar voor te houden, dat ze nu toch al zo groot is en zich moest schamen. Maar Minnie s eergevoel is kennelijk nog niet zovei ontwikkeld, dat ze begrijpt, waar óver ze zich moet schamen Voor ze 's avonds naar bed gaat, doet ze zoet haar plasje. Tegen elf uur, als moeder naar boven gaat, neemt ze het kind nog eens op. Dan is ze meestal nog wel droog, maar steevast ligt ze de vol gende morgen drijfnat in haar bedje Dan volgen er wel eens klappen. Maar ook dat heeft geen uitwerking. Moeder wordt er radeloos onder. QAN komt de tijd, dat zich een nieuwe ,r. bat)y .meldt. Er wordt besloten, dat Mmnie in de tijd, dat moeder in het ziekenhuis zal zijn, bij een vriendin van moeder gaat logeren. Dit brengt echter onhei roepeliik mee, dat ze die vriendin zal moeten inlichten over bet feit, dat Minnie nog niet zindelijk is 's nachts. Het zit moeder ontzaglijk dwars. Het is werkelijk een hele opgave voor haar het zwakke punt van haar kind te moe ten bekennen aan de vriendin, die wat oudér is en zelf grote kinderen heeft, die zij schijnbaar uitstekend heeft weten groot te brengen. Ze zal nu wel denken, dat Minnie's moeder niets van de op voeding van haar dochtertje terecht brengt. Maar toch besluit ze, dat het maar het beste is, haar vriendin tijdig voor te bereiden. In gedachten ziet ze de medelijdende blik ai en hoort ze haar meewarig en misschien ook wat minachtend vragen: „Gunsi, wat vertel je met nou? Is Minnie nóg niet zindelijk?" MAAR wat valt dat mee! Tot moeders verbazing en grote opluchting be gint de vriendin hartelijk te lachen. „Je hoeft er niet bij te kijken, of liet een doodzonde is. Een van mijn kinderen heeft het ook nog lang in bed gedaan. En evengoed ging het op een goeie dag vanzelf over". „Ja, als je maar lang genoeg wacht", zegt Minnie's moeder een beetje bitter. „Maar is er dan werkelijk niets aan te doen?" „O ja, je kunt wel een handje mee helpen. Als het kind druk van aard is, moet je het zo rustig mogelijk houden. Geen wilde spelletjes, of kietelen en stoeien voor het naar bed gaan. Zorg verder voor warme kleding aan de on derbuik en laat ze nooit met'koude, of natte voeten lopen. Van mijn dokter kreeg ik indertijd de raad, Jaap geen eieren en heel weinig vlees te geven. Maar wel veel groenten, ook rauwe, en fruit en roggebrood. Die dokter deed me nóg een middeltje aan de hand. 's Avonds voor het naar bed gaan gaf ik Jaap een boterham met boter en wat fijn tafelzout. Maar langer dan 3 maanden mocht hij dat niet heb- l)en. Jij zou dat ook eens kunnen pro beren. Maar vraag dan voor alle zeker heid aan je eigen huisdokter, of hij er voor Minnie geen kwaad in ziét!" MARCEELE. INadruk verboden.), Het is vooral het gehalte aan vi tamine C (in groente, fruit, aard appelen), dat bij lang bewaren, bij bewaren bij hoge temperatuur en bij verhitten achteruit gaat. In aardappelen en diverse groen ten, die op een juiste manier zijn gekookt, en in sommige gestoof de vruchten kan echter nog veel vitamine C voorkomen. Dat de vitamines met verschil lende namen worden aangeduid, is niet zo maar een aardigheid: zij zijn alle verschillend van samen stelling en hebben alle een ver schillende functie in liet lichaam. De mens kan slechts enkele vi tamines zelf vormen in zijn lichaam, b.v. vitamine D, onder- invloed van zonlicht, (In dit op zicht zijn diverse diersoor ten ons de baas.) Daarom zijn we voor 'n voldoende toevoer van de meeste vitamines op een goede voeding aangewezen. In Iret algemeen is het niet no dig vitaminepreparaten in te ne men. Bij stoornissen in de spijs vertering, bij ernstige tekorten of tijdens en na een langdurige ziekte kan het echter wel eens noodzakelijk zijn dergelijke pre paraten te gebruiken. Het is aan de behandelende arts hierover te beslissen. Voor een teveel aan vitamine D moeten we b.v. oppassen. Het is niet gewenst kinderen èn lever traan èn veel met vitamine D verrijkte produkten te geven (b.v. sterk gevitamiireerde mar garine) of zowel levertraan ais hoogtezonbestraling. Ook hierbij kan men het best op het advies van de dokter afgaan. Rijke vitaminebronnen zijn: Vitamine Alever, nier, kaas, boter, margarine, room en eieren. Caroteen: l hieruit kan het li chaam vitamine A maken) wor telen en groene groenten. Vitamine B: lever, nier, spier- vlees, vis, noten, peulvruchten, brood (vooral bruin- en volkoren brood), gistextract, melk, karne melk en eieren. Vitamine C: diverse groenten o.a. bloemkool, spruiten en an dere koolsoorten), diverse vruch ten (o.a. zwarte bessen, aardbei en, sinaasappelen, citroenen en kruisbessen), aardappelen. Van de meeste vitamines behoe- terugontvangen. De voeding moet bestaan uit eiwitachtige stoffen, vetachtige stoffen, koolhydraten, minera len en asbest anddelen of or ganische stoffen, WAT IS ER NODIG? De organische stoffen „ver branden". Het lichaam heeft ook vitaminen en hormonen nodig. Water eveneens, het is het oplosmiddel dat 'als "trans portmiddel en warmteregelaar dienst doet. Meer dan 20 soor ten eiwitstoffen zorgen er voor, dat er nieuw weefsel ontstaat; het is nodig voor de productie van eieren e.d. Het voeder, dat het dier voor groei en productie nodig heeft, moet in het voeder-eiwit die aminozuren, d.w.z. organische stoffen, bevatten. Melk, melk producten, diermeel, levermeel, vismeel, bloedmeel en sommige plantaardige, eiwitrijke voeder middelen zijn van de hoogste waarde voor het dier. Het is vooral voor de vastzit tende hoenders van het grootste belang, dat het verstrekte voe der van de juiste samenstelling is. HET H OEN DIERMEEL. Er zijn voortreffelijke voe dingsmiddelen in de vorm van droogvoeder in de handel, het z.g. hoendermeel. Een goed hoendermeel moet zijn samengesteld uit maïsmeel. Nemen we als hoeveelheid 12'/z kg, dan moet daarin verwerkt 9' 2 kg havermeel, 8 kg gerste- meel, 7 kg zemelen, 5 kg soja meel, 3 kg vismeel, 2 kg dier meel, 114 kg mineralen, 1 kg biergist, 1 kg rode wortelenmeel. Een goed mineralenmengsel moet betsaan uit: b.v, 37 kg krijt, 1,1 kg ijzeroxide, 0,25 kg mangaansulfaat, 0,1 kg koper sulfaat en 10 kg keukenzout. Als regel kan het voedermeel droog gegeven worden. Het kan in de winter nodig zijn (vooral als blijkt dat de hoenders er weinig van eten) eenmaal per dag een hoeveelheid van dit voer met warm water aan t« maken, zodat een rulle massa verkregen" wordt. Dit eten d« hoenders graag en zal de les bevorderen. De normale hoeveelheid hoen dermeel per dag per kip be. draagt ongeveer 55 tot 60 gram. Loslopende hoenders eten door. gaans minder van dit voer, al. thans zij kunnen met mindei volstaan. GRAAN. ERWTEN EN ZONNEPITTEN. Voor het op stok gaan geven we per dier een handvol gran, dat is ook ongeveer 60 tot 65 gram. Zwaar leggende kippen geven we wat meer. Kies liefst gemend graan, dat bestaat uit gelijke delen mais, haver, tarwe, gerst. Toevoeging van boekweit en/of voedererwten is van veel belang. Kleine soort groene erwten, oud, z,n zeer goed, maar nogal duur. Zonnepitten zijn ook heel goed, ze bevatten niet alleen eiwit, maar ook vet. Het is van groot belang pluim veevoeder droog te bewaren; is het voer muf geworden, dan zullen de dieren het veelal laten staan. GRIT EN HOUTSKOOL. Vastzittende hoenders moeten ook gritvoer hebben; hoenders hebben dit scherp nodig voor hun spiermaag, doch zij ont lenen aan dit voer ook minera len. Het kan geen kwaad als loslopende hoenders af en toe ook eens meepikken van dit grit. Gemengd grit is te prefereren boven niet gemengd, dus men gen we het grit met gemalen steen en gebroken oesterschel pen, of gebroken schelpen wel ke we op het strand kunnen vinden. Zelfs gemalen baksteen is goed. Een uitstekend middel tegen spijsverteringsstoornissen is houtskool. Geef het regelmatig. Gemengd met het hiervoor be schreven gritvoer gaat het in één moeite door. Het is de prijs dubbel en dwars waard. Gewoon tafelwatcr is wel zo lekker De vele minerale zouten die uit bronwateren worden vervaar digd, hebben maar heel weinig waarde als geneesmiddel; Ook liet bronwater als zodanig, dat in flessen wordt verzonden, is - niet- van zo erg veel betekenis voor patiënten die het thuis drinken. Het lijkt wel of dat' heel an ders wordt wanneer de zieken het mineraalwater gaan drinken op die plaatsen waar het uit de grond opwelt. In een bronbadplaats onder gaat de patiënt echter, als het tenminste goed gebeurt, een veel verder strekkende behandeling. De kuur wordt daar geleid door een ervaren badarts. Dc gasten hebben vakantie, zij voelen zich bevrijd van zorgen en verant woordelijkheden. Daar waar het bronwater ont staat, wordt men echt vertroeteld en alle faktoren tezamen maken dat een bad- en drinktherapie goede resultaten heeft. ALLERLEI KWALEN. Ook het zeewater bevat veel minerale stoffen en liet is daar om niet te verwonderen, dat men op dc gedachte is gekomen dit zeewater in te laten nemen als gezondheidsdrank. Op één van de Duitse eiland badplaatsen langs de noordkust is zelfs een „Irinkhalle" voor zeewater in geregeld gebruik. Het gaat daar op dezelfde ma nier toe als al generaties lang gebeurt in beroemde Kurorte als Bad Ems, Bad Nauheim, Bad Fachingen en vele andere. In ons land wordt tegenwoor dig eveneens veel propaganda ge maakt voor het consumeren van zeewater, dat in geconcentreerde vorm, bijvoorbeeld in tabletten, in de handel wordt gebracht. Veel kwaad kunnen wij van het zeewater innemen niet zeggen, maar het is wel sterk overdre ven als iemand meent dat hij hier met een geneesmiddel tegen aller lei kwalen te doen zou hebben. Zelfs wordt er beweerd dat we in zeewater over een gezond heidsmiddel zouden beschikken dat vooral door aanstaande moe ders moet worden gebruikt! SMAKELIJK ETEN. Aan boord van zjjn pneuma tische boot heeft de ondernemen de Franse arts Alain Bombard proeven op zichzelf genomen, waaruit bleek dat lijj in geval ven we dagelijks heel weinig op te nemen, nog niet eens een hon derdste van een gram. In onze le vensmiddelen komen ook maar zeer kleine hoeveelheden vitami nes voor. De omstandigheid dat het vitaminegehalte van onze levensmiddelen zo uiteenloopt is één van de redenen, waarom het gewenst is veel variatie in het menu aan te brengen. van schipbreuk best een paar da gen kan leven op zeewater. Wanneer men er telkens maar een klein beetje van neemt, ver wekt het ondanks het hoge zout gehalte geen dorst en de maag raakt er dan ook niet door van streek. Voor het lekker behoeft men natuurlijk geen zeewater te nut tigen. Daarvoor zijn de meeste bronwateren zoals Spa, Evian, Vichy, Victoria en dergelijke heel wat geschikter. Zulke tafelwateren zijn verfris send en geven een aangename prikkeling in de mond, keel en neus. Ook de maag- en darm- wand worden er op zachte wijze door geprikkeld. Dergelijke tafelwateren bevor deren de stoelgang; om hun laxe rende werking Worden zij vaak gebruikt. Voorts komen zij de spijsvertering ten goede omdat het de aantrekkelijkheid van de gerechten verhoogt cn daarmee ook hun verteerbaarheid. Bedlegerige, koortsige patiën ten of herstellenden, die veel vocht tot zich moeten nemen, kunnen eveneens met profijt zul ke koele smakelijke wateren drinken. Dr H. W. SCALONGNE. - De mannequins van de - grootste Parijse mode- - huizen zullen bij het ver- - tonen van dc nieuwe - collecties de volgende - make-up gebruiken: - - Voor het ge/.ichl een ef- - fen beigekleurige maar - - transparante make-up. - - Een belangrijk punt zijn - de ogen. De ooglijn wordt - - (op Oosterse wijze) naar - de slapen verlengd door - twee streepjes. Dc ogen - lijken groter door twee - schaduwvlekken, een - - op het ooglid bij de neus, - het andere bij het uit- - - einde van het oog. - - Dc lippen: Glanzend en - - vol. De lippenstift wordt - - niet dik opgebracht, - - waarbij de natuurlijke - - lijn van dé mond wordt - - gevolgd. Nieuwe tinten; - - Roodrose, scharlaken- - rood en oranjerood. - - Kapsels: Natuurlijke lijn - meer platte krullen. De luchtige kapsels wor- - - den opgewerkt naar om- - - hoog of opzjj maar zlin - - in de hals plat. Het haar - - wordt weer korter met - op het voorhoofd onre- - - gelmatige lokken van 9 - - centimeter en achter op - - het hoofd 2 centimeter. -

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7