Nixon aangekomen Chroesjtsjef terug in Moskou Chroesjtsjefs bezoek aan Polen Verklaring van Nasser De Geneefse conferentie Weeroverzicht EZAAK Scheepsbrand nabij Japan Chroesjtsjef Prijsuitreiking in de Blériot-race^ HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN OGE" bij Middelburg, Knude- KEUKEN PEN, ar (salaris vanaf ƒ115,per op uurloon. rice of St. Verpleeg- en Rusth. e Middelburg. Frankertng bi] abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2*73 en 2510 NA B uur uitsluitend 2073 Citronuiniiier 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per -aand f 2 per week 48 ct Losse nrs 9 ct VRIJDAG 24 JULI 1959 15e Jaargang Nr 4736 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum P* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nt De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft donderdag in afcn eerste rede in de Sowjet- Unie alle Russen uitgenodigd vrijelijk met hem te spreken en hem alles te vragen wat zij wil len. Vrije en eerlijke gesprek ken op elk niveau zullen ons hel pen om elkaar beter te begrijpen. Zo verklaarde hij bij aankomst op het vliegveld van Moskou. Nixon waarschuwde in deze rede, die in Washington is gepu bliceerd, dat er in een nieuwe orlog geen overwinnaars zullen 4jn, doch alleen verliezers. Voor •iet eerst sedert het begin van de beschaving hebben wij het punt bereikt waar we moeten leren om samen te leven, an ders zullen we samen sterven. „Wij zouden niet eerlijk zijn, aldus Nixon, als wij niet erken den dat wij, terwijl slechts 65 km water bij Alaska ons scheidt en een vlucht van Moskou naar New York nog geen tien uur duurt, door ernstige vraagstuk ken van elkaar gescheiden zijn, moeilijkheden die, als zij niet worden opgelost, de vrede waar aan wij ons allen hebben gewijd, in gevaar zouden kunnen bren gen." Nixon en zijn echtgenote wer den op het vliegveld begroet door de Sowjet-vice-premier Frol Koz- lof, die onlangs een bezoek aan Amerika heeft gebracht, en an dere Sowjetautoriteiten, o.w. de vice-minister van Buitenlandse Zaken Koeznesof. Chroesjtsjef was niet aanwezig. Hij sprak op dat ogenblik in het sportpaleis over zijn reis naar Polen waarvan hij anderhalf uur tevoren was teruggekeerd. Vice-premier Kozlof sprak na Nixon. Hij sprak maar kort en zijn woorden werden door de Rus sische vertaler weergegeven in één zin: „De boodschap van vice- premier Kozlof is vrede". Daarop vertrok Nixon in een auto. Toen de wagen voor de in gang van het vliegveld kwam, gaf Nixon de chauffeur plotse ling opdracht te stoppen. Met een brede glimlach op zijn gezicht stapte de Amerikaanse vice-pre sident uit en begon hij de daar wachtende Russen de hand te drukken. Hij was spoedig het middelpunt van een grote groep die kennelijk verheugd was over deze infoi'mele begroeting. Met een brede armzwaai nam Nixon afscheid van de Russen. Het vliegveld waarop het toe stel van Nixon was geland, was versierd met Amerikaanse en Russische vlaggen. Er hingen geen. portretten en er waren ook geen spandoeken met leuzen. Premier Chroesjtsjef heeft gis teren in Moskou verklaard dat het geen nut heeft dat de Ame rikaanse regering een tentoon stelling in Moskou organiseert Indische Nederlanders in de Verenigde Staten. Woensdag zijn met het Neder landse passagiersschip „Grote Beer" 166 Indische Nederlanders in de V. S. aangekomen. Zij vor men de eerste grote groep Indi sche Nederlanders die onder de quotum van de zogenaamde Pas- tore-Walter-act (act pi. 85-892) naar de V. S. emigreren. Het grote aantal was aanleiding voor de Amerikaanse pers er enige aandacht aan te geven. In de toe komst zullen steeds grotere groe pen Nederlanders, die tijdens de Indonesische boycot-actie en ook vóór die actie, hun geboorteland verlaten moesten, naar de V. S. emigreren. In de Pastore-Walter-act is be paald, dat het laatste visum moet zijn uitgereikt vóór eind juni 1960. Er mogen dan visa ver strekt zijn aan 3136 gezinnen (wat ongeveer zal neerkomen op 10.000 personen). Naar de Nederlandse emigratiedienst te 's-Gravenhage verklaarde, is het quotum voor gegadigden onder deze wet, nog niet volgeboekt. De procedure van de emigra tie is in grote lijnen gelijk aan die der vroegere regelingen; de emi granten krijgen pas na aankomst in New York te horen wie hun sponsor is en waar zij zullen komen te wonen. Er wordt door de „Voluntary Agencies" de meestal kerkelijke-groepen, die de emigranten opvangen ech ter op toegezien, dat de Indische Nederlanders niet geplaatst wor den in gebieden waar de rasdis criminatie een probleem vormt, zoals in Arkansas. Ook de Ame rikaanse overheid werkt aan deze ontwikkeling mede. en vice-president Nixon naar Moskou zendt terwijl zij tegelij kertijd „een soort week van on vrije volken" organiseert. Een dergelijk gedrag werd niet inge geven door de rede maar door de vrees voor de nieuwe wereld. Chroesjtsjef zei dat na zijn te rugkeer in Moskou na zijn be zoek aan Polen, in een rede tot een menigte in het sportstadion. Hij zinspeelde op de Amerikaan se gebedscampagne voor bevrij ding van communistische volken. Chroesjtsjef zei dat alles in het werk zou worden gesteld om het bezettingsregiem in Berlijn te doen eindigen door het sluiten van 'n vredesverdrag met Duits land. De beste oplossing zou zijn het sluiten van een vredesverdrag en de vestiging van een vrije stad West-Berlijn met oen waarborg tegen inmenging in de interne aangelegenheden van de stad en voor de handhaving der verbin dingen met het Westen. Over de Amerikaanse gebeds. actie zei hij dat deze was georga niseerd juist op het tijdstip dat de mogelijkheid van verbetering der betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie be. stond. Dit is directe inmenging in Russische binnenlandse aangele genheden. De monopolisten wil len de internationale spanning doen toenemen en de mensen in verwarring brengen. Maar de be volking zal vroeg of laat deze machinaties doorzien en zich be wust zijn van de voordelen van de socialistische economie en haar successen, ondanks de ka pitalistische propaganda. Wij zullen niet wijken voor de uitdagingen van de imperialis ten. Wij zullen voortgaan met een politiek van vrede en steun aan de volken in hun strijd om fAdvertentie) De watersnood in Oostenrijk De schade veroorzaakt door de overstromingen in Oostenrijk wordt door deskundigen geschat op enkele honderden miljoenen shilling. Verscheidene bruggen zijn weggevaagd en andere ernstig beschadigd. De schade aan par ticuliere eigendommen, waaron der gebouwen en gewassen, is „reusachtig". Het herstel van wegen en spoorwegen ter lengte van honderden kilometers zal naar schatting enkele weken ver gen. Uit de laatste berichten uit de geteisterde gebieden in Neder- en Opper-Oostenrijk en in Stier marken blijkt, dat het water zakt. Afritsch, de Oostenrijkse mi nister van Binnenlandse Zaken, heeft tegenover verslaggevers voorgesteld, dat de Europese landen zo al niet de gehele we reld, gezamenlijk dergelijke ram pen bestrijden. de vrijheid. „Wij zeiden en zullen tot de heren imperialisten blij ven zeggenOns socialistisch kamp is sterk en onwankelbaar. Wij staan boven uw kleinzielige provocaties maar wij veroorde len ze op de meest besliste wijze en verklaren openlijk: U zult uw doel nooit bereiken". „Hoe kan men spreken van de bevrijding van volken uit slaver nij als deze volken hun nationale onafhankelijkheid hebben ver worven en zich bevrijd hebben van de overheersing van grond bezitters en kapitalisten. De Ver. Staten zouden beter kunnen spreken over de onderdrukte ko loniale volken. Het zou een mooi ding zijn als de Amerikaanse vice-president die zojuist in Moskou geland is, hierheen kwam om te kijken naar de hier aan- hetgeen zij als minimum had- wezige onvrije mensen". De rest den geëist tijdens hun staking DOODVONNIS IN IRAK Rasjidali Gaylani, leider van van de pro-nazirevolutie in Irak in 1941 is volgens de pers in Bag- dag veroordeeld tot dood door ophanging wegens een poging om het bewind van Kassem om ver te werpen. Deze „coup" had op 9 december vorig jaar moe ten worden uitgevoerd. Het vonnis was op 17 decem ber na een geheim proces geveld en wacht op bevestiging door Kassem. De Iraakse regering zweeg over deze zaak omdat sommige Arabische kringen bij het kom- plot betrokken zouden zijn. Volgens waarnemers wordt met „Arabische kringen" ver moedelijk de V.A.R. bedoeld die destijds goede betrekkingen met Irak had. Loonsverhoging voor Italiaanse zeelieden De Italiaanse zeelieden heb ben woensdag een loonsverho ging van negen procent gekre gen, iets meer dan de helft van van zijn zin was onhoorbaar door het lange gejuich van de aanwe zigen. Hij herinnerde er verder aan dat Nixon gezegd had gaarne de gewone Russische mensen te be zoeken. Hij zou daar de gelegen heid toe krijgen. O.a. merkte de Russische pre mier nog op dat het socialisti sche kamp in staat is aan mili taire bedreigingen van Duits, land het hoofd te bieden. die zaterdag werd beëindigd na veertig dagen te hebben ge duurd. Het kantoorpersoneel der scheepvaartmaatschappijen krijgt een verhoging van slechts vijf procent. Behalve de loons verhoging krijgen de betrokke nen ook een kleine vermeerde ring van het vakantiegeld en andere toeslagen. De staking heeft de reders naar schatting' ruim een mil jard gulden gekost. Premier Chroesjtsjef is donder dag uit Warschau naar zijn land teruggekeerd na met partijlei der Gomulka en regeringsleider Cyrankiewicz een gemeenschap pelijke verklaring te hebben ge tekend, waarin wordt aangedron gen op het houden van een top conferentie en het uitvaardigen van een onvoorwaardelijk verbod op het nemen van kernproeven. In de verklaring, die werd uitgegeven aan het einde van het bezoek van tien dagen van de Sowjet-premier aan Polen, wordt gezegd dat de twee lan den Oost-Duitsland zullen steunen, als het maatregelen treft om „aan de abnormale toestand in West-Berlijn een einde te maken", indien dit niet op een andere wijze gebeurt. Over de Geneefse conferentie wordt gezegd, dat het Westelij ke standpunt wellicht zal leiden tot de verslechtering van een situatie, „die vol gevaar is voor de vrede in Europa". Een top conferentie, zo wordt hieraan toegevoegd, zal ongetwijfeld bij dragen tot een vermindering van de internationale spanning. Met nadruk wordt gewag ge maakt van de „bijzondere rede nen" voor een deelneming van Polen en Tjsecho-Slowakije aan besprekingen tussen Oost en West over de Duitse kwestie en de Europese veiligheid. In de 10 pagina's tellende ver klaring wordt voorts gepleit voor versterking van de verdragsor ganisatie van Warschau. Hier aan wordt echter toegevoegd dat Polen en de Sowjet-Unie des alniettemin elk redelijk plan voor een vermindering van de strijdkrachten van de NAVO en het oostelijk blok zullen steu nen. Ditzelfde geldt ook voor andere pogingen om de inter nationale spanning te vermin deren. De twee landen spreken Ter gelegenheid van de ze- Zijn regering wil dan ook dat vende verjaardag van de Egyp- de verdiensten van de Egypte hoger worden. Er zullen zich uit voor de sluiting van een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, hetgeen een „aanzienlijke stap naar een vermindering van de span ning, een versterking van het vertrouwen en een scheppen van voorwaarden voor een vreedzame regeling van geschil len" zou betekenen. De Russische regering be tuigt opnieuw haar volledige steun aan de Poolse voorstel len betreffende de vorming van een kernwapenvrije zóne in Midden-Europa. De twee lan den zijn van oordeel dat men ook op de Balkan en in het gebied van de Oostzee tot een dergelijke zóne moet komen. VRIJHANDELSZONE, Het Tweede Kamerlid de heer Kolfschoten heeft aan de minis ter van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen ge steld 1. Is het de minister bekend, dat blijkens recente persgerich- ten de regeringen van Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal overeenstemming trach ten te bereiken over een verdrag tot oprichting van een z.g. „kleine vrijhandelszone", waar bij ook regelingen op agrarisch terrein worden overwogen? 2. Is de minister bekend of en, zo ja, in hoeverre de regerin gen van de E.E.G.-landen zich gezamenlijk omtrent deze ont wikkelingen hebben beraden? 3. Acht de minister, indien dit beraad nog niet heeft plaats gehad, het niet dringend ge wenst, dat hiertoe op zeer korte termijn initiatieven worden ge nomen? 4. Indien vraag 2 bevestigend kan worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen tot welke conclusies, c.q. resultaten, dit beraad heeft ge leid? 5. Acht de minister, met name voor onze agrarische export naar Engeland en Zweden, de bilate rale afspraken tussen elk dezer landen en Denemarken niet van ver strekkende betekenis en, zo ja, vindt de minister hierin aan leiding tot spoedige activiteiten in E.E.G.-verband? De ministers van Buitenlandse Zaken zijn donderdag te Genève in voltallige vergadering bijeen geweest. Na de vergadering, die twee en een half uur duurde, is van Westelijke zijde meegedeeld, dat er „hoegenaamd geen veran dering in de toestand" is geko men. Er is geen datum voor een vol gende plenaire bijeenkomst vast gesteld. Alle ministers, ook die van W.- en Oost-Duitsland, hebben don derdag het woord gevoerd. Die van het Westen hebben er bij Gromyko op aangedrongen niet langer vast te houden aan directe besprekingen tussen O.- en West-Duitsland als voorwaar de voor een voorlopige regeling. Gromyko bleef bij zijn me ning en noemde de houding van het Westen negatief. Een Russische woordvoerder heeft verklaard: „Ik geloof niet dat wij vóór dinsdag weer verga deren, maar misschien maan dag". Ofschoon de impasse volko men lijkt, zei een Westelijk func- WESTDUITS PERSCOMMENTAAR OP GENEVE. In een commentaar op de be sprekingen te Genève, schrijft „Die Welt" dat Gromiko de we reld er van tracht te overtuigen dat slechts de weigering van Bonn om rechtstreeks met de vertegenwoordigers van Oost- Duitsland te onderhandelen, een tussentijdse oplossing van de kwestie-Berlijn belet. „Maar niets is minder waar", aldus het blad. In feite wil Gro miko, door zijn voorstel voor een gemengde Duitse commissie te koppelen aan de oplossing van het Berlijnse vraagstuk en door het opleggen van een bepaalde tijdslimiet, Berlijn gegruiken als een middel om druk op het Wes ten te blijven uitoefenen. „Der Mittag" vraagt zich af wanneer het Westen weer in het offensief zal gaan. Ondanks onze standvastigheid heeft Chroesjtsjef tot nu toe nog altijd een klein beetje kunnen oogsten, aldus het blad. tionaris, (lat de kans op eon spoedig afbreken van de confe rentie niet zo groot schijnt als woensdag. De Brit Lloyd liet een optimis tisch geluid horen. „Het moet mo gelijk zijn", zei hij „tot overeen stemming te komen over een voorlopige regeling voor Berlijn.' Is het niet op deze conferentie, dan op een andere". Men neemt aan, dat hij hiermee op een top conferentie doelde. De Amerikaan Herter zei aan te nemen, dat Rusland alleen op zijn eigen voorwaarden tot een akkoord wil komen. „Gromyko schijnt onze pogingen om hem halverwege tegemoet te komen uit te leggen als zwakte, die door aanhoudende druk kan worden uitgebuit. Ik wil Gromyko in al le ernst verzekeren dat dat niet het geval is", aldus Herter. In zijn antwoord aan de Wes telijke ministers herhaalde de Rus Gromyko zijn aanbod om de kwestie Berlijn en de kwestie van onderhandelingen tussen de twee Duitslanden gelijktijdig te bespreken. Aangezien het Wes ten geen bezwaren tegen dit voorstel had ingebracht, nam hij aan dat het niet verworpen was. „Wij herhalen dat wij bereid zijn over een voorlopige regeling voor Berlijn te praten aldus de Sow- jet-minister Hij toonde zich verbaasd over de uitlating van Herter, dat Rus- lands voorstel tot besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland zouden leiden tot een „communi- satie" van West-Duitsland. „De Sowjet-delegatie meent dat alle partijen moeten zoeken naar we derzijds aanvaardbare oplossin gen en dat dergelijke taal niet dient te worden gebezigd", zei hij- De Oostduitse minister Bolz zei, dat de regering in Bonn geen onderhandelingen wenst. ..Zaj heeft behoefte aan toenemende spanning om tenslotte geweld te kunnen gebruiken", zei hij. Op een hem gestelde vraag, of het Westen de conferentie spoe dig zal beëindigen als er vrijdag geen vorderingen worden ge maakt, zei de Amerikaan, dat die kans altijd bestaat als er geen voortgang is, maar dat hij zijn oordeel tot vrijdag (vandaag) wilde opschorten. Overnameprijs Baconvarkens verhoogd. Wegens een stijging van het prijspeil op de varkensmarkt met name voor de varkens boven het bacongewicht, heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de overname prijs voor baconvarkens ingaan de maandag 27 juli 1959 met 3 cent per kg te verhogen. Dientengevolge zal dan voor de baconvarkens van 63 t/m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 'n prijs gelden resp. van 2,30, 2,26, 2,22 en 2,18 per kg koud geslacht gewicht. tische revolutie heeft president Nasser woensdag in Cairo nog maals verklaard dat de V.A.R. met alle landen, Engeland, de V. S., Frankrijk en de Sowjet- Unie inbegrepen, vriendschap pelijke relaties wil aanknopen. Maar deze betrekkingen moeten gebaseerd zijn op rechtvaardig heid en gelijkheid. Hij zei voorts dat hij de minister van Binnenlandse Zaken van de provincie Syrië. Abdel Hamed Serraj, naar Bagdad had ge stuurd om er bij de regering- Kassem op aan te dringen binnenlandse onlusten te voor komen. Nasser zei het te be treuren dat het gemiddelde in komen van de Egyptenaar niet meer dan circa 460 gulden per jaar bedraagt, terwijl de Euro peaan gemiddeld 3400 en de Amerikaan gemiddeld 4600 gul den per jaar verdient. naar maatregelen genomen worden die moeten leiden tot verdub beling van dit inkomen in de periode tussen 1959 en 1970. Het ligt in de bedoeling om in 1975 een niveau te bereiken van ge middeld 1850 gulden per jaar. De vice-president van de V.A.R., maarschalk Abdel Hakim Amer[ zei dat de strijdkrachten van het land in staat zijn elke aanval af te slaan. Hij zei dit bij een pa rade van de strijdkrachten. De V.A.R. heeft de grootste onder- zeebootvloot van de landen van het Midden-Oosten, zo zei hij. De artillerie en tanks die aan de parade meededen, waren al le van Russische of Tsjecho- Slowaakse makelij. Uit Rusland afkomstige Mig-straaljagers en bommenwerpers vlogen boven het terrein waar president Nas ser de parade afnam. Voor de verzamelaar. Aan de eerste reis van het s.s. „Rotterdam", dat zoals bekend op 3 september a.s. van Rotter dam naar New York zal vertrek ken, zal voor verzamelaars van bootstempels een speciale attrac tie worden verbonden, aldus de Holland-Amerika Lijn. Deze re derij zal n.l. gratis speciale en veloppen met een toepasselijke voorstelling verstrekken, welke op genoemde datum met het nieuwe vlaggeschip kunnen wor den meegegeven. Aan boord zul len deze enveloppen van 't boot stempel worden voorzien. Er be- bestaat goede hoop, dat de poste rijen in New York een stempel van aankomst zullen aanbren gen met de vermelding „Paque. bot". Duitse zeelieden hebben giste ren een brand bestreden aan boord van het 12.430 ton meten de Westduitse vrachtschip „Hei- ma Entz." De brand ontstond na een aanvaring met. een Japans vrachtschip. Volgens de Japanse Maritieme Veiligheidsraad zijn Duitse zee lieden in het water gesprongen om aan het vuur te ontkomen. Drie schepen in de buurt hadden 29 leden van de 51 koppen tellen de bemanning van het Duitse schip opgepikt. De overige 22 man waren nog aan boord en be streden het vuur. Ook op het Japanse schip „Sjo- foekoe Maru" van 6890 ton zou een brand woeden, maar de „Sjo- foekoe Maru" had enkele Duit sers kunnen oppikken. De aanvaring ontstond gister morgen op ongeveer 8 mijl ten Zuid-Oosten van Kaap Daio in West-Japan. Zo heeft een woord voerder van de Japanse Mari tieme Veiligheidsraad medege deeld. Hij zei voorts, dat 17 man van de „Helma Entz" met het Noorse schip „Ventutra" inmid dels in Nagoya zijn aangekomen. De overige 12 opgepikte Duitsers waren naar hun schip terugge keerd en hielpen mee bij het blussen. De brand was uitge broken op het achterschip en in een tank met ruwe olie, aldus de Japanse woordvoerder. De Japanse Maritieme Veilig heidsraad heeft later gemeld, dat men de brand op het Duitse schip na meer dan 13 uur mees- Bourguiba waarschuwt Algerijnen. President Bourguiba van Tu nesië heeft donderdag in zijn wekelijks radiopraatje de Alge rijnse opstandelingen gewaar schuwd dat zij het Tunesische grondgebied moeten eerbiedigen. Hij gaf de Algerijnen de raad ervoor te zorgen dat ze de sym pathie van het Tunesische volk noet verspelen. Hij zei dit naar aanleiding van incidenten die zich aan de TunesischAlgerijnse grens hebben voorgedaan. ter is geworden. De woordvoer der van de raad zei, dat een deel van de machinekamer van het Duitse schip, enkele hutten en de eetzaal schade hebben ge leden. De botsing geschiedde in een dichte mist. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers onder de beman ning van de „Helma Entz". Van slachtoffers op de „Sjofoekoe Maru" is ook niet gewaagd. Hervatting gesprek over Schelde-Rijn-verbinding gevraagd. Donderdagmiddag heeft de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Wigny, de Neder landse zaakgelastigde in België, baron Van Lynden, in een offi ciële nota gevraagd de gesprek ken over de Schelde-Rijn-verbin ding te hervatten. Die gesprekken waren sinds de overhandiging van het ver slag Van Cauwelaert-Steenber- gen onderbroken. Majoor Charles Maugham van de Britse luchtmacht heeft in de Blériot-raee de eerste prijs ter waarde van 5.000 pond (ruim 50.000 gulden) behaald. Zijn snel ste tijd 40 minuten 44 secon den maakte hij j.l. woensdag tussen de Are de Triomphe te. Parijs en de Marble Arch te Londen. De tweede prijs in deze wed strijd, die elf dagen heeft ge duurd, gaat naar Eric Rylands, de eigenaar van een Britse parti culiere luchtvaartmaatschappij, die zondag j.l. in 41 minuten 41 seconden van Londen naar Parijs kwam. Hij krijgt 2500 pond ster ling. Kolonel Norman Ryder krijgt de derde prijs van 1.500 pond. De ze officier van de Britse lucht macht legde zondag j.l. de af stand van Parijs naar Londen af in 42 minuten 6 seconden. De wedstrijd was door de Lon- dense „Daily Mail" georgani seerd ter gelegenheid van de 50- ste herdenking van het feit, dat Louis Blériot de eerste vlucht over het Kanaal maakte. Boeing-707 maakte noodlanding In Tusson (Arizona) heeft woensdag een Boeing-707 van de „American Airlines", die met 98 mensen aan boord op weg was van New York naar Los Angeles, een noodlanding gemaakt nadat de piloot bij een proefneming in de lucht had gemerkt dat de hy draulische pomp van het lan dingsgestel niet goed werkte. De landing verliep zonder ongeluk ken. De passagiers zijn mot een ander vliegtuig doorgereisd. MOEILIJKHEDEN TUSSEN FRANKRIJK EN MAROKKO. Kroonprins Moelay Hassan van Marokko heeft woensdag in Parijs tegenover verslaggevers verklaard dat hij de oliebron van Hassi Zarzoer in de Sahara beschouwt als Marokkaans grondgebied. Frankrijk stelt dat de bron in Algerië ligt. Volgens in Algiers ontvangen berichten zouden een gemoto riseerde Franse patrouille en een compagnie van het Marok kaanse leger op het ogenblik te Hassi Zarzoer tegenover elkaar gelegerd zijn. De Marokkanen hebben ver klaard dat zij opdracht hebben de bron te bezetten. Deze ligt aan de weg tussen Colomb-Be- char en Tindoef en wel bij de plek waar een Franse maat schappij het volgend jaar wil gaan zoeken naar olie. Volgens in Kampala (Oegan da) ontvangen berichten zijn 7 Afrikanen in het gebied van Loewero, 55 km van Kampala, omgekomen bij een aantal ge vechten tussen aanhangers en tegenstanders van de Afrikaan se goederenboycot. DROOGTE DUURT VOORT Aan de schier onafgebroken reeks van zonnige en droge dagen werd er het afgelopen etmaal weer één toegevoegd. Hierbij bleef het het koelst aan de kust met temperaturen van omstreeks 20 graden, waardoor het aan zee mede als gevolg van de vrij krachtige noordelijke wind juist op de grens van be haaglijk en onbehaaglijk was. In het oosten en zuiden van het land daarentegen steeg het kwik weer lot omstreeks 25 gra den. Nog steeds handhaaft zich een hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee waar door het algemene weerbeeld geen ingrijpende veranderingen ondergaat. ZATERDAG 25 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.19 5.54 6.34 6.44 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 Boven midden Frankrijk ligt een vlak lagedrukgebiedje, dat in de Franse Alpen en aan de voet van de Pyreneeën plaatselijk regen en onweer veroorzaakt. In midden-Frankrijk liep de temperatuur tot circa 32 graden op. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Droog en zonnig. Droog en overwegend zonnig, maar aanvankelijk in de noorde lijke provincies vrij veel bewol king. Matige, in de middag af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Middagtempera- turen van omstreeks 20 graden aan de kust tot 25 graden in het zuiden en oosten van het land. op onder op onder Juli. 25 4.49 20.42 22.56 11.13 26 4.51 20.41 23.20 12.18 27 4.52 20.40 23.47 13.22 fer

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1