ACTIE EN REACTIE KERKDIENSTEN AI meer dan 200 bosbranden op de Veluwe Verplichte autokeuring blijkt nodig te worden Belgische vrouw op Amsterdamse pont doodgedrukt Brigadiers HEIMWEE NAAR JOAN A Zaterdag 25 JriTl !93* D E V R IJ E ZEEUW Pagina 3 SLUIS. ECTEUR GROOT- iOEK SCHRIJFT JISEIGEN AREN. Eet, goed begin, een nieuw beleid Censuur der dictatuur De Duitse nozem (Zandvoort loost 'm) Dedems (droge) vaart en Twentse modder Het nieuwe beleid Censuur op Nieuw-Guinea „Halbstarken" Voor de Zondag De droogte HET ROKEN ALS BRON VAN INKOMSTEN VOOR DE STAAT. MINIMUMPRIJS REGELING VOOR APPELS ZEEPOST. CHROESJTSJEF OVER BEZOEK VAN EISENHOWER. SLANGENGEVECHT Saterdag 25 juli 1959 ris ade liefst 3 nieuwe Voot- en 9 van je M-Brigade- gang in respectievelijk diddelburg (nr. 7) Sneek (nr. 8) >ij Maastricht (nr. S5 M-cadeaus werden ge- door de 50 flinkste H- idiers in de 13e rondas rmera's, li radio's, oerro- 'S, 3 Lego-bouwdozen, 3 auto- 1 trainingspak, 1 driewieler tr rolschaatsen, 1 picnic-koffer, idianen-tent, 1 microscoop, bbervlot, 1 boekenbom. een glas e-x-t-r-a meer mans tottal: V4 kan per dag ïtueel verdeeld over melk, pap, luit, karnemelk of pudding ma», Ri/swfi (Z-H.) het bovenste gedeelte op 'sorhoofd van F. terecht in het Elizabethziekenhuis behandeld werd de slope? deeld dat hij huiswaarts ren, met de waarschuwing een week volkomen rust' eten nemen. Zweefvliegtuig maakt noodlanding. jns een wedstrijd voo» liegtuigen, welke te Knota» d gehouden geraakte een ïlnemers, Juliën de Paepe, Sluis in moeilijkheden ebrek aan termiek. De der moest daardoor een nding maken in de z.g. ioek te Heille. Hij slaag- het toestel vrijwel onbe- »d neer te zetten op een bouwland waar reeds ge- veis. Later in de middag et toestel naar Knokke teruggebracht. Bezoek ontheemden nit Oost-Duitsland. 50-tal jongeren van R.K. uit Hessich-Oldendorf in uitsland brengt een week 1 Sluis. De leden van de zijn voor de gehele week ebracht bij particulieren ken overdag uitstapjes in *eving, waarbij zee, duin nd in deze tijd van warme erg in trek zijn. Het zijn m van vluchtelingen, die rlessisch-Oldendorf wonen rspreid zijn over 28 pee In de avonduren wordt rlei wijze contact opgeno et de bevolking van Sluis, ekst v£in de mededeling^ directeur van het Groot» :zer dagen zal zenden aan het Grootboek ingeschre» LUiseigenEiren, luidt aW is mij gebleken, dat on> iid bestaat met betrelo de verplichting tot stor» n gelden in het Grootboek oningverbetering. In ver» aarmede breng ik onder idacht, dat, zolang terzake t Grootboek geen nadere ning bij de wet is getrof- verplichting tot storting elden, verschuldigd over 1 1 aug. 1958 tot 31 juli pende stortingsjaar uiter- in kracht blijft. De in uv» zijnde beschikking ver» het over genoemd stor» ar verschuldigde bedraa e het nummer van dd ie storting aangewezen orekening. Indien U één er gewijzigde beschikkin» ijn toegezonden, geldt de gezonden beschikking in van eerdere beschikkin» idus de brief van de direo» het Grootboek. NKLIJKE GIFT VOOR E FRANKSTICHTING. Koningin Juliana en Z. K. is Bernhard hebben een ng gedaan aan de Anne tichting te Amsterdam, bekend is het doel van de g het Anne Frankhuis aatj isengracht te A ms ter dart tellen. Achterhuis waar Anna 1 haar familie waren idoken, zal in zijn e05" ilijke toestand worden g» In het voorhuis kom* ernationaal ontmoeting» 1 voor de jeugd. (Advertentie.) rw eerste krachtproef "tussen Regering en Kamer is voorbij en U h«eft ecu redelijk gunstig resultaat gehad. Het was hoofdzake lijk het sociaal-economisch beleid van het nieuwe kabinet-De Quay 1 lat het moest ontgelden. Het was niet alleen de P. v. d. A., die momenteel in de oppositie is die dit beleid aanviel, ook uit andere fracties kwamen op- en aan. merkingen. De regering heeft echter haar beleid op juiste wijze ueten te verdedigen en de Tweede Kamer heeft tenslotte de doel einden van dc regering tot de hare gemaakt, zodat er gespr'olten mag worden van een goed bègin, ook al zijn er van de oppositie harde woorden gevallen, hetgeen begrijpelijk is en te verwachten viel. up aandringen van de Kamer heeft de regering enkele wijzigingen \an ondergeschikt belang in de voorsteilen gebracht. TEN eerste komt het tot een nieuw loonbeleid dat de ver antwoordelijkheid voor de vast stelling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden legt bij het be drijfsleven. Ten tweede is besloten tot op ruiming van de consumenten subsidies o.a. op de melk. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de prijzen van deze consumptiegoe deren zullen stijgen. Ten derde wil Den Haag trach ten een nieuwe overbesteding te voorkomen, zodat er niet weder om tot een bestedingsbeperking behoeft te worden besloten. Een dergelijke overbesteding dreigt namelijk altijd bij een expansie van het economisch leven. Nu zijn er tenslotte vele wegen die naar een bepaald doel leiden en daarvoor bestond verschil van mening tussen de regering cn de Kamer. Na langdurige de batten zijn beide tenslotte tot el kaar gekomen. Zo werd de voor genomen huurverhoging ver schoven van 1 januari 1960 naar 1 april 1960. Daarentegen is de einddatum van de eerste fase van de vrijere loonvorming van 1 juli naar 1 april gebracht en de melkprijsverhoging zal niet plotseling, met een schok, doch meer geleidelijk in twee fasen plaatsvinden, waarvan de eerste op 1 januari en de tweede op 1 april. UfEGENS gebleken buitenland- se subversieve activiteiten wordt krachtens een ordonnan tie van 1935 postcensuur uitge oefend op Nieuw-Guinea. Dil is de kern van het antwoord dat minister Korthals heeft gegeven op vragen van het Kamerlid De Graaf. De vraag, of al dan niet met medeweten van de gouverneur door ambtelijke instanties on wettige postcensuur werd of wordt uitgeoefend, zal worden onderzocht op strikt onpartijdige wijze. De resultaten van dit on derzoek zullen dc Tweede Kamer worden meegedeeld. Zo luidde de aanvulling. Hiermee heeft de minister toe gegeven dat er op Nieuw-Guinea postcensuur bestaat en we zijn allen zeer nieuwsgierig naar cie resultaten van liet onderzoek, want wanneer wij diverse stem men uit Nieuw-Guinea mogen geloven dan zou er regelmatig schending van het briefgeheim plaatsvinden en komen bepaalde zendingen in 't geheel niet door. HET is een verheugend ver- schijnsel dal Nederland zo in Irek is bij de buitenlandse toeris- 1en, want dit brengt de nodige deviezen in het laadje die wij niet mogen versmaden. Er is echter ook een schaduwzijde aan dit buitenlandse bezoek en hier mede werd een van onze grote badplaatsen, en wel Zandvoort, geconfronteerd. Bij de Duitsers is de Noordzee kust buitengewoon in trek en zo vinden we velen van onze ooster buren aan onze stranden. Naast het grote aantal bonafide toeris ten komen er echter ook grote aantallen zogenaamde ..Halb starken", de Duitse nozems, naar ons land. Zij komen op fietsen en brommers met een minimum aan geld en nestelden zich in Zand voort. Het weinige geld is snel op en dan gebeuren er ontoelaat bare dingen. Verschillende van deze jongelieden gingen op roof uit. Kleine diefstallen waren OOST ZEEL'WS-VLAANDEREN ZONDAG 26 JELI NED. HERV. KERK. Axel10 uur en 2.30 uur vicaris S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur ds. W. J. van Meeu wen. (Viering H. Avondmaal); 2.30 uur ds. W. J, van Meeuwen; 4.15 uur ds. W. J. van Meeuwen. (Viering H. Avondmaal in het Rusthuis.) Hontenisse: 9 uur ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur ds. Ph. M. Beeht, van Zaamslag. Philippine: 9 uur Ds. Ed. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur ds. J. G. N. Cupé- do. (Jeugddienst.); 2.30 uur vi- ris G. P. Post, van Terneuzen Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur ds. J. Scholten; 3 uur ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil; (Ge bouw Kerkhoflaan) 10 uur vica- Hebt gjj M(j liever dan deze? Joh. 21 15. Wat er mag zijn voorgevallen tussen de Heiland en de diep ver slagen Petrus aan de morgen der opstanding, heeft geen menselijk oor ooit vernomen. Wat de be rouwvolle jongen de Here ant woordt aan de Zee van Tiberias, is door allen gehoord. Maar aanleiding van 's Heren Vraag komen voor ons persoon lik leven twee ernstige vragen op. Wij zullen wel doen ons daar omtrent rekenschap te geven. Hebt gij mij liever dan deze? vraagt de Here ook ons, telkens als Hij in het begenadigde hart, dat Hem aanvankelijk leerde ken nen, een hoogmoedszaadje ziet ontkiemen. Want Hij weet het zo goed, als het opwaarts spruit, kan het de gehele geestelijke was dom vernietigen. De zelfverhef. fing tegenover anderen zal ons onvatbaar maken om Zijn eer al leen in 't oog te houden. Hebt gij Mij lief? vraagt de Heiland. Hij leert ons door de in t openbaar gestelde vraag, dat de liefde, indien ze leeft in ons hart, ook naar buiten moet treden in ons leven. Niet wat tussen Hem en ons voorvalt in de binnenka mer, moeten wij brengen op de markt des levens. Maar wel de vrucht van dat tweegesprek, de toewijding, die in het hart gebo ren wordt door Zijn ontfermen-, de. opzoekende liefde. Die moet blijken in alles, altijd, overal. Hebben wij Hem liever dan al les hier op aarde? Dan eerst kun- nen wjj Zijn discipelen zijn! Niet my, niet my, maar Hem zij [d'ere, wanneer !k wandel in Zün licht, u goedheid heeft mijn hart [gericht! hiervan het gevolg. De Zandvoortse politie heeft krachtig ingegrepen en een groot aantal van deze jongelui is in de cellen van het politiebureau te recht gekomen en later op trans port naar de „Heimat" gezet. Zij krijgen allen een rood stempel in hun pas met als gevolg dat zij 1 aan de grens dadelijk onderkend kunnen worden als ongewenste 1 vreemdelingen, wanneer zij later weer eens een bezoek aan ons land willen brengen. ÏIE aanhoudende droogte en het O schitterende vakantieweer hebben ook geleid lot minder aangename gevolgen. Waar door verdamping afgaat en niet door regenval bijkomt, blijft weinig over na zoveel weken. Dit heeft geleid tot een nijpend tekort aan water in verscnillende Neder landse wateren. Zo was dit onder andere het geval in Dedemsvaart, waar op kwekerijen planten ver dorsten door gebrek aan water en waar een schip niet te water kon worden gelaten en dus niet kon worden afgeleverd. In Twente, in de Dinkel, is het ook rampzalig als gevolg van de droogte. Hier is het geen kwestie van geen water ais wel van te weinig water, dat door afvalstof fen van een Duilse fabriek dus danig wordt verontreinigd, dat duizenden vissen sterven cn er niets dan een vieze zwarte drab in de rivier ligt. en er een afgrij selijke stank verspreid wordt. Het gehele gebied langs de Din kel wordt hierdoor door vakan tiegangers gemeden. Zo zien we weer dat elke me daille zijn keerzijde hoeft- een schitterende zomer met ideaal vakantieweer betekent voor de boeien en de watervoorziening een ramp. (Nadruk verboden.) Er hebben dit jaar, en men kan gerust zeggen vanaf het begin van de huidige droogteperiode, op de Veluwe al meer dan 200 bos on heidebranden gewoed. De Ve- luwse bosbrandweer is thans dag en nacht in touw en de brand- torens zijn onafgebroken bezet. Tot nu toe is men er in geslaagd de schade te beperken tot een in verhouding betrekkelijk gering aantal hectaren, want van het gebied van ongeveer honderd duizend hectaren bos en heide, waarover de Veluwse bosbrand- weer heeft te waken, ging tot op heden ongeveer 50 hectaren ver loren. Daarin zijn niet begrepen de verbrande oppervlakten bos en heide op de afgesloten mili taire terreinen. Bij de huidige droogte is ech ter zo langzamerhand de grens van de mogelijkheden voor de bosbrandweer bereikt. Wanneer er tegelijkertijd op meer dan één plaats een bos- of heidebrand zal uitbreken, zijn de gevolgen niet meer te overzien, want alles is kurkdroog. De minste onvoor- ris G. P. Post; (Driewegen) 7 uur ds. J. Scholten. Zaanislag: 9.30 uur ds. R. G. J. Tininiers, van Hulst; 2.30 uur ds. Ph. M. Becht. (Bed. H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Axel: (Jeen opgave. Hoek: 10 uur leesdienst; 5 uur ds. A. A. van der Leer, van Purme- rend. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur cand. H. E. Smid, van Haarlem. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur cn 2.30 uur ds. M. idrandes, van Daaiierveen. rerneuzen10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK ZaamslagGeen opgave GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur Leesdienst; 6° uur Ds. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE (Syn.). (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OÜD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur: Ds. A. Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 26 JELI NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: Geen opgave. Cadsand: 9.30 uur ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop.) Groede: 11 uur ds. M. de Jong. Hoofdplaat 11 uur ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur ds. G. J. Derk- sen, van Utrecht. Oostburg: 10 uur ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 9.30 uur wika R. Wasterval. Schoondijke: 9.30 uur ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur wika Dales. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur ds. W. B. Bergsma. IJzendyke: 9.30 uur ds C. van Even. (Bed. H Doop.) Zuidzande: 9.30 uur ds. C Balk, van Sluis. ..Gebrek aan verantwoorde lijkheidszin van een groot aan tal auto-eigenaars zal er waar schijnlijk toe leiden, dat een verplichte keuring van motor rijtuigen niet zal kunnen uit blijven. De A.N.W.B. betreurt dit in hoge mate, doch de resul taten van technische keuringen wijzen onherroepelijk in die richting." Deze mededeling deed de heer A. G. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B.. tij dens de opening van een nieuw techno-station te Enschedé. Deze verplichte keuring zou vermeden kunnen worden, in dien men over de gehele linie meer zorg voor de toestand van zijn voertuig zou hebben. Voor zover kan worden nagegaan is het aantal ongelukken, dat uit sluitend te wijten is aan tech nische gebreken, vermoedelijk 2 °o tot 3 van het totaal. Dr. C. R. Lowe, lector aan de universiteit van Birmingham, heeft donderdag op de gemeen schappelijke jaarvergadering van het Canadese en Britse me dische genootschap, verklaard dat de Britse regering mis schien maatregelen zou hebben genomen om het roken tegen te gaan als de rookgewoonte niet zo voordelig was voor de regering. Hij legde er de nadruk op dat er zonder enige twijfel een nauw verband bestaat tussen het roken van sigaretten en longkanker. Maar als er achter deze rookgewoonte geen krach tige en gezonde industrie zou staan, en als deze gewoonte de regering door middel van belas tingheffing geen inkomsten zou bezorgen die meer dan voldoen de zijn om de kosten van de nationale gezondheidsdienst te dekken, dan zou het bewijs van de relatie tussen de verslaafd heid aan roken en longkanker, als overtuigend genoeg aan vaard zijn om regeringsmaat regelen te rechtvaardigen, al dus dr. Lowe. doch de gevolgen ervan zijn doorgaans het meest fataal. Negen techno-stations en drie tecno-mobielen keurden in de eerste helft van dit jaar zeven duizend automobielen op vrij willige aanmelding der eigena ren. Ruim 30C0 stuks of 43 °o vertoonde gebreken aan de voetrem, terwijl van 255 wagens deze voetrem in gevaarlijke toe stand verkeerde. Bijna een kwart van de hand remmen was niet in orde, waar van ruim 2 totaal versleten. De stuurinrichtingen van 2600 der zevenduizend personen auto's bleken niet in orde, waar van 150 in geheel ontoelaatbare staat. Meer dan de helft van de ge keurde wagens had een of meer banden met een totaal versle ten loopvlak, n.l. met minder dan een mm dik rubber op het canvas, met canvasbreuken enz. Deze gegevens, aldus de heer Boost, stemmen vrijv/el overeen met de uitkomsten van vroegere enquetes. De gevonden ernstige gebreken waren van dien aard, dat daardoor elk ogenblik een ongeluk zou hebben kunnen ge beuren. Ruim 4,5 'X van de ge keurde wagens had een bescha digd chassis en in 700 gevallen waren veren en schokbrekers niet in orde of versleten. Deze cijfers van in vrijwillig heid ter keuring aangeboden wagens doen vermoeden, aldus de heer Boost, dat de gemid delde staat van onderhoud van het totale Nederlandse auto park (650.000 stuks) nog slech ter 'is dan de gevonden cijfers, ofschoon een vrij groot aantal automobilisten de wagens pe riodiek door garagehouders laat onderhouden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat auto's uit de jaargangen 19501954 de meeste gebreken zouden vertonen. De praktijk leert echter, dat ook de auto's uit de jaargangen 1955 en 1956 hoge percentages gebreken heb ben. .Deze wagens vindt men het meest in de tweedehandshan- del. Alleen al in 1958 gingen 160.000 auto's in andere handen over. Het ligt naar de mening van ir. J. van Roosevelt, chef van de technische dienst van de A.N.W.B., voor de hand, dat een verplichte keuring alleen maar voor een deel van het wagen park tot een bepaalde jaargang kan worden voorgeschreven. De keuring van 160 wagens per dag (40.000 per jaar) op veiligheid en bedrijfszekerheid, zou een investering voor een keurings station van ƒ300.000,nodig maken. De totale keuringscapa citeit van de A.N.W.B.-stations is op het ogenblik in totaal 20.000 per jaar. Het centraal bureau van de tuinbouw-veilingen in Neder land heeft besloten de mini- mumprijsregeling voor appels enige veranderingen te doen cnaergaan met ingang van 7 september. De minimumprijs voor de han del zal dan voor appels worden gesteld op 8 cent per kg en voor de fabriek op 5 cent per kg. Dat was tot nu toe resp. 6 cent en 3 cent per kg. Bij eventuele doordraai krijgt de teler een vergoeding van 6 cent per kg. Deze vergoeding wordt betaald uit een fonds waarvoor op alle appels die voor 0,15 en minder worden ver kocht ƒ0,20 per 100 kg heffing op de Nederlandse veilingen zal worden ingehouden. Tot op he den kreeg de teler bij doordraai geen vergoeding en ook werd er geen heffing ingehouden. De nieuwe regeling geldt niet voor kroet. Hiervoor blijft de minimumprijs 3 cent per kg. Wanneer de fabrieken voor deze prijs geen kroet kunnen gebruiken zal een aanvoerver- bod worden ingesteld. Bij door draai is er voor kroetappels dus geen vergoeding. Wegens de beperkte verwer kingsmogelijkheden door de in dustrie in de maand augustus zal deze nieuwe regeling eerst op 7 september in werking tre den. Tot die datum blijft de oude regeling van kracht. De minimum-prijsregeling voor peren ondergaat geen verande ring. Deze blijft 6 cent voor de handel en 3 cent per kg voor de industrie zonder heffing en zonder vergoeding bij door draai. wichtigheid met vuur kan cata- -noiaic ge»oigen nebcen. De oosbrandweer heelt bij zijn werk gelukkig enorme steun van mili taire zijde, zowel van manschap pen als in materieel opzicht. Voorts blijkt een verkennings vliegtuig van de vliegcasis Dee- len, dat door middel van een kor te gohzender in rechtstreeks con tact slaat met de centrale mel- dingspost in Apeldoorn, onschat bare wensten te bewijzen. Ook nel Neoerianase pubuck werkt over het algemeen bijzonder goed mee en uc meeste mensen geven gevolg aan het verzoek om in oos en heide niet te roken. Een achteloos uit het raampje van een auto weggeworpen ciga- ret kan op het ogenblik al de aanleiding zijn tot een enorme brand. Let is zells al gecleken, dat vonken van een niet goed ai- gestelde dieselmotor bos- en hei debrand veroorzaakten. Door de grote activiteit, die de Veluwse oos'orandweer in deze dagen aan de ciag moet leggen zijn ue linan- ciéie zorgen van deze op vrijwil lige basis georganiseerde stich ting zeer gestegen. Zo is de post blus- cn bewakingskosten, die op 14.000 geraamd was, al met 23.000 overschreden en het ein de is nog niet in zicht. De ge meenten, die in het gebied van de Veluwse bosbrandweer zijn .gelegen, verlenen gelukkig goede linancièle steun en ook de pro vincie laat zich hierin niet ken nen. „De houding, die het rijk in deze aanneemt", aldus verklaar de dc voorzitter van het Veluwse bosbrandweercomité, ir. E. Rein- ders, opperhoutvester van het koninklijk paleis Het Loo, tegen over het A.N.P., „lijkt nergens op. Het rijk heeft zijn aanvan kelijke subsidie van 35.000 voor de bosbrandbest rijding terugge bracht tot 15.000 met de bewe ring, dat de bosbrandbestrijding een gemeentelijke aangelegen heid is". Men vergeet echter, aldus de heer Reinders, dat de Veluwe een nationaal recreatiegebied is en dat het grootste aantal toeris ten, dat hier des zomers verblijft, afkomstig is uit de randstad Hol land. Hij noemde het niet juist dat de kosten voor de bosbrand bestrijding nu worden afgewen teld op de gemeenten en de par ticuliere to.seigenarcn in het ge bied van de Veluwe, die veel van hun bosbezit verloren zien gaan door onvoorzichtigheid van het Nederlandse publiek. Overigens, zo merkte ir. Rein ders op, zouden ook veie particu lieren. zoals eigenaren van bun galowkampen en vakantietehui zen wel wat meer financiële steun kunnen verlenen, de goe den uiteraard niet te na gespro ken. Dank zij het werk van de Veluwse bosbrandweer zijn im mers al verscheidene bungalow bedrijven voor vernietiging ten gevolge van bosbrand gespaarc gebleven, meende hij. Met de volgende schepen kar zeepost worden verzonden, d( data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Alamak, 28 juli. Australië: s.s. Orcades. 31 juli. Brazilië: s.s. Alamak, 28 juli. Canada m.s. Prins Willem van Oranje, 27 juli; s.s. Sloterdijk, 29 juli; s.s. Nieuw Amster dam, 1 aug. Chili: via New York, 1 aug. Indonesië: s.s. Atreus, 27 juli. Ned. Antillen: m.s. Prins der Nederlanden, 28 juli. Surinamem.s. Hubro, 27 juli. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Pretoria Castle, 1 aug. Brits Oost-Afrika: s.s. Jean La borde, 1 aug. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. 0 „Komumst", het officiële blad van de Zuid-Slavische communistische partij, verwijt donderdag West-Duitsland dat het de conferentie in Geneva opzettelijk ophoudt. De houding van Bonn is star en negatief, aldus het blad. Door een tragische samen loop van omstandigheden is de 53-jarige mevr. J. van der Wijn gaardMichels uit Duffel (Bel gië) vrijdagmorgen om 11.15 uur op een Amsterdams pont- veer om het leven gekomen. De door de 37-jarige kapitein A. J. Hoekstra bestuurde pont, die met meer dan normale vaart de fuik aan de overzijde van het IJ bij de Valkenweg invoer, botste daardoor vrij hard tegen de verende stopbalken aan. Volgens enkele verklaringen riep iemand van het pontper- soneel nog waarschuwend uit: „Op de remmen", doch de 38- jarige chauffeur P. Verbist uit Duffel, tevens eigenaar van de bus, waarmee hij een dagreis door Nederland maakte, hoorde dit niet en het gevolg was, dat de bus die midden op de pont stond plotseling vooruit schoof, juist op dat moment liep .het slachtoffer voor de bus langs. Zij raakte bekneld tussen de voorzijde van de bus en de ach terkant van een daarvoor staan de Nederlandse vrachtauto en was op slag dood. De bus was vrijdagochtend met een reisgezelschap van c.a. De roman van een internationaal variété-nummer door WILLIAM QUINDT (Nadruk verboden.) „Mooi zo!" zegt Joan ver heugd. „Trek aan. Mascha, dan kunnen we gelijk in costuum repeteren. Des te eerder en be ter kun je je inleven in je rol!" Zwijgend neemt ze de dozen op en verdwijnt er mee in haar slaapkamer. Joan hoort haar Lupa liefkozen voordat ze de monstratief de grendel op de deur schuift. Hij pakt het projectie-appa raat uit, de omvormer, spant het doek, richt de lens, verduis tert het vertrek, zet de film in en op het moment dat hij met dit alles gereed is, gaat de deur achter hem open. Hij draait zich om en slaagt er niet. in een kreet van verras sing te onderdrukkenzijn handen gaan spreidend omhoog als om Mascha te omarmen maar dan bedenkt hij zich snelen wanhopig zakken zijn armen weer omlaag. Hij doet een stap achteruit om met wijd-geopende ogen de vrouw te bewonderen die voor hem staat. Hoe nietig, kleurloos en onbe langrijk is Liljol toch altijd ge weest Hoe was het mogelijk, dat het publiek haar niet het toneel afgefloten heeft?! Daar staat zijn partner, in een zwartfluwelen rokje, het bovenlichaam in een nauwslui tende, zwart-zijden blouse ge huld. Om de schouders draagt ze een felkleurige shawl, aan cle voeten glimmen lakschoentjes. Met spitse vingers heft ze het wijde rokje op, maakt een diepe révérence en zegt eenvoudig: „Hier ben ik!" De benen zijn in zwartzijden tricot gestoken, de rok is rood-gevoerd en wit schemeren haar blanke tan den. Joan bijt zich op de lippen tot de tranen in zijn ogen schieten van de pijn. Maar hij bedwingt zich een man verdraagt nu eenmaal zwaardere belasting dan de al- lersoliedste scheepsketelen zegt op waarderende toon„Je ziet er goed uit, Mascha, ver draaid goed!" Dan neemt hij een stoel en zegt„Hier, ga zit ten, dan zal ik je de film laten zien Hij draait het licht uit, scha kelt het toestel in en laat de film lopen. Maar zelf heeft hij geen aandacht voor het doek, nij staart naar de rug voor hem, naar de smalle, lenige, bruin achtige roofdierenrug en op de zwarte wolvinne-manen, die over het felkleurige apachen- shawltje golven. En als hij dan toch even naar de film kijkt en Liljol ziet, moet hij onwillekeurig denken „Liljol was niets! Nu kom ik pas uit met een apachendans, nü.... met Mascha, mijn part ner Als de film afgelopen is zegt Mascha: „Is dat alles? Meer met? En met dat beetje flauwe kul heb je zoveel geld verdiend? Andere mensen moe ten zich dag-in-dag-uit kapot werken voor een paar grijp- stuivers. Wat zit de wereld toch rot in mekaar. Laat die film nóg eens lopen Joan spreekt niet tegen. Hij windt de film terug, zet hem opnieuw in en weer staat Lil jol op het witte doek. Hij zet nu gelijk een plaat op de kof- fergramophoon, zodat muziek en beeld zich tot één geheel vermengen. Als de film uit is, zegt Mascha„Nog een keer, Joan, dan weet ik het, geloof ik!" Weer spoelt hij de film »erug, terwijl hij'gewichtig zegt: „Het is niet alleen de dans, Mascha, het is vooral het „brengen" en de mimiek. Daar moet je dus speciaal op letten „Je méént het?" hoont ze ruw. „Dacht je, dat ik dat niet dóór had? Maak je niet zo dik. als, je nog gewichtig doet ook om die nonsens heb ik helemaal meelij met je!" De film heeft nu driemaal gelopen. Mascha staat op en zegt: „Zo, laten we het nu maar eens proberen!" Weife lend ziet Joan haar aan, zonder de moed om haar tegen te spre ken. Hij ruimt zijn apparaten weg. schuift de meubels aan de kant en windt de gramophoon op. Mascha staal al midden op het tapijt en neemt haar pose aan. Zodra de muziek inzet, is ze al in haar rol. Joan moet zich beheersen, zich inhouden. na de eerste minuut weet hij reeds: het nummer staat en het nummer wordt gróótLiljolwie was Liljol? Een niemendaleen blonde noodhulp. Nu pas heeft Joan zijn partner gevonden, en nü pas zal de wereld zien wat zijn „Danse brutale" is!!! De dans gaat zonder enige hapering. Zodra Mascha onze ker wordt, hoeft Joan maar een paar wachtwoorden te zeggen en ze beheerst opnieuw het toneel. En als de dans een keer ha pert, is het niet de schuld van Mascha, doch van Joan, die de boel bederft Mascha gloeit er van als de dans uit is. doch zij beveelt: „Nog een keer we zullen het nóg een keer doornemen Weliswaar denkt Joan bij zichzelf: „Wie heeft hier eigen lijk te commanderen? Wie is de baas van het nummer, zij of ik?" doch wijselijk zwijgt hij om quasi al zijn aandacht aan de gramophoon te wijden. Met haar dansen, dansen met Mascha is een roesAls hij met haar danst, vergeet hij dat hij een artist is, die zijn nummer repeteert. (Wordt vervolgd.) 50 passagiers merendeels vrou welijke) uit Duffel vertrokken en was om kwart over elf op weg naar Volendam. Tijdens de overtocht over het IJ stapten enkele passagiers uit om de ha ven in ogenschouw te nemen en wat foto's te maken. Onder hen bevond zich ook mevr. Van der Wijngaard. Bij het naderen van de wal stapten allen weer in. Ook me vrouw Van der Wijngaard wil de dit doen en liep voor de bus langs naar de ingang. De politie van het bureau Mosplein stelde kort daarna een onderzoek in. Opnieuw werd de bus op de pont gezet, die ten tweede male, nu met opzet, met te grote vaart tegen de balken werd gestuwd. Men had de handrem van de bus goed aangetrokken en deze bleef staan. Hieruit is gecon- stuurder de handrem bij de eer- stuurder de hadrem bij de eer ste overtocht niet voldoende heeft aangetrokken, zodat hem schuld aan 't ongeluk verweten zal worden. Hetzelfde geldt voor de kapitein van de pont, die niet voorzichtig genoeg zou heb ben gevaren. Inmiddels heeft de justitie besloten de bus, die in orde is bevonden, vrij te geven. In de loop van de middag mocht, na uitvoerig verhoor, ook de be stuurder weer zijns weegs gaan. De Russische premier heeft volgens radio-Moskou bij de ope ning van de Amerikaanse ten toonstelling in Moskou ver klaard: „Wij zouden verheugd zijn als president Eisenhower de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken". Voorts zei hij: „Ik geloof dat zijn bezoek zeer nut tig zou zijn voor het verbeteren van de betrekkingen tussen on ze landen en voor het versterken van de vrede in de gehele wereld. Wij willen vrede en verdedigen voortdurend het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan van staten met verschillende so ciale stelsels. Onze bevolking wenst vriend schap met dc Amerikaanse be volking. met de volken van alle landen." Maleise dorpelingen hebben mededelingen gedaan over een slangengevecht van vier uur bij een kreek in de buurt van Singapore, waarbij meer dan 100 reusachtige pythons elkaar te lijf gingen. Na de slachting lagen 60 pythons waarvan sommigen twee tot drie meter lang en zo dik als de arm van een volwassen man, dood op het slagveld.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3